wtorek, 22 marca 2011

Ścieżki ogrodowe

Ścieżki ogrodowe

Autorem artykułu jest REX



Ważnymi elementami funkcjonalnymi w ogrodzie są ścieżki. Odpowiednio zaprojektowane i wkomponowane w otoczenie powinny stanowić istotny element dekoracyjny.

Wielkość powierzchni ścieżek zależeć będzie od wielkości i charakteru ogrodu, w którym są projektowane. Drogi i ścieżki powinny łączyć najważniejsze punkty ogrodu. Stanowią one także linie jego podziału przestrzennego. Dlatego też nie może być ich zbyt dużo.

Na rodzaj nawierzchni oraz układ ścieżek będzie miało wpływ wiele czynników. Do najważniejszych trzeba zaliczyć: intensywność i sposób użytkowania ścieżki, ukształtowanie terenu, planowany efekt przestrzenny oraz indywidualne upodobania użytkowników. Rodzaj nawierzchni powinien zależeć od rodzaju ścieżki. Nawierzchnia niezależnie od rodzaju ścieżki powinna spełniać następujące warunki:

- powinna być możliwie gładka, lecz nie śliska;

- nie może być wykonana z materiałów pylistych, łatwo ścieralnych lub łatwo wypłukiwanych przez wodę;

- powinna być estetyczna, a jej struktura i barwa powinny harmonizować z innymi elementami otoczenia;

- powinna zapewniać możliwość korzystania ze ścieżek i dróg użytkowanych całorocznie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Projektując ścieżki w ogrodzie należy przestrzegać następujących zasad:

- szerokość ścieżek powinna mieścić się w przedziale od 30 do 125 cm,

- spadek podłużny nie powinien przekraczać 9% tj. różnica wysokości na 1 m długości ścieżki nie powinna być większa niż 9 cm,

- nawierzchnia ścieżki powinna mieć odpowiedni spadek poprzeczny, którego wielkość zależy od rodzaju nawierzchni – dla nawierzchni gładkich wynosi on od 1 do 2%, a dla nawierzchni nierównych od 3 do 5% (na 1 m długości różnica równa się 5 cm),

- nie należy prowadzić ścieżek w bezpośrednim sąsiedztwie drzew (szczególnie o płytkim systemie korzeniowym),

- ścieżki nie powinna dzielić ogrodu na zbyt małe powierzchnie,

- nawierzchnia ścieżki powinna być ułożona równo z powierzchnią terenu, jeżeli ścieżka prowadzona jest przez trawnik, oraz powinna być wzniesiona o ok. 2 cm ponad powierzchnią terenu, jeżeli ścieżka prowadzona jest przez rabatę bylinową lub teren obsadzony krzewami,

- trasy ścieżek powinny podkreślać układ ogrodu, eksponując szczególnie piękne jego fragmenty lub zakątki.

Podstawowymi materiałami stosowanymi do budowy ścieżek są wyroby z kamienia, betony, kruszywa naturalne, drewno oraz wyroby ceramiczne.

Sposób wykonania ścieżek musi zapewnić szybkie odprowadzenie wody z ich powierzchni oraz spod ich nawierzchni. Po nawierzchniami na gruntach przepuszczalnych nie ma potrzeby budowy warstwy odsączającej, ewentualnie buduje się ją o minimalnej grubości tj. ok. 5 cm. W gruntach nieprzepuszczalnych warstwa ta ma zasadnicze znaczenie dla trwałości nawierzchni. Powinna ona mieć grubości umożliwiające szybkie odprowadzenie wody spod nawierzchni ścieżki. Przeważnie grubość warstwy odsączającej wynosi 10-25 cm. Warstwy odsączające zawsze wykonuje się z grubego żwiru lub tłucznia.

Umocnienie brzegów nawierzchni jest konieczne jedynie wtedy, gdy wykonano ją z drobnych elementów lub jeżeli przewiduje się możliwość znacznego jej obciążenia. Niekiedy umacnia się też brzegi nawierzchni tylko ze względów estetycznych. W tym przypadku elementy umacniające specjalnie się eksponuje, nadając im efektowną barwę lub fakturę. Bezwzględnie wymagają umocnienia brzegi nawierzchni przepuszczalnych. Umocnienie powinno w tym przypadku podkreślać brzegi nawierzchni.

---

http://abcogrodnika.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kominki

Kominki

Autorem artykułu jest Tomasz Sołtys



Dla wielu ludzi własnym dom to jedno z największych marzeń. Marzą o nim zwłaszcza Ci, którzy urodzili i wychowywali się w blokowiskach. W ciasnych M-2 lub M-3. Wiedzą doskonale co to znaczy mieć za ścianą kłótliwych sąsiadów. Zdają sobie sprawę, że nocna imprezka odpada ktoś życzliwy zadzwoni zaraz po policję.

Nie chcą wychowywać swoich dzieci w takim środowisku. Dlatego też starają się i pragną uciec z zatłoczonego miasta na spokojne przedmieścia. Po to by wygrzewać się w chłodne wieczory w obszernym salonie przy kominku.

Oczywiście droga do realizacji tego marzenia często bywa długa i wyboista, dlatego też należy zacisnąć zęby i starać się zrobić wszystko by to marzenie wreszcie się spełniło. Kiedy już przystąpimy do budowy domu nie możemy tego robić na szybko. Budowa domu musi odbywać się metodycznie oraz wymaga spokoju, cierpliwości oraz przede wszystkim pieniędzy. Nie należy rozpoczynać budowy domu jeśli nie mamy zgromadzonych funduszy. Jeśli zaczniemy bez zapasu pieniędzy może nas spotkać niemiłe rozczarowanie gdyż możemy nagle zostać bez pieniędzy na dokończenie inwestycji. Dlatego najważniejszym krokiem musi być zabezpieczenie finansowe naszej inwestycji. Oczywiście trzeba również być właścicielem działki budowlanej, posiadać niezbędne pozwolenia i zezwolenia. Gdy już budowa ruszy należy starannie jej doglądać. Gdyż często ekipy budowlane lubią zwlekać i zwyczajnie się obijać na placu budowy. Gdy dom zostanie pokryty dachem, wszelkie prace instalacyjne wykonane.

Czas się zastanowić co będzie ogrzewać nasz dom zimą. Czy będą to stylowe kominki czy może bardzo energooszczędny, funkcjonalny i nowoczesny piece wolnostojące. Ostatnimi czasy prawdziwą furorę wśród właścicieli domów jednorodzinnych robią tak zwane wkłady kominkowe czyli coś na kształt kominka tylko bez zbędnych przeróbek konstrukcyjnych w domu. Również należy przemyśleć czym będziemy palić w takim piecu. Możliwości jest całkiem dużo. Można tradycyjnie węglem, drzewem. Można również gazem lub olejem opałowy. Wiele zależy od tego jak duży jest dom, ilu ludzi w nim będzie docelowo mieszkać i czy na przykład będziemy korzystać z dodatkowych źródeł energii jak panele solarne, elektrownie wiatrowa.

Takie decyzje należy starannie przemyśleć by później nie żałować i nie wykosztowywać się zbytnio. Dom musi być właśnie energooszczędny i jego utrzymanie nie powinno być zbyt kosztowne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sadzimy bulwy i cebule na trawniku

Sadzimy cebule i bulwy na trawniku

Autorem artykułu jest Czesław Rogala



W artykule pokazuję możliwość posadzenia roślin cebuloweych na trawnikach. Wskazuję zasadę sadzenia oraz przygotowanie gleby do wykonania nasadzń. Przedstawiam terminy sadzenia różnych roślin cebulowych.

Na trawniku mogą rosnąć te rośliny, których nie trzeba wykopywać co roku takie jak: cebulice, krokusy, narcyzy, przebiśniegi, (śnieżyczki), puszkinie, ranniki, szachownice kostkowe. Drobne cebulki i bulwy można sadzić w dołki zrobione sadzakiem do rozsady. Na dno dołka nasypmy trochę żyznej ziemi, włóżmy cebulkę lub bulwę, przysypmy ją ziemią i lekko ugniećmy. Duże cebule i bulwy muszą być sadzone do większych dołków. Ostrym nożem wytnijmy niewielki fragment darni, wyjmnijmy go i na dno nasypmy trochę żyznej ziemi. Włóżmyb do dołka cebulę lub bulwę, nakryjmy ją darnią, lekko ugniećmy i podlejmy. Jeśli zamierzamy sadzić w grupie dużo cebul lub bulw, odetnijmy fragment darni ostrym szpadlem z trzech stron, odwińmy darń, nasypmy na spód żyznej ziemi i posadźmy cebule lub bulwy. Ponownie ułużmy darń, lekko ją ubijmy i podlejmy. Trawa w tych miejscach może być koszona dopiero, gdy uschną ich liście. Jeśli zrobimy to wczesniej, cebule i bulwy nie urosną i w następym roku na trawniku pojawi się mniej kwiatów.

UWAGA: Należy sadzić tylko zdrowe cebule i bulwy. Te, które pokryte są plamami, pleśnią, gnijące - należy zniszczyć. Jeżeli uszkodzenia są małe, można je wyciąć i obsypać ranę węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu. Nie należy sadzić tam gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe np. fasola, groch, ogórki, pomidory, warzywa kapustne, poziomki lub truskawki, bo wiele chorób tych roślin może niszczyć rośliny cebulowe i bulwiaste. Nie należy moczyć liści podczas podlewania, bo choroby grzybowe i wirusowe łatwo się przenoszą z kroplami wody. Chore rośliny należy oddzielić od zdrowych. Chore rośliny należy spalić,

Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Mniej więcej dwa- trzy tygodnie przed planowanym terminem sadzenia przygotujmy glebę, usuńmy chwasty a następnie dodajmy kompostu. Rozłóżmy 2-centymetrową warstwę kompostu i wymieszajmy z glebą. Można również użyć nawozu wieloskładnikowego np. Azofoskę w ilości 40g/m2. Ważny jest też odczyn gleby. Większość roslin cebulowych i bulwiastych z wyjątkiem lilii źle rosnie w glebie kwaśnej. Zadbajmy aby pH przygotowanego podłoża miało około 7,0. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul i rodzaju gleby. Sadźmy je na głębokość równą trzykrotnej średnicy cebul i bulw ( na glebach lekkich należy sadzić nieco głębiej a na ciężkich płycej). Są dwa sposoby sadzenia cebul i bulw:

1. Umiszczamy je w otworze wykopanym wąską łopatką czy ręczną sadzarką do cebul, po czym zasypujemy ziemią.

2. miejsca przeznaczonego na sadzenie, wybieramy ziemię na odpowiednią głębokość. Warstwę gleby na dnie wzruszamy, a ułożone cebule lub bulwy przykrywamy wcześniej wybraną ziemią. Ten sposób polecany jest dla roślin zimujących w ziemi.

Na glebach piaszczystych i suchych warto na dno dołka czy wykopu nasypać nieco kompostu, a na glebach gliniastych i mokrych na dno sypiemy trochę piasku.

---

Autor Czesław Rogala

czeslawrogala110@gmail.com

http://ogrodrekreacja.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Róże w ogrodach

Róże w ogrodach

Autorem artykułu jest www.pierwszyportal.pl



Z powodu różnorodności ogrodów nie da się sformułować ogólnej definicji stosowania róż w ogrodach. Urządzanie ogrodów jest raczej domeną gustu, a zwłaszcza wyczucia smaku. Jednak jest kilka zasad, które należało by przestrzegać.

Pierwszą zasadą i jedną z ważniejszych jest umiar, czasem człowiek potrafi się zagalopować i dokładając kolejne rośliny może przesadzić z ich ilością co burzy całkowicie estetykę. Rozmieszczenie w ogrodzie roślin nie powinno sprawiać wrażenia bezładu, wszystko powinno być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Uniwersalnym kwiatem do ogrodów jest róża, bo każdy ogródek zawsze ładnie wygląda jeśli mamy w nim posadzone róże.

Ogródki przed domem

Znajdująca się rabata róż musi koniecznie być dopasowana do wielkości powierzchni ogródka. Jeśli rabata róż znajduje się bezpośrednio przed domem to należało by ją nieco pochylić do przodu, będzie ładniej wyglądać. Żeby woda podczas podlewania nie zwilżała ścian domu, a różę w jego pobliżu nie odczuwały braku wody dobrze by było zrobić wzdłuż ściany dróżkę z płyt lub betonową, szerokości około 40 centymetrów. Dróżka ta będzie w przyszłości zapobiegać ocieraniu się dłużej wyrośniętych pędów róż o ścianę domu . Niektórzy zalecają, żeby rabata róż przed domem miała rozmiar 1 metr na 1,5 metra.

Szczególnie efektownie wyglądają róże jednej mieszanej odmiany np. mieszańce R. polyantha lub R. floribunda. Ściana domu pomalowana lub otynkowana na kolor jasny jest najlepszym tłem dla róż koloru czerwonego, a przed ścianą klinkierową sadzi się róże o kolorach jasnych. Trzeba się wystrzegać sadzenia na małej rabacie kilku różnych odmian róż, bo nadmiar ten wprowadza niepokój do naszego ogródka.

---

Podobne artykuły znajdziesz na portalu z różnymi informacjami www.pierwszyportal.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Urządzamy salon

Urządzamy serce domu - salon

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Zawsze marzyliście o pięknym, przestronnym salonie, miejscu odpoczynku od pracy, przyjmowania gości i spędzania czasu z rodziną, jednak w waszym starym mieszkaniu nigdy nie było miejsca na jego aranżację?

Na szczęście teraz macie wasze wymarzone cztery kąty i niemała przestrzeń tylko czeka na to, aby ją odpowiednio urządzić? O czym należy pamiętać, przy urządzaniu salonu, który będzie sercem naszego domu?

Należałoby zacząć od koloru ścian, nie każdy wie, że gra barw ma znaczenie i ściśle idzie w parze z przestrzenią. Jeśli salon jest połączony z kuchnią lub tez nie jest zbyt przestronny i jasny najlepiej będzie zastosować w nim barwy jaśniejsze, które dodadzą złudzenia „wielkości”, a tym samym nawiążą do stylu kuchni. Nie może być przecież tak, że miejsce, w którym przygotowujemy ulubione potrawy będzie zupełnie różne od miejsca, w którym wypoczywamy, zwłaszcza, jeśli przechodzimy płynnie z jednego do drugiego pomieszczenia. W przypadku, gdy nasz salon jest przestronny i widny spokojnie możemy zdecydować się na barwy nieco zimniejsze i ciemniejsze, które dodadzą kontrastu temu miejscu, pamiętajmy jednak, że przy takich trudniej nam będzie odpoczywać. W obu przypadkach świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju ozdoby na ścianę w postaci naklejek, czy szablonów zrobionych własnoręcznie lub też kupionych w sklepie.

Obok barw ważne jest oświetlenie. Jeśli nasz salon będzie miejsce do odpoczynku, a pracować i spożywać rodzinne posiłki w innym pomieszczeniu to spokojnie wystarczą lampy stojące w stylu, w jakim będzie zaaranżowane wnętrze, ewentualnie kinkiety i tym podobne – chodzi o to, aby intensywne światło nie męczyło oczu. Jednak w przypadku, gdy zamierzamy w salonie również od czasu do czasu pracować powinniśmy zainwestować w lampy wiszące, które będą dawały wystarczającą ilość światła. Możemy zdecydować się na bardziej klasyczne żyrandole lub nowoczesne designerskie rozwiązania – tutaj również musimy mieć na uwadze całość aranżacji.

Meble również stanowią ważny element „wystroju” wnętrza, jednak należy pamiętać, aby z nimi nie przesadzić, bo przestrzeń, w której przyjdzie nam odpoczywać będzie jedynie męczyć. Niech znajdzie się tam miejsce na regał z książkami, stolik pod telewizor, który najprawdopodobniej będzie stanowił punkt centralny pomieszczenia, wygodna kanapa i fotele, w których będzie można się rozsiąść. Kwestia stołu będzie brana pod uwagę w momencie, gdy będziemy chcieli spożywać tu posiłki, więc jest ściśle powiązana z oświetleniem.

Przy aranżacji salonu równie ważne są też dodatki, zadbajmy o to, aby nie przesadzić i nie przedobrzyć – zdecydowanie odpadają wszelkie „pstrokate” kolory i chińskie ozdoby, których teraz pełno. Zdecydowanie lepszą ozdobą okażą się rośliny które dodadzą miejscu świeżości, należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Wbrew pozorom aranżacja salonu nie jest sprawą łatwo, bo trzeba pamiętać o wielu czynnikach i czasem może zdarzyć się tak, że stosując oszczędność w jednym z nich, najzwyczajniej w świecie przedobrzymy w drugą stronę, a wtedy cały efekt diabli wzięli.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl