Balustrady
Balustrady to ważne uzupełnienie schodów - zarówno estetyczne i stylistyczne, jak i funkcjonalne. Ich projekt w znacznej mierze uzależniony jest od projektu znajdujących się w mieszkaniu lub domu schodów oraz od wystroju całego wnętrza.
Najczęściej balustrady wykonujemy z tego samego materiału, z którego wykonaliśmy schody. Od wyboru materiału uzależniony jest koszt balustrad ? przedziały cenowe są tu zróżnicowane. Zdecydowanie jednym z najdroższych materiałów jest stal nierdzewna. Wykonane z niej balustrady są bardzo trwałe i możemy mieć pewność, że będą nam służyć przez lata. Stal oraz inne metale dają nam duże możliwości w zakresie nadawania im kształtów - to zdecydowana przewaga nad innymi rodzajami materiałów, takimi jak drewno. Do wad balustrad wykonanych ze stali oraz z innych rodzajów metalu należy zaliczyć to, że są zimne w dotyku. Ponadto, metalowe balustrady bardzo szybko nagrzewają się w sytuacji nagłego wzrostu temperatur np. pożaru, co praktycznie zupełnie uniemożliwia korzystanie z nich. Klasycznym i wciąż popularnym materiałem, z którego wykonuje się balustrady jest drewno. Obecnie na popularności zyskuje łączenie kilku typów materiałów w obrębie jednego projektu. Często można spotkać balustrady o żeliwnych prętach i drewnianej (ciepłej i przyjemnej w dotyku) poręczy. We wnętrzach bardziej nowoczesnych i w biurowcach spotyka się balustrady łączące stal i szkło.
Projektując balustrady nie można zapominać o ich funkcji użytkowej - zabezpieczeniu przed upadkiem i ułatwieniu poruszania się po schodach. Jeśli zależy nam na tym, by balustrady spełniały swoją funkcję, pamiętajmy o odpowiednich proporcjach - minimalna wysokość balustrady powinna wynosić 90 cm, a odstęp pomiędzy poszczególnymi prętami poprzecznymi nie może być mniejszy niż 12 cm. Jeżeli mamy w domu małe dzieci, warto zaprojektować balustrady tak, by utrudnić najmłodszym wspinanie się na nie.
--Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz