piątek, 3 czerwca 2011

Łazienkowy niezbędnik

Łazienkowy niezbędnik

Co powinno się znaleźć w przeciętnej łazience? O czym nie wolno nam zapomnieć? Jak uniknąć błędów przy planowaniu wystroju swojej pierwszej łazienki? Oto druga część naszego niezbędnika:

1. KOSMETYKI - nie tylko kobiece. Perfumy, kremy, toniki, żele, pianki - wszystko musi mieć swoje miejsce. Zastanówmy się, czy chcemy trzymać je na widoku i wystarczy do tego półeczka czy lepiej schować je w zamkniętej szafce. Można też dokonać podziału - estetyczne flakony z perfumami, same w sobie będące często kunsztownymi ozdobami, mogą być widoczne. Resztę można pozamykać.



2. PROSZKI DO PRANIA - pod tym hasłem kryją się różnego rodzaju chemikalia, które wykorzystujemy do prania. Proszki, płyny, szare mydło, zmiękczacze i inne cudowne specyfiki są niezbędne w każdym domu. Pamiętajmy również o tym, że na ogół zajmują one sporo miejsca. Punkt nieistotny dla osób piorących poza domem.



3. ŚCIERKA DO PODŁOGI - kolejny temat umowny. Sama, pojedyncza ścierka nie jest aż takim problemem, ale pomyślmy szerzej: w każdym mieszkaniu co jakiś czas przeprowadza się sprzątanie. Czynność ta wymaga sporej ilości narzędzi - ścierki do luster, mebli i podłogi, spraye do konserwacji mebli, płyny antystatyczne do sprzętu RTV, zmiotka, szufelka itd.,itp. Oczywiście, nie wszystko musi się w domu znajdować, a jeśli nawet, to niekoniecznie w łazience. Pomyślmy jednak nad alternatywą: sypialnia dziecka, pokój gościnny, balkon? To chyba jednak nie najlepsze miejsca na środki czystości. W tym przypadku warto też zastanowić się nad tym, czy chcemy naszą domową chemię eksponować. Owszem, zdarzają się estetyczne opakowania proszków do prania oraz ściereczki w przepiękne wzory, ale to tylko wyjątki...



4. SUSZARKA DO WŁOSÓW - jeżeli w domu jest kobieta lub dziecko, to musi być też suszarka do włosów. Żadna pani domu nie wstanie tak wcześnie rano, żeby włosy zdążyły wyschnąć w naturalnym tempie; żaden malec nie położy się do łóżka z mokrą głową. Suszarka jest przedmiotem niewielkim, ale który to już niewielki przedmiot w naszej łazience? Poza tym, jeśli jest suszarka to musi być też...



5. GNIAZDKO ELEKTRYCZNE - kolejna oczywistość, ale... Należy zadbać nie tyle o to, żeby gniazdko w ogóle było, ile o to, żeby było ono w ODPOWIEDNIM miejscu. Pomyślmy, które z łazienkowych urządzeń będą potrzebowały prądu - pralka, suszarka, golarka, lokówka, depilator? Czy będziemy korzystać z kilku urządzeń naraz? W którym punkcie łazienki chcemy je wykorzystywać?



6. SUSZARKA DO PRANIA - najczęściej występująca w postaci podsufitowych linek. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy mamy w planach montaż wanny. W przeciwnym razie, miejsce na suszenie prania musimy wygospodarować raczej poza łazienką.



7. OŚWIETLENIE - na samym końcu listy znalazła się rzecz banalna, ale najważniejsza. W każdej łazience potrzebne jest dobre (czytaj: jasne) oświetlenie. Jest to temat bardzo często (i niesłusznie!) bagatelizowany. Należy bowiem pamiętać, że aktualnie oferowane przez sklepy lampy są w większości przystosowane do żarówek z tzw. małym gwintem (E14), o maksymalnej mocy 40W. Jeżeli zdecydujemy się jedynie na oświetlenie sufitowe, to lampa musi być co najmniej podwójna!



Z powyższej listy wynika, że rozplanowanie swojej pierwszej, własnej łazienki to rzecz prosta, ale tylko pozornie. Pułapek jest wiele, o czym przekonało się już wielu szczęśliwych posiadaczy własnego "m". I na koniec jedna rada. Każdą wizytę towarzyską wykorzystujmy do podejrzenia jak zrobili to inni. Może cudze łazienki zainspirują nas albo pozwolą uniknąć wpadek?

--
Stopka

Myślę, że artykuł pomoże w wyborze.



DOMitp.pl



Wyposażenie łazienek

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz