środa, 30 marca 2011

Swiadectwa charakterystyki energetycznej.

Świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej pełni zasadniczą rolę w systemie oceny energetycznej budynku. Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (inaczej certyfikaty energetyczne) określają ile energii będzie trzeba dostarczyć do budynku lub lokalu w ciągu roku.

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową wynika z prawa europejskiego. Zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej zapisane w dyrektywie 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zostały wprowadzone do polskiego prawa przez nowelizację ustawy Prawo budowlane.

Podstawą do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej jest charakterystyka energetyczna budynku, określona w dokumentacji technicznej lub dla budynku istniejącego, jeśli brak jest dla niego dokumentacji technicznej - wyznaczana w wyniku inwentaryzacji techniczno-budowlanej. Charakterystyka energetyczna jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia.

Szczegółowa metodyka sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków, części budynków i lokali mieszkalnych w Polsce oraz szczegółowa zwartość świadectwa zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 ( Dz.U. 74, poz.836).

Nie należy mylić charakterystyki energetycznej budynku z audytem energetycznym, który wynika z odmiennych aktów prawnych i stosuje się w nim odmienną metodologię. Audyt energetyczny ma na celu przygotowanie termomodernizacji poprzez wskazanie metody i kosztów termomodernizacji. Jest podstawą do uzyskania premii termomodernizacyjnej. Certyfikat energetyczny budynku wskazuje na aktualny stan budynku, a w szczególności jego jakość techniczną oraz jakość i koszty eksploatacji. Uzasadnia wysokość czynszu lub ceny sprzedaży.

--
Stopka

Świadectwa charakterystyki energetycznej

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Niwelacja-pomiar geodezyjny.

Niwelacja - pomiar geodezyjny

Niwelacja-zasady i zadania w pomiarach geodezyjnych.Pomiary niwelacyjne wykonujemy w celu znalezienia różnic wysokości między punktami terenu. Znając różnice wysokości, możemy policzyć wysokości tych punktów względem poziomu odniesienia.

Zastosowanie niwelacji ma bardzo szerokie zastosowanie. We wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego i wodnego mamy do czynienia z wysokościami zarówno punktów w terenie jak i części budowli. W budownictwie drogowym, kolejowym, wodnym musimy również często znajdować stosunek między różnicą wysokości dwóch punktów (h), a ich wzajemną odległością (l), czyli tzw. spadek (i), co wyraża się stosunkiem:

i=h:l

Spadek jest tangensem kąta nachylenia prostej pomierzonej w terenie do poziomu odniesienia. W praktyce operujemy pojęciem spadku.

Wielkość spadku wyrażamy w procentach lub w promilach. Tak wyrażony spadek mówi nam od razu, na ile metrów wznosi się lub opada dana linia na długości 100 m. Wartości spadków są często bardzo małe. W budownictwie wodnym mamy spadki wyrażające się w ułamkami promili. W kolejnictwie spotykamy większe wartości spadków. Na kolejach górskich wartość spadku może dochodzić nawet do 55promili, w terenach równinnych nie przekracza 25promili. W budownictwie drogowym wartości spadków są jeszcze większe i dochodzą do 10%.

Wyznaczenie wysokości różnych punktów powierzchni ziemi oprócz znaczenia użytkowego, ma również znaczenie naukowe, obrazuje bowiem kształt tej powierzchni, czyli rzeźbę terenu. Z rzeźby terenu możemy wywnioskować działalność czynników, które złożyły sie na jej wygląd, czyli odczytać historię powstania danego ukształtowania terenu. Bardzo dokładne pomiary wysokościowe dają ponadto materiał do wyznaczenia figury ziemi, co jest zadaniem czysto naukowym.

Rozróżniamy trzy metody pomiarów wysokościowych:

  1. niwelacja geometryczna
  2. niwelacja trygonometryczna
  3. niwelacja fizyczna

Rożnicę wysokości dwóch punktów w terenie określamy metodą niwelacji geometrycznej. Niwelacje geometryczną wykonujemy za pomocą niwelatora i pary łat niwelacyjnych. Operujemy przy tym prostymi zależnościami i konstrukcjami geometrycznymi, stąd nazwa metody. Przy użyciu libeli wyznaczamy płaszczyznę poziomą(HH'). Od niej odmierzamy odległości pionowe, czyli odległości od punktów terenu do poziomu HH' (lA, lB). Różnica wysokości (h) wyraża się wzorem:

h=lB-La

Chcąc określić różnicę wysokości metodą niwelacji trygonometrycznej musimy znać odległości między punktami, zmierzoną w płaszczyźnie poziomej oraz zmierzyć kąt nachylenia (alfa)lub jego dopełnienie do 90 stopni, czyli odległość zenitalną (z). Różnicę wysokości obliczamy ze wzoru:

h=l*tg alfa

lub

h=l*ctg z

Odległość l możemy zmierzyć taśmą geodezyjną lub innymi metodami. Kąt nachylania alfa lub odległość zenitalną z zmierzymy za pomocą teodolitu.

Niwelacja fizyczna oparta jest na zjawisku zmniejszania ciśnienia atmosferycznego w miarę wzrostu wysokości- przy jednakowych warunkach atmosferycznych w obu punktach, na których wykonujemy pomiar. Niwelację fizyczną wykonujemy za pomocą barometru lub aneroidu przez odczytanie jego stanu, temperatury powietrza w każdym punkcie mierzonym. Z tych danych obliczamy wysokość nad poziomem morza. Wzór do obliczeń jest skomplikowany, ponieważ uwzględnia się w nim mnóstwo poprawek.

Niwelacja geometryczna jest najczęściej stosowaną i najdokładniejszą metodą pomiaru wysokościowego. Miarą jej dokładności jest błąd na kilometr ciągu, tj. błąd określenia różnicy wysokości dwóch punktów, połączonych ciągiem niwelacyjnym o długości kilometra.

Rozróżniamy niwelację geometryczną precyzyjną i techniczną. Niwelacja precyzyjna charakteryzuje się błędem rzędu +-1mm do +-2mm na kilometr, niwelacja techniczna błędem +-4mm do +-10mm na kilometr.

Niwelację dzieli się zwykle na klasy dokładności, charakteryzujące się różnymi wartościami błędu na kilometr w wyżej wymienionych granicach. Niwelację precyzyjną zaliczamy do I i II klasy, a niwelację techniczna na III i IV klasy.

--
Stopka

http://wszystkoogeodezji.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Własny kąt.

Własny kąt

Każdy z nas marzy o tym, by stać się szczęśliwym posiadaczem własnego domu czy nawet najmniejszego mieszkanka - nieważne jakiego, ważne, że... własnego.

Jednakże przez ostatnie lata, dla wielu, marzenie to było niezwykle trudne do zrealizowania. A wszystko to za sprawą cen metra kwadratowego nieruchomości, które ulegały kilkukrotnemu zwiększeniu. W związku z czym, tylko osoby najzamożniejsze mogły sobie pozwolić na taki "mieszkaniowy" wydatek. Niemniej jednak jeśli informacje, które od kilku miesięcy krążą w naszych mediach - w radiu, internecie, gazetach i telewizji - okażą się prawdziwe, już niedługo większość z nas będzie mogła pozwolić sobie na zakup własnych czterech ścian.

A wszystko za sprawą pojawienia całkiem preferencyjnych kredytów z dopłatą od państwa polskiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w niedługim czasie, dane nam będzie cieszyć się własnym kątem. Co ważniejsze, spłata takiej pożyczki będzie rozłożona w czasie, a nawet będzie można ją korzystnie ubezpieczyć. W ten sposób nawet w momencie utraty swoich stałych dochodów, spłata kredytu spadnie na ubezpieczyciela, a my nadal, bez obaw, będziemy mogli mieszkać w naszym mieszkaniu.

Najróżniejsze artykuły w gazetach opisują także inne sposoby zdobycia całkiem przyjemnego mieszkania na własność. Czasem warto skontaktować się w tej sprawie z komornikami lub starszymi osobami, które w zamian za dożywotnią opiekę przepiszą na nas własną nieruchomość. Oczywiście w tym przypadku należy pamiętać, że takie osoby w każdym momencie, o ile nie będziemy spełniali zawartych na piśmie ustaleń, mogą odstąpić od swojej darowizny, pozostawiając nas na przysłowiowym lodzie. Poza tym, takie mieszkanie po osobie starszej może nieraz kosztować nas znacznie więcej aniżeli nowe. Wiadomo przecież, że osoby starsze z reguły nie remontują mieszkań powodu z braku pieniędzy czy sił, a zatem obowiązek wyremontowania spadnie na nasza głowę, a to... przyjemne i tanie nigdy nie było.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Tachimetria-ogólne zasady pomiarów tachimetrycznych w geodezji.

Tachimetria - ogólne zasady pomiarów tachimetrycznych w geodezji.

Tachimetria to szybki pomiar zarówno szczegółów sytuacyjnych, jak i wysokościowych terenu. Podobnie jak w niwelacji sposobem punktów rozproszonych, w tachimetrii wyznaczamy charakterystyczne pod względem wysokościowym punkty terenu metodą biegunową (pomiar kąta i odległości).

W niwelacji terenowej sposobem punktów rozproszonych, jak i w tachimetrii instrument służący do pomiaru wysokości jest ustawiony na punkcie (tzw. stanowisko) o wyznaczonym uprzednio położeniu oraz znanej wysokości względem przyjętego układu odniesienia.

Elementami pomiaru w niwelacji są:

  1. kąt nawiązania pikiety do kierunku łączącego stanowisko niwelatora z punktem osnowy pomiarowej o uprzednio wyznaczonym położeniu
  2. odległość od stanowiska niwelatora do łaty, ustawionej na pikiecie
  3. wysokość instrumentu(od punktu osnowy do osi obrotu lunety)
  4. odczyt położenia kreski środkowej na łacie

Do określenia wysokości danej pikiety korzystamy ze wzoru:

H(pikiety)=H(st)+i-l

i-wysokość instrumentu

l-odczyt na łacie według kreski środkowej

Elementami pomiaru tachimetrycznego są te same elementy co w niwelacji, lecz należy dodatkowo mierzyć kąt nachylenia osi celowej lunety.

Zakres stosowania metody tachimetrycznej zależy od dokładności instrumentu użytego do pomiaru. Na średni błąd pomiaru odległości i różnicy tachimetrami jednoobrazowymi wpływają:

  1. błąd wyznaczenia stałej mnożnej
  2. błąd odczytu odcinka l na łacie
  3. błąd pomiaru kąta pionowego

Na dokładność pomiaru mają również wpływ następujące błędy systematyczne:

  1. błąd pionowania łaty
  2. wpływ refrakcji przyziemnej
  3. wpływ zmiany temperatury na wielkość stałej mnożnej

--
Stopka

http://www.wszystkoogeodezji.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Ekstrawagandzka elegancja.

Ekstrawagancka elegancja

W dzisiejszych czasach elegancja i klasa trafia już nie tylko na salony, ale i do salonów, a dokładniej na stoły. Coraz częściej zaprasza się do domu, na kolacje szefa lub znajomych z pracy, którym bardzo dobrze jest zaimponować. I nie można się temu dziwić.

Tak, jak kreuje się wizerunek w biznesie, kreuje się swój w domu. Dlatego właśnie tak ważne jest to, co znajduje się na stole. Elementów tych jest wiele, można by długo wymieniać, jest jednak kilka obowiązkowych. Począwszy od serwisów obiadowych, przez zestawy sztućców, po zestawy kawowe. Istotne są również obrusy i świece, które wzbogacają klimat stołu. Rzecz jasna, równie ważne jest to, co się na tym stole znajdzie do skonsumowania, czyli wszelkiego rodzaju smaczne posiłki, zupy czy przystawki. Bez naczyń jednak, nie ulega wątpliwości, żadne jedzenie by takiej prezentacji nie wygrało.

Decydując się na wybór odpowiedniej zastawy obiadowej, trzeba poważnie przemyśleć wszystkie czynniki wpływające na wybór takiej, a nie innej. Jest to bowiem decyzja na lata, jeśli nie na całe życie. Serwisy obiadowe musimy wybierać "z głową", ponieważ muszą się one dobrze komponować zarówno z wystrojem jadalni, jak i pozostałymi elementami na stole, również ze sztućcami. Nie możemy wybrać zastawy stołowej w stylu angielskim, która będzie pozłacana, a co tego wybrać iście modernistycznych sztućców. Najprościej rzecz biorąc, będą się one ze sobą gryzły. Trzeba zatem wybrać złoty środek i dostosować wybór do najważniejszych elementów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dopasowania serwisu obiadowego do zestawu kawowego, bo dzięki temu unikniemy problemów wynikających z niedopasowania filiżanki z talerzykiem deserowym.

Przed kupnem należy również zdecydować o tym, ile osób będzie najczęściej korzystać z tych naczyń. Zwykle serwisy obiadowe mają w komplecie naczynia dla sześciu lub dwunastu osób. Zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybór tej większej opcji. Przyda się nawet wtedy, gdy niezdarnie potłuczemy talerzyk czy miseczkę.

Pamiętaj, aby podejść do decyzji kupna zastawy stołowej odpowiedzialnie. Nie oszczędzaj na nią pieniędzy, mimo że ceny dochodzą czasem do kilku tysięcy złotych. To decyzja na lata, więc i dobra inwestycja.

--
Stopka

Akcesoria reklamowe

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przebudowa domu.

Przebudowa domu

Przebudowa, rozbudowa czy nadbudowa domu wiąże się z wieloma trudnościami, ale odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie inwestycji pomaga podołać trudom tego przedsięwzięcia. O ile przebudowy nie ograniczają najczęściej zapisy planu miejscowego to rozbudowa czy nadbudowa nie zawsze jest możliwa w takim zakresie, jakiego byśmy oczekiwali. Ograniczenia mogą wynikać z samej działki i otoczenia, ograniczeń planu miejscowego, a jeśli takiego nie ma to decyzji o warunkach zabudowy i przepisach prawa budowlanego.

(zobacz - ustawa Prawo budowlane)


Najczęstszym problemem są ograniczenia wynikające z narzuconego parametru intensywności zabudowy lub minimalnego terenu biologicznie czynnego.


Przebudowa domu - stan istniejący

Często istniejąca zabudowa wyczerpuje możliwości działki (określone np. planem miejscowym). Czasem ogranicza nas sąsiedztwo lub odległości od granic działki. Dla przypomnienia - pomiędzy budynkami (np. budynkiem naszym i znajdującym na sąsiedniej działce) powinny być zachowane minimalne odległości wynikające z wymagań przeciwpożarowych. Na przykład ściany budynków z oknami nie mogą być w odległości mniejszej niż 8m. Jeśli nasz budynek znajduje się w ścisłej granicy to jego rozbudowa wzdłuż granicy jest możliwa tylko wtedy, gdy na sąsiedniej działce znajduje się jakiś budynek. Pamiętajmy też o minimalnych odległościach ściany budynku od granicy działki - wynoszą one 3 metry dla ściany bez okien lub 4 metry dla ściany z oknami (lub drzwiami). Należy nadmienić, że Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) par. 12 umożliwia budowanie w granicy przy działce mniejszej niż 16m - ale tylko w przypadku nowej inwestycji, przebudowa budynku nie jest brana w tym przypadku pod uwagę.

Przebudowa domu


Nadbudowa jest możliwa tylko wtedy jeśli umożliwiają to zapisy planu miejscowego lub sąsiednie budynki wskazują na możliwość zwiększenia wysokości.


Jeśli nasz budynek jest w zabudowie szeregowej lub jest połówką bliźniaka to możliwa jest jego nadbudowa, jeśli sąsiedni budynek jest wyższy to możemy nadbudować do tej samej wysokości. Można również wystąpić w tym samym czasie z wnioskiem o nadbudowę dla wszystkich sąsiadów - wtedy istnieje szansa na uzyskanie zgody.


Ze względu na dobrosąsiedztwo należy pamiętać o przesłanianiu i ograniczeniu nasłonecznienia budynku sąsiada. Należy zbadać te parametry, żeby uniknąć oprotestowania naszej inwestycji przez sąsiada. Sposób określania tych wskaźników opisuje ustawa Rozporządzenie w sprawie Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Przebudowa domu powinna być poprzedzona wykonaniem inwentaryzacji budowlanej na podstawie pomiarów w naturze. Każdy przebudowywany budynek powinien dodatkowo zawierać opinię i ocenę stanu technicznego, a sam projekt musi być opracowywany w większej skali niż standardowy projekt, mianowicie w skali 1:50.


Najlepiej zbadanie tych wszystkich aspektów powierzyć architektowi z doświadczeniem w tego typu inwestycjach i uprawnieniami budowlanymi i to już na etapie sporządzania wniosku o wydanie Decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętajmy o tym, że wydając taką decyzję urząd bada parametry (wysokość, wskaźnik intensywności, kąt dachu itp) sąsiednich budynków i najczęściej umożliwia nam to co wynika z średniej arytmetycznej lub minimum-maksimum.


Dobrze wcześniej poinformować sąsiadów o planowanej inwestycji, gdyż na etapie uzyskiwania Decyzji o warunkach zabudowy sąsiedzi są informowani o fakcie i mają możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni.

--
Stopka

autor: architekt Michał Pierzchalski www.m2studio.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Z czego budować dom?

Z czego budować dom?

Czy naprawdę opłaca się kupować tanie materiały do budowy domu? Zwykle sprzedawane pod nieznanymi markami i pochodzące z najbiedniejszych rejonów świata. W tym artykule postaram się napisać czemu nie warto.

Przede wszystkim chodzi przecież o dom. Nie o tani sprzęt kuchenny czy elektroniczny, który nawet jeżeli się zepsuje możemy po prostu wyrzucić i następnym razem kupić coś porządnej firmy. Dom budujemy raz i raczej nie myślimy, że można go będzie za parę lat zburzyć i odbudować na nowo. Dom powinien wytrzymać kilkadziesiąt lat. Czy naprawdę warto oszczędzać na materiałach, które powinny nam dobrze służyć przez tak długi czas?

Kolejnym argumentem przemawiającym za wybieraniem droższych materiałów jest nasze bezpieczeństwo. Nie chodzi tu o to, że dom się może zawalić czy o to, że warto kupić porządne drzwi, żeby złodziej nie wyważył ich jednym kopniakiem. Przede wszystkim chodzi o to, że drogie materiały mają różne atesty gwarantujące ich bezpieczeństwo na wypadek takich zdarzeń jak pożar, czy powódź, a także świadczące o tym, że nie są one wykonane z substancji szkodliwych dla człowieka.

Nie chodzi tylko o wypadki losowe, w których dom wykonany z najtańszych materiałów, może być wyjątkowo groźny dla jego mieszkańców. Tanie niesprawdzone materiały mogą nam również uprzykrzać życie codzienne. Chodzi tu o takie rzeczy jak na przykład cyrkulacja powietrza, izolowanie termiczne, albo wytrzymałość materiałów. Jeżeli po kilku miesiącach zaglądniemy do łazienki i zobaczymy grzyby na ścianach i odpadającą brudną fugę między płytkami, to na pewno szybko zmienimy zdanie co do tego czy opłaca się zainwestować w dobrej jakości materiały.

Niezależnie od tego, czy są to ściany, podłogi, kuchnia czy łazienka jakość materiałów, których używamy do budowy i wykończenia domu będzie miała ogromny wpływ na bezpieczeństwo, jakość i komfort życia w naszym przyszłym domu. Nie warto na tym oszczędzać.

--
Stopka

Henryk

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Czy warto zaskakiwać wystrojem wnętrz?

Czy warto zaskakiwać wystrojem wnętrz?

W ostatnich latach zapanowała bardzo dziwna i niespotykana dotąd moda na zaskakiwanie swoich gości aranżacją wnętrza.

Oczywiście takie zachowane ma swoje dobre strony, ale i o tych złych zapominać nie możemy - bo oczywiście takowe są. Tam bowiem, gdzie są plusy muszą być i minusy. Jednakże zawsze pozostaje pytanie, czy warto zaskakiwać? No i... co uzyskamy z takiego działania? Większość z nas odpowie, że tak - zaskakiwać warto. O ile oczywiście taka niespodzianka jest na plus. W przeciwnym bądź razie wszystkie te działania mogą prowadzić do wielu niespodziewanych i niezbyt pozytywnych sytuacji.

Artykuły z branży wnętrzarskiej czy też dekoratorskiej mówią wyraźnie, że element zaskoczenia powinien się znajdować w każdej aranżacji. Jednakże warto pamiętać, że nie można przesadzać - nie od dziś bowiem wiadomo, że co za dużo, to niezdrowo. Zaskakiwanie na każdym kroku może powodować zmęczenie i zniechęcenie. To powoduje, że nie jest nam dane cieszenie się własnym pomysłem, ponieważ nikt nie chce go podziwiać, ani tym bardziej chwalić. W konsekwencji doprowadzić to może do rozmaitych frustracji oraz poczucia bycia gorszym i niezbyt cenionym. A tego przecież nie chce nikt.

Informacje na temat pozytywnego zaskakiwania wystrojem wnętrz powinniśmy poszukać u profesjonalnych dekoratorów albo także w branży fachowej. To właśnie tam nauczymy się w jaki sposób dobierać "niespodzianki? by wszystkim one sprawiały radość, a ponadto - by nie męczyły i nie dziwiły. Mało tego, specjaliści wytłumaczą nam, co jest dziś w modzie, a czego robić nie wypada. Bo gorsza od przesady może być tylko... modowa wpadka, przed którą trzeba wiedzieć jak się bronić.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Naturalne domy.

Naturalne domy

Przed podjęciem decyzji o budowie domu każdy zastanawiał się jaki wybrać materiał, jaką firmę. Kilka faktów na temat domów z drewna.

Wszystko zaczęło się kilka pokoleń temu. Dziś ta wielopokoleniowa rodzinna firma nazywa się Stolpast i jest kontynuacją rodzinnych tradycji. Firma otwarta na pomysły klienta, mogąca dostosować się do jego potrzeb, dziś chce przedstawić kilka faktów.


Domy z bali - jakie korzyści?


- Ściany z drewna mają zdolność do sprawnego redukowania gwałtownych zmian temperatury pomiędzy dniem i nocą. Ściany mają zalety będąc strukturalnymi i izolacyjnymi. Technologia wymaga trochę wykorzystania energii w budownictwie. To jest bardzo naturalne w użyciu lokalnych materiałów. Konstrukcja z litego drewna zapewnia solidną konstrukcję i zdrowe warunki życia. Nie ma tworzyw sztucznych, drewno nie bezpośrednio z lasów górskich.


Czy to dobrze z punktu widzenia środowiska drewnianych domów?


-Domy z drewna (litego) mają dużą zdolność magazynowania ciepła. Liczne badania wykazały, że może to zostać wykorzystane do znacznej redukcji budynku mocy i energii. Obliczenie ciepła w oparciu o wartość współczynnika U nie bierze pod uwagę zdolność magazynowania ciepła. (U-wartość jest nową nazwą wartości k) Ostatnie wyniki badań dostarczyły nowych rozwiązań i nowych technologii w zakresie korzystania z litego drewna.


Unikalne Kwatery


- Zamawiający nie jest w pełni skazany na dom z katalogu, może budować swój dom według swoich marzeń i pragnień. Dla nas ważne jest, że mamy swoje unikalne drewniane domy. Wybór drewna litego na budynek, to uwzględnienie środowiska w całym cyklu życia, od produkcji i stosowania się do recyklingu.

--
Stopka

Junior

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Piece i kotły przyszłości?

Piece i kotły przyszłości?

Jednym z najchętniej kupowanych przez naszych rodaków urządzeń są kotły oraz piece Mają one służyć przede wszystkim do ogrzewania naszych mieszkań. Wbrew pozorom okazuje się, że ich sprzedaż nie wzrasta jakoś szczególnie w sezonie jesiennym, ale jest równomiernie rozłożona na cały rok.

Kotły i piece znajdują nabywców także poza sezonem grzewczym. Producenci tych urządzeń prześcigają się w coraz to nowych ofertach dla swoich klientów, dzięki czemu sprzedaż w ostatnich latach rośnie. Eksperci jednak już teraz przestrzegają, że w nadchodzących latach ta tendencja zacznie się zmieniać. Piece i kotły powoli zaczną odchodzić "do lamusa", a w naszych mieszkaniach i domach coraz częściej będzie stosowane nowoczesny systemy grzewcze, do których energia będzie dostarczana choćby z promieni słonecznych. Wbrew pozorom, takie rozwiązania, nie są już "melodią przyszłości", ale ich zastosowanie jest coraz bardziej powszechne. Ludzie, którzy się na nie decydują mają przede wszystkim na względzie dbałość o nasze środowisko. Wiadomo bowiem, że dzięki takim zmianom nasze powietrze stanie się czystsze, a nasze domy będą prawdziwie ekologiczne. Energia pozyskiwana z promieni słonecznych jest znacznie mniej szkodliwa dla środowiska, niż ta pochodząca z pieców czy kotłów.

Jak widać technika nie omija również branży grzewczej, specjaliści cały czas pracują i osiągają kolejne sukcesy przy odkrywaniu kolejnych źródeł energii, które można wykorzystywać bez szkodzenia przyrodzie. Jeszcze nie tak dawno ciężko było sobie wyobrazić dom, w którym nie ma pieca czy kotła grzewczego, obecnie coraz częściej, zwłaszcza na nowych osiedlach możemy zauważyć, wielkie, szklane "ekrany", które są częścią nowoczesnych systemów grzewczych.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kabiny prysznicowe sa coraz częściej wybierane do łazienek.W wielu przypadkach na ich rzecz rezygnujemy z wanny.

Kabiny prysznicowe

Kabiny prysznicowe są coraz częściej wybierane do łazienek. W wielu przypadkach na ich rzecz rezygnujemy z wanny.

Oferta rynkowa jeśli chodzi o wybór kabin jest bogata. Na co zwracać uwagę kupując kabinę do swojej łazienki?


Dla wielu osób głównym elementem przy wyborze wyposażenia łazienki jest cena. Kwestia ta jest ważna, ale nie najważniejsza w przypadku kabin. Przecież kabiny prysznicowe są często dominującym elementem wyposażenia i nie chcemy, by szpeciła naszą wymarzoną przestrzeń kąpielową.


Na co więc zwracać szczególną uwagę przy ich kupnie? Specjaliści od aranżacji wnętrz twierdzą, że wszystko ma znaczenie. Z pewnością mają rację, ale są też takie właściwości, które przedkładamy ponad inne. W przypadku kabin często decyduje rozmiar, kształt, wysokość i sposób umiejscowienia w łazience. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, nie musimy się tymi właściwościami przejmować. W przypadku niewielkich przestrzeni to te cechy determinują nasz wybór. Co jeszcze jest ważne? Oczywiście marka. Jest kilka popularnych firm, które cieszą większym niż inne zaufaniem klientów. Ważny jest też materiał z którego kabina została wykonana. Do wyboru mamy akryl lub szkło. Szkło jest oczywiście droższe, ale bardziej eleganckie i trwalsze.


Kabiny prysznicowe - ze względu na swą wielkość - są dominującym elementem wyposażenia łazienek (ustępuje im nawet ceramika łazienkowa). Warto przed ich wyborem dobrze się zastanowić, aby wybór zadowolił wszystkich domowników i uczynił przestrzeń łazienki piękną.

--
Stopka

Lech Kozanecki

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak ułatwić ,zycie alergikom w domu?

Jak ułatwić życie alergikom w domu?

Alergia staje się coraz powszechniejszym problemem, cierpi na nią aż 40 proc. Polaków. Kurz, roztocza i pleśnie, które u wielu osób powodują reakcje uczuleniowe, mogą się czaić w wielu zakamarkach mieszkania. Radzimy, gdzie warto zajrzeć podczas sprzątania oraz jakich zasad przestrzegać, by dom stał się miejscem przyjaznym dla alergika.

Walka z roztoczami kurzu domowego, powodującymi reakcje alergiczne u osób uczulonych, przypominać może syzyfową pracę. Te niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne (0,1-0,5 mm długości) pajęczaki żywią się głównie złuszczonym naskórkiem, którego każdy z nas codziennie im dostarcza. Odchody oraz pancerzyki roztoczy łączą się z kurzem i wraz z nim unoszą w powietrzu, wędrując po mieszkaniu i drażniąc drogi oddechowe osób uczulonych.


Najłatwiej usunąć je z miejsc, gdzie gromadzący się kurz narzuca się nam swą obecnością. Wszystkie poziome powierzchnie zmywalne jak meble, parapety, podłogę należy dość często przecierać za pomocą wilgotnej ściereczki. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się drobinek kurzu. Są jednak także miejsca w domu, które często pomijamy w trakcie rutynowego sprzątania - zakamarki, w których korzystając z naszej nieuwagi i pośpiechu gromadzą się zanieczyszczenia. Swoją rolę w zwalczaniu alergenów mają także domowe sprzęty AGD. Odpowiednio wykorzystywane mogą być ważnym sprzymierzeńcem w walce o czystość i higienę, zaniedbane - stanowią pożywkę dla zanieczyszczeń i rozwijających bakterii.


Odkurzacz - pierwsza pomoc w walce z kurzem i roztoczami

W domu, gdzie przebywa alergik zasadniczo powinno się zrezygnować z wszelkich przedmiotów zatrzymujących kurz, jak np. grube, włochate dywany czy meble z tapicerką. O ile z powierzchni gładkich można szybko usunąć zanieczyszczenia, o tyle struktura tkaniny stanowi idealne miejsce, gdzie gromadzą się naskórek, włosy ludzi, sierść zwierząt, roztocza, części owadów i ich odchody, bakterie, pleśnie, pyłki roślin. Niełatwo je wydobyć spomiędzy gęstych włókien, dlatego pomocna okazuje się siła ssąca odkurzacza.


- Trzeba zaplanować sobie odkurzanie pod nieobecność osoby uczulonej. Niezależnie od rodzaju używanego odkurzacza zawsze następuje bowiem wtedy wzrost stężenia cząsteczek kurzu w powietrzu. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem przynajmniej HEPA H 12. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki - nawet 0,3 mikrona, a więc pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. W niektórych odkurzaczach stosowane są zmywalne filtry HEPA - kiedy ulegną zanieczyszczeniu wystarczy je umyć. Pamiętajmy także o możliwości wykorzystywania podczas odkurzania specjalnych końcówek, które dołączane są zazwyczaj do wyposażenia odkurzacza - pomogą one usunąć kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Na rynku dostępne są także odkurzacze z końcówkami pokrytymi jonami srebra, które niszczą szkodliwe drobnoustroje - radzi Bernard Sypniewski, przedstawiciel Candy Polska, producenta odkurzaczy marki Hoover.


Warto także w miarę możliwości wynieść czasem dywan na trzepak w słoneczny lub mroźny dzień. Mroźne powietrze ale także słoneczne promienie ultrafioletowe zabijają roztocza. W ten sam sposób można postępować z pościelą oraz pluszowymi zabawkami. Pamiętajmy też, by wietrzyć pomieszczenia - zarówno zimą jak i latem. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza w mieszkaniu to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Aby utrudnić ten proces, starajmy się nie przegrzewać mieszkania, utrzymujmy też wilgotność nie przekraczającą 55-60%.


Zabij roztocza temperaturą


Idealnym miejscem bytowania roztoczy jest łóżko i pościel. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób uczulonych, które podczas snu bezpośrednio i długotrwale stykają się z alergenami. Kąpiel słoneczna oraz wietrzenie materacy i pościeli pomaga niszczyć żywe osobniki roztoczy. Nie zneutralizuje jednak martwych cząstek i odchodów, które są głównymi winowajcami wywołującymi reakcje alergiczne. Dlatego pościel powinno się często prać, najlepiej w temperaturze wyższej niż 60°C. W takich warunkach giną żywe pajęczaki, a równocześnie usuwane są ich szczątki i odchody. Od czasu do czasu używajmy programu prania 90°C, który pozwoli nie tylko zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy, ale także usunąć przykry zapach z otwartej pralki. Przydatną funkcją dla alergików jest także dodatkowe płukanie, które pozwala lepiej wypłukać detergent z tkanin.


Magnesem przyciągającym i zatrzymującym kurz są także maskotki. Pluszowe misie są często nieodłącznymi towarzyszami dziecięcych zabaw oraz przytulankami zabieranymi do łóżka. Aby pozbyć się drażniących alergenów, trzeba co jakiś czas włożyć pluszowe zabawki do zamrażalnika na 24 h. W takich, arktycznych warunkach, roztocza giną. Następnie należy wyprać zabawki, by wypłukać martwe pajęczaki i ich odchody.


Dbaj o czystość domowych sprzętów


Domowy sprzęt AGD może być naszym sprzymierzeńcem w walce z alergenami lub ich kryjówką. Warto co jakiś czas odsunąć urządzenia, by wyczyścić zgromadzony pod nimi brud. Jeśli to możliwe, należy następnie dosunąć sprzęt do samej ściany - tak, by nie pozostawały trudno dostępne szczeliny, gdzie będą gromadzić się zanieczyszczenia. By mieszkanie było miejscem przyjaznym dla alergika, należy wyeliminować również przyczyny powstawania pleśni, które najchętniej rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku kuchni i łazienki.


Szczególnie narażone są na nie urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Oprócz rutynowych zabiegów czyszczenia armatury i ceramiki łazienkowej, warto wziąć pod uwagę także pralkę. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, trzeba co jakiś czas wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym. Od czasu do czasu należy także zajrzeć do filtra w pralce i usunąć zgromadzone tam zanieczyszczenia. W kuchni natomiast na rozwój pleśni i bakterii szczególnie narażone są miejsca, gdzie przechowujemy żywność, np. w lodówka.


- Dbanie o czystość lodówki trzeba zacząć od usunięcia potencjalnych źródeł pleśni - resztek jedzenia i nieświeżych produktów. Poza tym, powinno się systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć wnętrze za pomocą wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Jeśli zauważymy ślady pleśni na ściankach lodówki, użyjmy płynu do naczyń lub wody z octem. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na miejsca trudno dostępne - pod półkami, szufladami, zamrażalnikiem czy uszczelkami. W nowoczesnych lodówkach spotykane są już wyjmowane uszczelki - można je wyjąć, umyć i po osuszeniu założyć, co niewątpliwie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem - powiedział Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Polska, producenta urządzeń AGD marki Candy.


By nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń - od czasu do czasu wyczyścić klatki wentylacyjne i regularnie wietrzyć pomieszczenia. W kuchni niezwykle istotną kwestią, o której często zapominamy, jest czyszczenie filtra okapu. Zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć do w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.


Walka z alergenami w domu jest długa i żmudna. Nie da się bowiem całkowicie wyeliminować z otoczenia substancji, które działają drażniąco na osoby uczulone. Jednak można ułatwić życie alergikom, dbając o czystość mieszkania i stosując zabiegi, które pomogą ograniczyć stężenie alergenów.


--
Stopka

www.candy.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Drzwi w domu ważnym elementem wystroju.

Autorem artykułu jest Patrycja

Drzwi w domu ważnym elementem wystroju

Budując nowy dom stajemy przed wieloma decyzjami, musimy się zastanowić jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia, ile pomieszczeń jest nam potrzebnych a także jaki będzie ich wystrój.


Budując nowy dom stajemy przed wieloma decyzjami, musimy się zastanowić jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia, ile pomieszczeń jest nam potrzebnych a także jaki będzie ich wystrój. W każdym domu potrzebne są również drzwi warszawa zarówno wejściowe jak i wewnętrzne oraz okna. O ich wyborze należy zdecydować nieco wcześniej a jednak muszą łączyć się i współgrać z późniejszymi decyzjami dotyczącymi stylu w jakim urządzimy pomieszczenia w naszym domu. Szczególnie należy tutaj wziąć pod uwagę styl retro lub nowoczesny a także kolor drzwi. Jeśli wymieszamy ze sobą zbyt dużo różnych elementów to sprawimy, że w domu będzie panował chaos, dlatego również powinniśmy się zastanowić czy nie warto zdecydować się na jednakowe drzwi wewnętrzne w całym domu aby zapanowała pewna harmonia, która umożliwi nam późniejsze eksperymenty z kolorystyką ścian i dodatkami. Równie ważna przy tym wyborze jest decyzja o trwałości materiału i łatwości utrzymania ich w czystości, szczególnie jeśli w domu pojawi się dziecko lub jakiś domowy zwierzak. Przed dokonaniem zakupu należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ nie jest to rzecz, którą często się wymienia. Należy liczyć się z dużym kosztem poniesionym podczas tej inwestycji zwłaszcza jeśli podejmujemy się zakupu wszystkich drzwi jednocześnie. Obecnie mamy wiele sklepów, w których wystawionych jest mnóstwo przykładowych modeli, dlatego łatwo będzie nam porównać ceny, materiały a także zobaczyć jak wyglądają one w rzeczywistości a nie tylko w katalogu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Izolacja HT/Armaflex S-Ciepło pod kontrolą.

Autorem artykułu jest Gutpr

Izolacja HT/Armaflex S - Ciepło pod kontrolą

Niedopuszczenie do wymiany energii pomiędzy rurą a otoczeniem jest rzeczą szczególnie ważną w przypadku przewodów o wysokiej temperaturze, takich jak m.in. rury instalacji solarnej czy grzewczej.


Bardzo duża różnica temperatur, jaka często występuje pomiędzy rurą grzewczą a jej otoczeniem sprawia, że ich prawidłowe zaizolowanie może być wyjątkowo kłopotliwe Odpowiednia otulina musi bowiem nie tylko charakteryzować się odpowiednio niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale również dużą tolerancją temperaturową. Izolacja HT/Armaflex S firmy Armacell doskonale spełnia te warunki, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty montażu.
HT/Armaflex S - zatrzymać ciepło
Otulina HT/Armaflex S jest elastyczną i odporną na działanie wysokiej temperatury izolacją przeznaczoną do zastosowań zewnętrznych i wysokotemperaturowych. Jej bardzo szeroki zakres tolerancji temperaturowej wynoszący od -50 do aż 150 stopni Celsjusza, pozwala stosować ją nawet do bardzo gorących rur, jak np. instalacji solarnej czy parowej. Dzięki temu mamy gwarancję, że izolacja nie ulegnie zniszczeniu i zachowa bardzo dobre parametry nawet przy dużych wahaniach temperatury. Jednocześnie zachowane zostały doskonałe właściwości izolacyjne wymagane przy tego typu systemach - współczynnik przewodności ciepła wynosi w przypadku izolacji HT/Armaflex S jedynie 0,038 W/m*K (w temperaturze 0 stopni Celsjusza) co zostało potwierdzone badaniami zgodnymi z normą EN ISO 8497. Pozwala to zatrzymać ciepło tam, gdzie jego miejsce, minimalizując straty energii, które mogą wystąpić podczas transportu gorącej wody lub czynnika grzewczego. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko zawsze ciepłą wodą, ale i niższymi rachunkami. Wszystkie te właściwości doskonale predysponują otulinę HT/Armaflex S firmy Armacell do izolacji termicznej rur w instalacjach o wysokiej temperaturze czynnika takich jak kolektory słoneczne, systemy grzewcze, pojazdy silnikowe, instalacje parowe czy zmiennotemperaturowe. Co więcej, HT/Armaflex S nie zawiera zabronionych przez Protokół Montrealski gazów freonowych, dzięki czemu jest produktem nie wpływającym negatywnie na środowisko.HT/Armaflex S nie tylko izoluje
Otulinę HT/Armaflex S wykonano na bazie ekstrudowanej pianki elastomerowej, której zamknięta struktura komórkowa tworzy szczelną barierę dla pary wodnej. Całość pokryta jest ochronną warstwą folii poliolefinowej w kolorze czarnym lub białym, chroniącej materiał zarówno przed wpływem warunków atmosferycznych i promieniowaniem UV, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi, mogącymi uszkodzić otulinę. Daje nam to pewność, że chroniąca nasze rury izolacja nie straci swoich doskonałych właściwości przez całe lata. Dodatkowo, HT/Armaflex S jest również produktem bezpiecznym nawet w momencie pożaru. Badania, przeprowadzone zgodnie z normą PN-B-02873 pokazują, że otulina wykonana jest z materiału samogasnącego i nierozprzestrzeniającego ognia.Wprowadzając na rynek izolację HT/Armaflex S, firma Armacell wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy potrzebują najwyższej jakości otuliny do gorących rur. Doskonałe parametry techniczne oraz wysoka odporność na wysokie temperatury i czynniki zewnętrzne czynią z niej produkt nie tylko wjątkowo efektywny ale i bardzo trwały, a dzięki wysokiej elastyczności materiału, izolacja ta jest wyjątkowo łatwa w montażu i nie wymaga użycia do tego specjalistycznych narzędzi. HT/Armaflex S, cena netto od 11,87 do 72,53 zł/mProducent: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska ul. Targowa 2 tel. 71 3175025 fax 71 3175115 www.armacell.comFirma "Armacell" swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka - matka "Armstrong Cork", późniejsza "Armstrong World Industries". W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex - elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później firma o nazwie "Armstrong Kork GmBH" zostaje założona w miejscowości Münster w Niemczech, gdzie od 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit - elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu. W 2000 roku efektem wykupu części "Armstrong World Industries" zajmującego się izolacjami, powstaje "Armacell". W 2006 roku "Armacell" przystąpił do inicjatywy ONZ dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie firma specjalizuje się w produkcji elastycznych otulin, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do systemów grzewczych, instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i sanitarnych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. "Armacell posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych wewnątrz konstrukcji budynku oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych produkt ów, poparta prawie 150 - letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie , ale również szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych. Od 2006 roku "Armacell" jest członkiem inicjatywy ONZ o nazwie "UN Global Compact", dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Sztachety-idealne do płotów,ogrodzeń oraz balustrad.

Autorem artykułu jest Iwona Jędrasik

Sztachety - idealne do płotów, ogrodzeń oraz balustrad

Coraz popularniejsze płoty drewniane oraz ogrodzenia drewniane wymagają odpowiednio dobranych sztachet. Sztachety maja zastosowanie nie tylko jak się wydaje w miejscowościach oddalonych od miast w ogrodzeniu działek letniskowych ale również w ogrodzeniach drewnianych na osiedlach w miastach.


Sztachety mogą być zastosowane w ogrodzeniach, balustradach, płotach drewnianych, wypełnienie ogrodzeń, bram czy furtek i barierek. Drewniany design jest coraz modniejszy, odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy śnieg, może nam posłużyć przez wiele lat. Różne farby podkładowe oraz nawierzchniowe, specjalne lakiery, chronią sztachety przed zdeformowaniem lub pękaniem. Przy wyborze sztachet bardzo ważne jest aby sztachety były odpowiednio wysuszone, wtedy możemy nie martwic się o pękanie lub odpryskiwanie lakieru. Niestety taki proces doprowadzenia sztachet do odpowiedniego poziomu suchości , jest stosunkowo drogie , i długotrwałe na co wiele firm nie może sobie pozwolić, przez co najwięcej tracą klienci, którzy muszą sztachety wymieniać już za rok - dwa lata po srogiej zimie. Sztachety mogą być szlifowane, górny kształt może być dowolny wybrany przez klienta, dobór wymiarów zależy już od zapotrzebowania. Jedną z firm która oferuje sztachety w województwie małopolskim jest firma Stal-Drew. Firma zaopatruje w sztachety Kraków oraz okoliczne miejscowości. Sztachety są wykonywane z bardzo dobrego jakościowo drewna, są czterostronnie strugane oraz poddane szlifowaniu. Istnieje możliwość impregnacji drewna, pomalowania farbą o wybranym przez klienta kolorem oraz montaż. Sztachety są towarem który łatwo jest dopasować do wymagań klienta, wymiarów oraz wyglądu, zawsze istnieje możliwośc zakończenia sztachet w sposów wybrany przez klienta.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Balustrady-jako zabezpieczenie oraz dopełnienie domu.

Autorem artykułu jest Iwona Jędrasik

Balustrady - jako zabezpieczenie oraz dopełnienie domu

Czy wymieniać balustrady ? Na jakie balustrady się zdecydować ? Balustrady - a ich zabezpieczenie przez czynnikami atmosferycznymi. Balustrady które możemy dostrzec w wielu domkach na osiedlach, wyróżniają się nowymi kształtami, materiałem z którego powstały oraz wysokością czy kolorem.


Balustrady aby dobrze wypełniały swoje funkcje muszą być solidnie zamontowane co jest podstawą zapewniania bezpieczeństwa domownikom, często niestety jeszcze można spotkać balkony czy tarasy bez balustrad co jest niezwykle niebezpieczne. Balustrady muszą być wykonane z materiałów trwałych, które pod wpływem czynników atmosferycznych nie ulegną deformacjom, gdy zauważmy niepokojące objawy ze balustrada może stać się czynnikiem wypadku, musimy natychmiast podjąć odpowiednie kroku gdy balustrada się rusza, albo sztachety z których jest zrobiona są już spróchniałe.
Firm obecnie zajmujących się produkcją balustrad jest zapewne kilkadziesiąt, działających na terenie całego kraju lub województwa czy miasta. Wiadome jest że kontakt z firmą która jest w naszym mieście będzie ułatwiony gdyż zawsze możemy osobiście odwiedzić firmę o zapoznać się szczegółowo z oferta. Firmy, które wyposażają w balustrady Kraków, Wrocław, Poznań czy Warszawę lub inne miejscowości są w stanie zrobić więcej , tzn stworzyć indywidualny projekt aby zatrzymać klienta. Warto zastanowić się czego oczkujemy od firmy, na czym nam najbardziej zależy.
Balustrady dostępne na rynku Polskim można podzielić na dwie grupy: balustrady drewniane oraz balustrady kute. Balustrada drewniana jak zapewne się domyślasz jest zbudowana ze sztachet wykończonych według życzenia. Natomiast balustrady kute wykute z żelaza. Obydwie balustrady powinny być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Balustrady drewniane specjalnymi farbami podkładowymi oraz impregnatem do drewna, natomiast balustrady kute specjalnymi farbami antykorozyjnym oraz cynkowaniem ogniowym lub malowaniem proszkowym.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dom,który oddycha naturalnie.

Autorem artykułu jest Monika B

Dom, który oddycha naturalnie

Braas znów dyktuje trendy w nowoczesnym dekarstwie. Od maja 2010 roku na polskim rynku dostępne są dwie innowacyjne membrany dachowe tej marki: Divoroll Clima+ S oraz Divoroll Maximum S. To nowa generacja ekologicznych, zaawansowanych technologicznie i funkcjonalnych membran.


Dach klimatyzowany

Dzięki membranie dachowej Braas Divoroll Clima+ S w sposób znaczący można zwiększyć wydajność energetyczną dachu. Przeznaczona zarówno na poddasza użytkowe, jak i nieużytkowe poprawia właściwości izolacyjne budynku i zaoszczędza energię, zmniejszając jednocześnie emisję CO2, przez co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Refleksyjna powłoka zewnętrzna membrany odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych. Dlatego potrafi ona w niespotykanym stopniu zredukować przepływ ciepła poprzez radiację. W rezultacie Braas Divoroll Clima+ S latem obniża ilość ciepła wnikającego przez dach aż do 21%, a zimą nawet do 30% ciepła uciekającego przez dach do atmosfery. Dzięki temu w całym budynku, a szczególnie na poddaszu w czasie upałów jest chłodniej i w czasie mrozów cieplej. Metalizowana, gładka powierzchnia zwiększa także wodoodporność oraz minimalizuje osiadanie kurzu. Braas Divoroll Clima+ S jest membraną oddychającą, o bardzo wysokiej paroprzepuszczalności, dzięki czemu usuwa wilgoć przenikającą przez ocieplenie. Jednocześnie jest odporna na ciśnienie hydrostatyczne słupa wody o wartości ponad 3000 mm co zapewnia ochronę ocieplenia przed wilgocią z zewnętrz. Dodatkowo, specjalna warstwa odporna na działanie promieniowania UV gwarantuje większą trwałość.

Rolls-Royce wśród membran Uniwersalna membrana Braas Divoroll Maximum S to nowa propozycja w kategorii Premium stworzona wspólnie z dekarzami. Poza udoskonalonymi parametrami technologicznymi, zaprojektowana jest w taki sposób by korzystanie z niej było dla dekarzy prawdziwą satysfakcją. Dzięki wysokiej jakości tkanej włókninie Braas Divoroll Maximum S posiada wyjątkową wytrzymałość na rozdzieranie. Powłoka jest także antypoślizgowa i odporna na opady atmosferyczne. Jej włóknina charakteryzuje się wyjątkową na rynku zdolnością do wchłaniania i pozbywania się wilgoci. Innowacyjne parametry sprawiają, że niska wartość oporu dyfuzyjnego (Sd< 0,08) zmniejsza ryzyko związane z problemami kondesacji. Membrana Braas Divoroll Maximum S jest ok. 66% bardziej paroprzepuszczalna niż Delta Maxx. Obydwa innowacyjne produkty sygnowane są znakiem S, który oznacza, że posiadają samoprzylepne paski. Tego typu rozwiązanie technologiczne sprawia, że zastosowanie membran dachowych: Divoroll Clima+ S i Divoroll Maximum S gwarantuje nie tylko wodo- i wiatro- szczelność, ale także łatwość oraz pewność wykonania prac dekarskich. Znak S to nie tylko oznaczenie nowej jakości łączenia membran z rodziny Braas Divoroll, ale także trend, który ze względu na praktyczne zastosowanie niedługo będzie dominował w tej kategorii produktów.
Divoroll Clima+ S wymiary rolki: 50m x 1,5 m sposób pakowania: 20 rolek w palecie cena za m2: 19,50 PLN netto (23,79 PLN z VAT)

Divoroll Maximum S
wymiary rolki: 50 m x 1,5 m sposób pakowania: 15 rolek na palecie cena za m2: 13,50 PLN netto (16,47 PLN z VAT)

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Drzwi-izolacja akustyczna.

Autorem artykułu jest Marta.M

Drzwi - izolacja akustyczna

Chcemy kupić drzwi. Zwrócimy na pewno uwagę na wygląd drzwi, na parametry przeciwpożarowe i zamki, na szczelność (izolację cieplną), ale rzadko pomyślimy o izolacji akustycznej.


Wpisujemy do wyszukiwarki np. hasło "drzwi warszawa" i zostajemy zarzuceni stronami sprzedawców i producentów drzwi. Wybierając, spójrzmy na ile drzwi będą chronić przed hałasem. Hałas i związane z nim wibracje nie bez powodu zaliczane są do czynników zanieczyszczenia środowiska. Problem się często bagatelizuje, bo skutki przebywania w hałasie nie są natychmiastowe. Każdy uciążliwy szkodliwy lub niebezpieczny dla zdrowia dźwięk nazwiemy hałasem. O poziomie głośności dźwięku decyduje ciśnienie akustyczne, wyrażane w decybelach. Najwrażliwszych znuży już hałas o głośności 45 dB odpowiadający zwykłej rozmowie. W centrum dużego miasta, gdzie hałas wynosi nawet do 80 dB narastać może wrogość i agresja. We wnętrzy typowego samochodu na polskiej drodze, hałas może wynosić do 85 dB czyli osiągać poziom szkodliwy dla zdrowia. Typowy odkurzacz czy przejeżdżający obok pociąg generują hałas powodujący zakłócenia systemu nerwowego.
Na hałas (dźwięki powyżej 70dB) w Polsce narażonych jest 35% mieszkańców dużych, 25% małych miast i 7% mieszkańców wsi. Przekraczany on jest nawet w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Hałas dociera również do wnętrz domów - zarówno ten z zewnątrz jak i wytwarzany w budynku, dlatego bardzo ważne jest, żeby dom był odpowiednio wyciszony akustycznie. Upraszczając, izolacja akustyczna w pomieszczeniu wynosi tyle, ile izolacja w najgorszym punkcie, którym są drzwi lub okna. Inwestując w drzwi, nie możemy więc zapomnieć o tym ich parametrze.
Izolacja akustyczna drzwi i okiem określana jest za pomocą współczynnika RW. Jego wartośc wyraża się w decybelach. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza ochrona przed hałasem z zewnątrz. Standardowe okna mają Rw na poziomie około 30 dB, drzwi 20-25 dB. Za takie o Rw powyżej 37 dB (dla okien) trzeba zapłacić nawet o 100%. To od naszej wrażliwości akustycznej zależy, czy warto decydować się na taką inwestycję.
Pamiętajmy, że nawet jeśli nie uświadamiamy sobie, że żyjemy w hałasie i wydaje nam się, że nic nie przeszkadza, to długotrwałe przebywanie w złych warunkach akustycznych może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Chodzi o dolegliwości od chronicznego poczucia zmęczenia, kłopotów ze snem przez bóle głowy aż do zakłóceń i problemów z układem nerwowym.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Nie trać energii,czyli izolacja systemu klimatyzacyjnego.

Autorem artykułu jest Gutpr

Nie trać energii, czyli izolacja systemu klimatyzacyjnego

Postępujące zmiany klimatyczne w rejonie umiarkowanym sprawiają, że po urządzenia klimatyzacyjne sięgają coraz częściej nie tylko mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, ale również Polski.


Izolacja jest szczególnie istotna w przypadku instalacji chłodniczych, ponieważ występująca w nich różnica pomiędzy temperaturą czynnika a temperaturą otoczenia prowadzi do znacznych strat energii. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej zjawisko to kompensuje się poprzez dłuższe i częstsze włączanie modułu chłodzącego, co oczywiście wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Prawidłowo dobrana izolacja ogranicza swobodny przepływ energii cieplnej, dzięki czemu cała instalacja pracuje wydajniej. I nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z dużą instalacją dla całego budynku czy też niewielkim systemem zapewniającym przyjemny chłód w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu.
Kompleksowa klimatyzacja budynków

Jednym z najbardziej popularnych sposobów klimatyzowania dużych powierzchni biurowych albo wręcz całych budynków są systemy, w których czynnikiem chłodzącym jest tzw. "woda lodowa". Jest to schłodzona do temperatury ok. 6 st Celsjusza woda, czysta bądź z dodatkiem substancji przeciwdziałającej zamarzaniu, np. glikolu. Dzięki temu jest ona w pełni bezpieczna dla otoczenia, ponieważ w razie uszkodzenia instalacji do atmosfery nie ulatniają się szkodliwe gazy, jak ma to miejsce w przypadku systemu opartego na freonie. Niestety, z możliwością chłodzenia dużych powierzchni wiąże się też duża odległość, jaka występuje pomiędzy agregatem a klimatyzatorem. Im dłuższe są rury łączące te dwa elementy, tym bardziej ogrzewa się czynnik chłodzący, ponieważ to właśnie one są najsłabszym ogniwem termicznym całego systemu. Dlatego też wyjątkowo ważna jest odpowiednia izolacja rur z czynnikiem chłodzącym, minimalizująca wymianę ciepła między transportowanym czynnikiem a otoczeniem. Dzięki temu różnica między temperaturą początkową a końcową jest niewielka, co pozwala ograniczyć czas pracy agregatu, znacząco redukując koszty działania całego systemu. "Prowadząc obliczenia i opracowania dotyczące zmniejszenia emisji CO2, firma Armacell udowodniła, że jest możliwe osiągnięcie znacznych oszczędności energii poprzez dobór i zastosowanie odpowiedniej izolacji instalacji klimatyzacyjnej" - mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. Jednym ze sposobów na odpowiednie zabezpieczenie rur instalacji klimatyzacyjnej jest zastosowanie uniwersalnej, zbudowanej na bazie syntetycznego kauczuku, otuliny Armaflex AC firmy Armacell. Dzięki niskiej przewodności cieplnej jest ona efektywnym sposobem na zoptymalizowanie sprawności instalacji i zaoszczędzenie energii. Co więcej, izolacje te są dostępne w różnych grubościach oraz dla rur o różnych średnicach. Pozwala to doskonale dopasować parametry otuliny dla konkretnych wymagań.
Klimatyzacja indywidualna

Problem strat energii nie dotyczy tylko rozległych instalacji obejmujących całe piętra budynku. Nawet decydując się na zainstalowanie niewielkiego systemu klimatyzacyjnego coraz bardziej racjonalnie podchodzimy do kwestii oszczędności energii. Ma to niewątpliwie związek ze stale zwiększającymi się kosztami energii elektrycznej oraz rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się systemy izolacji przeznaczone do domowych klimatyzatorów. Na polskim rynku dostępna jest cała gama produktów przeznaczonych zarówno dla tych, którzy dopiero planują instalację klimatyzacji, jak i dla osób chcących podnieść wydajność już istniejącego systemu. W pierwszym przypadku warto rozważyć zakup fabrycznie preizolowanych rur klimatyzacyjnych, takich jak np. Tubolit Split firmy Armacell, stworzony z myślą o instalacjach typu split lub multisplit, gdzie jednostka zewnętrzna (skraplacz) podłączona jest do jednej lub kilku jednostek zewnętrznych (parownik). Preizolowana rura Tubolit Split składa się z certyfikowanej rury miedzianej wysokiej jakości z fabrycznie dopasowaną do niej otuliną Tubolit wykonaną na bazie polietylenu. Tego typu rozwiązanie nie tylko gwarantuje nam doskonałe dopasowanie izolacji, ale również znacznie skraca czas montażu całego systemu. Natomiast, gdy chcemy obniżyć koszty eksploatacji i podnieść wydajność istniejącej już instalacji klimatyzacyjnej, warto zwrócić uwagę na otulinę HT Armaflex S, która od kwietnia dostępna jest w ofercie firmy Armacell. Ta elastyczna, zbudowana na bazie ekstrudowanej pianki elastomerowej izolacja, dzięki swojej bardzo szerokiej tolerancji temperaturowej, doskonale sprawdza się jako izolacja instalacji z czynnikiem o bardzo wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Dodatkowym plusem obu rozwiązań jest również pokrycie ich wytrzymałą warstwą ochronną, mającą zabezpieczać izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wystąpić szczególnie w przypadku fragmentów instalacji poprowadzonych na zewnątrz budynków. Co więcej, zarówno Tubolit Split jak i HT Armaflex S są wyjątkowo odporne na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak np. promieniowanie UV mogące prowadzić do zniszczenia otuliny.

Nie tylko izolacja

Bez względu na to, czy mówimy o niewielkich instalacjach klimatyzacyjnych typu split czy też o olbrzymich systemach mających utrzymać odpowiednią temperaturę w całym biurowcu, zastosowanie odpowiedniej otuliny ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala bowiem zapobiec skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rur, które może prowadzić do powstania nieestetycznych zacieków czy wręcz grzybów. Zastosowanie materiału o zamkniętej strukturze komórkowej skutecznie blokuje dostęp pary wodnej, eliminując tym samym możliwość jej kondensacji. Odpowiednia izolacja jest ważna z jeszcze jednego powodu. "Zgodnie z dyrektywą europejską 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny budynku. Dlatego też, szczególnie w przypadku dużych inwestycji, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu instalacji klimatyzacyjnej, co pozwoli podnieść atrakcyjność budynku w oczach przyszłych klientów, bez względu na to, czy mamy do czynienia z blokiem mieszkalnym czy też z biurowcem. Pozwala to bowiem obniżyć straty energii, co korzystnie wpłynie zarówno na późniejsze koszty eksploatacji budynku jak i na wpływ, jaki ma on na środowisko naturalne" - mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.
Akademia Izolacji Armacella w pigułce

Nie trać energii, czyli jak prawidłowo dobrać izolację systemu klimatyzacyjnego
Postępujące zmiany klimatyczne w rejonie umiarkowanym sprawiają, że po urządzenia klimatyzacyjne sięgają coraz częściej nie tylko mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, ale również Polski. Niestety wiąże się to ze zwiększeniem poboru energii elektrycznej, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zwiększenia kosztów eksploatacji budynków. Dlatego tak istotnym jest prawidłowe izolowanie instalacji klimatyzacyjnej, pozwalające zredukować straty energii oraz poprawić wydajność systemu.

Izolacja jest szczególnie istotna w przypadku instalacji chłodniczych, ponieważ występująca w nich różnica pomiędzy temperaturą czynnika a temperaturą otoczenia prowadzi do znacznych strat energii. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej zjawisko to kompensuje się poprzez dłuższe i częstsze włączanie modułu chłodzącego, co oczywiście wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Prawidłowo dobrana izolacja ogranicza swobodny przepływ energii cieplnej, dzięki czemu cała instalacja pracuje wydajniej.

Kompleksowa klimatyzacja budynków

Jednym z najbardziej popularnych sposobów klimatyzowania dużych powierzchni biurowych albo wręcz całych budynków są systemy, w których czynnikiem chłodzącym jest tzw. "woda lodowa". Niestety, z możliwością chłodzenia dużych powierzchni wiąże się też większa długość rur pomiędzy agregatem a klimatyzatorem. Ich długość bezpośrednio wpływa na ilość traconej energii ponieważ są one najsłabszym ogniwem termicznym całego systemu. Dlatego też tak ważna jest ich odpowiednia izolacja. Dzięki niej różnica między temperaturą początkową a końcową jest niewielka, co pozwala ograniczyć czas pracy agregatu, znacząco redukując koszty działania całego systemu. "Prowadząc obliczenia i opracowania dotyczące zmniejszenia emisji CO2, firma Armacell udowodniła, że jest możliwe osiągnięcie znacznych oszczędności energii poprzez dobór i zastosowanie odpowiedniej izolacji instalacji klimatyzacyjnej" - mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. Jednym ze sposobów na odpowiednie zabezpieczenie rur instalacji klimatyzacyjnej jest zastosowanie uniwersalnej, zbudowanej na bazie syntetycznego kauczuku, otuliny Armaflex AC firmy Armacell. Dzięki niskiej przewodności cieplnej jest ona efektywnym sposobem na zoptymalizowanie sprawności instalacji i zaoszczędzenie energii.

Klimatyzacja indywidualna

Stale zwiększające się koszty energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że nawet decydując się na instalację niewielkiego systemu klimatyzacyjnego, coraz bardziej racjonalnie podchodzimy do kwestii oszczędności. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się systemy izolacji przeznaczone do domowych klimatyzatorów. W przypadku montażu nowej instalacji typu Split warto rozważyć zakup fabrycznie preizolowanych rur np. Tubolit Split firmy Armacel. System taki składa się z certyfikowanej rury miedzianej wysokiej jakości z fabrycznie dopasowaną do niej otuliną Tubolit. Tego typu rozwiązanie gwarantuje nam świetne dopasowanie izolacji oraz znacznie skraca czas montażu. Natomiast, gdy chcemy obniżyć koszty eksploatacji i podnieść wydajność istniejącej już instalacji klimatyzacyjnej, warto zwrócić uwagę na otulinę HT Armaflex S firmy Armacell. Ta elastyczna, zbudowana na bazie ekstrudowanej pianki elastomerowej izolacja, dzięki swojej bardzo szerokiej tolerancji temperaturowej, doskonale sprawdza się jako izolacja instalacji z czynnikiem o bardzo wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Dodatkowym plusem obu rozwiązań jest również pokrycie ich wytrzymałą warstwą ochronną, mającą zabezpieczać izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV.Odpowiednia izolacja jest ważna z jeszcze jednego powodu. "Zgodnie z dyrektywą europejską 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny budynku. Dlatego też, szczególnie w przypadku dużych inwestycji, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu instalacji klimatyzacyjnej, co pozwoli podnieść atrakcyjność budynku w oczach przyszłych klientów, bez względu na to, czy mamy do czynienia z blokiem mieszkalnym czy też z biurowcem. Pozwala to bowiem obniżyć straty energii, co korzystnie wpłynie zarówno na późniejsze koszty eksploatacji budynku jak i na wpływ, jaki ma on na środowisko naturalne" - mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.
Firma "Armacell" swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka - matka "Armstrong Cork", późniejsza "Armstrong World Industries". W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex - elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później firma o nazwie "Armstrong Kork GmBH" zostaje założona w miejscowości Münster w Niemczech, gdzie od 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu . Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit - elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu. W 2000 roku efektem wykupu części "Armstrong World Industries" zajmującego się izolacjami, powstaje "Armacell" .Obecnie firma specjalizuje się w produkcji elastycznych otulin, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do systemów grzewczych, instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i sanitarnych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie.. "Armacell posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych wewnątrz konstrukcji budynku oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych produkt ów, poparta prawie 150 - letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej , ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie , ale również szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Nowość ! Kamienne impresje w nowym dekorze Lupek Grafitowy.

Autorem artykułu jest Gutpr

Nowość ! Kamienne impresje w nowym dekorze Łupek Grafitowy

Barwy szarości przynoszą ukojenie w powodzi bodźców, stanowią doskonałe tło dla różnorodnych pomysłów aranżacyjnych. Łupek grafitowy - nowy dekor bram garażowych firmy Normstahl imituje subtelny urok kamienia. Bezpieczeństwo i komfort zapewnia z kolei solidna konstrukcja bram EURO i TOP.


Szara eminencja każdego domu Nowe poszycie kamiennopodobne firmy Normstahl przełamuje stereotypy dotyczące wyglądu bram garażowych. Inspiracje naturalnym szykiem kamiennych powierzchni to intrygujący trend we współczesnym wzornictwie. Dekor o nazwie Łupek grafitowy, nowość w ofercie Normstahl, przełamuje przyzwyczajenie do klasycznych barw garażowych bram, nadając odrobinę nowoczesności tradycyjnym domom. Z kolei w przypadku bardziej modernistycznych budowli, brama w odcieniu Łupku grafitowego będzie stanowić ich perłę w koronie. Jedną z największych zalet nowego poszycia firmy Normstahl jest jego neutralność i monochromatyczność. Przyciemniona elegancja szarości Łupku grafitowego sprawia, że bramy EURO i TOP NATURE w tym odcieniu są rozwiązaniem wszechstronnym. Możemy je łączyć na wiele sposobów z innymi elementami składającymi się na zewnętrzną kompozycję domu - stolarką okienną i drzwiową, dachem oraz orynnowaniem. Brama garażowa w barwach imitujących kamień doskonale zagra swoją rolę także w pojedynkę, będąc tłem dla czerwonego dachu i tradycyjnej stolarki zewnętrznej w kolorach brązu. Technologia równa sile skał - bramy EURO i TOP marki Normstahl Kamienna moc emanująca z bram EURO i TOP NATURE w kolorze Łupek grafitowy stanowi jedynie zapowiedź solidności, którą niesie za sobą skała. Wszelkie parametry zapewniające bezpieczne i komfortowe użytkowanie garażu kryją się w konstrukcji bram firmy Normstahl. Poszczególne segmenty bramy są tak ukształtowane, żeby nie powstawały między nimi odstępy. Bramy serii EURO wyposażone są w seryjnie montowane zabezpieczenie przed pęknięciem sprężyny, które natychmiastowo zatrzyma spadające skrzydło bramy. Bramy garażowe firmy Normstahl posiadają również zawiasy wyposażone w osłony, które można zdemontować tylko przy użyciu narzędzi. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa jest konstrukcja osłony bębna linki do wersji niskonadprożowej oraz spinka zabezpieczająca, która uniemożliwia włożenie palców do rolki zwrotnej. Modele bram EURO tworzone są standardowo w oparciu o konstrukcję typu sandwich wraz z izolacją z pianki poliuretanowej wypełniającą przestrzeń między dwiema ścianami z blachy stalowej. Taka technologia zapewnia ekologiczne podejście do energii oraz wytłumia dźwięki. Podobnie bramy boczne TOP są konstruowane przez firmę Normstahl zgodnie z wszelkimi wymogami funkcjonalnego korzystania z przestrzeni garażowej. Aby odsunąć bramę na bok nie potrzeba dużych nakładów siły. Pomocnicze drzwi w skrzydle bramy są zbędne. Dodatkowo dzięki łożyskowanym rolkom jezdnym brama otwiera się i zamyka niezwykle cicho. Co istotne, rozwiązania zawarte w bramie TOP są niezwykle praktyczne. Ich konstrukcja pasuje do każdego otworu garażowego - tradycyjnego prostokąta, a także zakończonego pełnym lub częściowym łukiem. Łupek grafitowy, deseń imitujący kamień, stanowi część nowej linii dekorów NATURE firmy Normstahl. Powierzchnia paneli bram garażowych wykończona jest okleiną wykonaną z wysokogatunkowej folii, wiernie oddającą fakturę kamienia pełną delikatnego uroku przesyconego chłodną, uniwersalną elegancją. Pokrycie Łupek grafitowy, podobnie jak inne dekory z kolekcji NATURE, dostępny jest w modelach bram sekcyjnych górnych EURO i bocznych TOP, dla poszyć: LINE, STYLE, TREND, CLASSIC i FLAIR. Wszystkie odsłony bram EURO i TOP w nowych poszyciach NATURE są oferowane przez Normstahl bez dodatkowych dopłat. Bramy EURO i TOP w kolorach imitujących kamień posiadają 10 - letnią gwarancję. Bramy sekcyjne górne EURO:Normstahl EUROLINE - ISO, Normstahl EUROTREND - ISO, cena od 3172 zł netto Normstahl EUROFLAIR - ISO, Normstahl EUROCLASSIC - ISO, Normstahl EUROSTYLE - ISO, cena od 3542 zł netto Bramy sekcyjne boczne TOP:Brama sekcyjna boczna Normstahl TOPLINE lub TOPTREND, cena: od 3542 zł nettoBrama sekcyjna boczna Normstahl TOPFLAIR, TOPSTYLE lub TOPCLASSIC, cena: od 3922 zł nettoProducent: Normstahl, Infolinia: 0 801 15 65 60, www.normstahl.pl --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Marka Normstahl obejmująca bramy i napędy elektryczne należy do spółki Cardo Garage Door AB z Grupy CARDO AB, jednego z największych producentów bram garażowych w Europie. 60 - letnia tradycja Normstahl stanowi nie tylko gwarant doskonałej jakości oferowanych produktów, badanych i certyfikowanych przez niemiecki urząd TÜV Product Service, lecz świadczy o dużym zaufaniu, którym obdarzyły Normstahl ponad 2 miliony zadowolonych Klientów na całym świecie. W ofercie Normstahl znajdują się bramy garażowe, napędy do bram garażowych i drzwi garażowe. Produkty Normstahl cechuje najwyższa jakość, są one opracowane i wciąż doskonalone przez zespół wyszkolonych specjalistów z uwzględnieniem życzeń konsumentów, dystrybutorów i architektów. Oferując produkty najwyższej jakości pod względem rozwiązań technicznych i wzornictwa, fachowe doradztwo i serwis, organizując szkolenia produktowe, pomagając rozwiązywać problemy, firma Normstahl to niezawodny partner dla dystrybutorów, architektów i konsumentów. Normstahl - Polska posiada sieć dystrybutorów na terenie całego kraju, którzy fachowo obsłużą każdego klienta zarówno w zakresie doboru i zakupu bramy, jak też pod względem serwisowym.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

W świecie glazury i terakoty-z superklejem firmy Soudal.

Autorem artykułu jest Aurelia Nowik

W świecie glazury i terakoty - z superklejem firmy Soudal

Płytki ceramiczne to bardzo ważny element aranżacji współczesnych mieszkań - mogą stanowić uniwersalne tło dla pozostałych elementów wystroju lub decydować o stylu całego pomieszczenia. Niezależnie od funkcji jaką mają pełnić w domowym wnętrzu - muszą być odpowiednio i estetycznie przyklejone.


Odbiór kluczy od własnego mieszkania to moment, o którym marzy większość z nas. Zwykle jednak witają nas - surowe ściany, betonowa posadzka - przed nami prace wykończeniowe. Stworzenie zabudowy na wymiar, przebudowanie ścian działowych czy prace elektryczne, lub hydrauliczne lepiej zlecić specjalistom. W przypadku łatwiejszych prac - takich jak kładzenie glazury czy terakoty możemy się pokusić o ich samodzielne wykonanie. Zanim przystąpimy do pracy przygotujmy wszystkie potrzebne materiały. Wybór płytek to nie wszystko - nawet najpiękniejsze nie będą się dobrze trzymały jeśli wybierzemy nieodpowiedni preparat. Superklej 24A marki Soudal to gotowy do użycia elastyczny i wodoodporny klej o wysokiej sile spajania. Jest on niezwykle łatwy w stosowaniu. Podłoże przeznaczone pod płytki oczyszczamy z kurzu, czy innych zanieczyszczeń (w przypadku luźnych fragmentów tynku należy je skuć). Pylące lub bardzo chłonne ściany gruntujemy wstępnie odpowiednim środkiem (np. lekkim akrylem szpachlowym). Superklej nakładamy pacą o zębach 4-5 mm (wielkość zębów pozwala uzyskać odpowiednią grubość warstwy). Produkt marki Soudal sprawdzi się nawet gdy doceniliśmy zalety ogrzewania podłogowego - Superklej 24A odporny jest na zmiany temperatury. Jego zwiększona elastyczność i odporność na podgrzewanie gwarantuje doskonałą przyczepność do powierzchni ściany lub podłogi nawet przy znacznych różnicach temperatur powodujących "pracę" płytek. Dzięki doskonałej przyczepność do różnego rodzaju podłoży (m.in. tynku, betonu, kamienia, ceramiki, szkła, drewna i płyt drewnopochodnych) możemy go stosować również w systemie "płytka na płytkę" przyklejając nowe płytki bezpośrednio na starą glazurę czy terakotę. Spoinowanie możemy zacząć już po upływie 24 godzin, a w przypadku kładzenia płytki na starą płytkę - po 48 godzinach. Nawet gdy nie wykorzystaliśmy całego opakowania Superklej 24A z powodzeniem możemy przechować do następnego razu - w zamkniętym pojemniku produkt zachowa wszystkie swoje właściwości.
Superklej 24A:Kartusz 310 ml - cena: 12 ZŁWiaderko 5 kg - cena: 28 ZŁWiaderko 15 kg - cena: 70 - 73 ZŁ Zanim zaczniemy kłaść płytki warto pamiętać o kilku rzeczach:§ Płytki kupujemy z pewnym zapasem od ok. 5%-15% (najmniejszy przy łączeniach prostych płytek, największy przy łączeniach skośnych)§ Kupując potrzebne materiały warto zaopatrzyć się w plastikowe bądź metalowe listwy wykończeniowe do krawężników wewnętrznych i zewnętrznych§ Jeżeli jesteśmy zmuszeni docinać płytki na ścianie - przyklejanie od dołu zaczynamy od drugiego rzędu, pierwszy układamy na końcu po przyklejeniu terakoty. Umożliwi to zasłonięcie jej brzegów - terakota ze względu na swoją twardość jest trudniejsza do przycinania.www.soudal.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Kraty-ochrona Twojego majątku.

Autorem artykułu jest Iwona Jędrasik

Kraty - ochrona Twojego majątku

Żyjemy w kraju gdzie włamania, są jednym z najczęściej popełnianych przestępstw, niestety proceder ten z roku na rok jest coraz częściej odnotowywany. Włamania są plagą naszych czasów.


Co możemy zrobić aby nas to osobiście nie spotkało?
Liczne sklepy, magazyny, hurtownie są łakomym kąskiem dla złodziei, źle zabezpieczone okna, drzwi, zardzewiałe kłódki, okna w niewidocznym miejscu dla przechodniów, są idealnym miejscem do włamania. Niestety sami musimy zadbać o swój majątek, nikt nie zrobi tego za nas.
Coraz częściej właściciele sklepów, magazynów, biur decydują się na montaż krat okiennych oraz drzwiowych, co jest doskonałym sposobem na zatrzymanie złodzieja. Solidnie zamontowane, odpowiednia grubość oraz rozpiętość prętów jest bardzo istotna aby zapewnić bezpieczeństwo.
Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją oraz montażem krat i zaopatrują w kraty Kraków, Lublin, Zakopane, Warszawę oraz inne miasta w całej Polsce, wiedzą co trzeba zrobić aby kraty spełnimy swoje zadanie.
Kraty są polecane gdy okna są w zaciemnionych miejscach, w niewidocznych dla przechodniów. mamy możliwość zamontowania krat zewnętrznych przytwierdzanych do tynku lub krat wewnętrznych montowanych za szybą, czyli od wewnętrznej części domu. Takie kraty są łatwe do otworzenia z wewnątrz, aby zapewnić w razie potrzeby szybką po raz bezpieczną ewakuację. Aby przeciąć z zewnątrz kraty trzeba by najpierw zbić szybę co mogło by spowodować zainteresowanie przechodniów lub np. dozorcy lub ochrony.
Kraty muszą być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami pogodowymi takimi jak deszcz, śnieg, grad czy promieniowanie słoneczne aby służyły nam przez wiele lat. Najlepszym sposobem na zapewnieni ochrony kratom jest cynkowanie ogniowe lub malowanie proszkowe oraz malowanie farbami antykorozyjnymi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Podłoze pod płytki ceramiczne.

Autorem artykułu jest Glazura Królewska - Salony Łazienek

Podłoże pod płytki ceramiczne

Same płytki, nawet te najlepsze nie gwarantują idealnego i zamierzonego efektu. Bardzo ważnym czynnikiem jest podłoże na którym kładziemy płytkę ceramiczną. Zanim rozpoczniemy układanie należy zapoznać się ze stanem podłoża oraz jego materiałem. Pozwoli to uniknąć wielu problemów.


Trwałość i estetyka ułożonych płytek zależy w ogromnym stopniu od właściwego przygotowania podłoża. Najwięcej kłopotów sprawiają stare ściany pokryte wieloma warstwami farby nałożonej na niezbyt mocny tynk. Ułożona na nich glazura prawdopodobnie po krótkim czasie zacznie odstawać od podłoża, utrzymując się tylko na spoinach między płytkami. Dlatego warto - choć podnosi to znacznie koszty remontu - zdecydować się na skucie całego tynku i powtórne otynkowanie ściany mocną zaprawą cementowo-wapienną. Do uzyskania równej powierzchni pomocne będą listwy tynkarskie (profile wykonane z cienkiej blachy ocynkowanej), które przykleja się do muru plackami zaprawy gipsowej w odstępach co 1,5 m i dokładnie ustawia w pionie. Po stwardnieniu gipsu służą one jako prowadnice dla łaty ściągającej narzucony tynk i pozostają w nim na stałe.

Uciążliwego i pylącego skuwania starego tynku można uniknąć, pokrywając jego powierzchnię wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty te mocuje się plackami zaprawy klejowej oraz kołkami rozporowymi do tzw. szybkiego montażu w odstępach co ok. 40 cm. Zapewnia to pewne umocowanie płyt, gdyż sam klej nie gwarantuje, że płyta wraz z tynkiem nie odpadnie od podłoża. Wadą tego rozwiązania jest zmniejszenie wymiarów pomieszczenia po blisko 3 cm przy każdej ścianie, co np. w miniaturowych łazienkach może uniemożliwić wstawienie większej wanny.

Podobny problem występuje w domach z wielkiej płyty, gdzie ściany pokrywane były cienkowarstwowym tynkiem słabo trzymającym się betonowego podłoża. Tynk taki najlepiej usunąć, a przy równej powierzchni ściany - po jej zagruntowaniu preparatem zwiększającym przyczepność - płytki można bezpośrednio kleić do surowego podłoża. Jeśli jednak ściana jest krzywa, to do jej wyrównania należy użyć specjalnej zaprawy wyrównującej, gdyż zwykły tynk cementowo-wapienny nie ma dobrej przyczepności do gładkiego betonu.

W czasie przygotowywania podłoża nie możemy zapomnieć o ułożeniu niezbędnych izolacji przeciwwodnych w miejscach, gdzie może ściekać lub utrzymywać się woda. Izolacji takiej wymagają m.in. ściany wokół brodzika (do wysokości ok. 2 m), nad wanną oraz podłoga w łazience. Powierzchnie te izoluje się nanoszonymi pędzlem lub szpachelką preparatami typu "płynna folia" lub przykleja specjalne maty z tworzywa sztucznego pokryte włókniną umożliwiającą bezpośrednie przyklejenie płytek.

Sprawą dyskusyjną jest stosowanie tzw. wylewek samopoziomujących pod płytki ceramiczne. Są one drogie, a ręczne ich wylewanie nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Ich gładka powierzchnia - tak istotna przy pokrywaniu podłogi np. cienkimi wykładzinami z PCW - w podkładach pod terakotę nie jest żadną zaletą.

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem - w zależności od stopnia nierówności podłoża i dopuszczalnej grubości warstwy wyrównującej - jest zrobienie zwykłego jastrychu cementowego z dodatkiem plastyfikatora lub wyrównanie wgłębień zaprawą wyrównującą.

Glazura Królewska S.A.
www.glazurakrolewska.pl
Logo Glazura Królewska S.A.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Wzory i kolory płytek ceramicznych.

Autorem artykułu jest Twojaplytka

Wzory i kolory płytek ceramicznych

Bogactwo wzorów i kolorów, różnorodność formatów i sposobów wykończenia powierzchni sprawiły, że coraz powszechniej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg w salonach są płytki ceramiczne. Przy ich zastosowaniu można wykreować wnętrze w dowolnym stylu od klasycznego, poprzez rustykalny do.


Bogactwo wzorów i kolorów, różnorodność formatów i sposobów wykończenia powierzchni sprawiły, że coraz powszechniej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg w salonach są płytki ceramiczne. Przy ich zastosowaniu można wykreować wnętrze w dowolnym stylu od klasycznego, poprzez rustykalny do wnętrz nowoczesnych. Płytki podłogowe: gres, terakota, cotto szczególnie zadomowiły się w salonach domków jednorodzinnych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w tego rodzaju wnętrzach płytki stały się elementem dominującym, wypierając jednocześnie tradycyjny parkiet drewniany. Za zastosowaniem podłogowych płytek ceramicznych przemawiają bowiem względy praktyczne. Salony w domkach jednorodzinnych, w odróżnieniu od salonów w mieszkaniach znajdujących się w blokach, najczęściej są połączone z holem, a także mają bezpośrednie wyjście na taras, a następnie do ogrodu. Dlatego też materiał podłogowy znajdujący się w takim pomieszczeniu, zdecydowanie częściej, aniżeli mieszkanie w bloku, narażony jest na działanie brudu oraz piasku o właściwościach ścierających, który razem z obuwiem wnoszony jest do pomieszczenia. Tradycyjny parkiet, pomimo tego, że jest materiałem odpornym na ścieranie, to jednak nigdy nie będzie miał takich parametrów, jakimi charakteryzują się podłogowe płytki Opoczno, a gres w szczególności.
Ponadto tym, co zadecydowało o popularności układania płytek w salonach, jest dość powszechne stosowanie ogrzewania podłogowego, dzięki któremu podłoga wykończona płytkami, najczęściej kojarzonymi jako materiał zimny, staje się jednym z cieplejszych elementów wnętrza.
Decydując się na wybór płytek ceramicznych, którymi zostaną wykończone podłogi naszych salonów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z użytkowaniem podłóg. Na posadzkach powinny się bowiem znaleźć takie płytki, które charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, czyli nie zostaną uszkodzone jeżeli na podłogę spadnie jakiś ciężki przedmiot, czy też wówczas, gdy po podłodze będziemy chodzić w butach na szpilkach. Ważne jest także to, by były to płytki odporne na ścieranie, czyli wnoszony do pomieszczenia piasek nie spowodował zniszczenia płytek ceramicznych. Jeżeli chodzi o klasę ścieralności to wyróżnia się 6 klas, od 0 do 5. Do salonów najbardziej będą się nadawały płytki oznakowane 3 lub 4 klasą ścieralności, czyli takie które są przeznaczone do układania w pomieszczeniach o średnim i normalnym natężeniu ruchu (hole, korytarze, salony, kuchnie). Płytki ceramiczne, które znajdą zastosowanie w naszym domu powinny być także odporne na działanie powszechnie stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, które nie spowodują ich trwałych przebarwień. Do wykończenia podłóg można zastosować płytki różnego rodzaju: terakotę, gres porcelanowy, klinkier. Jednak i w tym przypadku należy wziąć pod rozwagę nie tylko względy estetyczne, bowiem poszczególne płytki różnią wzornictwem, kolorystyką, ale także względy praktyczne. Spośród wymienionych rodzajów płytek podłogowych najsłabszymi parametrami charakteryzuje się terakota i z tego też względu nie jest polecana jako materiał wykończeniowy podłóg w salonach, czy też holach. Z kolei cotto, czy gres porcelanowy, który może być zarówno szkliwiony, jak i nie szkliwiony, w odróżnieniu od terakoty, charakteryzują się większą wytrzymałością mechaniczną, a także małą nasiąkliwością. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów płytek podłogowych najlepsze parametry ma gres nieszkliwiony techniczny, który pod względem twardości porównywany jest z granitem. Jednak m.in ze względu na ograniczoną kolorystykę gres techniczny rzadko jest stosowany w domach. Często wykorzystuje się go do wykończenia podłóg w obiektach użyteczności publicznej.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

podłogi z płytek ceramicznych.

Autorem artykułu jest Twojaplytka

Podłogi z płytek ceramicznych

Jeżeli chodzi o ceramiczne to znajdują się one na podłogach zazwyczaj w takich pomieszczeniach jak kuchnie i łazienki. Podłogi wykonane z płytek ceramicznych są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć aniżeli podłogi wykonane z drewna. Jednak z tą odpornością na wilgoć i wodę w przypadku płytek.


Jeżeli chodzi o ceramiczne to znajdują się one na podłogach zazwyczaj w takich pomieszczeniach jak kuchnie i łazienki. Podłogi wykonane z płytek ceramicznych są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć aniżeli podłogi wykonane z drewna. Jednak z tą odpornością na wilgoć i wodę w przypadku płytek ceramicznych też bywa również, ponieważ wszystko tak naprawdę uzależnione jest od materiału, z którego zostały one wykonane. Jeżeli płytki ceramiczne nie są najlepszej jakości wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że w stosunkowo niedługim czasie będziemy musieli dokonać ich wymiany. Dobre jakościowo płytki ceramiczne mają swoją cenę, ale taka inwestycje będzie dla nas korzystna, ponieważ jeżeli już zrobimy podłogi i ściany w łazienkach to raczej rzadko zmienia się ich wystrój. Zatem kupując dobre płytki ceramiczne mamy większą pewność tego, że będą nam one służyć przez wiele lat. Płytki ceramiczne jako materiał na podłogi bardzo dobrze sprawdzają się również w warunkach kuchennych. Po pierwsze kuchnia jest również miejscem, gdzie wilgoć jest znacznie większa aniżeli przykładowo w salonie czy sypialni. Płytki ceramiczne jako materiał na podłogi w kuchni stosowane są przede wszystkim z tego względu, że szybko i bezproblemowo można je powycierać. Znacznie łatwiej sprząta się kuchnię, która wyłożona jest płytkami ceramicznymi. Wróćmy może jednak do łazienki, które jest tym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, w którym warunki są najbardziej zróżnicowane i sprzyjają niszczeniu materiałów, które znajdują się na naszych ścianach i podłogach. Płytki ceramiczne są chyba najlepszym z możliwych rozwiązań, jeżeli chodzi o pokrycie podłogi i ścian łazienek. Wśród największych zalet płytek ceramicznych, o których wspomnieliśmy już częściowo wcześniej, ale które teraz postaramy się zebrać w jedną całość są: - łatwość w czyszczeniu - wytrzymałość - higieniczność - ognioodporność Oczywiście wyżej wymienione zalety płytek ceramicznych stanowią tylko część spośród tych, z którymi faktycznie możemy się spotkać. Wielką zaletą płytek ceramicznych jest również to, że jest nieprawdopodobnie wielki wybór, jeżeli chodzi o ten rodzaj pokrycia podłogi i ścian w łazienkach czy kuchniach. Płytki ceramiczne występują na rynku w przeróżnych postaciach. To zróżnicowanie w znacznej mierze powiązane jest z różnymi procesami technologicznymi, które są wykorzystywane przy ich powstawaniu. Płytki ceramiczne ze względu na ich funkcjonalność i zastosowanie możemy podzielić na: - płytki ceramiczne ścienne - płytki ceramiczne podłogowe. Płytki ceramiczne ścienne określane również inaczej terminem glazura charakteryzują się tym, że są bardzo kruche i delikatne. Poza tym płytki tego rodzaju znacznie łatwiej się ścierają i nie są tak odporne na różnego rodzaju uderzenia. Jeżeli chodzi o charakterystykę tego rodzaju płytek nie dziwi fakt, że są one przeznaczane do pokrycia ścian. Jeżeli natomiast chodzi o płytki ceramiczne podłogowe to są one w porównaniu z tymi ściennymi znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie. Płytki ceramiczne przeznaczone do pokrycia podłogi określane są również terminem terakota lub klinkier. Jeżeli chodzi o materiały, z których wykonane są płytki ceramiczne przeznaczone na podłogi to w pierwszej kolejności możemy wymienić: - kamionkę - gres.Różne sposoby wykończenia powierzchni podłogowych płytek ceramicznych: matowe, polerowane, a także różnorodność dostępnych wzorów, od płytek jednokolorowych, poprzez płytki rustykalne o nierównych krawędziach, aż do płytek imitujących w sposób niemal doskonały występujące w przyrodzie kamienie, sprawiają, że przy ich pomocy możliwe jest wykreowanie posadzki odpowiadającej naszym, nawet najbardziej wymagającym, upodobaniom. Zwolennicy wnętrz rustykalnych z pewnością sięgną do oferty płytek typu cotto, które do tego typu pomieszczeń wpisują się idealnie, o czym świadczy nie tylko ich kolorystyka: czerwienie, brązy, ale także nierówne brzegi płytki oraz widoczne spękania i zarysowania. Dużą popularnością cieszą się także płytki gresowe, których oferta jest bardzo bogata. W sklepach możemy znaleźć gresy polerowane nieszkliwione i szkliwione. Te ostatnie dodatkowo mogą być szlifowane lub polerowane. Zaletą obecnie oferowanych płytek jest także to, że mogą być układane na wiele sposobów, a ich format nie stanowi ograniczenia. Płytki duże można łączyć, chociaż we współczesnym salonie dobrze widziane są przede wszystkim duże płaszczyzny, czyli powierzchnie zagospodarowane płytkami wielkoformatowymi. Ponadto, w zależności od naszych upodobań, płytki możemy układać pozostawiając kilkumilimetrowe fugi, bądź też z fug można zrezygnować i ułożyć płytki w tzw. systemie bezfugowym. Taki układ możliwy jest przy zastosowaniu płytek rektyfikowanych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Inspiracje wzornicze glazury.

Autorem artykułu jest Twojaplytka

Inspiracje wzornicze glazury

Po inspiracje wzornicze i kolorystyczne producenci płytek ceramicznych przeznaczonych do układania w salonach najczęściej sięgają do natury, która opracowała formy i kształty doskonałe. Stąd też w ofercie znajduje się wiele płytek naśladujących kamienie występujące w przyrodzie.


Po inspiracje wzornicze i kolorystyczne producenci płytek ceramicznych przeznaczonych do układania w salonach najczęściej sięgają do natury, która opracowała formy i kształty doskonałe. Stąd też w ofercie znajduje się wiele płytek naśladujących kamienie występujące w przyrodzie. Na płytkach możemy znaleźć charakterystyczny rysunek marmuru wraz z jego żyłkowaniem, a także wzory piaskowca, trawertynu, wapienia. Coraz częściej w kolekcjach płytek opracowanych z myślą o salonach pojawiają się takie, które inspirowane są wzorem drewnianych posadzek, z charakterystycznymi dla tego rodzaju materiałów strukturami. Wreszcie współczesne płytki mogą być w ciepłych kolorach: żółte, pomarańczowe, brązowe, dzięki czemu salon nabierze atmosfery przytulności, albo też mogą występować w gamie kolorów zimnych i razem w elementami wyposażenia stwarzać wnętrza nowoczesne, stonowane, minimalistyczne. Ceramiczne płytki podłogowe komponuje się z każdym wystrojem salonu, zarówno klasycznym, w którym zastosowanie znajdą płytki rustykalne z nierównymi brzegami i wyróżniające się ciemniejszą kolorystyką, matowe, jak i z salonem nowoczesnym, wykończonym płytkami o dużym formacie i szerokiej kolorystyce od płytek jasnych, poprzez popielate, aż do płytek ciemnokakaowych i w bardzo wielu wariantach wykończenia powierzchni. Przy aranżacji wnętrz wykorzystujących płytki ceramiczne jako materiał do wykończenia podłóg można pokusić się o wskazanie pewnej tendencji. Otóż realizacje zmierzają w tym kierunku, by na podłodze układać płytki duże. We wnętrzach nowoczesnych sięga się po płytkę w formacie 30x60 cm, 60x60 cm, albo tez o wymiarze 120x60 cm. Płytki najczęściej układa się bezfugowo. Ważne jest to, by powstawały duże płaszczyzny. Z tego też względu nie stosuje się dekorów, jedynie tam gdzie występują podziały optyczne (na granicach poszczególnych stref) można zastosować delikatne linie oddzielające poszczególne części. Podłoga ma być bowiem jednolita, harmonijna, spokojna. Płytkę w kształcie kwadratu najczęściej układa się we wzór karo, natomiast płytkę prostokątną np. z lekkim przesunięciem. Pewnym stereotypem jest myślenie o płytce ceramicznej jako o materiale zimnym. Dostępne gamy kolorystyczne, bogate wzornictwo, a także oryginalna faktura płytek sprawiają, że przy bliższym kontakcie z płytką wrażenie chłodu znika. Jednak jeżeli ten argument jest zbyt słaby by obalić mit o płytce ceramicznej jako materiale zimnym, to należy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Płytki ceramiczne kładziemy bowiem na podłogi salonów tylko wówczas, gdy mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe i wówczas podłoga wykończona płytkami nie może być zimna. Również latem, gdy ogrzewanie nie jest włączane, podłoga nie jest chłodna, ponieważ przy instalacji ogrzewania konieczne było zastosowanie odpowiedniej izolacji.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Armcell Tubolit-ciepło i hałas zatrzymany wewnątrz rury.

Autorem artykułu jest Gutpr

Armacell Tubolit - ciepło i hałas zatrzymany wewnątrz rury

Odpowiednia ochrona instalacji pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, ale również zredukować uciążliwe dźwięki generowane często przez płynące w rurach medium. Rodzina izolacji Tubolit firmy Armacell pomoże nam zabezpieczyć domową instalację grzewczą i sanitarną zarówno przed utratą ciepła.


Projektując domowy system grzewczy, instalację z zimną i ciepłą wodą bądź też kanalizacyjną, chcielibyśmy, by była możliwie najbardziej wydajna, cicha i służyła nam przez długie lata. Jest to dla nas tym bardziej istotne, że w większości przypadków wymiana lub naprawa instalacji wiąże się z kuciem ścian lub podłóg, co jest i uciążliwe, i kosztowne. Dlatego też, przed przystąpieniem do montażu tych instalacji, warto zwrócić szczególną uwagę na otulinę, która nie tylko odpowiednio zaizoluje rurę, ale również w wielu przypadkach zapewni jej prawidłowe zabezpieczenie przed zniszczeniem. Tubolit firmy Armacell to kompletna gama produktów do izolacji termicznej, akustycznej i ochronnej, dzięki której nasza instalacja będzie pracować długo i wydajnie.

Na metal i plastik
Rury grzewcze oraz te z gorącą wodą, są szczególnie narażone na zjawisko wystudzania płynącego w nich medium. Stąd też tak bardzo istotne jest zabezpieczenie ich odpowiednim materiałem, który skutecznie zapobiegnie stratom energii. Izolacja Tubolit DG firmy Armacell została wykonana z polietylenu o zamkniętej strukturze komórkowej. Otulina ta, stworzona specjalnie z myślą o instalacjach grzewczych i sanitarnych, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co pozwala ograniczyć straty energii aż o 90%. Szeroka gama dostępnych średnic (od 12 do 125 mm) oraz grubości (od 5 do 30 mm) pozwala dobrać odpowiednią otulinę w sposób, który najlepiej będzie spełniał nasze wymagania. Dodatkowo Tubolit DG jest przystosowany zarówno do rur metalowych, jak i plastikowych, co znacznie podnosi jego uniwersalność. Tubolit DG to również wyjątkowa łatwość montażu. Dzięki zastosowaniu podwójnej warstwy klejącej czas montażu może ulec skróceniu aż do 50%.

Izolacje do zadań specjalnych
W przypadku, gdy rury naszej instalacji poprowadzone są w ścianach bądź podłodze, ważne jest by dodatkowo zabezpieczyć otulinę przed zniszczeniem. Dlatego też firma Armacell przygotowała Tubolit S - najbardziej wytrzymałą izolację z rodziny Tubolit. Polietylen, z którego została ona wykonana, pokryty został mocną polimerową folią, która chroni delikatny materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem agresywnych materiałów budowlanych. Dzięki temu doskonale sprawdza się w przypadku instalacji podtynkowych. Podobnie jak w przypadku otuliny Tubolit DG, wersja S posiada doskonałe właściwości, pozwalające ograniczyć straty energii aż do 80%. Tubolit S występuje w trzech wersjach różniących się od siebie grubością - wynoszącą od 6 do 13 mm. Specjalnie z myślą o grzewczej instalacji podpodłogowej, firma Armacell stworzyła izolację Tubolit DHS. Ta przeznaczona do rur biegnących pod szlichtą otulina posiada niesymetryczny kształt o zoptymalizowanym przepływie termicznym. Dzięki temu nawet ta drobna część traconej energii zostaje wykorzystana do ogrzania naszego domu lub mieszkania. Płaska podstawa otuliny zapewnia doskonałą stabilność oraz ułatwia solidny montaż, a mocna folia ochronna o wytłaczanej powierzchni skutecznie chroni polietylenową warstwę izolacyjną przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dla osób chcących zapewnić podtynkowej instalacji najlepszą ochronę firma Armacell proponuje produkt o nazwie Tubolit S Plus. Jest to otulina zoptymalizowana pod kątem zastosowania w ograniczonej przestrzeni. Jej wytrzymała, bezszwowa powłoka zewnętrzna gwarantuje maksymalne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapobiega korozji i kondensacji pary wodnej na powierzchni rury.
Cicho sza

Ostatnim elementem rodziny Tubolit jest izolacja akustyczna AR Fonoblok. Została ona zaprojektowana w celu podniesienia komfortu akustycznego budynku, eliminując przenoszenie hałasu wewnętrznych rur kanalizacyjnych i instalacji odpływowych na konstrukcję budynku. Wysoka elastyczność, mała masa oraz wysoka wytrzymałość tej otuliny zapewniają jej łatwe nakładanie i montaż, również na kolankach i kołnierzach. Dodatkowo, ścianki tej izolacji posiadają zaledwie 5 mm grubości, co czyni z AR Fonoblok idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią np. wąskie szachty czy
podwieszane sufity. Dobranie odpowiedniej izolacji w taki sposób, by jak najlepiej spełniała swoje zadanie nie jest wcale rzeczą łatwą. By uzyskać oczekiwany efekt, konieczne jest dopasowanie otuliny do zadania, które zostało przed nią postawione. Rodzina Tubolit firmy Armacell, dzięki szerokiej gamie produktów, pozwoli nam dobrać izolację w taki sposób, by optymalnie spełniała swoje funkcje, pozwalając nam zapomnieć o niej na długie lata.
Armacell Tubolit DG, cena netto: od 0,77 do 40,09 zł/m (w zależności od grubości i rozmiaru izolacji)Armacell Tubolit DG-A (samoprzylepna), cena netto: od 1,39 do 11,68 zł/m (w zależności od grubości i rozmiaru izolacji)
Armacell Tubolit S, cena netto: od 0,94 do 7,61 zł/m (w zależności od grubości i rozmiaru izolacji)Armacell Tubolit S+, cena netto: od 1,11 do 2,32 zł/m (w zależności od rozmiaru izolacji)Armacell Tubolit AR Fonowave, cena netto: od 8,66 do 17,59 zł/m (w zależnoci od rozmiaru izolacji) Producent: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska ul. Targowa 2 tel. 71 3175025 fax 71 3175115 www.armacell.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.