Cegły są dobrym materiałem do realizacji projektów w ogrodzie, gdyż są względnie tanie, powszechnie dostępne i produkowane w standardowych wymiarach i szerokiej skali barw i faktury. Wybierając cegły musimy, oprócz wyglądu, pamiętać o ich jakości i typie. Cegły, stosowane w ogrodzie, muszą koniecznie być odporne na warunki atmosferyczne.
Zdecyduj, czy kupić zwykłe cegły, czy specjalnej jakości. Te pierwsze są wystarczająco trwale dla większości zastosowań, ale zwykle po kilku latach nie wyglądają efektownie. Jeśli chodzi o tym cegieł, stajemy przed wyborem miedzy zwykła cegłą a licówką. Możesz zastosować tak zwane zwykle cegły wtedy, gdy wygląd, nie ma większego znaczenia, ale licówki są lepsze w miejscach, gdzie wygląd jest równie ważny jak i wytrzymałość muru.
Zastosowanie zaprawy murarskiej wzmacnia jego wytrzymałość w ten sposób, ze cegły w każdym rzędzie są połączone ( zaprawa je wiąże ). Najprostszy sposób układania cegieł tak zwany wozówkowy, stosowany jest w murach grubości 12 centymetrów i polega na przesuwaniu cegieł w każdym rzędzie o polowe ich długości. Jednak taka ściana nie jest zbyt wytrzymała i nie powinna być wyższa niż 7 cegieł, chyba, ze zastosowano slupy wzmacniające konstrukcje.
W przypadku wyższych ścian powinny mieć one grubość 25 centymetrów, i istnieje tu wiele rożnych sposobów układania cegieł w ścianach tego typu. Niektóre cegły połóż w poprzek ściany, jako tak zwane główki ( wiązanie główkowe ); przechodząc przez cały mur będą one wzmacniały jego strukturę.
Wolno stojące ściany możesz w ten sposób budować do wysokości 19 cegieł bez słupów lub do 24 cegieł, jeżeli wstawisz co 3 metry słupy. W ten sposób powstaje dobrze wyglądająca, mocna, stabilna ściana.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Beata
Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz