Jaki osprzęt elektryczny?
Dobór osprzętu elektrycznego zależy od przeznaczenia instalacji, a także jej właściwości. Dobrze jest zastanowić się, co do czego pasuje.
Gdzie układane są instalacje elektryczne
To, jaki osprzęt elektryczny zostanie wybrany, zależy w dużej mierze od tego, jak instalacje będą układane. Istnieje wiele sposobów na właściwe ich rozmieszczenie, zależnych od sytuacji i możliwości inwestora. Ważne, żeby pamiętać o różnicach wynikających z charakterystycznych cech poszczególnych sposobów. Inaczej bowiem układane będą instalacje pod tynkiem, a inaczej na ni. Jeszcze inny osprzęt elektryczny potrzebny będzie w wypadku, gdy w użyciu znajdą się specjalnie przystosowane do prowadzenia instalacji elektrycznych listwy. Warto także pamiętać, aby na zewnątrz stosować osprzęt elektryczny odporny na uderzenia.
Jakie gniazdka elektryczne
Osprzęt elektryczny to przede wszystkim różne rodzaje gniazdek. Od tego, jakie wybierzemy wiele zależy. Dlatego warto zorientować się, jakie opcje są dostępne. Wyróżnić można cztery rodzaje gniazdek. Zwykłe z bolcem to standardowe gniazdka znane z domów w całym kraju. Co więcej, ich użycie zagwarantowane jest specjalnymi przepisami. Każde nowe gniazdko powinno bowiem mieć styk ochronny gwarantujący uziemienie. Coraz częściej zdarza się, że sprzedawane są gniazdka z dwoma przyciskami w miejscu bolca. Tego typu urządzenia stosowane są w wielu krajach europejskich. W starszych instalacjach spotyka się czasem gniazdka bez bolca.
Kolejnym rodzajem gniazdek są te z klapką. Mają szczelną obudowę, która uniemożliwia dostanie się do wnętrza gniazdka wilgoci i wody. Stosowane są najczęściej w łazience i kuchni ? tam, gdzie nietrudno o kontakt z wodą. Innym rodzajem gniazdek są te bezpieczne, przeznaczone do domów z małymi dziećmi. Ich otwory są albo zasłonięte, albo okryte klapką. Zdarza się też, że działają dopiero po włożeniu wtyczki do gniazda.
Gniazdka specjalne i włączniki
Osobną kategorią są gniazdka specjalne. Trudno w zasadzie mówić o jakiejś jednolitej ich kategorii. To raczej taki osprzęt elektryczny, który nie mieści się nigdzie indziej. Bo na przykład zaliczane jest do nich gniazdko z wyrzutnikiem wtyczki ułatwiającym jej wyciąganie. Albo z ogranicznikiem przepięć sprawdzającym się w miejscach, gdzie używany jest czuły sprzęt elektroniczny. Ewentualnie posiadające wyłącznik różnicowoprądowy, który zwiększa bezpieczeństwo niektórych sieci.
W przypadku włączników panuje dość duża dowolność uzależniona jedynie od fantazji inwestora. Warto jednak sprawdzić, jaki osprzęt elektryczny mieści się w tej kategorii. Są to na przykład włączniki jednoklawiszowe lub dwuklawiszowe, które mogą być oferowane także w wersjach wielobiegunowych. Działają na ogólnie znanych zasadach. Inaczje jest w przypadku włączników krzyżowych, przydatnych wtedy, gdy trzeba włączać lub wyłączać światło w wielu miejscach naraz. Są również ściemniacze, których zadaniem jest płynna regulacja natężenia światła.
Jak widać osprzęt elektryczny nie jest jednolitą kategorią, można wyróżnić więcej niż jeden rodzaj produktów. Ważne, żeby wiedzieć czym się wyróżniają.
Stopka
Czasem piszę...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz