Miernictwo geodezyjne
Miernictwo geodezyjne, czyli geodezja górnicza, stanowi odrębny dział geodezji, który odróżnia się bardzo znacznie metodami pracy, jak i stosowanymi narzędziami, jednakże zazębia się z nią i opiera na tych samym podstawach naukowych. Charakterystyczne cechy miernictwa górniczego wynikają ze specyficznych warunków pracy związanych z eksploatowaniem złóż kopalnianych i administrowaniem nimi.
Mapy kopalniane dają szczegółowy obraz stanu kopalni, jej zasobów złóż mineralnych, stanu robót górniczych i innych danych, są przeto nieodzownym czynnikiem, bez którego funkcjonowanie kopalni jest nie do pomyślenia.
Zadania miernictwa górniczego nie ograniczają się wyłącznie do zagadnień bezpośrednio dotyczących eksploatacji, lecz obejmują także sprawy zabezpieczenia budynków, dróg i innych obiektów, położonych nad kopalnią od tzw. szkód górniczych, które mogą powstać w skutek zmian tektonicznych, spowodowanych wybieraniem złóż. Jak widać rola miernictwa gróniczego jest bardzo odpowiedzialna i poważna nie tylko w górnictwie, lecz i innych dziedzinach gospodarki narodowej, mającej z górnictwem styczność.
Z punktu widzenia techniki geodezyjnej możemy ująć główne zadania miernictwa górniczego w następujących punktach:
- Sporządzenie map sytuacyjnych obszaru na powierzchni ziemi obejmujących pole górnicze i najbliższą jego okolice. Mapy te sporządza się i aktualizuje metodami naziemnymi. Stanowią one podstawę do przenoszenia granic pola górniczego na poszczególne poziomy kopalni. Sytuacyjne mapy powierzchniowe umożliwiają również przenoszenie na dół kopalni granic, tzw. filarów ochronnych, tj. przestrzeni pod powierzchnią ziemi, w których wybieranie jest zabronione ze względu na bezpieczeństwo znajdujących się nad nimi obiektów naziemnych. Potrzebne są też mapy i przekroje wnętrza kopalni, które są poniekąd "przedłużeniem" map powierzchniowych w głąb kopalni.
- Pomiar i sporządzenie map oraz profilów kopalni, niezbędnych do racjonalnej gospodarki i utrzymania kopalni. Mapy te aktualizuje się przez pomiar nowych wyrobisk. Wymagane są tu mapy w skali 1:250 aż do 1:10000. Mapy kopalniane z naniesionymi wyrobiskami sporządza się w skali 1:1000 lub 1:2000,są to tzw. mapy specjalne.
- Dokonywanie pomiarów i przedstawienie na mapach kopalnianych form zalegania złoża, tj. jego upadku, rozciągłości, grubości i uskoków, co jest potrzebne do racjonalnego projektowania szybów, kierunku i upadu chodników, do wyboru najracjonalniejszych metod wybierania. Przedstawienie tych danych odbywa się na podstawie pomiarów i badań przy pomocy otworów badawczych.
- Do najczęstszych zadań miernictwa górniczego należą prace związane z realizacją projektów nowych robót wybierkowych, jak wyznaczenie miejsc na nowe sztolnie, szyby, otwory badawcze, określenie punktów wyjściowych i zadawanie kierunków osi nowych chodników, pochylni i przebitek. Zadania przebitkowe polegają na prowadzeniu robót wybierkowych na "zbicie", tj. równocześnie z dwóch stron, np. przy pogłębianiu szybu (od góry do dołu) lub przebijaniu pochylni (z obu chodników, które mają być połączone).
- Do zadań miernictwa górniczego należą również badania procesów odkształceń, jakie występują w wyniku działalności kopalni. Prace te wymagają bardzo dokładnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Stopka
http://www.wszystkoogeodezji.blogspot.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz