Jak przygotować się do przeprowadzki?
Najlepiej - metodycznie. Starannie i dokładnie. I odpowiednio wcześniej.
Gdyby tematem zajęli się amerykańscy naukowcy, uzyskalibyśmy z pewnością kilka ciekawych informacji opartych o dane statystyczne. Ponieważ jednak ci wolą zajmować się innymi sprawami, takimi jak fizyka jądrowa czy nanotechnologie, musimy radzić sobie bez nich. Co zresztą może być nawet korzystniejsze ponieważ obserwacje dotyczyć będą naszego krajowego podwórka.
Zwykle przygotowania do przeprowadzki przebiegają bez określonego planu. Mało kto zajmuje się spisaniem przenoszonych i przewożonych rzeczy czy określeniem stopnia ich przydatności. A przecież takie działanie może przynieść znaczne oszczędności zarówno w bilansie czasu poświęconego na przeprowadzkę jak i w zestawieniu kosztów.
Warto więc stworzyć taką listę i uporządkować ją według różnych kryteriów. Przykładowo, warto rozdzielić rzeczy duże od małych. Te pierwsze można bowiem przewieźć osobno lub w większych paczkach, te drugie włożyć do pudeł. Uporządkowane podejście do tego zagadnienia pozwoli lepiej wykorzystać dostępne miejsce i uniknąć przepakowywania pudeł lub upychania na siłę.
Drugą kwestią, do której warto podejść metodycznie jest ustalenie logistyki procesu. Na potrzeby tego tekstu ustalmy jako cel przeprowadzki do Gdańska. Miejsce, z którego się przenosimy to Poznań. Odległość duża, możliwości małe. Co robić? Idealnym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu dostawczego. Jednak nawet jeśli się nam to uda i jeśli dysponujemy odpowiednimi uprawnieniami, może być nam ciężko zmieścić się do środka. Wielokrotnie powtarzanie tak dalekiej trasy to wysokie koszty i strata czasu. Dlatego przeprowadzki do miasta tak odległego jak Gdańsk od Poznania powinny być dobrze przemyślane. Należy tak zorganizować transport, żeby ograniczyć do minimum liczbę kursów. Ideałem byłby tylko jeden.
Przeprowadzki to także ryzyko zgubienia różnych przedmiotów. W zamieszaniu, zwłaszcza podczas nieprzygotowanej przeprowadzki, łatwo przeoczyć brak jakiejś rzeczy. Tylko metodyczne podejście może być w tej sytuacji rozwiązaniem. Lista, o której mowa powyżej, może być sporym ułatwieniem. Podobnie jak ustalenie kolejności pakowania i rozpakowywania rzeczy.
Na pierwszy ogień powinny zawsze iść meble i duże przedmioty, do których wkładane są te mniejsze. Dlaczego? Bo kiedy będą ustawione na miejscu można będzie powstawiać lub powkładać do nich całą resztę dobytku.
Metodyczne podejście do przeprowadzki umożliwi jej sprawne przeprowadzenie, a co za tym idzie - pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.
--Stopka
Czasem piszę...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz