Pachnące krzewy czynią ogród jeszcze bardziej atrakcyjnym. Sadz je w pobliżu miejsc do siedzenia lub wzdłuż ścieżek czy rabat, tam gdzie możesz być blisko nich i cieszyć się ich wspaniałym aromatem. Stosuj je w pobliżu ścieżek prowadzących do domu i przy oknach, które latem bywają otwarte, a wtedy ich zapach przenika i do wnętrza.
W osłoniętych patiach lub na dziedzińcach zapach jest wzmocniony przez upal panujący miedzy ścianami. Krzewy o aromatycznych liściach, jak rozmaryn czy santolina, są przydatne na obramowanie rabat – lekkie potarcie ich liści uwalnia aromat, posadź je wiec tam, gdzie ludzie przechodząc, będą się o nie ocierać.
Unikaj uprawiania zbyt wielu silnie pachnących krzewów w bliskiej odległości od siebie; lepiej umieszczać je w oddaleniu, tak by spacerując po ogrodzie można było cieszyć się różnymi zapachami. Wybierz krzewy kwitnące w różnych okresach roku. Wiosną najsilniej pachną wawrzynek ( Daphne ), kalina ( Viburnum fragrans i Viburnum carlesii ). Wczesnym latem dominują zapachy lilaków ( Syringa valgaris ) i jaśminowce
( Philadelphus), a od pełni lata do jesieni wspaniale pachną róże.
Zima rozkoszuj się subtelnymi , ale czystymi zapachami kwitnących krzaczastych wiciokrzewów ( Lonicera X purpusii i Lonicera fragrantissima ) i zimokwiatu ( Chimonanthus praecox ).
Itea ilicifolia tworzy w drugiej połowie wiosny przyciągającą uwagę, długie kwiatostany zielonkawobiałych, słodko pachnących kwiatów. Zarówno kwiaty, jak i liście złotolistnej Choisay ternata „ Sundance ” delikatnie pachną .
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata
Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz