Chociaż przewidywania o rychłym wyczerpaniu się złóż ropy okazały się nieco przesadzone, ceny benzyny systematycznie idą w górę. Ponieważ jazda samochodem stała się nieodłącznym elementem naszej codziennej egzystencji, powstaje pytanie, czy da się te koszty jakoś zredukować i czy benzyna rzeczywiście jest najlepszym paliwem? Benzyna, diesel, gaz – wszystkie te paliwa mają swoich gorących zwolenników, ale i przeciwników.
Samochód wyposażony w silnik TDI jest około 10 procent droższy od tego samego modelu, ale z silnikiem benzynowym. Jednak cena samochodu to jedno, a koszt jego dalszego użytkowania to drugie. Istotne jest tutaj, jak dużo jeździmy samochodem. W przypadku, gdy rocznie nasz licznik powiększa się o minimum 50 tysięcy kilometrów, diesel będzie tańszym rozwiązaniem. ale oprócz ceny, ważna jest również jakość paliwa.
W tym przypadku w lepszej sytuacji są właściciele samochodów na benzynę; jej jakość nie ma aż tak wielkiego znaczenia, nawet po zatankowaniu kiepskiej benzyny nasz samochód będzie jeździł i nie sprawiał większych kłopotów, zwłaszcza jeśli co jakiś czas zatankujemy wysokiej jakości paliwem.
W przypadku diesla układ wtryskowy zużywa się znacznie szybciej i konieczna jest jego wymiana, co wiąże się z większymi wydatkami. Kolejną alternatywą jest instalacja gazowa. Cena LPG jest znacznie niższa niż benzyny, ale musimy zapłacić za instalację.
W przypadku samochodu używanego nie zawsze ten koszt instalacji zdąży się zwrócić. Instalacja LPG to także spora ingerencja w silnik. Mimo że koszty użytkowania są niższe, to jednocześnie wzrastają koszty serwisowania, dodatkowo możemy się pożegnać z gwarancją na układ zasilania, wtryski i cewki.
Najważniejsze to by wybrać naprawdę dobry zakład, który prawidłowo zamontuje w naszym samochodzie instalację gazową. Mimo zasilania gazem, aby poprawić funkcjonowanie silnika i nieco go „odciążyć”, od czasu do czas powinniśmy przejechać się na benzynie.
Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz