piątek, 3 czerwca 2011

Układanie płytek i błędy jakie popełniasz przy ich układaniu

Układanie płytek i błędy jakie popełniasz przy ich układaniu

Oto lista "Błędów" których nie chcesz popełnić podczas układania nowych płytek w łazience!

Urządzenie łazienki to jest wyzwanie, ale dobór odpowiednich płytek to jest sztuka.



Źle dobrany klej i fuga do płytek




Kładąc płytki dookoła wanny czy prysznica musisz użyć wodoodpornego kleju i fugi. Nawet jeśli płytki są bardzo dobrze położone, ale fuga nie jest wodoodporna to i tak może przepuścić wodę, taka fuga z czasem zacznie niszczeć i w końcu skruszy się. A to z kolei doprowadzi do zniszczenia płytek które zaczną pękać i odpadać. Pamiętaj ze woda może przedostać się do fugi w formie skondensowanej.



Zakup niewystarczającej ilości płytek



Zawsze kup trochę więcej płytek niż potrzebujesz. Najlepiej kupić około 15-20% więcej. To jest dość rozsądna liczba dzięki której będzie dodatkowy zapas gdyby kilka płytek stłukło się, nastąpiłaby pomyłka w kalkulacji lub byłyby trudności w cięciu płytek do odpowiedniego rozmiaru. Zawsze dobrze jest mieć kilka płytek w zapasie na przyszłość, gdyby po jakimś czasie jakaś pękła i trzeba by ją wymienić. Niektóre punkty sprzedaży przyjmują zwrot płytek które zostały.



Nie żałuj czasu na gruntowne przygotowania



Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie oczyścić i wygładzić powierzchnię na której będziesz kładł płytki, gdyż nieodpowiednio przygotowana powierzchnia może skutkować trudnościami w równym ułożeniu płytek. Trzeba usunąć całą tapetę, jeśli była na ścianie, i wygładzić powierzchnię delikatnym papierem ściernym. Wyjątkiem jest, jeśli kładziesz płytki na te które już są na ścianie. Można tak postąpić, ale trzeba dobrze oczyścić te płytki które już są na ścianie, osuszyć je trochę a potem jeszcze przemyć wodą dla lepszej przyczepności.



Nie używanie listwy



Listwa to cienki drewniany pręt tymczasowo przymocowany do ściany podczas kładzenia płytek. Powinieneś używać dwóch listewek, jedną zamocować do ściany pionowo a drugą poziomo. Listwy zapewniają ułożenie płytek w linii prostej. Mogą one być również użyte do mierzenia i robienia odstępów. Na przykład układasz sobie płytki na podłodze żeby sprawdzić, ile miejsca na ścianie będziesz potrzebować a następnie zaznacz pozycję każdej płytki na listwie. W ten sposób unikniesz pomyłek w czasie układania płytek na ścianie.



Nakładanie kleju zbyt gładko



Zanim zaczniesz układać płytki na ścianie upewnij się, że klej jest tak położony na ścianie, aby było widać poziome grzbiety. To pomaga ułożyć równo płytki poprzez spłycenie grzbietów w kleju. Takie grzbiety można uzyskać nakładając klej za pomocą kielni o takiej właśnie grzbietowe powierzchni. Jeśli nie masz takiej kielni, możesz to zrobić takie rowki w kleju na ścianie za pomocą widelca. Zakrywanie odpływu



Możesz wierzyć lub nie, ale niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na to, gdzie jest odpływ i podczas układania płytek jedna przy drugiej płytkami zakrywają odpływ w łazience.



Zbyt szybkie gruntowanie



Musisz odczekać 24 godziny po tym jak ułożysz płytki, tyle czasu potrzeba aby klej dobrze chwycił. Dopiero potem możesz gruntować (nakładać fugę).



Niestaranne nakładanie zaprawy



Zawsze nakładaj zaprawę równo używając specjalnej wycieraczki gumowej na niewielkiej powierzchni, żeby nie wyschła zbyt szybko zanim dobrze nałożysz i wyrównasz. Nadmiar zaprawy musisz usunąć ze ściany zanim wyschnie, ponieważ suchą jest o wiele trudniej usunąć. Musisz pamiętać żeby równomiernie rozprowadzić zaprawę, do każdej szczeliny używając szpachli.



Dodawanie kropek kleju w rogach płytki



Niektórym wydaje się, że jeśli dodadzą kropki kleju w rogach płytki, to będzie się ona lepiej trzymać a niestety może to zwiększyć prawdopodobieństwo popękania płytki. A jest to spowodowane tym, że klej się kurczy gdy wyschnie. Jeśli w niektórych częściach płytki jest grubsza warstwa kleju, to po wyschnięciu będzie to wywierać dodatkowy nacisk na płytkę.



Nierówne odstępy pomiędzy płytkami



Pamiętaj aby robić równe odstępy pomiędzy płytkami. Jeśli nie zachowasz równych odstępów może to skutkować poluzowaniem się płytek. Po ułożeniu każdej płytki należy zmierzyć kolejny równy odstęp z użyciem miarki. Może to być profesjonalna plastikowa miarka lub prościej - można użyć grubego kawałka z brzegu pudła kartonowego.



Nieprawidłowe uszczelnienie krawędzi wanny



Jeśli dokładnie nie uszczelnisz miejsca przy górnej i dolnej krawędzi wanny, to woda spływająca po płytkach będzie wlewała się w szczelinę pomiędzy wanną i płytkami. Najlepiej jest uszczelnić dolną i górną krawędź wanny po uprzednim napełnieniu ją wodą. Wanna napełniona wodą porusza się i nieodpowiednio uszczelniona może popękać podczas jej użytkowania. Należy więc to starannie zaplanować i uszczelniać wannę napełniona wodą.

--
Stopka

Gdy już zdecydujesz się na remont łazienki to pierwsze co powinieneś zrobić to odwiedzić naszą stronę domitp.pl i zamówić wszystko czego tylko potrzebujesz!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz