Pralka
Obecnie na rynku znajduje się niezliczona liczba modeli pralek. Wybór właściwej nie jest łatwy ale możliwy do wykonania jeżeli będziemy posiadali kilka podstawowych informacji o takiej "maszynie piorącej". Postaram się przybliżyć kilka przydatnych cech, które powinna posiadać pralka.
Decydując się na pełnogabarytową pralkę ładowaną od frontu musicie od razu założyć że będzie miała szerokość 60 cm. Ten wymiar jest raczej stały - raczej ponieważ mogą wystąpić drobne odstępstwa (+/- 0.5cm) ale są rzadkie. Z wysokością też nie powalczymy ok.85cm. decydować możemy o głębokości. Tu wymiary wahają się w przedziale 30-60cm. Najbardziej popularne to 33, 40, 45, 55 i 60cm. Pamiętajmy jednak, że wymiary zewnętrzne podawane na sprzęcie obejmują wielkość "blatu" pralki, a nie liczą już np wypukłego okna załadunkowego czy węży odprowadzających i doprowadzających wodę z tyłu. Odstępstwem od reguły tych wymiarów są praleczki niepełno wymiarowe (ok. 60cm wysokie, 45 szerokie i 40 głębokie). Jest ich jednak niewiele i raczej o nie pytajcie bo nie zawsze są wyeksponowane.
Łatwiejsza sytuacja jest z pralką z górnym załadunkiem. Tu wymiary są w zasadzie stałe. Szerokość to 45cm, głębokość 60cm oraz wysokość między 80-85cm (panel sterujący). Podobnie tutaj często nie wlicza się do wymiarów tylnych węży do wody.
Zwracajcie także uwagę na wielkość okna do załadunku. Zdecydowanie największe mają pralki ładowane od frontu, a ich rozmiar sięga tu nawet 35-40cm średnicy. O wiele łatwiej wtedy wyprać duży koc, prześcieradło czy skafander.
Mamy już gabaryty, teraz czas na zużycia wody i prądu. Są one przedstawione w postaci klas. Najlepsze parametry to klasa A im bardzie w dół alfabetu tym gorzej. Obecnie pralki są opisywane w następujący sposób A,A,A. Jest to tak zwana potrójna A-klasa. Pierwsze A to zużycie wody, drugie prądu, trzecie to efektywność wirowania. Nas interesuje w zasadzie tylko zużycie wody. Dlaczego? Proste. Różnice między różnymi modelami pralek jeżeli chodzi o prąd są tak niewielkie, że nie ma czym się martwić. Najczęściej jest to przedział 0.9-1.15 kWh (kilowatogodziny). Tak więc jeśli jedna pralka zużywa o 0,05kWh na cykl mniej, to za oszczędzimy jakiś 1 grosz. Efektywność wirowania ma proste przełożenie. Określa jak suche wyjdzie nasze pranie, czyli im wyższe obroty wirowania tym suchsze pranie. Tylko nie patrzcie tu na maksymalne wartości bo niewiele naszych ubrań będzie dobrze wyglądało po wirowaniu w np 1200 obrotów. Dla porównania, nasze "babcine" pralki miały po 400-500 obrotów i żyliśmy z tym. A czy suszymy potem przez 30 minut czy 45, to chyba już nie tak ważne. Najistotniejsze jest zużycie wody, bo to jej pralka może nam najwięcej oszczędzić. W tym parametrze znajdziecie również klasę A+, a ostatnio nawet A++. Nie opiszę jakie zużycie jest najlepsze gdyż zależy ono od maksymalnego załadunku pralki, a więc będzie inne w przypadku pralki na 6kg i inne w przypadku pralki na 4,5kg załadunku. Pamiętajcie że pobór wody podany w opisie pralki to średni pobór w warunkach laboratoryjnych. Można się nim kierować, ale jeśli porównujecie dwie pralki to zerknijcie na ich załadunek i dopiero wtedy decydujcie, która wypada lepiej.
Kolejna przydatna funkcja w pralce to automatyka wagowa. Jeżeli pralka ją posiada to oznacza że sama dobierze sobie ilość wody do ilości załadunku. Ale uwaga!!! Nie jest tak, że pralka dobiera zawsze inną ilość wody. Każdy model ma zamontowane przedziały, w których zmienia się ta ilość. Może to być zmiana co 1kg ale również co 2 kg. Różni producenci montują automatykę wagową w różnej skali i dla różnych modeli. Musicie o to pytać.
Kiedyś istniała funkcja 1/2 załadunku. Teraz zastąpiła ją właśnie automatyka wagowa.
Zapytajcie także o zabezpieczenia antyzalaniowe, tak zwane aqua stop. Może być ich do trzech najczęściej. Warto mieć coś takiego, tak na wszelki wypadek.
Wreszcie dochodzimy do programatora. Elektroniczny z wyświetlaczem, czy tradycyjne pokrętło? To już będzie wasza decyzja. Jeżeli będzie wyświetlacz to może nam pokazać następujące parametry: liczbę obrotów, temperaturę programu, obecny etap prania oraz czas do końca prania. W bardziej rozbudowanych modelach można również zapamiętać swój indywidualny program ale również może na sygnalizować o problemach w pralce.
Programów nie będę opisywał bo producenci prześcigają się w ich rodzajach (buty, odzież sportowa, jeans, bielizna itp). Ponadto i tak używamy 2 czy 3 najczęściej. Zwracajcie uwagę czy pralka ma takie programy:
- krótkie pranie (15-35 minut) - bardzo przydatne do szybkiego odświerzenia ubrań
- pranie ręczne (ma symbol łapki) - wiele naszych ubrań można prać tylko tak
- samo wirowanie i samo odpompowanie wody - mogą się przydać po silnym deszczu albo jakiejś awarii wodnej w domu
Mam nadzieję że to podsumowanie wam pomoże. Jeśli ktoś ma indywidualne preferencje to do powyższego opisu niech je sobie po prostu dostawi.
--Stopka
Po więcej informacji o sprzęcie gospodarstwa domowego zapraszam na www.poradnik-agd-rtv.blogspot.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz