sobota, 28 maja 2011

Sufit podwieszany - estetyka i użyteczność

Sufit podwieszany - estetyka i użyteczność

Sufit podwieszany maskuje niedoskonałości i krzywizny, ukrywa niezbędne, a mało estetyczne elementy instalacji (elektrycznych czy wentylacyjnych), wycisza pomieszczenie zmniejszając efekt echa... a także zdobi i nadaje wnętrzu odpowiedniego charakteru.

Kiedy montuje się sufit podwieszany?


Sufit podwieszany to już etap wykończeniowy remontu czy budowy wnętrza. Montuje się go na końcu, kiedy już zaplanowane są i wykonane wszystkie te elementy, które podwieszany sufit ma zamaskować. Muszą już więc być zaplanowane i umocowane kable elektryczne, które doprowadzą prąd do lamp zamontowanych w takim suficie, także przewody wentylacyjne czy na przykład zabezpieczenia przeciwpożarowe.


Gdzie sprawdza się sufit podwieszany?


Sufity podwieszane są w zasadzie obowiązkowym dziś elementem między innymi w biurowcach. To pomieszczenia, w których prowadzi się niezliczoną ilość kabli, które skutecznie można ukryć właśnie pod sufitem. Innym miejscem, gdzie świetnie sprawdzi się takie rozwiązanie, jest na przykład bardzo wysokie mieszkanie, które dla efektu większej przytulności można w ten sposób nieco ?obniżyć?. Fachowcy radzą także sufit podwieszany właścicielom większości mieszkań w blokach, w których odwiecznym problemem są pękające na łączeniach płyt betonowych sufity.


Czy gdzieś sufit podwieszany jest niewskazany?


W zasadzie nie, choć oczywiście, jeśli w pomieszczeniu jest idealny gładki sufit, na którym nie pojawią się żadne pęknięcia, a my nie mamy potrzeby ukrywania żadnych przewodów instalacyjnych, to oczywiście nie trzeba montować podwieszanego sufitu. Wiele osób obawia się także "zbytniego przytłoczenia" po zamontowaniu sufitu podwieszanego w niskim mieszkaniu. Niesłusznie! Warto bowiem pamiętać, że sufit podwieszany zmniejsza wysokość pomieszczenia tylko o ok. 4,5 - 5 cm. Takie obniżenie można zrekompensować na różne sposoby... Można na przykład oświetlić taki sufit jasnym bocznym białym światłem, co (zwłaszcza jeśli sufit jest w kolorze chłodnej bieli) pozwoli osiągnąć efekt większej przestrzeni, niż jest ona w rzeczywistości. Poza tym, podwieszany sufit można zastosować tylko częściowo, a nie na całej powierzchni - mogą to być tylko fragmenty przy ścianach - wówczas także optycznie zyskujemy na przestrzeni.


Z czego wykonuje się sufit podwieszany?


Najczęściej są to różnego rodzaju płyty kartonowo - gipsowe (inne do salonu, a inne na przykład do kuchni czy łazienki, gdzie panuje większa wilgotność). Całość konstrukcji jest lekka, a plastyczność materiału pozwala na realizację oryginalnych projektów. Sufity podwieszane mogą być wielopoziomowe, mieć łuki, skosy, podcienia i różnego rodzaju ozdoby. Jeśli do tego dołączy się odpowiednią grę świateł zapewnianą przez zamontowane w takim suficie oświetlenie... efekty są naprawdę zaskakujące!

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz