piątek, 3 czerwca 2011

Kanalizacja niskoszumowa - sposób na hałas

Kanalizacja niskoszumowa - sposób na hałas

Kanalizacja niskoszumowa to antidotum na hałas z rur kanalizacyjnych. O jej instalacji warto pomyśleć na etapie projektowania budynku - zaoszczędzi nam to konieczności wymiany rur i przeprowadzania remontów.

Kanalizacja niskoszumowa pozwala na zmniejszenie ilości drgań powodowanych przez przepływające rurami kanalizacyjnymi ścieki. Drgania są główną przyczyną hałasu, który dodatkowo zostaje wzmocniony, gdy drgania przenoszą się na znajdujące się w pobliżu instalacji elementy konstrukcyjne, takie jak np. ściany budynku. Wiele metod radzenia sobie z niechcianymi dźwiękami polega głównie na tłumieniu tych już powstałych poprzez instalowanie na rurach kanalizacyjnych dodatkowych, pochłaniających dźwięki izolacji oraz na oddzielaniu ich od elementów, do których przylegają, a na które mogą przenosić się drgania. Tego typu rozwiązania są jednak jedynie rozwiązaniami doraźnymi i nie powodują eliminacji przyczyny hałasu.



Poziom hałasu powstającego w instalacjach kanalizacyjnych w znacznym stopniu zależny jest od właściwości przewodów, z których są zbudowane - m.in. od materiału, sposobu łączenia oraz mocowania rur. Nie bez wpływu na hałas jest długość instalacji kanalizacyjnej - im więcej poziomów instalacyjnych, tym większy hałas.



Kanalizacja niskoszumowa wykonana z materiałów o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych może zmniejszyć powstający w rurach hałas nawet czterokrotnie w porównaniu tradycyjnych przewodów żeliwnych lub wykonanych z PCV. Poziom niepożądanych dźwięków może zostać zredukowany do 20 dB.



Aby kanalizacja niskoszumowa odpowiednio spełniała swoje zadanie, musi być dobrze zamontowana - wszelkie błędy mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności instalacji. Nieuwaga podczas montażu prowadzi najczęściej do powstawania tzw. mostków akustycznych, niweczących nasze założenia projektowe.

--
Stopka

Kanalizacja niskoszumowa

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz