piątek, 3 czerwca 2011

Umeblowanie pokoju dziecka

Umeblowanie pokoju dziecka

Umeblowanie pokoju dziecka nie jest rzeczą łatwą. Wybredne gusta naszych dzieci sprawiają, że trudno je zadowolić. Trzeba szukać kompromisu pomiędzy wyglądem mebli, a ich funkcjonalnością. Na szczęście producenci mebli dziecięcych dostrzegają rozterki rodziców. Dziś na rynku można znaleźć wiele mebli dla dzieci, które są nie tylko ładne i kolorowe, ale również wytrzymałe na wybryki najmłodszych oraz tworzone w trosce o ich bezpieczeństwo.

Umeblowanie mieszkania czy domu to niezwykle ważna kwestia. Meble dziecięce, zdaniem zarówno producentów, jak i kupujących to niezwykle ważna część umeblowania naszego domu, gdyż muszą być one funkcjonalne i bezpieczne dla naszych pociech, szczególnie tych najmłodszych. Rodzice poza tym wymagają, aby meble dla dzieci były wykonane z bardzo trwałych materiałów, dających się łatwo czyścić, gdyż jak wiadomo, nasi milusińscy potrafią mieć zaskakujące pomysły związane z przyozdabianiem swojego pokoju własnoręcznie wykonanymi malunkami. Dlatego producenci prześcigają się wprost w wymyślaniu coraz nowszych wzorów oraz stosowaniu rozmaitych materiałów do produkcji takich mebli.



meble dla dzieciDuże ilości różnego rodzaju schowków, które zawierają niektóre meble dla dzieci, pomagają utrzymywać porządek w pokoju, gdyż umożliwiają schowanie wielu dziecięcych "skarbów&", które zajmują często bardzo dużo miejsca.



Całkiem oddzielną kategorią są tutaj meble młodzieżowe, które bardzo często są projektowane w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród młodych ludzi. Dzięki temu można maksymalnie dopasować je do potrzeb nastolatków, którzy chcą, aby ich pokój wyrażał ich osobowość. Klienci twierdzą, ze duża ilość dostępnych na rynku wzorów i kolorów mebli bez problemu pozwala dobrać je do każdego otoczenia, a także dopasować do charakteru i osobowości każdego z nas. Kolorowe i fantazyjne meble dziecięce wywołują radość na twarzy dziecka, co jest chyba najważniejsze dla rodziców.



Teraz meble dla dzieci cieszą nie tylko swym wyglądem, ale również funkcjonalnością. Są tez projektowane w taki sposób, aby nadawały się do pokoju dziecka wraz z jego dorastaniem. Dzięki temu nie musimy martwić się, że gdy nasza pociecha dorośnie, jego pokój trzeba będzie umeblować od początku.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie

Aby cyrkulacja c.w.u. działała sprawnie i energooszczędnie.

Ponieważ stałe podgrzewanie wody krążącej w instalacji powoduje zwiększenie zużycia energii, warto zainwestować w urządzenia, które zoptymalizują działanie instalacji. Sprawnie działająca instalacja recyrkulacyjna znacząco zmniejsza zużycia wody, a co za tym idzie ogranicza ilości powstających ścieków. Zmniejsza także zapotrzebowanie na energię do podgrzania c.w.u.

Warto rozważyć montaż, niezbyt wciąż popularnych, zaworów termostatycznych do równoważenia instalacji c.w.u. Zadaniem ich jest utrzymanie minimalnego przepływu cyrkulującej wody, tak aby miała cały czas żądaną temperaturę. Kiedy woda wystygnie, zawór automatycznie się otwiera, zwiększając przepływ. Gdy temperatura wzrośnie, zawór się przymyka, ograniczając strumień wody.



Zawory te są doskonałą alternatywą dla stosowanych dotychczas kryz dławiących lub zaworów z nastawą wstępną, które ustawiano raz po zmontowaniu instalacji i rozdział wody na poszczególne obiegi pozostawał stały.



Zawory termostatyczne mają tą przewagę nad starym rozwiązaniem, że zmieniają rozdział wody zależnie od warunków w danej chwili (czyli na przykład od tego, które krany są odkręcone). Dzięki temu przepływ ciepłej wody jest zawsze optymalny i można zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody nawet o kilkanaście procent.



Dzięki zastosowaniu zaworów termostatycznych uzyskujemy dodatkowo możliwość zróżnicowania temperatury wody w poszczególnych obiegach, np. innej dla kuchni czy łazienki.



Znaczne oszczędności energii na podgrzanie c.w.u. uzyskuje się dzięki zastosowaniu pomp cyrkulacyjnych sterowanych zegarem. Zegar uruchamia pompę tylko w zadanym czasie, kiedy wiadomo, że instalacja c.w.u. będzie wykorzystywana, oraz wyłączał, kiedy cyrkulacja nie będzie potrzebna, na przykład w nocy.



Doskonałym rozwiązaniem są także pompy cyrkulacyjne sterowane termostatem, który wyłącza pompę po osiągnięciu przez krążącą w rurach wodę zadanej temperatury w przedziale od 35 do 65°C. Po obniżeniu się temperatury wody o kilka stopni termostat ponownie uruchamia pompę cyrkulacyjną.(KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyazcja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?

Co to jest DGP - system dystrybucji gorącego powietrza?

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu.

DGP to systemem dystrybucji gorącego powietrza. W systemie takim czynnikiem grzewczym jest powietrze. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze napływa poprzez specjalny kanał nawiewny jak również poprzez szczelinę między obudową a wkładem kominkowym. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.



Na wylotach przewodów nawiewnych montuje się kratki lub anemostaty z regulacją strumienia powietrza. Powinny mieć minimum taki przekrój jak kanał doprowadzający. Wyloty przewodów montuje się w pobliżu okien lub ścian zewnętrznych w stropie, ścianie, tak aby cyrkulacja powietrza zapewniała prawidłowy rozkład ciepła w pomieszczeniu.



Do wykonania instalacji można używać przewodów wykonanych z blachy stalowej lub przewodów elastycznych odpornych na działanie wysokich temperatur.



Powietrze ogrzane przez wkład kominkowy może być rozprowadzane do innych pomieszczeń, zarówno w sposób grawitacyjny jak i wymuszony. Systemy wymuszone dają dużo większe możliwości w porównaniu do układów grawitacyjnych, jednakże są bardziej skomplikowane i przez to droższe w instalacji.



System DGP najlepiej jest uwzględnić już na etapie projektowania domu. Istnieje wtedy możliwość najbardziej dogodnego usytuowania kominka, zaprojektowania bezkolizyjnego przeprowadzenia przewodów rozprowadzających ogrzane powietrze.



W systemie DGP kominek najlepiej zaprojektować centralnie w budynku, tak aby długości rur rozprowadzających ogrzane powietrze były minimalne i dodatkowo zapewniały właściwy przepływ ogrzanego powietrza.



Oczywiście instalacja systemu DPG w istniejącym domu jest również możliwa. Przeróbki są stosunkowo proste i niezbyt kosztowne.



Najczęstszym zabiegiem wówczas jest zastosowanie podwieszanego sufitu karton-gipsowago w celu ukrycia za nim przewodów. Opracowanie sprawnego systemu DGP wymaga wykonania projektu technicznego. Dlatego wszelkie prace z tym związane należy powierzyć projektantowi a wykonanie doświadczonemu fachowcowi.



Podstawową zaletą systemu DPG jest to, że źródło ciepła ogrzewa bezpośrednio powietrze, a nie wodę w kaloryferze. W efekcie w domu szybko rośnie temperatura. Pomieszczenia jednak szybko się wychładzają, bo powietrze nie potrafi zakumulować dużej energii cieplnej.



Kominek bez systemu DGP (a wyposażony we wkład lub kasetę kominkową) będzie również pełnił funkcje grzewcze i nie koniecznie będą one ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepłe powietrze unosi się du góry i w przypadku, kiedy kominek znajduje się w pobliżu klatki schodowej możliwe jest dogrzanie również piętra budynku, choć efekty spektakularne nie będą.



Gdzie warto zastosować system DPG?



System DGP nadaje się do zastosowania w każdym domu, jednak należy pamiętać o tym, że im większy dom, tym instalacja jest bardziej kosztowna i skomplikowana.



W przypadku budynków małych najlepiej zdecydować się na prosty system grawitacyjny. Jest on szybki i łatwy w wykonaniu, a przy tym niedrogi. W systemie grawitacyjnym ogrzane powietrze bez żadnego wymuszenia przepływa w górę kominka, a stamtąd do kanałów rozprowadzających. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono proste, niezawodne i niezależne od zasilania elektrycznego. Jednak warunkiem właściwej pracy systemu jest dokładnie obliczenie długość i liczby kanałów, bo może się okazać, że siła grawitacji jest za mała.



W dużym domu instalacja powinna być wyposażona w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ powietrza. Dzięki niej dotrze ono do wszystkich kanałów i pomieszczeń. System ten jednak jest znacznie bardziej skomplikowany i droższy. Zależny jest również od zasilania elektrycznego, które podnosi mam koszty działania instalacji i bywa zawodne.



W bardzo dużym i rozbudowanym domu stosowanie DGP nie ma sensu. Kanały najczęściej okazują się za długie nawet dla systemu z wymuszeniem. W przypadku bardzo rozległych domów nie musimy jednak rezygnować z systemu DGP. Można po prostu ograniczyć jego działanie do kilku sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń.



Rady przy projektowaniu systemów DGP



W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji DGP trasy przewodów powinny być jak najkrótsze i zawierać jak najmniej kształtek. Zastosowane trójniki i kolana powinny mieć łagodne łuki. Aby zapewnić komfort akustyczny i redukcję prędkości powietrza stosować należy elementy pełniące rolę skrzynek rozprężnych. Prędkości przepływu powietrza w kanałach powinna być zw zakresie zakresie 2,5- 4 m/s, nie powinno się natomiast przekraczać wartości 6 m/s; (KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Czy doprowadzenie powietrza do kominka jest konieczne?

Czy doprowadzenie powietrza do kominka jest konieczne?

Zapewnienie wystarczającej ilości powietrza do spalania w kominku jest warunkiem bez spełnienia którego nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka - zarówno otwartego jak i zamkniętego.

Niedostateczna ilość powietrza do spalania to najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków.



Kominki za paleniskami zamkniętymi potrzebują tylko ok. 6-8 m3. Kominek otwarty wysysa w ciągu godziny kilkanaście razy więcej powietrza niż kubatura pomieszczenia, w którym się znajduje, potrzebuje on bowiem dużo tlenu - zużywa ok. 200 - 1000 m3 powietrza w ciągu godziny.



Kominek otwarty podczas palenia zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska. Zatem im większe pole przekroju otworu, tym więcej powietrza z pomieszczenia zostaje wciągnięte do komina.



Na ilość pobieranego powietrza wpływ ma wielkość i konstrukcja komory paleniskowej oraz usytuowanie budynku w terenie, obciążenie wiatrem, wysokość i przekrój kanału dymowego w kominie.



Kilkanaście lat temu, kiedy domy nie były tak szczelne jak dziś problem był mniejszy. Pewna ilość świeżego powietrza dostawała się do domu w sposób naturalny - poprzez nieszczelności w drzwiach i w oknach. Powodowało to jednak powstawianie nieprzyjemnych przeciągów.



Obecnie buduje się domy w technologii bardzo szczelnej. I pojawia się poważny problem szczególnie w przypadku kominków otwartych. Wykorzystując tlen z pomieszczenia mogą spowodować powstanie silnego podciśnienia, co z kolei spowoduje problemy z ciągiem kominowym, utrzymaniem ognia a nawet cofaniem się dymu na pomieszczenie. Dlatego też konieczne jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z zewnątrz.



Pomimo, że zużycie powietrza podczas spalania we wkładach i kasetach kominkowych jest znacznie mniejsze, również w tym przypadku zaleca się doprowadzenie powietrza do paleniska. Coraz częściej urządzenia te są wyposażone we wloty powietrza do paleniska, do których podłącza się powietrze z zewnątrz.



Na miejsce usytuowania czerpni powietrza do kominka istotny wpływ ma kierunek wiatru i jego siła. Budynek, który stoi na drodze wiatru jest poddawany nadciśnieniu i podciśnieniu. Czerpnie powietrza montujemy w nadciśnieniu - powinna być umieszczona od strony dominujących wiatrów. W innych miejscach może wysysać spaliny, utrudniać rozpalenie w kominku, doprowadzić do zadymienia całego budynku. (MK)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Konserwacja systemu DGP

Konserwacja systemu DGP

Aby system dystrybucji gorącego powietrza działał prawidłowo i spełniał swoje funkcje grzewcze, wszystkie jego elementy składowe powinny być poddawane co jakiś czas przeglądowi i konserwacji.

I mowa tu nie tylko o przewodach rozprowadzających ciepłe powietrze, ale i o systemie doprowadzenia powietrza świeżego oraz systemie odprowadzenia spalin. Sprawa tak naprawdę wcale nie jest skomplikowana. Pomocy specjalisty wymagać będzie jedynie operacja sprawdzenia drożności przewodu dymowego z kominka i jego wyczyszczenia. Dla formalności tylko przypomnimy, że czyszczenie komina powinno się dobyć przynajmniej dwa razy w roku. Po i przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu DGP jest doprowadzenie świeżego powietrza. Jeśli wykonane jest ono prawidłowo, to jego konserwacja jest sprawą banalną. Nie można jej jednak pominąć. Przed sezonem grzewczym konieczne trzeba sprawdzić, czy przewód doprowadzający jest drożny, czy jego wylot nie został zastawiony drewnem lub innymi przedmiotami. Jeśli wlot powietrza pod kominek został wyposażony w filtr, to należy wyczyścić. Nie można też zapomnieć o czerpni powietrza. Zdarza się, że zanieczyszczenia, liście, pajęczyny, kurz znacznie ograniczą swobodny dopływ powietrza. Kratkę czerpni wystarczy wyczyścić wodą ze środkiem czyszczącym.



Właściwa instalacja DGP jest bardzo prosta w swej budowie, dlatego dużą część prac konserwacyjnych można z powodzeniem wykonać samemu, choć nie da się ukryć, że może to być czasochłonne. Kwestią kluczową jest sprawdzenie drożności wszystkich odnóg systemu. Aby tego dokonać należy załączyć wentylator i sprawdzić jaki strumień powietrza dochodzi do poszczególnych pomieszczeń. Oczywiście nie musimy wykonywać dokładnego pomiaru ilości m3/h. Wystarczy ocenić czy przepływ powietrza przez którąś odnogę systemu nie jest zbyt ograniczony.



Zamykając przepustnicę na poszczególnych odnogach i kierując przepływ powietrza np. do jednej odnogi, można bardzo precyzyjnie sprawdzić jej stan. Najczęściej jest tak, że wszystkie odnogi okazują się drożne, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy przystąpić do sprawdzenia przyczyny niedrożności. Bywa, że czasem kanał ulegnie deformacji lub przypadkowemu uszkodzeniu. Sprawa jest prosta jeśli kanały są łatwo dostępne, np. rozprowadzone po poddaszu. Elementy składowe instalacji nie są połączone na stałe, łatwo je rozłączyć i np. wymienić czy naprawić. Gorzej jeśli kanały rozprowadzające ukryte są za sufitem podwieszanym i nie ma do nich dostępu od góry. Konieczne są wtedy kłopotliwe i kosztowne prace związane z demontażem w konkretnym miejscu sufitu. Po kilku sezonach grzewczych i po dłuższym okresie wyłączenia z użytkowania przewody instalacji DGP mogą być zakurzone.



Najprościej jest przed sezonem grzewczym przewody systemu po prostu rozłączyć i wyczyścić. Ale niestety nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczoną dostępność do w elementów instalacji. Zresztą w dużych do mach przy rozległej instalacji zajmuje to sporo czasu. Inna metodą jest przedmuchanie odnóg systemu. Niezbędna będzie do tego mała sprężarka powietrza i odkurzacz, który odbierze kurz z elementu nawiewnego. Takie zabiegi przeprowadzają najczęściej wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiedni sprzęt. Bardzo ważne jest by oczyścić filtry w nawiewach powietrza do pomieszczeń. To każdy użytkownik systemu DGP może wykonać sam. Jest to bardzo proste, gdyż zarówno kratki, jak i anemostaty są montowane w sposób umożliwiający ich łatwy demontaż.(KM)



Opracowanie:redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie:redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Grzejniki w instalacjach c.o.

Grzejniki w instalacjach c.o.

Każdy, kto budował i wykańczał dom stanął na pewnym etapie projektu i budowy przed zagadnieniem wyboru sposobu ogrzewania, rodzaju instalacji i w końcu rodzaju grzejników.

Kiedy już ustalona jest sprawa źródła ciepła dla budynku i odpowiedniej do niego instalacji rozprowadzającej ciepło, czas na wybór rodzaju grzejników. Wszystkie trzy aspekty należy rozpatrywać jednocześnie, ponieważ np. wybór rodzaju rur czasem determinuje wybór grzejników.


Rodzaj grzejnika zależy bowiem od rodzaju instalacji grzewczej, jej parametrów oraz materiału z jakiego ją wykonano.


Grzejniki można podzielić, uwzględniając kryterium wymiany ciepła, materiał, z którego są wykonane, i konstrukcję. Materiały do produkcji grzejników to aluminium, blacha stalowa i żeliwo. Grzejniki dzielą się na:


  • konwekcyjne
  • płytowe
  • członowe
  • drabinkowe

Grzejniki konwekcyjne zwane też konwektorami, to urządzenia grzewcze, oddające ciepło na skutek procesu konwekcji - stąd też wzięła się nazwa - grzejniki konwekcyjne. Grzejniki konwekcyjne zbudowane są z dwóch podstawowych elementów:


  • elementu grzejnego, który tworzą stalowe ożebrowane rury
  • obudowy, chroniącej rury oraz zapewniająca wlot powietrza i regulację jego przepływu.

Grzejniki konwektorowe mają niewielką pojemność cieplną, mieszczą w sobie niewiele wody, dzięki czemu nagrzewają się szybko po włączeniu pieca. Znajdują więc zastosowanie w zautomatyzowanych instalacjach c.o.


Tego rodzaju grzejniki ogrzewają powietrze, które znajduje się wewnątrz urządzenia. Ciepłe powietrze mające mniejsza gęstość unosi się do góry, a na jego miejsce napływa powietrze chłodne. W ten sposób wymuszony jest ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe powinny być umieszczane wyłącznie pod oknami. Ciepłe powietrze przepływające przez taki grzejnik utworzy kurtynę powietrzną w miejscu, gdzie straty ciepła są największe, co zapewnia w miarę równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.


Grzejniki płytowe są najczęściej rekomendowane do wodnych, pompowych instalacji zamkniętych. Podobnie jak grzejniki konwektorowe są one lekkie i mają mała pojemność cieplna. Dzięki tej właściwości bardzo szybko się nagrzewają i sprawnie oddają ciepło do pomieszczenia. Niestety również szybko stygną i nie akumulują ciepła. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi.


Grzejniki członowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że składają się z połączonych ze sobą za pomocą złączek elementów (członów). Podobnie jak grzejniki konwekcyjne działają one na zasadzie konwekcji a wykonuje się je z aluminium, stali lub żeliwa.


Grzejniki członowe aluminiowe, są lekkie i mają niewielką pojemność. Nagrzewają się szybko, dzięki dużej przewodności cieplnej. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi. Należy uważać, aby w jednej instalacji nie stosować grzejników aluminiowych i jednocześnie grzejników, rur i elementów kotła wykonanych z miedzi. Wywołuje to nadmierną korozję.


Grzejniki członowe żeliwne są masywne i mają dzięki temu dużą pojemność cieplną. Ich podstawową zaleta jest to, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie ciśnienie, mają także małe opory hydrauliczne. Dzięki temu nadają się do instalacji grawitacyjnej z kotłem węglowym. Mają jednak dużą bezwładność cieplną, przez co nie nadają się do instalacji z automatyką. Grzejniki te można stosować w instalacjach c.o. z dowolnego materiału. Grzejniki żeliwne od połowy lat 90. są systematycznie zastępowane grzejnikami stalowymi lub aluminiowymi. Tymczasem na rynku pojawiły się ich nowe, udoskonalone wersje.


Grzejniki członowe stalowe w zasadzie mają podobne właściwości jak żeliwne z tą różnicą ,że szybciej się nagrzewają i stygną.


Zasady doboru grzejników


Dobór grzejników polega na obliczeniu ich mocy cieplnej. Moc cieplną grzejników co wyraża się w watach [W]. Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie założonej temperatury w pomieszczeniu.


Dokładność doboru grzejników będzie w czasie eksploatacji decydować o komforcie cieplnym w pomieszczeniu. Dobierając grzejniki należy mieć jak najwięcej informacji dotyczących ogrzewanego budynku.


Istnieją różne metody obliczania mocy.


Najprostszą metodą obliczenia mocy grzejnika jest metoda szacunkowa. Do określenia mocy przyjmuje się powierzchnię lub kubaturę (objętość) ogrzewanego pomieszczenia. Następnie mnoży się te wielkości, przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1m2 lub 1m3.


Najczęściej dobiera się grzejnik mnożąc powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych razy 120. Otrzymany wynik w Watach określa przybliżoną moc grzejnika.


Należy jednak pamiętać o tym, że jest to metoda bardzo niedokładna i dobierając grzejnik w ten sposób nie mamy żadnej gwarancji, że pomieszczenie zostanie poprawnie ogrzane.


Aby precyzyjnie dobrać moc grzejników należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze z nich to:


  • parametry uwzględniające usytuowanie budynku
  • przeznaczenie grzejników; kuchnia, łazienka, pokój
  • rodzaj urządzenia grzewczego
  • parametry czynnika grzewczego, czyli temperaturę wody zasilającej i powrotnej oraz temperatury, jaka będzie utrzymywana w pomieszczeniu
  • parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia.

Grzejniki powinny być montowane pod oknami, gdzie najlepiej będzie wykorzystana ich moc cieplna. Usytuowanie w innych miejscach oraz zasłanianie (zabudowywanie) powinno skutkować dobraniem grzejników o większej mocy.(KM)

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania

Po pewnym czasie użytkowania każda instalacja centralnego ogrzewania wymaga modernizacji albo wymiany na nową. Z biegiem czasu instalacja przestaje być sprawna i występują duże straty ciepła. Rosną rachunki za ogrzewanie.

Sprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania to - poza ociepleniem budynku - podstawowy warunek zmniejszenia wydatków na energię cieplną. Myśl o modernizacji instalacji grzewczej przychodzi do głowy zwykle wtedy, gdy coś zaczyna nam w niej przeszkadzać. Psujący się kocioł, wysokie rachunki za ogrzewanie, niewygodna obsługa, zbyt niska temperatura w pomieszczeniach.



Aby sprawnie i skutecznie przeprowadzić modernizację przede wszystkim należy ustalić, czy konieczna jest wymiana grzejników lub rur, czy też i grzejników, i rur. Jeśli dokładnie sprawdzimy instalację, nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy na wymianę elementów, które jej nie wymagały, i jednocześnie nie pominiemy tych, które wymiany wymagają. Grzejniki i rury to nie jedyne elementy instalacji, na których wymianę najczęściej decyduje się użytkownik. Na znaczną poprawę pracy instalacji, a co za tym idzie na zmniejszenie rachunków za ciepło i poprawę komfortu użytkowania wpływ ma także wymiana takich elementów jak pompa obiegowa c.o., naczynie wzbiorcze, zawory regulacyjne, a chyba w największym stopniu kocioł lub wymiennik ciepła.



Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania.



Gdy decydujemy się na wymianę całej instalacji lub gdy wymieniamy kocioł na gazowy lub olejowy, to najlepiej wykonać ją jako zamkniętą. Nie jesteśmy wtedy ograniczeni wyborem grzejników, ponieważ w instalacji zamkniętej możliwe jest zamontowanie dowolnego rodzaju grzejnika. Pojęcie instalacja typu zamkniętego oznacza, że elementem zabezpieczającym kocioł przed nadmiernym wzrostem ciśnienia jest ciśnieniowe naczynie wzbiorcze. Zamknięte instalacje c.o. są zabezpieczone przed korozją, gdyż są szczelne i powietrze nie ma do nich dostępu. Inną, ważną zaletę zamknięcia instalacji jest ograniczenie ubytków wody w instalacji na skutek parowania.

W starych instalacjach do zabezpieczenia przed przyrostem objętości wody spowodowanym wzrostem jej temperatury służyło tak zwane­ otwarte naczynie wzbiorcze. Był to dość duży otwarty zbiornik umieszczony w najwyższym punkcie instalacji. Stały kontakt wody instalacyjnej z tlenem atmosferycznym powodował przyspieszoną korozję elementów instalacji. Zamknięte naczynie wzbiorcze spełnia to samo zadanie co otwarte, ale powietrze nie ma do niego dostępu. Dzięki temu korozja i odkładanie się kamienia kotłowego są ograniczone.



Wymiana pompy obiegowej.



Modernizacja instalacji grzewczej ( związana z wymiana rur, grzejników, zaworów termostatycznych) wymaga często zamontowania pompy obiegowej. Użycie rur o mniejszych średnicach, różnego rodzaju zaworów, powoduje zwiekszenie oporów przepływu wody. Układ grawitacyjny wtedy się już nie sprawdzi. Pompa obiegowa w instalacji c.o. wymusza cyrkulację w obiegu grzewczym i umożliwia równomierne doprowadzenie wody zasilającej do wszystkich grzejników. Łatwo je zamontować i nie potrzeba na nie dodatkowego miejsca, zużywają niewiele energii, nie wymagają obsługi. Większość pomp obiegowych produkowana jest jako dwu- lub trzystopniowe, co ułatwia dobór ich wydajności do konkretnej instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy obiegowej na na przewodzie zasilającym instalację centralnego ogrzewania. W wielu kotłach pompa obiegowa jest zamontowana fabrycznie, wtedy podczas modernizacji instalacji i wymiany kotła nie trzeba jej osobno kupować.



Wymiana rur



Wymiana starych grubych rur instalacji grzewczej na rury o mniejszej średnicy zapewnia mniejszą ilość wody pracującej w obiegu, co wpływa na zmniejszenie bezwładności cieplnej instalacji. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę rur, staniemy przed dylematem, z jakiego materiału będą te nowe. Coraz rzadziej wykonuje się instalacje z rur stalowych. Popularne stały się systemy rur z tworzywa sztucznego i rury miedziane. Rury miedziane posiadają znacznie mniejsze opory niż rury stalowe, co pozwala na stosowanie znacznie mniejszych średnic przewodów, a tym samym mniej wody w instalacji. Instalacje wykonane z rur miedzianych cechują się dużym stopniem bezpieczeństwa, który wynika z tego, iż nie występują tu połączenia metodą gwintową, jak miało to miejsce w przypadku rur stalowych. Rury z miedzi są odporne na korozyjne działanie zimnej i ciepłej wody oraz nieutleniających kwasów, a także na wpływ promieni UV i zmiany temperatury. Najważniejszym kryterium przy wyborze rodzaju rur jest maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć płynąca nimi woda. Dlatego wszędzie tam, gdzie jest ryzyko przekroczenia 90°C, a więc w instalacjach z kotłami na paliwa stałe, nie powinno się stosować rur z tworzywa sztucznego. W innych przypadkach wybór jest dowolny. Rury miedziane stosuje się często przy naprawach starych instalacji z rur stalowych. Łatwo jest nimi zastąpić zniszczone piony i gałązki stalowe.



Decydując się na instalację z rur miedzianych należy pamiętać o tym aby nie łączyć ich bezpośrednio z elementami aluminiowymi instalacji. Dlatego stosuje się w rurach specjalne uszczelki doczołowe które osłaniają aluminium przed kontaktem z miedzią. Połączenie miedzi z aluminium powoduje korozję elektrochemiczną, należy więc zapobiec jej przez zastosowanie tzw. inhibitora korozji. Jest to preparat, który dodany do wody niewielkich ilościach pozbawia ją właściwości korozyjnych.



Połączenie takie jest możliwe tylko pod warunkiem, że mamy system grzewczy zamknięty.



Obecnie coraz większą popularność zyskują instalacje wodne z tworzyw sztucznych. W rurach z tworzyw sztucznych nie występuje korozja i nie powstaje kamień kotłowy. Rury z tworzyw nie przenoszą drgań, tłumią wibracje i szumy powstające w instalacji. Są obojętne chemicznie, nie wchodzą więc w reakcję z wodą i zawartymi w niej związkami. Podstawową wadą rur plastikowych jest przenikanie przez ich ścianki tlenu. Przy tym, im wyższa temperatura czynnika roboczego w rurze, tym więcej tlenu się przedostaje. Nie ma to wpływu na trwałość samego przewodu, ale tlen w wodzie instalacyjnej jest niekorzystny dla wszystkich elementów i urządzeń metalowych (np. grzejniki), znajdujących się w instalacji.



Wymiana grzejników



Modernizując instalację centralnego ogrzewania warto pomyśleć o wymianie grzejników na nowe, o mniejszej pojemności wodnej.



Wybierając grzejnik, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc cieplną. Jest ona podawana w watach [W] dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz temperatury w pomieszczeniu, w którym grzejnik będzie zamontowany. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc cieplna była co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia (często używa się też określenia straty ciepła pomieszczenia).



Na wymianę grzejników najczęściej decydujemy się, gdy dom zostanie ocieplony i zmieni się zapotrzebowanie na ciepło do jego ogrzania. Stare grzejniki mogą się wtedy okazać zbyt duże do nowych potrzeb. Inny dobry powód to zmiana parametrów wody grzewczej. Obniżenie temperatury zasilania i powrotu, związane z zainstalowaniem nowoczesnego niskotemperaturowego źródła ciepła, może pociągnąć za sobą konieczność wymiany grzejników- w tym przypadku na większe.



Nowy grzejnik, którym chcemy zastąpić stary, powinien przede wszystkim mieć moc odpowiednią do ogrzania pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany, wymiary umożliwiające zamontowanie go w miejscu po poprzedniku. Warto również zwrócić uwagę na inne, pozornie mniej ważne elementy, takie jak materiał, z jakiego jest zrobiony, pojemność wodną i konstrukcję. To one decydują o sposobie przekazywania ciepła przez grzejnik, a więc w rezultacie o przyszłym komforcie użytkowników centralnego ogrzewania.



Wraz z wymianą grzejnika dobrze jest wymienić także zawory grzejnikowe, a najlepiej na zawory termostatyczne. Termostaty instalowane na grzejnikach zamykają lub otwierają dopływ ciepłej wody do grzejnika w takiej częstotliwości, aby zapewnić użytkownikowi utrzymanie temperatury.



Wymiana kotła



Stare kotły mają ograniczoną mocą grzewczą, tym samym z niską sprawnością - nie potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe i wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach.



Sprawa wyboru rodzaju kotła i wymaga obszernego omówienia. To temat na osobny rozległy artykuł. Wiele cennych informacji, które mogą pomóc dokonać właściwego wyboru, znaleźć można znaleźć tutaj.



Teraz skupmy się na innym zagadnieniu ściśle powiązanym z wymiana źródła ciepła- nieuniknionymi zmianami w kotłowni. Wymiana kotła grzewczego na nowszy model wymaga modernizacji całej kotłowni. Zakres modernizacji kotłowni zależy między innymi od tego, jakie paliwo będziemy stosować w nowym kotle, a także od tego, jaka instalacja znajdowała się w kotłowni do tej pory. W przypadku instalacji typu otwartego przepisy wymagają pozostawienia jej w tym stanie, jeśli planujemy dalej wykorzystywać paliwo stałe. Przy wymianie paliwa na olejowe lub gazowe zamienia się również naczynie wzbiorcze na przeponowe, które nie tylko zabezpieczy instalację przed wzrostem ciśnienia, ale również odetnie dostęp powietrza do wody instalacyjnej. Odwrotnie postępuje się w przypadku zamiany kotła gazowego lub olejowego na kocioł na paliwo stałe. W przypadku zamiany kotła wysokotemperaturowego na niskotemperaturowego niezbędne jest zwiększenie średnicy rur, a także często naczynia wzbiorczego i pompy obiegowej, tak aby pasowały do nowej instalacji.



Izolacja



Właściwa izolacja rur to ważny element modernizacji instalacji. Rury centralnego ogrzewania powinno się izolować przynajmniej w miejscu, w którym przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia.



Często spotyka się pogląd, że nie ma sensu izolowanie rur w pomieszczeniach ogrzewanych, bo i tak oddane ciepło w nich pozostanie, więc się nie zmarnuje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przepływ wody w rurach nie jest regulowany zaworami termostatycznymi zamontowanymi przy grzejnikach. Zatem jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i nie ma potrzeby ogrzewania go, to i tak ciepło z instalacji będzie przenikać do pomieszczenia przez ścianki niezaizolowanych rur, a to oznacza straty energii. (KM)



Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Temat na czasie - kotły kondensacyjne

Temat na czasie - kotły kondensacyjne

Rosnące ceny paliw skłaniają do poszukiwania kotłów, które zapewnią nam jak największe oszczędności na ogrzewaniu. Szukamy takich urządzeń, które mają najwyższą sprawność, a przez to będą zużywać mniej paliwa niż kotły tradycyjne. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne.

Cechą charakterystyczną kotłów kondensacyjnych i ich podstawową, ale nie jedyną, zaletą jest mniejsze zużycie gazu, bo ze spalin odbieramy więcej ciepła, niż jest to możliwe przy kotle tradycyjnym.


Do wyboru mamy zarówno kotły kondensacyjne gazowe, jak i olejowe. Jednak popularniejsze są kotły gazowe. Głównie ze względu na większą sprawność i niższe koszty eksploatacyjne.


Przy spalaniu oleju z wykorzystaniem techniki kondensacyjnej należy oczekiwać mniejszych wartości sprawności w porównaniu z gazem. Sprawność kotłów kondensacyjnych opalanych olejem opałowym jest około 8% większa od sprawności nowoczesnych olejowych kotłów niekondensacyjnych.


Jak to się dzieje, że o kotłach kondensacyjnych mówi się, że mają ponad 100% sprawności?


Żeby to wyjaśnić trzeba zacząć od przybliżenia dwóch podstawowych pojęć związanych z kondensacją. Podczas pracy kotła kondensacyjnego oprócz mniejszych strat uzyskujemy również, jak sama nazwa sugeruje, efekt kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Ciepło uzyskane w wyniku reakcji spalania opału nazywamy "ciepłem jawnym". Istnieje też "ciepło utajone", które w tradycyjnych kotłach jest "tracone" i w postaci pary wodnej razem ze spalinami odprowadzane jest do atmosfery. W kotłach kondensacyjnych "ciepło utajone" jest odzyskiwane w procesie schładzania pary wodnej ze spalin. I stąd właśnie na "nadwyżka" sprawności.


W kotle kondensacyjnym wymiennik jest tak rozbudowany, aby temperaturę spalin mógł sprowadzić poniżej tzw. punktu rosy i tym sposobem spowodować wykroplenie się pary wodnej. Wtedy właśnie następuje odebranie dodatkowego ciepła, które ze zwykłych kotłów uchodzi bezpowrotnie razem ze spalinami.


O ilości uzyskanego dodatkowo ciepła w kotle kondensacyjnym decyduje temperatura, wody powracającej z instalacji. Im temperatura powrotu jest niższa, tym stopień kondensacji jest wyższy. Rośnie jednocześnie ogólna sprawność takiego kotła.


O sprawności kotła w danej chwili zależy zarówno od stopnia wykorzystania zarówno ciepła jawnego, jak i utajonego. Ilość odzyskanego ciepła utajonego zależy nie tylko od temperatury powrotu wody, ale jest też ściśle uzależniona od temperatury spalin. Im wyższa temperatura spalin, tym mniej intensywny jest proces kondensacji.


Kupując kocioł kondensacyjny trzeba się upewnić dla jakiej temperatury powracającej wody podana jest sprawność urządzenia, bowiem sprawności kotłów kondensacyjnych mierzone przy różnych parametrach nie dają się ze sobą porównywać.


Kwestia instalacji c.o.


Do niedawna jeszcze popularne było przekonanie, że kotły kondensacyjne nadają się jedynie do podłogowej instalacji centralnego ogrzewania. Faktem jest, że urządzenia kondensacyjne rekomendowane są do instalacji niskotemperaturowych, właśnie ze względu na wymagana odpowiednio niska temperaturę powrotu wody z instalacji. Nie wyklucza to jednak wykorzystania ich do zasilania ciepłem grzejników.


Trzeba tylko pamiętać, że jeżeli obniżymy parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, będziemy musieli więcej wydać na grzejniki, gdyż ich powierzchnia będzie musiała być większa przy niższych parametrach pracy kotła. To szczególna cecha instalacji z kotłem kondensacyjnym. Większe grzejniki są też oczywiście odpowiednio droższe. Czy to się zatem opłaca.? Jeżeli dobierzemy grzejniki do parametrów 50/30 0C (odpowiedni duże), uzyskamy sprawność średnioroczną kotła na poziomie 108 %. Oszczędność bezsporna. Natomiast jeśli dobierzemy grzejniki jak do parametrów 70/55 0C (czyli mniejsze) to sprawność średnioroczna wyniesie ok. 105 %.


Jak widać nie musimy dobierać 2-3 razy większych grzejników, aby uzyskać wymierne korzyści z używania kotła kondensacyjnego, a i tak oszczędności w porównaniu z kotłem tradycyjnym wynoszą ok. 15%.


Proces kondensacji może zachodzić tylko wówczas, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji c.o. jest niska. Jeśli woda grzewcza powracająca z instalacji nie będzie odpowiednio ochłodzona, kondensacja może nie zachodzić w ogóle lub zachodzić w bardzo niewielkim stopniu.


Woda powracająca z instalacji do kotłów gazowych nie powinna mieć więcej niż 40-50°C, ale praca kotła jest naprawdę ekonomiczna, gdy pracuje on w zakresie 30-40°C.


W instalacji z kotłem olejowym temperatura wody powrotnej powinna być o 10°C niższa, czyli wynosić maksimum 30-40°C.


Wiemy już, że główną zaletą kotłów kondensacyjnych jest ich duża sprawność a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Ale nie jest to jedyna ich zaleta.


Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza że powietrze potrzebne do procesu spalania nie jest pobierane z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, ale z zewnątrz. Dzięki zamkniętej komorze spalania kocioł kondensacyjny może zostać zamontowany nie w kotłowni, ale w dowolnym pomieszczeniu - kuchni, łazience, przedpokoju. Nie jest potrzebna żadna dodatkowa wentylacja, co pozwala zaoszczędzić na zużyciu paliwa - nawiewane świeże powietrze zimą trzeba przecież ogrzać. Większe jest także bezpieczeństwo korzystania z takiego kotła. Przy zamkniętej komorze spalania spaliny nie cofną się do pomieszczenia. Z zamkniętą komorą spalania wiąże się jeszcze jedna oszczędność - nie trzeba budować komina i robić jego corocznych przeglądów. Z kotła poprowadzone są przewody powietrzno-spalinowe, którymi powietrze świeże doprowadzane jest do kotła, a spaliny są z niego usuwane. (KM)

--
Stopka

Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kamień elewacyjny - sposób na piękny dom

Kamień elewacyjny - sposób na piękny dom

Elewacja decyduje o wyglądzie i charakterze naszego domu - od materiału, który wybierzemy zależeć będzie, czy budynek nabierze rustykalnego klimatu, czy nowoczesnego, nieco surowego uroku. Jedno jest pewne - aby się wyróżnić, warto postawić na ciekawy kolor i fakturę elewacji - miłośników oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresuje kamień elewacyjny.

Dużą zaletą materiału jest jego różnorodność. Wybór jest duży - z jednej strony mamy krojony, surowy kamień, a z drugiej starannie wykończone płytki - wszystko w odcieniach, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Jeśli preferujemy klasyczne rozwiązania, warto zdecydować się na jednokolorowe płytki, natomiast miłośnikom odważnych rozwiązań spodoba się kamień elewacyjny o niejednorodnej barwie. Dodatkową zaletą kamiennej elewacji jest faktura - dzięki niej możemy uzyskać na ścianach naszego budynku ciekawy efekt gry świateł i cieni.



Jeśli nasz dom posiada jednorodną bryłę, doskonałym rozwiązaniem będzie wykończenie kamieniem elewacyjnym tylko jednej ze ścian. Taki zabieg może być ryzykowny w przypadku budynku o skomplikowanej strukturze, gdzie powinniśmy raczej starać się integrować poszczególne elementy złożonej konstrukcji. Zwarta i sprawiająca wrażenie ciężkiej bryła może na tym jedynie zyskać - kamień elewacyjny na wybranej ścianie ożywi spore, płaskie powierzchnie wprowadzając do konstrukcji elementy gry barwą, fakturą i światłem.



Mówiąc o kamieniu elewacyjnym nie da się pominąć kwestii praktycznych. Ten materiał jest niezwykle trwały i cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, dzięki czemu mamy gwarancję, że zachowa doskonały wygląd przez wiele lat po wyłożeniu nim ścian. Z pewnością jest to inwestycja na lata. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele materiałów elewacyjnych imitujących naturalne surowce, nic nie zastąpi prawdziwego kamienia i unikalnego klimatu, który nasz dom dzięki niemu zyska.

--
Stopka

Kamień elewacyjny

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Łazienka z pasją

Łazienka z pasją

Podstawy Twojego dobrego samopoczucia. Pasja jest czymś, co materialnie i mentalnie urzeczywistnia naszą osobowość. Dzięki pasji odkrywamy swoje jestestwo i sprawiamy, że świat staje się dla nas ciekawszy, a i szczęśliwszy. Ludzie posiadający w życiu pasję żyją przepełnieni entuzjazmem i zarażają nim wszystkich dookoła. Jedni nałogowo słuchają muzyki, inni kochają podróżować, a jeszcze inni oglądają filmy bollywoodzkie czy ćwiczą muskulaturę. Każdy ma w swoim życiu własny motor napędowy.

Ale jaki ma to związek z łazienką?



Łazienka jest pomieszczeniem, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Te dwie części doby są najważniejsze, ponieważ to, w jaki nastrój wprawimy się o poranku, przesądza o całym naszym dniu, a samopoczucie wieczorne - o spokojnym śnie. Żeby być szczęśliwym

i zadowolonym człowiekiem, najlepiej jest połączyć przyjemne, czyli pasję, z pożytecznym - odpowiednio dopasowanym wystrojem łazienki.



Dopasuj stylizację swojej łazienki do swojej pasji, a poczujesz się lepiej.



Aby każdy dzień zaczynał i kończył się z uśmiechem na ustach, przedstawimy kilka aranżacji łazienek z pasją. Na ich niepowtarzalny wygląd wpływają płytki, pochodzące z kolekcji, które zaprojektowane zostały zgodnie z myślą o pasjonatach.



Łazienka melomana







Meloman to entuzjasta muzyki, który zaszczepia dźwięki w każdej przestrzeni, w której się pojawia. Muzyka jest jego światem, a cisza przekleństwem. Często instaluje w łazience radio, które włącza się po zapaleniu światła. Dla takiej osoby proponujemy urządzenie łazienki ceramiką pochodzącą z kolekcji Opoczno Jazz. Są to płytki w kolorze ecru i delikatnego turkusu, przełamywane niebanalnym elementem dekoracyjnym w postaci cyfr. Powierzchnia taka idealnie współgra z dźwiękami rozprzestrzeniającymi się wokół. Jest przejrzysta i spokojna.



Jeśli jednak błękity są dla ciebie zbyt chłodne, to alternatywną może być kolekcja Apasionate Ceramika Paradyż. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kobiety, płytki bowiem utrzymane są we wrzosowej kolorystyce. Cała łazienkowa przestrzeń wzbogacona jest o kolor czarny i biały, dzięki czemu otrzymujemy efekt modernistyczny, ale nie minimalistyczny.



Jako melodyjnego akcentu do takiej łazienki użyć można portretów sław muzyki na ścianach.



Łazienka sportowca



Kto nie lubi sportu? Wszyscy go lubimy. Są jednak osoby, dla których sport to całe życie. Dla sportowców proponujemy łazienkę wystylizowaną ceramiką z kolekcji Opoczno Linero, tudzież Euforią marki Cersanit.



Sportowiec, podobnie jak meloman, również ceni sobie przestrzeń, dzięki której pełną piersią może pracować nad swoją tężyzną fizyczną. W takiej sytuacji błękitne, proste, bez nadmiernych ozdobników płytki zadowolą go na pewno. Przełamanie błękitu bielą wpłynie na niego korzystnie, a poranne ćwiczenia rozciągające będą czystą przyjemnością.



Łazienka pasjonata romantycznego kina







Jeśli lubisz romantyczne kino a la bollywood czy opery mydlane, gustujesz w dekoracyjnym przepychu i uwielbiasz obracać się w pięknych barokowych pomieszczeniach, to kolekcja płytek łazienkowych Salonika Opoczno, czy Gaja Pilch, jest stworzona wprost dla ciebie. Pastelowe kolory, delikatne, zmysłowe wzory.



Przestrzeń, głębia i stylowy dekadentyzm. Dla urozmaicenia i dodania łazience większego rozmachu można powiesić nad umywalką lustro w pozłacanej, rzeźbionej ramie, a na suficie, zamiast standardowych kinkietów, zainstalować kryształowy żyrandol. Lekko przesadzone? W stylistyce barokowej nigdy nie ma niczego wystarczająco dużo.



Łazienka podróżnika







"Afryka dzika dawno odkryta" - śpiewał Zbigniew Wodecki. Kochasz podróżować, ale urlop trwa tylko 3 tygodnie? Afrykę możesz odkrywać każdego dnia w swojej łazience, a to wszystko za sprawą płytek Africa Opoczno. Nie trzeba wcale rezygnować z tropików po powrocie z szalonych wakacji. Wystarczy posadzić palmę w łazience, powiesić orientalne pamiątki nad lustrem i cieszyć się tropikami we własnym, dzikim królestwie. Motywy roślinne czy bambusowe wzory na płytkach, jak w kolekcji Bambus Ceramika Paradyż sprawią, że na wakacjach będziesz każdego dnia.



Ale na co zwrócić uwagę kupując płytki?



Wybierając płytki do łazienki należy kierować się nie tylko ich wyglądem estetycznym, ale przede wszystkim brać pod uwagę czynniki, jakim będą poddawane. Projektantka Monika Białas doradza: "Posadzka i ściany łazienki nie są narażone na szczególne obciążenia, jednak stosowanie w łazience czynników chemicznych i plamiących takich jak środki higieny osobistej, perfumy czy inne kosmetyki powoduje, że płytki tam zastosowane muszą stwarzać możliwość dokładnego oczyszczenia i odkażenia przy użyciu detergentów posiadających pewną aktywność chemiczną. Dlatego należy ukierunkować wybór na płytki o wysokich własnościach chemicznych, w szczególności odpornych na środki domowego użytku."



Z kolei podczas instalacji ogrzewania podłogowego w łazience należy pamiętać o jego włączeniu na 24 godziny przed położeniem posadzki oraz powtórzyć tę czynność 28 dni po wykonaniu okładziny z płytek. Więcej przydatnych porad na temat płytek do mieszkania można znaleźć na www.opoczno.eu oraz www.opocznoplytki.pl Teraz już wiadomo, co zrobić, żeby w naszym życiu zagościło szczęście i harmonia w pełnym zakresie. Dbajmy o początek i koniec dnia tak, jak dbamy o jego epicentrum. Zdrowe życie to dobre samopoczucie. Żyjmy z pasją!

--
Stopka

Marka Opoczno kreuje, inspiruje i tworzy unikalne i ponadczasowe kolekcje od ponad 125 lat.



Od pokoleń pracujemy na zadowolenie i satysfakcję naszych Klientów. Utalentowani i zaangażowani designerzy oraz projektanci, wspierani najnowocześniejszą technologią, wraz z profesjonalistami w zakresie sprzedaży i marketingu realizują misję marki Opoczno, którą jest kreowanie trendów i pomoc w czerpaniu pomysłów na dobre wnętrza.



W tym celu z uwagą śledzimy najnowsze trendy w światowej modzie, nie tylko ceramicznej, gdyż tendencje z mody przenikają do trendów we wzornictwie wykończenia i wyposażenia wnętrz. Naszą odpowiedzią na obecną modę jest śmiały design i bogata kolorystyka nowych kolekcji. Wydłużone formaty, odważne wzornictwo, a przede wszystkim kolekcje płytek ceramicznych rektyfikowanych to kolejny ważny przełom we wzornictwie marki Opoczno.



Rozwój i stałe doskonalenie naszych produktów umożliwiają trzy nowoczesne zakłady produkcyjne: Mazowsze, Pomorze i Śląsk, ale też profesjonaliści, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do licznie osiąganych sukcesów. Opoczno dziś to najsilniejsza marka na rynku płytek ceramicznych. Niezaprzeczalnie świadczy o tym jej rozpoznawalność sięgająca aż 92%. Jest to wynikiem nie tylko bogatej tradycji, ale przede wszystkim świadectwem popularności naszych produktów wśród konsumentów, których w naszej hierarchii stawiamy na pierwszym miejscu. Jesteśmy i tworzymy z myślą o tych, którzy chcą by ich prywatny świat wokół wyglądał piękniej.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wybór oświetlenia do domu

Wybór oświetlenia do domu

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu bywa czasem sprawą niezmiernie trudną ze względu na specyficzny wystrój wnętrz z którym to oświetlenie powinno współgrać.

Jedną z dziedzin, która ulega ciągłym przeobrażeniom i unowocześnieniom jest branża oświetleniowa. Kinkiety, lampy kryształowe, żyrandole czyli te najczęściej spotykane elementy oświetlenia, które nie tylko kształtują i zmieniają charakter naszego wnętrza, ale również potrafią zmienić jego wygląd. W ostatnim czasie na rynku pojawiają się coraz to to nowsze rozwiązania których najlepszym przykładem zdają się być paski led. Łącza one w sobie dwie bardzo ważne zalety energooszczędność a co za tym i idzie niska emisje ciepła oraz niewielkie rozmiary. Minusem na chwile obecną może być ich cena obarczona przysłowiowym "podatkiem od nowości". Dostępne bywają w różnych kolorach, mają różną liczbę diod, które z kolei umieszczone są na elastycznych paskach o zdywersyfikowanej długości.



Czasem jednak wybór nowoczesnego typu oświetlenia jest nie możliwy do wprowadzenia w życie, na przykład chcemy zadbać o oświetlenie w eleganckim, stylowym salonie. Oświetlenie diodowe mogło by zdecydowanie popsuć aranżację i charakter wnętrza. W takim wypadku dobrym wyjściem mogą być lampy kryształowy - które możemy zamontować na ścianie czy też na suficie. Dostępne są w różnych kształtach w zależności od potrzeb i preferencji np. w kształcie kuli, prostokątów, rąbów i wielu innych, pasujących do wielu stylowych aranżacji wystroju.



Producenci elementów oświetleniowych nie próżnują i ciągle projektują nowe kształty i wzory lamp, kinkietów. W kwestii oświetlenia i aranżacji wnętrza mamy pole do popisu, bo i jest w czym wybierać. Z dostępnością elementów oświetleniowych na rynku również nie ma problemu - znajdziemy je w każdym większym sklepie. Warto również rozejrzeć się za ofertą w sklepach internetowych, które nie rzadko mają więcej nam do zaoferowania, a także częstokroć proponują atrakcyjniejsze, niższe ceny, od tych, które możemy spotkać w tradycyjnych sklepach.




--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Racjonalny zakup

Racjonalny zakup.

Jak dobrze i skutecznie działa marketing, mogą tego dowieść odkurzacze centralne. Póki co w Polsce to wciąż bardziej nowinka technologiczna niż urządzenie obecne w domach. Ale ponieważ czystość i porządek w domu to priorytetowa sprawa chyba dla każdej kobiety, stąd nawet jeśli ktoś nie zdecyduje się na kupienie takiego systemu centralnego odkurzania, to chce poznać zalety i ewentualne wady takiego systemu.

Ale nie ma się co łudzić, że odkurzacz centralny to takie samo urządzenie jak pralka, lodówka, telewizor czy zwykły odkurzacz. Kto tak myśli, to oczywiście popełnia błąd. Przede wszystkim dlatego, że jednak centralny odkurzacz to cały system i wymaga jednak pewnej minimalnej ilości przestrzeni. To znaczy chodzi o to, że "serce systemu", czyli tak zwana "jednostka ssąca", która nadzoruje i kieruje działaniem całego systemu, powinna się znajdować w osobnym, najlepiej mało używanym pomieszczeniu. Bardzo dobrym miejscem dla jednostki ssącej jest na przykład garaż. Innym pomieszczeniem, w które można ulokować jednostkę ssącą, jest pomieszczenie gospodarcze.



Drugi ważny czynnik, który decyduje, że odkurzacze centralne nie są takim samym sprzętem domowym jak lodówka czy pralka, to naturalnie cena. Obecnie cena całego systemu jest dosyć mocną zaporą, choć oczywiście można kupić odkurzacz centralny na raty i to jest jakieś rozwiązanie. Ale zanim ktoś zdecyduje się na zakup takiego systemu, to powinien poważnie rozważyć taki zakup, a przede wszystkim musi sobie zadać podstawowe pytanie: czy rzeczywiście potrzebuje takiego urządzenia w swoim mieszkaniu.



Trzeba powiedzieć wyraźnie i dobitnie, że system centralnego odkurzania sprawdza się w dużych domach, hotelach, pensjonatach, willach. I właśnie hotele i pensjonaty są najczęstszymi nabywcami takiego systemu. Częstymi nabywcami są również osoby mieszkające w jednopiętrowych czy dwupiętrowych domach. Można to zrozumieć. Nie jest łatwo dokładnie odkurzyć dom o tak sporej kubaturze. Osoby mieszkające w blokach czy kamienicach powinny raczej zrezygnować z kupienia takiego systemu. Kupowanie takiego systemu dla niedużego mieszkania jest nieracjonalne i raczej nieekonomiczne.

--
Stopka

Zobacz także:

- garnitury Kraków

- wakacje w Bułgarii

- Szczawnica noclegi

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kostka brukowa i wykończenie obejścia domu

Kostka brukowa i wykończenie obejścia domu

Niemalże każdy marzy o własnym domu. Jego wykończenie spędza nam nie raz sen z powiek. Staramy się, aby wyglądał on jak najpiękniej i dlatego ważne jest również zadbanie o obejście, które na pierwszy rzut oka świadczy o właścicielach.

Przy zagospodarowaniu obejścia domu ogromne znaczenie odgrywa kostka brukowa, która produkowana jest przede wszystkim z betonu, aby posiadała odpowiednią trwałość. Nasze obejście jest niezwykle istotne, gdyż umożliwia to jeszcze wygodniejsze korzystanie z domu. Pomysły, jakie są obecnie wykorzystywane, aby stworzyć materiał nadający się na wykończenie obejścia są zróżnicowane, ale zawsze mają na celu nadanie temu materiałowi jak największej trwałości.



kostka brukowaNarażona na działanie czynników zewnętrznych kostka brukowa musi sprostać wymaganiom i dlatego powstają nie tylko różne kształty, ale przede wszystkim rożne kolory, które mają sprawić, że nasze obejście nabierze jeszcze większej elegancji. Dla każdego powinno być ważne jak wygląda obejście ich domu i dlatego konieczne jest nie tylko zasianie trawy czy stworzenie ogrodu nadającego jeszcze większego uroku, ale przede wszystkim stworzenie utwardzonych ścieżek, które mogą pozwolić nam na jeszcze wygodniejsze korzystanie z obejścia naszego domu.



W dzisiejszym świecie coraz częściej możemy spotkać miejsca, w których kostka brukowa ma ogromne zastosowanie. Wyłożenie nią parkingów czy ścieżek rowerowych sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej przydatna. Producenci starają się wymyślać różne kształty i kolory takiej kostki, aby obejście mogło być niepowtarzalne i posiadało swój własny charakter. Obecnie kostka brukowa jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów, gdyż posiada ona swój własny urok, ale przede wszystkim jest praktyczna. Dziedzińce, place parkingowe czy chodniki wyłożone taką kostką posiadają jeszcze większy urok i nadają większej świetności i piękna każdemu obejściu. Właściciele nieruchomości starają się, aby posiadały one jeszcze piękniejszy wygląd i aby były praktyczne, co sprawia, że kostka brukowa znajduje tu swoje zastosowanie.



Piękne motywy stworzone z kostki sprawiają, że dom nabiera większego życia oraz pozwalają na dodanie mu przestronności. Obecnie niemalże każdy dom posiada elementy wykończeniowe stworzone właśnie z takiej kostki. Przeróżne kształty sprawiają, że możemy ułożyć wspaniałe dekoracje nadające obejściu jeszcze większej elegancji. Dom to najważniejsze, co posiadamy i dlatego obejście świadczy o właścicielach. Jeśli chcemy, aby nasz dom był najpiękniejszy to musimy zadbać o wygląd zewnętrzny, który może sprawić, że będziemy dumni z własnego domu. Obejście to wizytówka każdej nieruchomości bez względu czy jest to prywatna nieruchomość czy przedsiębiorstwo. Dekoracje, jakie obecnie tworzone są betonu sprawiają, że każdy jest zachwycony patrząc na cudne ścieżki czy chodniki nadające niepowtarzalności.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Owalne lustro w łazience naprawdę zrobi różnicę!

Owalne lustro w łazience naprawdę zrobi różnicę!

Owalne lustro łazienkowe jest rewelacyjnym sposobem na to aby bardziej wyeksponować piękno i powab twojej nowej łazienki. Będzie ono fantastycznym elementem dekoracyjnym i kolidować zadym rodzajem wystroju w twojej nowej łazience. Jeśli chciałbyś powiesić owalne lustro w swojej łazience wystarczy po prostu zastosować się do kilku prostych kroków a piękne owalne łazienkowe lustro będzie wisiało w twojej łazience świetnie spełniając swoją funkcję.

Krok pierwszy: sprawdź czy są haczyki Upewnij się że do twojego nowego owalnego lustra do łazienki są dołączone haczyki do zamontowania z tyłu lustra, potrzebne są dwa. Jeśli w zestawie z lustrem nie ma takich haczyków to bez problemu można je kupić i samodzielnie przykręcić z tyłu lustra. Pamiętaj, żeby przykręcić haczyki na około 1/3 długości od góry lustra.



Zestaw z owalnym lustremKrok drugi: przeciągnij sznureczek, żyłkę przez haczyki Upewnij się, że żyłka czy linka jest odpowiednia do ciężaru nowego lustra. Jeśli już masz odpowiedniej długości żyłkę, przeciągnij ją najpierw przez jeden haczyk i zrób pętelkę, a następnie przez drugi haczyk, pamiętaj aby żyłka miała prawidłową długość.



Krok trzeci: zaznacz na ścianie gdzie chcesz powiesić lustro Wybierz najlepsze, najdogodniejsze miejsce dla lustra i zaznacz na ścianie ołówkiem miejsce gdzie będzie znajdować się środek lustra. A następnie w zaznaczonym miejscu wbij kołek do powieszenia lustra. Użyj takiego kołka aby jak najmniej uszkodzić ścianę.



Krok czwarty: powieś lustro Jak umieściłeś kołek do zawieszenia lustra na odpowiednim miejscu, zachowaj ostrożność i upewnij się że lustro jest dopasowane do miejsca zawieszenia i scentrowane.

--
Stopka

Kolejny krok aby wyeksponować łazienkę



Koniecznie powinieneś odwiedzić tę rewelacyjną stronę gdzie znajdziesz największy wybór produktów wyposażenia łazienki oraz dodatków. Są to niesamowicie eleganckie, luksusowe produkty jakie kiedykolwiek widziałeś czy mógłbyś sobie wyobrazić. Ta firma już od wielu lat istnieje na rynku i ma bardzo wysokie notowania po ocenie zadowolonych klientów. Możesz być kolejnym klientem który dołączy to tysięcy zadowolonych z usług tej firmy. Firmę tą można znaleźć na stronie www.domitp.pl i gwarantujemy że będziesz zadowolony z zakupów! Poczekaj aż zobaczysz tę stronę internetową, jest niesamowita.



MW

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jaki blat pod umywalkę?

Jaki blat pod umywalkę?

Każda łazienkowa umywalka, nawet ta najnowocześniejsza i najdroższa, musi na czymś stać lub być do czegoś przytwierdzona.

Najczęściej umywalka wpuszczana jest w szafkę, która jednocześnie maskuje instalację wodną oraz pozwala na usunięcie z widoku pudełek z proszkiem, ręczników i innych przedmiotów niezbędnych w łazience. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne i sprawdzone. Jednak zauważalny w ostatnich latach, wzrost zainteresowania umywalkami ze szkła, kamienia oraz tworzyw sztucznych wymusił nowe rozwiązania w dziedzinie mocowania umywalek. Nowoczesna, okrągła, szklana misa może się "gryźć" z klasyczną drewnianą szafką - rozwiązaniem jest zastosowanie szklanego blatu.



Szklany blat pod szklana umywalkęJeżeli łazienka jest przestronna i możemy zrezygnować z szafki podumywalkowej, idealnym rozwiązaniem staje się specjalny, szklany blat. Jest to rozwiązanie bardzo modne i proponowane w wielu designerskich projektach. Szklany blat może nawiązywać fakturą lub kolorem szkła do umywalki - taki zestaw prezentuje się bardzo efektownie i nowocześnie.



Jeżeli metraż łazienki lub nasze preferencje nie pozwalają na instalację niezależnego blatu, klasyczną drewnianą szafkę możemy połączyć ze szklaną umywalką kładąc na szafce... szklany blat. Może to być tafla hartowanego szkła zamówiona u szklarza (rozwiązanie najtańsze) lub też specjalny blat do montowania na szafce, zamówiony w specjalistycznym sklepie.



Wiele współcześnie projektowanych mebli drewnianych posiada takie szklane blaty w standardzie. Oprócz doznań estetycznych rozwiązanie takie wpływa również na żywotność drewnianej szafki, która jest chroniona przed bezpośrednim działaniem wody.

--
Stopka

Powyższy produkt można zobaczyć na stronie www.domitp.pl

Zapraszam domitp

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Montaż brodzika prysznicowego

Montaż brodzika prysznicowego

Montaż brodzika i kabiny prysznicowej możemy zlecić wykwalifikowanej firmie lub spróbować przeprowadzić własnymi siłami. Nie jest to zadanie wykraczające poza możliwości domowego majsterkowicza, aczkolwiek dobrze jest pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Przede wszystkim zapewnijmy sobie jakiegoś pomocnika - szwagier, starszy syn, sąsiad - dodatkowa para rąk bardzo się przyda. Na pewno potrzebne będą podstawowe narzędzia - wiertarka, poziomica, komplet wkrętaków itd. Jeśli mieszkamy w pobliżu sklepu budowlanego, możemy poimprowizować, jeśli jednak nie chcemy w czasie pracy wychodzić z domu, to warto wcześniej przygotować sobie listę potrzebnych rzeczy. Pomocne na pewno będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu brodzika i kabiny, jaką dołącza zwykle producent. Nie bójmy się tej lektury!



Pomocnik gotowy, narzędzia czekają - do dzieła!



Montaz BrodzikaZaczynamy od brodzika - jego kształt i wymiary powinny być dobrane do kabiny, która będzie na nim zamontowana. Na rynku istnieje kilka standardów, ale w razie wątpliwości można się zdecydować na zakup zestawu złożonego z brodzika i kabiny jednego producenta.



Bardzo ważną kwestią, którą należy zweryfikować jeszcze przed zakupem brodzika, jest wysokość rury odpływowej, z którą będzie on połączony. Część łazienek posiada odpływ podłogowy, jednak w przypadku odpływu wychodzącego ze ściany, należy dopilnować, aby zakupiony brodzik miał odpowiednią wysokość i zapewniał prawidłowy odpływ wody. Mimo najszczerszych chęci nie uda nam się zmusić wody do spływania pod górę...



Każdy brodzik posiada montowany od spodu stelaż, którego zadaniem jest wypoziomowanie całej konstrukcji. Ten etap wymaga szczególnej precyzji - od prawidłowego wypoziomowania będzie zależeć zarówno odpływ wody z brodzika, jak i sprawny montaż kabiny prysznicowej. Jeżeli do zestawu nie były załączone wkręty, zwróćmy uwagę na prawidłowe dobranie tych elementów - zbyt długi wkręt mocujący stelaż może przebić powierzchnię brodzika!



Wypoziomowany brodzik należy przymocować do ściany, wykorzystując do tego dołączone uchwyty. Przy odrobinie szczęścia być może uda się trafić w fugi i unikniemy wiercenia w glazurze. Przed położeniem silikonu uszczelniającego miejsca styku brodzika ze ścianą, nie zapomnijmy o podłączeniu i uszczelnieniu rury odpływowej!



Jeśli rura i silikon są na swoim miejscu, pozostało już tylko założenie osłony, która - w zależności od zastosowanego rozwiązania - może być przykręcana lub wsuwana i przyczepiana magnetycznie



Brodzik gotowy!

--
Stopka

Myśę,e że zachęciłem do montażu i zapraszam na kolejny artykuł



DOMitp.pl



domitp.pl


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Umywalka szklana kontra umywalka ceramiczna

Umywalka szklana kontra umywalka ceramiczna

Jeszcze kilka lat temu, jedyny dylemat dręczący nas w czasie zakupu umywalki dotyczył tego, czy umywalka w ogóle w sklepie będzie. Dzisiaj, kiedy sklepy z wyposażeniem łazienek są częstsze niż widok Malucha na ulicy, kłopotów z umywalką przybyło. Na szczęście są to kłopoty wynikające tylko i wyłącznie z nadmiaru możliwości.

Umywalki są różne, przeróżne. Jednym z kryteriów wyboru może być materiał, z którego umywalkę wykonano. Dominująca przez lata ceramika nie jest już jedyną opcją. Spotkać można umywalki kamienne, aluminiowe, z tworzyw sztucznych, a nawet drewniane. Absolutnym hitem ostatnich lat jest jednak szkło, które stało się bardzo modnym materiałem w łazience.



umywalka ceramicznaJest tak nie bez przyczyny. Szklana umywalka jest dużo lżejsza wizualnie, daje poczucie przestrzeni i pozwala wnętrzu (często ciasnemu) "oddychać". Szkło jest również materiałem, który przywołuje skojarzenia z wodą; występuje w wielu wariantach: zielonkawe, oszronione, mleczne, wzorzyste, barwione - paleta możliwości pozwala dobrać umywalkę do swoich gustów i potrzeb. Szkło jest również bezpieczne - specjalna technologia produkcji oraz hartowanie powodują, że szklane umywalki są bardzo odporne na uderzenia, a w przypadku pęknięcia zachowują się podobnie do szyb samochodowych, rozpadając się na kawałki minimalizując tym samym ryzyko skaleczeń.



umywalka szklanaCzy umywalki szklane mają wady? Owszem, są na ogół droższe i wymagają częstszego czyszczenia. Wprawdzie szkło, z których się je produkuje jest często pokrywane specjalną warstwą, mającą za zadanie ułatwienie spływania wody, nie liczmy jednak na to, że unikniemy zupełnie śladów kamienia.



A jak w porównaniu ze szklanym hitem wypada stara, dobra ceramika? No cóż... Jest wprawdzie banalna i opatrzona, ale wiele osób ceni sobie sprawdzone, pewne rozwiązania. Umywalka ceramiczna jest tańsza (choć znajdziemy też sporo luksusowych i bardzo drogich modeli), popularniejsza i łatwiejsza w montażu. Poza tym, dużo lepiej radzi sobie z kamieniem - jest on po prostu mniej widoczny.



Szkło czy ceramika? No cóż, na szczęście mamy wybór.

--
Stopka

Myślę, że artykuł pomoże w wyborze.



DOMitp.pl



domitp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Półki w łazience to bardzo ważny element jej wyposażenia!

Półki w łazience to bardzo ważny element jej wyposażenia!

Można wierzyć lub nie, ale półki w łazience to świetny element dekoracyjny i właśnie wykorzystując półki możemy rewelacyjnie wykończyć wystrój łazienki.

Po co półki w łazience?



Półki spełniają dwie funkcje tę estetyczno- dekoracyjną i funkcjonalną, można poukładać na nich przedmioty codziennej toalety, te których zawsze będziemy potrzebować! W dużej łazience półki nie tylko pięknie uzupełniają całość lecz także zapewniają dużo miejsca użytkowego. Rzecz polega na tym żeby półki pełniące taką podwójną funkcję zostały otwarte na widoku a nie zasłonięte drzwiczkami. Warto rozważyć umieszczenie jednej lub dwóch półek aby ustawić na nich takie dekoracyjne drobiazgi jaki świece czy zdjęcia. Takie półki będą spełniały swoją funkcję i na pewno będą pasowały do wystroju łazienki.



Jeśli już zdecydujesz do czego i w jakim celu chcesz wykorzystać półki zanim je zamontujesz, te informacje pomogą w wyborze najlepszych półek, które będą odpowiadały twoim potrzebom.



Możesz wybierać spośród wielu rodzajów i stylów pólek



Bez względu na to czy chcesz zamontować otwarte półki czy takie schowane w szafce możesz wybierać wśród ogromnej liczby świetnych nowoczesnych stylów.



Wiele nowoczesnych łazienek to pomieszczenia o prostym, łagodnym stylu przypominającym azjatycki minimalizm. Tego rodzaju styl wprowadza element komfortu, odprężenia i wyrafinowania do każdego typu łazienki dużej czy małej.



Półki z przedziałkami pozwalają przechowywać takie przedmioty jak ręczniki czy pościel na zmianę, równie dobrze można wykorzystać koszyczki czy szufladki i przeznaczyć je na takie produkty jak perfumy, mydło czy szampon.



Można również zastanowić nad małymi zgrabnymi półeczkami zwłaszcza gdy w łazience nie ma za wiele miejsca. Tego rodzaju piękne szklane półeczki mogą być specjalnie cięte aby je dopasować do adaptowanej przestrzeni, a poza tym dodają one każdej łazience odczucie świeżości i czystości. A gdy światło przechodzi przez szkło tworzy cudna iluzję że przedmioty trzymane na szklanych pułkach płyną, samo szkło daje wrażenie że półki nie zajmują zbyt wiele miejsca. Oczywiście niezbędne będą metalowe zawiasy aby podtrzymać półki.



Drewniane półki - coś w rodzaju małych szafeczek - oraz szklane półki są bardzo popularne i uniwersalne do wykorzystania w różnych celach . Mimo że drewniane czy metalowe półki z wyglądu mogą wydawać się nieco mniej atrakcyjne i kosztowniejsze, to jednak stwarzają więcej przestrzeni do wykorzystania.



Miejsce i przestrzeń na to co potrzebne w łazience, pamiętaj o tym!



Półki należy wybierać w zależności od potrzeb, tego co i gdzie chcemy trzymać w łazience. Jeśli planujemy przechowywanie na takich rzeczy jak pościel do zmiany czy środki czystości to jest oczywiste że będzie potrzeba więcej półek, niż w sytuacji gdy w łazience będą tylko kosmetyki i artykuły higieniczne. Szklane półki będą bardziej odpowiednie, gdy nie planujemy miejsca na duże przedmioty i nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. Natomiast jeśli w łazience jest wystarczająco dużo miejsca na takie rzeczy jak ręczniki, to dobrym rozwiązaniem są półki na kształt szufladek - sześcianów, w pełni będą odpowiadały potrzebom

--
Stopka

Bez wątpienia najlepszym miejscem, gdzie koniecznie powinieneś zajrzeć planując remont lub urządzając nową łazienkę jest www.domitp.pl. Tutaj znajdziesz wszytko co potrzebne poczynając od wieszaków na ręczniki, baterii, po kabiny prysznicowe, wanny, szafki. A to wszystko w wielu stylach, kształtach, cenach dostępnych na każdą kieszeń. Tutaj na pewno znajdziesz wszystko do swojej wymarzonej łazienki!

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jaką szafkę wybrać do łazienki?

Jaką szafkę wybrać do łazienki?

Dla wielu osób szafka łazienkowa jest dopełnieniem, esencją wystroju i dekoracji tego pomieszczenia. Ten niezwykły i jedyny w swoim rodzaju mebel łazienkowy nie tylko przykuwa uwagę, ale także spełni inne istotne funkcje związane z higieną, sprawia że pójście do łazienki nie jest przykrym obowiązkiem lecz staje się czystą przyjemnością.

Szafka łazienkowa może pięknie uzupełnić wygląd łazienki lub zupełnie go zrujnować jeśli jest źle dobrana gdyż motyw przewodni projektu tego wnętrza w dużym stopniu zależy właśnie od szafki. Dlatego właśnie tak niezmiernie ważne jest aby dobrać świetną szafkę o odpowiednich wymiarach; do małej łazienki odpowiednia będzie szafka 24-calowa, a do większej łazienki lepsza będzie 72 calowa. Jeśli twoja łazienka ma bardzo nietypowe wymiary i nie jest zbyt duża, to ma to swoje plusy: utrzymuje odpowiednia ciepłotę i więcej przestrzeni jest przeznaczonej na inne pomieszczenia. Jeśli trudno jest w tym małym pomieszczeniu utrzymać wszystko na swoim miejscu wtedy zupełnie zatraca się cel i funkcjonalność tego pomieszczenia. Zatem projektując taka małą łazienkę nietypowych rozmiarów należy koniecznie podkreślić element dekoracyjny, funkcjonalność, właściwe zagospodarowanie przestrzeni, łatwość przystosowania oraz trwałość.



Meble łazienkoweZwłaszcza że przy małej powierzchni bardzo ważne jest utrzymanie kontroli nad porządkiem. To czy osoby korzystające z takiej łazienki będą czuć się w niej komfortowo w dużym stopniu zależy od jej przestronności pomimo małych rozmiarów. A więc jeśli usuniesz starą szafkę z umywalką i zastąpisz ją małą efektowną szafką, łazienka optycznie powiększy się co da wrażenie przestronności.



Małe szafki łazienkowe mają zazwyczaj o wymiary pomiędzy 24 a 33 calami. Są one niewielkich rozmiarów i nie rzucają się w oczy, większość z nich świetnie można dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia pod każdym względem. Jest tyle różnych projektów, stylów z których można wybierać. Beż wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, coś co przykuje uwagę i wzbudzi podziw. Fakt, że są to małe szafki, nie znaczy że nie będą tak dobrze spełniać swojej funkcji jak ich większe odpowiedniki. Wręcz przeciwnie, te małe szafki łazienkowe dają dużo dodatkowej przestrzeni na przechowywanie różnego rodzaju przyborów toaletowych oraz innych łazienkowych bibelotów. Wiele z tego rodzaju szafek ma dodatkową opcję na przechowywanie lekarstw, co dodatkowo pozwala w pełni je wykorzystać. Jest to mebel w pełni użyteczny który jednocześnie pozwala pozbyć się wrażenia ciężkości jakie dają inne szafki.



Jeśli myślimy o naprawdę dobrym i funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzenie w łazience to wart także wziąć pod uwagę szafki narożne, które będą pasować wszędzie.



Natomiast w dużych łazienkach świetnie sprawdzają się szafki o wymiarach pomiędzy 48 - 72 cale; zwłaszcza gdy taka łazienka ma służyć wielu użytkownikom. Są one szczególnie polecane do łazienek mających co najmniej dwóch użytkowników, co więcej podkreślają zarówno estetykę pomieszczenia jak i jego funkcjonalność. Wiele dużych szafek łazienkowych to opcje z dwoma umywalkami i lustrami, co jeszcze w większym stopniu poprawia wydajność wykorzystania przestrzeni jaka tworzą. Mimo że dużych rozmiarów szafki dostarczają wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób aby korzystać z nich w tym samym czasie, to jednak te pojedyncze, to te pojedyncze zajmują o wiele mniej miejsca.



Aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć szafki przed wilgocią, czy ich drewniane części, dobrze aby blat szafki był wykonany z kamienia ( w droższej i łatwiejszej do utrzymania wersji) lub ze sztucznego tworzywa. Takie szafki łazienkowe są tak naprawdę łatwe w utrzymaniu. Aby utrzymać taką szafkę w czystości trzeba niewiele, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ją nie rysującym środkiem, miękką szmatką lub ściereczką. Naprawdę utrzymanie szafki w czystości jest bardzo proste i pozwoli na to aby wyglądała ona jak nowa przez długi czas.



A więc najpierw dokonaj starannego wyboru szafki która będzie pasowała do twojej łazienki zanim wybierzesz się do sklepu i wydasz pieniądze. Do mniejszych łazienek praktyczniejsza i lepsza będzie szafka o małych wymiarach:24 cale. Natomiast w dużych łazienkach lepiej sprawdza się szafki o większych wymiarach nawet do 72 cali.



Jeśli zatem dobrze wszystko przemyślisz (rodzaj, styl i rozmiar swojej szafki łazienkowej) to z pewnością znajdziesz tę idealną do twojego domu.

--
Stopka

Hm... wydaje się że wszystko jest proste ale jednak wybór trudny.



Zapraszam na www.domitp.pl



MW

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Szafka łazienkowa na wymiar

Szafka łazienkowa na wymiar

Meble łazienkowe wykonane na zamówienie, na wymiar, tworzą dodatkową przestrzeń użytkową, zaprojektowane w takim stylu jaki się nam zamarzy. W dodatku możesz je wykonać samodzielnie ponieważ nie jest to zbyt trudne, wystarczy jedynie kierować się poniższymi zasadami.

Prawidłowe pomiary są bardzo istotne



Zanim zaczniesz cokolwiek robić, wykonywać samodzielnie szafkę, upewnij się, że zrobiłeś dokładne pomiary w miejscu, gdzie ma ona być. Dokładne i rzetelne pomiary miejsca na szafkę dadzą pewność, że będzie ona idealnie pasowała do przeznaczonego na nią miejsca, a co za tym idzie, nie będzie potrzeby dokonywania jakichkolwiek poprawek podczas konstruowania nowej szafki.



Wybór szuflad i innych ważnych elementów



Jeśli masz już gotowy projekt szafki na papierze, to teraz musisz zdecydować o jej elementach takich jak szuflady. Możesz oczywiście samodzielnie wykonać szuflady, ale jest też opcja kupienia już gotowych, zmontowanych szuflad. Bez względu na to czy samodzielnie zrobisz szuflady czy zdecydujesz się na kupno gotowych, musisz mieć pewność, że wymiary szuflady są zgodne z twoim projektem szafki.



Kolejna rzecz to wybór umywalki, baterii, lustra oraz innych elementów które będą niezbędne podczas korzystania z łazienki. Obecnie wybór jest taki ogromny, że remont łazienki może stać się prawdziwą przygodą w tworzeniu czegoś nowego. Niektórzy doprowadzają to do perfekcji tworząc prawdziwe dzieła sztuki!



Wszystkie materiały moda być dostarczone do domu!



Samodzielnie wykonując szafkę możesz wybrać materiały jakie najbardziej ci odpowiadają i takie które będą pasowały do wystroju łazienki. Możesz wybierać z takich materiałów jak drewno, metal, a nawet szkło hartowane jeśli chcesz uzyskać bardziej nowoczesny wygląd. Po tym jak zdecydujesz z jakich materiałów będziesz robić szafkę, możesz iść do sklepu z dokładnym wymiarami szafki i kupić odpowiednią ilość materiałów na jej wykonanie. Pamiętaj jednak o tym, żeby zawsze kupić trochę więcej niż potrzeba, taka zapasowa ilość przyda się w sytuacji, gdy pomylisz się podczas robienia szafki, nigdy nie zaszkodzi mieć trochę zapasowych materiałów. Możesz też poszukać dobrego sklepu internetowego, który specjalizuje w tego typu materiałach potrzebnych do wykończenia łazienki, złożyć zamówienie w formie elektronicznej a materiały zostaną dostarczone prosto do domu.



Pora na montaż szafki... meble łazienkowe



Podczas montażu szafki najpierw musisz zainstalować jej podstawę do ściany i podłogi. Następnie montujesz blat i umywalkę w górnej części podstawy szafki. Na końcu montujesz takie dodatki jak szuflady i lustro. Po zakończeniu montażu sprawdź, czy wszystko poprawnie działa i czy potrzebne są jakieś ewentualne poprawki.

--
Stopka

Jednak pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to odwiedzić naszą stronę internetową www.domitp.pl, ponieważ tam znajdziesz wszystko co będzie ci potrzebne!




Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Różne sposoby na ciepło

Różne sposoby na ciepło

W związku z zapowiadaną przez synoptyków srogą zimą, należy upewnić się czy aby wszystkie urządzenia, które mają nam zapewnić ciepło podczas mrozów, są w dobrym stanie.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie takich urządzeń jest zamówić specjalistów. Jeśli nie mamy jeszcze takich urządzeń polecimy kilka możliwości. Uzyskiwanie ciepła jest możliwe na wiele sposobów. Jedni korzystają z kominków, inni z centralnego ogrzewania. Jeszcze inni uznali, że najlepszym, rozwiązaniem będą nagrzewnice wodne.



Jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia, które mają za zadanie ogrzewanie powietrza. Nagrzewnice, ze względu na rodzaj używanego paliwa dzielą się na nagrzewnice wodne, olejowe, elektryczne i nagrzewnice gazowe. Te ostatnie działają na takiej samej zasadzie jak olejowe, z tą różnicą, że nagrzewnice gazowe, jako źródła ciepła mają gaz, który jest wtryskiwany do komory spalania. Tam powoduje podgrzanie przepływającego powietrza. To, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych potrzeb. Jeszcze innym wynalazkiem są kurtyny powietrzne.



Ich działanie różni się od działania opisanych powyżej nagrzewnic. Głównie używane są w przypadku, gdy w pomieszczeniu wymagany jest nawiew z góry. Stąd kurtyny powietrzne często mają zastosowanie w biurach czy gabinetach. Nie wytwarzają one ciepła same w sobie, ale poprzez stworzenie niewidzialnej bariery z powietrza, nie pozwalają na złączanie się ze sobą stref o różnych temperaturach. Tym samym, na przykład podczas częstego otwierania drzwi, nie ucieka nam ciepło, gdyż na straży stoi kurtyna powietrzna. A dla tych, którzy nie lubią nowinek technicznych pozostaje ciepły sweter i gorąca herbatka.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Lampy w naszym domu

Lampy w naszym domu

Nie da się ukryć że w dzisiejszych czasach nie spotkamy mieszkania czy domu w którym nie ma lamp. Stosujemy je do dekoracji wnętrza ale także po to aby móc w nim funkcjonować kiedy słońce zniknie pod postacią nocy.

Dawniej kiedy, elektryczność jeszcze nie była tak rozpowszechniona i ogólnodostępna ludzie używali do oświetlenia mieszkań oraz domów lamp naftowych. Były to urządzenia które dawały światło poprzez płomień który powstawał w procesie spalania nafty. Z czasem kiedy elektryczność stała się szeroko dostępna i ludzie wymyślili żarówkę, lampy spotykaliśmy w każdym miejscy naszego gospodarstwa domowego.



Potrzebne były i są wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn widoczność z powodu braku światła była ograniczona. Dziś lampy stosuje się wszędzie, w pokojach dziennych, sypialni, łazience, przedpokoju, w ogrodzie itd. Służą one już nie tylko po to aby rozświetlić nam miejsca nieoświetlone naturalnym światłem ale często stosujemy je jako swoistą ozdobę naszego wnętrza.



Do tego typu zabiegów bardzo dobrze sprawdzają się lampy stojące. Można je postawić praktycznie wszędzie tam gdzie brakuje światła. W czasach bumu ekologicznego ludzie zaczęli stosować w swoich domach lampy LED. Są one bardzo trwałe i co najważniejsza minimalizują zużycie energii elektrycznej.


--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak stworzyć łazienkę przyjazną dla Twojego dziecka?

Jak stworzyć łazienkę przyjazną dla Twojego dziecka?

Naucz się, jak zaprojektować łazienkę przyjazna dziecku, która będzie rosła razem z nim. Postaraj się, aby łazienka była bezpieczna dla dzieci w każdym wieku. Zaprojektowanie łazienki przyjaznej dla dziecka może być dużym wyzwaniem. Kolory i wzorki są dobrym pomysłem, ale w rozsądnych ilościach gdyż dzieci mogą szybko wyrosnąć z takiej łazienki a chyba nie chcemy co chwilę zmieniać wystroju łazienki. Poprosiliśmy projektanta Christophera Colemana, aby podzielił się z nami kilkoma cennym wskazówkami, jak urządzić taką łazienkę aby była funkcjonalna przez długi czas, ale również miła i przyjemna dla naszych pociech.

Zabawa kolorem


Dzieci uwielbiają kolory i może być kuszące żeby pomalować każdą ścianę łazienki w innym kolorze. Jednak należy pamiętać że "mniej to więcej i lepiej" a więc nie należy popadać w skrajność, bo zbyt dużo kolorów może rozpraszać.


"Kolory są dla każdego, należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru" mówi Coleman. "Kolor możemy wprowadzić poprzez takie elementy łazienki jak: meble łazienkowe, umywalka, zasłona prysznicowa czy rysunek na ścianie."


Dobrze jest utrzymać ściany i podłogi w neutralnych podstawowych kolorach takich jak beżowy czy biały, natomiast kolorem można się pobawić używając płytek, ręczników oraz innych łazienkowych dodatków. Zielona lub niebieska umywalka będzie o wiele bardziej efektownie się prezentować jeżeli ściany są białe lub neutralne. Kolory takie jak zielony, żółty, niebieski i beżowy świetnie sprawdzają się w dziecięcej łazience nie są tak przytłaczające i rażące jak różowy czy pomarańczowy.


Wzory są tak samo ważne jak i kolory. Pomalowana na kolorowo umywalka czy muszla klozetowa z fajnym wzorem dodają element zabawy i luzu do tych typowo łazienkowych urządzeń i akcesoriów. Pionowe czy poziome paski będą również świetna alternatywą aby rozweselić i urozmaicić łazienkę dziecka nie popadając w przesadę. Jest to wzór odpowiedni dla każdego pomieszczenia i wieku, co więcej przestrzeń staje się przyjemniejsza z tak subtelnym kolorowym urozmaiceniem.


Pudełko z zabawkami


Biorąc pod uwagę dużą ilość zabawek, bibelotów i świecidełek, które dzieci po prostu muszą mieć, ważne jest także aby w łazience było miejsce przeznaczone do ich przechowywania. Jeśli w twoje łazience nie wygospodarowałeś takiego miejsca w którym dziecko mogłoby składować swoje zabawki to musisz wydobyć z siebie ducha artysty i wymyślić coś pomysłowego... Może to być na przykład wiklinowy koszyczek który można położyć na półce nad toaletą albo kolorowy plastikowy woreczek do zawieszenia na haku przy wannie czy prysznicu. Chodzi o to aby nie zagracać łazienki a pojemniki na zabawki jeszcze bardziej dodawały urokowi dziecięcej łazience i sprytnie ukrywały to czego nie chcemy mieć cały czas na widoku.


Jeśli masz ten luksus i w twojej łazience są wnęki, które można wykorzystać, to koniecznie trzeba je zagospodarować. "Różnego rodzaju rolety są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, a poza tym można tam także schować inne przybory toaletowe."


Kamyczki i patyczki


Dzieci uwielbiają dotykać wszystkiego a te najmniejsze w szczególności lubią czuć fakturę dotykanego przedmiotu, czemu więc nie dać im takich możliwości w łazience? Kamienne płytki świetnie oddają kształt pryśniętej na nie wody a szklane płytki świetnie sprawdzają się dookoła lustra, prysznica czy wanny. Postaraj się o różnorodność naturalnych materiałów i ich strukturę.


Łazienka niekoniecznie zawsze musi być cała w marmurach i płytkach. Używaj bardziej naturalnych materiałów takich jak beton i drewno. Naturalne materiały są bezpieczniejsze, ponieważ zapewniają lepsze tarcie, a do tego mają miłą w dotyku teksturę.


Dorastanie


Niestety wszystkie dzieci w końcu dorastają. Ale gdy są jeszcze małe postarajmy stworzyć dla nich taką przestrzeń w łazience, w której będą mogły się swobodnie i bezpiecznie poruszać i czuć. Na przykład pomyśl o stołeczku dla malucha, aby mógł dosięgnąć umywalki, a który można gdzieś bezpiecznie odłożyć, gdy pociecha nie korzysta z niego; kolejną rzeczą którą warto wziąć pod uwagę to bezdotykowe krany, łatwe w użyciu bez konieczności przekręcania kurka, z możliwością ustawienia bezpiecznej dla dziecka temperatury wody.


Dobrym pomysłem jest też założenie nakładki na muszlę toaletową, dzięki czemu to miejsce stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze do siedzenia dla młodszych dzieci, a taka nakładka pasuje na każdego rozmiaru muszlę.


Zainstaluj regulowany prysznic aby ułatwić korzystanie dziecku z wanny lub kabiny, prysznice ręczne są świetnym rozwiązaniem dla maluchów, które nie będą spokojnie siedzieć w wannie. Pomyśl o zainstalowaniu włączników światła na niższej wysokości lub sensorów światła i ruchu dla tych maluchów, które jeszcze nie mogą sięgnąć wyżej.


Przede wszystkim bezpieczeństwo


Projektując łazienkę dla dziecka trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które uczynią to miejsce bezpieczniejszym dla naszych pociech.

1. Załóż delikatnie zamykające się klapy muszli sedesowej tak, aby nie utknęły tam małe paluszki

2. Załóż specjalne klamry na ubikacje i szafki, gdzie znajdują się środki czystości, maluchy w żadnym wypadku nie powinny tam sięgać.

3. Załóż bezpieczne nakładki na gniazdka i wyjścia otworów hydrauliczno-kanalizacyjnych.

4. Na podłodze łazienki rozłóż matę antypoślizgową.

5. Zainstaluj uchwyty przy toalecie i wannie aby łatwiej można było wejść i wyjść.

6. Zakryj odpływ, aby dzieci tam nie sięgały i nie wkładały zabawek.

7. Zamontuj bezdotykowe krany z uwagi na łatwość w korzystaniu z nich oraz możliwości ustawienia bezpiecznej temperatury.


Czy mogę pomóc?


Pozwól dzieciom uczestniczyć w projektowaniu łazienki I wykorzystuj ich pomysły; pamiętaj ze nie wszystko musi do siebie pasować, to ma być łazienka dla dziecka a czynności takie jak mycie powinny dawać dużo radości, czasem nawet być przygodą dla malucha.


Może powieś rysunki dzieci w łazience, żeby czuły że to ich miejsce, które będą kojarzyć także z zabawą? Pozwól pomalować im kilka płytek lub ozdobić lustro według ich pomysłu. Najlepszym sposobem na urządzenie dziecinnej łazienki jest wykorzystanie pomysłów maluchów. Tylko pamiętaj, że one szybko dorastają!

--
Stopka

I co wy na to: DOMitp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.