poniedziałek, 20 czerwca 2011

Projekty małej kuchni

Projekty małej kuchni

Projekty małej kuchni to wielkie kompromisy osób, które ją urządzają. Podczas projektowania małej kuchni pojawia się wiele dylematów, gdzie zmieścić cały sprzęt, jakie wybrać kolory i materiały, czy postawić na funkcjonalności i wygodę czy raczej na wygląd małej kuchni?

Projekty małej kuchni to wielkie kompromisy osób, które ją urządzają. Podczas projektowania małej kuchni pojawia się wiele dylematów, gdzie zmieścić cały sprzęt, jakie wybrać kolory i materiały, czy postawić na funkcjonalności i wygodę czy raczej na wygląd małej kuchni? Zdecydowanie stawiam na funkcjonalność, bo to ona jest najważniejsza w małej kuchni, niezależnie od tego czy mieszkasz sam czy masz rodzinę. Zastanów się, które ze sprzętów koniecznie musisz mieć w małej kuchni, a bez których możesz się obyć. Projekty małej kuchni nie lubią ciężkiej zabudowy, dlatego postaraj się nie zabudować jej od podłogi aż po sufit meblami. Bardzo dobre efekty daje połączenie szafek o różnych wysokościach, jeśli chcesz optycznie powiększyć i pogłębić kuchnię użyj frontów szklanych w wybranych szafkach.



Ostatnio bardzo modne jest zabudowanie wszystkich sprzętów AGD, ale jeśli masz małą kuchnie nie wstawiaj obok siebie mikrofalówki, tostera, expresu do kawy i piekarnika. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich tych urządzeń. Jeśli rzadko odgrzewasz coś w mikrofalówce, czy robisz tosty to nie kupuj tych sprzętów do zabudowy. Kup oddzielnie te urządzenia i postaw na samodzielnych półkach. Mała kuchnia lubi mieszankę kolorów i faktur. Odpowiednio dobrane powiększą małą przestrzeń. Projekty małej kuchni lubią jasną, surową kolorystykę, dlatego zrezygnujcie z ciemnych, ciężkich brązów, zieleni, granatów, jasne kolory sprawią, że mała kuchnia wyda się większa i bardziej przestronna. Jeśli masz mała kuchnie to otwórz ją na inne pomieszczenia. Wyburzyć ściany łączące kuchnię z innymi pokojami. Otwarcie kuchni optycznie ja powiększy, wpadnie do niej więcej światła a na granicy kuchni i pokoju będzie można postawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie zjesz posiłek.



Granicą która wyznaczy nam kuchnie, może być kolor ścian, inny w kuchni i w pokoju lub inna podłoga, która w kuchni może być ceramiczna.



Dobrym rozwiązaniem jest tez wyspa kuchenna, która może stać się miejscem przygotowywania i spożywania posiłków. Możesz też umieścić w niej naczynia lub sprzęt kuchenny, dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń w małej kuchni. Nigdy nie zabudujcie waszej małej kuchni meblami od podłogi po sufit. Zrezygnujcie z szafek wiszących. Zastąpcie je półkami, co optycznie pogłębi pomieszczenie. Jeśli wasza kuchnia jest nieco większa niż 2×2m, możecie powiesić kilka szafek wiszących, ale niech nie tworzą jednej wielkiej bryły. Niech każda z szafek będzie inna. Dodatkowo proponuję przeszklone, matowe fronty, które można podświetlić od środka co da wrażenie przestrzeni. Projekty małej kuchni lubią fronty wykonane ze stali, która świetnie odbija światło i dzięki temu powiększy naszą małą kuchnię.

--
Stopka

Piotrek


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej raz na zawsze ?

Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej raz na zawsze ?

Na rynku, aż się roi od cudownych preparatów do czyszczenia kabin prysznicowych. Preparaty te są bardzo dobre. Oczyszczają wspaniale, ale tylko na chwilę. Praca z nimi to "syzyfowa praca". Kamień i tak powróci.

Czy nie męczy was systematyczne szorowanie kabiny? Czy nie byłoby wspaniale mieć ten problem z głowy? Problem, który występuje u większości? Po co przesiadywać godzinami w kabinie i ją wiecznie pucować. Po co płacić za proszki, żele, płyny do czyszczenia. Strata pieniędzy i czasu.

Problem tkwi w twardej wodzie. Tam gdzie woda jest miękka problem kamienia nie występuje. Po prostu nie ma się co osadzać. Woda deszczowa jest wodą miękką. Gdyby woda deszczowa była wodą twardą, wszędzie mielibyśmy go pełno. Zakamienione trawniki, chodnik, dachy domów. Trzebaby było szorować szyby samochodowe po kilku ulewach i chodzić do samochodu z tymi samymi preparatami co do kabiny prysznicowej. Woda deszczowa tak samo jak woda z potoków górskich to wody miękkie nie zostawiające po sobie osadów i nieestetycznych zacieków z kamienia.

Przypomnijmy, że woda miękka waha się w przedziale 30 do 90 mg\l. Woda twarda 250 do 500 mg\l. I taka w tym przedziale najczęściej jest spotykana w wodociągach miejskich.

Kamień to nic innego jak wapń i magnez w dużych ilościach. Jest rozpuszczony w wodzie i wszędzie się osadza. Nigdy nie zlikwidują go odkamieniacze. Jeżeli usuniemy kamień z wody, to nigdy nie będzie się osadzał na niczym. Do tego celu służą zmiękczacze. Prostym językiem. Oddzielają kamień od wody. Odfiltrowują go raz na zawsze do kanalizacji. Ginie nam raz na zawsze problem szorowania, kupowania preparatów i czasu poświęconego na szorowanie.

W efekcie końcowym mamy wodę w kabinie prysznicową jak wodę deszczową. Bez kamienia. Na rynku pojawiły się ostatnio mini zmiękczacze. Mogą być również stosowane w blokach mieszkalnych. Ich niewielkie rozmiary (25 cm wysokości) pozwalają zamontować to urządzenie za wodomierzem w kuchni czy łazience. Preparat w płynie, żelu czy proszku powinniśmy zastosować do czyszczenia kabiny tylko raz. Po tej czynności powinniśmy zainstalować urządzenie zmiękczające.

--
Stopka

Eko-Art

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wybierając drzwi przeciwpożarowe

Wybierając drzwi przeciwpożarowe

Wybierając systemy, które mają zapewnić nam ogólne bezpieczeństwo i komfort psychiczny najczęściej zwracamy uwagę na wszelkiego typu alarmy i monitoring.

To oczywiste, że tego rodzaju sprzęt z pewnością dobrze przysłuży się naszemu bezpieczeństwu i zwiększy nasze szanse w ewentualnym starciu z przestępcami. Jednak wydaje się, że Polacy dzisiaj coraz częściej stawiają także na kompleksową ochronę domu i miejsc szczególnie dla nich istotnych przed zaprószeniem ognia. Dzisiaj inwestujemy zatem najbardziej w... drzwi przeciwpożarowe. Jednak zastanawiając się nad ich montażem musimy wziąć sobie do serca kilka istotnych rad, które z pewnością daliby nam profesjonaliści i specjaliści zaznajomieni z tematem.

Po pierwsze nie montujmy drzwi przeciwpożarowych w miejscu, gdzie ogólna ochrona ogniowa jest słaba. To nie ma sensu. W razie pożaru i tak ogień przedostanie się do wnętrza jakie chcemy chronić. Nie tą, to inną drogą. Mimo iż nasze drzwi przeciwpożarowe mogą skutecznie oprzeć się nadciągającemu pożarowi, elementy wokół nich polegną.

Po drugie pamiętajmy, by montaż drzwi przeciwpożarowych zlecać tylko profesjonalistom. To bardzo istotne i niezmiernie ważne. W przeciwnym wypadku mogą one nie spełnić swojej funkcji i nawet stwarzać zagrożenie w razie pożaru.

Nie kupujmy również najtańszych produktów. W drzwi przeciwpożarowe opłaca się zainwestować dosłownie każde pieniądze. Przecież mają one chronić pomieszczenia szczególnie dla nas cenne...

To zaledwie trzy, ale jakże ważne rady, o których musimy zawsze pamiętać podczas wybierania drzwi przeciwpożarowych. Każda z nich i wszystkie razem są niezwykle istotne i powinny na stałe zagościć w świadomości osób zainteresowanych kupnem i montażem tego rodzaju produktów. Powodzenia.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Wielopoziomowa struktura przestrzeni architektonicznej, ukształtowała różne rozwiązania schodów, odpowiadające stylistycznie epoce. Ten jedyny w swoim rodzaju element architektury, nie tylko łączy poziomy, znajdujące się na różnych wysokościach, ale stanowi istotny składnik kompozycji wnętrza budynku

Światło, jako naturalne zjawisko, warunkujące postrzeganie świata zewnętrznego, stanowi silny bodziec, oddziałujący na ocenę otoczenia i odbiór wizualny przestrzeni. Modyfikacja oświetlenia pozwala uporządkować przestrzeń, zbudować w niej odpowiedni nastrój, podkreślić istotne formy architektoniczne. Przykładem wszechstronnego wykorzystania światła są różne sposoby oświetlenia schodów, gdzie właściwie rozplanowane lampy, spełniają funkcję użytkową, budują klimat świetlny, będąc jednocześnie elementem dekoracyjnym.

Zestawienie różnych rodzajów opraw, jak i źródeł światła, pozwala wydobyć i uwypuklić walory estetyczne schodów, poprawiając bezpieczeństwo ich użytkowania.

Oświetlenie schodowe warto zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Podczas realizacji należy odpowiednio rozprowadzić, przewody, umożliwiające instalację przewidzianych lamp. Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne rodzaje dostępnych na rynku źródeł światła, począwszy od wielu ulepszonych odmian popularnych żarówek, po energooszczędne świetlówki kompaktowe nowej generacji, a także cieszące się coraz większą rzeszą zwolenników - źródła halogenowe. Planując oświetlenie schodów należy zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, rozproszone, zapewniające dobrą widoczność, jak i dekoracyjne, np. podświetlenie stopni, detali balustrady, dekoracyjnych fragmentów ścian. Dobierając oprawy schodowe należy upewnić się, z jakimi działają źródłami, czy nie występują ograniczenia mocy źródła lub inne przeciwwskazania, których przestrzeganie zapewni trwałość i bezpieczną eksploatację.

Lampy halogenowe, chętnie stosowane w oświetleniu schodowym, ze względu na skrzące, białe, pobudzające do działania światło, wiernie oddające barwy - występują jako źródła niskonapięciowe (w obwodzie z odpowiednim transformatorem dostosowującym napięcie do potrzeb) lub źródła zasilane napięciem z sieci. Niektóre odmiany halogenów mogą być stosowane, jako zamienniki tradycyjnych żarówek, ponieważ posiadają odpowiednio dostosowany trzonek. Ponadto źródła te, w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, mogą być stosowane w obwodzie z regulatorem natężenia mocy. Dzięki czemu można, w zależności od sytuacji emocjonalnej, zmienić warunki świetlne, wprowadzając w przestrzeń schodów bardziej przytulny i ciepły klimat. Regulacja mocy oświetlenia szczególnie wskazana jest w przypadku schodów znajdujących się w przestrzeni wielofunkcyjnej, otwartym holu, salonie, lub jadalni, zbyt intensywne światło może, bowiem burzyć atmosferę tych wnętrz.

Wykorzystanie w oświetleniu schodów energooszczędnych świetlówek kompaktowych znajduje swe zastosowanie w lampach oświetlenia ogólnego, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów eksploatacji oraz racjonalnym zużyciu energii. Źródła te charakteryzują się światłem o różnych temperaturach, od barwy dziennej, która w warunkach domowych może być zbyt chłodna, do ciepło-białej, pozytywnie wpływającej na atmosferę wnętrza. Zaletą świetlówek jest ich mleczna bańka, która chroni przed szkodliwym zjawiskiem olśnienia, szczególnie w przypadku opraw z widocznym źródłem światła.

Nadal najchętniej stosowanym źródłem światła przy oświetlaniu wnętrz mieszkalnych pozostaje żarówka. Obecnie, te dobrze znane, tradycyjne źródła, występują w udoskonalonych formach, o lepszej wydajności i trwałości, np. w postaci żarówek zwierciadlanych. Niektóre pozwalają, dzięki barwionej pastelowo bańce, podkreślić kolorystykę schodów i ich otoczenia. Zwykłe żarówki dają światło zbliżone do żółtego, przez co zniekształcają kolorystykę wnętrza. W świetle żarówkowym dobrze prezentują się ciepłe odcienie brązów i czerwieni oraz powierzchnie drewniane.

--
Stopka

zespół: www.el-hurt3.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Po co wodomierz?

Po co wodomierz?

W każdym mieszkaniu, domu, biurze, czy instytucji, która podłączona jest do elektrowni miejskiej, gazociągów, instalacji wodnej konieczne jest zastosowanie liczników. To właśnie na podstawie takich liczników będziemy mogli kontrolować poziom zużycia wody, energii, czy gazy, jak również będziemy mogli obliczyć koszta poniesione w miesiącu bieżącym. Liczniki to oczywiście wymóg, do jakiego musi się zastosować każdy mieszkaniec.

Jednym z takich liczników jest wodomierz, do pomiaru zużycia wody. Za pomocą takiego licznika będziemy płacić rachunki, jak również samodzielnie kontrolować zużycie bieżącej wody. Założony na instalacji wodociągowej wodomierz to niezwykle precyzyjne oraz dokładne narzędzie. Zasada jego działania jest oczywiście bardzo prosta. Z miejsca poboru wody na przekład z baterii przy wannie pobieramy daną ilość zimnej wody. Wówczas działanie wodomierza polega na automatycznym załączeniu się oraz naliczaniu metrów sześciennych wody. Po zakręceniu wody, wodomierz również przestaje funkcjonować. Warto dodać, że działanie wodomierza jest na tyle dokładne, że każdy pomiar zużycia wody będzie odnotowany na naszych rachunkach.

Zastosowane w domach mieszkalnych oraz innych budynkach i instytucjach wodomierze to doskonały miernik zużycia wody ponieważ w ostatnich latach kradzież wody była niezwykle popularna. Z działaniem wodomierza nie możemy walczyć. Zastosowane plomby jak również poszczególne systemy w najnowszych wodomierzach powodują, że nikt nie będzie w stanie oszukać tak doskonałego technologicznie narzędzia.

Dostępne na rynku wodomierze to bardzo rozbudowany wachlarz produktów. Tutaj możemy wybierać bez liku a na pewno każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Z wodomierzem możemy zaoszczędzić na rachunkach ponieważ stale będzie kontrolować litry zużytej wody jest to bardzo ważne zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Ceramika łazienkowa - podstawowe kształty

Ceramika łazienkowa - podstawowe kształty

Owale, łezki i pełna geometria. Ceramika łazienkowa dostępna jest w najróżniejszych kształtach. Wybierając ją warto wiedzieć, co do czego pasuje.

ceramika łazienkowaWybór wyposażenia łazienki to przede wszystkim armatura, wanny, umywalki, meble. Ale też małe przedmioty, które mogą dodać wnętrzu kolorytu, podkreślić jego styl i nadać właściwości. Jednym słowem ceramika łazienkowa. Wybór odpowiedniej może być jednak problematyczny, zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał wcześniej styczności z designem. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jakie kształty pasują do jakiego wnętrza.

Owale

Wyglądają tak, jakby trudno było znaleźć coś lżejszego, bardziej delikatnego, cichszego. Owale, wykonane z kamienia czy stali mogą być dobry początkiem dla tych, których interesuje ładna ceramika łazienkowa. Dlaczego?

Bo tego rodzaju kształt kojarzy się choćby z kamieniami obmywanymi przez przepływającą wodę. W sam raz nada się więc nad podkładkę pod mydło leżącą na umywalce, tuż obok strumienia wody płynącego z kranu. Zawsze będzie pasować.

Owale dodają też ceramice nieco lekkości, sprawiają, że staje się zwiewna niczym letnia bryza. A jednocześnie nadaje wnętrzu charakteru pewnego rodzaju elegancji, która kojarzy się z bardziej wyrafinowanymi wnętrzami. Są niedoskonałe, lekko naiwne, ale naturalne.

Łezki

Wydawać się może, że są blisko spokrewnione z naturalnymi i lekkimi owalami. Ten trop będzie słuszny. Ceramika łazienkowa nawiązująca do kształtu łezki jest nieco bardziej wyrafinowana, a jednocześnie nieco cięższa niż owale. Z drugiej strony pokrewieństwo jest na tyle silne, że można położyć je obok siebie i będą idealnie dopasowane.

Łezki przywodzą na myśl raczej dziewiętnastowieczny romans niż nowoczesną łazienkę. I w takim kontekście powinny być też umieszczane. Są delikatne, to prawda, ale też sprawiają wrażenie bardziej przywiązanych do przyziemnego człowieczeństwa z jego trudami i zmęczeniem. Są po prostu ludzkie.

Nadają się świetnie na podstawki pod mydło, motyw łezki można wykorzystać także w pojemnikach na szczoteczki do zębów czy innego rodzaju ceramice łazienkowej. Wystarczy tylko pamiętać o tym, że jest to kształt w sam raz do łazienki.

Kształty geometryczne

Romby, trapezy, a przede wszystkim kwadraty to kształty geometryczne które mogą sprawdzić się w łazience. Oczywiście tego rodzaju ceramika łazienkowa będzie pasowała jedynie do niektórych rodzajów pomieszczeń. Nowoczesnych, desingerskich, odważnych.

Ceramika łazienkowa w takim kształcie nawiązuje bowiem do najnowszych osiągnięć desingerskich. Jest odwołaniem do sztuki nowoczesnej, która jest oszczędna w formie, ale bogata jeżeli chodzi o znaczenia. Warto o tym pamiętać.

Poza tym kształty geometryczne mogą być nieco mniej praktyczne niż owale. Dlaczego? Bo zajmują więcej miejsca, mimo takiej samej powierzchni czy objętości. Warto jednak zainteresować się pojemnikami na mydło w płynie w takim kształcie, zwłaszcza, kiedy wystrój łazienki jest odpowiedni. Kto jednak ma wnętrze urządzone w np. wiktoriańskim stylu, powinien trzymać się do nich z daleka.

Można oczywiście wymieniać także inne kształty ceramiki do łazienki. Jednak trzy powyższe to najczęściej spotykane rozwiązania ? takie, które wytrzymują krytykę ze strony znawców tematu. Chociaż, oczywiście, każdy może wybierać to, co mu się podoba.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Tapety – czy warto?

Tapety – czy warto?

Niegdyś tapetowanie pokoju było standardem. Tapeta była pewnego rodzaju luksusem, mimo braku jakiegokolwiek wyboru wzoru czy koloru w większości starych mieszkań możemy znaleźć tapety. Czy do dzisiaj warto tapetować pomieszczenia?

Tapetowanie

Ciepło

Tapeta potrafi zatrzymać trochę ciepła – to fakt, z którym nie można polemizować. Żeby dobrze położyć tapetę, która pomoże nam zachować odpowiednią temperaturę w domu musimy zatrudnić odpowiednią firmę remontową bądź wykończeniową. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne tapetowanie możemy być prawie pewni, że nie uda nam się osiągnąć efektu cieplnego. Mimo wszystko różnica w izolacji cieplnej między pomalowaną ścianą, a dobrze wytapetowaną nie jest aż tak duża.

Wzory

Obecnie tapety wykorzystuje się w troszkę inny sposób niż kiedyś. Jeszcze 20 lat temu tapetowano wszystkie ściany od samej podłogi po sam sufit. Obecnie tapety wykorzystywane są raczej, jako element dekoracyjny. Firmy remontowe zajmujące się np. remontem mieszkania w Warszawie tapetują jedynie jedną ścianę bądź mały jej fragment.

Remont z użyciem tapet może się podobać – głównie dzięki różnorodności dostępnych wzorów, kolorów a nawet fakturze tapety. Na całe szczęście nie są to już zwykłe kolorowe pasy, które spotykaliśmy tak często w latach 80siątych.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Wyposażenie łazienki – tradycja kontra nowoczesność

Wyposażenie łazienki – tradycja kontra nowoczesność

Zwykło się mawiać, że kobiety spędzają najwięcej czasu w łazience. Trudno się dziwić, bo współczesne wnętrza oraz wyposażenie łazienki są tak przyjemne, że nie chce się z nich wychodzić. To jednak stereotyp, bo coraz częściej mężczyźni też ulegają łazienkowej atmosferze.

Łazienka przyciąga pod warunkiem, że jej wnętrze jest urządzone harmonijnie. Jeśli stawiamy na nowoczesność, możemy zdecydować się na bardziej odważne kolory. Glazura i terakota mogą być wtedy dobrane na zasadzie kontrastu, np. bieli i czerni. Do wnętrz minimalistycznych idealnie pasują też chromowane akcesoria do łazienki. W przypadku takiej aranżacji możemy pozwolić sobie na to, aby wstawić kabiny natryskowe. Kto z nas nie lubi odprężającego i regenerującego masażu? W nowoczesnej łazience jest to możliwe. Dostępne są bowiem kabiny natryskowe wyposażone w kolumny do hydromasażu bądź bardziej profesjonalne kabiny masażowo-parowe. Dzięki nim pobudzimy wszystkie partie ciała, a prysznic będzie prawdziwą przyjemnością.

Do łazienki w starym, klasycznym stylu bardziej odpowiednia będzie jednak wanna. Ceramika sanitarna też powinna być utrzymana w odpowiedniej konwencji. Do utrzymania tradycyjnej aranżacji łazienki Olsztyn daje sporo możliwości. Wystarczy przejrzeć foldery firm oferujących płytki ceramiczne, by znaleźć takie stylizowane na staromodne kafle. Problemu nie powinno być także, jeśli chodzi o meble łazienkowe. Chociaż większość z nich utrzymana jest jednak w modernistycznej konwencji, z pewnością znajdziemy też takie, które będą odpowiednie dla naszego wnętrza.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Drewniane drzwi do doskonałe zabezpieczenie domu

Drewniane drzwi do doskonałe zabezpieczenie domu

Drewno kojarzy nam się z tradycją, elegancją i ciepłem domu rodzinnego. Jest w tym dużo prawdy, ale warto dodać, że współcześnie drewno łączone jest z nawet najbardziej nowoczesnymi projektami. Szerokie możliwości wykorzystania drewna wynikają z tego, że jest to materiał trwały i wyjątkowo odporny. Dlatego też wykorzystywany jest do produkcji drzwi.

Każdy producent drzwi drewnianych liczy na to, że jego produkty będą miały szerokie zastosowanie. Dlatego powstają coraz bardziej różnorodne i odważne projekty. Jeśli chcemy, by drzwi komponowały się idealnie ze stylem domu potraktujmy je po prostu jak mebel. Odpowiednio wyeksponowane będą kolejnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Teraz jest to możliwe. Możemy wybierać bowiem w szerokiej gamie kolorów, wynikającej z użytego do produkcji drewna – najczęściej jest to sosna, dąb bądź meranti. Do dyspozycji mamy modele minimalistyczne i te bardziej dekoracyjne – z bogatymi żłobieniami i różnorodnymi wzorami. Możemy ulec też modzie na aluminiowe elementy, mleczne lub przezroczyste przeszklenia i zaokrąglone, łagodne brzegi.

Największe pole do popisu mamy wybierając drzwi do domu jednorodzinnego. Tutaj możemy pozwolić sobie na dozę ekstrawagancji i zdecydować się na dowolny rodzaj ich wykończenia według własnych upodobań. Oczywiście innego zabezpieczenia wymagały będą domki letniskowe – te warto wyposażyć w drewniane drzwi antywłamaniowe. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o mieszkania w bloku. Najbardziej odpowiednie będą do nich klasyczne, proste drzwi nieposiadające raczej indywidualnego charakteru. Jednak jakichkolwiek drzwi szukamy – postawmy na drewno. Eleganckie drewniane drzwi są łatwe w konserwacji i zawsze robią dobre wrażenie.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Urządzamy łazienkę

Urządzamy łazienkę

aranżacja wnętrz Łazienka należy do bardzo ważnych pomieszczeń w każdym domu. To tam kobiety robią makijaż, a panowie golą się przed wyjściem do pracy, to tam każdy z nas odświeża się, wykonuje zabiegi pielęgnacyjne na ciało, dba o swoją higienę.

Projektowanie wnętrz łazienki powinno więc spełniać wszystkie nasze potrzeby – musi być to pomieszczenie, w którym z przyjemnością będziemy przebywać, ponadto powinno być wygodne i funkcjonalne. Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, musimy bardzo dokładnie przemyśleć, co zamontować aby zmieściło się wszystko, czego w łazience potrzebujemy.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam producenci wyposażenia – dziś możemy już przecież kupić miniaturowe pralki czy małe kabiny prysznicowe, które z powodzeniem zastąpią dużą wannę.

Aranżacja wnętrz wymaga także od nas zastosowania dobrego oświetlenia. Większość łazienek w blokach czy wieżowcach nie posiada okna, nie ma więc szans na kontakt ze światłem dziennym. Musimy więc zainstalować sztuczne oświetlenie, pamiętając, że pomieszczenie to powinno być dobrze oświetlone – a szczególnie lustro, przy którym wykonujemy większość zabiegów upiększających.

Projektowanie wnętrz łazienki stwarza nam także możliwość optycznego powiększenia małego pomieszczenia – wystarczy, że zastosujemy jasne odcienie farby czy płytek ceramicznych, wykorzystamy grę światła i cienia poprzez montaż dużych luster, a nasza łazienka wyda nam się dużo większa niż jest w rzeczywistości.

Urządzanie łazienki to ciekawe zajęcie, dlatego postarajmy się, aby pomieszczenie to zyskało nowy, atrakcyjny design.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Rodzaje podłóg

Rodzaje podłóg

W ostatnim czasie powstało bardzo wiele rodzajów podłóg, które mają za zadanie poprawę naszego wnętrza. Piękne wykonane wnętrze ma duży wpływ na to jak go postrzegają inne osoby. Podłoga ma na to duży wpływ i osoby, które chcą się czymś wyróżnić mogą u siebie w domu zamontować odpowiednie podłogi. Podłogi laminowane są bardziej trwałe, niż podłogi drewniane. Mają zastosowanie w miejscach, gdzie istnieje duże natężenie ruchu.

Podłogi laminowane coraz to bardziej odzwierciedlają drewno, dlatego też osoby, które nie znają się na panelach nie zawsze mogą odróżnić te sztuczne od naturalnych. Dźwiękiem również przypominają panele drewniane przy zastosowaniu odpowiednich materiałów pod panelami.

Praktycznie wszystkie panele są obecnie bez klejowe i posiadają tzw. zamek błyskawiczny, a co za tym idzie układanie paneli jest rzeczą bardzo prostą i każda osoba nawet bez doświadczenia może ułożyć takie panele. Natomiast podłogi drewniane to podłogi, które są stosowane przez osoby, które cenią sobie miłą i spokojną atmosferę wnętrza. Nic nie może przecież zastąpić naturalnego zapachu paneli. Pamiętając o tym, że zakupu paneli nie dokonujemy codziennie powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie panele będą pasować do naszego wnętrza .

Aby umożliwić nam wybór odpowiedniej podłogi sklepy internetowe zapewniają nam porównanie podłóg niemal, że z całego świata. Obecnie wiele zakupów dokonujemy przez Internet w tym także podłóg. Podsumowując na koniec powinniśmy zadbać o wygodne wnętrze i wybrać najbardziej pasujące do niego podłogi, dzięki to którym będziemy zadowoleni i miło spędzali w nim czas.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Drzwi wejściowe do domu

Drzwi wejściowe do domu

portaDrzwi zdobiące wejście do naszego domu to pierwsza wizytówka naszej siedziby, z którą spotkają się nasi goście. Zatem muszą być nie tylko praktyczne, ale również ładne. Przede wszystkim jednak powinny być bezpieczne i chronić przed intruzami.

Drzwi wewnętrzne powinny być wykonane z porządnego materiału. W blokach rodzaj drzwi interdoor często jest nam narzucony przez właściciela budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je wymienić na takie, które nam najbardziej się spodobają. Drzwi zewnętrzne nie mogą łatwo się wypaczać, bo wtedy grozi nam niepotrzebne ochładzanie się mieszkania. Każda, nawet najmniejsza szparka w drzwiach spowoduje, że od drzwi będzie „ciągnęło”, co szczególnie da się we znaki podczas zimy i bardzo wietrznej pogody. Drzwi wejściowe najczęściej robione są z drewna. Są odpowiednio grube i mogą też być obite dodatkową izolacją, tłumiącą hałas.

Coraz częściej jako drzwi wejściowe montowane są drzwi antywłamaniowe obite blachą. Zgodnie z nazwą, mają chronić nasze mieszkanie przed kradzieżą. W uproszczeniu są to zwykłe drzwi, ale zaopatrzone w dodatkowy zamek z bolcami, które przy zamknięciu wsuwają się w otwory we framudze. Wyważenie takich drzwi jest więc praktycznie niemożliwe. Tak zabezpieczone drzwi mogą być metalowe, ale także drewniane. W nowych blokach, zwłaszcza w tych o nieco wyższym standardzie, takie drzwi montowane są od razu przed dewelopera. Jeśli czujemy się jednak niedostatecznie zabezpieczeni, zawsze możemy zamontować dodatkowe zamki albo w ogóle wstawić kompletnie nowe drzwi.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Umywalki nablatowe – elegancja w każdej łazience

Umywalki nablatowe – elegancja w każdej łazience

UmywalkiUrządzając łazienkę, zastanawiamy się nieraz, czy wybrać ceramikę wolno stojącą, czy raczej połączoną z meblami. Do dużej łazienki na pewno świetnie sprawdzi się wanna wolno stojąca oraz umywalka na postumencie, natomiast w mniejszej bardziej praktyczne będzie na przykład zamontowanie umywalki nablatowej na szafce, w której będziemy mogli schować kosmetyki czy chemię gospodarczą, praktycznie wykorzystując miejsce pod umywalką.

Umywalki pod zabudowę można zamontować na dwa sposoby: można je umieścić na blacie lub też na szafce. Jeśli chodzi o montaż na blacie, to umywalki mogą być stawiane, wpuszczane lub też podwieszane od spodu do wcześniej już zamocowanego blatu. Zamontowane w ten sposób umywalki wyglądają wyjątkowo nowocześnie, chociaż sam pomysł takiego montażu, o czym mało kto wie, pochodzi jeszcze z czasów królowej Wiktorii XIX (porcelanową miskę do mycia ustawiano królowej na jej toalecie).

Montując umywalkę na szafce, nakłada się ją na specjalnie dopasowaną do jej kształtu szafkę (zazwyczaj kupuje się od razu cały zestaw mebli wraz z pasującą umywalką). Bez względu na to, czy będziemy montować umywalkę na blacie czy tez na szafce, zawsze w przypadku montowania umywalki pod zabudowę trzeba zwrócić szczególną uwagę na jak najstaranniejsze uszczelnienie silikonem miejsca połączenia umywalki z blatem czy z szafką. Jeśli tego nie zrobimy, szczelina będzie przedostawała się woda, która w krótkim czasie zniszczy nam blat lub szafkę oraz to, co będzie się znajdowało pod spodem.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Drzwi i ościeżnice w naszym domu

Drzwi i ościeżnice w naszym domu

portaŻadne drzwi nie mogą być zamontowane bez właściwego obramowania, dzięki któremu trzymają się one na miejscu. Właściwie dobrana ościeżnica to w zasadzie większa połowa sukcesu. Bardzo często producenci sprzedają skrzydła drzwiowe w komplecie z odpowiednio dobranymi kolorystycznie o dopasowanymi wymiarowo ościeżnicami.

Gdy chodzi o drzwi wewnętrzne, najczęściej sprzedawane są one w kompletach z ościeżnicami, dzięki czemu mamy pewność, że zostaną zamontowane jak najbardziej prawidłowo, a ich użytkowanie będzie przebiegało bezproblemowo. Najczęściej zarówno drzwi, jak i ościeżnice wykonane są z metalu, aby były jak najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Szczególnym rodzajem drzwi są drzwi antywłamaniowe, które bezwzględnie muszą być montowane razem z odpowiednimi do nich ościeżnicami. Bardzo często bowiem elementem, który odpowiada za funkcje zabezpieczające w takich drzwiach, są specjalne sztaby i bolce, które wsuwają się w odpowiednio wykonana otwory w futrynie. Tak więc montaż takich drzwi invado z inną niż fabrycznie do nich dobrana ościeżnica, jest po prostu niemożliwy.

Aby mieć pewność, iż montaż będzie wykonany jak najbardziej prawidłowo, najlepiej też zlecić tą usługę do wykonania firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Niektóre firmy zaznaczają także, że tylko montaż wykonany przez profesjonalna firmę może być podstawa do dochodzenia roszczeń gwarancyjnych, jeżeli okaże się, iż drzwi były uszkodzone bądź miały ukryte wady. Część producentów przy zakupie przekazuje klientom listę autoryzowanych serwisów, które zajmują się właśnie montażem drzwi.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Drzwi jako wrota do naszego królestwa

Drzwi jako wrota do naszego królestwa

W dzisiejszych czasach kupno drzwi, szczególnie tych wejściowych do domu jednorodzinnego nie jest prostą sytuacją. Ale to nie tylko do domu przecież potrzebujemy solidnych drzwi – mieszkanie, domek letniskowy – należy również wyposażyć w solidne drzwi zewnętrzne.

Im solidniejsze drzwi zewnętrzne tym lepiej zabezpieczone nasze domostwo i wszystko na czym nam najbardziej zależy. Stąd musimy uważnie przeprowadzić wybór, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. W przypadku drzwi zewnętrznych musimy wziąć pod uwagę nie tylko antywłamaniowe aspekty, ale także odporność takich drzwi na warunki atmosferyczne.

Wiadomo drewno jest mnie odporne niż np. stal. Bardzo popularne obecnie są drzwi dębowe, które mają gwarancję długoletniej trwałości, a jednocześnie ładnie wyglądają. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się drzwi wykonane z drewna sosnowego – odróżniają się barwą i właściwościami.

Wiele osób kupując drzwi niestety decyduje się na te tańsze o niższej jakości, co jednak przeważnie daje o sobie znać po pewnym czasie użytkowania. Ważnym elementem są również zamki i inne rozwiązania, których wybór wiąże się także z solidnym zastanowieniem się, gdyż to one także chronią nasze mieszkanie lub dom, dlatego też nie mogą być łatwe do otworzenia. Kolejnym punktem są oczywiście wymiary drzwi.

Jeśli nie posiadamy standardowych drzwi musimy zrobić je na wymiar. Nie jest to żaden problem – istnieje wiele zakładów stolarskich oferujących takie usługi. Zamontowanie drzwi to już historia na inny artykuł. Warto jednak zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Czyszczenie tapicerki meblowej

Czyszczenie tapicerki meblowej

pranie narożników warszawaCzłowiek z reguły najświetniej czuje się we prywatnym domu. Jednakże, ażeby tak było musi być spełnione kilkanaście warunków. Jednym z nich jest zadbane, czyste wnętrze mieszkaniu, co zezwala poczuć mentalny luksus. W dodatku ład, wymazuje kurz, co odziałuje na mniejszą populację drobnoustrojów żyjących w dywanach, tapicerkach meblowych, a w skutku na zdrowie całej rodziny.

Żeby dywan jak najdłużej wstrzymał swój popularny wygląd, musimy o niego stosownie zadbać. Oto parę stwierdzonych rad po pierwsze dywan należy regularnie odkurzać, by nie doprowadzić do nazbierania w nim kurzu i nieczystości. Pamiętajmy, że dywan wełniany odkurzamy pierwszy raz dwa tygodnie po zakupie. Trzeba troskliwie przeczytać metkę na dywanie i respektować zaleceń wytwórcy w niej zawartych.

Wszystkie kropki powinno likwidować się na świeżo, nim zdążą się utrwalić. Poplamione obszary czyścimy specyfikiem płuczącym stosownym dla materiału, z którego jest stworzony dywan. Żeby nie przedłużać plamy, wywieramy obroty od skraju krosty do jej leku. Do płukania całkowitego dywanu najświetniej używać odkurzacza płuczącego z skłonnym lekiem płuczącym, pranie nie powinno się twardnieć ze zbytnim zniżeniem dywanu. Kobierzec suszymy w pozycji odpoczywającej i w temperaturze przyjacielskiej, dzięki czemu nie zniekształci się.

Ekologicznym sposobem płukania dywanu jest pryskanie go sodą oczyszczoną i staranne odkurzenie po 15 minutach. Zabieg ten odświeża dywan, neutralizuje węchy i wytwarza skreślicie szkodników z dywanu. Rodzajem na wywyższenie wgniecionego włosia dywanu jest zostawienie w tych rejonach brył lodu. Gdy woda z rozluźnionych brył lodu wyschnie, odkurzamy obszary końcówką ze ssawką.

By dywan się nie przemieszczał, warto przykleić go do posadzki wstążką dwustronną. Można również zastosować matę antypoślizgową.

Unikniemy wsiąkania w kobierzec węchu dymu z papierosów czy różnych niewrażliwych woni, dekomponując w domu miseczki z octem albo świeczki zapachowe. Każdy specyfik wybijające najpiękniej przetestować jest w rejonie tycio pokaźnym – niepomyślne reakcję będą niedostrzegalne. Należy unikać zagnieceń i załamań, gdyż zdołają one stale zniekształcić kobierzec.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Jak działa słoneczny kolektor próżniowy?

Jak działa słoneczny kolektor próżniowy?

Autorem artykułu jest MARIUSZ PAWŁOWICZ



Poszukując alternatywnych źródeł ogrzewania ciepłej wody użytkowej prędzej czy później natrafimy na kolektory słoneczne. Urządzenie, które wykorzystując energię promieniowania słonecznego ogrzewa wodę użytkową niemal, że za darmo.

Kolektory typu „heat pipe” (rurka cieplna), gdzie czynnik grzewczy nie przepływa bezpośrednio przez kolektor, a odbiór ciepła następuje jedynie w głowicy urządzenia. Ten typ kolektora składa się z kilku do kilkudziesięciu rur szklanych o wysokiej próżni wewnątrz. W każdą rurę próżniową wbudowany jest absorber z zamocowaną rurką, substancja znajdująca się w niej już przy +30oC zostaje doprowadzona do wrzenia, skrapla się w umieszczonym na końcu parownika skraplaczu, ogrzewa go i dzięki zakotwiczeniu w magistrali zbiorczej przekazuje ciepło przepływającemu przez nią czynnikowi roboczemu. Próżnia gwarantuje minimalne straty ciepła do otoczenia, co umożliwia prace kolektora przez cały rok, nawet podczas ujemnych temperatur w okresie zimowym.

Technologia i materiały użyte w nowoczesnych kolektorach „heat pipe” pozwalają na ich błyskawiczny rozruch oraz umożliwiają uzyskanie dużych wartości mocy urządzeń. Uzysk energetyczny z jednego metra kwadratowego kolektora może być nawet trzykrotnie większy niż uzysk z tej samej powierzchni w kolektorze płaskim. Ostatecznie oznacza to, że do ogrzania tej samej ilości wody potrzebujemy dużo mniejszej ilości kolektorów.

Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest możliwość pozyskiwania energii rozproszonej przez co kolektor spełnia swoje funkcje nawet podczas dni pochmurnych, gdy na zewnątrz panują temperatury dodatnie. W przypadku tej technologii został zmniejszony problem przegrzewania się instalacji. Czynnik grzewczy przepływa jedynie w głowicy kolektora, oznacza to narażenie jego w niewielkiej ilości na zbyt wysoką temperaturę. W systemie tym nie ma konieczności zakrywania powierzchni kolektora podczas nieobecności i braku odbioru energii.

Rozwiązania zastosowane w kolektorach „heat pipe” gwarantują wysoka niezawodność eksploatacyjną nawet w długich okresach stagnacji instalacji i podczas wysokiego nasłonecznienia, co przekłada się bezpośrednio na wysokie bezpieczeństwo całej pracy układu. Kolektory te korzystają z najnowszych rozwiązań techniki solarnej, charakteryzują się najwyższą sprawnością optyczną i najwyższymi rocznymi uzyskami energetycznymi.

---

http://remontstarejchaty.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyłącze kanalizacyjne

Przyłącze kanalizacyjne

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Budując dom koniecznie musimy mieć dostęp do wody i prądu. Jedno i drugie jest niezbędne do wykonywania prac budowlanych. Jednak dla ludzi równie ważne jest przygotowanie nieruchomości na zaspakajanie potrzeb fizjologicznych.

Często na budowach stawiane są szalety. Na naszej budowie, która nie jest wielką inwestycją, też konieczne jest postawienie „ubikacji”. Zwykle polega to na wykopaniu dołu i postawieniu na nim budki. Na początku jest to wystarczające. Oczywiście możemy wypożyczyć specjalne budki lub skorzystać z ubikacji turystycznych.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera informację o sposobie odprowadzanie ścieków z nieruchomości. Możliwe jest podłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej, budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Występując o pozwolenie na budowę określamy, z jakiej formy odprowadzania ścieków chcemy skorzystać. W przypadku szamba lub oczyszczalni ścieków konieczne jest dołączenie specyfikacji technicznego. W wydanej decyzji jest to zatwierdzane.

W przypadku możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej musimy wystąpić do właściwego zakładu komunalnego (znajdującego się w naszej gminie) z wnioskiem o podanie warunków przyłączenia do sieci. Do wniosku należy dołączyć:

- oryginał aktualnej mapy zasadniczej w skali 1:500 w dwóch egzemplarzach sporządzony przez uprawnionego geodetę,

- dokument potwierdzający prawo do nieruchomości.

Warunki przyłączenia do sieci kanalizacyjnej powinny zostać wydane w terminie 30 dni.

Uwaga!!! Wydanie warunków jest odpłatne!

Następnie zlecamy uprawnionemu projektantowi wykonanie projektu technicznego przyłącza kanalizacyjnego.

Przygotowany projekt (w dwóch egzemplarzach) należy przedstawić Zespołowi Uzgadniania Dokumentacji, a następnie występujemy do zakładu komunalnego z wnioskiem o uzgodnienie projektu technicznego. Powinno to nastąpić w terminie 30 dni. Zakład komunalny za uzgodnienie projektu technicznego może pobrać opłatę.

Projekt techniczny powinien składać się z: części opisowej i części rysunkowej.

W części opisowej zawarty jest opis techniczny, aktualne warunki techniczne wydane przez zakład komunalny, aktualna opinia ZUD, określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia oraz uzgodnienia ze wszystkimi właścicielami nieruchomości (działki) oraz zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (jeśli jest więcej niż jeden), do której są projektowane przyłącza

W części rysunkowej należy umieścić mapę zasadniczą z zaznaczoną trasą przyłącza kanalizacyjnego, profil kanalizacji oraz rysunek studni rewizyjnej lub inspekcyjnej.

Po zatwierdzeniu przystępujemy do realizacji przyłącza. Na wstępie zawiadamiamy (zgłaszamy) o planowanym rozpoczęciu prac właściwy organ. Jeżeli w terminie 30 dni organ nie wniesie sprzeciwu możemy wykonać przyłącze. Konieczne jest uzyskanie od zarządcy drogi zgody na jej zajęcie (jeżeli będą wykonywane prace w pasie drogowym).

Przyłącze kanalizacyjne składa się z: złącza przykanalika (włączenie do sieci kanalizacyjnej), przewodu przykanalika, studzienki rewizyjnej i przewodu odpływowego z podłączanego budynku. Studzienka kanalizacyjna montowana jest na naszej posesji i służy do kontroli oraz czyszczenia przewodów. Montowana jest, co najmniej 1,5 metra od budynku. Aby zapewnić należyty odpływ ścieków przewody należy wykonać z minimum 2% spadkiem. W przypadku, gdy odległość budynku od sieci jest niewielka dopuszcza się rezygnację z montaży studzienki kanalizacyjnej.

Po wykonaniu przyłącza należy zgłosić się do zakładu komunalnego z wnioskiem o dokonanie odbioru przyłącza przed jego zakopaniem. Po dokonaniu odbioru możemy zawrzeć umowę o odprowadzaniu ścieków.

Co raz częściej obok kanalizacji ogólnospławnej funkcjonuje kanalizacja deszczowa (burzowa). Jednak warto rozważyć czy koniecznie mamy się do niej podłączyć. Do kanalizacji deszczowej odprowadzane są wyłącznie wody opadowe i roztopowe. Wraz z rozwojem systemu wprowadzane są w niektórych miastach opłaty za odprowadzanie wody do kanalizacji deszczowej. Celem wprowadzenia opłat jest zmotywowanie właścicieli nieruchomości do zagospodarowywania wody opadowej na swoim terenie i wykorzystania jej do podlewania trawników lub ogrodów.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyłacze wodociągowe

Przyłacze wodociągowe

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Dostęp do wody to niemal najważniejsza kwestia na działce. Uzyskać go można na trzy sposoby: dogadać się z sąsiadem (jeżeli jest i ma podłączenie do wodociągu), wykopać/wywiercić studnię albo podłączyć się do istniejącej sieci wodociągowej.

Wywiercenie studni daje nam pewną samodzielność oraz darmową wodę szczególnie na potrzeby związane z utrzymaniem ogrodu czy trawnika. Może się zdarzyć, że podłączenie do sieci wodociągowej jest dużo bardziej opłacalne niż wywiercenie studni (struktura geologiczna gruntu, głębokość źródeł wody).

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nić innego jak wykonać przyłącze wodociągowe. Już warunkach zabudowy (lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) wskazane jest czy nieruchomość ma być podłączona do sieci wodociągowej.

Wniosek o przyłączenie działki należy złożyć w miejscowym zakładzie wodociągowym. Zwykle jest to zakład należący do gminy. Do wniosku należy dołączyć:

mapkę działki (zawierającą zaznaczenie domu) w skali 1:500 w dwóch egzemplarzach, zgody właścicieli działek sąsiednich jeśli prze nie przebiegać ma przyłącze.

Jeżeli przyłącze wykonywane jest w drodze przylegającej do nieruchomości to konieczne jest przedstawienie zgody miejscowego zarządu dróg.

Odpowiedni dokument powinniśmy otrzymać w terminie 30 dni.

UWAGA!!! Wydanie warunków technicznych jest odpłatne.

Na tej podstawie zakład wodociągowy ustali techniczne warunki przyłączenia do sieci. Może też od razu przedstawić projekt umowy, która zostanie zawarta po wykonaniu przyłącza w raz z oświadczeniem o zapewnieniu dostaw wody.

Na podstawie otrzymanych warunków technicznych należy zaprojektować przyłącze wodociągowe. Najlepiej zlecić to projektantowi posiadającemu stosowne uprawnienia.

Następnie projekt musi zostać zatwierdzony przez Zespół Uzgadniania Dokumentacji (ZUD).

Po zatwierdzeniu przez ZUD projektu składamy w zakładzie wodociągowym wniosek o uzgodnienie projektu technicznego.

Projekt techniczny powinien składać się z:

- Części opisowej,

- Części rysunkowej.

W części opisowej zawarty jest opis techniczny, aktualne warunki techniczne wydane przez zakład wodociągowy, aktualna opinia ZUD, określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia oraz uzgodnienia ze wszystkimi właścicielami nieruchomości (działki) oraz zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (jeśli jest więcej niż jeden), do której są projektowane przyłącza

W części rysunkowej należy umieścić mapę zasadniczą z zaznaczoną kolorem trasą przyłącza wody, rzut piwnic (przyziemia) lub rysunek studni wodomierzowej z lokalizacją podejścia wodomierzowego, profil przyłącza wodociągowego, ewentualnie inne rysunki wynikające z potrzeb wykonawstwa przyłącza.

Uzgodnienie projektu technicznego powinno nastąpić w terminie 30 dni.

UWAGA!!! Uzgodnienie projektu technicznego może również być odpłatne.

Na tym etapie możemy przystąpić do wykonania przyłącza wodociągowego. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy zakładu wodociągowego lub zlecić to innej firmie (wówczas musimy zakładowi wodociągowemu zgłosić termin realizacji prac). Realizacja następuje stosunkowo szybko może to nastąpić nawet w 1 dzień.

Po wykonaniu przyłącza geodeta sporządza inwentaryzację powykonawczą przyłącza wodociągowego. Następnie zakład wodociągowy dokonuje odbioru przyłącza.. W celu dokonania odbioru musimy dostarczyć następującą dokumentację:

- inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza,

- protokół zagęszczenia gruntu wystawiony przez właściwe laboratorium drogowe,

- protokół odbioru ulepszonej nawierzchni podpisany przez przedstawiciela zarządcy drogi (dotyczy poboczy, chodników, jezdni, dróg),

- tytuł prawny do władania nieruchomością (ksero aktu notarialnego, umowy darowizny, postanowienia w sprawie nabycia spadku, umowy najmu).

Ta czynność też może wiązać się z opłatą na rzecz zakładu wodociągowego. Teraz montowany jest wodomierz.

I dotarliśmy do ostatniego etapu realizacji przyłącza wodociągowego, czyli podpisanie umowy o dostarczanie wody. Od tego momentu możemy cieszyć się wodą na terenie naszej nieruchomości. Jeżeli wykonane zostało przyłącze wyłącznie w studzience kanalizacyjne to warto wyprowadzić rurę ponad grunt, aby móc czerpać wodę na cele budowlane.

Jeżeli nie mamy możliwości wywiercenia studni, a chcemy korzystać z wody w ogrodzie warto o tym pamiętać przy budowie instalacji wodociągowej. Jest to istotne z uwagi na późniejsze koszty (jeżeli korzystamy z kanalizacji). Wyprowadzając wodę na ogród możemy wystąpić o rozdział instalacji wodociągowej i montaż wodomierza do naliczania zużytej wody do podlewania ogrodu wówczas nie jest to wliczane do opłaty za kanalizację).

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Projektowanie kuchni

Projektowanie kuchni

Autorem artykułu jest Paweł Gąsowski



Mimo, że kuchnia w wielu przypadkach wciąż jest „sercem” domu, to znaczna część osób, która kupuje mieszkania czy buduje domy, wybiera wariant z małą kuchnią lub przynajmniej taką, którą da się „wtopić” w tło salonu, sytuacja ta ma kilka przyczyn.

Po pierwsze wielu z nas rezygnuje z codziennego gotowania. Obiad jemy podczas godzin pracy, w stołówce czy innym lokalu. Dzieci posilają się w szkole. Brak czasu na gotowanie jest jedną z głównych przyczyn dlaczego duże kuchnie stają się najzwyczajniej zbędne.

Po drugie, jeśli kupujemy mieszkanie w bloku, szkoda nam metrażu na kuchnię skoro możemy w zamian za to powiększyć przestrzeń salonu, w którym spędzamy zdecydowanie więcej czasu.

Rozwiązaniem w projektowaniu kuchni są ostatnio bardzo popularne „wyspy kuchenne”. Jest to połączenie miejsca, w którym przygotowuje się posiłek i go spożywa. Wyspa wygląda najczęściej jak powiększony blat, w którym z jednej strony znajduje się zlew oraz wszystkie niezbędne szafki na produkty, natomiast z drugiej umieszczone są krzesła. Dzięki umieszczeniu „wyspy kuchennej” na granicy salonu i kuchni, zaoszczędzamy miejsce, które w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na stół.

Jeśli chodzi o „wtopienie” kuchni w tło salonu to obecnie mamy bardzo dużo tego typu rozwiązań. Dobry architekt potrafi tak zaaranżować wystrój przestrzeni salonu i kuchni, że mamy wrażenie, że jest to jedno pomieszczenie. Meble kuchenne są w tej samej tonacji kolorystycznej i kształtach jak meble w salonie. Kuchnia jest oczywiście otwarta, a jej charakterystyczne wyposażenie tj. lodówka czy zmywarka, są ukryte we wspomnianych meblach. Dzięki temu nie burzą one wrażenia estetyki jakiego nabiera kuchnia połączona z salonem.

Projekt kuchniDodatki do wystroju kuchni są oczywiście bardzo istotne. Jeśli nie chcemy by kuchnia znacząco różniła się od salonu starajmy się, zarówno w jednym jak i drugim pomieszczeniu, użyć tych samych ozdób, np. kwiatów w takich samych wazonach. Zrezygnujmy natomiast z umieszczania w widocznych miejscach tradycyjnych, kuchennych dodatków tj. przyprawy.
Urządzona w ten sposób przestrzeń sprawi, że kuchni stanie się optycznym powiększeniem salonu, co w przypadku małych mieszkań jest szczególnie istotne.

Do zaprojektowania kuchni w cale nie musimy zatrudniać drogiego architekta, dzisiaj projektowanie kuchni można zacząć samodzielnie od specjalnych programów i to dostępnych za darmo. W sieci jest kilka firm oferujących takie oprogramowanie, zaletą jego jest że działamy na rzeczywistych modelach, które łatwo można kupić w sklepie. Dzisiaj kuchnia nie musi być już szablonowa, można zaprojektować samemu swoją wymarzoną kuchnie i dostosowaną do naszych potrzeb.

---

Program do projektowania wnętrz - PlanowanieOnline.eu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak właściwie przygotować drewno kominkowe do palenia

Jak właściwie przygotować drewno kominkowe do palenia.

Autorem artykułu jest drewnobloger



Zakup drewna kominkowego to dopiero początek procesu związanego z przygotowaniem drewna do palenia. Żeby drewno opałowe mogło spełniać swoją funkcję, to należy je najpierw we właściwy sposób sezonować. Dzięki sezonowaniu drewno uzyskuje odpowiednio niską wilgotność i nadaje się do palenia.

Drewno w stanie świeżym posiada bardzo słabą palność, i zamiast energii cieplnej wydziela dużo smoły, dymu oraz sadzy. Z tego powodu palenie drewnem nieprzeschniętym jest dużym nieporozumieniem.

Pierwsza czynność jaką powinniśmy wykonać po zakupie drewna to rozdrobnienie. Jeżeli materiał jest niepocięty to należy pociąć go w klocki, następnie klocki należy porąbać. Ważne jest aby zrobić to w miarę szybko, gdyż najlepiej rąbie się drewno w stanie świeżym. Rąbanie drewna po wyschnięciu będzie z pewnością dużo trudniejsze. Drewno przesycha zawsze przez powierzchnię przecięcia lub rozłupania, dlatego też sprawne wyrąbanie drewna przyśpieszy jego przesychanie.

artelis

Po porąbaniu drewno kominkowe powinno zostać starannie ułożone, najlepiej pod wiatą lub w innym przewiewnym miejscu. Jeżeli nie mamy wiaty to można ustawić drewno w miejscu odkrytym. Warto ustawić je na podkładzie np. ze starej palety, dzięki czemu zostanie odcięta wilgoć gruntowa. Ułożone drewno powinno zostać przykryte plandeką (ale tylko z góry !).

Poważnym błędem jest wrzucenie wyrąbanego ale niewysezonowanego drewna do szopy lub piwnicy. Opał z pewnością nie będzie przesychał w takich warunkach, natomiast może ulegnąć zapleśnieniu oraz gniciu.

Drewna opałowego nie suszy się tylko sezonuje, czyli składuje w odpowiednich warunkach na powietrzu przez okres 1 roku (sezonu) lub dłużej. Sezonowanie drewna sprawia, że jego wilgotność spada do ok. 20%. Drewno takie nadaje się już do palenia, wydziela minimalną ilość dymu oraz sadzy i oddaje maksimum energii.

---

Więcej informacji:

Drewno kominkowe w teorii i praktyce.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl