System ochrony przeciwpożarowej
Sygnalizacja pożarowa to ogólnie ujmując alarmowy system ochrony przeciwpożarowej. Główną jego częścią jest centrala alarmowa, która obecnie prawie zawsze jest mikroprocesorowa.
Sygnalizacja pożarowa może być przewodowa lub bezprzewodowa. Podstawową jej część stanowi centrala alarmowa - docierają do niej sygnały m.in. z czujek pożarowych i ręcznych ostrzegaczy pożarowych.
Centrala sygnalizacji pożaru powinna być zainstalowana w pomieszczeniu nadzorowanym przez automatyczne czujki, a w jej pobliżu powinien znajdować się ręczny ostrzegacz pożaru.
Powinno się zwrócić uwagę na jej ulokowanie w pobliżu głównego wejścia do budynku. Należy również zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie przed wpływami środowiska oraz odpowiednie warunki temperatury, wilgoci oraz oświetlenie, pozwalające na właściwą pracę centrali i jej obsługę.
Lokalizacja centrali powinna być uzgodniona z uprawnionym strażakiem. Nadzór nad centralą powinien być sprawowany w sposób ciągły przez odpowiednio przeszkoloną obsługę.
Gdy zadziałają czujki włączane są sygnalizatory akustyczne i optyczne. Centrala może także uruchomić urządzenia gaśnicze, oddymiające, zabezpieczające oraz przekazać informację do centrum monitorowania alarmów.
Czujka pożarowa służy do wykrywania zjawisk występujących podczas pożaru. Zaliczmy do nich dym, wzrost temperatury i płomień. Najczęściej wykorzystywane są:
- czujki pożarowe dymu - optyczne i jonizacyjne;
- czujki pożarowe ciepła - nadmiarowe i nadmiarowo-różniczkowe;
- czujki pożarowe płomienia.
Rodzaj zastosowanych czujek zależy od prawdopodobnego scenariusza pożaru (pożar bezpłomieniowy i płomieniowy), wysokości pomieszczenia, warunków otoczenia, oddziaływania środowiska (m.in. spaliny, pył, wilgotność powietrza, zakłócenia elektromagnetyczne).
--Stopka
AGB - systemy przeciwpożarowe i zabezpieczenia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz