wtorek, 31 maja 2011

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu.

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze napływa poprzez specjalny kanał nawiewny jak również poprzez szczelinę między obudową a wkładem kominkowym. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.



Na wylotach przewodów nawiewnych montuje się kratki lub anemostaty z regulacją strumienia powietrza. Powinny mieć minimum taki przekrój jak kanał doprowadzający. Wyloty przewodów montuje się w pobliżu okien lub ścian zewnętrznych w stropie, ścianie, tak aby cyrkulacja powietrza zapewniała prawidłowy rozkład ciepła w pomieszczeniu.



Do wykonania instalacji można używać przewodów wykonanych z blachy stalowej lub przewodów elastycznych odpornych na działanie wysokich temperatur.



Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane do innych pomieszczeń, zarówno w sposób grawitacyjny jak i wymuszony. Systemy wymuszone dają dużo większe możliwości w porównaniu do układów grawitacyjnych, jednakże są bardziej skomplikowane i przez to droższe w instalacji.



System DGP najlepiej jest uwzględnić już na etapie projektowania domu. Istnieje wtedy możliwość najbardziej dogodnego usytuowania kominka, zaprojektowania bezkolizyjnego przeprowadzenia przewodów rozprowadzających ogrzane powietrze.



W systemie DGP kominek najlepiej zaprojektować centralnie w budynku, tak aby długości rur rozprowadzających ogrzane powietrze były minimalne i dodatkowo zapewniały właściwy przepływ ogrzanego powietrza.



Oczywiście instalacja systemu DPG w istniejącym domu jest również możliwa. Przeróbki są stosunkowo proste i niezbyt kosztowne.



Najczęstszym zabiegiem wówczas jest zastosowanie podwieszanego sufitu karton-gipsowago w celu ukrycia za nim przewodów. Opracowanie sprawnego systemu DGP wymaga wykonania projektu technicznego. Dlatego wszelkie prace z tym związane należy powierzyć projektantowi a wykonanie doświadczonemu fachowcowi.



Podstawową zaletą systemu DPG jest to, że źródło ciepła ogrzewa bezpośrednio powietrze, a nie wodę w kaloryferze. W efekcie w domu szybko rośnie temperatura. Pomieszczenia jednak szybko się wychładzają, bo powietrze nie potrafi zakumulować dużej energii cieplnej.



Kominek bez systemu DGP (a wyposażony we wkład lub kasetę kominkową) będzie również pełnił funkcje grzewcze i nie koniecznie będą one ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepłe powietrze unosi się du góry i w przypadku, kiedy kominek znajduje się w pobliżu klatki schodowej możliwe jest dogrzanie również piętra budynku, choć efekty spektakularne nie będą.



Gdzie warto zastosować system DPG?



System DGP nadaje się do zastosowania w każdym domu, jednak należy pamiętać o tym, że im większy dom, tym instalacja jest bardziej kosztowna i skomplikowana.



W przypadku budynków małych najlepiej zdecydować się na prosty system grawitacyjny. Jest on szybki i łatwy w wykonaniu, a przy tym niedrogi. W systemie grawitacyjnym ogrzane powietrze bez żadnego wymuszenia przepływa w górę kominka, a stamtąd do kanałów rozprowadzających. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono proste, niezawodne i niezależne od zasilania elektrycznego. Jednak warunkiem właściwej pracy systemu jest dokładnie obliczenie długość i liczby kanałów, bo może się okazać, że siła grawitacji jest za mała.



W dużym domu instalacja powinna być wyposażona w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ powietrza. Dzięki niej dotrze ono do wszystkich kanałów i pomieszczeń. System ten jednak jest znacznie bardziej skomplikowany i droższy. Zależny jest również od zasilania elektrycznego, które podnosi mam koszty działania instalacji i bywa zawodne.



W bardzo dużym i rozbudowanym domu stosowanie DGP nie ma sensu. Kanały najczęściej okazują się za długie nawet dla systemu z wymuszeniem. W przypadku bardzo rozległych domów nie musimy jednak rezygnować z systemu DGP. Można po prostu ograniczyć jego działanie do kilku sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń.



Rady przy projektowaniu systemów DGP



W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji DGP trasy przewodów powinny być jak najkrótsze i zawierać jak najmniej kształtek. Zastosowane trójniki i kolana powinny mieć łagodne łuki. Aby zapewnić komfort akustyczny i redukcję prędkości powietrza stosować należy elementy pełniące rolę skrzynek rozprężnych. Prędkości przepływu powietrza w kanałach powinna być zw zakresie zakresie 2,5- 4 m/s, nie powinno się natomiast przekraczać wartości 6 m/s; (KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz