EKODESKI - trwałość i estetyka na długie lata.
Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z konserwacją drewnianego ogrodzenia? Czy pamiętasz, ile czasu, pracy, a przede wszystkim energii zajmuje pomalowanie płotu? Masz już dość corocznej konserwacji swojego drewnianego ogrodzenia? Pomocną dłoń wyciągają technologie XXI w. i nowość na polskim rynku: ekodeska. Jej unikalna struktura sprawi, że będziesz się cieszył ze swojego pięknego ogrodzenia przed długie lata, nie marnując przy tym ani chwili!
Ogrodzenie z olchy czy sosny? Nie! Jest jeszcze ekodeska!
Wiele osób chce mieć ładne, tradycyjnie wyglądające ogrodzenie, dlatego często decyduje się na ogrodzenie drewniane. Po zainstalowaniu pięknych, nowych sztachetek można cieszyć się ich ładnym wyglądem - ale czy długo? Po kilku latach takie ogrodzenie trzeba koniecznie odmalować. Po nowym malowaniu przychodzi kolejne... potem pojawiają się problemy z robakami, próchnieniem drewna, mchem - słowem same problemy. Już samo malowanie jest kłopotliwe - zdjęcie starej warstwy, nałożenie kilku warstw nowej farby i podkładu albo drewnochronu. Do tego dochodzą koszty - nie tylko finansowe, ale przede wszystkim czasowe ? renowacja całego ogrodzenia to co najmniej kilka dni roboty. Jednak po mimo całej tej pracy i zaangażowania, które trzeba włożyć w drewniane ogrodzenie, wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Jednak efekt pięknego "drewnianego" ogrodzenia można uzyskać także przy użyciu ekodesek. Ogrodzenie wykonane z tego materiału nie tylko nie odbiega wizualnie od tradycyjnego - drewnianego, ale również jego wygląd nie ulega zmianie przez długie lata.
Co to jest ta ekodeska?
Jak podaje wikipedia.org: "Ekodeska jest to potoczna nazwa kompozytu drewna i PCV zastępującego deski drewniane, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjne deski. Ekodeska jest wykonana w 40% z trocin drewna naturalnego i w 60% z polimerów używanych do produkcji butelek, siatek jednorazowych czy reklamówek. Ekodeski nie wymagają impregnacji, ani malowania, dzięki czemu są materiałem przyjaznym środowisku."
Trochę faktów...
Technologiczny proces produkcji ekodesek został opatentowany ponad 15 lat temu przez firmę ?Standex? w Ameryce Północnej, gdzie bardzo szybko zyskał sobie popularność, poprzez mnogość swoich zastosowań. Ekodeski zaczęto stosować jako materiał do wykonywania ogrodzeń, tarasów, podłóg, balustrad, a także podbitek dachowych oraz sidingu.
Ekodeska także stała się bardzo popularna w Europie zachodniej oraz Skandynawii, gdzie ze względu na trudne warunki atmosferyczne szczególnie ważna jest wytrzymałość stosowanych materiałów.
W dzisiejszych czasach technologia mocno poszła naprzód i ekodeski, które stosujemy na ogrodzenia wykonane są w technologii "piankowej". Oznacza to, że wewnątrz struktury deski znajdują się mikroskopijne, ledwie zauważalne dla oka pory powietrza, które powodują lekkość materiału (metr bieżący ekodeski 80x15mm waży jedynie 800 gram) elastyczność, ale przede wszystkim jego mniejsze zużycie na każdy metr bieżący, dzięki czemu ekodeski są bardzo atrakcyjne cenowo. Dzięki mniejszej wadze ekodeski doskonale trzymają się zamontowane na zwykłych wkrętach i nie wymagają specjalnych zamocowań.
Drugą ważną rzeczą, dzięki zastosowaniu tej technologii, jest wytrzymałość ekodesek - są bardzo elastyczne i o wiele trudniej jest je złamać niż deski drewniane. Dzięki piankowej budowie, ekodeski są niezwykle plastyczne i łatwe w obróbce. Można je dowolnie docinać, przewiercać i bez problemu wbijać w nie gwoździe.
Ekodeska w Polsce jest powszechnie stosowana jedynie jako parkiet ekologiczny. Ostatnio także zaczęto promować tarasy z ekodesek, które dużą popularnością cieszą się wśród nadmorskich hoteli i restauracji. Od niedawna mamy także dostępne sztachety ogrodzeniowe z ekodesek. W Polsce panują bardzo zmienne warunki atmosferyczne - upalne lata, mokre jesienie i mroźne zimy - przyczyniają się one do niskiej wytrzymałości konstrukcji drewnianych w ogrodach, dlatego ogrodzenia z ekodesek szybko znajdują swoje grono wielbicieli.
Dlaczego eko?
Ekodeska, jak wcześniej pisałem, jest kompozytem drewna i PCV. Drewno jest surowcem naturalnym, natomiast PCV użyte do produkcji ekodesek pochodzi z recyklingu przedmiotów takich jak folie, reklamówki, opakowania, plastikowe zabawki, kubki, butelki czy nawet okna PCV. W dobie ogromnego nacisku na ochronę środowiska i ekologię, warto samemu przyczynić się do pomagania naszej planecie. Sama ekodeska także podlega ponownemu recyklingowi, nie ma więc obaw co do ponownego przetworzenia tego materiału. Ponadto dzięki wytrzymałości i długowieczności desek kompozytowych unikamy konieczności pokrywania ich szkodliwymi impregnatami, które wsiąkają w drewno, a podczas opadów deszczu stopniowo przenikają do gleby, zanieczyszczając ją i burząc równowagę ekologiczną.
A ile to kosztuje?
Sztachety ogrodzeniowe z ekodesek jako produkt są w cenie porównywalnej bądź droższej od ceny desek drewnianych o tych samych wymiarach. Trzeba przy tym pamiętać że koszt zakupu ekodesek to koszt ostateczny. W przypadku desek drewnianych zachodzi jednak konieczność impregnowania całej powierzchni deski, a następnie malowania (zazwyczaj 2 lub 3 warstwy farby). Raz pomalowane deski drewniane nie pozostają w idealnym stanie na zawsze. Po kilku latach farba na ogół zaczyna pękać i łuszczyć się. Zachodzi konieczność usunięcia starej warstwy farby i pokrycia desek świeżą warstwą. Impregnat oraz farba, a do tego cena robocizny, oznaczają dodatkowe koszty i to nie jednorazowe, ale ponoszone co kilka lat. Uwzględniając do tego wszystkiego czas, który trzeba poświęcić na konserwację ogrodzenia ? ekodeski są tańsze od tradycyjnych sztachet drewnianych.
Podsumowując - czy warto kupić ekodeski?
Ekodeski mają przewagę nad drewnem, ponieważ wraz z upływem czasu ich wygląd zewnętrzny oraz właściwości nie zmieniają się.Ogrodzenie wykonane z ekodesek będzie nam służyło długie lata w niezmienionym stanie, bez konieczności impregnowania czy malowania. Takie ogrodzenie wystarczy jedynie przemyć wodą, by wyglądało jak nowe. Wykonane z drewnianych, impregnowanych i malowanych farbą sztachet - zazwyczaj po kilku latach zaczyna się łuszczyć, pękać, a w efekcie płot wymaga nie tylko ponownego malowania, ale również mozolnej pracy koniecznej do oczyszczenia każdej deski ze starej warstwy farby.
--Stopka
Mateusz Stolarczyk
Zapraszamy do odwiedzenia strony dystrybutora: www.ekodeski.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz