czwartek, 2 czerwca 2011

Czy tapety są dobrym rozwiązaniem do kuchni?

Czy tapety są dobrym rozwiązaniem do kuchni?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



W ostatnich latach zauważyć można, że aranżacje kuchenne z wykorzystaniem tapet są coraz bardziej popularne. Architekci wnętrz i dekoratorzy w swoich projektach coraz częściej wykorzystują tapety dedykowane do pomieszczeń kuchennych.

Nic w tym dziwnego, gdyż producenci tapet wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu konsumentów, przygotowują kolekcje, które doskonale wyglądają i sprawdzają się w kuchni. Wzorzyste tapety i fototapety są doskonałą dekoracją ścian w kuchni pomimo że wiele osób ciągle nie ufa takiemu rozwiązaniu. Często spotykam się z teoriami, że tapeta w kuchni to rozwiązanie, które nie jest praktyczne. Jest to stereotyp, który bardzo ciężko jest wyplenić. Wiele osób twierdzi, że tapety w kuchni będą się odklejać i nie da się ich zmywać.

Są to opinie niezwykle krzywdzące dla nowoczesnych tapet. Osoby wygłaszające takie opinie zachęcałbym do próby usunięcia tapety winylowej przy użyciu szlaucha z wodą. Zwykłe tapety jak najbardziej nie nadają się do kuchni, ale my dzisiaj rozmawiamy o tapetach, które dedykowane są do pomieszczeń wilgotnych. Są one na tyle trwałe i wodoodporne, że nawet polewanie ich bieżącą wodą nie będzie skuteczne przy próbie ich odklejenia. Tapety z powłoką wodoodporną przed namoczeniem należy nakłuwać specjalnym urządzeniem, gdyż w przeciwnym razie woda nie przedostanie się do warstwy kleju i tapeta się nie odklei.

Tapety do kuchni są to zwykle tapety z włókna szklanego lub winylowe. Włókno szklane jest materiałem, który bez problemu możemy pomalować. System naklejania takiej tapety składa się przeważnie z trzech etapów. Pierwszy z nich to zagruntowanie ściany przy użyciu specjalnego preparatu hydrofobowego. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy białą tapetę z włókna szklanego i na sam koniec malujemy farbą przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych. Jest to proces trochę bardziej skomplikowany niż przy zastosowaniu tapet winylowych.

Tapety winylowe są miłe w dotyku a ich gruba warstwa wierzchnia zapobiega przedostawaniu się wody do warstw znajdujących się pod nią. Tego typu materiały wykończeniowe mogą doskonale imitować glazurę, drewno lub przybierać inne mniej typowe wzory. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się winylowe fototapety. Dzięki temu na ścianach w naszej kuchni pojawić się mogą apetyczne truskawki czy soczyste pomarańcze. Wszystko zależy od koncepcji kuchni jaką wybraliśmy. Dzięki nowoczesnym technologią producenci tapet są w stanie zaproponowac nam kolekcję tapet do kuchni jak i do łazienek.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Walka z wilgocią

Walka z wilgocią

Autorem artykułu jest effciaa



Wilgoć, już samo to pojęcie kojarzy się nam z nadchodzącymi kłopotami oraz kosztami które będziemy musieli ponieść remontując nasz dom by ją zwalczyć. Dlatego najlepiej stosować się do kilku zasad które pomogą uniknąć nam tych nieprzyjemnych zjawisk w naszym domu.

Tak naprawdę pierwszych objawów wilgoci nie da się zauważyć, można to określić np. po tym jak długo suszy się pranie, w domu w którym jest duże stężenie wilgotności będzie to proces długotrwały, a po ściągnięciu z suszarki nasze ubrania będą miały specyficzny nienaturalny zapach. Niepokój również powinien wzbudzić u nas zaparowane okna lub odklejające się listwy od mebli. Najlepiej jednak aby każdy z nas w domu posiadał wilgotnościomierz, który bardzo sprawnie określi zawartość pary wodnej zawartej w powietrzu. Najlepiej aby był to stopień w granicach od 40 do 60%, taki stopień jest najbardziej odpowiedni dla wszystkich domowników. Aby zwalczać zbyt duży poziom wilgoci najlepiej aby w każdy domu był zamontowany wywietrznik który spowoduje że powstająca para wodna będzie wydostawała się na zewnątrz. Drugim ważnym elementem który każdy z nas powinien posiadać są okapy kuchenne w naszych kuchniach. Codzienne przygotowywanie posiłków powoduje powstawanie ogromnej ilości pary wodnej która wchłania się w mury naszego domu. I właśnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia najszybciej można dostać powstające nieestetyczne plamy na ścianach.

Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nasz dom już od jakiegoś czasu jest zawilgocony. Jednym z pierwszych działań jakie możemy podjąć jest zakupienie specjalnego płynu, zwalczającego pleśń. Należy nim spryskać zainfekowane miejsca a następnie po 20 minutach zetrzeć pozostałość. Jednak płyny te zwalczają tylko i wyłącznie pojedyncze miejsca i nie docierają do jego pełnego źródła skażenia . Kolejnym działaniem może być regularnie wietrzenie pomieszczeń. Jest to oczywiście bardzo skuteczne jednak tylko w ciepłych dniach, kiedy płynące z zewnątrz zimne powietrze nie będzie nam przeszkadzało w normalnym funkcjonowaniu. Ważne jest również podczas wymiany okien, aby zainwestować w takie które będą naturalnie wpuszczać świeże powietrze do budynku przez mikrootwory. Ostatnim pochłaniającym dużo czasu oraz pieniędzy jest skorzystanie z usług firmy która specjalizuje się w osuszaniu budynków. Podczas osuszania musimy wynieść wszystkie swoje rzeczy z pomieszczenia ponieważ pracownicy pryskają ściany specjalnym płynem a następnie skuwają najbardziej skażone elementy. Działania te oczywiście wymagają dużo pracy oraz czasu jednak z efektów możemy być bardzo zadowoleni.

Oczywiście najlepiej by nigdy w naszym domu nie doszło do powstawania pleśni. Dlatego warto stosować kilka z wyżej wymienionych czynności które nic nas nie kosztują a mogą sprawić że nasz dom będzie przyjazny dla wszystkich przez wiele lat.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Okapy kuchenne i ich funkcje

Okapy kuchenne i ich funkcje

Autorem artykułu jest effciaa



Urządzając kuchnie swojego domu stajemy przed wyborem między innymi takim jak wybór odpowiedniego okapu kuchennego. Urządzenia te możemy rozróżnić na dwa rodzaje: wyciągacz oraz pochłaniacz. I tu stajemy przed problemem który z nich wybrać by spełniał nasze oczekiwania oraz nie stanowił problemu z jego montażem.

W takim wypadku możemy się zastanawiać jaką funkcje posiadają oba te urządzania i czym się od siebie różnią.

Pochłaniacz powietrza jest skonstruowany tak by działał on w obiegu zamkniętym. W środku zamontowany jest filtr który zatrzymuje tłuszcze oraz zapachy które wytwarzane są podczas przygotowywania posiłków. Powietrze które zostanie oczyszczone z tych substancji wdmuchiwane jest z powrotem do naszego pomieszczenia.

Inne działanie ma okap który spełnia funkcję tzw. wyciągacza. Jest on podłączony do kanału wentylacyjnego, który zasysa powietrze z nad kuchenki a następnie usuwane jest na zewnątrz naszego domu. Dlaczego w takim razie nie jest obojętne który okap zamontujemy w naszej kuchni. Z prostej przyczyny, ponieważ jeżeli mamy wspólne kanały wentylacyjne z innymi lokatorami, wyciąg podłączony do niego mógłby zakłócić całe działanie. W takim wypadku pozostaje nam tylko montaż okapu który spełnia funkcję wciągacza powietrza oraz pamiętać o tym by regularnie wymieniać filtr, ponieważ w innym wypadku nie będzie on tak wydajnie funkcjonował.

O wydajności okapów kuchennych decyduje również wysokość na jakiej go powiesimy. Najlepiej aby było to 65-80 cm nad kuchenką oraz tak by nie przeszkadzał nam w codziennych czynnościach wykonywanych w kuchni.

Oprócz tego że okapy kuchenne mają spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli wyciągać wilgotne powietrze w naszym domu, to mogą również ozdabiać nasze wnętrza. Na rynku można spotkać wiele różnych okapów które wykonane są w bardzo gustownych kolorach oraz kształtach, a po powieszeniu kompletnie nie przypominają tych urządzeń.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tanie grzanie

Tanie grzanie

Autorem artykułu jest Lidia Szot



Piece inaczej zwane Kotłami centralnego ogrzewania mają alternatywne zastosowanie w gospodarstwie domowym. Kocioł z podajnikiem na ekogroszek, pellet, miał węglowy lub mieszanki miału z groszkiem, w zależności od konstrukcji palnika. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie.

Kotły centralnego ogrzewania, powinny posiadać płaszcz wodny odpowiedniej pojemności, oraz najlepiej trzy lub cztery komory inaczej zwane półki. Ogrzewane przechodzącymi spalinami, odbiorą tyle temperatury, że wychodzące spaliny do komina maja niską temperaturę. Czym mniejsza temperatura spalin wychodzących do komina tym lepiej. Jest to tak zwana sprawność kotła.

W piecu mają zastosowanie dwa rodzaje rusztu. Ruszt wodny, nazwany jest tak od konstrukcji kształtowników , w których przepływa woda. Rozwiązanie takie jest energooszczędne, gdyż ciepło z paleniska jest natychmiast przekazywane do instalacji i szybciej rozgrzewa kaloryfery.

Drugim jest ruszt żliwny. Odlewane sztabki żeliwne poukładane obok siebie w odległości około 2 cm. tworzą palenisko. Od wieków mają zastosowanie w różnego rodzaju piecach kaflowych i westwalkach.

Opałem dla takiego pieca może być gruby węgiel, drewno i pochodne. Ale chodzi o to, że trzeba palić i pilnować, by temperatura nie była zbyt wysoka lub za niska. Bo zbyt wysoka temperatura potrafi zagotować wodę w obiegu centralnego ogrzewania, a tym samym nieźle narozrabiać, a gdy mało napalimy, to bedzie zimno w mieszkaniu.

Rozwiązaniem na utrzymanie stałej temeratury w piecu jest zastosowanie podajnika slimakowego. Ważnym jest zwrócenie uwagi na to, z jakiego materiału jest ślimak wykonany.

Są dostepne ślimaki stalowe i żeliwne. Ze wzledu na wystepującą nieraz wysoką temperaturę, żeliwo jest wytrzymalsze na korozję, odkształcenia i nadpalenia.

Mamy do wyboru dwa rodzaje palnika. Retortowy okrągły, żeliwny na eko-groszek i Uniwersalny, na którym spalimy eko-groszek , pellet i mieszankę groszku z miałem węglowym.

Do kompletu piec + podajnik należy zastosować sterownik z termostatem pokojowym oraz napełnić zbiornik paliwem i cieszyć się ciepłem. Wybór należy do Was.

---

lidasz


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Aloes postaw przy łóżku...

Aloes postaw przy łóżku...

Autorem artykułu jest cabanka



Zbawienny dla domu i jego mieszkańców. Dostarcza nie tylko tlenu, ale i leczy... Wybacza nam zaniedbania w opiece, a jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Musisz mieć tę roślinę

Sukulent pochodzi z rodziny Liliowatych, a jego ojczyzną jest Afryka, południowa Arabia, Madagaskar. Znane jest około 250 gatunków, sprowadzony do Europy około 1700 r. Idealnie nadaje się do uprawy w domu. Należy go mieć !

Większość naszych roślin domowych nocą również, zupełnie jak my, wydziela dwutlenek węgla. Aloes bardzo skutecznie w ciągu dnia go pochłania, a nocą przerabia na zbawienny tlen ! Stawiajmy go w pobliżu, a nawet przy łóżku.

Działanie lecznicze jest niezaprzeczalne:

- Sok dostarcza żywicy aloesowej, z której uzyskana jest alona o działaniu przeczyszczającym.

- Wyrabia się również nalewki na alkoholu.

- Maści na drobne oparzenia.

- Świeży przykładać możemy wprost na rany.

Jedyna wada to taka, że rośnie wolno. Z drugiej strony- nie zajmuje dużo miejsca. Jest więc znakomity do wyrafinowanych ogródków w butelce, czy kompozycji z innymi roślinkami.

Toleruje zaniedbanie. Idealny dla "zapracowanych" lub początkujących.

Stanowisko i pielęgnacja

- Miejsce

Pochodzi z suchych klimatycznie miejsc, toteż najlepsze są parapety okienne.

- Temperatura

Zimą nie niższa niż 12 C i nie wyższa niż 16 C. Z powodzeniem znosi nawet 7 C, jednak najlepiej mu w temperaturze od 10 do 22 C.

- Światło

Przez cały rok potrzebuje dużo światła. Stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione latem. W słabszym, bezpośrednim świetle słonecznym może stać jedynie zimą.

- Podlewanie

Tylko wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Latem obficie, zimą oszczędnie.

- Wilgotność

Miejscowa wilgotność nie ma znaczenia, jak u większości sukulentów

- Nawożenie

U mocniej rozwiniętych roślin zdejmujemy kilkucentymetrową górną warstwę podłoża i zastępujemy świeżą. Nawozimy nawozem do kaktusów i sukulentów co 3 tygodnie, po rozpoczęciu okresu wzrostu.

- Spoczynek

Okres spoczynku trwa od października do lutego.

- Przesadzanie

Zatłoczone rośliny przesadzamy używając ziemi ilastej i około 1/3 części gruboziarnistego piasku, dla lepszego drenażu. Zalecana jest też mieszanka gliniastej ziemi darniowej i obornikowej z dużym dodatkiem piasku i żwiru.

Życzę radości z posiadania tej magicznej rośliny.

---

magiakwiatow-cabanka.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Toksyczne związki na ścianach naszego domu

Toksyczne związki na ścianach naszego domu

Autorem artykułu jest effciaa



Mieszkańcy dużych blokowisk często zmagają się z dużym problemem jak walka z pleśnią z swoich mieszkaniach. Główną przyczyną powstawania pleśni jest utrzymywanie zbyt dużego poziomu wilgoci w mieszkaniach.

Nieproszeni goście

Pleśń tak samo często pojawia się w mieszkaniach jak i domkach jednorodzinnych. Wystarczy że mieszkańcy nie zadbają o prawidłową wentylację bądź zamontują szczelne zbyt szczelne okna, które przez całą zimę nie będą przepuszczać świeżego powietrza. Pierwszymi oznakami powstawania pleśni jest pojawianie w rogach ścian naszego domu malutkie brązowe lub brązowe punkciki. Wraz z upływem czasu plamki te powiększają się na całą ścianę. Każda z tych powstających plam jest jedną z kolejnych kolonii jakiegoś grzyba, który w późniejszym czasie produkuje kolejne zarodniki rozprzestrzeniające się w naszym domu. Oprócz naszych domów pleśń "lubi" rozwijać się w drewnianych elementach, np. drewniane okiennice lub altanki, ale również wilgotnej piwnicy czy stercie ciasno złożonych książek. Natomiast w domu może pojawić się nawet w dawno nie używanych ubraniach bądź pościeli. Oprócz tego że nasz dom w takim stanie wygląda nieestetycznie to jest on nieprzyjazny dla wszystkich domowników. Powstająca pleśń powoduje częste choroby, a długotrwałe utrzymanie się takiego stanu prowadzi nawet do chorób alergicznych czy reumatycznych. Osoby mieszkające w blokowiskach bardzo często zmagają się z tym problemem ponieważ zazwyczaj zostają zalani przez swoich sąsiadów. Oczywiście obowiązkiem każdego jest zwrócenie kosztów remontu jeżeli nastąpi taka sytuacja jednak samo zamalowanie nie rozwiązuje problemu. Najlepiej odczekać kilkanaście dni aż ściany wyschną a dopiero potem zabierać się za czynności związane z remontem.

Czy można z nimi wygrać?

Tak, jeżeli będziemy stosować się do kilku zasad.
- zadbaj o prawidłową wentylacje w swoim domu. Przy wyborze okien warto wybrać takie które pozwolą na minimalne przepuszczanie świeżego powietrza z zewnątrz. Ważne są również dobrze działające kanały wentylacyjne jeżeli mieszkamy w bloku. W sytuacji kiedy zauważymy że wentylacja działa niesprawnie powinniśmy zgłosić to do osoby w spółdzielni która jest za to odpowiedzialna.
- w miare możliwości dobrze jest by codziennie wietrzyć cały dom. Oczywiście podczas mrozów możemy powstrzymać się od takich działań. Jednak przy ładnej pogodzie możemy sobie pozwolić nawet na godzinne wietrzenie naszego domu.
- jeżeli domownicy sporo czasu spędzają w kuchni na przygotowywaniu posiłków najlepiej aby w takich kuchniach zostały zamontowane okapy kuchenne które odciągną zbędą wilgoć i pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w naszym domu. W innym wypadku w domu bardzo szybko pojawi się pleśń, a jeżeli na ścianach mamy tapety bądź boazerie to bardzo szybko może się ona odkleić.
- dużym źródłem wilgoci w naszym domu jest łazienka. Codzienna kąpiel wszystkich mieszkańców powoduje że wilgoć przedostaje się do wszystkich pomieszczeń. Dlatego watro po każdej kąpieli otworzyć okno aby umożliwić wydostanie się wilgoci na zewnątrz.
- dobrym rozwiązaniem by pozbyć się wilgoci jest hodowanie kaktusów oraz roślin które samą swoją powierzchnią pobierają wilgoć. Warto zrezygnować z roślin liściastych które wymagają częstego podlewania, a to też jest źródło wilgoci.

Chemiczne substancje do walki z wilgocią.

Jeżeli już pleśń zaatakuje ściany naszego domu możemy zastosować substancje chemiczne dostępne na rynku. Specjalne płyny które możemy rozprowadzić na ścianie zwalczają często również zarodniki grzybów i zatrzymują proces rozpowszechniania się pleśni. Jednak proces ten nie trwa długo i po dalszym utrzymywaniu się wilgoci w naszym domu mogą one pojawić się z powrotem. Ostatecznością w takim wypadku jest skorzystanie z usług firmy która specjalizuje się w osuszaniu budynków. W takim wypadku będziemy musieli wyprowadzić się na jakiś czas z domu z tego względu że firmy te rozpylają niebezpieczne chemiczne substancje. Warto zainwestować w usługi takiej firmy ponieważ wieloletnie utrzymywanie się dużego poziomu wilgoci może nawet naruszyć konstrukcje budynku.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kuchnia na europejskim poziomie

Kuchnia na europejskim poziomie

Autorem artykułu jest Li Li



Dania wykonywane po mistrzowsku, z prawdziwym kunsztem a do tego bardzo smaczne – to codzienność w każdej kuchni francuskiej. Francuzi niezwykle dużo czasu poświęcają na przygotowywanie posiłków traktując to zajęcia niemal jak rytuał.

To co niewątpliwie wyróżnia kuchnie francuską jest różnorodność dań, która zaprzecza ogólnie przyjętemu stereotypowi. Dla wielu osób do dziś kuchnia francuska kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, serami czy bagietką. Niezaprzeczalne jest jednak, że w Europie (i nie tylko) Francuzi stali się kulinarnymi pionierami. Kuchnia francuska wywarła wielki wpływ na inne kuchnie które w pewnym sensie zaczęły rywalizować między sobą.

We Francji, w ciągu dnia spożywane są trzy główne posiłki: śniadanie (petit dejeuner), obiad (dejeuner) oraz kolacja (diner). Śniadanie jest dosyć „ubogie” – spożywa się głównie rogaliki lub bagietkę z masłem lub dżemem oraz kawę. Z kolei obiad i kolacja są prawdziwymi ucztami. Obowiązkowo do posiłków podaje się wino. I tu wybór jest niezwykle duży. Francuzi produkujący rekordowe ilości wina są wzorcem dla innych krajów. Do najbardziej znanych należy zaliczyć Bordeux oraz Cotes du Rhone. Cechą wyróżniającą państwo Franków są także sery, które spożywa się po dobrym obiedzie . Niektórzy twierdzą że jest ich tyle ile dni w roku. Jednakże ich liczba jest znacznie większa bo ok 500. Najbardziej znane to: camembert, brie i roquefort. Sery mają różne kształty oraz niezwykle intensywne zapachy.

Sztuką jest także właściwe podanie posiłków używając odpowiedniego serwis obiadowy. Każdy posiłek lepiej smakuje gdy jest podawany na pięknej zastawie. Warto również zadbać o odpowiednie dobranie akcesoria kuchenne, które bez wątpienia pomogą w przygotowaniu każdego posiłku.

---

Zobacz także:
- system centralnego odkurzania
- wczasy na Krymie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Instalacja odgromowa czyli piorunochron

Instalacja odgromowa czyli piorunochron

Autorem artykułu jest Mirosław Masztalerz



Czy warto zakładać instalację odgromową budując dom? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam indywidualnie w zależności od możliwości finansowych jak i własnych potrzeb bezpieczeństwa.

Budując dom często zastanawiamy się nad doborem materiałów z których zostanie wybudowany, wyborem działki, wyposażeniem czy bezpieczeństwem, lecz mamy na myśli bardziej wszelkiego rodzaju alarmy. Rzadko kto chce wydawać dodatkowe pieniądze na instalacje odgromową która nie jest przecież obowiązkowa przy budowie domu jednorodzinnego chyba że:

a) wymagają tego ubezpieczyciele (tak było w moim przypadku),

b) dom ma więcej jak 500m2 i jest wyższy niż 15 metrów,

c) dom wybudowany jest z materiałów łatwopalnych.

Czy warto rezygnować z tego typu zabezpieczenia? Moim zdaniem nie, ponieważ nie warto oszczędzać, w zależności od instalacji 2000zł i wzwyż, gdy na budowę domu wydajemy 300 tyś. zł lub więcej. Warto natomiast zainwestować w piorunochron którego koszt w stosunku do budowy domy jest znikomy a daje nam poczucie dużego bezpieczeństwa. Jak każdy z nas zdążył zauważyć klimat się zmienia a co za tym idzie przebieg niektórych zjawisk atmosferycznych jest bardzo gwałtowny i mimo, że Polska leży w strefie umiarkowanych wpływów burzowych to i tak słyszymy lub sami tego doświadczamy iż burze często zbierają swoje żniwa czy to poprzez pozrywane dach, podtopienia, czy też o czym mowa w artykule pioruny. Wyładowania atmosferyczne są bardzo gwałtowne i towarzyszy im silny rozbłysk w postaci błyskawicy to wtedy następuje przepływ ładunków pomiędzy ziemią a chmurami. Jako ciekawostkę należy podać iż wyładowanie ma kierunek od ziemi do chmur a nie odwrotnie jak większość do tej pory myślała. Udowodnili to naukowcy stosując ultra szybkie kamery.

Lecz zastanawiając się czy warto założyć piorunochron, czy nie to musi każdy sam indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dla osób które cenią sobie bezpieczeństwo i swoją ciężką pracę włożoną w budowę wymarzonego domu firmy zajmujące się instalacją odgromową maja dwie propozycje a mianowicie:

a) Piorunochron pasywny czyli tradycyjny, moim zdaniem i części naukowców lepiej zabezpiecza dom przed skutkami wyładowania atmosferycznego. Jego minusem mogą być względy estetyczne lecz za to jest tańszy od piorunochronu aktywnego.

b) Piorunochron aktywny jest dyskretniejszy gdyż jest to jeden maszt który chroni nasz dom na zasadzie kopuły (tyle teorii, w przeprowadzonych eksperymentach laboratoryjnych jest lepszy od swego starszego poprzednika, lecz w środowisku naturalnym niektóre parametry wzięte do obliczeń nie są tak stałe). Estetycznie wygląda lepiej co może być jego dużym atutem zwłaszcza dla osób którzy cenią sobie ten walor za najważniejszy, cenowo natomiast jest nieco droższy.

---

Autor Mirosław Masztalerz

http://domek-mm80.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyłącze gazowe

Przyłącze gazowe

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłacze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.

Proces wykonania przyłącza gazowego składa się z szeregu czynności.

W pierwszej kolejności składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Standartowy wniosek dotyczy odbioru gazu ziemnego wysokometanowego w ilości nie większej niż 10m3/h.

Do wniosku należy dołączyć szkic zabudowy lub plan zabudowy określający usytuowanie obiektu, usytuowanie sąsiednich obiektów oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego. Konieczne jest również wskazanie przewidywanego momentu zawarcia umowy o przyłączeniu do sieci gazowej.

Na tej podstawie w ciągu około 21 dni wydawane są warunki przyłączenia do sieci gazowej. Nastąpi to, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości, czyli jest to uzależnione od istnienia sieci gazowej w okolicy oraz od tego czy spółce będzie się opłacało wybudować nitkę sieci dla Twoich potrzeb.

Wydane warunki ważne są prze okres 1 roku. Po upływie tego okresu, jeżeli nie zostanie rozpoczęta inwestycja konieczne jest wystąpienie z nowym wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Oczywiści może się zdarzyć, że zamiast otrzymać warunki przyłączenia do sieci gazowej dostaniemy informację, że takie przyłączenie nie jest możliwe. Wówczas możemy zrezygnować z gazu albo korzystać z butli gazowej albo zdecydować się na montaż zbiornika na gaz płynny.

Dalszym etapem budowy przyłącza gazowego jest złożeni wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Warto zwrócić uwagę na następujące zapisy we wniosku:

- wyrażenie zgody na nieodpłatne udostępnienie nieruchomości w celu budowy i przyszłej eksploatacji przyłącza gazowego itd.

- zobowiązanie, że na żądanie Operatora Systemu Dystrybucji przedłoży się na zasadach określonych w umowie o przyłączeniu do sieci oświadczenie w formie aktu notarialnego, o ustanowieniu na rzecz właściciela sieci gazowej służebności przesyłu dla pasa ziemi, pod którym znajduje się sieć gazowe oraz części nieruchomości, na której posadowione będzie przyłącze gazowe. Na tej podstawie otrzymujemy do podpisu umowę o przyłączenie do sieci gazowej. W umowie tej zostaną określone nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji.

Następuje etap realizacji zawartej umowy. Obowiązkiem naszym jest przygotować miejsce do zamontowania kurka głównego lub punktu redukcyjnego oraz wykonanie instalacji gazowej wraz z montażem odbiorników, szafki na kurek główny i układ pomiarowy.

Do budowy instalacji gazowej może nastąpić po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującą budowę instalacji gazowej.

Wykonana instalacja gazowa musi być zgodna z zatwierdzonym projektem budowy instalacji gazowej, opinia kominiarską (jeżeli jest niezbędna), wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i decyzją na budowę instalacji gazowej.

Wykonawcą instalacji gazowej może być wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Ostatnim etapem jest zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. Na tej podstawie następuje montaż układu pomiarowego, napełnieni instalacji paliwem i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego. Proces ten obejmuje przeprowadzenie odbioru instalacji gazowej, który polega na sprawdzeniu wykonania instalacji zgodnie z uzyskanymi warunkami oraz szczelności wykonanej instalacji.

Oczywiści korzystanie z gazu jest uzależnione od podpisania stosownej umowy. Jest to umowa kompleksowego dostarczania paliwa gazowego. Można ją zawrzeć po zawarciu umowy o przyłączeniu do sieci gazowej oraz na etapie budowy przyłącza. Gwarantuje to możliwości niezwłocznego uruchomienia instalacji po zakończeniu procesu budowy instalacji gazowej.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłacze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.

Proces wykonania przyłącza gazowego składa się z szeregu czynności.

W pierwszej kolejności składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Standartowy wniosek dotyczy odbioru gazu ziemnego wysokometanowego w ilości nie większej niż 10m3/h.

Do wniosku należy dołączyć szkic zabudowy lub plan zabudowy określający usytuowanie obiektu, usytuowanie sąsiednich obiektów oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego. Konieczne jest również wskazanie przewidywanego momentu zawarcia umowy o przyłączeniu do sieci gazowej.

Na tej podstawie w ciągu około 21 dni wydawane są warunki przyłączenia do sieci gazowej. Nastąpi to, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości, czyli jest to uzależnione od istnienia sieci gazowej w okolicy oraz od tego czy spółce będzie się opłacało wybudować nitkę sieci dla Twoich potrzeb.

Wydane warunki ważne są prze okres 1 roku. Po upływie tego okresu, jeżeli nie zostanie rozpoczęta inwestycja konieczne jest wystąpienie z nowym wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Oczywiści może się zdarzyć, że zamiast otrzymać warunki przyłączenia do sieci gazowej dostaniemy informację, że takie przyłączenie nie jest możliwe. Wówczas możemy zrezygnować z gazu albo korzystać z butli gazowej albo zdecydować się na montaż zbiornika na gaz płynny.

Dalszym etapem budowy przyłącza gazowego jest złożeni wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Warto zwrócić uwagę na następujące zapisy we wniosku:

- wyrażenie zgody na nieodpłatne udostępnienie nieruchomości w celu budowy i przyszłej eksploatacji przyłącza gazowego itd.

- zobowiązanie, że na żądanie Operatora Systemu Dystrybucji przedłoży się na zasadach określonych w umowie o przyłączeniu do sieci oświadczenie w formie aktu notarialnego, o ustanowieniu na rzecz właściciela sieci gazowej służebności przesyłu dla pasa ziemi, pod którym znajduje się sieć gazowe oraz części nieruchomości, na której posadowione będzie przyłącze gazowe. Na tej podstawie otrzymujemy do podpisu umowę o przyłączenie do sieci gazowej. W umowie tej zostaną określone nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji.

Następuje etap realizacji zawartej umowy. Obowiązkiem naszym jest przygotować miejsce do zamontowania kurka głównego lub punktu redukcyjnego oraz wykonanie instalacji gazowej wraz z montażem odbiorników, szafki na kurek główny i układ pomiarowy.

Do budowy instalacji gazowej może nastąpić po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującą budowę instalacji gazowej.

Wykonana instalacja gazowa musi być zgodna z zatwierdzonym projektem budowy instalacji gazowej, opinia kominiarską (jeżeli jest niezbędna), wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i decyzją na budowę instalacji gazowej.

Wykonawcą instalacji gazowej może być wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Ostatnim etapem jest zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. Na tej podstawie następuje montaż układu pomiarowego, napełnieni instalacji paliwem i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego. Proces ten obejmuje przeprowadzenie odbioru instalacji gazowej, który polega na sprawdzeniu wykonania instalacji zgodnie z uzyskanymi warunkami oraz szczelności wykonanej instalacji.

Oczywiści korzystanie z gazu jest uzależnione od podpisania stosownej umowy. Jest to umowa kompleksowego dostarczania paliwa gazowego. Można ją zawrzeć po zawarciu umowy o przyłączeniu do sieci gazowej oraz na etapie budowy przyłącza. Gwarantuje to możliwości niezwłocznego uruchomienia instalacji po zakończeniu procesu budowy instalacji gazowej.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kierownik budowy

Kierownik budowy

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Jakie kompetencje ma kierownik budowy? Czy musimy go zatrudnić? Dlaczego jego udział w inwestycji ma tak duże znaczenie? Oto pytania, które zadaje sobie każdy kto staje przed życiowym wyzwaniem - budową domu!

Zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 1994 roku Nr 89, poz. 414 ze zmianami) uczestnikami procesu budowlanego są:

- inwestor,

- inspektor nadzoru inwestorskiego,

- projektant,

- kierownik budowy lub kierownik robót.

Kierownikiem budowy może być wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane (uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie).

Kierownik budowy ma obowiązek, przed rozpoczęciem budowy, sporządzić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Do obowiązków kierownika należy:

1. Protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi,

2. Prowadzenie dokumentacji budowy,

3. Zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,

4. Koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

5. Koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach,

6. Podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym,

7. Wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu,

8. Zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem,

9. Realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy,

10. Zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru,

11. Przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego,

12. Zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia.

Do kompetencji kierownika budowy należy:

1. Występowanie do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy,

2. Ustosunkowanie się w dzienniku budowy do zaleceń w nim zawartych.

Zlecając wykonanie obiektu firmie budowlanej możemy zaakceptować jej kierownika budowy. Wówczas w naszym interesie jest zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Warunki zabudowy

Warunki zabudowy

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Jeżeli nabyliście działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp) to wasze starania o budowę wymarzonego domu będą wydłużone w czasie.

Decyzje te wydawane są w oparciu o ustawę z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 roku Nr 80, poz. 717 ze zmianami).

Z wnioskiem o wydanie takiej decyzji może wystąpić każdy i nie jest wymagana, aby wnioskodawca posiadał praw do nieruchomości. Wydana decyzja nie daje żadnych praw do terenu i nie narusza prawa własności. Często potencjalny inwestor występuje o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, aby wiedzieć czy potencjalna inwestycja będzie możliwa.

Decyzja ta jest instrumentem planowania przestrzennego. Określa takie elementy jak wysokość budynku, jego kształt czy odległości od granicy itd.

Decyzja jest wydawana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Przepisy nie określają czasu, w jakim powinna zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W toku prowadzonego przez organ postępowania przeprowadzany jest szereg czynności dość czasochłonnych (np. analiza urbanistyczna). Jednak można przyjąć, że skoro przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określają terminu, w jakim decyzja ma być wydana, to należałoby ją wydać w terminie wynikającym z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu może zostać zawieszone na okres 12 miesięcy. Zawieszanie może nastąpić, jeżeli trwają prace nad mpzp. Postępowanie zostanie podjęte, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo, jeżeli w okresie 12 miesięcy nie uchwalono planu miejscowego lub jego zmiany.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostanie wydana, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

2) teren ma dostęp do drogi publicznej;

3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne;

5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę.

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Posiadając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub, jeżeli istnieje na wskazanym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor występuje o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pozwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej w oparciu o ustawę z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118 ze zmianami).

Ustawa ta określa, jakie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę, jakie prace wymagają pozwolenia na budowę oraz jakie wymagają wyłącznie zgłoszenia.

Pozwolenie na budowę może być wydane po uprzednim:

1) przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

2) uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów;

3) wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej ? w przypadku budowy gazociągów o zasięgu krajowym lub, jeżeli budowa ta wynika z umów międzynarodowych.

Pozwolenie wydawane jest temu, kto wystąpił z wnioskiem o jej wydanie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i złożył oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć (art. 33 ust. 2 wyżej wskazanej ustawy):

1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;

2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

4) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1, postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2, projektowanych rozwiązań w zakresie:

a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych,

b) przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego;

5) w przypadku obiektów handlowych zezwolenie, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. Nr 127, poz. 880)7).

Organ rozpatrujący wniosek może żądać dostarczenia innych dokumentów, jeżeli wynika to z przepisów szczególnych. Właśnie ten punkt jest problematyczny, gdyż pracownicy urzędów często w oparciu o ten zapis mnożą problemy i wymyślają. Trzeba wówczas bacznie przyjrzeć się przepisom, na które się powołują.

Ważne!!!

W razie spełnienia wszystkich wymagań organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 35 ust. 4 wyżej wskazanej ustawy).

Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być wydana w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów określonych przepisami do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organy. W przypadku przekroczenia terminu organ wyższego stopnia wymierza organowi właściwemu karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki (w drodze postanowienia).

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta prze upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub, gdy budowa została przerwana dłuższy niż 3 lat.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Nie wszystkie inwestycje polegające na budowie obiektów albo wykonaniu prac budowlanych wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach wystarczy zgłoszenie do właściwego organu.

Oznacza to, że w danym przypadku należy do właściwego organu wysłać zgłoszenie o zamiarze wykonania określonego obiektu lub prac..

W zgłoszeniu należy określić:

- rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych,

- termin ich rozpoczęcia.

Do zgłoszenia należy dołączyć:

a) oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomości na cele budowlane,

b) szkice lub rysunki (jeżeli jest to potrzebne),

c) pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami,

d) projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji - wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia,

Organ może wezwać nas do uzupełnienia zgłoszenia (w drodze postanowienia) pod rygorem wniesienia sprzeciwu.

UWAGA!!! Zgłoszenie należy wnieś przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Do prac można przystąpić po upływie 30 dni od dania doręczenia zgłoszenia, jeżeli właściwy organ nie wniesie w drodze decyzji sprzeciwu i nie później niż 2 lata od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

Organ wnosi sprzeciw, jeżeli:

a) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;

b) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;

c) zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przyłącze energetyczne

Przyłącze energetyczne

Autorem artykułu jest K. Niegolewski



Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.

Początek drogi do podłączenia domu do źródła energii elektrycznej rozpoczyna się od złożenia wniosku o wydania warunków przyłączenia do sieci. Przez warunki przyłączenia należy rozumieć zakres prac projektowo-wykonawczych niezbędnych do przyłączenia wnioskowanego obiektu.

We wnioski należy określić:

- przewidywane zapotrzebowanie mocy,

- orientacyjne roczne zużycie energii,

- spodziewany termin rozpoczęcia jej poboru.

Do wniosku należy dołączyć:

1. Dokument potwierdzający własność działki,

2. Plan zabudowy na mapie lub szkic określający usytuowanie budynku względem istniejących sieci elektroenergetycznych i względem sąsiadów.

Warunki zostaną wydane wciągu 14 dni i będą zawierały następujące informacje:

a) sposób zasilania – z sieci napowietrznej czy kablowej,

b) miejsce przyłączenia do sieci elektroenergetycznej,

c) miejsce zainstalowania licznika i zabezpieczenia głównego,

d) wymagane uzgodnienia z rejonowym zakładem energetycznym.

Wydane warunki ważne są przez 2 lata. Wydane warunki realizowane są po podpisaniu umowy o przyłączenie. Określa ona obowiązki obu stron.

Aby określić moc przyłączeniową musimy oszacować, jakie urządzenia mogą być włączone jednocześnie. Mieszkania z licznikiem 1-fazowym mogą mieć moc przyłączeniową do 5 kW. Domy jednorodzinne licznikiem 3-fazowym minimalna moc przyłączeniowa 25 kW.

Roczne zużycie prądu dla domu bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody i bez kuchni elektrycznej 3500 kWh. Natomiast domek o powierzchni do 150 m2, z ogrzewaniem akumulacyjnym, przepływowym ogrzewaczem wody oraz kuchnią elektryczną zużywa rocznie ok. 25000 kWh.

Dalsze czynności są uzależnione od rodzaju przyłącza. W przypadku przyłącza napowietrznego po uzyskaniu warunków przyłączenia wykonuje się przyłącze. Natomiast w przypadku przyłącza kablowego niezbędne jest wykonanie dokumentacji technicznej przyłącza. Możemy to zlecić uprawnionemu elektrykowi, za stosowną opłatą. Dokumentacja musi określać rodzaj przyłącza, miejsce usytuowania złącza, licznika i wymaganych zabezpieczeń oraz projekt instalacji doprowadzającej prąd do domu lub na teren budowy. Przyłącze musi zostać naniesione na mapę geodezyjną działki. Po wykonaniu projektu należy uzyskać potwierdzenie prawidłowego, bezkolizyjnego prowadzenia instalacji w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji.

Przyłącze elektryczne to nic innego jak linia będąca odgałęzieniem w sieci rozdzielczej zasilająca bezpośrednio instalację odbiorcy. Przyłączenie polega na połączeniu miejsca przyłączenia z miejscem dostarczenia energii.

Uwaga!!! Cały proces wykonania przyłącza elektrycznego możemy powierzyć rejonowemu zakładowi elektrycznemu

Wykonanie przyłącza wiąże się z poniesieniem opłaty za przyłączenie. Często opłata dzielona jest na dwie transze. Pierwsza płatna przy ustalenia warunków przyłączenia, a druga po wykonaniu przyłącza.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie w granicy działki złącza kablowo-pomiarowego. Jest to skrzynka, w której zamontowany licznik energii elektrycznej oraz zabezpieczenie główne (korki).

Po wykonaniu całej instalacji można wystąpić do zakładu elektrycznego o podłączenie instalacji do sieci energetycznej oraz podpisujemy umowę oświadczeniu usług dystrybucji. Do wniosku dołącza się oświadczenie uprawnionego elektryka o wykonaniu instalacji odbiorczej.

---

K. Niegolewski

http://domwbudowie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki

Najszybszym sposobem uzyskania gotowego trawnika jest niewątpliwie rozkładanie darni w rolkach. W istocie polega to na przenoszeniu darni do swojego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że ma sie do czynienia z żywymi roślinami; jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, możesz mieć różne trudności.

Oznacza to, że od chwili, gdy darń jest rozłożona, nie można dopuścić do jej przeschnięcia pod żadnym pozorem. Jeśli to nastąpi, pojedyncze fragmenty skurczą się, powstaną między nimi przerwy

i proces wysychania będzie szybszy. Kurczenie powoduje przesuwanie darni, a to nie pozwala na zakorzenianie się traw i na przerastanie podłoża.

Przygotowanie gleby jest takie same i tak samo ważne jak przy siewie nasion. Podobnie jak są różne mieszanki nasion traw, tak dostępne są różne rodzaje darni w rolkach, stąd można uzyskać jakość trawnika, jakiej się wymaga. jednak jest to powiązane z ceną darni, a cena z kolei odzwierciedla jakość darni. Przy zakupie darni w rolkach nie należy się kierować żadna okazją. Tania darń jest z reguły złej jakości. Może być połamana, zbyt cienka, pełna chwastów lub po prostu z traw złej jakości. Trzeba więc być ostrożnym.

Trawnik z rolki. Darń w rolkach można rozkładać o dowolnej porze roku, ale najlepiej jesienią i wiosną. Pogoda jest wtedy zwykle łagodna, a gleba wilgotna. W lecie świeżo rozłożona darń łatwo wysycha, jeśli nie jest stale podlewana; trawa rośnie i wymaga koszenia, a rozwinięty trawnik łatwo można zniszczyć, jeśli nie zostanie rozłożony w ciągu dnia lub najdłużej dwóch od chwili przywiezienia. Stąd termin dostarczenia darni należy dokładnie ustalić z dostawcą. Nie powinna ona być dostarczona na początku tygodnia, jeśli nie może być rozłożona przed weekendem.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Szkodniki i choroby roślin

Szkodniki i choroby roślin

Wiele problemów można uniknąć, gdy usuwa się chwasty i uprząta śmieci. Skoszoną trawę, obumarłe liście i chwasty powinno się kompostować, aby rozkładały się bez stwarzania warunków do rozwoju szkodników i chorób.

Należy usuwać i palić rośliny z objawami chorób. Puste doniczki, skrzynki służące do wysiewu roślin oraz inne pojemniki trzeba starannie myć i trzymać w schowku. Naturalni drapieżnicy zwalczają wiele szkodników; powinno się więc sadzić drzewa, służące ptakom, które żywią się owadami, uprawiać kępy dzikich kwiatów aby wspomagać pożyteczne owady, i unikać stosowania środków chemicznych, które często szkodzą pożytecznym zwierzakom.

Szkodniki i choroby roślin. Jednak gdy szkodnik lub choroba stanowi istotne zagrożenie, należy zastosować środki do ich zwalczania. Tam gdzie to możliwe, powinno się stosować środki chemiczne przyjazne środowisku, a opryskiwania przeprowadzać wieczorem, gdy nie ma w pobliżu pszczół i innych pożytecznych owadów.

Ochrona przed szkodnikami:

- koncentrat mydła – naturalne kwasy tłuszczowe. Rozcieńczyć wodą i stosować przeciw pospolitym szkodnikom przy użyciu ręcznego opryskiwacza

- taśma impregnowana aldehydem przeciwko ślimakom

- płynny środek zabijający ślimaki

- pastylki przeciwko ślimakom

- granulki siarczanu glinu – środek przeciwko ślimakom

- hormonalny sypki ukorzeniacz z fungicydem

- gotowy do użycia siarkowy organiczny środek do opryskiwania przeciwko mączniakom na różach itp. Nie należy opryskiwać, gdy jest gorąco i słonecznie, gdy wieje silny wiatr lub gdy rośliny sa w stresie (na przykład po przesadzeniu ).

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Ogrodzenia ogrodowe

Ogrodzenia ogrodowe

Zakładając nowy ogród należy rozpocząć od zaplanowania ogrodzenia. Ogrodzenie musi współgrać z całym projektem ogrodu lub dotychczasowym założeniem. całkowita przebudowa starego ogrodu jest z reguły bardzo kosztowna. Dlatego niekiedy trzeba znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Dostosować swoje plany do istniejących punktów strategicznych na przykład patia. W ostateczności można zastosować dodatkowe osłony maskujące w postaci trejaży lub parawanów porośniętych szybko rosnącymi pnączami. Ogrodzenie lekko ażurowe zapewni nam ładne widoki. Gdy chcemy odizolować ogród od sąsiednich posesji lub drogi, stawiamy masywny płot, budujemy mur albo sadzimy żywopłot.

Ogrodzenia ogrodowe. Przystępując do planowania nowego ogrodu, lub wymiany niektórych dotychczasowych elementów, należy się upewnić, czy nie ma żadnych ograniczeń administracyjnych co do wysokości czy rodzaju ogrodzenia.

Plecione ogrodzenie ma ładny i naturalny wygląd odpowiedni dla wiejskich ogrodów, niestety, krótki żywot – około pięciu lat. Spełnia swoje zadanie jako ogrodzenie tymczasowe w czasie gdy zakładany jest żywopłot. Malowane płoty ze sztachet także wygadają najatrakcyjniej w wiejskich ogrodach i tworzą ładne tło dla grządek kwiatowych. Pamiętaj aby zostawić miejsce między płotem a krzewami, aby móc malować płot.

Można kupić różne rodzaje słupów i paneli do drewnianego płotu. Płot drewniany musi jakiś czas schnąć i trzeba go pomalować tak, aby pasowało do całości projektu. Jeśli przy płotach sadzi się pnącza, należy pamiętać, ze drzewo musi być co pewien czas konserwowane.

Zakładanie żywopłotu trwa dłużej, ale uzyskuje się atrakcyjne i naturalne tło dla innych elementów. na żywopłot wybiera się rośliny o sile wzrostu odpowiedniej do planowanej wysokości, na przykład szybko rosnące iglaki mogą szybko zacienić mały ogród.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Kompost ogrodowy

Kompost ogrodowy

Kompost ogrodowy jest najpopularniejszą i najefektywniejszą formą materii organicznej wprowadzanej do gleby. Sporządzany jest z resztek roślinnych, włącznie z chwastami, z odpadów warzyw, skoszonej trawy, pozostałości po strzyżeniu żywopłotu, liści i niezdrewniałych odciętych

pędów.

Można dodać trocin, słomy, siana, ściółki po małych zwierzętach domowych i obornika, ale nigdy nie dodaje się na przykład mięsa. Tajemnicą dobrego kompostu ogrodowego jest właściwy stosunek między różnymi składnikami : miękkie części roślinne oraz proporcjonalnie duża ilość rozdrobnionych części zdrewniałych. Wybór między pryzmą a skrzynią kompostową w dużej mierze zależy od ilości dostępnego świeżego materiału.

Jeśli jest go pod dostatkiem, lepsza jest pryzma, ale gdy ilość materiału jest ograniczona, lepiej stosować skrzynię kompostową. Z niewielkich pryzm nigdy nie otrzyma się dobrego kompostu. Skrzynię napełniaj jednorazowo : mieszanina szybko się zagrzewa i uzyskuje się najlepszy kompost.

PŁYNNY NAWÓZ

Warto uprawiać w kącie ogrodu kilka roślin żywokostu, a to w celu przygotowania zasobnego w składniki odżywcze płynnego nawozu. Umieść naręcze świeżych liści żywokostu w beczce lub zbiorniku z deszczówką na około 4 tygodnie, a następnie uzyskany płyn stosuj jako nawóz pod rośliny. Rozłożone liście można dodać do pryzmy kompostowej lub wykorzystać do nawożenia pomidorów.

ROZDRABNIANIE ZDREWNIAŁYCH I KOLCZASTYCH RESZTEK

Zdrewniałe lub kolczaste resztki roślin przed kompostowaniem należy rozdrobnić. gdzie jest to dopuszczalne, możesz spalić pędy, a popiół rozsypać na pryzmie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Rodzaje gleby, ściółkowanie gleby

Rodzaje gleby, ściółkowanie gleby

Dobra ziemia ogrodowa wymaga wieloletniej starannej uprawy, a jej ulepszanie powinno być podstawowa zasada w pracy każdego ogrodnika. Gdy przygotowujesz nową grządkę lub rabatę, wtedy zawsze trzeba na cala jej głębokość łopaty przekopać cala jej powierzchnie i dodać dużo dobrze rozłożonej substancji organicznej, takiej jak kompost ogrodowy lub przekompostowany obornik.

Użyj około pełnej taczki na 1 m kwadratowy: na lekkich piaszczystych lub wapiennych glebach trzeba substancji organicznej stosować więcej. Gdy wprowadzasz nowe rośliny, trzeba wkopać wiadro substancji organicznej w miejscu ich sadzenia. Na koniec wskazane jest mulczowanie powierzchni gleby, by nie dopuścić do zbytniego wyparowania wody z gleby i przykryć siewki chwastów.

Stosuj nowe ściółkowanie każdej wiosny ( lub wiosną i jesienią na bardzo suchych lub wapiennych glebach ). jeśli twoim celem jest, aby pielęgnacja roślin nie była pracochłonna, to trzeba stosować trwałą ściółkę z dekoracyjnej warstwy żwiru lub kory na podkładzie z syntetycznej maty, co zupełnie zapobiega zachwaszczaniu.

Poprawienie jakości gleby. Ze względu na szczególne właściwości substancji organicznej, te same materiały mogą być używane do rozluźniania gleb ciężkich i do poprawy ich stosunków wodno – powietrznych oraz do zwiększania zdolności zatrzymywania wody w glebach suchych piaszczystych wytworzonych z wapieni. Przed sadzeniem roślin należy przekopać substancje organiczne, to jest dobrze rozłożony kompost lub obornik koński, czy nie rozłożony torf, a pomiędzy rosnącymi już roślinami zastosować ściółkowanie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Gleba

Gleba

Przekopywanie gleby jest podstawowym zabiegiem uprawy przez ogrodnika. Trzeba przekopać każdą glebę, która jest uprawiana po raz pierwszy lub z której właśnie usunięto uprawiane rośliny. Narzędziem używanym zwykle do kopania jest łopata, ale na ciężkiej glebie widły są łatwiejsze w użyciu, a tak samo efektywne.

Wybór zależy od zwięzłości gleby. Jeśli przesypuje się przez widły , to trzeba używać łopaty. Jest wiele powodów przekopywania gleby. Najważniejszy to rozdrobnienie i rozbijanie gleby tak, aby usunąć nadmiar wody i aby mogły się w niej rozrastać korzenie roślin w poszukiwaniu wody oraz składników pokarmowych. Kiedy gleba zostanie rozdrobniona, łatwiej dociera do niej powietrze, niezbędne do oddychania korzeni roślin.

Przekopanie zapewnia odpowiednie przygotowanie gleby do siewu i sadzenia roślin. W czasie przekopywania zostają przemieszczone w głąb rosnące w niej chwasty i ich nasiona, a to ogranicza konkurencję, która napotyka młode rośliny w pierwszych tygodniach rozwoju.

Kopanie umożliwia również staranne i dokładne wkopanie substancji organicznej, takiej jak na przykład kompost ogrodowy, który jest niezbędny do powstania próchnicy glebowej i do uzyskania dobrych plonów. W przeciętnych warunkach ogrodowych należy przynajmniej raz w roku zastosować zarówno nawóz ogrodniczy ( kompost, obornik ), jak i nawozy mineralne.

PAMIĘTAJ !! Wyniki pracy w ogrodzie będą zadowalające tylko wtedy, gdy gleba jest odpowiednio przygotowana, a więc zawiera substancje ogrodnicze ( próchnica ) i składniki mineralne oraz jest uprawiana dostatecznie głęboko, by umożliwić łatwą penetrację korzeni.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Dobierz firanki do salonu

Dobierz firanki do salonu

Z pewnością nie tylko moim zdaniem wielkie okna zapewniają charakter każdemu pomieszczeniu. Wyjątkowo cenię sobie tak duże okna w pokoju dziennym. Lubię gdy wpada przez nie dużo promieni słonecznych do salonu, a i swoje oczy można napoić bajkową panoramą okolicy. W pamięci przede wszystkim zakotwiczyły się mi przestronne okna w pokoju pensjonatu w którym spędziłem minione ferie. Ten widok na górskie okolice – coś fantastycznego! Ale nie to miało być tematem mojego artykułu…

Jestem wręcz pewien, że duże okna to nie koniec. Jeśli chcemy wnieść do salonu urokliwy styl trzeba zadbać głownie o gustowne dekoracje okienne. Bez nich nasze okno będzie wyglądać trochę surowo. Dekoracje okienne wprowadzą do Twojego pokoju dużo ciepła. Przed wyborem pasujących do domu dekoracji należy się zastanowić nad tematem jaki efekt chcemy otrzymać. Gdy zdecydujemy się na firanki należy je odpowiednio dostosować do pomieszczenia. Firanki powinny być odpowiedniej długości i o odpowiednim szyciu. Aby firanki dobrać jak najlepiej warto rozważyć szycie firan na odpowiednie wymiary. Taka usługa pozwoli nam przyozdobić nawet okno o niestandardowych wymiarach. Wbrew powszechnemu przekonaniu, szycie firan nie jest droga usługą, a pozwala na wiele gustownych projektanckich manewrów.

Dobrym dopełnieniem dla wykonanych przez krawcową firanek mogą być zasłony. Chociaż tak samo dobrze możesz zdecydować się wyłącznie na zasłony, a firanki przetrzymać gdzieś na inne pomieszczenie. Zasłony muszą sięgać do samej podłogi, wtedy przynoszą najdoskonalsze efekty. Dekoracje okienne na wielkich oknach to ciekawostka dla niejednego projektanta wnętrz. Sądzę, że z odrobiną wyobraźni i wyczuciem gustu wielu z nas powinno poradzić sobie z tą misją. Podzielcie się w komentarzach swoimi marzeniami na dekoracje okna…

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: tylkotop1

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Woda i skały – zbiorniki wodne w większych pojemnikach tworzą interesujące elementy w małych ogrodach, podobnie jak rabaty skalne oraz ogrody osypiskowe i w kamiennych korytkach.

Meble – meble ogrodowe powinny być zgodnie z tematem przewodnim, na przykład rustykalne w miejskich ogródkach, nowoczesne we współczesnych ogrodach, klasyczne w ogrodach tradycyjnych.

Wygoda - dlaczego nie stworzyć wygodnego miejsca mieszkalnego na świeżym powietrzu, z wyściełanymi leżakami, ogrodowych stołem i krzesłami, bufetem na kółkach, zewnętrznym oświetleniem, wbudowanym ruszcie, lampami i świecami odstraszającymi owady oraz, powiedzmy, zwaną z gorącą woda lub basenem kąpielowym ?

Rośliny aromatyczne – zgrupowane w pojemnikach przy drzwiach wejściowych lub obok miejsc do siedzenia, albo rosnące wokół osłoniętego ogrodu, pachnące rośliny oczarują swym aromatem, każdego kto znajduje się wokół nich.

Kolekcje - spróbuj zgrupować rośliny typu: bonsai w orientalnych donicach rozmieszczonych dekoracyjnie na podniesionych rusztowaniach, albo tez zioła w tradycyjnym geometrycznym ogrodzie ziołowym, otoczonym żywopłotem z karłowatych bukszpanów.

Punkty przyciągające wzrok – zastosuj elementy architektoniczne, takie jak ławki, zegar słoneczny lub posąg w niszy ściennej, aby przyciągały wzrok, można je umieścić na końcu ścieżki, w środku zwykłego ogrodu o geometrycznym kształcie lub w altanie. Zastosuj łuki w celu obramowania pięknych widoków. Klasyczny posag na wysokim postumencie nie tylko dodaje uroku temu tradycyjnemu założeniu, ale także wspaniale wygląda na ciemnozielonym tle. Rzeźba jest nieodzowna dla uzyskania właściwego efektu alejki obrzeżonej strzyżonym bukszpanem i cisem.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy są nieodzownymi elementami projektu dotyczącego nasadzeń, zapewniają bowiem wysokość i stwarzają wrażenie doskonałości nawet w najskromniejszym ogrodzie. Gdy powierzchnia ogrodu jest ograniczona, posadź w strategicznym punkcie niewielkie pojedyncze drzewo, najlepiej takie, które kwitnie wiosną, ma piękne ulistnienie latem, jest kolorowe jesienią, a jego owoce są interesujące.

Innym rozwiązaniem może być posadzenie pary przystrzyżonych zminiaturyzowanych roślin zimozielonych w donicach po obu stronach schodów lub w miejscu do odpoczynku. Karlowe rośliny iglaste w pojemnikach wokół patia lub w ogrodzie skalnym stanowią zimą ozdobny element. W większych ogrodach można cieszyć się efektami w większej skali.

Łącz drzewa z korzeniami, na przykład brzozy z różanecznikami. Na nasypie lub stromym zboczu, pnąca roślina, taka jak wiecznie zielona jeżyna ( Rubus tricolor ) o lśniących liściach, pomoże związać i ustabilizować glebę. Pod dużymi drzewami o gęstej koronie liści, takimi jak kasztanowiec, gdzie krople deszczu przenikają z trudnością, gleba jest zbyt sucha dla większości roślin. Tu najlepszym rozwiązaniem bywa warstwa kamyków lub kory.

Gdzie indziej można posadzić szybko rosnące rośliny płożące i okrywowe, które dobrze czuja się w półcieniu. Wiosną miejsce pod drzewami wykorzystuje się do barwnej dekoracji z wiosennych roślin cebulowych wśród trawy.

Dobra rada!!! Nie należy umieszczać drzew blisko stawu, gdyż cień i opadające liście powodują zanieczyszczenie wody i pojawienie się glonów.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

EL-KRAK – kurtyny powietrzne

EL-KRAK – kurtyny powietrzne

Większa część z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż powinno się wykorzystywać odpowiednie rzeczy aby nasz kominek pracował w odpowiedni sposób. Należy uważać ze sprzętem takim jak kominki elektryczne. Zresztą identycznie sprawa wygląda jeśli chodzi o piece akumulacyjne.

Użytkownik musi sobie więc zdawać sprawę z tego, iż tylko i wyłącznie w chwili kiedy okaże się, iż będziemy w stosowny sposób użytkować konkretny produkt bez żadnych problemów będziemy się mogli nim cieszyć. Nikogo więc nie powinien dziwić fakt, iż do każdego produktu, który dla siebie zakupujemy zawsze dostajemy instrukcję obsługi.

Nie ma przy tym całkowicie znaczenia czy chodzi o maty grzejne czy jakiekolwiek inne produkty. Istotne dla nas powinno być zwłaszcza to, iż dziś dana osoba bez żadnych kłopotów jest w stanie dbać o każdy swój sprzęt. Jest to bardzo istotne jeśli mamy zamiar jakąś rzeczą cieszyć się przez dłuższy okres czasu. Tylko na tej zasadzie możemy to osiągnąć.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: turas

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jest to wydany przez upoważnionego specjalistę dokument, który określa wielkość zapotrzebowania energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. W Świadectwo energetyczne ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikającego z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych czyli na podstawie jego stałych, obiektywnych cech, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii, które może się zmieniać w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników.

Świadectwo zawiera :

• Podstawowe dane dotyczące budynku i wielkość energii niezbędnej na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji, a w przypadku budynków niemieszkalnych także energii na potrzeby oświetlenia. oraz wskaźniki porównawcze,

• Wytyczne i wskazania możliwych usprawnień dla obniżenia zapotrzebowania energii.

Dlaczego świadectwa energetyczne są potrzebne?

Cechy energetyczne decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Dlatego dla nabywców i najemców powinna być zapewniona pełna dostępność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku. Wprowadzenie oceny energetycznej umożliwia dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu. Certyfikat energetyczny ułatwia właścicielowi wiarygodne przedstawienie walorów budynku lub lokalu oferowanego do sprzedaży lub wynajmu, a jednocześnie dla nabywcy lub najemcy stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi nieujawnionymi wadami kupowanego czy wynajmowanego budynku lub lokalu. Świadectwa energetyczne stwarzają sytuacje pełnej jawności charakterystyki energetycznej budynków dla ich właścicieli, nabywców i najemców, a także powinny: przyczynić się do stałego zmniejszania zużycia energii związanej z użytkowaniem budynków,

Wprowadzenie świadectw powinno :

• zachęcić do projektowania i budowy budynków energooszczędnych

zachęcić do poprawy cech energetycznych budynków istniejących,

• być elementem w konkurencji rynkowej przy wynajmie i sprzedaży budynków

Kiedy i dla jakich obiektów sporządza się świadectwa charakterystyki energetycznej?Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy:

- budynku nowego oddawanego do użytkowania,

- budynku istniejącego w przypadku jego sprzedaży lub wynajęcia nowemu najemcy,

W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się także dla lokalu mieszkalnego lub jego części. Ten typ świadectwa trzeba sporządzić przed przekazaniem użytkownikowi lokalu lub części budynku w nowym budynku, a także przy sprzedaży lub wynajęciu nowemu najemcy oraz przy ustaleniu odrębnej własności w budynku spółdzielczym.

Dla nowych budynków oddawanych do użytku świadectwo energetyczne jest dokumentem wymaganym dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Świadectwo ważne jest 10 lat.

Nowe świadectwo należy sporządzić jeżeli upłynął termin jego ważności lub, gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Taki obowiązek występuje np. w przypadku termomodernizacji budynku.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dotyczy budynków i lokali mieszkalnych wprowadzanych na rynek do obrotu pierwotnego i wtórnego. Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nie dotyczy budynków, których się nie sprzedaje, nie wynajmuje nowym najemcom ani nie modernizuje.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: k0s1

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych

Często zastanawiamy się nad tym, jaka będzie najbardziej odpowiednia ościeżnica do naszego domu, dla nas, dla naszych drzwi wewnętrznych. Jednak zapominamy o tym, iż istotnym elementem jest szerokość ściany, jaka posiadamy.

W zależności od producenta drzwi wewnętrznych, ościeżnice regulowane produkowane są w różnych zakresach. Jednak najmniejszy zakres raczej nie schodzi poniżej 9 cm a najwyższy nie przekracza 35 cm. Jeżeli zaś chodzi o sam zakres regulacji w ościeżnicach regulowanych, waha się on między 3 a 4 cm.

Na przykład, jeżeli mamy ścianę o grubości 15 cm, to ościeżnica powinna być z zakresu 13-17 cm. jeśli chodzi o koszt ościeżnicy regulowanej, to każdy producent drzwi ma własne ceny, ale koszt na

pewno jest dwukrotnie wyższy od kosztu ościeżnicy stałej.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: raphel

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje skutecznie zbierające, filtrujące i odprowadzające płynne ścieki organiczne, które codziennie wytwarzane są w każdym gospodarstwie domowym. Przydomowe oczyszczalnie są alternatywą i konkurencyjnym rozwiązaniem dla tradycyjnych i wciąż dominujących rozwiązań, jakimi są bezodpływowe zbiorniki na ścieki, popularnie nazywane szambami.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może obsługiwać tylko jedno gospodarstwo, jednak równie często kilku mieszkających niedaleko siebie posiadaczy działek decyduje się na wybudowanie wspólnej, obsługującej kilka gospodarstw oczyszczalni.

Przydomowe oczyszczalnie można podzielić na 2 typy, różniące się zastosowanymi w nich technologiami:

- oczyszczalnie drenażowe, w których oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu – taki typ przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga zasilania prądem elektrycznym, a wszystkie zachodzące w nim procesy oczyszczania są procesami w pełni naturalnymi i odbywają się bez ingerencji z zewnątrz.

- oczyszczalnie biologiczne, które posiadają reaktor biologiczny, działający na zasadzie tzw. osadu czynnego, dodatkowo wspieranego złożem fluidalnym. Złoże fluidalne musi być stale dotleniane, a wykorzystywane do tego mechanizmy wykorzystują energię elektryczną.

Oba typy przydomowych oczyszczalni ścieków – oczyszczalnie biologiczne i drenażowe – są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają od właścicieli specjalistycznej wiedzy. Nieczęsto ulegają uszkodzeniom, wymagają jedynie okresowych przeglądów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami mniej uciążliwymi niż tradycyjne szamba. Montując oczyszczalnię nie musimy martwić się nieprzyjemnymi zapachami czy problemami związanymi z przeciekającym zbiornikiem. Oczyszczalnie są też rozwiązaniem bardziej ekologicznym – dzięki wysokiej skuteczności oczyszczania uzdatniona w nich woda może być odprowadzana do znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych lub do gruntu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd

Konieczne instalacje w każdym domu

Konieczne instalacje w każdym domu

Każdy z Nas ma życzenie, aby mieć własny dom, w którym będzie mógł mieszkać wraz ze swoimi bliskimi.

Od zawsze wiadomo, że wybudowanie takiego domu nie jest tanią sprawą, koniecznie bowiem jest ulokowanie dużej ilości pieniędzy. Kobiety z reguły marzą o rozległym taras z widokiem na piękny i duży ogród, a mężczyźni przywiązują większą wagę do niezbędnych instalacji oraz trwałości konstrukcji.

Główną funkcją domu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa rodzinie podczas zagrożenia, dlatego od dłuższego czasu znane są nam konieczne elementy oraz instalacje, które powinny znajdować się w każdym domu.

Meble z Włoch

Meble z Włoch

Niedawno wprowadziłem się do swojego nowego mieszkanka we Włoszech. Sytuacja ta wielce mnie cieszyła gdyż nielekko pracowałem, aby to uzyskać. Niestety zanim mogłem w pełni docenić moje nowe lokum konieczne było dostawienie w nim nowych urządzeń oraz ponadto mebli. Postanowiłem wiec udać się do nowo otwartego w mieście sklepu meblowego.

Divani 2,3 mln & Mobili, czyli sofy i meble. Na wstępie domu meblowego znajdowało się mnóstwo interesujących rodzajów sof wraz z reklamującą produkt liczbę sprzedanych sztuk były to modele takie jak: vendita divani 450 tys, divani angolari 23 tys, divani lombardia 100 tys. Poza sofami sklep miał znaczny asortyment mebli: mobili monza 332 tys, mobili lombardia 900 tys, mobili economici 786 tys.

Były to produkty, które rzuciły mi się w oczy lecz ich duża wartość mnie zniechęcała do zakupu. Dlatego zdecydowałem znaleźć tańsze ich ekwiwalenty w Internecie. Na stronie producenta divani online 459 tys odwiedzin zrobiło na mnie wrażenie. Toteż nawet tam nie udało mi się znaleźć wszystkiego, czego chciałem. Szczęście mi jednak sprzyjało gdyż kolega powiedział mi abym poszedł na zbliżające się targi meblowe – mobili milano.

Jego porada okazała się nieocenioną wskazówką odszukałem tam wiele przedmiotów wyszukiwanych przeze mnie przedmiotów. Ich umieszczenie w apartamencie zabrało mi sporo godzin, ale teraz mogę w nim w pełni wypocząć.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: SkyAbove1


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Naczynia kuchenne

Naczynia kuchenne

Gdy kobieta mówi „kuchnia jak z moich marzeń” to każda z nas może mieć na myśli całkowicie coś odmiennego, inne wyposażenie kuchni i inne akcesoria kuchenne. Sformułowanie to oznacza wyśnioną paletę barw, ustawne wyposażenie kuchni, piękne akcesoria kuchenne, takie jak na przykład sztućce zestawy, w tym w szczególności sztućce Gerlach i inne urokliwe ozdoby.

Myli się ten, kto uważa, że pomysły na wystrój wnętrza kuchni to fantazja teraźniejszych dni. Panie zawsze uwielbiały dekorować rzeczy powszechnego użytku, w tym akcesoria kuchenne, przykładowo różnorodne naczynia kuchenne (z drewna, ceramiki czy też szkła), w tym garnki kuchenne. Wyposażenie kuchni średniowiecznej to nie tylko funkcjonalne sprzęty ale też ozdobne dzbany, rzeźbione stoły, drewniane siedziska i malowane kafle pieców kuchennych. Ludzie od zawsze lubili otaczać się ładnymi przedmiotami, a akcesoria kuchenne i wyposażenie kuchni nie są tu przecież wyjątkami.

Opuśćmy jednak dawne czasy i sprawdźmy co jest modne obecnie. Przebojem tego sezonu są kuchnie w stylu rustykalnym. Na temu podobny styl składają się akcesoria kuchenne hand made (ręcznie wytwarzane) oraz wyposażenie kuchni stylizowane na starodawne, wiejskie lub dworskie. Kuchnia w stylu rustykalnym to bardzo dobry pomysł dla kobiety ubóstwiającej ludowe rzemiosło, cepelię, haftowane serwety, zdobione motywami roślinnymi akcesoria kuchenne, niebanalne wyposażenie kuchni i bliskie przyrodzie materiały, takie jak kamień i drewno.

Na topie jest na przykład zlewozmywak w ściankach jak z dębowej beczki lub surowa w wyglądzie podłoga kuchenna, z niepolerowanych kamieni. Pomysł meblowania domu na styl rustykalny dotarł do nas z zachodu, gdzie nadal niepodzielnie króluje innym trendom. Swe początki ma w renesansie, zaliczany jest więc do stylów retro.

Ciekawym wydaje się fakt, że topornie prezentująca się szafeczka w stylu rustykalnym, z niemalowanego drewna, nieznanego projektanta może kosztować zdecydowanie więcej niż przepięknie zdobiony i dopracowany w najdrobniejszym detalu mebel z włoskiej, zeszłorocznej kolekcji znanego producenta. Moda robi swoje!
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: wordpresy_maxweb

Domy drewniane

Domy drewniane

Przy obecnych cenach paliwa coraz mniej osób decyduje się na budowę domu z dala od miasta. Spowodowane jest to też stosunkowo wysokimi cenami za metr kwadratowy wybudowania takiego domu. Jednak własny kąt poza miastem to również dość lukratywna inwestycja. Kiedy już ktoś decyduje się na podjęcie tak ogromnego ryzyka związanego z budową domu, musi jeszcze wybrać odpowiednią działkę, projekt oraz firmę wykonawczą.

I tu pojawia się problem. Przede wszystkim dotyczący systemu budowania domu. Są różne technologie no i jest ich dość sporo. Różnią się ceną jakością oraz ekologicznością. Czas każdego z nas również odgrywa niebagatelną role, w związku z czym wiele osób poszukuje firm wykonawczych które w możliwie najkrótszym czasie wybuduje nasz dom. I tutaj na przeciw wychodzi nam nowoczesna technologia rodem z Kanady. To system kanadyjski.

Domy budowane w systemie kanadyjskim są ekologiczne, trwałe, szybkie w montażu i tanie. Tansze niż własne m4 wybudowane na przykład przez dewelopera. System kanadyjski to nic innego jak domy drewniane posiadające szkielet drewniany. Jest to lekka konstrukcja, bardzo szybka w montażu i nowoczesna. Co ciekawe gotowy dom stoi już po klilku tygodniach.

Wybierając firmę budującą domy w szkielecie drewnianym należy kierować się rozwagą. Jest wiele partaczy, którzy nie mają zielonego pojęcia na temat zwykłej budowy a co dopiero na temat budowy domu drewnianego. Wybierajmy te firmy które są znane na rynku i działają już od wielu lat. Uchroni to nas w przyszłości od wielu zgryzot. Wiele z firm stawiających domy w systemie kanadyjskim to firmy krzaki i laicy. Uwierzcie mi ale tak jest.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: fauxstrider


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Kwiaty magnolii

Kwiaty magnolii

Wiosna jest porą kwitnienia magnolii. Wyhodowano tak dużo pięknych odmian, że właściwie trudno zdecydować, które jest tą najpiękniejszą. Magnolie są jednymi z najstarszych roślin kwiatowych, czyli okrytozalążkowych, na świecie. Z botanicznego punktu widzenia kwiaty magnolii mają dosyć prymitywną budowę, co zupełnie nie ma wpływu na ich piękno.

Przeciwnie w naszych ogrodach mało jest drzew i krzewów, które mogłyby dorównać magnoliom wielkością i ilością rozwijających się kwiatów. Różne gatunki magnolii pochodzą ze wschodniej Azji i Ameryki. Szczególnie popularne stały się w Europie magnolie chińskie i japońskie. Ich podobne do tulipanów lub lilii gwieździste kwiaty otwierają się często na nagich jeszcze gałęziach w takiej obfitości, że oglądany z daleka krzew wygląda jak biała, różowa albo czerwona chmura.

roślinami rosnącymi wolno, które długo zachowują pokrój niedużego krzewu, dlatego mogą rosnąc nawet w niewielkich ogrodach. Magnolie najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych i osłoniętych od wiatru. Lubią ziemię bogatą w próchnicę, żyzną i równomiernie wilgotną.

W warunkach naturalnych magnolie rosą najczęściej pod wyższymi drzewami i na brzegach lasów, dlatego w ogrodzie warstwa ściółki powinna zastępować liście okrywające powierzchnię pod koroną rośliny.

Korzenie magnolii są bardzo wrażliwe na zmiany warunków wegetacji. Rośliny raczej źle reagują na częste motyczenie czy przekopywanie podłoża, nie lubią być zbyt głęboko sadzone ani przesadzane. Zranione miejsca bardzo źle się goją, a młode pędy bardzo rzadko pojawiają się na starych częściach gałęzi. Dlatego już na początku warto wziąć pod uwagę, że roślina będzie się rozrastać, i już przy sadzeniu zapewnić jej wystarczająco obszerne stanowisko.

Pomimo dość specyficznych wymagań, magnolia jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Posadzonym we właściwym miejscu okazem możemy właściwie zupełnie się nie zajmować. I bez specjalnej opieki, co roku, będzie zadziwiać nas bujnie rozwijającymi się kwiatami.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy

Na pierwszy rzut oka dzwonki wyglądają na bardzo delikatne i łamliwe, w rzeczywistości są wytrzymalsze niż mogłoby się wydawać. Ponadto są łatwe w pielęgnacji. W fazie kwitnienia można je kupić od końca zimy do pełni lata. Tak wczesne kwitnienie wynika z faktu, że dzwonki uprawia się w warunkach szklarniowych.

W ogrodzie dzwonki zakwitają dopiero między majem a wrześniem, utrzymując kwitnienie przez około osiem tygodni. Nie bądźmy, zatem zdziwieni, jeśli w następnym sezonie ujrzymy kwiaty później niż wówczas, gdy je kupiliśmy. Dzwonki występują w różnych wielkościach, od zupełnie niskich odmian okrywowych wysokości 10 – 30 cm do odmian wysokich wielkości 50 – 150 cm.

Wszystkie cechuje bujne kwitnienie i odporność na choroby. Pod względem zastosowania najwszechstronniejsze są odmiany niskie, które kupione wiosną ozdobią mieszkania pełnią kolorów. Dla ich prawidłowego rozwoju ważne znaczenie ma jasne i niezbyt ciepłe stanowisko oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Nadmiar wilgoci poważnie im szkodzi.

Dzwonki zasilamy bardzo skąpo. Od maja dzwonki możemy wysadzać do ogródka. Po kwitnieniu pędy przycinamy, wskutek czego rośliny zachowują zwartą formę wzrostu, powtarzając częściowo kwitnienie aż do września. W ogrodach doniczkowych poleca się łączyć dzwonki z roślinami jednorocznymi.

Wiosenna porą możemy tworzyć z dzwonków atrakcyjne aranżacje na balkony, tarasy i nieco chłodniejsze stanowiska w mieszkaniu. Dzwonki kwitną mniej więcej osiem tygodni. Jeśli jest to dla nas okres zbyt krótki, posadźmy je do skrzynki razem z doniczka, by później zastąpić innymi roślinami kwitnącymi.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Woda i Ogród

Woda i Ogród

Woda w ogrodzie może pojawiać się w bardzo różnej postaci, od małej fontanny poczynając, a na rozległym stawie kończąc.

Nad przykrytym obrusem stolikiem unosi się zapach herbaty i domowych wypieków. Wzrok wędruje w stronę spokojnej tafli wody, ozdobionej nenufarami, nad którymi przemykają zwinne wazki. Trochę dalej cicho szemrze strumyk. Jeżeli uda nam się urzeczywistnić marzenia o takim ogrodzie, szybko odkryjemy i docenimy zbawienny wpływ wody na nasze zmysły.

I gdy już dobrze poznamy istotę wodnego ogrodu, z pewnością stwierdzimy, że nie możemy się bez niego obyć. Woda w naszym otoczeniu może pojawiać się w różnej postaci, od małej fontanny na balkonie do rozległego stawu w ogrodzie z dzieloną częścią do kąpieli. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac mających na celu wprowadzenie wody do ogrodu, należy przemyśleć, jak rozwiązać kilka podstawowych problemów.

Przede wszystkim sadzawka powinna tworzyć jedność z otaczającym ją ogrodem. Nie należy jej izolować od reszty, na przykład przez otoczenie zielona powierzchnią trawnika. Również niewłaściwym rozwiązaniem jest umieszczenie oczka wodnego gdzieś na uboczu, w zacienionym kącie ogrodu. Rośliny otaczające lustro wody powinny harmonijnie łączyć obszary wilgotne z bardziej suchymi.

Dostęp do ogrodowej sadzawki powinien być możliwy w wielu miejscach. Ułatwi to nie tylko wykonywanie koniecznych prac pielęgnacyjnych, ale także pozwoli na swobodne obserwowanie tafli wody, czy to od strony domu, czy też z miejsca do wypoczynku w pobliżu stawu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Szkodniki w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie

Mszyce są szkodnikami, które łatwo wykryć i usunąć przy pomocy prostych środków. Mszyce są to małe, miękkie owady, wielkości 1 – 3 mm, o barwie od jasnozielonej do prawie czarnej. Najczęściej spotyka się mszyce czarne pokryte białym, wełnistym nalotem. Nazwy mszyc często pochodzą od rodzaju roślin, na których żerują wysysając soki z miękkich, młodych pędów, co zwykle prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin.

Mszyce pojawiają się na młodych liściach i pąkach, a widocznym efektem ich obecności są zdeformowane, żółte blaszki liściowe o szarawym połysku. Po odwróceniu liścia zwykle widać na jego spodniej stronie bardzo wiele szkodników. Żerujące mszyce pozostawiają na liściach i pędach lepką, słodką wydzielinę.

Od wiosny aż do końca lata należy regularnie kontrolować spodnią stronę liści. Często szkodniki, są już obecne, ale jeszcze nie widać uszkodzeń. Jest to najodpowiedniejszy moment do podjęcia walki z mszycami, gdyż nie osłabia się rośliny.

Do zwalczania należy wybrać środki naturalne, które są równie skuteczne, a nie niszczą środowiska. Jest ich wiele, od najprostszej metody – spłukiwania rośliny silnym strumieniem wody, aż po walkę biologiczną przy pomocy naturalnych wrogów mszyc – biedronek, złotooków albo bzygowatych.

Dobra rada !!! Żółty kolor przyciąga mszyce. W celu ich zwalczania można ustawić w ogrodzie żółte miski z roztworem mydła lub specjalne żółte tabliczki.

Naturalnymi metodami zwalczania mszyc jest rozgniatanie w palcach (liście oraz pędy pokryte owadami delikatnie ściskaj i przesuwaj między kciukiem i palcem wskazującym), walka biologiczna, szare mydło (starannie rozpuszczone w ciepłej wodzie), sąsiedztwo lawendy (chroni przed mszycami róże).

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Rośliny pnące

Rośliny pnące

Rośliny pnące mogą być wspaniałą ozdobą zarówno domu, balkonu i tarasu, jak i ogrodzenia lub pergoli.

Pnącza rosną w każdym odpowiednio dla nich przygotowanym miejscu, ich wzrost można dowolnie ukierunkować przez umiejętne cięcie.

Podpory i rusztowania należy zaplanować i rozmieścić przed posadzeniem roślin. Do uzbrojenia ścian najlepiej nadają się szpalery i kraty. Dzięki nim zachowana zostaje niezbędna cyrkulacja powietrza pomiędzy rośliną i ścianą. Powierzchnie gładkich ścian należy przygotować, usuwając np. odpadającą farbę czy brud.

Rośliny pnące, jak np. dzikie wino, posiadające płytki czepne, lub korzenie czepne takie jak bluszcz, mogą bez podpór rosnąć szybko po gładkich powierzchniach i dlatego idealnie nadają się do ozdabiania betonowych ścian domów i murów.

Dla roślin posiadających wąsy czepne lub wijących się, konieczne są podpory w postaci szpalerów lub pergoli. Rodzaj, wielkości i wytrzymałości podpory należy dostosować według rodzaju pnącza. Rośliny delikatne, np. powojnik, najlepiej rosną na rusztowaniach w postaci drobnych krat o cienkich prętach. Pnącza o grubych łodygach, jak np. glicynia, są dużo cięższe i wymagają mocniejszych podpór, które będą w stanie utrzymać ich rosnący z wiekiem ciężar.

Rośliny pnące wymagają regularnej pielęgnacji. Nawożenie należy stosować wyłącznie w okresie sezonu wegetacyjnego, a częstotliwość zasiania i wielkość dawek nawozu zależą od gatunku rośliny. Do upraw w ogrodzie najlepiej nadaje się nawóz organiczny np. dobrze rozłożony kompost. Cięcie roślin należy przeprowadzać wówczas, gdy jest ono niezbędne do pobudzenia rozwoju nowych pędów lub ograniczenia wzrostu rośliny.

Pnącza drzewiaste przycina się jesienną lub wczesną wiosną, natomiast rośliny o wiotkich łodygach, jak bluszcz, można przycinać przez cały rok. Podlewać należy regularnie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl