Czy wiesz, jak działa Twój odkurzacz?
Chociaż korzystamy z nich dosyć często, to jednak z reguły nie wiemy jak są zbudowane i jak działają. O czym mowa? O odkurzaczach – tych domowych i tych przemysłowych, czy nawet używanych do sprzątania ulic. A być może warto z bliska przyjrzeć się temu, jak jest zbudowany nasz domowy “zjadacz kurzu”, zwłaszcza w sytuacji, gdy któregoś dnia odmówi posłuszeństwa…
Serce i żołądek czyli… silnik i worek
To, w jaki sposób działa Twoje urządzenie, zależy pod tego… jaki jest jego rodzaj. Zacznijmy jednak od początku. Za wytwarzanie ssania odpowiada sprężarka odśrodkowa. Sprężarkę napędza szybkobieżny silnik elektryczny. W nowych modelach urządzeń wytwarza on ponad 15 000 obrotów na minutę! Pochłaniane śmieci muszą być jednak gdzieś gromadzone i tu odkurzacze i opinie są już podzielone.
W zależności od modelu, kurz i inne nieczystości mogą być zebrane do worka papierowego czy zrobionego z materiału, pochłaniane przez filtr wodny lub gromadzone w cyklonie, który działa na zasadzie separatora odśrodkowego. To nie wszystko. Dostępne maszyny wodne zbierają nie tylko ciała stałe, ale pochłaniają też płyny. Separatorem wody, który uniemożliwia zasysanie przez silnik piany ze zbiornika, jest wtedy stożkowa turbina szybkoobrotowa lub filtr. Ten ostatni robiony jest na ogół z oddychającej tkaniny wodoodpornej tzw. Gore – Tex.
Rodzaje urządzeń
Maszyny które mamy w domu oraz te używane np. w pomieszczeniach gospodarczych, można podzielić ze względu na rodzaj filtra, ale też ze względu na jego mobilność. Wyróżniamy filtry: materiałowe, papierowe, wodne, tak zwane „cyclone separator”, czy polecane osobom cierpiącym na alergię, filtry HEPA. Jeśli chodzi o mobilność, to najpopularniejsze są modele, które można ciągnąć (na kółkach, ze sztywną rurą).
Poza tym wyróżnia się urządzenia przenośne (używane często do sprzątania tapicerki samochodowej), suwane (na długim trzonku, z workiem za silnikiem), stojące (dawniej stosowane np. w hotelach), jezdne (maszyny – wózki, służą do czyszczenia np. dużych pomieszczeń gospodarczych) i centralne (systemy do sprzątania, złożone z części mechanicznych i rur, montowane przy budowie domów).
To, w jaki sposób będzie działał Twój „kurzożerca”, zależy od tego jaki ma system gromadzenia nieczystości czy moc ssącą. Ale zawsze najważniejsze jest to, żeby w jego środku był dobry silnik który zapewni Ci moc ssącą i pojemnik czy worek, w którym zbierze się kurz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz