piątek, 27 maja 2011

Czym różnią się od siebie kotły gazowe

Czym różnią się od siebie kotły gazowe

Istnieje kilka sposobów rozróżnienia kotłów napędzanych gazem. Warto dobrze się w nich orientować, ponieważ dzięki temu świadomość wyboru odpowiedniego rozwiązania wzrasta.

Do czego służą kotły gazowe, wszyscy wiedzą. Jaki rodzaj paliwa jest w nich stosowany - wynika z samej nazwy. Warto jednak pamiętać, że rodzajów kotłów tego rodzaju jest kilka. I w zależności od rodzaju mogą być stosowane w różnych warunkach. Podstawowych linii podziału są cztery. Kotły gazowe mogą więc być stojące i wiszące, jedno lub dwufunkcyjne, a także różnić się pod względem budowy komory spalania oraz sposobu działania.


Stojące kontra wiszące


W zależności od sposobu i miejsca usytuowania kotły gazowe dzielą się na takie, które stoją i takie, które wiszą. Te, które stoją, charakteryzują się znacznie większymi rozmiarami od tych, które wiszą. Posiadają także żeliwne wymienniki ciepła, co sprawia, że są znacznie cięższe. Z drugiej jednak strony uważane są za urządzenia trwalsze od kotłów wiszących.


Czy jednak oznacza to, że zawsze są lepsze? Niekoniecznie. Bo kotły gazowe wiszące nie wymagają ani dużych nakładów pracy związanych z ich instalacją, ani specjalnie przygotowanego pomieszczenia. Wystarczy kawałek pustej, płaskiej ściany. W odróżnieniu od tego rodzaju kotłów, urządzenia stojące wymagają dużego pomieszczenia, które dodatkowo powinno być wydzielone. W ten sposób trzeba ponieść większe nakłady związane z montażem.


Do wody i do wody


Kolejnym istotnym podziałem różnicującym kotły gazowe jest ten dotyczący ich funkcjonalności. Przyjęto bowiem za standard, że kotły tego rodzaju mogą być jedno i dwufunkcyjne. Na czym polegają główne różnice między tymi dwoma rodzajami kotłów?


Przede wszystkim dotyczą tego, co konkretnie ogrzewają kotły. Ogólnie rzecz jest oczywista - ogrzewają wodę, jednak w szczegółach widać różnicę. Kotły jednofunkcyjne służą jedynie do ogrzewania wody w systemie cieplnym. A to oznacza, że wodę używaną do mycia czy zmywania trzeba podgrzewać innymi sposobami.


Chyba, że wybierze się kocioł dwufunkcyjny. W tym przypadku kocioł pracuje na rzecz całego budynku podgrzewając wodę krążącą w kaloryferach oraz tę, która leci z kranu. Na pozór wydaje się, że to lepsze rozwiązanie. Jednak tylko na pozór. Bo kotły gazowe dwufunkcyjne nie gwarantują odpowiedniego poziomu ogrzania wody w całym systemie. A przynajmniej nie zawsze. Co więcej, przez większą część czasu kotły takie działają na zasadzie podobnej do bojlera - po prostu utrzymując wodę w instalacji.


Kondensacja kontra tradycja


Rozważając rodzaje kotłów gazowych warto zatrzymać się na chwilę nad podziałem na te z otwartą i zamkniętą komorą spalania. W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na konieczność pobierania powietrza bogatego w tlen bezpośrednio z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. W drugim - na to, że takie powietrze musi być dostarczane z zewnątrz.


Ostatnim kryterium podziału jest ten na kotły gazowe kondensacyjne i tradycyjne. Te pierwsze są droższe, gwarantują jednak wyższą sprawność. W takich kotłach część wody ogrzewana jest przy wykorzystaniu ciepła wody już podgrzanej. A to przekłada się na niższe zużycie paliwa, a więc - mniejsze rachunki.

--
Stopka

Czasem piszę...

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz