Mszyce są szkodnikami, które łatwo wykryć i usunąć przy pomocy prostych środków. Mszyce są to małe, miękkie owady, wielkości 1 – 3 mm, o barwie od jasnozielonej do prawie czarnej. Najczęściej spotyka się mszyce czarne pokryte białym, wełnistym nalotem. Nazwy mszyc często pochodzą od rodzaju roślin, na których żerują wysysając soki z miękkich, młodych pędów, co zwykle prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin.
Mszyce pojawiają się na młodych liściach i pąkach, a widocznym efektem ich obecności są zdeformowane, żółte blaszki liściowe o szarawym połysku. Po odwróceniu liścia zwykle widać na jego spodniej stronie bardzo wiele szkodników. Żerujące mszyce pozostawiają na liściach i pędach lepką, słodką wydzielinę.
Od wiosny aż do końca lata należy regularnie kontrolować spodnią stronę liści. Często szkodniki, są już obecne, ale jeszcze nie widać uszkodzeń. Jest to najodpowiedniejszy moment do podjęcia walki z mszycami, gdyż nie osłabia się rośliny.
Do zwalczania należy wybrać środki naturalne, które są równie skuteczne, a nie niszczą środowiska. Jest ich wiele, od najprostszej metody – spłukiwania rośliny silnym strumieniem wody, aż po walkę biologiczną przy pomocy naturalnych wrogów mszyc – biedronek, złotooków albo bzygowatych.
Dobra rada !!! Żółty kolor przyciąga mszyce. W celu ich zwalczania można ustawić w ogrodzie żółte miski z roztworem mydła lub specjalne żółte tabliczki.
Naturalnymi metodami zwalczania mszyc jest rozgniatanie w palcach (liście oraz pędy pokryte owadami delikatnie ściskaj i przesuwaj między kciukiem i palcem wskazującym), walka biologiczna, szare mydło (starannie rozpuszczone w ciepłej wodzie), sąsiedztwo lawendy (chroni przed mszycami róże).
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata
Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz