Montaż podłogi
Zanim zabierzemy się do układania paneli, obowiązkowo trzeba wykonać kilka wstępnych czynności, które będą skutkowały właściwym ich ułożeniem, a w konsekwencji będą cieszyć nas swoją funkcjonalnością przez długie lata.
Na początku musimy sobie przygotować niezbędne narzędzia i materiały takie jak:
- folia paroizolacyjna
- mata podkładowa do stosowania pod podłogi pływające (podłogi pływające - nie można ich przyklejać, przybijać lub w inny sposób mocować do podłoża lub ściany)
- zestaw montażowy (kliny dystansowe, klocek-dobijak, łyżka-dźwignia)
- młotek
- piła o drobnych zębach
- liniał, miara, ołówek
- listwy przypodłogowe z uchwytami do montażu.
Kiedy to wszystko już mamy przygotowane zabieramy się do istoty naszego montażu. Generalnie możemy wyróżnić trzy etapy montażu.
ETAP PIERWSZY
podłoga i nierówności
Podłoże pod panele musi być równe. Co to oznacza w praktyce? Różnice poziomu nie mogą przekraczać
2 mm na 1mb podłogi, nierówności powyżej 2 mm powinny być zeszlifowane, ponadto podłoże musi być suche i stabilne. Większe nierówności mogą powodować bujanie się podłogi i jej wypinanie z zamków lub nawet tworzenie się z czasem przerw między panelami.
ETAP DRUGI
montaż właściwy
Na tak przygotowanym podłożu należy ułożyć folię paroizolacyjną za zakładkę i skleić taśmą odporną na wilgoć. Następnie układamy matę podkładową. Po wykonaniu tych czynności zabieramy się do właściwego ułożenia paneli. Musimy pamiętać, że pierwszy rząd paneli układamy piórem w kierunku ściany, pamiętając o szczelinach dylatacyjnych ( o nich będzie przy końcu tego etapu). Montaż rozpoczynamy od lewego narożnika pomieszczenia. W razie potrzeby przycinamy ostatni panel w rzędzie na odpowiednia długość. Odcięta część może posłużyć za początek następnego rzędu. Natomiast przy pomieszczeniach o dużej powierzchni np. szerokości 5 metrów i długości 7 metrów (parametry przykładowe) należy wykonać dodatkowe szczeliny. Odcięta część panelu posłuży, jako rozpoczęcie kolejnego rzędu, przy czym optymalność, wytrzymałość i efekt wizualny podłogi da nam przesunięcie o minimum 40 cm względem siebie - tzw. ułożenie schodkowe. W przypadku miejsc trudno dostępnych, gdzie połączenie paneli jest nazbyt utrudnione, dobrym rozwiązaniem jest ścięcie piór i wpustów a następnie sklejenie paneli. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o tzw. szczelinach dylatacyjnych, o, których mowa była wcześniej. Są to odstępy 8-10 mm pomiędzy podłogą a prostopadłymi elementami do niej np. ściany, progi, drzwi, rury. Te szczeliny pozwalają zachować stabilność całej podłogi w momencie, kiedy będzie się ona kurczyć lub rozszerzać na skutek zmian temperatury otoczenia, dzięki szczelinom dylatacyjnym unikniemy np. podnoszenia się podłogi, a pamiętajmy, że są to podłogi tzw. pływające. Na koniec mocujemy listwy przypodłogowe, pamiętajmy, że mocujemy je tylko do ściany. Po tym montażu możemy zacząć się cieszyć swoją pracą a tym samym użytkowaniem naszej podłogi.
Na tym etapie warto jeszcze wspomnieć o możliwości montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym. Dopuszcza się taki montaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym pod warunkiem, kiedy ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi. Natomiast, co do wylewki betonowej i materiałów, jakie mają być użyte do tego, należy skontaktować się z wykonawcą podłoża i przedstawić mu projekt ułożenia paneli na takim podłożu
ETAP TRZECI
użytkowanie i pielęgnacja
Podłoga po ułożeniu musi być chroniona od strony wejścia przez zastosowanie różnego rodzaju wycieraczek i dywaników. Zapobiegają one przed dostaniem się piasku i innych ostrych materiałów, które mogą porysować i uszkodzić panele. Pod meble, różnego rodzaju stojaki, krzesła zaleca się stosowanie podkładów, nakładek filcowych a na kółka od foteli nakładek gumowych.
--Stopka
Co do środków do pielęgnacji paneli, znajdziemy je niemal w każdym sklepie z panelami. Oto kilka produktów do pielęgnacji naszych paneli:
- Perfect Floor Mat - płyn do podłóg laminowanych, służy do bieżącej pielęgnacji paneli, usuwa kurz, plamy, tłuste zaplamienia
- Perfect Floor Classic - usuwa kurz, plamy, tłuste zaplamienia a dodatkowo delikatnie nabłyszcza i tworzy cienką powłokę chroniącą przed nadmiernym gromadzeniem się zanieczyszczeń.
- Perfect Floor Classic Spray - gotowy preparat w postaci spray, przyda się szczególnie tam gdzie jest trudność dotarcia, oraz na małych powierzchniach.
Produkty wyżej wymienione produkowane są przez firmę Kronopl. Lecz gdy mamy wątpliwości, jakie użyć preparaty do naszych paneli, warto się zapytać o taką poradę w miejscu, gdzie ewentualnie nabywamy panele do naszych pomieszczeń.
www.wykonczeniedomu.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz