Po zalaniu mieszkania
Są w życiu sytuacje, kiedy dorobek naszego życia (nasze domostwa) w części lub w całości ulegnie poważnej szkodzie. Jedną z takich przyczyn jest zalanie na skutek wadliwej konstrukcji budynku, poważnej awarii instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej czy też powodzi i to w przypadku, kiedy mieszkamy blisko rzek jak i nieraz niefrasobliwego obchodzenia się z urządzeniami w pomieszczeniach np. w łazienkach.
Takie szkody mogą dotknąć każdego i to zarówno osoby prywatne jak i różnego rodzaju instytucje. Szkody powstałe mogą być bardzo poważne, ale to nie znaczy, że nie można się przed nimi ustrzec lub nie można ich zminimalizować.
Szkody wyrządzone przez zalania mogą być dwojakiego rodzaju.
Pierwsze z nich są skutkiem dostania się materiałów płynnych do naszego wnętrza. Przedmioty uszkodzone przez zalanie przeważnie nie nadają się do ponownego użytku. W większości przypadków są to zdarzenia nieprzewidywalne i losowe a tym samym nie jest możliwe w pełni się przed nimi zabezpieczyć. Dość częstą przyczyną zalania naszych mieszkań jest brak wody w kranach, odkręcając, zapominamy, aby je z powrotem zakręcić a jeżeli jeszcze wyjdziemy z domu, to właściwie zalanie mamy na życzenie. Dlatego w tym przypadku roztropność i czujność nasza powinna być wielka. Szczególnie pamiętajmy o tym w tedy, kiedy wyjeżdżamy na urlop. Zalani zostać możemy jeszcze, kiedy nasi sąsiedzi z góry, (kiedy mieszkamy w bloku)wykażą się podobną niefrasobliwością jak pisaliśmy wyżej. Zalanie następuje również w momencie, kiedy mamy pożar, lecz tutaj jest to skutkiem ubocznym. Innym rodzaj zalania to powodzie rzeczne. Zabezpieczeniem się przed nią jest możliwe w tedy, kiedy budujemy się na wysokim terenie w stosunku do rzeki i twardym podłożu, mając pewność, że nie zostaniemy podtopieni lub całkowicie zalani.
Drugim rodzaj uszkodzeń wynika z niedostatecznej eliminacji wilgoci po wypompowaniu wody. W tym przypadku można uniknąć dalszych uszkodzeń przez dokładne osuszenie całego budynku. Im prędzej zareagujemy na potencjalne straty z powodu pozostałej wilgoci, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia negatywnych skutków. Wykonanie osuszenia dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednią wiedzą, ludźmi i sprzętem, ponieważ proces osuszania musi przebiegać w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie. Jeżeli jednak chcemy sami zabrać się za osuszanie musimy posiadać następujący sprzęt: pompy, wentylatory, rekuperatory, osuszacze sorpcyjne i kondensacyjne.
Osuszanie zaczynamy od wykrycia wycieku i jego likwidacji, jeżeli nie został on wcześniej określony lub zlokalizowany, ponieważ nie wykrycie będzie skutkowało odtwarzaniem się wilgoci i powstawaniem różnego rodzaju grzybów i pleśni, które są zagrożeniem nie tylko dla budynku, ale i dla naszego zdrowia. Następną czynnością przy osuszaniu jest dokonanie pomiarów stopnia zawilgocenia naszego budynku. Pozwoli to na właściwe określenie metody osuszania, doboru sprzętu i czasu. Osuszaniu poddaje się przede wszystkim posadzki, ściany, powierzchnie izolujące budynek, sufity w tym te podwieszane, fasady, szyby wentylacyjne. Aby osuszanie było skuteczne, trzeba zadbać o usunięcie wszystkiego, co było zalane, szczególnie podłogi, panele podłogowe, meble, dywany itd. Pomieszczenia do osuszania powinny być całkowicie puste. Osuszenie pomieszczeń jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na nasze zdrowie, które związane jest często z pomieszczeniami, które uległy destrukcji na skutek zalania.
--Stopka
www.wykonczeniedomu.blogspot.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz