Licencjonowany Pośrednik w obrocie nieruchomościami to nie AGENT
Transakcje w obrocie nieruchomościami to na tyle ważna i odpowiedzialna decyzja, że naprawdę warto skorzystać w trakcie całego procesu z wiedzy i doświadczenia profesjonalisty, czyli Pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Licencjonowany Pośrednik w obrocie nieruchomościami to nie AGENT.
Kupić bezpiecznie, sprzedać bez stresu. To wcale nie takie proste, jak się nam wszystkim wydaje.
Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 1997 r. Nr 115, poz. 741, art. 179 ust. 2) "pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami".
Każdy Pośrednik odwiedzający naszą nieruchomość powinien okazać taką legitymację. Wtedy mamy pewność, iż współpracujemy z osobą, która ma pełne uprawnienia do reprezentowania nas na rynku.
Uwaga na pośredników bez licencji
W Polsce istnieje ponad 10 tys. Licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami. Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) szacuje jednak, że takim pośrednictwem w obrocie nieruchomościami zajmuje się nawet ok. 25?30 tys. firm. Kilka tysięcy osób robi to na czarno !
Pośrednictwem zajmują się też różne firmy doradcze, prawnicze, konsultingowe, choć formalnie i jawnie takiej działalności nie prowadzą.
Bardzo wielu kupujących zadaje sobie pytanie, czy korzystać z usług pośrednika. Ale czy naprawdę potrafimy właściwie przygotować umowę przedwstępną, negocjować cenę, określić stan prawny i techniczny mieszkania?
Czy umiemy na pewno bezpiecznie zorganizować przelew ceny sprzedaży i wydanie lokalu oraz dopilnować wymeldowania, dopilnować dokumentów dla banku i innych ważnych formalności?
Proszę Państwa, zdajmy się na transakcję z udziałem licencjonowanego Pośrednika.
Nie oferujmy swoich należności podejrzanym agentom bez licencji. Nie wpuszczajmy nieznajomych ludzi do naszych posiadłości! Działajmy profesjonalnie i z rozsądkiem.
Aby to sprawdzić Pośrednika, należy zapytać o numer licencji i poprosić o małą legitymację, która każdy z profesjonalistów powinien mieć przy sobie.
Każda z Firm działająca na rynku posiada też ubezpieczenie OC, co oznacza, iż jeżeli pośrednik narazi nas na szkodę (np. nie sprawdzi stanu prawnego nieruchomości), będzie miał z czego wypłacić odszkodowanie.
UWAGA! Jeżeli pośrednik nie dysponuje takim ubezpieczeniem i licencją, to znaczy, że nie jest pośrednikiem, tylko oszustem i należy zrezygnować z jego usług. W Polsce jest zarejestrowanych 3 razy więcej agencji nieruchomości niż licencjonowanych pośredników. Oznacza to, że 2 na 3 biura działają niezgodnie z prawem, narażając swoich klientów na poważne ryzyko. To tak jakby ktoś otworzył gabinet lekarski i w nim leczył, nie będąc lekarzem.
Po drugie, należy unikać biur pośrednictwa, które żądają opłat z góry za przyjęcie zlecenia. Pośrednik powinien bez pobierania opłat udostępnić nam każdą ofertę, towarzyszyć przy oglądaniu mieszkania oraz doradzić, gdy potrzebujemy porady, a jego wynagrodzenie powinno być płatne po wykonaniu zlecenia, zgodnie z podpisaną umową pośrednictwa przy kupnie. Pośrednicy pracują przy pomocy innych osób, ale biorą za nich pełną odpowiedzialność, a osoby te powinny mieć pisemne pełnomocnictwa od pośredników.
Jak dokonać wyboru dobrego pośrednika?
- Postarajmy się ustalić, czy pośrednik należy do jakiegoś stowarzyszenia, czy jego oferta znajduje się na stronie internetowej lub czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości (pozwala to na zdobycie ogromnej bazy danych o nieruchomościach bez konieczności odwiedzania kilku firm i składania kilku zleceń).
- Zwróćmy uwagę na możliwość współpracy agencji nieruchomości z notariuszem, doradcą kredytowym.
- Obserwujmy naszego agenta. Zwróćmy uwagę na liczbę przedstawianych nam ofert i to, czy odpowiadają one naszym wymaganiom - jak zachowuje się pośrednik w kontaktach z klientami, czy potrafi być miły i kompetentny.
- Podpiszmy umowę z jednym biurem, decydując się na kompleksową obsługę i reprezentację nas na burzliwym i skomplikowanym rynku nieruchomości.
- Pamiętajmy, iż odpowiednie wynagrodzenie zapewni nam wysoki poziom obsługi. Nikt nie świadczy darmowych usług.
- Przejrzyjmy oferty pośredników w prasie, Internecie, pismach fachowych (warto wybrać firmę specjalizującą się w sprzedaży nieruchomości w danej okolicy).
- Zasięgnijmy opinii znajomych, którzy korzystali już z usług pośrednika.
Na Zachodzie Klienci wybierają zwykle jednego licencjonowanego Pośrednika, który reprezentuje ich interesy. Jest to najlepszy sposób obsługi transakcji wypracowany przez lata.
Może kiedyś my również zrozumiemy postęp cywilizacji i dojdziemy do perfekcji.
I my również bądżmy profesjonalni w sprzedaży czy kupnie naszego majątku.
Wyjaśnienia skrótów i terminów:
MLS - Profesjonalny System Wymiany Ofert stowarzyszonych Biur Pośrednictwa Nieruchomości
PFRN; Polska Federacja Rynku Nieruchomości
WSPON, SPON, DOLSPON itp.; regionalne profesjonalne Stowarzyszenia Licencjonowanych Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami: http://www.mi.gov.pl/2-482c0defdb3dc.htm
--Stopka
Emilia Forgiel
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami nr lic. 10062
http://www.e-expert.org
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuń