środa, 11 stycznia 2012

Cień w ogrodzie

Autorem artykułu jest JaspisWiadomo, że odcień zależy od proporcji tworzących go. Siła doznania barwnego zależy w przeważającej części od jasności i nasycenia odcienia. Ogromne znaczenie dla naszego odczucia ma także ekspozycja przedmiotu.

Ogród bowiem złożony jest z kontrastów między elementami nasłonecznionymi a zacienionymi, co bezpośrednio wpływa na nasze wrażenie kolorystyczne.

W ogrodach kolor elementów jest w dużym stopniu zależny od barwy światła naturalnego, jego kierunku i intensywności, gry między miejscami jasnymi i zacienionymi. Promienie słoneczne zmieniają swoją barwę w zależności od pory dnia:

rano widmo świetlne jest biało-niebieskiew południe widmo świetlne jest biało-żółtewieczorem widmo świetlne jest szarawe, a w czasie zachodu słońca pomarańczowe lub nawet różowawe

Zarówno gdy światła jest zbyt mało (gdy panuje półmrok) jak i wtedy, gdy jest go za dużo (pełne słońce), formy przedmiotów są trudno rozpoznawalne lub spłaszczone.

Także projektowanie ogrodów wiąże się z uwzględnieniem roślin, które lepiej znoszą cień i wyglądają w zacienionym miejscu.

Cień jest zawsze wynikiem istniejącego obiektu w ogrodzie cień rzucają zwykle drzewa lub ściana budynku. Podobnie niektóre kolory w cieniu wydają się wyglądać korzystniej biel i pastele w cieniu są bardziej widoczne niż błękit czy kolor jasnożółty, a ostre barwy, jak czerwień czy pomarańcz, stają się bardziej stonowane.

Interesujące jest więc, że gatunki tolerujące miejsca cieniste mają z reguły kwiaty w bardziej stonowanych barwach (np. biele, fiolety) i efektowne liście o różnych fakturach i w różnych odcieniach zieleni.

Współcześnie mamy na rynku stosunkowo dużą ilość roślin, jeżeli nawet nie w zupełności cieniolubnych, to cienioznośnych. Miejsce zacienione nie musi więc oznaczać pustki w ogrodzie, ale projekt kompozycji roślinnej na stanowisko cieniste musi być starannie przemyślany.

cień w ogrodzie

cień w ogrodzie wizualizacja

- wizualizacja ogrodu przydomowego


Na zimozielonym, ciemnym tle żywopłotu z cisa pośredniego Hicksii (Taxus x media) posadzono między innymi wysokie, nieco rozwichrzone parzydła leśne (Aruncus dioicus), o jasnych liściach czy wyniosłe tojady mocne (Aconitum napellus).W czasie kwitnienia rabata przybierze białe, różowe i niebieskie odcienie, które w miejscu zacienionym będzie dobrze widoczne.

Kolor obecny jest we wszystkich częściach rośliny od kwiatów poprzez liście, w przypadku drzew gałęzie, owoce

Barwa jest nieodzowną częścią każdego terenu zieleni, choć formy i faktura [także] decydują o kształcie projektowanej kompozycji i walorach jej powierzchni.

Natura dała nam nieskończone możliwości w postaci wspaniałości niezliczonej ilości barw.

Jak pisała Iwona Bigońska w swojej książce Ogrody marzeń, w dobrym projektowaniu sztuką jest umiejętność postrzegania wszystkich elementów kompozycji, ale trzeba pamiętać, że formy roślin są podstawą do budowania całości. Aby natomiast zachować czytelność kompozycji należy zachować równowagę pomiędzy formą, fakturą i przede wszystkim barwą.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Płytki granitowe RR Granity kamienne tarasy wśród natury

Autorem artykułu jest GutprCiekawa aranżacja całego domu wymaga przemyślenia wielu elementów. Ważne jest nie tylko wnętrze, ale i jego otoczenie. Taras stanowi całoroczną integralną cześć domu, która potrzebuje solidnej i trwałej oprawy. Płytki granitowe Ivory Brown z oferty RR Granity pozwolą przeobrazić go w azyl, stanowiący zarówno latem, jak i zimą niebanalną ozdobę.

Kamienny taras jest jak opoka odporny, na czas i czynniki atmosferyczne. Barwne akcenty posadzki umożliwiają przełamanie monotonii i urozmaicenie aranżacji. Ciekawa struktura płytek granitowych Ivory Brown pozwala stworzyć gustowne, nasycone naturalną barwą kamienia przedłużenie domu.

Kompozycja barw z naturą

Płytki granitowe RR Granity dostępne są w różnych rozmiarach i kolorystyce. Uniwersalność surowca pozwala na wykorzystanie ich jako elementów dekoracyjnych również na zewnątrz domu. Płytki granitowe Ivory Brown doskonale sprawdzają się bowiem nie tylko w roli posadzki, ale i jako materiał na efektowne schody. Delikatna mleczno kawowa, barwa płytek Ivory Brown firmy RR Granity wzbogacona brązowymi akcentami komponuje się z zielenią ogrodu, tworząc naturalny pomost między architekturą a naturą. Taka kompozycja pozwala nadać otoczeniu wyrazisty, indywidualny rys.

Uroda, która nie przemija

Twarda struktura granitu, wytrzymałość na zmienną pogodę i niska ścieralność czynią z niego idealny materiał na domowy taras. Niekwestionowanym atutem surowca jest też odporność na powstawanie pod wpływem deszczu i śniegu wykwitów. Naturalnie gładka powierzchnia płytek Ivory Brown firmy RR Granity nie jest podatna na zniszczenia mechaniczne, tłuszcz czy oddziaływanie kwasów. Specjalny proces obróbki granitu umożliwia zaś uzyskanie płomieniowanej, antypoślizgowej powierzchni. Dzięki tym właściwościom taras wykonany przy użyciu produktów RR Granity jest nie tylko estetycznym, ale i funkcjonalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w czasie spotkań towarzyskich i rodzinnych przy grillu, niezależnie od pogody.

Naturalna kompozycja

Kompozycja płytek granitowych Ivory Brown nie narzucając określonej koncepcji zagospodarowania tarasu stanowi doskonałą aranżację dla mebli ratanowych szklanych lub drewnianych. Doskonała harmonia barw surowca w połączeniu z jego funkcjonalnością zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki tym właściwościom płytki granitowe RR Granity to propozycja nie tylko dla nowoczesnych domów o surowej konstrukcji, ale także budynków o charakterze rustykalnym oraz tych, które łączą w sobie różne style. Niewątpliwy urok kamiennych tarasów z płytek granitowych Ivory Brown wynika bowiem z faktu, że umiejętnie podkreślają prawdziwe walory natury.


Parametry techniczne płytek granitowych Ivory Brown:

Wymiar :61 x 30,5 x 1

Płytki granitowe

Powierzchnia: płomieniowana, polerowana

Cena : 189 zł netto

Dystrybutor: RR Granity


RR Granity Hurtownia kamienia naturalnego

ul. Ceglana 15
58-150 Strzegom
tel./fax: 48 74 85 55 909


e-mail: rrgranity@rrgranity.pl

www.rrgranity.pl40-153 Katowice

ul. Korfantego 191, bud C

tel./fax 48 32 204 55 61

kom. 516 005 117, 516 500 310

e-mail: katowice@rrgranity.pl

www.rrgranity.pl


RR GRANITY HURTOWNIA KAMIENIA NATURALNEGO od 1995 zajmuje się produkcją oraz dystrybucją kamienia naturalnego: granitu, marmuru, onyksu, trawertynu. Surowce sprowadzane są m. in. z Hiszpanii, Indii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Brazylii i Włoch. Bezpośrednia współpraca z największymi na świecie koncernami zajmującymi się wydobyciem bloków kamiennych umożliwiła stworzenie bogatej oferty ponad 70 rodzajów płyt, płytek granitowych, marmurowych i trawertynowych. RR Granity posiada dwa innowacyjne zakłady produkcyjne ulokowane w województwie dolnośląskim, w tym jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w Polsce. Pozostałe oddziały firmy znajdują się w Katowicach oaz Sufczynie k/ Brzeska..

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Kolor w terenach zieleni - koloryt ogrodu

Autorem artykułu jest JaspisZa określoną barwę roślin odpowiadają barwniki roślinne. Związki te znajdują się w soku komórkowym lub w plastydach (jak chlorofil). Zabarwienie najbardziej kojarzące się z terenami zielonymi pochodzi od chlorofilu. Jednak koloryt ogrodu to nie tylko wspomniana zieleń.

Odbijając promienie żółte i czerwone, zlokalizowane w plastydach lub soku komórkowym flawonoidy i karotenoidy, powodują zabarwienie żółte i pomarańczowe. Czerwona barwa pochodzi od rozpuszczonych w soku komórkowym antocyjan, których kolor uzależniony jest od pH soku komórkowego: kwiaty niektórych roślin jak na przykład niezapominajki zmieniają barwę z czerwonej na niebieską w zależności od odczynu podłoża.

Jednak różne barwy roślin zależą nie tylko od ilości barwników, ale także od właściwości podłoża a szczególnie od stopnia pochłaniania i odbijania promieni świetlnych przez struktury, w których barwniki są zawarte

(stąd źródłem białego zabarwienia jest całkowite odbicie światła przez pęcherzyki powietrza znajdujące się w przestworach międzykomórkowych tkanek).

Możemy wyodrębnić dwa rodzaje czynników, mających wpływ na kolorystykę ogrodu:

zewnętrzne, czyli takie, które zależne są od otoczeniawewnętrzne, a więc wynikające z własnych odczuć obserwatora oraz jego kolorystycznych preferencji

Okazuje się jednak, że wśród wyżej wymienionych czynników zewnętrznych, wyodrębnić można jeszcze wiele "podczynników", jak choćby parametry koloru, wpływ światła, czy zjawiska związane z interakcją barw.

Podobnie jak w życiu codziennym niemożliwym jest jednoznaczne określenie koloru o jakim mowa. W przyrodzie koloru także nie można określić w sposób dokładny: czysta biel w rzeczywistości nie istnieje, a kwiaty określane jako "czarne", są tylko zbliżone do tego koloru i często jedynie duży kontrast z tłem sugeruje wrażenie rzekomej czerni.

odcienie zielonego odcienie zielonego
odcienie zielonego odcienie zielonego
projektowanie ogrodów odcienie zielonego
W przyrodzie istnieje niemal nieskończona liczba odcieni koloru zielonego od najczęściej dostrzegalnej w ciągu dnia barwy żółto-zielonej, po zielenie o niskiej jasności. Barwa niebiesko szaro-zielona związana jest najczęściej z działaniem perspektywy powietrznej. Dlatego projektowanie ogrodów jest tak ważnym elementem, gdy chcemy założyć swój ogród.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Krótka charakterystyka deski tarasowej

Niniejszy artykuł opisuje deskę tarasową. Poznacie Państwo nieco informacji na temat gatunków drewna z jakiego jest wykonywana deska i jakie są problemy związane z wykorzystaniem nieodpowiedniego drewna.

Deska tarasowa to coraz bardziej popularny produkt na naszym rynku. Z roku na rok przybywa firm świadczących usługi w zakresie budowy tarasów. Moda na tarasy przyszła do nas z zachodu, gdzie już od wielu lat ludzie budowali tarasy w ogrodach i wykorzystywali do tego głównie drewno egzotyczne. Najlepsze i najbardziej popularne gatunki egzotyczne to bangkirai, ipe, lapacho, massaranduba, tatajuba. Takie deski dają gwarancję jakości towaru. Po pierwsze nie mają prawie sęków, ładnie wyglądają i do tego nic się nie wypacza. Jest to bardzo twarde drewno, które będzie służyło nam przez lata. Główna jego wada to cena, która waha się w granicach 200 złotych za m2. W Polsce wymyślono, że przecież tarasy można budować z polskiej sosny, której mamy pełno. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Przyczyn jest kilka, po pierwsze sosna to drewno iglaste, które jest podatne na próchnicę i innego rodzaju grzyby. Do budowy tarasu można wykorzystać jedynie dobrze zaimpregnowane deski. Do tego takie drewno musi być dobrze wysuszone, żeby po położeniu na tarasie się nam nie paczyło. Z tym to już raczej trudno, bo wielu producentów się spieszy, żeby włożyć kolejną porcję tarcicy do suszarni i często nie dosuszają drewna. Drugi problem z sosną to wymiary desek tarasowych. U nas często znajdziemy deski o wymiarach 19 na 95 mm. Wynika to stąd, że są one produkowane z tak zwanej bocznej deski, czyli najgorszego materiału z całej kłody drewna. To powoduje, że drewno lubi się powichrować i odkształcać. Zdecydowanie odradzam deski tej grubości do pokrycia tarasu. Spróbujcie Państwo stanąć na taką deskę, od razu zorientujecie się, że cały taras będzie się uginał i tańczył. Wtedy zamiast relaksu na tarasie będziecie mieli niekończącą się udrękę.

drewno tarasowe, deska tarasowa, tarcica

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Ogród właściwie oświetlony

Autorem artykułu jest Kontakt-SimonStworzenie pięknego ogrodu wymaga wielu starań, planów i pracy. Gdy osiągniemy już wymarzony efekt, chcielibyśmy się nim cieszyć możliwie jak najdłużej. Dlatego warto sprawić, by nasz ogród żył także w nocy. Właściwe oświetlenie ukaże jego drugą, bardziej tajemniczą twarz.Wybór nie taki oczywisty


Na rynku dostępne są różnego rodzaju ogrodowe źródła światła, które w odróżnieniu od zwykłych lamp cec[.]ą się dopasowanym do otoczenia wzornictwem oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr). Poza tradycyjnymi lampami stojącymi, wiszącymi i naściennymi możemy zaopatrzyć się także w:
- oświetlenie solarne: wyposażone w diody LED. Lampy te pozyskują w dzień energię światła słonecznego za pomocą kolektora, który znajduje się zwykle na wierzchu klosza. Po zapadnięciu zmroku automatycznie się włączają i emitują przez kilka godzin niezbyt mocne światło akcentujące, które wystarczy do doświetlenia ciągów komunikacyjnych. Plusem takiego rozwiązania jego energooszczędność, łatwość instalacji oraz długowieczność żarówek typu LED (nie trzeba ich wymieniać przez parę lat).

- reflektory nagruntowe: kierują strumień światła na wybrany obiekt.

- oświetlenie do oczek wodnych: lampy tego typu umieszczone są na brzegu lub na dnie zbiornika. Mogą być całkowicie zatopione w wodzie lub unosić się na jej powierzchni. Powinny być wodoszczelne i niskonapięciowe (zwykle 12 V).

- lampy o oprawach najazdowych: osadzone w nawierzchni podjazdów płaskie oprawy są wodoszczelne. Mogą wytrzymać ciężar samochodu.

- chroniące przed komarami lampy owadobójcze.

Kryterium wyboru może być także materiał, z którego skonstruowana została lampa. Pamiętajmy przy tym, że każde tworzywo posiada charakterystyczne właściwości:

- lampy żeliwne: w postaci ciężkich, odpornych na uszkodzenia odlewów,

- lampy aluminiowe: lekkie, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i korozję (zwłaszcza gdy aluminium jest anodowane, czyli pokryte warstwą tlenku),

Stylowo i funkcjonalnie


Zanim kupimy odpowiednie lampy, zastanówmy się, jaką funkcję mają spełniać. Jedne rozwiązania zastosujemy, gdy będzie nam zależało przede wszystkim na efekcie wizualnym, inne zaś, gdy naszym priorytetem okaże się funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest styl ogrodu. Lampy powinny z nim współgrać, odpowiednio komponując się z roślinnością i elementami małej architektury. Starajmy się nie mieszać konwencji. Iluminację powinna cechować spójność. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zabudowania dzielą nasz ogród na dwie odrębne części: pierwszą frontową (którą ze względów bezpieczeństwa możemy dobrze doświetlić wprawdzie uzyskany efekt jest mniej subtelny, ale zyskujemy na funkcjonalności) i drugą prywatną (w której stosujemy oświetlenie punktowe podkreślające np. atrakcyjność nasadzeń czy budynków).

Przy zakupie oświetlenia ogrodowego pamiętajmy, że poza aspektem czysto wizualnym ma ono być przede wszystkim bezpieczne. Wybierajmy lampy szczelne, odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz korozję. Sprawdźmy, czy produkty oznaczone zostały znakiem B, który poświadcza, że spełniają Polską Normę i uzyskały aprobatę techniczną, oraz znakiem CE potwierdzającym zgodność z normami Unii Europejskiej. Uwzględniając miejsce, gdzie zostanie zainstalowane oświetlenie, przy wyborze kierujmy się dwucyfrowym wskaźnikiem stopnia ochrony IP. Pierwsza cyfra (w skali 06) oznacza pyłoszczelność, druga zaś (w skali 08) wodoszczelność.

Cyfra IP

Pierwsza cyfra ochrona przed przedostawaniem się ciał stałych

Druga cyfra ochrona przed działaniem wody

0

Brak

Brak

1

Ochrona przed przedostaniem się ciał o średnicy 50 mm i większej

Pionowo padające krople

2

jw., lecz o średnicy 12 mm i większej

Pionowo padające krople na urządzenia odchylone o 15° od położenia normalnego

3

jw., lecz o średnicy 2,5 mm i większej

Natrysk wody pod kątem 60° od pionu z każdej strony

4

jw., lecz o średnicy 1,0 mm i większej

Woda rozbryzgiwana na obudowę z dowolnego kierunku

5

Ochrona przed pyłem w ilości utrudniającej działanie urządzenia

Woda lana strugą na obudowę z dowolnej strony

6

Całkowita ochrona przed przedostawaniem się pyłu

Woda lana silną strugą z dowolnej strony

7Krótkotrwałe zanurzenie w wodzie, brak wnikania wody w ilościach wywołujących szkodliwe skutki

8Ciągłe zanurzenie w wodzie w uzgodnionych warunkachLampy zainstalowane pod zadaszeniem powinny mieć minimalnie IP44, stojące poza zadaszeniem IP55, montowane w nawierzchni IP65, a lampy do oczek wodnych IP68.

Źródło energii w ogrodzie

Jeśli ogród nie jest jeszcze ukończony, możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, które doprowadzą prąd w odpowiednie miejsce. Docelowo z pewnością lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych o stopniu ochrony IP 66, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne, jak i kurz wyjaśnia Mirosław Mazur-Domosławski z firmy Kontakt Simon. Większość puszek możemy zamontować w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie) lub w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych czy drewnianych (tarasy, baseny itp.) dodaje. W przeciwieństwie do prowizorycznych przedłużaczy, puszki są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele posiadają rozwiązania konstrukcyjne ograniczające dostęp do ich wnętrza dzieciom oraz uniemożliwiające zatrzaśnięcie klapy, gdy podpięty jest sprzęt elektryczny. Możemy też kupić puszki wyposażone w dodatkowe gniazda teleinformatyczne lub telefoniczne, które umożliwią na przykład podłączenie komputera do szybkiej sieci.

Miejsce a efekt


Często rozwiązania narzucają się samoistnie ze względu na umiejscowienie światła. Oświetlenie furtki, garażu i drzwi wejściowych musi być na tyle mocne, aby rozjaśnić te miejsca po zmroku i ułatwić dostęp do klamki, zamka, dzwonka itp. Dobrze, by zostało ono dodatkowo wyposażone w czujnik ruchu bądź zmierzchowy, dzięki którym ograniczymy koszty i zwiększymy bezpieczeństwo mieszkańców. Złodziej szuka łatwego łupu, omijać więc będzie zabudowania dobrze widoczne lub zwracające uwagę przechodniów poprzez nagłe włączenie światła w momencie wykrycia ruchu.

Trakty komunikacyjne doświetla się od dołu za pomocą np. wytrzymałych na duży nacisk lamp gruntowych. Jeśli wzdłuż podjazdu i ścieżek chcemy umieścić lampy na nóżkach, zadbajmy o to, by posiadały przesłony kierujące światło ku ziemi bądź oprawy rozpraszające, co uniemożliwi oślepienie przechodniów. Planując wysokość lamp, kierujmy się zasadą: im krótsza dróżka, tym niższa lampa.

Miejsce występowania zieleni niskiej, wartej podkreślenia światłem, jest trudne do zaplanowania w przeciągu kilku lat. Lampy instalowane na stałe mogą się okazać w tym przypadku mało funkcjonalne. Dlatego warto zainwestować w przenośne reflektory lub lampy wyposażone w szpikulce wbijane w ziemię. Przednie oświetlenie wyodrębnia z przestrzeni pojedynczy przedmiot lub roślinę, których cień tworzy dodatkowo ciekawy efekt wizualny. Przeniesienie źródła światła na drugą stronę, czyli oświetlenie tylne, również daje interesujący rezultat. Widoczny jest wtedy jedynie ciemny zarys przedmiotu otoczony świetlnym konturem.

Większe rośliny wyglądają malowniczo, gdy zostaną podświetlone od dołu za pomocą reflektorów. Innym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu jest zamontowanie źródła światła w koronie drzewa i skierowanie jego strumienia na ziemię. Światło przeświecające przez gałęzie tworzy wrażenie naturalnego księżycowego blasku przenikającego przez konary.

Oświetlenie zbiorników wodnych również kieruje się własnymi prawami. Lampy mogą być umieszczone zarówno wokół, jak i wewnątrz oczka wodnego (przy czym duże zbiorniki najlepiej oświetlić z zewnątrz). Konstrukcja lamp ma umożliwić takie ich umiejscowienie, by widoczne było jedynie emitowane światło, a nie sama obudowa.

Podkreślić można także kolor i fakturę zabudowań. Ściany można obmyć równomiernym światłem, co stworzy intymną atmosferę. Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. grazing, który polega na rzucaniu światła na ścianę pod ostrym kątem, dzięki czemu uwypuklona zostaje jej faktura.

Unikajmy błędów

Najczęstsze uchybienia towarzyszące planowaniu i instalacji oświetlenia ogrodowego to:

zbyt mocne oświetlenie ogrodu: część wypoczynkowa powinna się charakteryzować subtelnością zastosowanych rozwiązań świetlnych. Warto zastosować punktowe oświetlenie, a noc ukaże zupełnie inne oblicze ogrodu.

brak spójności oświetlenia: wszystkie obudowy lamp powinny mieć podobny styl, by stworzyć wrażenie kontynuacji.

zbytnie ograniczanie wydatków: oświetlenie dobrej jakości będzie wymagało od nas jedynie ponoszenia późniejszych kosztów eksploatacji i wymiany żarówek. Użycie lamp z materiałów słabych jakościowo może się okazać w dłuższej perspektywie nieopłacalne.

.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Dom piękny w każdym calu

Autorem artykułu jest Nota benePrzy poszukiwaniu najlepszego projektu dla swojego domu zwykle zwracamy uwagę na urodę i funkcjonalność jego bryły, komfort użytkowania. Nie inaczej powinno być z materiałem do budowy nawierzchni wokół niego.

Gdy wyobrażamy sobie swój nowy dom, przede wszystkim chcemy, aby był wygodny i funkcjonalny. Coraz częściej przywiązujemy wagę nie tylko do wyglądu samego budynku czy wystroju wnętrza, ale skupiamy się nad wyglądem najbliższego otoczenia. A w określeniu swoich preferencji nic nie pomaga tak skutecznie jak dobry przykład.Prosto i perfekcyjnie

Dziś trudno już wyobrazić sobie dom bez tarasu wychodzącego na ogród. A jeśli taras, to najlepiej z płytami o fakturze i kolorze naturalnego kamienia. Prosta forma płyt tarasowych Venetia wpisuje się dokładnie w ten trend. Dobrze współgrają zarówno z pastelową elewacją, jak i na zasadzie kontrastu z intensywnymi barwami oraz bujną zielenią ogrodu. Ich przemyślany kształt i bezpretensjonalny szyk pozwalają ozdobić nawierzchnię niebanalnym wzorem. Tworzą efektowne prostokąty lub przełamujące jednolitość formy, koła z narożnikami. Znacznie ułatwia to aranżację przestrzeni przed naszym domem.Eleganckie na zawsze

Właściciele rezydencji chętnie eksperymentują z fantazyjnymi wzorami na nawierzchniach. Małe domy jednorodzinne cec[.]e skromność i prostota. Tu najlepiej sprawdzają się proste, symetryczne kompozycje. Perfekcyjnie wypełnią one przestrzeń o regularnych kształtach, tworząc harmonijną i ładną nawierzchnię. Na przykład prostota i szlachetny, geometryczny kształt kostek Modena oraz ich wyważona kolorystyka sprawdzają się zawsze, na każdej płaszczyźnie. Natomiast naturalne barwy i faktury oraz wyjątkowe bogactwo kształtów, zapewniają nieograniczone możliwości w tworzeniu niebanalnej aranżacji naszej prywatnej przestrzeni.Tam, gdzie zaczynają się schody

Aby kompozycje z kostek brukowych lub płyt tarasowych były udane i efektowne, warto uzupełnić je eleganckimi elementami brzegowymi. Jeśli komuś zamarzy się również mała architektura, klomby, rabaty - elementy z linii Kravento Idealnie nadają się do ich budowy. Swoją estetyką przewyższają zwykłe standardowe palisady. Co ważne oryginalny wygląd idzie tu w parze z wyjątkową funkcjonalnością. Szczególnie dobrze prezentują się jako schody tarasowe. Wprawna ekipa brukarska łatwo i szybko stworzy z ich udziałem harmonijne z nawierzchnią wejście na taras.***

Starannie dobrane pod względem jakości i estetyki materiały budowlane zostały wykorzystane w domu wzorcowym, jaki powstał na terenie centrum handlowego w podwarszawskich Jankach. Można w nim między innymi zobaczyć nawierzchnię z opisanych wyżej płyt i kostek Libet. Z pewnością wszyscy, którzy krystalizują właśnie swoje wyobrażenie o nowym domu i aranżacji jego otoczenia, znajdą tu dla siebie sporo ciekawych inspiracji.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Ogrodowe promocje

Autorem artykułu jest f2seedsMieszkasz w mniej zacofanym kraju niż Polska? gratuluję ten art. jest dla Ciebie. Kolekcjonuj nasiona marihuany w najlepszej cenie na rynku. Sklep z nasionami f2seeds.fr.pl.

Uprawa konopi indyjskich w Polsce to nadal nielegalny proceder. do czasu - obecnie coraz więcej krajów rozwiniętych i rozwijających się legalizuje uprawę, posiadanie i używanie marihuany. Rządy doszły do wniosku, że przeznaczanie setek mln euro na walkę z wiatrakami nie ma sensu wobec czego zaczęto edukować obywateli aby sami zdecydowali co jest dla nich dobre a co nie. Miękkie narkotyki tj. na przykład marihuana działają na te same receptory co nikotyna więc dlaczego nie ? powinny być zaliczone do działu używek. Dzięki legalizacji marihuany każdy kraj odnotował duże oszczędności które co roku były przeznaczane na walkę z tymże narkotykiem. Głównie zamykano nawet na kilka lat młode osoby które miały to nieszczęście i zostały wykryte przy używaniu tejże "używki"

Polska idzie powolutku w dobrym kierunku już teraz można zaopatrzyć się w Promocyjne Nasiona Marihuany. W Polsce można w pełni legalnie posiadać nasiona marihuany należy pamiętać aby ich nie kiełkować i tym bardziej nie uprawiać. Okazuje się iż duża część prokuratury np. Kraków-Krowodrza jest niezwykle cięta i źle nastawiona nawet na śladowe ilości marihuany. Ostatnio skazali na bardzo surową karę młodą osobę której udowodniono udostępnienie narkotyku (koledze, pełnoletni) w ilości 300mg czyli 0,3grama ! istna prawna kpina. Na szczęście większość miast/okręgów zaczyna pojmować czym jest marihuana i wiedzą iż walka z nią nie ma większego sensu - młodzież należy wyedukować karać ale nie niszczyć ich życia. Mam nadzieję iż prokuratorzy zaczną dostosowywać się do otaczającej rzeczywistości a nie bezmyślnej interpretacji prawa.

Czy to oznacza zmiany w naszym Państwie? tak! jesteśmy o krok od legalizacji marihuany co niegdyś w latach 60-75 było legalne w PL.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

ANTRASZYKOWNY DOM, czyli ogrodzenie w kolorze antracytu

Autorem artykułu jest hypercrewW każdym kolorze, byle był to zielony. Kiedyś praktycznie wszystkie ogrodzenia domów były zielone. Dlaczego? Po pierwsze - uważano, że główną funkcją ogrodzenia jest wyznaczanie granic posesji, a nie jej dekorowanie. Po drugie panowało powszechne przekonanie, że tylko zielone ogrodzenie jest ładne i naturalne - tak jak wszystkie komputery były tylko szare do momentu przewrotu.


Triumf różnorodności


Czasy się jednak zmieniły. Wraz z demokracją pojawiła się:

- różnorodność,

- odwaga do wprowadzania zmian,

- chęć wyróżnienia się i zademonstrowania swojej indywidualności.

  Domy z szarego betonu zaczęły pięknieć:

  - pokrywać się żywymi kolorami,

  - uzupełniać o drewno, szkło, metal i inne nowatorskie materiały budowlane.

   Wypiękniały też ogrody - z przydomowych warzywniaków przekształcając się w stylowe miejsca wypoczynku, a nawet prawdziwe dzieła sztuki. I wtedy zielona pleciona siatka o romboidalnych oczkach musiała odejść do lamusa.

   Ogrodzenie staje się piękne

   W końcu ogrodzenie przekształciło się w pełnoprawnego uczestnika przestrzeni wokół człowieka. I też musiało stać się piękne. Poza kształtem, zaczęło też zmieniać swoją barwę:

   • od śmiałych intensywnych kolorów, by przyciągać spojrzenia,
   • przez brązy, pozwalające uzyskać efekt synergii z drewnianą elewacją domu,
   • po świeżą zieleń w nowym wydaniu, dzięki której ogrodzenie wtapia się w zieloną architekturę ogrodu.

    Antraszykowne panele

    Budynki nowoczesne, o prostych symetrycznych liniach, płaskim dachu i w stonowanej kolorystyce szarości najlepiej otoczyć ogrodzeniem w kolorze ponadczasowego antracytu.

    Takie prestiżowe rozwiązania można znaleźć w ofercie firmy Betafence - światowego lidera w branży.

    - Elegancję frontowej części posesji idealnie podkreśli system ogrodzeniowy Bekafor Prestige, łatwo rozpoznawalny dzięki wygiętym w łuk panelom i dekoracyjnym zakończeniu w kształcie rombów.

    - Zwolennicy klasycznych kształtów z pewnością docenią antracytowe panele Bekafor Classic - oczka panelu tworzą regularne prostokąty, a co kilkanaście centymetrów wzmacniany jest on przegięciami 3D z podwójnym drutem poziomym.

    Oba systemy - zarówno Bekafor Prestige, jak i Bekafor Classic - montowane są na słupach Bekaclip z obejmami Bekafor - także w barwach antracytu.

    Siatka w eleganckim antracycie


    By obniżyć koszty, ale nie rezygnować z ekskluzywnego wyglądu, do ogrodzenia reszty posesji możemy użyć siatki zgrzewanej Pantanet Family. Dla wszystkich, w których tkwi żyłka wyróżnienia się, siatka Pantanet Family dostępna jest także w kolorze antracytu.

    - Wykonana z dość grubych drutów (2,5 mm) i tworząca prostokątne oczka o wymiarze 100 x 50 mm, skutecznie ochroni ogród i tył domu.

    - Może być zamontowana na antracytowych słupach Bekaclip przy użyciu stalowych klipsów.

    Antracyt na powitanie gości

    Nasi goście będą pod wrażeniem, gdy eleganckie antracytowe ogrodzenie uzupełnione będzie dopasowaną do niego kolorystycznie furtką i bramą wjazdową. Efekt synergii uzyskamy wybierając antracytowe bramy z linii Bekafor lub Egidia firmy Betafence:

    - do wejścia na posesję zapraszać może furtka Bekafor Classic, Bekafor Prestige lub Egidia o wypełnieniu palisadowym (wszystkie wyposażone są w niezawodny zamek, klamkę oraz regulowane zawiasy),

    - goście zmotoryzowani mogą wjechać na przydomowy parking przez bramę dwuskrzydłową (Bekafor Classic, Egidia) lub przesuwną (Egidia) - najlepiej w wersji automatycznej.

     Wybierając ogrodzenie postawmy na antracytową elegancję - cieszmy się harmonijnym pięknem całej posiadłości i jakże indywidualnym jej charakterem.

     Więcej informacji o rozwiązaniach firmy Betafence znajdą Państwo na www.betafence.pl.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Piękno tkwi w szczegółach

     Autorem artykułu jest Nota bene     Nie bez powodu mówi się, że dodatki tworzą całość i charakter stylizacji. Kamienie ozdobne to niepozorny drobiazg, który sporo może zmienić w otoczeniu domu. Pokrycie fragmentów powierzchni ogrodu drobnymi okruchami skalnymi pozwoli optycznie uwypuklić jego zalety oraz podkreślić indywidualne cechy projektu domu.

     Drobne kamienie to dobry materiał do pokrycia powierzchni gruntu pomiędzy roślinami, podzielenia grządek lub wysypania brzegów oczek wodnych. Kruszywa dekoracyjne (grys, otoczaki) są uzupełnieniem aranżacji ogrodu, lukrem projektu. Szlachetne kruszywo tworzy dobre tło dla roślin uwydatniając ich kształty i kolory oraz świetnie pasuje do wybrukowanych ścieżek i podjazdów. Żwirowa ściółka jest nie tylko bardzo atrakcyjna wizualnie, ale też praktyczna i prosta w utrzymaniu.     Skopiowane od natury

     Dekoracyjne kruszywo ogrodowe z marmuru, lub innego szlachetnego kamienia stanowi eleganckie i jednocześnie efektowne wykończenie ogrodu. Kanciasty i chropowaty w dotyku grys, uzyskuje się poprzez mechaniczne rozdrabnianie skały w kruszarkach. Z kolei kawałki skały poddane obróbce w specjalnych bębnach zmieniają się tzw. otoczaki, które przypominają kamienie naturalnie wygładzone i zaokrąglone przez nurt rzeki. Szlachetne kamienie nigdy nie wyglądają identycznie i dostępne są w całej palecie barw jakie wymyśliła natura. Przykładowo decydując się na włoski marmur, możemy wybierać w naturalnych odcieniach białego, kremowo-beżowego lub delikatnie różowego materiału. Daje to sporo możliwości aranżacyjnych, tym bardziej, że bez problemu możemy łączyć różne kolory i odcienie. Możliwe jest nawet wysypanie kolorowego obrazu w ogrodzie, który stanie się jedyną w swoim rodzaju ozdobą naszego przydomowego królestwa.     - Kamień ozdobny dobrze sprawdza się w niewielkich ogrodach, w których nie ma miejsca na bujną roślinność oraz miejscach silnie eksponowanych i nasłonecznionych. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią do zagospodarowania, wysypane kruszywem kwietniki, ścieżki lub niezagospodarowane fragmenty ziemi pozwolą na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji przestrzeni wokół domu mówi architekt Łukasz Ostrowiecki z firmy Libet.     Praktyczne kamyczki

     Wbrew pozorom kamienie dekoracyjne nie tylko ładnie wyglądają, ale też posiadają wiele zalet użytkowych. Wysypane kamyczki tworzą przepu[.]ną warstwę, przez którą łatwo przesiąknie woda. Dlatego nawet po obfitych opadach nie będą tworzyły się kałuże. Dodatkowo warstwa kamiennej ściółki sprawia, że woda wolniej wyparowuje z gleby. Pielęgnacja ogrodu ogranicza się w zasadzie do podlewania roślin oraz od czasu do czasu usunięcia opadłych liści, lub szyszek. Korzenie delikatnych roślin ozdobnych obsypane okruchami skały są w naturalny sposób chronione przed wahaniami temperatur. Zimą przed mrozem, a latem przed upałem. Ponadto okruchy skały wysypane na rabatach są na tyle ciężkie, że znacznie utrudniają i tym samym ograniczają wzrost chwastów, a przy silnym wietrze nie odfruną - jak się to często dzieje z korą. Z pojedynczymi sztukami niepożądanych samosiejek, którym uda się pokonać kamienną zaporę poradzimy sobie bez problemu.     - Jeśli zaplanujemy rabaty wysypane kamyczkami w pobliżu trawnika należy je koniecznie oddzielić, np. palikami lub krawężnikiem z kostki brukowej. Dzięki temu kamyki nie będą przesypywały się na trawnik, co znacznie ułatwi koszenie trawy wyjaśnia Łukasz Ostrowiecki.     Pod wysypanym kruszywem można również ukryć kable, które doprowadzają prąd do lampek w ogrodzie. Należy o tym jednak pomyśleć jeszcze przed założeniem rabaty..

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Zacznij od dobrego projektu

     Autorem artykułu jest Nota bene     Zastanawiasz się jak mógłby wyglądać Twój przyszły ogród. Jak zgrać jego wygląd i funkcje z potrzebami mieszkańców posesji? Jakiego użyć materiału na nawierzchnie? Odpowiedź jest jedna - dobry projekt aranżacji przestrzeni przydomowej.

     Właściciele domów jednorodzinnych mają zwykle własne preferencje, którymi kierują się przy projektowaniu ogrodu. Dobry gust i zmysł estetyczny to jednak połowa drogi do sukcesu. Przyglądając się wielu posesjom można dojść do wniosku, że ich mieszkańcy zamiast podjazdu budują lotnisko lub co najmniej miejski parking. Inną bolączką jest zestawianie ze sobą w nawierzchni pstrokatych barw, czego przecież nie robi się na elewacjach czy dachu. Na samodzielne eksperymenty np. kolorystyczne można pozwolić sobie we wnętrzach. Nietrafne decyzje szybko zatuszuje zwykłe malowanie. Przy projektowanie otoczenia domu fachowa pomoc będzie rozwiązaniem pewniejszym, bezpieczniejszym i gwarantującym dużo lepszy efekt.     - Zadaniem projektu jest odnalezienie i stworzenie kompletnej wizji nawierzchni wokół domu wraz z jego otoczeniem, ogrodem, architekturą mówi Dawid Kuptz, projektant z firmy Libet pracujący na Pomorzu - Na tym etapie łatwo coś zmienić, rozwiać wątpliwości. Wspólnie określić oczekiwania, wyznaczyć kierunek i plan działania. Ważne jest nie tylko jakie rośliny, krzewy, drzewa znajdują się na posesji, ale również jakie właściciele chcieliby mieć tam w przyszłości. Praca nad projektem pozwoli doprecyzować wszystkie szczegóły.     Źródłem dumy każdego właściciela jest posesja efektowna i praktycznie urządzona. Jednak każda działka budowlana, architektura stojącego tam domu, jego otoczenie są inne. Różne są też gusta i preferencje mieszkańców. Do zadań projektanta należy nie tylko zaplanowanie kształtu nawierzchni, ale i pomoc w wybraniu odpowiednich materiałów, idealnie pasujących do danego domu i podkreślających jego walory. To projektant dobierze i skomponuje nawierzchnię tak by, oprócz wymagań praktycznych, spełniała także oczekiwania i potrzeby inwestora.     - Po bliższym poznaniu różnorodność dostępnych materiałów nawierzchniowych zaskakuje niejednego klienta - opowiada Dawid Kuptz. - Kostki brukowe i płyty tarasowe mogą różnić się nie tylko barwą, ale również kształtami i sposobem wykończenia powierzchni. Są wśród nich produkty postarzane do układania nawierzchni stylizowanych na wiekowe, kostki i płyty wykańczane naturalnymi kruszywami, płyty wiernie odwzorowujące skały wapienne czy trawertynowe. Jest też prawdziwy piaskowiec.     Fachowcowi łatwiej jest dobrać nie tylko rodzaj kostki brukowej, lecz także elementy dekoracyjne, które dodadzą ogrodowi wyjątkowego charakteru i uroku. Klimat otoczenia potrafią zmienić kolorowe żwirki sąsiadujące z nawierzchnią lub wpleciony w ścieżkę naturalny kamień. Nawet drobiazgi potrafią sprawić, że dom ze swoim otoczeniem wygląda niezwykle harmonijnie i pięknie. Wykorzystane rozwiązania będą sprawdzać się w praktyce, a estetyka tak wyjątkowo zaprojektowanego miejsca na długo zapadnie w pamięć.     - Przy budowie domu i jego aranżacji, pomoc projektanta znacznie ułatwia zadanie twierdzi Dawid Kuptz - Pozwala też zaoszczędzić dużo czasu i nierzadko nerwów inwestora. Mając przygotowany projekt, łatwiej zaplanować prace, stworzyć harmonogram działania i kontrolować jakość wykonania każdego etapu. Zestawienie materiałów to podstawa każdego projektu. W ten sposób inwestor oszczędza również pieniądze, bo nie musi kupować materiału na zapas, ani na próbę. Co ważne, taka profesjonalna usługa projektowa wcale nie musi być kosztowna.     Czy wiesz, że.

     W całym kraju znajdują się projektanci współpracujący z renomowanymi producentami materiałów nawierzchniowych. Można znaleźć ich na firmowych stronach www lub wystarczy zwrócić się z pytaniem o projektanta do autoryzowanych punktów sprzedaży kostki brukowej. Często zakup większej ilości szlachetnych materiałów nawierzchniowych premiowany jest bezpłatnym, indywidualnym projektem.

     .

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Szamba ekologiczne wspierają ekologie

     Czy zastanawialiście się Państwo, jak wiele z odpadków domowych zanieczyszcza środowisko? Problem miast wydaje się być cokolwiek poza zasięgiem mieszkańca bloku, wyłączając popularną już segregację odpadów i przerzucenie się na transport publiczny i rowerowy, możliwości zaś pozamiejskie i podmiejskie są znacznie szersze.

     Zachodniej Europy, zaczyna się u nas stosować ograniczające zatrucie szamba ekologiczne, nawet całkiem dobrze sprawdza się powrót do niektórych dawnych zwyczajów. Niech przykładem będzie nawadnianie ogrodów przy użyciu raz już używanej wody, względnie deszczówki. Nie muszę chyba dodawać, że takie nawadnianie ogrodów to także okazja do oszczędności, która chyba całkiem skutecznie poprawia popularność zagadnień ekologicznych, wiązanych podświadomie z pieniędzmi. Słowem, ekologia przestaje być fanaberią dla bogatych, a świadomość Polaków odblokowuje się na nowe trendy w życiu. Całkiem zabawnie to brzmi, kiedy uświadamiamy sobie, ze tym, co czyni nasz świat lepszym są szamba ekologiczne. Niemniej, podobnie sceptycznie podchodzono do segregacji odpadów, dziś traktowanej przeważnie jako społeczna norma, nie dziwaczny wymysł Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że coraz więcej takich rozwiązań będzie adaptowanych na potrzeby polskiej przyrody, jednego z ciekawszych ekosystemów Europy, na którego utrzymanie wydaje się śmiesznie małe pieniądze i o których bezpieczeństwie myśli wciąż tylko ułamek turystów, zostawiając wszędzie odpadki, które Ziemia nosić będzie długo po ich zniknięciu. Styl życia ekologiczny wyjdzie nam wszystkim na zdrowie, a na pewno naszym szkrabom, które przecież będą żyć w takim obejściu, jakie po nas odziedziczą. Zadbajmy więc o to, nawet jeśli nie dla nas samych, to dla naszych dzieci, które niekoniecznie będąc na mazurach, będą miały ochotę natknąć się na butelkę zostawioną przez tatusia kilka dekad wcześniej.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Sposób na piękne schody

     Autorem artykułu jest Nota bene     Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

     Kostka brukowa z powodzeniem może posłużyć jako materiał do budowy schodów zewnętrznych. Umiejętnie dobrana jest alternatywą dla gresowych i klinkierowych płytek. Co więcej, użycie tego samego materiału na schodach, alejkach i pojeździe - zgrabnie wpisze się w projekt aranżacji otoczenia domu, dodając mu niebanalnego charakteru.

     Grunt to. podstawa

     Decyzja budowy schodów z kostki brukowej powinna być poprzedzona wiedzą na temat stabilności gruntu, na którym wybudowany został nasz dom. Najczęściej mówi o tym klasyfikacja gleby. Ta informacja powinna być znana wykonawcy podjazdu i ogrodowych alejek zanim zabierze się do pracy.

     - Słabe podłoże będzie wymagać wzmocnienia. Unikniemy w ten sposób ewentualnych kłopotów związanych np. z wysokim poziomem wód gruntowych, obniżaniem się gruntu i jego ruchami choćby podczas pór roku - mówi Piotr Kułagowski z firmy Libet. - Natomiast jeśli podłoże jest dobrej jakości, można spokojnie zabrać się za budowę zejścia do ogrodu.

     Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli ziemi, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody. Trzeba wykorytować je do głębokości 20-25 cm. Następnie wystarczy zrobić zasyp piaskowo-cementowy. Przy słabszym podłożu, potrzebna będzie podbudowa z suchego betonu, ewentualnie zasypka cementowa, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.

     Łatwo jak z klocków

     Do wykonania schodów tarasowych wystarczą elementy brzegowe i. kostka najlepiej taka sama, jak na ogrodowych ścieżkach. Bardzo istotny moment to zwymiarowanie stopni. Nie można zapominać też o ustaleniu odpowiednich spadków. Liczba stopni będzie zależna od różnicy wysokości między tarasem, a poziomem ogrodu. Zaś przy ustalaniu głębokości stopnia najlepiej dopasować go do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego docinania materiału i pozytywnie wpłynie na estetykę schodów.

     Znając te parametry zaczynamy od osadzania elementów brzegowych. Trapezowe elementy w systemie Kravento Grande i Kravento Alto przeznaczone są również do budowy schodów. Ich kształt ułatwia precyzyjne kształtowanie łuków i półkoli.

     - Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce- twierdzi Piotr Kułagowski. - Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i silnego podłoża.

     Podczas mocowania elementów brzegowych stopni niezbędnymi narzędziami są poziomica i metrówka. Na bieżąco trzeba bowiem sprawdzać i wyrównywać tak szerokość stopnia, jak i jego poziom. Po ustabilizowaniu się krawędzi stopnia, na podobnym podłożu układamy jego wypełnienie kostki brukowe. Kostkę należy dobić przy pomocy gumowego młotka w przypadku jasnych kostek, najlepiej białego lub bezbarwnego (żeby nie pozostawić na niej brudnych śladów). Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.

     Koniec wieńczy dzieło

     Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach. Nawierzchnię stopnia kilkakrotnie zasypuje się piaskiem i zamiata (fugowanie) oraz polewa wodą (szlamowanie). Pozwala to na dokładne wypełnienie i osadzenie go w przerwach między kostkami. Trzeba też pamiętać, że na małych powierzchniach nie można używać do zagęszczarek, aby nie zniszczyć nawierzchni.

     - Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak koniecznie trzeba zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę - mówi Piotr Kułagowski. - Aby mieć pewność, że wykonawca jest godny polecenia - najlepiej taką, która jest autoryzowana przez producenta kostki. Firma Libet wydaje takie certyfikaty jedynie na jeden rok. Dzięki temu jakość usług wykonawczych jest na bieżąco weryfikowana.

     Aranżacja ogrodu i jego zgranie z wyglądem i architekturą domu powoli stają się standardem tak dużych jaki i małych posesji. W każdym przypadku o harmonii całości często decydują detale. Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe z pewnością do nich należą. Warto o tym pamiętać przy budowie nowego lub remoncie starego tarasu, a nawet ganku od frontu domu.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Wskazówki projektowania ogrodów przydomowych

     Autorem artykułu jest Krystian Kowalski     Jeśli interesuje Cię założenie własnego ogrodu albo doprowadzenie do ładnego stanu działki, którą masz, to dobrze trafiłeś. Przeczytasz tutaj, jak zaprojektować ogród, aby był piękny.

     Decydując się na zakup działki, czy domu lub jego budowę warto wziąć pod uwagę ogród i już na etapie zakupu działki bądź o tym pomyśleć. Ogród jest jest idealnym miejscem na relaks, wypoczynek i rekreację. I pomimo, że projektowanie ogrodów nie jest rzeczą łatwo, można to zrobić samodzielnie. A w ostateczności można zlecić to firmie, dla której projektowanie ogrodów to codzienność. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Znajdziesz tu kilka cennych uwag na temat projektowania.

     Większość posiadaczy ogrodów chce, aby w jakiś sposób ich miejsce się wyróżniało od innych, zapewne Ty też do nich należysz. I nic w tym złego - Twój ogród powinien wyglądać tak, ja Ty sobie tego życzysz, tylko wtedy będziesz czuć się w nim naprawdę dobrze. Co można zrobić w swoim ogrodzie? Przede wszystkim zasadzić tam kwiaty, krzewy i drzewa jeśli miejsce na to pozwala. Można też zrobić warzywniak i przez cały letni sezon cieszyć się świeżymi i zdrowymi warzywami. Jeśli masz dość miejsca możesz postawić szklarnię, wydzielić plac pod grill, ognisko, czy jako miejsce zabaw dla dzieci.

     Piękno swojego ogrodu możesz osiągnąć dzięki kwiatowym kompozycjom - starannie dobranym kwiatom i kwitnącym krzewom. jesienią będziesz cieszyć się z pięknych owoców, które na nich wyrosną. Niektóre krzewy utrzymują owoce nawet zimą. Zapewnij sobie też jakiś zacieniony kącik, dzięki temu latem będzie, gdzie się schować i w przyjemnych warunkach poczytać lub wypić kawę z przyjaciółmi. Bardzo łatwo i szynko to osiągniesz dzięki zasadzeniu w jakimś roku liściastych drzew lub wysokiego żywopłotu - pamiętaj by osłaniał Cię od strony południowo-zachodniej, bo to stamtąd będzie padało najwięcej słońca. Jeśli posiadasz teraz, to zapewnij nad nim zadaszenie - nie ma nic piękniejszego latem od możliwości podziwiania ciepłego deszczu przed domem, a nie za oknem. Możesz tam też poustawiać donice z kwiatami.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Balkon na wyższym poziomie

     Autorem artykułu jest Nota bene     Niestandardowe, czasem wręcz zaskakujące zastosowania dla materiałów budowlanych i wykończeniowych to jeden z trendów współczesnej architektury oraz myśli designerskiej. Takie nowatorskie rozwiązanie zostało wykorzystane m.in. na powstającym osiedlu Angel Wings we Wrocławiu, gdzie balkony zostały wyłożone betonowymi płytami tarasowymi Venetia.

     Dotychczas płyty tarasowe najczęściej można było spotkać na domowych tarasach i ogrodowych ścieżkach. Przełamanie tej konwencji i zastąpienie płytami Venetia banalnego gresu to przykład nowego myślenia i początek inspirującego trendu w aranżacji balkonów.     - Ideą było stworzenie balkonu z materiału, który będzie miał strukturę naturalnego kamienia, a jednocześnie będzie od niego lżejszy i mniej śliski. Zdecydowaliśmy się na zaproponowanie inwestorowi płyt trasowych Venetia, które nie tylko spełniają wspomniane wcześniej warunki, ale też są znacznie tańsze od naturalnego kamienia mówi Kamil Drewczyński z firmy Libet, producenta płyt tarasowych Venetia.     Venetia na wysokości

     Nowoczesne projekty budynków mieszkalnych charakteryzuje na ogół spójna koncepcja opierająca się na funkcjonalności i pięknie prostej formy. Proste linie, surowe materiały to znaki szczególne współczesnej architektury. Nic dziwnego, że jednym z ulubionych materiałów architektów i dekoratorów wnętrz stał się beton. Jest on stosowany zarówno do budowy ścian, słupów, stropów, ale też kominków, zlewozmywaków czy blatów kuchennych. Wyłożenie balkonów betonowymi płytami Venetia, to kolejny przejaw tego trendu.

     Balkon, jako element z jednej strony będący częścią mieszkania, z drugiej zaś stanowiący nierozłączną część fasady budynku jest miejscem, gdzie spotykają się te dwie przestrzenie. Stylowa, chłodna i doskonale symetryczna elegancja płyt Venetia współgra z oszczędnym stylem nowoczesnego budownictwa, w którym dominują proste geometryczne kształty. Nawierzchnia typowa dla tarasów budowanych przy domkach jednorodzinnych okazała się idealna również w nowoczesnych budynkach mieszkalnych w samym środku wielkiego miasta.     Płyty Venetia swoim wyglądem nawiązują do skały wapiennej. Efekt naturalnego kamienia uzyskiwany jest dzięki nowoczesnej technologii WET-CAST stosowanej przez producenta płyt, nadającej każdemu elementowi unikalną fakturę kamienia. Można je układać w technologii na sucho, bez stosowania klejów i fug.

     - Elementy najlepiej wyłożyć na geowłókninie i 2-3 cm warstwie mączki kamiennej o frakcji od 2 do 7. Taka metoda jest znacznie szybsza i tańsza od tradycyjnego klejenia płytek do podłoża. W każdym momencie użytkowania płyty można zdjąć i bez kucia wymienić lub naprawić znajdujące się pod nią instalacje lub usunąć zacieki. Dodatkowo konstrukcja jest lżejsza i znacznie mniej niż płytki gresowe obciąża balkon wyjaśnia Kamil Drewczyński.     Trzecia możliwość to użycie zapraw drenarskich.     Gwarancja jakości

     Powierzchnia balkonu powinna być wytrzymała i odporna na ścieranie. Aby ograniczyć ryzyko upadków, nawierzchnia musi być również nieśliska. W polskim klimacie, w którym temperatury otoczenia zmieniają się w ciągu roku jak w kalejdoskopie, istotną cechą materiału pokrywającego podłogę balkonu jest mrozoodporność. Wszystkie te cechy posiadają betonowe płyty tarasowe Venetia, które zostały zaprojektowane z myślą o budowie wierzchniej warstwy tarasów oraz alejek ogrodowych. Cechuje je większa od płytek gresowych odporność na pękanie pod wpływem uderzenia. Poza tym zaimpregnowane płyty betonowe są mało nasiąkliwe i odporne na zabrudzenia. Dzięki temu stanowią praktyczną powierzchnię balkonu i pewne oparcie dla stóp. Gwarancję jakości daje świadomość, że płyty tarasowe są wykonane tak, aby znosić dużo większe obciążenia niż te na które mogą być narażone na balkonie.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Sen o zielonych dachach

     Miałem kiedyś sen - nie, żaden pijacki, ten z cyklu zanurzony w rzeczywistości nie kwestionuję jej, rozumiem i nie dziwią mnie zmiany, które w rzeczywistym świecie wywołałyby migrenę. Szedłem ulicami mojego miasta, w którego centrum dominuje zabudowa z początku XX wieku, secesyjne kamienice i kilka samodzielnych, średniej wielkości kompleksów architektonicznych w różnym stylu.

     Zniknęły stąd linie napięcia, zastąpiły je systemy nawadniania ogrodów, stylowe fontanny w podwórzach. Mieszkania na sprzedaż nie były martwe, kupowało się przestrzeń w której kwitła historia. Dachy zostały ze sobą zrównane: dodano jedno piętro, przez co możliwe było stworzenie rozległych arboretum wzdłuż ciągów ulic.
     Systemy nawadniania ogrodów były dostosowane stylistycznie do elewacji. Windy otwierały się wprost na mieszkania, na sprzedaż na ulicy wynoszono owoce z dachowych sadów. Ławki usytuowane były w żelaznych altanach, w których dostęp do prądu i Internetu pozwalał spędzać naprawdę wiele czasu.
     W miejscu dawnych pustych działek lub kilku szpetnych kamienic powstały klatki schodowe, prowadzące w górę, do ogrodów na dachach budynków publicznych. Te zawsze były o kilkadziesiąt centymetrów niższe, by nie niepokoić prywatności mieszkańców sąsiednich posesji. Z tych kilku parków, odmienionych rozsądną małą architekturą i zadbaną zielenią, ale istniejących i poza wymiarem snu, poprowadzono ciągi, zadrzewiając ulice, z których zniknął ruch.
     Tu nikt się nie spieszył, a publiczny transport w niczym nie przypominał obecnego. Pierścień ogrodów za śródmieściem skrywał pod sobą parkingi, bowiem ludzie jakoś musieli docierać za miasto. Dawne przedmieścia nie były widoczne może zniknęły? Panorama przypominała pocztówki z czasów zaborów: zaplanowana forma towarzyszyła naturze: miałem wrażenie, że znów czytam Opisać Wilno Venclovy, a przecież Sen tyczył się zachodnich rubieży świata Słowian.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Rozdrabniacz do gałęzi narzędziem pracy ogrodników

     Autorem artykułu jest Mat sat     W dzisiejszych czasach praca ogrodnika bywa karkołomnym zajęciem. Prawie wszystkie ogrody są bardzo mocno urozmaicone, sadzonych jest w nich wiele coraz bardziej zmyślnych roślin. Dlatego też praca w takim miejscu jest trudna i wymaga odpowiedniej wiedzy. Potrzeba na nią też wiele siły.

     Jednakże produkowanych jest coraz więcej różnorakich sprzętów, które sprawiają, że praca ta staje się nieco łatwiejsza. Między innymi także rozdrabniacze do gałęzi są bardzo wygodnym rozwiązaniem w utylizacji szczątków roślin i drzew, które są coraz częściej stosowane w zakresie dbania o ogrody gdy z znacznie pomaga w pracach. Zasadniczo przede wszytki rozdrabniacze takie są bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwala nam zwalczyć problem ucinanych gałęzi lub też tych, które samoistnie się łamią. Mogą bowiem zostać szybko zmniejszone w swoich rozmiarach a wtedy już pozbycie się ich jest zdecydowanie łatwiejsze. Dlatego też ogrodnicy bardzo chętnie decydują się na to by z tego rozwiązania korzystać.

     Popularność tego sprzętu sprawia, że rozdrabniacz do gałęzi produkowany jest obecnie przez coraz liczniejsze grono firm, które zdają sobie sprawę z tego, że jest to narzędzie dosyć drogie to jest ono powszechnie wykorzystywane. W związku z tym jego produkcja może przynosić firmą je wytwarzającym odpowiednie zyski.

     Dlatego od jakiegoś czasu jest wiele tego typu narzędzi dostępnych na rynku mniej lub bardziej skomplikowanych i każdy kto takiego sprzętu potrzebuje może wybrać łatwiej coś dla siebie, choć najczęściej na ich zakup decydują się firmy oraz osoby które zawodowa zajmują się pielęgnacją ogrodów.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     A może taras wentylowany

     Autorem artykułu jest Nota bene     Dobrze wykonany taras gwarantuje jego długotrwałą i bezproblemową eksploatację. Wśród stosowanych metod wykonawczych bezkonkurencyjna okazuje się technologia tarasu wentylowanego. Jest prostsza i szybsza od pozostałych, a co najważniejsze - pozwala uniknąć często popełnianych błędów.

     Aby przekonać się o zaletach tarasu wentylowanego warto porównać go z tradycyjnie stosowanymi rozwiązaniami. Niezależnie od tego, czy mówimy o wykończeniu tarasu na gruncie, na stropie nowo budowanego obiektu, czy też naprawie błędów wykonawczych w tarasie istniejącym popularne metody nie dają tu wielu możliwości manewru.     Taras wentylowany to określenie bardzo prostej konstrukcji składającej się ze wsporników (o stałej lub regulowanej wysokości) ustawianych na stabilnym podłożu oraz układanych na nich płyt. Dla przykładu w ofercie firmy Libet znajdują się cztery rodzaje wsporników dwa stałych (o wysokościach 8 i 35mm) i dwa regulowanych (w zakresach odpowiednio 40 67 i 60 90mm). Idealnym produktem do wykorzystania w tym systemie są płyty tarasowe Monza (Libet Impressio), a nawet duże płyty typu Quadro o grubości 8 cm - dostosowane do układania na wspornikach.     Taras na gruncie

     Wykonanie tarasu na gruncie najczęściej opiera się na dwóch metodach. Przy pierwszej zagęszcza się odpowiednio podłoże, podobnie jak przy układaniu kostki brukowej. Przy drugiej pojawia się wylewka betonowa kryta zwykle płytkami ceramicznymi. Pierwsza metoda przy profesjonalnej ekipie, dobrym zagęszczeniu podłoża i odpowiednio wykonanej opasce ograniczającej - nie sprawia potem kłopotów. Z kolei przy wciąż odruchowo stosowanych wylewkach nie jest to już takie oczywiste.     Oprócz sporych nakładów i czasochłonności drugiej metody, newralgicznym momentem jest wykonanie wylewki. Metodę obarcza spora liczba popełnianych błędów wykonawczych. Wśród najczęstszych można wymienić: zbyt małe zbrojenie płyty (lub w ogóle jego brak), niewłaściwe fundamentowanie (lub jego całkowity brak), czy też wadliwie wykonaną izolację przeciwwilgociową. W efekcie już po jednej zimie erozja może doprowadzić do zniszczenia tarasu. Jego naprawa będzie wtedy skomplikowana i kosztowna.     Tymczasem zastosowanie tarasu wentylowanego w zasadzie eliminuje wszystkie te zagrożenia. Jednocześnie znacznie mniejsze są wymagania co do przygotowania podłoża, jak również nie ma konieczności użycia skomplikowanych narzędzi. Znacząco skraca się czas wykonawstwa, a jednocześnie jeśliby nastąpiła taka konieczność konstrukcja tarasu umożliwia jego błyskawiczny demontaż i ponowny montaż.     Taras na stropie

     W wypadku tarasu na stropie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są mrozoodporne płytki gresowe klejone do przygotowanej wcześniej wylewki betonowej. Największym w tym wypadku problemem pozostaje właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. W tym przypadku wszystkie błędy skutkują jednak nie tylko uszkodzeniem powierzchni tarasu, ale także penetracją wody do pomieszczeń znajdujących się pod nim. Zastosowanie płytek ceramicznych bardzo zawęża możliwą do użycia gamę środków izolacyjnych. Jednocześnie deklarowana przez producentów mrozoodporność elementów wykończenia bardzo często w rzeczywistości pozostawia wiele do życzenia.     Taras wentylowany eliminuje wszystkie wyżej wymienione problemy. Zastosowanie tego systemu umożliwia znacznie pewniejsze wykonanie izolacji przeciwwilgociowej przy użyciu praktycznie dowolnych materiałów, od środków bitumicznych począwszy na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymaganiem jest w tym wypadku właściwe ukształtowanie spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzania wody deszczowej.     Naprawa istniejących tarasów na stropie

     Naprawa wadliwie ułożonych powierzchni tarasów na stropach wiązało się dotychczas z zerwaniem płytek i warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Potem trzeba było ułożyć każdą wymienioną warstwę na nowo. Jeśli osadzenie drzwi tarasowych zachowuje nie mniej niż 48 mm zapasu znacznie szybszą i prostszą metodą także tutaj, jest zastosowanie metody tarasu wentylowanego. W tym wypadku niezbędne jest jedynie pokrycie istniejącej powierzchni warstwą izolacji (folia lub membrana) i ułożenie na niej wsporników a następnie płyt tarasowych. Cała operacja jest znacznie prostsza, szybsza i tańsza. Jedynym, odrobinę bardziej skomplikowanym elementem jest właściwe zakończenie izolacji na krawędziach tarasu. Nawet jednak jeśli nie uda się wykonać tego od razu idealnie konstrukcja tarasu wentylowanego umożliwia niemal pozbawione konsekwencji wykonanie poprawek.     ***     Budowa tarasu wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności i doświadczenia. Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu potencjalnych błędów wykonawczych to najważniejsze zalety koncepcji tarasu wentylowanego. Do jego wartości przekonują jednocześnie nowe możliwości estetyczne. W miejsce powszechnych płytek gresowych stosuje się płyty tarasowe o większym formacie i ciekawszym wzornictwie. Warto o tym pamiętać.     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Cały rok w dobrym stylu

     Autorem artykułu jest Nota bene     Posesja ze swoim otoczeniem powinna wyglądać równie dobrze latem, jesienią czy zimą. Chcemy aby niezależnie od pogody, zawsze zachowywała swoją estetykę. To możliwe. Wystarczy podkreślić ją odpowiednimi akcentami i dodatkami.

     Myśląc o zimie, w marzeniach widzimy otoczenie naszego domu okryte połyskującym w słońcu białym śniegiem. Rzeczywistość jest zazwyczaj inna. Zima w Polsce jest długa i większość tego czasu brakuje słońca i pada deszcz, a rośliny ogołocone z zieleni, rzadko kiedy wyglądają zachwycająco. W tym czasie na pierwszy plan wysuwa się całościowy projekt domu, jego fasada, taras, wybrukowane ścieżki i podjazd oraz elementy małej architektury ogrodowej. Sposób aranżacji nawierzchni wokół domu nabiera wtedy większego znaczenia, niż podczas pogodnej aury. Duże znaczenie mają detale, takie jak kształt i kolor kostki brukowej. To właśnie takie szczegóły determinują jak będzie prezentowała się nasza posesja przez większą część roku.     Ocieplanie wizerunku domu

     Nasycone barwy ocieplają wizerunek domu, rozciągając atmosferę domowego wnętrza na otoczenie budynku. Intensywne odcienie inspirowane kolorem tytoniu doskonale uzupełniają drewnianą elewację budynku, subtelnie podkreślając jego detale architektoniczne. W przypadku zaś otynkowanej fasady, na zasadzie kontrastu, nadają jej wyrazistości.

     Smukłe prostokątne kostki brukowe Via Trio w kolorze brązu i jasnego beżu (tabacco, pastello) nawiązujące swoim wyglądem do desek podłogowych, nadają przytulności otoczeniu domu, podkreślając charakter domowego zacisza. Kolor bruku obmytego deszczem staje się jeszcze bardziej intensywny. Przyciąga wzrok, zwracając uwagę na kształt i fakturę szlachetnego materiału. Zestawienie trzech różnej wielkości prostokątów, tworzy na nawierzchni subtelene melanże. To gra zespołowa, gdyż każdy element ma tutaj swoje miejsce i współpracuje razem z innymi częściami kompozycji. Gładka powierzchnia bruku, nietypowy kształt detali oraz minimalne dystanse miedzy elementami nadają całości kompozycji spójności.     Bezpieczne zacisze

     Nawierzchnia wykonana z kostki Via Trio odzwierciedla piękno naturalnego drewna, cechując się przy tym zdecydowanie wyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornością na warunki atmosferyczne niż oryginał.

     - System kostek brukowych Via Trio jest autorskim projektem firmy Libet, który za swoją innowacyjność został nagrodzony wyróżnieniem TopBuilder 2012. Kostka spełnia wymagania budownictwa zrównoważonego, a także zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo wznoszonych obiektów budowlanych mówi Małgorzata Barańska, dyrektor marketingu w firmie Libet.     Elementy są produkowane z wykorzystaniem technologii Anti Liquid System, zabezpieczającym nawierzchnię przed wilgocią i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Kostki są gładkie, ale nieśliskie. Mimo nietypowego (jak na kostkę) formatu, Via Trio świetnie sprawdza się na dowolnej nawierzchni i może znosić stosunkowo duże obciążenia. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko do brukowania tarasów i przydomowych ścieżek, ale też placów i podjazdów.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Raz, dwa i zamknięte - nowe pojemniki od Paclana

     Dobrze zaopatrzona lodówka to nie wszystko. Aby produkty na długo zachowały świeżość i wartości odżywcze, trzeba je odpowiednio przechowywać.Pojemniki Fresh Life marki Paclan znakomicie wywiążą się z tego zadania.

     Paclan stworzył bogatą linię plastikowych pojemników, których różnorodne kształty i rozmiary ułatwią przechowywanie wielu różnych rodzajów pożywienia.Każde pudełko wyposażone jest w szczelną pokrywę wzmocnioną silikonową uszczelką, która zapewnia całkowitą izolację. Bez obaw możemy przechowywać produkty o rozmaitej konsystencji nic się nie wyleje ani nie wysypie. Pewność gwarantuje także system czterech zatrzasków. Umieszczając pożywienie w pojemniku, uchronimy je przed wyschnięciem czy szybkim zepsuciem. Fresh Life nadają się nie tylko do biernego przechowywania żywności są wykonane z materiału odpornego na bardzo niskie i wysokie temperatury. Dzięki temu możliwe jest zamrażanie produktów umieszczonych w pojemnikach, a także odgrzewanie potraw w temperaturze nawet 120°C. Wszystkie produkty z linii można myć w zmywarce. Pojemniki dostępne są w pojemnościach od 0,3 do 2,5L. Do kupienia zarówno pojedynczo, jak i w zestawach.

     Cena: od 6 do 14 zł (pojedyncze pojemniki), od 15 do 25 zł (zestawy)
     Więcej informacji znajduje się na: www.paclan.pl

     Paclan, jedna z wiodących marek artykułów gospodarstwa domowego jednorazowego użytku, prezentuje się w nowej odsłonie. W sklepach już pojawiły się produkty w odświeżonych opakowaniach i z nowym logotypem, znaczne zmiany widać także na stronie internetowej.

     Nowy logotyp Paclan - biały napis na czerwonym tle, już bez grafiki i claimu Family Products - to prostota przekazu, podkreślenie innowacyjnego charakteru marki i jej dynamicznego rozwoju. Efekty rebrandingu Paclana widać już na sklepowych półkach - produkty marki pojawiają się w nowych opakowaniach.

     Odświeżona jest także strona internetowa marki - www.paclan.pl. Funkcjonalności nie zmieniły się w znaczny sposób, ale nowością jest szata graficzna - nawiązująca do widniejącej w logo czerwieni, a także do stylu vintage. Ze strony internetowej marki można przejść bezpośrednio na jej profil na Facebooku, a także na blog o wdzięcznym tytule Historie Kuchenne.

     O firmie:
     Paclan to marka należąca do CeDo Sp. z o.o., producenta artykułów gospodarstwa domowego jednorazowego użytku. CeDo Sp. z o.o. jest jednym z największych eksporterów z regionu Dolnego Śląska. W ofercie Paclan znajduje się wiele rodzajów worków na odpady, ściereczek, czyścików kuchennych, a także artykułów związanych z przechowywaniem i przygotowywaniem żywności: papier do pieczenia, woreczki na mrożonki czy folia spożywcza.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Wielofunkcyjny zlew nie tylko do zmywania

     Urządzenia biurowe, spełniające funkcje skanowania, drukowania i kopiowania potocznie nazywamy kombajnami. Taką samą potoczną nazwę mają zlewy nowej generacji, które służą nie tylko do zmywania naczyń, ale pełnią też inne funkcje kosza na drobne śmieci, np. z obierków, stojaka na noże i deskę do krojenia.

     Takie zlewy są już dostępne w Polsce. To nowa seria Fargo od Kuchinox.

     Dwa nowe modele Fargo to zlew dwukomorowy i jednokomorowy. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i posiadają powierzchnię z mikrolnu wykończenia nowej generacji, które pozwala na łatwiejsze utrzymanie zlewu w czystości. Dwukomorowy zlewozmywak Fargo poza stojakiem na noże w zasadzie nie różni się od tradycyjnych zlewów ze stali nierdzewnej. Zlewozmywak jednokomorowy to hit wielofunkcyjności. Poza stojakiem na noże posiada ociekacz, na którym można położyć deskę do krojenia oraz pojemnik na odpadki, który może być wykorzystywany również jako miejsce przechowywania gąbek do mycia, ściereczek czy innego rodzaju środków utrzymania czystości, które pozostawione koło zlewu wyglądają nieestetycznie.

     Oba kombajny to typ zlewów wpuszczanych, czyli mocowanych do blatu. Ich wymiary to 78 x 43 cm (dwukomorowy) i 78 x 45 cm (jednokomorowy). Posiadają standardowe odpływy 3,5. Każdy z nich ma 2 lata gwarancji. Koszt jednego to ok. 460 zł. Do kupienia w sieci marketów Leroy Merlin.

     -
     Poniżej na zdjęciu zlew Fargo jednokomorowy, przystosowany do pełnienia różnych funkcji. W przypadku małej przestrzeni na blacie może spełniać funkcje podstawki pod deskę do krojenia; służy jako stojak na noże. Pod pokrywką ma ukryty pojemnik na drobne odpadki, na przykład obierki z ziemniaków. Można go też wykorzystywać jako pojemnik do przechowywania gąbek, ściereczek i środków czytości. b

     Katarzyna Juszczyk, Kuchinox

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Światło w twojej kuchni

     Autorem artykułu jest InplusPR     Kuchnia to miejsce gdzie najczęściej spędzamy czas i nie bez przyczyny nazywa się ją sercem każdego domu. Planując oświetlenie tego pomieszczenia warto przemyśleć jaki efekt chcemy uzyskać.

     Wybierając oświetlenie do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na barwę, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane światło spełnia kilka funkcji poprawia atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, może także podkreślić jego elementy dekoracyjne. Całkowity komfort zapewni nam zastosowanie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

     Światło strategiczne

     Niezwykle sprytnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji osobne oświetlenie poszczególnych stref roboczych. W kuchni mamy do czynienia z trzema głównymi strefami: blat, kuchenka i zlewozmywak. Wymagają one właściwego oświetlenia, bo to przy nich spędzamy najwięcej czasu.

     Doskonałym źródłem światła tuż nad kuchenką mogą być lampki znajdujące się w okapie. Zlewozmywak można oświetlić za pomocą specjalnej baterii wyposażonej w diodowy pierścień świetlny. Natomiast źródłem światła w okolicy blatu kuchennego mogą być lampki meblowe lub podszafkowe montowane w oprawach wiszących półek. Ciekawym rozwiązaniem w tym ostatnim przypadku będzie świecąca półka meblowa wyposażona w diody elektroluminescencyjne.

     - Dzięki zastosowaniu technologii LED, jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale i praktyczne zarazem mówi Karina Skiba z firmy SKOFF. Półka meblowa Solum oświetla zarówno roboczą powierzchnię blatu, jak i zawartość szafki. Jej dodatkową zaletą jest to, że utrzyma nawet 20-kilogramowe obciążenie. Dzięki szczelnej obudowie płyty szklanej uniemożliwia przenikanie do wnętrza płynów i innych zanieczyszczeń. Świecąca półka meblowa jest więc bardzo łatwa w utrzymaniu, a przy tym niezwykle estetyczna. Takie kompleksowe rozwiązanie sprawdzi się w każdej nowoczesnej zabudowie kuchennej dodaje Karina Skiba.

     Oświetleniowa baza

     Wbrew powszechnej opinii, centralne oświetlenie nie musi być bardzo jasne. Najważniejsze, by dawało równomierną emisję światła w całym pomieszczeniu. Lampy dobrze jest ustawić tak, by odbijające się od sufitu światło padało na sprzęty, nie powodując przy tym owstawania cieni. Taki efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnych lamp sufitowych z oprawami rozpraszającymi światło. Najlepiej wybrać takie, które emitują światło o barwie zbliżonej do naturalnego i zamontować je na linkach, szynach lub w podwieszonym suficie. Dzięki temu uzyskamy wrażenie wyższego i bardziej przestrzennego wnętrza. Przy wyborze tego oświetlenia warto zwrócić uwagę na liczbę i moc żarówek, gdyż nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Przykładowo, trzy tradycyjne świetlówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna setka, a przy tym zużywają o wiele więcej energii. Pamiętajmy jednak, że w większej kuchni centralna lampa nie wystarczy, gdyż w niektórych miejscach mogą powstawać cienie, które będą utrudniać pracę.

     Rozświetlo ne dodatki

     W aranżacji kuchni coraz istotniejszą rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne przy użyciu opraw LED-owych. Dyskretne, punktowe światło nadaje wnętrzu indywidualny charakter - podkreśla elementy dekoracyjne, tworzy miły i przytulny klimat. Ogromną zaletą technologii LED jest wysoka intensywność światła przy minimalnym poborze prądu. Jest to więc rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również oszczędne.

     Światło dekoracyjne najlepiej skierować na przedmioty dotąd niedostrzegane. Wychodząc z cienia, zyskują one nowy wymiar. Dzięki technologii diodowej jesteśmy dziś w stanie oświetlić wnęki szafek, schowki oraz wszystkie te miejsca, w których instalacja tradycyjnych żarówek byłaby niemożliwa. Wspaniałym punktowym światłem odznaczają się również halogeny. Pamiętajmy jednak, że w odróżnieniu od oprawek LED-owych, nie można ich instalować w drewnianej zabudowie meblowej, ponieważ w trakcie pracy nagrzewają się.

     Ciekawą alternatywą dla lamp sufitowych są również oprawy montowane w podłodze, które doskonale zaakcentują najniższe partie kuchennej zabudowy.

     Te liczne rozwiązania pokazują, że w sferze światła nie ma ograniczeń, a jego ogromną zaletą jest różnorodność, która idzie w parze z nowymi technologiami.

     Przydatne światło-triki:

     Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale może również zatuszować pewne mankamenty. W jaki sposób?

     Zbyt niskie pomieszczenie możemy optycznie podwyższyć, stosując bardzo jasne oświetlenie sufitowe.

     Wiele rozproszonych punktów światła w różnych częściach kuchni da nam wrażenie przestronności.

     Wąską kuchnię poszerzy natomiast mocne oświetlenie jednej ze ścian.


     Inpluspr.pl


     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Na moim stole zamieszkał mały ptaszek

     Seria Sikorka to propozycja na design jesienno - zimowego stołu firmy Ter Steege. Naczynia ze wzorem małego ptaszka to powrót do natury. Wszystkie dekoracje Jet są inspirowane światem z za okna. Wpuść do swojej kuchni niebiesko - żółtą sikorkę. Niech mały ptaszek pojawi się także i w Twojej kuchni, nie tylko na gałązce za oknem. Sikorka przysiada na półkach, chowa się w miskach i filiżankach.

     Jedną z propozycji Ter Steege na sezon 2011/2012 jest wzór sikorki modrej. Zainspirowana przyrodą dekoracja swoim charakterem nawiązuje do spokojnej atmosfery jesiennych poranków.

     Kolekcja składa się z wielu elementów, które wypełnią twoją kuchnię motywem rozszczebiotanego ptaszka. Cała kolekcja znajduje się na stronie http://www.pomocnicykuchenni.pl/

     W jej skład wchodzą talerze o średnicy 17, 20, 24, 27 i 32 cm udekorowane motywem sikorki lub serduszek na krawędziach. Ponadto w kolekcji są także: kubki o pojemności 0,16 i 0,26 l, filiżanki 0,20 l, 0,26 l ze spodkiem, czajnik, cukiernica, mlecznik oraz miska o średnicy 13 cm. Dostępne są także dzbanek na wodę i soki, pojemnik.

     W centralnym polu naczyń namalowany jest wielobarwny ptaszek siedzący na liściastej gałązce. Ptak żyjący w naszych lasach i ogrodach. Ubarwienie sikorki jest w kolorystyce niebiesko - zielonej. Akcentem na obrzeżach naczyń są malutkie serduszka lub kwiatki.

     Linie uzupełniają podkładki z tworzywa i tace z melaminy w 3 rozmiarach oraz maty i obrusy bawełniane. Jak również łapki, chwytaki i ściereczki bawełniane. Uzupełnieniem naczyń stołowych jest komplet serwetek papierowych.

     Naczynia Sikorka przygotowane zostały z porcelitu, ze szkliwa w kolorze starej bieli. Białe tło podkreśla brąz dekoracji i sprawia, że całość jest harmonijna i przyjemna w estetycznym odbiorze. Inspiracje pięknem przyrody objawiają się nie tylko w twórczości Jet, ale również w trosce o środowisko naturalne. Wszystkie elementy serii są pakowane zbiorczo w szare opakowania.

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Zbyt mała kuchnia

     Zbyt mała kuchnia to problem sporej grupy społeczeństwa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Także niewielką kuchnię można urządzić ergonomicznie i efektownie. Planując aranżację takiej kuchni powinniśmy wiedzieć o kilku rzeczach.

     Nie starajmy się jej zagospodarować poprzez zabudowanie meblami od podłogi po sufit, bowiem nasze wnętrze będzie sprawiać wrażenie ciaśniejszego, niż jest w rzeczywistości. Taka zabudowa sprawia przytłaczające wrażenie. Dodatkowo wspinanie się do szafek umieszczonych pod sufitem jest niezbyt bezpiecznym rozwiązaniem.

     W niewielkich pomieszczeniach warto stosować szafki przeszklone, sprawiają one wrażenie lekkości optycznej. Mleczna szyba znajdująca się na wysokości oczu daje poczucie przestrzeni i głębi. W ciasnych kuchniach efektownie prezentują się podświetlane szafki.

     Niewielkie wnętrza dużo lepiej prezentują się w jasnych kolorach. Doskonale wyglądają w nich szafki z frontami w połysku, odbijają one światło dając iluzję przestronności.

     Dodatkową pakowność możemy uzyskać poprzez umieszczenie pomiędzy blatem, a szafkami górnymi płytkich szufladek lub półek na przyprawy.

     Sztuką jest tak urządzić kuchnię, aby miejsce w niej było wykorzystane w całości, bez ślepych zaułków i niedostępnych katów. Nowoczesna technika ułatwia nam to zadanie.

     Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej dodatkowo odpowiednio wyposażenie szafek typu carga, szuflady itp. Dzięki temu wszystko co niezbędne będzie pod ręką, a w dodatku lekko się wysuwa i podjeżdża.

     Do lamusa odchodzą tradycyjne chlebaki, na które zawsze brakowało miejsca na blatach.
     Obecnie do przechowywania pieczywa przewidziane są odpowiednie pojemniki przechowywane w szufladach. Dużo czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym z szufladą. Na rynku spotkać można wyjeżdżające z szufladą:
     krajalnice, tostery, wagi. Są to, niestety dość drogie sprzęty .

     Szafki na kółkach przypominające trochę wózki stewardes są bardzo przydatne jako pomocnik podczas przygotowywania posiłków. Niższe od dolnej zabudowy z powodzeniem mogą być wsuwane pod wspólny blat w miejscu kaloryfera. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać niezagospodarowaną lukę pod oknem, nie ograniczając dostarczanego ciepła.

     mała kuchnia

     Czasami wyjściem jest też zwiększenie głębokości blatu. Dzięki pogłębieniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dodane centymetry to również miejsce na przeprowadzenie rur hydraulicznych w odpowiednie miejsce.

     Mała kuchnia wymaga bardzo wnikliwego przeanalizowania wszystkich za i przeciw.
     Projektant wnętrz Lublin Vena - Urszula Tomaszewska

     projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi?

     Czy możliwe jest, żeby nasze domowe rośliny odczuwały sympatię dla swoich opiekunów? I dlaczego jak mawiają ogrodnicy trzeba mieć "dobrą rękę do kwiatów"?W jaki sposób rośliny czują , że ktoś ma do nich "dobrą rękę"?.

     Czy chodzi tylko o stworzenie im bardzo dobrych warunków do rozwoju, podlewanie, nawożenie i odpowiednią pielęgnację? Dlaczego niektóre kwiaty sprawiają, że w ich towarzystwie czujemy się doskonale i odpoczywamy a przy innych nie? I nie chodzi tu wcale o zapach czy wydzielane przez rośliny olejki eteryczne.

     Okazuje się, że rośliny porozumiewają się z ludźmi na swój sposób. Również za pomocą swojej aury. tzn. pola energetycznego, które otacza każdego człowieka i każde żyjące stworzenie, w tym też rośliny. Aura emituje delikatne barwy tęczy, co można zobaczyć na tzw. fotografii Kirliana. Ten rosyjski naukowiec skonstruował w tym celu specjalny aparat fotograficzny. Istnienie aury zostało poparte więc naukowymi dowodami. Można ją sfotografować i zobaczyć.

     Pozytywny stosunek człowieka do rośliny wzmacnia jej aurę i sprawia, że lepiej ona rośnie. Od dawna wiedzą o tym ogrodnicy. Dlatego właśnie z sympatią przemawiają do swoich "podopiecznych". Rośliny magazynują uzyskaną w ten sposób dodatkową energię, co przyczynia się do ich lepszego wzrostu, bujnego kwitnienia i zwiększania sił obronnych przeciwko chorobom. Oczywiście podlewanie, odżywki i częsta pielęgnacja jest podstawą do prawidłowego rozwoju naszych roślin.

     Uwaga: Wybuchy wściekłości, złość lub krzyk powodują kurczenie się aury roślinnej. Złe emocje człowieka skierowane bezpośrednio przeciwko roślinie sprawiają, że może ona nawet uschnąć. Zdrowe i lubiane rośliny odwdzięczają się człowiekowi przekazując mu część swojej pozytywnej energii. Wówczas dobrze się czujemy w ich pobliżu. Następuje wymiana energii pomiędzy aurami roślin i ich opiekuna.

     Poniżej podaję 6 przykładów roślin najczęściej spotykanych w naszych domach i ogrodach o najsilniejszych i najbardziej pozytywnych energiach dla człowieka:

     - zielistka
     - dracena
     - bluszcz
     - paproć
     - róża
     - motylnik (storczyk)

     Warto się z nimi zaprzyjaźnić a z pewnością poczujemy się lepiej w ich towarzystwie. Stare przysłowie mówi, że natura może bez nas istnieć, człowiek bez natury niestety nie. Bądźmy więc blisko naszych roślin a z pewnością odwdzięczą się nam bujnymi liśćmi i pięknymi kwiatami.     Studio Florystyczne Green-Line
     www.green-line.com.pl     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Jak rośliny porozumiewają się między sobą?

     Czy możliwe jest, żeby rośliny kontaktowały się między sobą? Dlaczego niektóre rośliny "nie lubią się" z innymi i nie tolerują ich sąsiedztwa, chociaż stoją w osobnych doniczkach i nie są posadzone razem?.

     Dlaczego z innymi doskonale się "rozumieją" i rosną bujnie obok siebie w idealnej harmonii? W jaki sposób przekazują one sobie nawzajem informacje i czy to w ogóle możliwe?

     Rośliny porozumiewają się między sobą za pośrednictwem aury, tzn. pola energetycznego, które otacza każdego człowieka i każde żyjące stworzenie, w tym też rośliny. Ma ono kształt okrągły lub jajowaty i składa się z kilku warstw, które wzajemnie się przenikają. Aura emituje delikatne barwy tęczy, co można zobaczyć na tzw. fotografii Kirliana. Ten rosyjski naukowiec skonstruował w tym celu specjalny aparat fotograficzny. Istnienie aury zostało poparte więc naukowymi dowodami. Można ją zobaczyć na zdjęciu.

     Zdarza się, że osoby wrażliwe postrzegają aurę rośliny jako chmurę w różnych odcieniach kolorów. Jeśli roślina jest zdrowa, kolory są czyste, mieniące się tęczowo. Ciemne, brudne kolory nie świadczą dobrze o kondycji żywego organizmu, od którego pochodzą.

     Rośliny rosnące obok siebie w skupisku mogą utworzyć regularny strumień energii. Ich aury przenikają się. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Fiołki, cyklameny czy obuwniki rosną o wiele lepiej w dużej grupie. Warto je sadzić razem, albo tylko postawić obok siebie doniczki. Pojedyncze okazy będą wspierać się wzajemnie energią i wytworzą wspólną aurę, która będzie je chronić jak parasol. Nie powinno się natomiast stawiać rośliny o wąskich, szpiczastych liściach (np. juki czy sansewiery - potocznie zwanej "szabelkami") w sąsiedztwie cyklamenów, fiołków czy innych niewysokich roślin o okrągłym ulistnieniu. Wąskie, szpiczaste liście emitują dość agresywną energię, która może po pewnym czasie zniszczyć mniejsze rośliny o łagodnie zaokrąglonych liściach.

     Jukka czy sansewiera bardzo dobrze działa na ludzi w miejscu pracy, np. w biurze, ponieważ ich energia pobudza do dynamicznego działania. Nie powinniśmy jednak umieszczać tych roślin w sypialni, ponieważ ich obecność zakłóca sen i odpoczynek.

     Warto pamiętać również o łagodnym przemawianiu do naszych kwiatów przy okazji podlewania. Oczywiście nie rozumieją one słów, ale odbierają dobrą energię z naszej aury, co sprawia, że czują się dobrze w naszej obecności i lepiej rosną. Wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy, "rozmawiający" regularnie ze swoimi podopiecznymi. Osiągają czasami naprawdę zdumiewające wyniki w hodowli kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia, ale rośliny z pewnością odwdzięczą się nam również za "dobre słowo", a my poczujemy się przez to odrobinę bardziej szczęśliwi.     Studio Florystyczne Green-Line
     www.green-line.com.pl     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

     Uprawa kaktusów - choroby

     Autorem artykułu jest Miłosz Gądziak     W artykule dowiesz się, jakie choroby mogą spotkać kaktusy i jak ich uniknąć oraz jak podlewać kaktusy, aby żyły długo i cieszyły oczy doświadczonych i tych mniej doświadczonych hodowców.

     Choroby kaktusów

     Kaktusy, tak samo jak inne rośliny są narażone na wiele chorób i szkodników, które należy zwalczać od razu, gdy się pojawią. Chociaż specjaliści twierdzą, że kaktusy należą do jednych z najrzadszych roślin atakowanych przez szkodniki, warto jest im zapobiegać. Przede wszystkim uprawa kaktusów to dobór odpowiedniego miejsca, temperatury, ochrona przed warunkami klimatycznymi. Odpowiednia pielęgnacja, bowiem uchroni nasze rośliny przed szkodnikami i różnymi chorobami. Najczęściej pojawienie się chorób i szkodników związane jest właśnie z nieprawidłową uprawą kaktusów i nieodpowiednich dla nich miejsc - za gorących, zbyt jasnych czy ciemnych, itp. Mogą się wówczas pojawić mszyce, mączliki, roztocza i inne pasożyty.

     Inną chorobą jest także zanik chlorofilu, osłabienie zielonej barwy, a czasem rośliny mogą zostać zaatakowane nawet przez inne pasożyty grzyby. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest sprawdzać czy rośliny nie mają znaków chorób, pasożytów, a gdy tylko takie zauważymy należy od razu zareagować. Już wcześniej możemy zaopatrzyć się w środki przeciw pasożytom, przy uprawie kaktusów warto pomyśleć również o nawozach, wspomagających i zarazem chroniących nasze rośliny. Gdy już dojdzie do pojawienia się szkodników czy innych chorób warto pamiętać, że w celu ich zwalczenia najlepsze są substancje chemiczne. Zapobiegać chorobom, należy zadbać o właściwe miejsce dla wzrostu roślin, zapewnić dostęp świeżego powietrza i składników odżywczych. Wówczas szanse wystąpienia szkodników będą mniejsze.

     A jak podlewać kaktusy?

     Kaktusy to rośliny wytrzymałem na okres suszy jednak musimy pamiętać, aby podlewać je tak często jak tego potrzebują. Najlepszą metoda na sprawdzenie wilgotności podłoża w doniczce będzie wbicie palca w ziemie. Jeśli jest ona sucha w środku oznacza to, że kaktusa należy podlać. Wiadomo, że ziemia szybciej będzie się wysuszała w okres letni a zimowy wolniej. Podlewając kaktusy należy również pamiętać o tym, że rośliny te czują się lepiej, gdy są podlewane rzadziej, ale za to intensywniej niż często w małych ilościach

     --

     Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.