Podłoga drewniana - olej czy lakier?
Co wybrać? Ogólna informacja na temat wyboru sposobu konserwacji podłóg drewnianych.
Podłoga drewniana: Zapuszczana olejem czy malowana lakierem?.
Podłoga malowana lakierem nie jest wrażliwa na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Zobaczymy jednak na niej rysy. Podłoga olejowana jest bardziej podatna na brud od malowanej lakierem, ale jest za to bardziej miła w dotyku i mniej widać na niej uszkodzenia.
Przekonywanie do którejkolwiek z tych metod zabezpieczenia drewna może jedynie przypominać znane rozważania o wyższości świąt... Którykolwiek z tych sposobów wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady. Najważniejsza różnica między lakierami i olejami to technika jaką zabezpieczają drewno przed wnikaniem brudu. Lakiery tworzą na powierzchni powłokę - błonę lakierniczą. Błona ta pełni swoją funkcję zabezpieczającą od zewnątrz do momentu, aż nie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Oleje zaś zabezpieczają drewno od wewnątrz. Wypełniając w procesie nasączania kanaliki i pory w drewnie jakim są np. deski podłogowe dębowe, po wykrystalizowaniu tworzą trwałą barierę, która dodatkowo podnosi zewnętrzną twardość drewna. Podłoga olejowana czy też malowana lakierem? Każda z tych metod wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady.
Podłoga malowana lakierem
Niewątpliwe plusy zabezpieczania podłogi drewnianej lakierem to jej bardzo duża odporność na zabrudzenie i łatwe utrzymanie. Dopiero po paru latach trzeba przystąpić do renowacji. Deski podłogowe dębowe, a właściwie posadzka drewniana zabezpieczona szczelnie warstwą ochronną lakieru może być matowa, półmatowa, satynowa, posiadać połysk lub pół połysk. Może zachować naturalny kolor i usłojenie drewna lub zmieniać jego kolorystykę. Jednak pokryte lakierem podłogi mają również niedoskonałości - widać na nich rysy (zwłaszcza na lakierach błyszczących), nie możliwym jest zregenerować jedynie fragmentu polakierowanej podłogi, tak aby było to niewidoczne. Odradzam lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w dbaniu o czystość oraz na widoczne rysy i na odbijające się niczym w lustrze światło.
Podłoga olejowana
Ten sposób wykończenia podłóg powrócił do łask dopiero od niedawna. zapuszczanie olejem jest jednak najstarszym sposobem konserwacji drewna. Podłoga - deska podłogowa dębowa zaolejowana staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla bowiem to co najpiękniejsze w drewnie, pogłębia jego kolor, wyciąga z niego satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. dodatkowo deski zaolejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności wiekowego drewna, są bardzo odporne na skoki wilgotności i wnikanie wody, podłoga nie zmienia wymiarów - drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się najbardziej do łazienki. Nie bez znaczenia jest fakt, że olej nie zamyka porów drewna, dzięki temu może ono oddychać. Nie musimy się więc obawiać, że na skutek gromadzenia się wilgoci zadomowi się pleśń lub grzyb. Ze względu na swoje zalety olej jest doskonałym materiałem wykończeniowym drewnianych tarasów. Plusy olejowanej podłogi to uzyskanie antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska niż lakierowana. Poza tym powstałe na podłodze rysy są znacznie mniej widoczne niż na lakierowanej, a drobne po jakimś czasie mogą się zabliźnić. Duże zarysowania można wyeliminować, przeprowadzając miejscową naprawę. Wystarczy zniszczony kawałek parkietu wyszlifować papierem ściernym i zaolejować ponownie. Zapuszczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ olej wnika w nie, nie tworząc dodatkowej skorupy na powierzchni. Podłogi zapuszczone olejem są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Osobiście wolę olej. Jednak zapuszczanie olejem ma swoje minusy - tak zakonserwowana podłoga jest bardziej podatna na zabrudzenia niż lakierowana (zwłaszcza na początku użytkowania); można ją zabezpieczać jedynie specjalnymi preparatami polecanymi przez producentów danego oleju. I jeszcze jedna niedogodność - renowacja takiej podłogi często staje się konieczna już po dwóch latach.
Lakierowany parkiet to podłoga solidna i ładna. Parkiet zapuszczany olejem to podłoga piękna i w dobrym guście. Oba rozwiązania pasują praktycznie do każdej aranżacji wnętrza - zarówno tej nowoczesnej jak i tej w stylu starodawnym. Wybór więc leży w Państwa rękach.
--Stopka
Wybierz Profesjonalistów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz