piątek, 3 czerwca 2011

Grzejniki w instalacjach c.o.

Grzejniki w instalacjach c.o.

Każdy, kto budował i wykańczał dom stanął na pewnym etapie projektu i budowy przed zagadnieniem wyboru sposobu ogrzewania, rodzaju instalacji i w końcu rodzaju grzejników.

Kiedy już ustalona jest sprawa źródła ciepła dla budynku i odpowiedniej do niego instalacji rozprowadzającej ciepło, czas na wybór rodzaju grzejników. Wszystkie trzy aspekty należy rozpatrywać jednocześnie, ponieważ np. wybór rodzaju rur czasem determinuje wybór grzejników.


Rodzaj grzejnika zależy bowiem od rodzaju instalacji grzewczej, jej parametrów oraz materiału z jakiego ją wykonano.


Grzejniki można podzielić, uwzględniając kryterium wymiany ciepła, materiał, z którego są wykonane, i konstrukcję. Materiały do produkcji grzejników to aluminium, blacha stalowa i żeliwo. Grzejniki dzielą się na:


  • konwekcyjne
  • płytowe
  • członowe
  • drabinkowe

Grzejniki konwekcyjne zwane też konwektorami, to urządzenia grzewcze, oddające ciepło na skutek procesu konwekcji - stąd też wzięła się nazwa - grzejniki konwekcyjne. Grzejniki konwekcyjne zbudowane są z dwóch podstawowych elementów:


  • elementu grzejnego, który tworzą stalowe ożebrowane rury
  • obudowy, chroniącej rury oraz zapewniająca wlot powietrza i regulację jego przepływu.

Grzejniki konwektorowe mają niewielką pojemność cieplną, mieszczą w sobie niewiele wody, dzięki czemu nagrzewają się szybko po włączeniu pieca. Znajdują więc zastosowanie w zautomatyzowanych instalacjach c.o.


Tego rodzaju grzejniki ogrzewają powietrze, które znajduje się wewnątrz urządzenia. Ciepłe powietrze mające mniejsza gęstość unosi się do góry, a na jego miejsce napływa powietrze chłodne. W ten sposób wymuszony jest ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe powinny być umieszczane wyłącznie pod oknami. Ciepłe powietrze przepływające przez taki grzejnik utworzy kurtynę powietrzną w miejscu, gdzie straty ciepła są największe, co zapewnia w miarę równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.


Grzejniki płytowe są najczęściej rekomendowane do wodnych, pompowych instalacji zamkniętych. Podobnie jak grzejniki konwektorowe są one lekkie i mają mała pojemność cieplna. Dzięki tej właściwości bardzo szybko się nagrzewają i sprawnie oddają ciepło do pomieszczenia. Niestety również szybko stygną i nie akumulują ciepła. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi.


Grzejniki członowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że składają się z połączonych ze sobą za pomocą złączek elementów (członów). Podobnie jak grzejniki konwekcyjne działają one na zasadzie konwekcji a wykonuje się je z aluminium, stali lub żeliwa.


Grzejniki członowe aluminiowe, są lekkie i mają niewielką pojemność. Nagrzewają się szybko, dzięki dużej przewodności cieplnej. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi. Należy uważać, aby w jednej instalacji nie stosować grzejników aluminiowych i jednocześnie grzejników, rur i elementów kotła wykonanych z miedzi. Wywołuje to nadmierną korozję.


Grzejniki członowe żeliwne są masywne i mają dzięki temu dużą pojemność cieplną. Ich podstawową zaleta jest to, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie ciśnienie, mają także małe opory hydrauliczne. Dzięki temu nadają się do instalacji grawitacyjnej z kotłem węglowym. Mają jednak dużą bezwładność cieplną, przez co nie nadają się do instalacji z automatyką. Grzejniki te można stosować w instalacjach c.o. z dowolnego materiału. Grzejniki żeliwne od połowy lat 90. są systematycznie zastępowane grzejnikami stalowymi lub aluminiowymi. Tymczasem na rynku pojawiły się ich nowe, udoskonalone wersje.


Grzejniki członowe stalowe w zasadzie mają podobne właściwości jak żeliwne z tą różnicą ,że szybciej się nagrzewają i stygną.


Zasady doboru grzejników


Dobór grzejników polega na obliczeniu ich mocy cieplnej. Moc cieplną grzejników co wyraża się w watach [W]. Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie założonej temperatury w pomieszczeniu.


Dokładność doboru grzejników będzie w czasie eksploatacji decydować o komforcie cieplnym w pomieszczeniu. Dobierając grzejniki należy mieć jak najwięcej informacji dotyczących ogrzewanego budynku.


Istnieją różne metody obliczania mocy.


Najprostszą metodą obliczenia mocy grzejnika jest metoda szacunkowa. Do określenia mocy przyjmuje się powierzchnię lub kubaturę (objętość) ogrzewanego pomieszczenia. Następnie mnoży się te wielkości, przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1m2 lub 1m3.


Najczęściej dobiera się grzejnik mnożąc powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych razy 120. Otrzymany wynik w Watach określa przybliżoną moc grzejnika.


Należy jednak pamiętać o tym, że jest to metoda bardzo niedokładna i dobierając grzejnik w ten sposób nie mamy żadnej gwarancji, że pomieszczenie zostanie poprawnie ogrzane.


Aby precyzyjnie dobrać moc grzejników należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze z nich to:


  • parametry uwzględniające usytuowanie budynku
  • przeznaczenie grzejników; kuchnia, łazienka, pokój
  • rodzaj urządzenia grzewczego
  • parametry czynnika grzewczego, czyli temperaturę wody zasilającej i powrotnej oraz temperatury, jaka będzie utrzymywana w pomieszczeniu
  • parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia.

Grzejniki powinny być montowane pod oknami, gdzie najlepiej będzie wykorzystana ich moc cieplna. Usytuowanie w innych miejscach oraz zasłanianie (zabudowywanie) powinno skutkować dobraniem grzejników o większej mocy.(KM)

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz