aZstosowanie kamienia w wystroju wnętrz
Zasadnicze pytanie brzmi: jakie elementy architektury wnętrza można wykonywać z kamienia? Różnego typu, to zależy właściwie tylko do fantazji projektanta i oczekiwań użytkownika. Ważne natomiast, aby były i funkcjonalne i estetyczne, odpowiednio dobrane do przestrzeni i do wyposażenia wnętrza.
Z kamienia tradycyjnie wykonuje się parapety okienne, blaty kuchenne i łazienkowe, posadzki, schody. Ale także umywalki, zlewy, ociekacze. To dobry materiał na stoły, stoliki(lub ich fragmenty), obudowy kominków, kolumny i wszelkiego rodzaju podpory, obramowania, a także elementy dekoracyjne, często bardzo wymyślne. Ostatnio modne są ścianki, przegrody i detale architektoniczne z piaskowca lub łupku.
Kamień zabezpiecza się preparatami, które podnoszą zarówno jego walory użytkowe jaki i estetyczne. Walory użytkowe zwiększają impregnaty, które zabezpieczają powierzchnię kamienia przed wnikaniem wody, co jest istotne zwłaszcza w łazience i kuchni. Blaty kuchenne muszą być chronione nie tylko przed wnikaniem wody, ale także tłuszczu, cytryny, octu i innych składników spożywczych.
W przypadku posadzek i schodów stosuje się tzw. krystalizację powierzchni, która zwiększa jej twardość. Są specjalne środki dzięki, którym uzyskuje się efekt mokrego kamienia. Pokryte nimi powierzchnie wyglądają świeżo, a barwy są głębokie. Kamień nie chroniony szybko traci żywy odcień, matowieje. Co jakiś czas trzeba go na nowo zabezpieczać. Należy pamiętać, że na powierzchniach surowych lub szorstkich tych zabiegów zazwyczaj się nie wykonuje.
--Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz