wtorek, 29 marca 2011

Ogrodzenia.

Ogrodzenia

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość z nas myśli o tym, żeby mieć w swoim domu zdalnie otwierane bramy. Niestety jeżeli chodzi o coś takiego jak ogrodzenia kute to okazuje się, iż w dalszym ciągu jest to jeszcze stosunkowo spory wydatek i nie każdy może sobie na to pozwolić.

Co więcej w większości przypadków, jeżeli faktycznie chcemy mieć bramę otwieraną na pilota, to należy pamiętać o tym, iż jednak prace będą trwały minimum jeden dzień. Z tej przyczyny częstokroć wspomina się o tym, iż taki właśnie montaż ogrodzenia Gdańsk nie jest w ogóle tak prostą rzeczą jak wielu się wydaje. Większość uważa, iż nie ma większego znaczenia w tym na jakie ogrodzenia metalowe się decydujemy. Takie nastawienie jest naturalnie jak najbardziej błędne, gdyż każdy profesjonalista od razu powie nam, iż wybór ogrodzenia dla siebie jest nader istotny.

Zanim więc klient podejmie decyzję o tym, żeby faktycznie zatrudnić kogoś kto dla niego zajmie się bramami powinien się najpierw zdecydować na dający się zastosować dla siebie typ bramy. Nie może przecież być tak, iż jakaś osoba wybrała dla siebie adekwatną bramę ale w trakcie jej zakładania będzie chciała jeszcze zmienić wybór. Takiego dziwnego zlecenia nikt dla nas nie zrobi niestety.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: turas

Płot,mur czy żywopłot?

Płot, mur czy żywopłot?

PŁOTY – zajmują one najmniej miejsca spośród wszystkich ogrodzeń, ponieważ wymagają właściwych fundamentów lub metalowych słupów w celu ich zabezpieczenia oraz regularnego konserwowania drewna. Ich trwałość jest stosunkowo krótka, ale stwarzają natychmiastowy efekt.

Solidne płoty, takie jak z ciasno ustawionych desek lub paneli, chronią działkę przed szkodami ze strony zwierząt i są najlepsze tam, gdzie pragniemy się odizolować od otoczenia. Płoty ze sztachet lub płoty ażurowe są najlepsze tam gdzie chcemy się cieszyć widokami wokół ogrodu.

MURY – mury są najdroższym, ale bardzo trwałym typem ogrodzeń. Chronią przed wiatrami i odbijają promienie słońca, można wiec przy nich prowadzić delikatne krzewy. Mury mogą być zwarte ( cegła, kamień z zaprawa cementową albo betonowy blok ) lub prześwitami ( dekoracyjne bloczki ).

ŻYWOPŁOTY – żywopłoty są najtańszym rodzajem ogrodzenia, a przy tym mają naturalny wygląd, ale na osiągnięcie przez nie pożądanej wysokości można czekać kilka lat, a później wymagają regularnego przycinania. Gdy się rozrosną, zajmują więcej miejsca niż mury i płoty ( należy uwzględnić szerokość 90 centymetrów ). Ich korzenie pobierają dużo wody i wysuszają otaczające rabaty. Zadbane i strzyżone żywopłoty ( ligustr, cis, grab ) są lubiane i stosowane od dawna, ale wymagają wielu zabiegów przy ich utrzymaniu. Bardziej swobodne, kwitnące żywopłoty ( róże lub forsycje )

rozrastają się nawet na większą szerokość,na przykład do 1,8 m.

RABATA Z KRZEWÓW – w tym przypadku rabata może stanowić ogrodzenie. Zaleca się sadzenie roślin zimozielonych lub kolczastych berberysów.

PARAWAN – może być utworzony przez rząd jednakowych roślin, takich jak agrest lub szpalerowe jabłonie, rosnące przy słupach i drucianym ogrodzeniu.

OGRODZENIE Z PNĄCZY – ogrodzenie lub trejaż obrośnięty roślinami pnącymi tworzy wdzięczny parawan. Rożne warianty ogrodzeń pozwalają uzyskać zaplanowana wysokość przez odpowiednio dobrane rośliny i podpory. Wówczas unika się regularnego przycinania roślin lub zbyt wysokiego ich wyrastania, co zdarza się w zwykłych żywopłotach lub roślin iglastych, na przykład z cisa.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Ogrodzenia ogrodowe.

Ogrodzenia ogrodowe

Zakładając nowy ogród należy rozpocząć od zaplanowania ogrodzenia. Ogrodzenie musi współgrać z całym projektem ogrodu lub dotychczasowym założeniem. całkowita przebudowa starego ogrodu jest z reguły bardzo kosztowna. Dlatego niekiedy trzeba znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Dostosować swoje plany do istniejących punktów strategicznych na przykład patia. W ostateczności można zastosować dodatkowe osłony maskujące w postaci trejaży lub parawanów porośniętych szybko rosnącymi pnączami. Ogrodzenie lekko ażurowe zapewni nam ładne widoki. Gdy chcemy odizolować ogród od sąsiednich posesji lub drogi, stawiamy masywny płot, budujemy mur albo sadzimy żywopłot.

Ogrodzenia ogrodowe. Przystępując do planowania nowego ogrodu, lub wymiany niektórych dotychczasowych elementów, należy się upewnić, czy nie ma żadnych ograniczeń administracyjnych co do wysokości czy rodzaju ogrodzenia.

Plecione ogrodzenie ma ładny i naturalny wygląd odpowiedni dla wiejskich ogrodów, niestety, krótki żywot – około pięciu lat. Spełnia swoje zadanie jako ogrodzenie tymczasowe w czasie gdy zakładany jest żywopłot. Malowane płoty ze sztachet także wygadają najatrakcyjniej w wiejskich ogrodach i tworzą ładne tło dla grządek kwiatowych. Pamiętaj aby zostawić miejsce między płotem a krzewami, aby móc malować płot.

Można kupić różne rodzaje słupów i paneli do drewnianego płotu. Płot drewniany musi jakiś czas schnąć i trzeba go pomalować tak, aby pasowało do całości projektu. Jeśli przy płotach sadzi się pnącza, należy pamiętać, ze drzewo musi być co pewien czas konserwowane.

Zakładanie żywopłotu trwa dłużej, ale uzyskuje się atrakcyjne i naturalne tło dla innych elementów. na żywopłot wybiera się rośliny o sile wzrostu odpowiedniej do planowanej wysokości, na przykład szybko rosnące iglaki mogą szybko zacienić mały ogród.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Szkodniki i choroby roślin.

Szkodniki i choroby roślin

Wiele problemów można uniknąć, gdy usuwa się chwasty i uprząta śmieci. Skoszoną trawę, obumarłe liście i chwasty powinno się kompostować, aby rozkładały się bez stwarzania warunków do rozwoju szkodników i chorób.

Należy usuwać i palić rośliny z objawami chorób. Puste doniczki, skrzynki służące do wysiewu roślin oraz inne pojemniki trzeba starannie myć i trzymać w schowku. Naturalni drapieżnicy zwalczają wiele szkodników; powinno się więc sadzić drzewa, służące ptakom, które żywią się owadami, uprawiać kępy dzikich kwiatów aby wspomagać pożyteczne owady, i unikać stosowania środków chemicznych, które często szkodzą pożytecznym zwierzakom.

Szkodniki i choroby roślin. Jednak gdy szkodnik lub choroba stanowi istotne zagrożenie, należy zastosować środki do ich zwalczania. Tam gdzie to możliwe, powinno się stosować środki chemiczne przyjazne środowisku, a opryskiwania przeprowadzać wieczorem, gdy nie ma w pobliżu pszczół i innych pożytecznych owadów.

Ochrona przed szkodnikami:

- koncentrat mydła – naturalne kwasy tłuszczowe. Rozcieńczyć wodą i stosować przeciw pospolitym szkodnikom przy użyciu ręcznego opryskiwacza

- taśma impregnowana aldehydem przeciwko ślimakom

- płynny środek zabijający ślimaki

- pastylki przeciwko ślimakom

- granulki siarczanu glinu – środek przeciwko ślimakom

- hormonalny sypki ukorzeniacz z fungicydem

- gotowy do użycia siarkowy organiczny środek do opryskiwania przeciwko mączniakom na różach itp. Nie należy opryskiwać, gdy jest gorąco i słonecznie, gdy wieje silny wiatr lub gdy rośliny sa w stresie (na przykład po przesadzeniu ).

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Pielęgnacja roślin.

Pielęgnacja roślin

Pracować niewiele, lecz często, oto podstawa ogrodniczego sukcesu. To wyjaśnia dlaczego ten, który spędza co wieczór około godziny w swoim ogrodzie , chodząc pozornie bez celu i ciesząc się swoimi rabatami, ma zwykle o wiele lepiej utrzymany ogród niż ten, który pojawia się tam tylko w piękne weekendy spędza cały czas w altanie.

Oczywiście, ten pierwszy niech chodzi bez celu, ale także obserwuje i, tam gdzie jest konieczne, wykonuje różne prace. Jeśli regularnie i w porę przystępuje się do pielenia, podlewania, nawożenie, porządkowania i usuwania przekwitających kwiatów, to znacznie łatwiej i szybciej uzyskuje pożądane efekty.

Jednak gdy sprawy wymkną się spod kontroli, wtedy zamiast wielu drobnych czynności, ma się przed sobą trudne zadanie, wymagające dużego wkładu pracy w odchwaszczenie, usuwanie słabo rozwiniętych i przywracanie do życia na wpół martwych roślin. Istnieje wiele sposobów wykonania podstawowych czynności w ogrodzie.

Na przykład rośliny w pojemnikach mogą być dokarmiane przy użyciu preparatów o spowolnionej aktywności, które działają przez cały sezon, zamiast cotygodniowego stosowania płynnych nawozów. Jeśli czasu jest za mało, należy upraszczać często wykonywane prace takie jak na przykład podlewanie, wykorzystując systemy nawadniające, które zapewniają roślinom dopływ wody wtedy, gdy nie ma nas w ogrodzie.

Dostępny jest wielki wybór produktów i wyposażenia, pomocnych w wykonywaniu rutynowych czynności. sztuka polega na tym, aby dowiedzieć się, co najlepiej zastosować, jeśli jednak prace w ogrodzie dają dużo przyjemności, to najlepiej wykonywać je samemu. A rezultatem regularnym , nie męczącym zajęć będzie ogród, który wygląda pięknie, bo jest zadbany, a rośliny odpowiednio do tego reagują i nie stwarzają żadnych problemów.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Oczko wodne.

Oczko wodne

Odbicie światła w stawie lub basenie w ogrodzie bądź w patiu nadaje nowy wymiar twojemu projektowi. Basen jest naturalnym punktem przyciągającym wzrok i stanowi piękny i łatwy do pielęgnacji element, gdy tylko zostanie zainstalowany.

Pozwala również na możliwość tworzenia ujęć z płynąca woda, takich jak fontanna, kanał lub kaskada, aby wzbogacić ogród w dźwięk i blask. Miejsce na basen trzeba wybrać starannie. Woda i rośliny wodne potrzebują wiele światła i słońca. Prywatny, naturalny basen może mieć kształt nerkowaty. Jego przeciwieństwem są baseny kwadratowe, prostokątne lub okrągłe.

Oczko wodne. Rozważ możliwość założenia dwóch lub więcej basenów połączonych kaskadą. Materiały zastosowane do obrzeżenia basenu wpłyną znacząco na jego ostateczny wygląd. Zwykle baseny są na ogół obrzeżone cegłą, kamieniem lub brukiem, co powinno pasować do pozostałych elementów w ogrodzie.

Trawa, kamyki i inne naturalne materiały tworzą wraz z roślinami posadzonymi na brzegu harmonijna całość z naturalnym stawem zasiedlonym roślinnością wodną. Rośliny wodne mają liście soczyste i błyszczące, często bardzo ekspresyjne, a dobrze zaplanowana z nich ekspozycja może dać wspaniały efekt.

Dobra rada !!! Brzeg z otoczaków pięknie kontrastuje z wyprostowanymi, wąskimi liśćmi kosaćców i traw rosnących tuż przy naturalnym stawie i wokół niego. Nerkowy kształt zapewnia świetny punkt wyjścia do stworzenia naturalnego stawu lub basenu. Jest zupełnie prosty do wykonania.

Okrągły basen dodaje uroku koncentrycznemu porośniętemu trawa wgłębieniu i zmienia trawnik w ważny punkt przyciągający wzrok.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Trawniki-jak o nie dbać.

Trawniki – jak o nie dbać

Porośnięte trawą tereny stanowią nie tylko przerwy między innymi elementami ogrodu. Dobrze zaplanowany trawnik może być pięknym dekoracyjnym elementem projektu, a nawet punktem przyciągającym wzrok, jeśli dzięki swemu kształtowi i wielkości jest dobrze wkomponowany w ogólny plan ogrodu.

Jednak trawnik wymaga znacznej dbałości. W celu utrzymania go we właściwym stanie, a więc w czasie wegetacji, musi być koszony, podlewany, nawożony i natleniany. Trawnik można łatwo i szybko założyć czy to wysiewając nasiona, czy kładąc darń w rolkach i zaplanować jego dowolny rozmiar i kształt. Normalny trawnik robi wrażenie cudownie miękkiego, bardzo naturalnego.

Takiego elementu nigdy nie uzyska się na terenie brukowanym lub wyłożonym syntetycznymi matami. Trawnik to zielony kobierzec, szczególnie interesujący, gdy nada się mu określony, geometryczny kształt, a więc okrągły, prostokątny lub kwadratowy, tworzy wówczas wspaniałe tło i oprawę dla takich elementów ogrodu, jak staw, posąg, rabaty lub zegar słoneczny.

Trawniki – jak o nie dbać. Rada : Pokrycie trawą jednego rogu działki odwraca od rzeczywistych ograniczeń jej rozmiaru. Gdy tylko inne elementy zostaną odpowiednio rozdeszczone, kwadratowy kształt ogrodu jest niezauważalny. Duży okrągły trawnik jest obrzeżony chodniczkiem z cegieł i częściowo osłonięty przez gęste nasadzenia, stanowi piękne otoczenie dla okrągłego basenu i fontanny umieszczonych na brzegu trawnika.

Okrągły trawnik natychmiast łagodzi wrażenie kanciastego ogrodzenia kwadratowej działki i stwarza bardziej interesujący obraz ogrodu. Trawnik na planie koła jest bardzo łatwy do koszenia i obrzeżenia.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: Beata

Trawniki.

Trawniki

Najważniejsza sprawa przy zakładaniu nowego trawnika czy to z nasion, czy z darni w rolkach , jest właściwe przygotowanie gleby. Teren powinien być przekopany dostatecznie wcześnie przed wysiewem lub rozłożeniem darni, aby gleba swobodnie osiadła.

Chodzi o to, żeby powierzchnia była możliwie równa, bez wzniesień i zagłębień. Stad należy przekopać powierzchnie przynajmniej na miesiąc przed założeniem trawnika. Po przekopaniu powierzchnia powinna być zagrabiona i raz przy razie udeptywana. Dzięki grabieniu następuje rozdrabnianie gleby i wyrównanie powierzchni, przy czym wydobywa się większe kamienie, które należy usunąć.

Rzadko niezbędne jest użycie w pracach przygotowawczych walca. Czasami zabieg ten może być uzasadniony tuz po przekopaniu, gdy gleba jest silnie zbrylona. Jednak narzędzie to stosowane jest wyłącznie w tym celu i nie jest pomocne w ugniataniu podłoża. Najlepszym sposobem ugniatania powierzchni jest częste jej udeptywanie. Grabienie wykonywane

miedzy udeptywaniem pomaga wyrównać powierzchnie.

Przed wysiewem lub rozłożeniem darni stosuje się odpowiedni nawoź przedsiewny lub pod rozwijane trawniki. Zapewni to nowym roślinom dobry start, zaopatrując je we właściwe składniki pokarmowe, których będą potrzebowały podczas kilku pierwszych tygodni rozwoju. Kupując nasiona traw, należy wybrać ich mieszankę najodpowiedniejsza do rodzaju trawnika, jaki chce się mieć. Jeśli ma to być trawnik, gdzie będą bawić się dzieci, to musi zawierać żywice.

Trawniki, jak o nie dbać. Jeśli jego celem jest wyłącznie dekoracja, żywice można pominąć. Najlepiej jednak poradzić się kompetentnego sprzedawcy. Przy wysiewie ręcznym powinno się obsiewać teren dwukrotnie, za drugim razem pod odpowiednim katem do pierwszego, przy czym nasiona należy podzielić na połowę.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Trawnik z rolki.

Trawnik z rolki

Najszybszym sposobem uzyskania gotowego trawnika jest niewątpliwie rozkładanie darni w rolkach. W istocie polega to na przenoszeniu darni do swojego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że ma sie do czynienia z żywymi roślinami; jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, możesz mieć różne trudności.

Oznacza to, że od chwili, gdy darń jest rozłożona, nie można dopuścić do jej przeschnięcia pod żadnym pozorem. Jeśli to nastąpi, pojedyncze fragmenty skurczą się, powstaną między nimi przerwy

i proces wysychania będzie szybszy. Kurczenie powoduje przesuwanie darni, a to nie pozwala na zakorzenianie się traw i na przerastanie podłoża.

Przygotowanie gleby jest takie same i tak samo ważne jak przy siewie nasion. Podobnie jak są różne mieszanki nasion traw, tak dostępne są różne rodzaje darni w rolkach, stąd można uzyskać jakość trawnika, jakiej się wymaga. jednak jest to powiązane z ceną darni, a cena z kolei odzwierciedla jakość darni. Przy zakupie darni w rolkach nie należy się kierować żadna okazją. Tania darń jest z reguły złej jakości. Może być połamana, zbyt cienka, pełna chwastów lub po prostu z traw złej jakości. Trzeba więc być ostrożnym.

Trawnik z rolki. Darń w rolkach można rozkładać o dowolnej porze roku, ale najlepiej jesienią i wiosną. Pogoda jest wtedy zwykle łagodna, a gleba wilgotna. W lecie świeżo rozłożona darń łatwo wysycha, jeśli nie jest stale podlewana; trawa rośnie i wymaga koszenia, a rozwinięty trawnik łatwo można zniszczyć, jeśli nie zostanie rozłożony w ciągu dnia lub najdłużej dwóch od chwili przywiezienia. Stąd termin dostarczenia darni należy dokładnie ustalić z dostawcą. Nie powinna ona być dostarczona na początku tygodnia, jeśli nie może być rozłożona przed weekendem.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Kompost ogrodowy.

Kompost ogrodowy

Kompost ogrodowy jest najpopularniejszą i najefektywniejszą formą materii organicznej wprowadzanej do gleby. Sporządzany jest z resztek roślinnych, włącznie z chwastami, z odpadów warzyw, skoszonej trawy, pozostałości po strzyżeniu żywopłotu, liści i niezdrewniałych odciętych

pędów.

Można dodać trocin, słomy, siana, ściółki po małych zwierzętach domowych i obornika, ale nigdy nie dodaje się na przykład mięsa. Tajemnicą dobrego kompostu ogrodowego jest właściwy stosunek między różnymi składnikami : miękkie części roślinne oraz proporcjonalnie duża ilość rozdrobnionych części zdrewniałych. Wybór między pryzmą a skrzynią kompostową w dużej mierze zależy od ilości dostępnego świeżego materiału.

Jeśli jest go pod dostatkiem, lepsza jest pryzma, ale gdy ilość materiału jest ograniczona, lepiej stosować skrzynię kompostową. Z niewielkich pryzm nigdy nie otrzyma się dobrego kompostu. Skrzynię napełniaj jednorazowo : mieszanina szybko się zagrzewa i uzyskuje się najlepszy kompost.

PŁYNNY NAWÓZ

Warto uprawiać w kącie ogrodu kilka roślin żywokostu, a to w celu przygotowania zasobnego w składniki odżywcze płynnego nawozu. Umieść naręcze świeżych liści żywokostu w beczce lub zbiorniku z deszczówką na około 4 tygodnie, a następnie uzyskany płyn stosuj jako nawóz pod rośliny. Rozłożone liście można dodać do pryzmy kompostowej lub wykorzystać do nawożenia pomidorów.

ROZDRABNIANIE ZDREWNIAŁYCH I KOLCZASTYCH RESZTEK

Zdrewniałe lub kolczaste resztki roślin przed kompostowaniem należy rozdrobnić. gdzie jest to dopuszczalne, możesz spalić pędy, a popiół rozsypać na pryzmie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Rodzaje gleby,ściółkowanie gleby.

Rodzaje gleby, ściółkowanie gleby

Dobra ziemia ogrodowa wymaga wieloletniej starannej uprawy, a jej ulepszanie powinno być podstawowa zasada w pracy każdego ogrodnika. Gdy przygotowujesz nową grządkę lub rabatę, wtedy zawsze trzeba na cala jej głębokość łopaty przekopać cala jej powierzchnie i dodać dużo dobrze rozłożonej substancji organicznej, takiej jak kompost ogrodowy lub przekompostowany obornik.

Użyj około pełnej taczki na 1 m kwadratowy: na lekkich piaszczystych lub wapiennych glebach trzeba substancji organicznej stosować więcej. Gdy wprowadzasz nowe rośliny, trzeba wkopać wiadro substancji organicznej w miejscu ich sadzenia. Na koniec wskazane jest mulczowanie powierzchni gleby, by nie dopuścić do zbytniego wyparowania wody z gleby i przykryć siewki chwastów.

Stosuj nowe ściółkowanie każdej wiosny ( lub wiosną i jesienią na bardzo suchych lub wapiennych glebach ). jeśli twoim celem jest, aby pielęgnacja roślin nie była pracochłonna, to trzeba stosować trwałą ściółkę z dekoracyjnej warstwy żwiru lub kory na podkładzie z syntetycznej maty, co zupełnie zapobiega zachwaszczaniu.

Poprawienie jakości gleby. Ze względu na szczególne właściwości substancji organicznej, te same materiały mogą być używane do rozluźniania gleb ciężkich i do poprawy ich stosunków wodno – powietrznych oraz do zwiększania zdolności zatrzymywania wody w glebach suchych piaszczystych wytworzonych z wapieni. Przed sadzeniem roślin należy przekopać substancje organiczne, to jest dobrze rozłożony kompost lub obornik koński, czy nie rozłożony torf, a pomiędzy rosnącymi już roślinami zastosować ściółkowanie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Gleba.

Gleba

Przekopywanie gleby jest podstawowym zabiegiem uprawy przez ogrodnika. Trzeba przekopać każdą glebę, która jest uprawiana po raz pierwszy lub z której właśnie usunięto uprawiane rośliny. Narzędziem używanym zwykle do kopania jest łopata, ale na ciężkiej glebie widły są łatwiejsze w użyciu, a tak samo efektywne.

Wybór zależy od zwięzłości gleby. Jeśli przesypuje się przez widły , to trzeba używać łopaty. Jest wiele powodów przekopywania gleby. Najważniejszy to rozdrobnienie i rozbijanie gleby tak, aby usunąć nadmiar wody i aby mogły się w niej rozrastać korzenie roślin w poszukiwaniu wody oraz składników pokarmowych. Kiedy gleba zostanie rozdrobniona, łatwiej dociera do niej powietrze, niezbędne do oddychania korzeni roślin.

Przekopanie zapewnia odpowiednie przygotowanie gleby do siewu i sadzenia roślin. W czasie przekopywania zostają przemieszczone w głąb rosnące w niej chwasty i ich nasiona, a to ogranicza konkurencję, która napotyka młode rośliny w pierwszych tygodniach rozwoju.

Kopanie umożliwia również staranne i dokładne wkopanie substancji organicznej, takiej jak na przykład kompost ogrodowy, który jest niezbędny do powstania próchnicy glebowej i do uzyskania dobrych plonów. W przeciętnych warunkach ogrodowych należy przynajmniej raz w roku zastosować zarówno nawóz ogrodniczy ( kompost, obornik ), jak i nawozy mineralne.

PAMIĘTAJ !! Wyniki pracy w ogrodzie będą zadowalające tylko wtedy, gdy gleba jest odpowiednio przygotowana, a więc zawiera substancje ogrodnicze ( próchnica ) i składniki mineralne oraz jest uprawiana dostatecznie głęboko, by umożliwić łatwą penetrację korzeni.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Drzewa i krzewy.

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy są nieodzownymi elementami projektu dotyczącego nasadzeń, zapewniają bowiem wysokość i stwarzają wrażenie doskonałości nawet w najskromniejszym ogrodzie. Gdy powierzchnia ogrodu jest ograniczona, posadź w strategicznym punkcie niewielkie pojedyncze drzewo, najlepiej takie, które kwitnie wiosną, ma piękne ulistnienie latem, jest kolorowe jesienią, a jego owoce są interesujące.

Innym rozwiązaniem może być posadzenie pary przystrzyżonych zminiaturyzowanych roślin zimozielonych w donicach po obu stronach schodów lub w miejscu do odpoczynku. Karlowe rośliny iglaste w pojemnikach wokół patia lub w ogrodzie skalnym stanowią zimą ozdobny element. W większych ogrodach można cieszyć się efektami w większej skali.

Łącz drzewa z korzeniami, na przykład brzozy z różanecznikami. Na nasypie lub stromym zboczu, pnąca roślina, taka jak wiecznie zielona jeżyna ( Rubus tricolor ) o lśniących liściach, pomoże związać i ustabilizować glebę. Pod dużymi drzewami o gęstej koronie liści, takimi jak kasztanowiec, gdzie krople deszczu przenikają z trudnością, gleba jest zbyt sucha dla większości roślin. Tu najlepszym rozwiązaniem bywa warstwa kamyków lub kory.

Gdzie indziej można posadzić szybko rosnące rośliny płożące i okrywowe, które dobrze czuja się w półcieniu. Wiosną miejsce pod drzewami wykorzystuje się do barwnej dekoracji z wiosennych roślin cebulowych wśród trawy.

Dobra rada!!! Nie należy umieszczać drzew blisko stawu, gdyż cień i opadające liście powodują zanieczyszczenie wody i pojawienie się glonów.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Projektowanie ogrodów.

Projektowanie ogrodów

Woda i skały – zbiorniki wodne w większych pojemnikach tworzą interesujące elementy w małych ogrodach, podobnie jak rabaty skalne oraz ogrody osypiskowe i w kamiennych korytkach.

Meble – meble ogrodowe powinny być zgodnie z tematem przewodnim, na przykład rustykalne w miejskich ogródkach, nowoczesne we współczesnych ogrodach, klasyczne w ogrodach tradycyjnych.

Wygoda - dlaczego nie stworzyć wygodnego miejsca mieszkalnego na świeżym powietrzu, z wyściełanymi leżakami, ogrodowych stołem i krzesłami, bufetem na kółkach, zewnętrznym oświetleniem, wbudowanym ruszcie, lampami i świecami odstraszającymi owady oraz, powiedzmy, zwaną z gorącą woda lub basenem kąpielowym ?

Rośliny aromatyczne – zgrupowane w pojemnikach przy drzwiach wejściowych lub obok miejsc do siedzenia, albo rosnące wokół osłoniętego ogrodu, pachnące rośliny oczarują swym aromatem, każdego kto znajduje się wokół nich.

Kolekcje - spróbuj zgrupować rośliny typu: bonsai w orientalnych donicach rozmieszczonych dekoracyjnie na podniesionych rusztowaniach, albo tez zioła w tradycyjnym geometrycznym ogrodzie ziołowym, otoczonym żywopłotem z karłowatych bukszpanów.

Punkty przyciągające wzrok – zastosuj elementy architektoniczne, takie jak ławki, zegar słoneczny lub posąg w niszy ściennej, aby przyciągały wzrok, można je umieścić na końcu ścieżki, w środku zwykłego ogrodu o geometrycznym kształcie lub w altanie. Zastosuj łuki w celu obramowania pięknych widoków. Klasyczny posag na wysokim postumencie nie tylko dodaje uroku temu tradycyjnemu założeniu, ale także wspaniale wygląda na ciemnozielonym tle. Rzeźba jest nieodzowna dla uzyskania właściwego efektu alejki obrzeżonej strzyżonym bukszpanem i cisem.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Dekoracje w ogrodzie.

Dekoracje w ogrodzie

Po zakończeniu planu, ustaleniu wszystkich głównych elementów ogrodu na miejscu , orientujemy się już, jak będzie wyglądał i funkcjonował nasz ogród. Teraz przychodzi czas na dopracowanie szczegółów, które nadadzą swoisty charakter twojemu projektowi.

Zegar słoneczny, rzeźba lub miejsce do kąpieli dla ptaków wprowadzają interesujące elementy do nudnego rogu ogrodu lub centralnym akcentem optycznym czynią patio, centrum trawnika, czy tez miejsce wypoczynku na końcu ścieżki. Ozdoby i rożne akcesoria ogrodowe mogą być stosowane do wzmocnienia lub stworzenia tematu przewodniego. Wykorzystaj takie dodatki, jak donice do pędzenia cebul umieszczone dla kontrastu z kobiercami roślinnymi; stary walec ogrodowy oparty o pień wykrzywionej jabłoni przypomina nieprzemijający urok wiejskiego ogrodu.

Staranny wybór pojemników może wyczarować specyficzna atmosferę ; terakota nawiązuje do materiałów z basenu Morza Śródziemnego, stare drewniane cebrzyki do wyglądu wiejskiego, pomalowane donice wersalskie lub tradycyjne kamienne urny stanowią dekoracje zwykłego projektu. Dodajcie do nich właściwe meble i akcesoria ogrodowe, a potem odpowiedni zestaw roślin i uzyskacie interesująca kompozycje.

Meble ogrodowe są dostępne w szerokim wyborze stylów, od rustykalnych drewnianych ławek po dekoracyjnie inspirowane stylem ludwików. Możliwości i ostateczny wygląd, jakie można stworzyć, są wielorakie, ale powinny one współgrać z całością twojego ogrodu. Rozmieszczenie tych końcowych elementów ma też duże znaczenie.

Pojemniki różnej wielkości i rozmiarów powinny być w nieparzystej liczbie, a więc trzy lub pięć. Dla właściwego efektu umieszcza się kubły lub donice symetrycznie po obu stronach wejścia lub wokół miejsc do siedzenia.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

ścieżki ogrodowe,patio

Ścieżki ogrodowe, patio

Istotnym elementem w ogrodzie jest forma dostępu do rożnych miejsc na działce bezpieczna dla roślin i łatwa dla użytkownika, który w każdą pogodę powinien dojść wszędzie sucha stopa. Bez tego powstają przypadkowe ścieżki. Chodniki, alejki i przejścia z kamieni mogą być również przedmiotem projektowania.

Można je zaplanować bardzo naturalnie, dzieląc działkę na wyraźne kształty geometryczne, albo mogą one meandrować miedzy poszczególnymi elementami, stwarzając wrażenie znacznej swobody. Ponieważ wzrok w naturalny sposób podążą wzdłuż linii każdej ścieżki, może wiec ona wpływać na wygląd i wizualny kształt danej działki. Gdy wytyczysz prosto alejkę od punktu A do punktu B, wtedy działka wydaje się krótsza, ale gdy wytyczysz ścieżkę okrężna trasa,

ogród natychmiast sprawia wrażenie większego i bardziej interesującego, zwłaszcza jeżeli nie można dojrzeć jego końca.

Ścieżki ogrodowe, patio.

Aby ścieżka nie stwarzała zbyt dominującego wrażenia, zastosuj kamienie lub ułożony przemiennie drewniany pomost. materiały jakich użyjesz wpłyną na wygląd i nastrój ogrodu; kamienne płyty i kostkę brukową można wykorzystać do zakładania ścieżek prostych, jak i wymyślnych. Do uzyskania stylu wiejskiego ogrodu układa się cegły w dekoracyjny wzór jodełki, a do stworzenia nastroju leśnego dobra jest ścieżka z drewnianych wiórów i okrąglaków jako płyt do chodzenia.

Aby załagodzić efekt alejek i chodników, należy je włączyć w ogólny schemat ogrodu. pozwól, by rośliny płożące, takie jak macierzanka, były tez przydatne do uprawy miedzy płytami chodnikowymi lub cegłami tworząc ścieżki. Można także umieścić pojemniki czy donice z roślinami wzdłuż ścieżki dla odwrócenia uwagi od jej brzegów i narożników

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Patio

Patio

Patio jest na działce istotnym miejscem o utwardzonej i suchej nawierzchni gdzie można zrelaksować się na słońcu lub spożyć posiłek w otoczeniu kwiatów i drzew. Chociaż najwłaściwsze miejsce na patio jest blisko domu, spróbuj umieścić je tam, gdzie dociera najwięcej słońca.

Może to być przeciwległy koniec ogrodu w odniesieniu do domu. W tym przypadku należy zapewnić dojście sucha stopa z domu, na przykład alejka lub po płaskich kamieniach. Wielkość i kształt patia może decydować o ogólnym wyglądzie ogrodu i o wrażeniu, jakie on sprawia. Jeżeli patio w kształcie kwadratu lub prostokąta wygląda zbyt pospolicie i jest bez wyrazu na niedużej, regularnej działce, to można poeksperymentować z krzywiznami i kolami.

Należy zdecydować, jakie urządzenia planuje się w patiu – do siedzenia, do przygotowywania potraw ( ruszt ), basen lub obudowane rabaty. Najpierw trzeba wybrać posadzkę, a wiec płyty chodnikowe, cegła w ciepłym kolorze, układane we wzór, przyjazna drewniana podłoga lub udana kombinacja innych materiałów. Następnie należy zaplanować ” ściany „. Czy będą je tworzyć pnące rośliny porastające trejaż lub pergole ?

Czy tez dekoracyjne parawany i przysłony z wiecznie zielonych roślin ? Do wykończenia można dodać kilka starannie dobranych ozdób, takich jak donice z kwiatami, posag, zegar słoneczny lub może mały zbiornik z płynąca woda ( fontanna ). Staraj się utrzymać wszystko w jednym stylu, a ostateczny efekt może być oszałamiający. Aby zredukować prace do minimum, nie trzeba sadzić wielu roślin dla ozdobienia patia; meble pasujące do pojemników zapewnia właściwy styl i koloryt.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Trejaże i pergole w ogrodzie.

Trejaże i pergole w ogrodzie

Trejaże, parawany, pergole i łuki oddzielają, zakrywają i stanowią podpory dla roślin pnących. Mogą również działać niejako magiczne ; stworzą iluzje, zmieniają zarówno duże jak i małe ogrody w intrygujące miejsca. Można je wykorzystywać do maskowania elementów, których nie chce się raczej oglądać, albo do wydzielania na działce interesujących „ pokojów ogrodowych ”.

Jeśli pragnie się złagodzić daną konstrukcję roślinami, to można skonstruować prostą podporę, ale dość mocną, by mogła udźwignąć ciężar roślin. Wzdłuż ogrodzenia, gdzie na trejaż oddziałują silne wiatry, lepiej zastosuj je tak samo jak płot. Brama w kształcie łuku lub pergola nie tylko zapewniają podporę dla roślin, ale tez przyczyniają się do wrażenia, iż roślinność jest wyższa, nadają ogrodowi nowego wymiaru oraz stanowią ozdobne wejścia.

Pergola może dzielić jedną część ogrodu od drugiej lub eksponować określoną grupę roślin pnących, takich jak glicyna. Może być dekoracyjną formą służącą do schronienia lub oceniać patio. Połączenie tego elementu z odpowiednią konstrukcją; na przykład drewnianą bramą będącą elementem w ogrodzeniu lub łukiem z ozdobnej cegły albo z kutego żelaza, stwarza interesujący element przy wysokim murze. Pergola mogłaby łączyć dom z ogrodem albo ujmować łukiem ścieżkę tak, by stworzyć zadaszone przejście.

Jeśli stosujesz łuki, aby ująć widok w rodzaj ramy, to należy umieszczać je we właściwym miejscu. Trzeba też sprawdzić, czy można przechodzić pod łukiem bez zatrzymywania się i pamiętać, że będzie on później obrośnięty festonami pnących roślin. Te wszystkie aspekty należy mieć na względzie, jeśli chcemy, aby projekt był uwieńczony sukcesem.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Jak rozsądnie kupić mieszkanie?

Jak rozsądnie kupić mieszkanie?

Kupno własnego mieszkania nie jest prostą sprawą. To przede wszystkim bardzo Duży wydatek, dlatego przeglądając oferty rynku nieruchomości szukamy takich propozycji, które najmniej dotkliwie obciążą nasz domowy budżet. Jednym z takich rozwiązań jest kupno mieszkania prosto od dewelopera; cena takiego mieszkania jest niższa, bo nie uwzględnia marży wszelkich pośredników, ale niesie też za sobą ryzyko.

Przede wszystkim najtańsze oferty dotyczą mieszkań, których fizycznie jeszcze w ogóle nie ma, są dopiero w trakcie budowy. Kupujemy więc praktycznie „w ciemno” i nie wiadomo jak tak naprawdę nasze mieszkanie będzie wyglądało, gdy budowa zostanie zakończona. Co więcej, może się również przytrafić, że z powodów finansowych firma deweloperska nie jest w stanie dokończyć realizacji projektu i dom mieszkalny w ogóle nie powstanie.

W takim przypadku pieniądze, które wpłaciliśmy na poczet naszego mieszkania, najczęściej przepadają i zostajemy na lodzie. Kolejną kwestią jest standard wykończenia budynku. Po wprowadzeniu się do nowego lokum nagle może się okazać, że ściany są krzywe, tynk odpada, a instalacja elektryczna pozostawia wiele do życzenia.

W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego możemy namacalnie się przekonać, jak wygląda stan techniczny mieszkania, jakie są ewentualne usterki, czy mieszkanie ma odpowiednią izolację akustyczną, jaki będziemy mieć widok z okna. Możemy też sprawdzić, jakie jest otoczenie bloku, w którym znajduje się nasze mieszkanie, więc nie spotka nas przykra niespodzianka, że w najbliższym czasie zaraz obok powstanie stacja benzynowa czy droga szybkiego ruchu.

By uniknąć poważnych kłopotów, powinniśmy dokładnie sprawdzić dewelopera i dokumentację jego inwestycji. Przede wszystkim – czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym powstaje nowy budynek, czy posiada wszystkie niezbędne pozwolenia i uprawnienia, czy nie jest w stanie upadłości oraz jak wyglądała realizacja jego wcześniejszych inwestycji.

Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Kupno domu wiąże się w poważnym wydatkiem. Tak więc, nasza decyzja powinna być dokładnie przemyślana. O czym powinniśmy pamiętać podejmując ją?

Zanim zaczniemy załatwiać formalności, dokładnie obejrzyjmy okolicę. Możemy również porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Jeżeli w pobliżu znajdują się lasy lub pola, zapoznajmy się z planem zagospodarowania przestrzennego, bo może się okazać, że za kilka lat nasz wymarzony dom będzie stał po środku blokowiska. Dowiedzmy się, jak daleko mamy najbliższy przystanek autobusowy, jaki jest stan dróg dojazdowych i czy nie tworzą się na nich korki. Jeśli mamy małe dzieci, znajdźmy najbliższe przedszkole i szkołę.

Istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego. Jeśli nie znamy się zbytnio na budownictwie, możemy poprosić zaufanego fachowca, żeby razem z nami obejrzał budynek.

Dom, kupowany na rynku wtórnym zazwyczaj zawsze musi przejść remont, zanim w nim zamieszkamy. Aby dowiedzieć, czy wystarczy tylko odświeżyć ściany i będziemy mogli już w nim zamieszkać, zwróćmy uwagę na kilka istotnych spraw.

Sprawdźmy wentylację budynku oraz stan okien i drzwi. Obejrzyjmy dokładnie ściany, czy nie pojawił się na nich grzyb. Zbyt szczelne okna i źle wykonana wentylacja są główną przyczyną skażeń murów. Pamiętajmy, że w użytkowaniu koszt ogrzewania jest najdroższym wydatkiem, więc skontrolujmy stan techniczny pieca, rur i kaloryferów. Sprawdźmy też instalacje wodno-kanalizacyjną, gazową oraz elektryczną. Wymiana ich związana jest z dużymi kosztami.

Gdy kupujemy dom, sprawdźmy jego stan prawny. W księdze wieczystej jest zapisane, kto jest właścicielem budynku i czy nie jest on obciążony hipoteką.

Zanim zdecydujemy się na podpisanie aktu notarialnego, spiszmy umowę przedwstępną. Ustalmy wysokość zadatku, tak aby mieć pewność, ze żadna ze stron nie wycofa się z transakcji. Przeważnie wynosi on około dziesięć procent wartości i jest bezzwrotny w przypadku, gdy nie dojdzie do podpisu aktu notarialnego z winy kupującego. Jeśli sprzedający odstąpi od umowy przedwstępnej, będzie musiał zwrócić jego dwukrotność.

Poprośmy również sprzedającego o wydanie nam wszystkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń. I nie zapomnijmy o kluczach do naszego wymarzonego domu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: O.Joanna

Jak sprzedać mieszkanie i nie dać się oszukać?

Jak sprzedać mieszkanie i nie dać się oszukać?

Wiele pułapek czeka na osoby sprzedające mieszkanie. Podpowiemy jak ustrzec się przed nieuczciwymi kupującymi. Na rynku nieruchomości obserwuje się teraz spory ruch. Wiele osób kupuje mieszkania, ale wiele też ich się pozbywa. Sprzedaż mieszkania to bardzo czasochłonne zajęcie. W pośpiechu może umknąć nam kilka istotnych rzeczy.

Sprzedając nieruchomość możemy poprosić agencję nieruchomości o pomoc lub spróbować zrobić to na własną rękę. Pamiętajmy, że agentowi trzeba zapłacić jego prowizję. Jej wysokość waha się w granicach od trzech i pół procent wartości nieruchomości brutto do jednego procenta netto. Rozpiętość jest zatem ogromna. Kiedy korzystamy z usług agencji, jesteśmy bardziej spokojni o załatwienie wszystkiego zgodnie z prawem. Sprzedając na własną rękę możemy wpaść w pułapkę nieuczciwych kupujących.

Najważniejszą sprawą jest rozreklamowanie naszej oferty poprzez umieszczenie jej w internecie, nadane ogłoszenia prasowego lub też skorzystanie z poczty pantoflowej. Kiedy już znajdziemy osobę, której podoba się mieszkanie i jest skłonna przyjąć nasze warunki finansowe, wtedy zaczyna się najważniejsza część procesu sprzedażowego.

Pamiętajmy, żeby podpisać umowę przedwstępną.

Musimy podać w niej dokładne dane osobowe obu stron, wyznaczyć ostateczny termin podpisania aktu notarialnego i ustalić wysokość zadatku. Pamiętajmy o tym, że w przypadku nie wywiązania się stron z umowy, zadatek przepada , jeśli to kupujący wycofał się z transakcji lub zostaje mu podwójnie zwrócony, jeśli to kupujący wycofuje się. Tak się nie dzieje w przypadku zaliczki.

Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem aktu notarialnego ustalić formę przekazania należności za nieruchomość. Kiedy kupujący bierze kredyt, wtedy wystarczy promesa wystawiona przez bank, który zobowiązuje się do wpłaty pieniędzy na wskazane przez nas konto. Warto sprawdzić, czy takie oświadczenie jest prawdziwe.

W przypadku, gdy kupujący chce zapłacić gotówką, bezpieczniejsze jest przekazanie gotówki w obecności notariusza. Można dogadać się, że kupujący przeleje nam pieniądze na nasze konto. Wtedy powinien pokazać wyciąg ze swojego konta i najlepiej, gdyby zrobił przelew przy notariuszu, korzystając nawet z jego komputera. Jeśli nie ma internetowego dostępu do swoich oszczędności, musimy się z nim udać do banku zaraz po podpisaniu aktu.

W przypadku przelewu jest jednak pewna pułapka. Jeśli kupujący przeleje nawet przy notariuszu pieniądze na nasze konto, zawsze może wyjść z budynku i cofnąć ten przelew. Mieszkanie w momencie podpisania aktu notarialnego już jest jego własnością. Zawsze możemy odzyskać nasze pieniądze z pomocą komornika. Gorzej, kiedy będąc już właścicielem, podaruje lub sprzeda mieszkanie komuś innemu i komornik nie ma z czego ściągnąć naszych pieniędzy. Wtedy zostajemy bez mieszkania i pieniędzy, a sprawa może ciągnąć się latami.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: O.Joanna

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

Kupno domu wiąże się w poważnym wydatkiem. Tak więc, nasza decyzja powinna być dokładnie przemyślana. O czym powinniśmy pamiętać podejmując ją?

Zanim zaczniemy załatwiać formalności, dokładnie obejrzyjmy okolicę. Możemy również porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Jeżeli w pobliżu znajdują się lasy lub pola, zapoznajmy się z planem zagospodarowania przestrzennego, bo może się okazać, że za kilka lat nasz wymarzony dom będzie stał po środku blokowiska. Dowiedzmy się, jak daleko mamy najbliższy przystanek autobusowy, jaki jest stan dróg dojazdowych i czy nie tworzą się na nich korki. Jeśli mamy małe dzieci, znajdźmy najbliższe przedszkole i szkołę.

Istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego. Jeśli nie znamy się zbytnio na budownictwie, możemy poprosić zaufanego fachowca, żeby razem z nami obejrzał budynek.

Dom, kupowany na rynku wtórnym zazwyczaj zawsze musi przejść remont, zanim w nim zamieszkamy. Aby dowiedzieć, czy wystarczy tylko odświeżyć ściany i będziemy mogli już w nim zamieszkać, zwróćmy uwagę na kilka istotnych spraw.

Sprawdźmy wentylację budynku oraz stan okien i drzwi. Obejrzyjmy dokładnie ściany, czy nie pojawił się na nich grzyb. Zbyt szczelne okna i źle wykonana wentylacja są główną przyczyną skażeń murów. Pamiętajmy, że w użytkowaniu koszt ogrzewania jest najdroższym wydatkiem, więc skontrolujmy stan techniczny pieca, rur i kaloryferów. Sprawdźmy też instalacje wodno-kanalizacyjną, gazową oraz elektryczną. Wymiana ich związana jest z dużymi kosztami.

Gdy kupujemy dom, sprawdźmy jego stan prawny. W księdze wieczystej jest zapisane, kto jest właścicielem budynku i czy nie jest on obciążony hipoteką.

Zanim zdecydujemy się na podpisanie aktu notarialnego, spiszmy umowę przedwstępną. Ustalmy wysokość zadatku, tak aby mieć pewność, ze żadna ze stron nie wycofa się z transakcji. Przeważnie wynosi on około dziesięć procent wartości i jest bezzwrotny w przypadku, gdy nie dojdzie do podpisu aktu notarialnego z winy kupującego. Jeśli sprzedający odstąpi od umowy przedwstępnej, będzie musiał zwrócić jego dwukrotność.

Poprośmy również sprzedającego o wydanie nam wszystkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń. I nie zapomnijmy o kluczach do naszego wymarzonego domu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: O.Joanna

Gaz,ropa,czy benzyna?

Gaz, ropa, czy benzyna ?

Chociaż przewidywania o rychłym wyczerpaniu się złóż ropy okazały się nieco przesadzone, ceny benzyny systematycznie idą w górę. Ponieważ jazda samochodem stała się nieodłącznym elementem naszej codziennej egzystencji, powstaje pytanie, czy da się te koszty jakoś zredukować i czy benzyna rzeczywiście jest najlepszym paliwem? Benzyna, diesel, gaz – wszystkie te paliwa mają swoich gorących zwolenników, ale i przeciwników.

Samochód wyposażony w silnik TDI jest około 10 procent droższy od tego samego modelu, ale z silnikiem benzynowym. Jednak cena samochodu to jedno, a koszt jego dalszego użytkowania to drugie. Istotne jest tutaj, jak dużo jeździmy samochodem. W przypadku, gdy rocznie nasz licznik powiększa się o minimum 50 tysięcy kilometrów, diesel będzie tańszym rozwiązaniem. ale oprócz ceny, ważna jest również jakość paliwa.

W tym przypadku w lepszej sytuacji są właściciele samochodów na benzynę; jej jakość nie ma aż tak wielkiego znaczenia, nawet po zatankowaniu kiepskiej benzyny nasz samochód będzie jeździł i nie sprawiał większych kłopotów, zwłaszcza jeśli co jakiś czas zatankujemy wysokiej jakości paliwem.

W przypadku diesla układ wtryskowy zużywa się znacznie szybciej i konieczna jest jego wymiana, co wiąże się z większymi wydatkami. Kolejną alternatywą jest instalacja gazowa. Cena LPG jest znacznie niższa niż benzyny, ale musimy zapłacić za instalację.

W przypadku samochodu używanego nie zawsze ten koszt instalacji zdąży się zwrócić. Instalacja LPG to także spora ingerencja w silnik. Mimo że koszty użytkowania są niższe, to jednocześnie wzrastają koszty serwisowania, dodatkowo możemy się pożegnać z gwarancją na układ zasilania, wtryski i cewki.

Najważniejsze to by wybrać naprawdę dobry zakład, który prawidłowo zamontuje w naszym samochodzie instalację gazową. Mimo zasilania gazem, aby poprawić funkcjonowanie silnika i nieco go „odciążyć”, od czasu do czas powinniśmy przejechać się na benzynie.

Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologgiczne.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje skutecznie zbierające, filtrujące i odprowadzające płynne ścieki organiczne, które codziennie wytwarzane są w każdym gospodarstwie domowym. Przydomowe oczyszczalnie są alternatywą i konkurencyjnym rozwiązaniem dla tradycyjnych i wciąż dominujących rozwiązań, jakimi są bezodpływowe zbiorniki na ścieki, popularnie nazywane szambami.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może obsługiwać tylko jedno gospodarstwo, jednak równie często kilku mieszkających niedaleko siebie posiadaczy działek decyduje się na wybudowanie wspólnej, obsługującej kilka gospodarstw oczyszczalni.

Przydomowe oczyszczalnie można podzielić na 2 typy, różniące się zastosowanymi w nich technologiami:

- oczyszczalnie drenażowe, w których oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu – taki typ przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga zasilania prądem elektrycznym, a wszystkie zachodzące w nim procesy oczyszczania są procesami w pełni naturalnymi i odbywają się bez ingerencji z zewnątrz.

- oczyszczalnie biologiczne, które posiadają reaktor biologiczny, działający na zasadzie tzw. osadu czynnego, dodatkowo wspieranego złożem fluidalnym. Złoże fluidalne musi być stale dotleniane, a wykorzystywane do tego mechanizmy wykorzystują energię elektryczną.

Oba typy przydomowych oczyszczalni ścieków – oczyszczalnie biologiczne i drenażowe – są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają od właścicieli specjalistycznej wiedzy. Nieczęsto ulegają uszkodzeniom, wymagają jedynie okresowych przeglądów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami mniej uciążliwymi niż tradycyjne szamba. Montując oczyszczalnię nie musimy martwić się nieprzyjemnymi zapachami czy problemami związanymi z przeciekającym zbiornikiem. Oczyszczalnie są też rozwiązaniem bardziej ekologicznym – dzięki wysokiej skuteczności oczyszczania uzdatniona w nich woda może być odprowadzana do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych lub do gruntu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd

Inteligentny dom.

Inteligentny dom

Kiedy wprowadzamy się do nowego domu, musimy się z nim oswoić. Nikt z nas nie zmienia jednak radykalnie swoich przyzwyczajeń. Oczekujemy, że to dom dostosuje się do nas, a nie my do niego. Dlatego coraz bardziej są popularne domy inteligentne. Nie od dziś wiadomo, że największym kosztem związanym z eksploatacją domu jest jego ogrzewanie. Wybór jego rodzaju zależy od zasobności portfela.

Ciekawym rozwiązaniem i, jak się okazuje, tanim, bo oszczędzającym dużo energii, jest zastosowanie instalacji z automatyczną regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu oraz wydzielenie stref grzewczych. Korzyści z tego są oczywiste. Temperaturę w sypialniach możemy ustawić niższą niż w pokoju dziennym ,a w pomieszczeniach gospodarczych i garażu, ustawić na minimum.

Zaprogramowany system będzie działać do momentu, kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie zmian. Wszystko to zrobimy z jednego miejsca w domu z możliwością wprowadzania zmian i monitorowania przez internet lub telefon komórkowy.

Można też zastosować system sterujący oświetleniem w naszym domu. Jest on szczególnie przydatny w przypadku małych dzieci, które nie zawsze pamiętają o gaszeniu światła i często boją się samotnie udać do swojego pokoju, po ciemnym korytarzu.

Często mamy w domu rolety zewnętrzne. Ich liczba może nawet nieraz wynosić kilkadziesiąt sztuk w budynku. Warto zatem pomyśleć o systemie, który zamknie rolety za nas w określonym w programie czasie i kolejności. Wielu producentów również proponuje systemy, które gdy zapomnimy zamknąć okno, zrobią to za nas lub gdy zacznie padać deszcz, a my tego nie zauważymy.

Niestety, budowa domu inteligentnego wcale nie jest tania. Może jednak warto zapłacić za niego, by nie musieć o w wszystkim pamiętać. Taki dom będzie myślał za nas.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: O.Joanna

Pompy ciepła.Jak ogrzać dom?

Pompy ciepła. Jak ogrzać dom ?

Każdy marzy o tym, by w domu zawsze, niezależnie od pogody za oknem, była idealna temperatura. W lecie powinno być chłodno, a w zimie ciepło i przytulnie. Jednak przy tradycyjnym ogrzewaniu (np. ogrzewanie gazowe), nie zawsze jest to możliwe. Jednym ze sposobów ogrzewania w domu jest pompa ciepła. Niestety, jest to wyłącznie propozycja dla osób mieszkających w domu jednorodzinnym, a nie w bloku. Chyba, że cała spółdzielnia zgodzi się na tego typu ogrzewanie.

Pompa ciepła jest to urządzenie, które wymusza przepływ powietrza odwrotnie niż jest to w naturze. Czyli, pobiera ciepło o niższej temperaturze, ociepla je energią elektryczną, skrapla i dostarcza do pomieszczenia o wyższej temperaturze (w tym przypadku jest to dom).

Pompy ciepła mogą mieć wiele źródeł energii cieplnej. Najbardziej znane z nich to grunt, słońce, woda i powietrze. Grunt jest o tyle dobrym sposobem ogrzewania, ponieważ przez cały rok ma mniej więcej tą samą temperaturę. Na głębokości 2 m temp. waha się od 7 do 13°C. Im głębiej, tym temperatura jest wyższa. Po pobraniu ciepła z gruntu musi się ona ogrzać, by dopiero później ocieplać mieszkanie. Ociepla się za pomocą słońca (na głębokości 1,8,), wodą deszczową itp. Inną metodą ogrzewania jest kolektor gruntowy. Pod ziemią wkopany jest układ rur, w których płynie woda.

Podczas ciepłych pór roku woda ogrzewana jest słońcem, w jesieni przez wody opadowe. Ciepła woda jest magazynowana i wystarcza później zimne okresy czasu. Najlepiej jest, by wokół domu było wtedy dość dużo miejsca. Im więcej miejsca, tym więcej rur i ciepłej wody. Jeszcze innym sposobem jest uzyskiwanie ciepła z powietrza. Jest to stosunkowo najtańszy sposób ogrzewania pompą. Powietrze zasysane jest przez akumulator na zewnątrz, wysyłane do pomieszczenia i ogrzewane przez grzałkę elektryczną, kotłem gazowym lub olejowym.

Często słyszy się, że pompy ciepła to najtańszy sposób ogrzewania domu. Rzeczywiste koszty są bardzo różne. Przy zastosowaniu pompy solanka/woda, czyli pompy, która pobiera wodę z gruntu, we wrześniu koszt wynosi ok. 1000 zł. Cena waha się od tego, co chcemy ogrzewać w domu – wodę bieżącą, podłogówkę. Zależy też od wielkości mieszkania, ilości mieszkańców, pory roku i wielu innych czynników.

Pompa ciepła jest naprawdę dobrym sposobem ogrzewania. Nowoczesne pompy są przystosowane do ekstremalnych temperatur, od najwyższych, do tych najniższych. W Polsce uznawane są za niezawodną, przyjazną dla środowiska i oszczędną metodę ogrzewania. Instalacja jest wygodna w obsłudze. Pompa może posłużyć nawet do 50 lat, jeżeli będą robione nie chwilowe przerwy w używaniu sprzętu.

Autor: Amo Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Ogrzewanie pomieszczenia.

Ogrzewanie pomieszczenia

Koszty ogrzewania i wody należą najczęściej do największych wydatków, jakie ponosimy przy eksploatacji domu. Dlatego przy wyborze systemu grzewczego zwracamy uwagę nie tylko na koszt samej instalacji, ale również jej dalszego użytkowania.

Coraz wyższe ceny gazu, oleju opałowego i energii elektrycznej skłaniają użytkowników do wybudowania w swoim domu kominka. Nie mówiąc o praktycznej stronie takiego rozwiązania, kominek przy okazji pełni funkcję dekoracyjną. Ponadto, dym powstający podczas spalania drewna jest znacznie mniej zanieczyszczony.

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się kominek z płaszczem wodnym, ponieważ w tym przypadku większość ciepła dostaje się do pomieszczenia zamiast ulatniać się przez komin. Taki kominek jest powiązany z tradycyjnym systemem z grzejnikami, a spaliny nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, ale znajdującą się w instalacji wodę.

Z zewnątrz taki kominek z płaszczem wodnym nie różni się od tego tradycyjnego. Może mieć jednoczęściowe albo dwuczęściowe drzwiczki z różnego rodzaju szybami. Różnica polega na odmiennej budowie korpusu wkładu. Jego ścianki są podwójne, a przestrzeń między nimi wypełniona jest wodą.

Ta przestrzeń to właśnie płaszcz wodny, otaczający palenisko z każdej strony, z wyjątkiem frontu z drzwiczkami. Woda pobiera ciepło od kominka, a potem to ciepło wędruje do instalacji grzewczej. Niektóre modele wyposażone są w wężownicę służącą do bezpośredniego ogrzewania wody na użytek domowy.

Minusem takiego rozwiązania jest ograniczona możliwość sterowania wydajnością kominka. Intensywność możemy regulować ręcznie, na przykład ograniczając dostęp powietrza lub przymknięcie przepustnicy spalin. Można też zastosować regulację półautomatyczną; osiągnięcie określonej temperatury spowoduje wyłączenie lub włączenie się pompy.

Autor: Housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Konieczne instalacje w każdym domu.

Konieczne instalacje w każdym domu

Każdy z Nas ma życzenie, aby mieć własny dom, w którym będzie mógł mieszkać wraz ze swoimi bliskimi.

Od zawsze wiadomo, że wybudowanie takiego domu nie jest tanią sprawą, koniecznie bowiem jest ulokowanie dużej ilości pieniędzy. Kobiety z reguły marzą o rozległym taras z widokiem na piękny i duży ogród, a mężczyźni przywiązują większą wagę do niezbędnych instalacji oraz trwałości konstrukcji.

Główną funkcją domu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa rodzinie podczas zagrożenia, dlatego od dłuższego czasu znane są nam konieczne elementy oraz instalacje, które powinny znajdować się w każdym domu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologiczne.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje skutecznie zbierające, filtrujące i odprowadzające płynne ścieki organiczne, które codziennie wytwarzane są w każdym gospodarstwie domowym. Przydomowe oczyszczalnie są alternatywą i konkurencyjnym rozwiązaniem dla tradycyjnych i wciąż dominujących rozwiązań, jakimi są bezodpływowe zbiorniki na ścieki, popularnie nazywane szambami.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może obsługiwać tylko jedno gospodarstwo, jednak równie często kilku mieszkających niedaleko siebie posiadaczy działek decyduje się na wybudowanie wspólnej, obsługującej kilka gospodarstw oczyszczalni.

Przydomowe oczyszczalnie można podzielić na 2 typy, różniące się zastosowanymi w nich technologiami:

- oczyszczalnie drenażowe, w których oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu – taki typ przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga zasilania prądem elektrycznym, a wszystkie zachodzące w nim procesy oczyszczania są procesami w pełni naturalnymi i odbywają się bez ingerencji z zewnątrz.

- oczyszczalnie biologiczne, które posiadają reaktor biologiczny, działający na zasadzie tzw. osadu czynnego, dodatkowo wspieranego złożem fluidalnym. Złoże fluidalne musi być stale dotleniane, a wykorzystywane do tego mechanizmy wykorzystują energię elektryczną.

Oba typy przydomowych oczyszczalni ścieków – oczyszczalnie biologiczne i drenażowe – są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają od właścicieli specjalistycznej wiedzy. Nieczęsto ulegają uszkodzeniom, wymagają jedynie okresowych przeglądów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami mniej uciążliwymi niż tradycyjne szamba. Montując oczyszczalnię nie musimy martwić się nieprzyjemnymi zapachami czy problemami związanymi z przeciekającym zbiornikiem. Oczyszczalnie są też rozwiązaniem bardziej ekologicznym – dzięki wysokiej skuteczności oczyszczania uzdatniona w nich woda może być odprowadzana do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych lub do gruntu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd

Konieczne instalacje w każdym domu.

Konieczne instalacje w każdym domu

Każdy z Nas ma życzenie, aby mieć własny dom, w którym będzie mógł mieszkać wraz ze swoimi bliskimi.

Od zawsze wiadomo, że wybudowanie takiego domu nie jest tanią sprawą, koniecznie bowiem jest ulokowanie dużej ilości pieniędzy. Kobiety z reguły marzą o rozległym taras z widokiem na piękny i duży ogród, a mężczyźni przywiązują większą wagę do niezbędnych instalacji oraz trwałości konstrukcji.

Główną funkcją domu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa rodzinie podczas zagrożenia, dlatego od dłuższego czasu znane są nam konieczne elementy oraz instalacje, które powinny znajdować się w każdym domu.

Jak wyposażyć ogród.

Jak wyposażyć ogród

Autorem artykułu jest Page SEO



Szczegóły wyposażenia ogrodu to niewiarygodnie istotne i potrzebne szczegóły, w które powinien wyposażyć się każdy właściciel nowo wybudowanego domu.

Jeżeli już cenimy sobie wysoką jakość, powinieneś poszukiwać jedynie producentów, oferujących najlepsze na rynku produkty o najwyższej solidności i przystępnych cenach.

Należy wiedzieć, że najbardziej istotne elementy to te, które chcemy ażeby zostały ozdobą zarówno naszego domu, jak i ogrodu. Z tego względu, powinnaś szczególnie dbać o taras, schody i elementy podobne.

Deski tarasowe to jedne z tych teraz towarów, których zakup i wybór powinno się dogłębnie rozważyć. Dla dobrego efektu, powinno się przede wszystkim wybierać ładne deski tarasowe – to jest akurat bezsporne, ale warto też brać pod uwagę solidność i wytrzymałość na ścieranie. Tego rodzaju elementy ozdobne są użytkowane aktywnie i bardzo szubko się zużywają, dlatego należy pamiętać o wcześniejszym wyborze jedynie najlepszych producentów i jakości.

Wiele osób wybierając budowę lokalu mieszkalnego, zapomina o ogrodzie, a jest to przecież bardzo istotny szczegół. To dzięki ogrodowi nasz lokal mieszkalny nabiera urok, staje się atrakcyjny. W ciepłe dni, możemy bez dylematu relaksować się w ogrodzie. Ważny element w ogrodzie stanowią meble ogrodowe. Meble mogą być przeróżne od drewnianych po plastikowe. Jednak drewno cieszy się największym powodzeniem, ważne jest tylko żeby było stosownie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi odpowiednim lakierem. Dzięki meblom w naszym ogrodzie będziemy mogli organizować różnorodne imprezy dla znajomych w postaci grilla.

Ważne jest by nasz ogród był odgrodzony, by żadna osoba nie zakłócał mojej prywatności, w tym celu najlepsze będzie zastosowanie takich ogrodzeń, jak ogrodzenia drewniane. Łanie wyglądają i są przede wszystkim niedrogie, cena takiego ogrodzenia, będzie zależała od drzewa z jakiego zostanie zrobione. Płoty drewniane, także choćby raz w roku trzeba pomalować lakierem zabezpieczającym, by ładnie wyglądały poprzez kilka lat.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Atrakcyjny ogród.

Atrakcyjny ogród

Autorem artykułu jest Page SEO



Wśród wielu elementów ogrodu, do najważniejszych z pewnością należą ogrodzenia. Zarówno drewniane, metalowe, czy kamienne, najważniejsze aby były trwałe i wspaniele wyglądały.

Jeśli chodzi o jakość i solidność wykonania, stawka jest szalenie wysoka – to teraz ogrodzenie jest pierwszą i najważniejszą barierą, która zarówno chroni nas przed złodziejami, jak również sprawia złudzenie solidności całego podwórza i domu.

Ogrodzenia najlepszych producentów to przyszłościowy wybór, na którym nie warto oszczędzać ani grosza. Bez wątpienia, wygląd jest fantastycznie istotny, jak zawsze w przypadku elementów ozdobnych i ogrodzeniowych, ale powinno się mieć świadomość, że to wytrzymałość na uszkodzenia i solidność liczą się najbardziej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś skonsultować się ze specjalistami w tym temacie, by potem nie żałować i nie posiadać sobie za złe, że nie chciało nam się indywidualnie w tę sprawę zaangażować. Choćby ogrodzenia drewniane wydają się słabe, realnie stanowią znakomity wybór.

Wiele osób decydując się na budowę mieszkania, zapomina o ogrodzie, a jest to wszakże bardzo istotny szczegół. To dzięki ogrodowi nasz lokal mieszkalny nabiera urok, staje się interesujący. W ciepłe dni, możemy bez dylematu relaksować się w ogrodzie. Ważny element w ogrodzie stanowią meble ogrodowe. Meble mogą być przeróżne od drewnianych po plastikowe. Jeżeli posiadamy ładny lokal mieszkalny to musimy także zadbać o odpowiednie ogrodzenia. Prawie każde płoty powinny dawać nam jak największy wygodę, jak i zapewniać bezpieczeństwo, tak by żadna osoba niepowołany się do nas nie dostał. Tak czy siak nasz płot musi być solidny, tak aby żadne zwierzęta nie przedostały się poprzez szczeliny, jak również musi mieć odpowiednią wysokość, aby nieprosto go było przeskoczyć.

Ogrodzenia na naszym rynku są najróżniejsze. W wielu przypadkach wykonywane są ze stalowych elementów. Jeżeli już chcemy zaoszczędzić na materiale to wybieramy ogrodzenie siatką, niemniej jednak jeżeli chcemy zdobyć jak najlepszy efekt estetyczny to musimy zrobić coś innego. W znaczącej liczbie sytuacji można spostrzec ładne słupki murowane z cegieł albo stalowe ogrodzenia z różnymi wykończeniami. Jednak do balkonów możemy kupić różnorakie deski tarasowe, które także mogą dać nam stosowny efekt dekoracyjny, jak również dać nam bezpieczeństwo i pozwolić na swobodne poruszanie się po tarasie, co okazuje się wyjątkowo istotne w trakcie gdy posiadamy balkon czy taras na dużej wysokości i małe dzieci w domu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wielorakie wykorzystanie obiektów w ogrodzie.

Wielorakie wykorzystanie obiektów w ogrodzie

Autorem artykułu jest Czesław Rogala


Z pewnością da się uniknąć niepotrzebnych dodatkowych prac i związanych z nimi kosztów, jeśli zaplanujemy wszystko z myślą o przyszłości.
Planując urządzenie naszego ogrodu powinniśmy myśleć także o przyszłości. Czy warto co kilka lat w miarę jak dzieci rosną, wymieniać przyrządy do zabawy i urządzać wszystko na nowo. Obmyślając rozplanowanie miejsc do zabawy i wypoczynku w ogrodzie należy zawsze brać pod uwagę zmieniające się potrzeby rodziny. Jeśli uwzględniamy możliwość wielostronnego wykorzystania elementów urządzenia ogrodu, będziemy mogli cieszyć się nimi przez wiele lat np.
Utwardzony podjazd do garażu świetnie nadaje się do grania. Dach garażu odpowiednio przystosowany i zabezpieczony balustradą może służyć jako taras, miejsce do opalania lub odpoczynku przy kawie. Na tarasie można nie tylko siedzieć ale wykorzystać jako suszarnię lub miejsce do gry w tenisa stołowego. Jeżeli ułożymy płyty chodnika lub tarasu w szachownicę, wystarczy jeszcze wykonać figury szachowe i już można grać.
W naszych planach powinniśmy uwzględnić też nasze warunki pogodowe. Jeśli dom położony jest na spadzistym terenie albo sami zamierzamy wznieść pagórek, wtedy zimą nasze dzieci będą mogły szaleć na sankach a latem turlać się po trawie. Ogrodowa altana latem może służyć wszystkim członkom rodziny, jeśli tylko jest wystarczająco duża, zimą zaś będzie dobrym schowkiem na meble ogrodowe.
W naszych projektach należy też uwzględnić położenie słońca we wszystkich porach roku i dnia. Jest idealnie jeśli plac zabaw wiosną jest nasłoneczniony po południu, latem natomiast zacieniony przez pobliskie drzewa liściaste. Przed rozpoczęciem rozmieszczania urządzeń ogrodu najlepiej sporządzić szkic zacienienia przez dom i drzewa w różnych porach dnia i roku. Ulokowanie placu zabaw w pobliżu ogródka frontowego ma jeszcze i tą zaletę, że dzieci aby skorzystać z toalety czy dostać się do swoich pokojów, mogą wchodzić do domu przez drzwi frontowe i nie maszerują za każdym razem w zabłoconych butach przez pokoje i salon.
---
Autor Czesław Rogala
czeslawrogala110@gmail.com
http://ogrodyrekreacja.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Zabawa we własnym ogrodzie.

Zabawa we własnym ogrodzie - małe dzieci, duże dzieci.

Autorem artykułu jest Czesław Rogala



Nie łatwo jest urządzić ogród dla całej rodziny i zaspokoić różnorodne potrzeby, tak by na niewielkim terenie powstały miejsca do wypoczynku i do zabawy. Dla dzieci ogród, w którym mozna szaleć do woli, biegać, wspinać się i chować ma nieocenioną wartość, tak jak zadowolenie dzieci dla rodziców.

Ogród odpowiedni dla dziecka to takie miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie. Tajemnicze zakątki, kryjówki, pobudzają zmysły i twórcza wyobraźnię dziecka oraz zachęcają do aktywności ruchowej.

W dzisiejszych miastach coraz mniej jest niezagospodarowanych terenów, które mogłyby służyć jako place zabaw. A oczywiście ze względu na bezpieczeństwo dzieci nie mogą się bawić po prostu na ulicy. Mają więc coraz mniej ruchu i coraz więcej dzieci ma wady postawy. Dlatego o ile to możliwe postarajmy się im oddać do dyspozycji kawałek ziemi, miejsce gdzie mogłyby dać upust wrodzonej potrzebie ruchu, gdzie mogłyby skakać, biegać, huśtać się, zjeżdżać i wspinać się na drzewa.

Dogodne możliwości stwarza ogród będący otoczeniem domu, który powinniśmy wykorzystać w maksymalnym stopniu. Dzieci mają także w zależności od wieku różne potrzeby. O ile dla maluchów najważniejsza jest bliskość rodziców i dlatego piaskownicę urządzenia do ćwiczeń ruchowych czy miejsca do chowania się należy zaplanować blisko domu, o tyle dzieci starsze wolą skryć się w oddalonym kącie ogrodu, by bawić się według własnych pomysłów. Dzieci szybko rosną to wiedzą wszyscy rodzice, każdy nowy etap rozwoju niesie też ze sobą zmianę potrzeb dziecka. To czym dziecko chętnie się bawiło jeszcze tego lata, może całkowicie nudzić go w następnym roku. Dlatego też najkorzystniej jest urządzić kącik czy placyk zabaw aby potem można go było przystosować do innych zadań bez większego nakładu środków finansowych. Kupowanie urządzeń odpowiednich do konkretnego wieku dziecka i takich, których nie da się potem przystosować do innych celów, jak choćby zjeżdżalnie, warto kupić tylko wtedy gdy mamy więcej dzieci lub gdy te urządzenia możemy potem sprzedać lub komuś podarować.

Planujemy z wyprzedzeniem tak aby nie trzeba było co parę lat wszystkiego zmieniać. Młodzież i dorośli szukają w ogrodzie przede wszystkim ciszy i wypoczynku, ale miło jest od czasu do czasu urządzić w ogrodzie spotkanie towarzyskie. Konfliktu interesów da się uniknąć dzięki umiejętnemu rozplanowaniu miejsca i pory korzystania z ogrodu. Ponadto ważne jest aby wszyscy członkowie rodziny mogli razem bawić się w ogrodzie. Może to być gra w piłkę czy w kometkę, wspólne gonitwy albo zabawa w chowanego. Do tych zabaw potrzeba jest nieco więcej miejsca. Można w tym celu wykorzystać odpowiednio zaprojektowany podjazd do garażu, plac przed domem czy trawnik. To wszystko należy uwzględnić przy planowaniu i projektowaniu własnego ogrodu, tak samo dotyczy powierzchni trawiastych - zwykła darń nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia biegami i szybko straci wygląd. Dobrym rozwiązaniem jest specjalna mieszanka traw odporna na deptanie (tzw. trawa boiskowa).

---

Autor Czesław Rogala

czeslawrogala110@gmail.com

http://ogrodyrekreacja.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tworzenie ogrodu kwietnego krok po kroku.

Tworzenie ogrodu kwietnego krok po kroku

Autorem artykułu jest Stanislaw Nawiadzki



Pomimo, że moda na styl i materiały ogrodowe zmienia się, to zanim posadzi się rośliny, zawsze trzeba stworzyć szkielet ogrodu. W ten sposób poniesiemy tylko niezbędne koszty założenia ogrodu.

Na wstępie zacznijmy od oczyszczenia i uprzątnięcia terenu. Na tym etapie pozostawmy jak najwięcej drzew i krzewów. Zanim podejmiemy większe prace zabezpieczmy drzewa przed uszkodzeniem np. poprzez obłożenie konstrukcją wykonaną z desek albo okrycie pni płótnem lub folią.

Teraz możemy wykonać roboty ziemne-wykopy pod drenaż i instalacje wodne i elektryczne.

Wyrównujemy lub kształtujemy teren i przechodzimy do wyznaczania ścieżek i innych trwałych elementów. Zadbajmy o to, żeby ścieżki były wygodne i praktyczne. Główne powinny posiadać szerokość co najmniej 1,5 m, aby mogły swobodnie maszerować obok siebie dwie osoby. Inne ścieżki powinny posiadać szerokość umożliwiającą pchanie taczki. Pomiędzy rabatami wystarczą ścieżki o szerokości 0,5 m. Ścieżkę z której będziemy często korzystać należy ułożyć na podbudowie lub fundamencie. Wykopujemy ziemię na taką głębokość, żeby zmieścić 10-20 cm podsypki (tłuczeń wymieszany ze żwirem), 5 cm piasku i materiał powierzchniowy. Ubijamy glebę i podsypkę, wyrównujemy piasek i układamy np. bruk lub inną nawierzchnię. Na ścieżkach mniej uczęszczanych warstwa piasku powinna być cieńsza, jednak umożliwiająca umocowanie w niej płyty lub bruku. Jeżeli zbudowaliśmy ścieżkę z kory lub żwiru, ułóżmy półprzepuszczalną membranę pod podsypką uniemożliwiającą porastanie chwastów.

Teraz kolej na altanę, pergolę, ogrodzenia i meble ogrodowe. Jeżeli budulcem jest drewno i zależy nam na ochronie środowiska nie zabezpieczajmy go barwnikami-są one toksyczne. Zabezpieczyć drewniane konstrukcje ogrodowe możemy poprzez ustawienie ich na drewnianych słupkach lub zaostrzonych metalowych osłonach wbitych w grunt.

Jeżeli podczas prac budowlanych wierzchnia, próchniczna warstwa gleby została zdarta, należy ją uzupełnić w taki sposób, aby uzyskać warstwę grubości 20 cm pod trawnik, 40 cm pod byliny i 60 cm pod krzewy.

Po wykonaniu tych czynności możemy już sadzić rośliny. Zacznijmy sadzenie wiosną. W pierwszej kolejności wysadzamy rośliny najbardziej trwałe, które stworzą ramy kompozycyjne; drzewa, rośliny żywopłotowe i rabatowe, a także okrywowe. Wybierzmy rośliny bujnie rosnące z uwzględnieniem typu gleby, warunków siedliskowych-słońca, cienia, wilgotnego lub suchego podłoża.

Zaoszczędzimy czas sadząc krzewy i trawy, które nie wymagają dużo pielęgnacji, a są równie piękne jak bardziej wymagające byliny czy rośliny jednoroczne. Posadźmy szybko rosnące byliny (aster, ostróżka, bodziszek, lawenda, rdest) oraz najbujniejsze rośliny okrywowe (żagwin, jasnota, barwinek), które szybko zasłonią ziemię. Od pierwszego roku wysiewajmy szybko rosnące rośliny jednoroczne (rudbekia, nemezja, nasturcja, kosmos, mak), które wypełnią luki między krzewami i bylinami.


Na koniec kładziemy lub wysiewamy trawnik. Nie zniszczymy wtedy nowej powierzchni, chodząc i jeżdżąc po niej taczką.