Kiedy wprowadzamy się do nowego domu, musimy się z nim oswoić. Nikt z nas nie zmienia jednak radykalnie swoich przyzwyczajeń. Oczekujemy, że to dom dostosuje się do nas, a nie my do niego. Dlatego coraz bardziej są popularne domy inteligentne. Nie od dziś wiadomo, że największym kosztem związanym z eksploatacją domu jest jego ogrzewanie. Wybór jego rodzaju zależy od zasobności portfela.
Ciekawym rozwiązaniem i, jak się okazuje, tanim, bo oszczędzającym dużo energii, jest zastosowanie instalacji z automatyczną regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu oraz wydzielenie stref grzewczych. Korzyści z tego są oczywiste. Temperaturę w sypialniach możemy ustawić niższą niż w pokoju dziennym ,a w pomieszczeniach gospodarczych i garażu, ustawić na minimum.
Zaprogramowany system będzie działać do momentu, kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie zmian. Wszystko to zrobimy z jednego miejsca w domu z możliwością wprowadzania zmian i monitorowania przez internet lub telefon komórkowy.
Można też zastosować system sterujący oświetleniem w naszym domu. Jest on szczególnie przydatny w przypadku małych dzieci, które nie zawsze pamiętają o gaszeniu światła i często boją się samotnie udać do swojego pokoju, po ciemnym korytarzu.
Często mamy w domu rolety zewnętrzne. Ich liczba może nawet nieraz wynosić kilkadziesiąt sztuk w budynku. Warto zatem pomyśleć o systemie, który zamknie rolety za nas w określonym w programie czasie i kolejności. Wielu producentów również proponuje systemy, które gdy zapomnimy zamknąć okno, zrobią to za nas lub gdy zacznie padać deszcz, a my tego nie zauważymy.
Niestety, budowa domu inteligentnego wcale nie jest tania. Może jednak warto zapłacić za niego, by nie musieć o w wszystkim pamiętać. Taki dom będzie myślał za nas.
Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku
Autor: O.Joanna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz