piątek, 17 czerwca 2011

Jak wybrać dobry kredyt na budowę wymarzonego domu

Jak wybrać dobry kredyt na budowę wymarzonego domu.

Autorem artykułu jest Maciej Zubilewicz



Przed podjęciem decyzji o budowie swojego domu, każdy z nas zadaje sobie pytanie w jakim banku sfinansować takie przedsięwzięcie. Wzięcie takiego zobowiązania na „swoje barki” niesie za sobą długoletni „związek” i długoletnią współpracę z jednym bankiem – musi być on najlepszy, najtańszy, przyjazny dla nas.

Dlatego też na rynku pojawiło się wielu doradców finansowych, których celem jest nie tylko obsłużenie klientów w celu załatwienia finansów na budowę, remont czy zakup przyszłego domu, ale również dobór najkorzystniejszej oferty dla klienta.

Trzeba mieć na uwadze jedną podstawową sprawę – w banku, który reklamuje najtańszą ofertą kredytu hipotecznego nie zawsze jest dla nas miejsce.

W związku z powyższym kluczowe jest wybranie odpowiedniego banku.

Doradcy finansowi dysponują odpowiednimi narzędziami jak również dysponują szeroko pojętą wiedzą z obszaru kredytów hipotecznych.

Będąc niezależnymi doradcami kredytowymi zawsze polecają najdogodniejsze rozwiązania dla swoich Klientów. Ponadto, dzięki współpracy z firmami budowlanymi mogą ułatwić przebrnięcie przez procedury w celu sfinansowania przedsięwzięcia. Najlepiej szukać firm, które posiadają odpowiednie działy zajmujące się różnymi aspektami związanymi z realizacją budowy, czyli firmy zajmujące się kredytami, nieruchomościami i budowlanką. Aktualnie na rynku jest ich nie wiele, więc wybór będzie ułatwiony. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wyborem takiej firmy jest kompleksowość. To znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów budowy, gdyż płacimy jednej firmie za jedną usługę - budowę domu. Dzięki temu nie musimy już odwiedzać tysiąca miejsc i rozmawiać z bliżej nieokreśloną liczbą ludzi, aby załatwić prostą sprawę.

Pierwsze kroki budowy domu

Zanim zaczniemy budować dom należy poszukać banku, który sfinansuje nasze przedsięwzięcie. Kiedy już go znajdziemy, aby doszło do zawarcia umowy kredytowej kredytobiorca zmuszony jest skompletować wymagane dokumenty. Musimy uzbroić się w cierpliwość w związku z czekającymi na nas uciążliwościami w gromadzeniu i składaniu zaświadczeń i opinii, a także donoszenie dodatkowych dokumentów spoza wymaganej listy.

Należy wiedzieć o tym, że inwestycja mieszkaniowa klienta, to budowa nieruchomości, jest więc kredytowana inaczej przed zakończeniem i po zakończeniu robót.

Chociaż docelowe przeznaczenie kredytu (na zbudowanie nieruchomości) nie zmienia się, to zmieniają się jego warunki i zabezpieczenia.

Pierwszy etap budowy naszej nieruchomości zwany jest częścią budowlaną kredytu. Bank wymaga dokumentu zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel przy tego typu ubezpieczeniu odpowiada za spłatę kredytu w sytuacji ciężkiej choroby, śmierci lub tymczasowej niezdolności do pracy kredytobiorcy.

Bardzo często bank, który finansuje tego typu inwestycję żąda od klienta, aby ten wykupił polisę na życie i scedował ją na niego do ewentualnego odszkodowania w momencie nagłego wypadku. Często banki, w których bierzemy kredyt hipoteczny oczekują od nas ubezpieczenia się na wypadek utraty naszej pracy. Za każdym razem zażądają również wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenia takie obejmują cały okres budowy i spłaty kredytu.

Etap naszej budowy bank oblicza mniej więcej na dwa lata i jest to okres karencji w spłacie kredytu. W takim okresie bardzo często klient płaci tylko ratę odsetkową.

Pełne raty kredytu klient zaczyna płacić po całkowitym zakończeniu budowy i w tym momencie zobowiązanie staje się częścią hipoteczną kredytu.

Głównym zabezpieczeniem dla banku, staje się wtedy hipoteka wpisana na jego rzecz do księgi wieczystej nowo wybudowanego domu. Oznacza to tyle, że właściciel zaciągnął w tym banku kredyt i zabezpieczył ten kredyt swoją własnością w postaci wybudowanego domu.

W zależności od celu:

- budowa domu prowadzona systemem gospodarczym,
- budowa domu realizowana przez dewelopera, spółdzielnię mieszkaniową, generalnego wykonawcę,
- budowa lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, realizowana przez dewelopera bądź spółdzielnię mieszkaniową,
- budowa domu całorocznego, położonego na działce rekreacyjnej,
- remont, modernizacja, rozbudowa
domu lub mieszkania, a także adaptacja nieruchomości niemieszkalnej na cele mieszkaniowe,

Będą wymagane odpowiednie dokumenty.

Skupiając się na typowej budowie i zakładając, że kredytobiorca posiada już działkę na własność, wymaganymi dokumentami są:

1) Dokumenty działki budowlanej:

- aktualny odpis z KW (Księgi Wieczystej) - nie starszy niż 3 mies. przed złożeniem wniosku,
- dokument potwierdzający prawo do nieruchomości (umowa nabycia nieruchomości lub inny dokument potwierdzający to, że jesteśmy właścicielami nieruchomości,
- wypis oraz wyrys z rejestru gruntów, który określa status działki,

2) Podstawowe dokumenty budowy:

- ostateczna decyzja w sprawie pozwolenia na budowę domu,
- ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma stanąć nieruchomość (projekt domu),
- do wglądu- dziennik budowy sporządzany przez kierownika budowy z uprawnieniami (jeżeli pozwolenie na budowę jest starsze niż dwa lata),
- do wglądu - projekt budowlany,
- kosztorys prac budowlanych.

Banki w każdym przypadku oczekują od nas wypełnienia formularza z pytaniami o koszty przewidzianych prac budowlanych i terminy ich realizacji. Jest to jedno z trudniejszych zadań na tym etapie. Bardzo często jest to potrzebne, aby bank ustalił terminy wypłaty transz kredytowych. Oczywiście taki formularz z wypełnionymi terminami i kwotami potrzebnymi do wykonania prac budowlanych musi być zaakceptowany przez eksperta w banku, który finansuje naszą inwestycję.

Często jednak nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, abyśmy mogli sami wykonać taki kosztorys dlatego warto zdać się na profesjonalistów, którzy posiadają dużo doświadczenia w swoim fachu. Dzięki temu Zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy.

---

Artykuł jest propozycją dla usług oferowanych przez portale www.ABATOR.pl i www.AKREDYTOR.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rośliny do towarzystwa

Rośliny do towarzystwa

Krzewy zadarniające to niskie i rozłożyste rośliny, które tworzą naturalny dywan z ulistnionych pędów, utrudniający wzrost chwastom. Mogą one rosnąc płożąc się po ziemi i ukorzeniając, jak barwinek ( Vinca ) i bluszcz ( Hedera ), lub rozpościerać tuż nad nią, jak igra ( Cotoneaster horizontalis ).

Mogą być to też niskie, szerokie rośliny, jak na przykład santolina, które po prostu wystarczająco gęsto posadzone rozkrzewiają się, tworząc kobierzec. Popularność zawdzięczają temu, że są tanie, szybko rosną i łatwo rozmnażają. Nadają się idealnie do nowych ogrodów, które są jeszcze dość puste, lub do wielkich, gdzie wymagane są duże, tanie nasadzenia. Jednym z najważniejszych powodów stosowania roślin zadarniających jest zacienienie ziemi gęstym kożuchem liści i uniemożliwienie kiełkowania nasion chwastów, przez co zmniejsza się bardzo zachwaszczenie.

Krzewy zadarniające sadź pod wyższymi drzewami i krzewami, gdzie wprowadzą tak pożądane kolory; zastosuj je tylko jako alternatywę dla trawników na stromych skłonach, w ogrodzie leśnym lub na wysypiskach. Wśród nich są rośliny rosnące w każdych warunkach, od miejsc wilgotnych i cienistych po gorące, suche i w pełnym słońcu. Wybieraj rośliny odpowiednie do twojego ogrodu.

Charakterystyczne częściowo zimozielone pędy irgi Cotoneaster horizontalis rosną, tworząc kształt podobny do szkieletu ryby; przydatny do zadarnienia lub na niskie murki. Vinca major ( barwinek większy ) rośnie na trudnych do obsadzenia skłonach, w cieniu pod drzewami lub na rabacie miedzy krzewami, gdzie wspina się na najniższe gałęzie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Róże

Róże

Róże, których znane są tysiące odmian, podzielone na kilka podstawowych grup w zależności od pokroju rośliny, budowy i wielkości kwiatów oraz okresu kwitnienia i tworzenia owoców ozdobnych.

Najbardziej znane są róże współczesne, do których należą mieszańce herbatnie ( z jednym kwiatem na końcu każdego pędu ) i wielokwiatowe – floribunda ( z kiścią kwiatów ). Najważniejszą cechą tej grupy jest długi okres kwitnienia od wczesnego lata do jesieni. Róże tradycyjne to przede wszystkim rośliny z ogrodów wiejskich ( od nich pochodzą róże współczesne ), zwykle rośliny o rozpierzchłym pokroju i bardziej kulistych kwiatach.

Większość z nich kwitnie tylko około sześciu tygodni na początku lata. Kolejna grupa są róże krzaczaste ( parkowe , duże, silne rośliny o małych, zwykle pojedynczych , kwiatach i imponujących owocach. Przydatne są one do ogrodów naturalistycznych, a wiele odmian nadaje się na wspaniałe, cierniste żywopłoty. Zarówno róże krzaczaste, jak i tradycyjne zwykle sadzi się na rabatach mieszanych jako kwitnące krzewy. Róże zadarniające są nisko ścielącymi się roślinami, kwitnącymi przez całe lato.

Zaszczepione na pionowych podkładach tworzą bardzo atrakcyjne formy pienne, idealne do patia. Mniejsze rozmiary mają róże tarasowe, które są małymi krzewami kwitnącymi przez całe lato; dobrze rosną w pojemnikach lub na małych rabatach. Róże miniaturowe są najmniejsze ze wszystkich ( nie tak jak pokojowe róże doniczkowe ). Do wzrostu i rozwoju wymagają najlepszych stanowisk i troskliwej opieki.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu

W małym ogrodzie źle dobrane drzewa mogą bardzo szybko stać się problemem. Osiągając duże rozmiary, zacieniają większą część ogrodu i zagłuszają światłolubne rośliny, a jesienią przysypując teren pod koroną gruba warstwa opadających liści.

Aby drzewa nie stały się plagą, wybieraj gatunki o słabym wzroście, które pozostają niewielkie i tworzą mała koronę, albo są wąskimi kolumnami, tak że rzucają niewielki cień. Jednak nawet najmniejsze drzewo zajmuje sporo miejsca, wybieraj takie, które maja kilka zalet – mogą to być ich piękne kwiaty i owoce, ciekawy pokrój albo barwa jesiennych liści.

Jabłoń śliwo listna ( Kitajka ) i drzewiaste irgi, jak Cotoneaster salicyfolius „ Pendulus ”, oferują piękne kwiaty i owoce. Również niektóre duże krzewy mogą być prowadzone w formie piennej : wyglądają wtedy bardziej estetycznie i zajmują mniej miejsca, a pod nimi można oprawiać inne rośliny. W ten sposób można prowadzić krzewy, takie jak Buddleia altenifolia i Buddleia globosa, Rosa „ canary birt ” i Clerodendrum trichotomum var. fargesii ( szczęśliwy ).

Zestaw najlepszych niewielkich kwitnących drzew do ogrodów obejmuje śliwy, na przykład smukła Prunus „ Amanogawa ”, która późna wiosna okrywa się bladoróżowymi pełnymi kwiatami, i płaczące, niskie odmiany wiśni piłkowanej ( Prunus serrulata ) o intensywniej różowych kwiatach. W regionach o łagodnym klimacie fascynująco wygląda judaszowiec ( Cercis siliqastrum ) z motylkowatymi, purpurowymi kwiatami wyrastającymi wprost z konarów, a nawet pnia; w razie przemarznięcia, nowe pędy wyrastają z podstawy pnia. Ozdoba są również sercowate liście.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Liście

Liście

Liście są podstawowym elementem dekoracyjnym ogrodu. Najlepiej zacząć od roślin zimozielonych. Dając całoroczny efekt, powinny stanowić do dwóch trzecich wszystkich roślin na mieszanej rabacie.

Możesz też założyć całkowicie zimozieloną rabatę, wykorzystując krzewy takie jak oliwnik wąskolistny ( Elaeagnus), złota ( Choisya ternata „ Sundance ” ), oraz ognik ( Pyracantha ) o złotych lub pomarańczowych owocach, idealne do zasłonięcia brzydszych miejsc lub wydzielenia bardziej intymnych miejsc w dużym ogrodzie. Piękne ulistnienie może tez być atutem roślin zrzucających liście. Zastosuj je na rabatach jak tło dla kwitnących krzewów, niektóre maja piękny pokrój i te nadają się do pojedynczych nasadzeń.

Wiele berberysów ma purpurowe liście, ale wyjątkowo atrakcyjna jest odmiana „ Harlequin ” o różowo nakrapianych purpurowych liściach. Klony tworzą wyjątkowo ozdobne liście, choć opadające w jesieni. Klon jesionolistny ( Acer negundo ) „ Flamingo ” to małe drzewo lub duży krzew o zielonych młodych pędach, ozdobionych pstrymi liśćmi barwy kremowo – zielono – różowej. Acer japonicum „ Aureum ” ma plisowane, przez całe lato złote, wachlarzowe liście.

Klony japońskie są generalnie mniejsze i gęstsze, a do dobrego rozwoju wymagają lekkiego cienia, osłoniętego stanowiska i kwaśnej ziemi; ich liście są miniaturowe w kolorze purpurowym lub trawiastozielonym. Choisya ternata „ Sundance ” ma jaskrawe, jasnozłote, zimozielone liście, sadź ją w miejscu lekko ocienionym, gdzie nie dociera palące południowe słońce, a liście nie będą brązowe lub blakły.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Ozdoby i dekoracje ogrodowe

Ścieżki, lub inne powierzchnie wysypane żwirem mogą uatrakcyjnić każdy ogród. Żwir jest dostępny w mieszance naturalnych barw i prezentuje się szczególnie efektownie gdy jest mokry. Dostępny jest tez tłuczeń skalny w rożnych kolorach, który ma raczej ostre krawędzie.

Obydwa są względnie nie drogie, ale maja kilka wad. Wymagają zabezpieczenia krawędzi nawierzchni, tak by kamienie nie przedostawały się na trawnik lub rabaty. Wymagają tez regularnego grabienia i odchwaszczania , by ładnie wyglądały. Mogą być atrakcyjne dla psów i kotów, które potraktują je jako toaletę. W końcu pchanie po nich obciążanej taczki jest bardzo ciężka praca. Jeśli jednak zdecydujesz się na żwir, dokładnie oblicz , ile materiału zamówić.

Dekoracje żwiry są sprzedawane w dekoracyjnych torbach po 25 do 50 kilogramów, w dużych brezentowych workach lub luzem z dostawa do domu. Z wyjątkiem najmniejszych powierzchni, będziesz musiał zamówić dostawę wywrotki. Metr sześcienny żwiru wazy około 1,7 tony i wystarcza na pokrycie trochę więcej niż. 13 metrów kwadratowych powierzchni, warstwa o grubości około 7,5 centymetra.

Możesz łączyć gładkie materiały brukowe, jak płyty chodnikowe lub kostki krawężnikowe, by stworzyć ciekawe i ładne wzory i kontrasty. Krawężniki dobrze oddziałują żwir od trawników i rabat. Ta prosta, ale efektywna ścieżka jest tania i łatwa do wykonania. Przegrab ziemie, by usunąć wszystkie kamienie i ubij ja. Ubita nawierzchnie pokryj gruba warstwa wilgotnego piasku i zwałuj.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

Ogród zimowy może stanowić efektowne zwieńczenie domu, zwłaszcza gdy jest zbudowany ze szkła. Jego szczególną pozytywną cechą jest to, że latem daje przyjemny chłód, zaś zimą stanowi ochronę przed utratą ciepła w domu.

Zakładamy ogródek skalny

Zakładamy ogródek skalny

Ogródki skalne są zakładane na nieco wzniesionych rabatach, co zapewnia dobry drenaż roślinom z naturalnego siedliska górskiego. Gruba warstwa żwiru lub okruchów skalnych na powierzchni rabaty pozwala roślinom o mięsistych liściach rozkładać się, na szybko przesychającej powierzchni, i zapobiega gniciu łodyg, a wysoka zawartość żwiru w glebie poniżej sprzyja szybkiemu przesiąkaniu wody.

Zakładamy ogródek skalny. Jednakże dobrze zaplanowany ogródek skalny nie może stawać się latem bardzo suchy. Gleba w ogródku skalnym powinna być przepuszczalna, ale utrzymującą wodę. Można to łatwo osiągnąć, gdy zmieszamy wierzchnia warstwę gleby z gruboziarnistym piaskiem i żwirem oraz z niezbyt zasobna w składniki pokarmowe substancja organiczna ( taka jak torf lub włókno kokosowe ) mniej więcej w równych ilościach. Posadzenie roślin skalnych wczesna wiosna pozwala im na zaaklimatyzowanie się, zanim letnie upały zbyt silnie wysusza glebę.

Rośliny mogą być sadzone nawet gdy kwitną, ale trzeba je podlewać przez kilka pierwszych miesięcy. Stosunkowo niewiele roślin skalnych toleruje gorące słonce przez cały dzień; większość woli stanowisko, na którym przez kilka godzin panuje cień rzucany przez pobliskie skały lub większe rośliny.

Dobra Rada !!! Przed posadzeniem nowej rośliny na rabacie należy usunąć gruboziarnista warstwę z miejsca sadzenia za pomocą łopatki o wąskim ostrzu.

Wykop dołek nieco większy niż doniczka, w której właśnie rośnie nowa roślina. Zbędna ziemię włóż do wiadra , aby zostawić czyste miejsce. Po wyjęciu z doniczki posadź ją. Na dnie otworu trzeba rozbić glebę, aby roślina mogła się dobrze ukorzenić. Rozłóż z powrotem gruboziarnista warstwę wokół rośliny. Należy pozostawić obszar czystego żwiru wokół wybranych grup roślin, aby je ładnie wyeksponować.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Drewno w ogrodzie – podesty

Drewno w ogrodzie – podesty

Drewniane podesty są naturalna alternatywa dla nawierzchni brukowych zarówno w ogrodach klasycznych jak i naturalistycznych. Tarcica jest łatwo dostępna i kosztuje tyle samo co bruk ( chyba, że wybierzesz twarde egzotyczne drewno zamiast ogólnie dostępnego miękkiego ).

Drewno w ogrodzie – podesty. Jest ona dużo prostsza w obróbce niż płyty chodnikowe czy kostka, szybko zlewa się z otoczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych i jest dużo bardziej komfortowa do chodzenia czy siadania niż nawierzchnie brukowe. Jedyna wada podestów drewnianych jest to, ze wymagają okresowej konserwacji i w czasie dreszczów mogą być śliskie. Należy zadbać, by wszystkie heblowane lub cięte powierzchnie podestów zostały wstępnie zakonserwowane i potem powtórnie powleczone środkiem impregnującym, szczególnie w miejscach ciętych w czasie budowy.

W celu zabezpieczenia podestowa przed wilgotnym podłożem i możliwością butwienia, legary ułóż na cegłach, najlepiej z warstwa para-izolacji lub papy dachowej miedzy cegłami a legarami. Ziemię pod podestem należy przed budowa oczyścić i zastosować długo działający herbicyd. Ponieważ drewno jest łatwe w obróbce, możesz stworzyć rożne ciekawe projekty. Najpierw starannie opracuj projekt na papierze, dopasowując odstępy miedzy deskami tak, by nie trzeba było ciąć wzdłuż ostatniej.

Zmieniając kierunek ułożenia desek na sąsiadujących ze sobą fragmentach podestu, możesz łatwo stworzyć wzór w romby lub jodełkę.

Moduły podestowe możesz kupić jako małe elementy do budowy podestów wykonane z zabezpieczonego miękkiego drewna. Wystarczy je tylko ułożyć na przygotowanych legarach, by stworzyć podest wymaganych rozmiarów.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Remont podłogi

Remont podłogi

W niedawnym czasie byłem zajęty małym remontem domu. W renowacji tej chciałem poczynić wymianę parkietu montując panele podłogowe. Problem polegał na tym że nie posiadałem wiedzy jak szczegółowo za to się zabrać. Zdecydowałem poszukać wiadomości na ten temat w Internecie na forach i przewodnikach dla złotych rączek i budowlańców oraz lokalnych branżach powiązanych z tym zagadnieniem.

Szukałem wiele czasu odpowiedzi wypisując takie zwroty jak podłogi kraków wymiana czy panele kraków montaż. Po wielu godzinach nauki umiałem już w teorii, co i jak jest mi potrzebne do tego projektu. Zostało mi tylko pójść do najbliższego sklepu budowlanego i kupienie odpowiednich przedmiotów.

Sklep, w którym się zatrzymałem posiadał olbrzymi zbiór produktów i pomimo nabytej informacji nie byłem zaznajomiony, które z nich najtrafniej się mi przydadzą. Na szczęście obsługa sklepu znała się bardzo dobrze na problemach mojego rodzaju. Profesjonalnie doradzili i przybliżyli mi najistotniejsze produkty. Postanowiłem, iż nabędę podłogę Kraków, ponieważ bardzo przypadła mi do gustu, choć nie wiem dlaczego posiadała taką nazwę. Po dokonaniu niezbędnych zakupów i dotarciu do mieszkania zacząłem remont. Była to ciężka praca, ale się powiodła i jak patrzę na efekty to sądzę ze było warto. Za tydzień mam zamiar wymienić drzwi.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: SkyAbove1


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Zagospodarowanie deszczówki

Zagospodarowanie deszczówki

Jeśli zależy nam na oszczędnościach i ekologii, powinniśmy rozważyć możliwość gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Deszczówka posiada olbrzymi potencjał, którego często nie wykorzystujemy. Zamontowanie instalacji pozwalających gromadzić wodę może pomóc nam ograniczyć zużycie wody pitnej nawet o 50%. Bardzo prostym sposobem gromadzenia wody deszczowej jest zbieranie jej do beczki umieszczonej pod rynną.

Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które gromadzą deszczówkę na mniejszą skalę, jeśli jednak myślimy o tym poważniej, lepiej zainwestować w instalację umożliwiającą zagospodarowanie deszczówki.

Deszczówkę zbiera się zazwyczaj z dachów i balkonów. Przed wykorzystaniem wodę opadową należy wstępnie oczyścić z zanieczyszczeń. Zbiorniki używane do przechowywania deszczówki można podzielić na dwa rodzaje – wewnętrzne i zewnętrzne. Najlepiej, jeśli są nieprzezroczyste, wykonane z materiałów, które łatwo czyścić.

Zagospodarowaną deszczówkę wykorzystuje się najczęściej w celach przemysłowych – do podlewania ogrodu, sprzątania lub prania. Woda deszczowa jest zdrowsza dla roślin, dzięki niej zużywamy też mniej proszku do prania, a czyszczone tkaniny mniej się niszczą. Deszczówkę można skierować do kanalizacji i użyć np. do spłukiwania toalet.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Bramy garażowe

Bramy garażowe

Nie sposób wyobrazić sobie garażu bez bramy – odpowiednio dobrana brama garażowa zabezpieczy nasz dobytek i stanie się ozdobą całego budynku. Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniej bramy warto wcześniej poczytać co nieco na ten temat, może bowiem okazać się, że wybrany przez nas model zupełnie nie sprawdzi się na terenie naszej posesji. Jakie wyróżniamy bramy garażowe?

Najpopularniejszym typem bram są bramy garażowe uchylne. Są one stosunkowo mało skomplikowane, jeśli pod uwagę bierzemy sposób konstrukcji i mechanizmy obsługujące całą instalację. Nie są też drogie. Za wadę tego typu bram należałoby uznać ograniczenia konstrukcyjne związane ze specyfiką ich budowy. Bramy garażowe uchylne podczas otwierania i zamykania wysuwają się nieznacznie poza bryłę budynku, dlatego nie zaleca się montownia ich w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę lub dysponujących niewielkim podjazdem.

W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzają się bramy rolowane. Podczas zamykania i otwierania cała brama zwija się i chowa w umieszczonym nad otworem drzwiowym pojemniku. Ze względu na swoją budowę, bramy garażowe rolowane od razu wyposażone są w system automatyki, trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której jesteśmy zmuszeni do jej ręcznego zamykania i otwierania.

Do lamusa odchodzą już powoli dawniej popularne typy bram, takie jak wrota. Obecnie jest to rozwiązanie mało praktyczne z kilku względów. Po pierwsze, bramy tego typu zajmują bardzo dużo miejsca, po drugie – ciężko je zautomatyzować.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Bezpieczeństwo bram garażowych

Bezpieczeństwo bram garażowych

Wybór i montaż bramy garażowej to jedno. Czym innym jest wybór i montaż bramy garażowej, która zapewni naszemu dobytkowi maksymalne bezpieczeństwo, a tym samym pozwoli nam spać spokojnie. Jakie cechy powinny posiadać bezpieczne bramy garażowe?

Pierwsza z nich nasuwa się praktycznie sama – brama garażowa powinna być wykonana z solidnego materiału. Niezastąpione są w takiej sytuacji odpowiednio grube metale – zależność jest wprost proporcjonalna – im grubsze bramy garażowe, tym bardziej odporne na wszelkie próby włamania i siłowego otwarcia.

Warto zainwestować też w specjalne, dodatkowe wzmocnienia, które wzmocnią konstrukcję i mocowanie bramy garażowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem są np. metalowe rygle. Najczęściej producenci oferują możliwość zintegrowania rygli z systemem automatyki bramowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi każdorazowo pamiętać o uaktywnianiu i dezaktywacji dodatkowych zabezpieczeń – wszystko dzieje się automatycznie, wraz ze zwykłym otwieraniem i zamykaniem bramy.

Bramy garażowe wyposażone w systemy automatyki posiadają najczęściej dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość wytworzenia dodatkowego oporu w przypadku próby siłowego sforsowania konstrukcji. W nowoczesnych bramach garażowych mamy do czynienia z oporem wytrzymującym siłę 1 tony.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione systemy są stuprocentowo skuteczne jedynie w przypadku prób włamania z użyciem stosunkowo prostych narzędzi, takich jak łomy. Jeśli mamy do czynienia z nieco bardziej wyrafinowanym atakiem, systemy zabezpieczeń skutecznie utrudnią jednak wszelkie próby wtargnięcia na naszą posesję.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: mmagd


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Ściana z cegły w ogrodzie

Ściana z cegły w ogrodzie

Cegły są dobrym materiałem do realizacji projektów w ogrodzie, gdyż są względnie tanie, powszechnie dostępne i produkowane w standardowych wymiarach i szerokiej skali barw i faktury. Wybierając cegły musimy, oprócz wyglądu, pamiętać o ich jakości i typie. Cegły, stosowane w ogrodzie, muszą koniecznie być odporne na warunki atmosferyczne.

Zdecyduj, czy kupić zwykłe cegły, czy specjalnej jakości. Te pierwsze są wystarczająco trwale dla większości zastosowań, ale zwykle po kilku latach nie wyglądają efektownie. Jeśli chodzi o tym cegieł, stajemy przed wyborem miedzy zwykła cegłą a licówką. Możesz zastosować tak zwane zwykle cegły wtedy, gdy wygląd, nie ma większego znaczenia, ale licówki są lepsze w miejscach, gdzie wygląd jest równie ważny jak i wytrzymałość muru.

Zastosowanie zaprawy murarskiej wzmacnia jego wytrzymałość w ten sposób, ze cegły w każdym rzędzie są połączone ( zaprawa je wiąże ). Najprostszy sposób układania cegieł tak zwany wozówkowy, stosowany jest w murach grubości 12 centymetrów i polega na przesuwaniu cegieł w każdym rzędzie o polowe ich długości. Jednak taka ściana nie jest zbyt wytrzymała i nie powinna być wyższa niż 7 cegieł, chyba, ze zastosowano slupy wzmacniające konstrukcje.

W przypadku wyższych ścian powinny mieć one grubość 25 centymetrów, i istnieje tu wiele rożnych sposobów układania cegieł w ścianach tego typu. Niektóre cegły połóż w poprzek ściany, jako tak zwane główki ( wiązanie główkowe ); przechodząc przez cały mur będą one wzmacniały jego strukturę.

Wolno stojące ściany możesz w ten sposób budować do wysokości 19 cegieł bez słupów lub do 24 cegieł, jeżeli wstawisz co 3 metry słupy. W ten sposób powstaje dobrze wyglądająca, mocna, stabilna ściana.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki, lub inne powierzchnie wysypane żwirem mogą uatrakcyjnić każdy ogród. Żwir jest dostępny w mieszance naturalnych barw i prezentuje się szczególnie efektownie gdy jest mokry. Dostępny jest tez tłuczeń skalny w rożnych kolorach, który ma raczej ostre krawędzie.

Obydwa są względnie nie drogie, ale maja kilka wad. Wymagają zabezpieczenia krawędzi nawierzchni, tak by kamienie nie przedostawały się na trawnik lub rabaty. Wymagają tez regularnego grabienia i odchwaszczania , by ładnie wyglądały. Mogą być atrakcyjne dla psów i kotów, które potraktują je jako toaletę. W końcu pchanie po nich obciążanej taczki jest bardzo ciężka praca.

Jeśli jednak zdecydujesz się na żwir, dokładnie oblicz, ile materiału zamówić. Dekoracyjne żwiry są sprzedawane w dekoracyjnych torbach po 25 do 50 kilogramów, w dużych brezentowych workach lub luzem z dostawa do domu. Z wyjątkiem najmniejszych powierzchni, będziesz musiał zamówić dostawę wywrotki. Metr sześcienny żwiru wazy około 1,7 tony i wystarcza na pokrycie trochę więcej niż 13 metrów kwadratowych powierzchni, warstwa o grubości około 7,5 centymetra.

Możesz łączyć gładkie materiały brukowe, jak płyty chodnikowe lub kostki krawężnikowe, by stworzyć ciekawe i ładne wzory i kontrasty. Krawężniki dobrze oddziałują żwir od trawników i rabat. Ta prosta, ale efektywna ścieżka jest tania i łatwa do wykonania. Przegrab ziemie, by usunąć wszystkie kamienie i ubij ją. Ubitą nawierzchnie pokryj grubą warstwą wilgotnego piasku i zwałuj.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Murki w ogrodzie

Murki w ogrodzie

Cegły i kamienie to materiał bardzo solidny, który idealnie nadaje się na mury ogrodzeniowe, ale jest wiele sytuacji, kiedy będziesz potrzebował lżejszych konstrukcji, by na przykład otoczyć patio bez zbyt dużego zacienienia albo zasłonić brzydkie miejsca.

Ażurowe bloczki są jedną z możliwości. Z tych kwadratowych bloczków bardzo prosto buduje się ażurowe ścianki, które możesz pomalować farbą do ścian , jak i zostawić w stanie naturalnym. Bloczki te mają standardową wielkość 29 centymetrów, tworzą więc regularny wzór o oczkach 30 centymetrów, wliczając 1 centymetrową warstwę zaprawy, i mają zwykle 9 centymetrów grubości. Nie można ich ciąć i ściana budowana z nich musi mieć długość i wysokość będącą wielokrotnością 30 centymetrów.

Z bloczków tych można budować całe ściany, wznosząc końce, narożniki i słupy oporowe ze specjalnych

bloczków, których wielkość jest taka, że trzy pasują wysokością do dwóch bloczków ściennych. Jako alternatywę możesz zastosować bloczki do wypełnienia fragmentów litych ścian z cegieł lub kamienia. Jako, że bloczki te są po prostu ustawiane jeden na drugim w postaci pionowych kolumn, zamiast zachodzić na siebie, jak to się dzieje w przypadku cegieł, ściana składająca się z więcej niż dwóch warstw jest ze swej natury bardzo słaba i może runąć pod wpływem silnego wiatru.

Gdy mamy do czynienia z murkami o bardziej skomplikowanych kształtach potrzebne będą specjalne bloczki kolumnowe, które umożliwiają budowę narożników, słupków wewnętrznych i trójstronnych, które łączą dwie ściany pod katem prostym. Wszystkie te bloczki mają wysokość 20 centymetrów. Dwa bloczki ścienne mają dokładnie taką wysokość jak trzy słupowe, tak więc ściana z bloczkami słupowymi musi składać się z jednakowej liczby warstw.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Panele ogrodowe

Panele ogrodowe

Jakikolwiek typ ogrodzenia wzniesiesz, musisz być pewien, że słupy ogrodzeniowe są solidnie zamocowane. Tradycyjnie podstawę słupków zakopywano w ziemi i kotwiono w kołnierzu betonowym. Była ona poniżej poziomu gruntu, mogła butwieć, nawet gdy drewno było impregnowane.

Z drugiej strony, stalowe uchwyty wbijane w ziemie ( i podobne do nich, uchwyty przykręcane śrubami zaprojektowane do stosowania na utworzonych nawierzchniach ) utrzymują wrażliwie słupki całkiem nad powierzchnią ziemi. Obydwa typy mają kwadratowe gniazda mocujące, do których wkładasz koniec słupka, występują w rozmiarach przystosowanych do słupków 50 mm, 75 mm i 100 mm.

Niektóre mają gniazda ze stalowymi ząbkami, trwale unieruchamiające słupek na miejscu po jego wbiciu. Inne mają gniazda zaciskowe z mocującymi wkrętami lub gwoździami. Ten system pozwala wyjąc słupek bez niszczenia gniazda mocującego. Uchwyty wbijane są młotkiem w ziemię z zastosowaniem drewnianych lub kauczukowych podkładek zabezpieczających. Najważniejsze jest to, żeby uchwyt był umieszczony pionowo, występujące w ziemi kamienie mogą go odchylać.

Z tego względu ten typ mocowania nie nadaje się na gleby kamieniste. W tej sytuacji zastosuj krótsze uchwyty przeznaczone do wbetonowania. Aby przymocować podpory do betonu lub innych twardych nawierzchni, używaj metalowych kotew rozporowych, które umożliwiają ewentualne usunięcie uchwytów w przyszłości.

Mocowanie słupków ogrodzeniowych:

By zamocować wsporniki słupków przykręcane do betonu wkrętami, wywierć najpierw w odpowiednich miejscach dziury na wymagana głębokość. Wyjmij śruby i podkładki z tulei kotwiących i wsadź do dziur tuleje z korkami rozporowymi u dołu. Sprawdź, czy wsporniki są w poziomie. Postaw podporę i przykręć je 4 śrubami. Dokręć każdą śrubę mocno, by tuleje rozwarły się całkowicie.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

W ogrodzie położonym na stoku lub nierównym terenie należy zbudować ciąg stopni umożliwiający komunikacje miedzy poziomami. Dobrze zaprojektowane schody są równocześnie elementem dekoracyjnym ogrodu.

Schody powinny być wykonane z materiałów pasujących do innych form architektonicznych : murków i powierzchni utwardzonych. Ozdobne bloki kamienne lepiej komponują się z naturalnym wystrojem ogrodu niż cegły, które bardziej świadczą o ingerencji człowieka. Stopnie schodów najłatwiej jest wykonywać z płytek chodnikowych. Schody łączące dwa poziomy mogą przebiegać prostopadle lub równolegle do ściany.

Równoległy przebieg schodów zalecany jest zwłaszcza w przypadku ograniczonego terenu na niższym poziomie. Natomiast schody prostopadłe są łatwiejsze do wykonania. Schody mogą mieć tez układ półkolisty. Konstrukcja posiadająca więcej niż dwa lub trzy stopnie musi być powiązana ze ściana przy zastosowaniu tak zwanej metody zazębiania.

Metoda ta polega na usunięciu po jednym ogniwie z co drugiego rzędu cegieł w ścianie tarasu i wmurowaniu w tym miejscu końców cegieł tworzących boczna ścianę stopnia.

Cięcie cegieł. Jeśli musisz dociąć cegle do określonej wielkości, zacznij od zaznaczania linii ciecia i wyżłobienia jej dookoła końcem dłuta brukarskiego. Połóż cegle na warstwie piasku, ustaw dłuto na linii ciecia i uderzaj w nie młotkiem. Piasek pomaga rozłożyć uderzenie wzdłuż linii ciecia.

Dobra rada !!! Idealna podstopnica nie powinna mieć więcej niż 18 centymetrów wysokości czyli dwie cegły plus płyta chodnikowa to ideał.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Drewniane skrzynie ogrodowe

Drewniane skrzynie ogrodowe

Sadzenie roślin w wysokich pojemnikach ma wiele zalet, począwszy od tej, że możesz pracować w pozycji stojącej a nie na kolanach. Każde takie nasadzenie tworzy określoną kompozycje i jest łatwe do odchwaszczania.

Jeśli chcesz możesz przenosić pojemnik, aby umieścić go w cieniu lub słońcu. Grupy pojemników mogą być tez idealnym sposobem na przełamanie monotonii dużej powierzchni patia. Wśród wielu rodzajów pojemników, najbardziej uniwersalne są drewniane skrzynie. Można im nadać dosłownie każdy kształt i wielkość, od wąskich skrzynek balkonowych po wielkie ozdobne, kwadratowe lub podłużne skrzynie.

Ściany boczne najlepiej wykonać z desek łączonych na wpust i pióro; po prostu bierzesz tyle listew, ile potrzeba do otrzymania pojemnika o zadanej wysokości i łatwo usuwając wpust z najwyższych listew uzyskasz wykończoną górną krawędź. Wewnętrzne słupki wzmacniają narożniki pojemnika, a wyjmowany panel denny opiera się na listwach przymocowanych po wewnętrznej stronie ścian. Rząd otworów drenażowych wywierconych w dnie umożliwia odpływ nadmiaru wody po deszczu lub podlewaniu.

Dobra rada !!!! Aby za oknami dostrzec wiosnę (Wiosenna skrzynia zaokienna). Gotową drewnianą skrzynie możesz pomalować w różny sposób, stosując farby zabezpieczające drewno dostępne w szerokiej gamie barw. Szablony do malowania i ozdobne drewniane płaskorzeźby mogą urozmaicić skrzynki i nadać im oryginalny wygląd. Wykończoną skrzynie obsadź pierwiosnkami, jałowcem, bluszczem i japonicą.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Rośliny cieniolubne

Rośliny cieniolubne

Przy uprawie w cieniu najważniejszy jest wybór krzewów. Gdy wymagające światła gatunki zostaną posadzone w miejscu zacienionym, staną się one słabe i wyciągnięte, z bladymi liśćmi i jeśli nawet zakwitną, to kwiatów będzie niewiele.

Na przeciętnych glebach w cieniu sprawdzi się aukuba (Aucuba), jak również trzmielina (Euonymus fortunei) i odmiany Euonymu radicans, śnieguliczka (Symphoricarpos), runianka (Pachysandra terminalis) i dziurawiec (Hypericum calycinum). W lekkim cieniu wyjątkowo dobrze rosną formy pstre. Pstrolistna runianka (Pachysandra) to piękna roślina zadarniająca. W żyznych próchniczych, zacienionych glebach znakomicie rosną hortensje (Hydrangea).

Obok popularnych „ kopulastych ” kwiatostanów spotykane są też kwiatostany „koronkowe”, mają one okółek dużych kwiatów płonnych z rozwiniętymi płatkami, otaczający grupę drobnych kwiatów obupłciowych. Gatunki hortensji różnią się liśćmi i kwiatami Hydrangea quercifolia ma podobne do dębu liście i duże zmierzwione, zielonkawobiałe kwiatostany, podczas gdy hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ma białe kwiaty zebrane w stożkowate kwiatostany, a Hydrangea sargentiana ma olbrzymie aksamitne liście i jasno purpurowe „koronkowe” kwiatostany.

Hortensje to jedne z bardzo nielicznych roślin o kolorowych kwiatach, które ożywią cień, sadź je w dużych grupach dla uzyskania lepszego efektu. Wiecznie zielone berberysy są dobrymi roślinami do cienia, nawet na suche gleby. Jedyną rzeczą, której nie lubią jest słaby drenaż.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Zakwaszanie podłoża

Zakwaszanie podłoża

Przy odrobinie wysiłku rośliny wrzosowate mogą być uprawiane również w ogrodach o nieodpowiedniej glebie. Jeśli jest ona w przybliżeniu obojętna, wystarczy lekka modyfikacja polegająca na dodaniu naturalnie kwaśnych podłoży organicznych (jak torf kwaśny, rozłożona ściółka leśna czy łuski kakaowe) lub siarki (powtórny zabieg jest konieczny po około 2 latach).

Korzystne jest też stosowanie każdej wiosny nawozów dla roślin wrzosowiskowych i podlewanie roztworem chylatu żelazowego. Jednak nawet zastosowanie wszystkich tych metod razem nie zmieni gleby zasadowej w przydatna do uprawy roślin nie znoszących wapnia. W takich sytuacjach sadź rośliny wymagające kwaśnej ziemi w pojemnikach wypełnionych ziemia wrzosową.

Latem wymagają one regularnego podlewania i zasilania specjalnym nawozem neutralizującym wapń zawarty w wodzie kranowej. Idealna do podlewania jest woda deszczowa, naturalnie lekko kwaśna. Co dwa – trzy lata wymagają one przesadzenia. Innym sposobem jest wykonanie odizolowanego zagonu przez usunięcie 90 cm warstwy ziemi i wyłożeniu go folią, albo zagonu wzniesionego, podobnie odizolowanego. Zagon wypełnia się mieszanką równych części dobrej ziemi ogrodowej i kwaśnego torfu lub kompostu liściowego.

Zabieg taki daje nam pewność, że korzenie roślin nie znoszących wapnia nie przerosną do zasadowej gleby.

Warte uwagi !!! Szkółki na terenach o kwaśnych glebach zwykle oferują duży wybór roślin na wrzosowiska. Kalmia latifolia „ Nipmuck ” jest gatunkiem, jest gatunkiem, którego warto poszukać.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Budowlane narzędzia stolarskie

Budowlane narzędzia stolarskie

W specjalności maszyn przeznaczonych na budowę, istotą jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, które w tych czasach oferują na rynku rozliczne firmy. Specjalizują się one w wyposażeniu w konieczne przyrządy brukarskie, elektronarzędzia, zagęszczarki, agregaty prądotwórcze czy koparko-ładowarki, itp.

Instrumentami budowlanymi, przynależącymi do urządzeń stolarskich, a przydatnymi na wszelkiej budowie są pilarki formatowe. Zakres oferowanych pilarek na rynku jest ogromnie rozległy. Pluralizm różnorodnych podejść, paleta dodatkowego wyposażenia sprawiają, że ktokolwiek może znaleźć pilarkę formatową, przystosowaną do jego subiektywnych wymogów oraz dyspozycji finansowych.

Dziś pilarki formatowe tworzone są w ten sposób, aby w najwyższym stopniu powiększyć ich wydajność i czułość. Wykonują one roboczy rozkrój oraz formatują z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Ochronę nad tym biegiem dostarcza cyfrowa nawigacja. Pilarka posiada prócz agregatu fundamentalnego dodatkowo samodzielnie napędzany agregat podcinacza.

Żebrowe stoliki gwarantują moc i wytrzymałość na odkształcenia. Pilarki zaopatrzone są również w współczesne systemy prowadząco – przesuwne, które zapewniają zgodną pracę. Drugimi aparatami stolarskimi są strugarki do drewna, zwane też heblarkami. Ich praca opiera się na nadaniu obrabianemu surowcowi, wykonanemu z metalu, bądź odrębnego skrawalnego surowca, potrzebnego rozmiaru czy też żądanej formy powierzchni.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: ARReflectionWP


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

W specjalności maszyn przeznaczonych na budowę, istotą jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, które w tych czasach oferują na rynku rozliczne firmy. Specjalizują się one w wyposażeniu w konieczne przyrządy brukarskie, elektronarzędzia, zagęszczarki, agregaty prądotwórcze czy koparko-ładowarki, itp.

Instrumentami budowlanymi, przynależącymi do urządzeń stolarskich, a przydatnymi na wszelkiej budowie są pilarki formatowe. Zakres oferowanych pilarek na rynku jest ogromnie rozległy. Pluralizm różnorodnych podejść, paleta dodatkowego wyposażenia sprawiają, że ktokolwiek może znaleźć pilarkę formatową, przystosowaną do jego subiektywnych wymogów oraz dyspozycji finansowych.

Dziś pilarki formatowe tworzone są w ten sposób, aby w najwyższym stopniu powiększyć ich wydajność i czułość. Wykonują one roboczy rozkrój oraz formatują z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Ochronę nad tym biegiem dostarcza cyfrowa nawigacja. Pilarka posiada prócz agregatu fundamentalnego dodatkowo samodzielnie napędzany agregat podcinacza.

Żebrowe stoliki gwarantują moc i wytrzymałość na odkształcenia. Pilarki zaopatrzone są również w współczesne systemy prowadząco – przesuwne, które zapewniają zgodną pracę. Drugimi aparatami stolarskimi są strugarki do drewna, zwane też heblarkami. Ich praca opiera się na nadaniu obrabianemu surowcowi, wykonanemu z metalu, bądź odrębnego skrawalnego surowca, potrzebnego rozmiaru czy też żądanej formy powierzchni.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: ARReflectionWP


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Kotły C.O.

Kotły C.O.

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania są przyrządami nadzwyczaj wygodnymi w zastosowaniu. umożliwiają palenie rozmaitych produktów będących źródłem ciepła. Poza kotłami wskazanymi do palenia jakiegoś rodzaju paliwa wielokrotnie można znaleźć kotły gwarantujące spalanie wielu rozmaitych opałów

np. kotły na miał węglowy,inaczej po prostu kotły na miał, na zboża, kotły na drewno. Do spalania miału węglowego przystosowana jest większa część kotłów do węgla kamiennego i miału. Miał węglowy spala się dodatkowo w narzędziach z nadmuchem, natomiast załadunku dokonuje się w najwyższym stopniu 1 na dzień.

W dzisiejszych czasach do spalania drewna używa się tzw. kotły zagazowujące charakteryzujące się dużą biegłością, a spalanie przebiega w sposób automatyczny. Załadunku opału dokonuje się w zależności od wymiaru komory spalania od 8 do 24 godzin.

Zajmującym jest rozwiązaniem ze względu na sposobność używania paliwa stałego, paliw płynnych a także czasem gazu są kotły wielopaliwowe. W kotłach tych w tej samej przegródce spala się na przemian różnorodne gatunki opałów. O tym, jakie paliwo będzie palone decyduje ekwipunek, jaki obecnie jest usytuowany w komorze spalania.

Zauważamy: kotły wielopaliwowe jednokomorowe – w czasie podmiany opału bezwzględnie należy rozmontować palnik;

kotły wielopaliwowe dwukomorowe – widocznie bardziej komfortowe ze względu na brak potrzeby demontażu palnika przy konieczności użycia paliwa stałego. Urządzenia te mają dwie odseparowane komory spalania. W jednej zintegrowany jest sprzęt do spalania paliw stałych, tudzież druga wyposażona jest w palnik na paliwo ciekłe czy też gazowe.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: ARReflectionWP


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Automatyczne napędy do bram

Automatyczne napędy do bram

W otaczającym nas świecie nietrudno jest zauważyć, że ludzie bardzo cenią sobie wygodę. Czasami nawet do oddalonego o sto metrów sklepu jeżdżą samochodem, co wydaje się lekkim absurdem. Nie ma się jednak, co temu dziwić, ponieważ standardy ciągle rosną i ludzie mogą sobie pozwolić na pewne udogodnienia.

Bardzo często w ostatnich latach ludzie, nawet Ci średniozamożni montują sobie specjalne napędy do bram wjazdowych na swoje posesje, co jest ogromnym ułatwieniem w momencie, kiedy często wjeżdżamy i wyjeżdżamy z domu. Wykonywanie wielokrotnie, codziennie tej samej czynności może być odpychające.

Ludzie widząc takie „luksusy” u innych ludzi od razu twierdzą, że musi to kosztować ogromne pieniądze. Stwierdzenie te jednak jest błędne, ponieważ konkurencja na rynku elektronicznym bardzo szybko rośnie i ceny takiego rodzaju usług maleją z roku na rok. Niegdyś napędy do bram było można uznać za pewnego rodzaju rarytas, jednak żyjmy teraźniejszością, ponieważ kto nie podąża z duchem czasu ten może się zatracić w obecnej rzeczywistości. Żeby przekonać się o prawdziwości mojej tezy można przejrzeć chociażby internetowe oferty, które będą mówiły same za siebie.

Warto jednak zauważyć, że rozbieżność w cenach jest dosyć znaczna i szczerze powiedziawszy nie powinniśmy się temu dziwić. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj bramy posiadamy i jakiej jest ona wielkości. Często potrzebne są poważniejsze modernizację i to generuje kolejne koszta. Na rynku można nawet zobaczyć na własną rękę ile kosztują specjalistyczne napędy do bram i przekonać się, że samo urządzenie jest stosunkowo tanie. Dopiero tak naprawdę montaż sprawić może troszeczkę problemów. Liczą się również takie aspekty, jak np. odległość od domu, czy zasięg pilota.

Jeżeli chodzi nam po głowie myśl założenia sobie takiego elektronicznej bramy, a nie jesteśmy do końca pewni, czy nas na nią stać to nie ma najmniejszego problemu, aby uzyskać darmowe informacje na ten temat. Mamy w tym celu dwie możliwe drogi – pierwszą z nich jest osobista wizyta w firmie zajmującej się takimi sprawami i przedstawienie swojej sytuacji. Drugą opcją jest pogrzebanie na forach internetowych i dowiedzenie się od innych użytkowników o ich doświadczeniach.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: UnikalnaTresc.pl


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe, które wykonane są z drewna posiadają wiele różnych zalet. Między innymi są ciepłe w dotyku i bardzo estetycznie się starzeją.

Możemy wybierać pośród mebli drewna sosny, świerku, dębu, buku, olchy, brzozy, robinii, a także teaku, bangkirai, eukaliptusa. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna są zdecydowanie trwalsze od tych wykonanych z gatunków rodzimych. Wynika to ze specyficznych warunków w jakich naturalnie rosną, dzięki czemu przystosowały się one do trudnych realiów.

Meble z krajowych gatunków drewna możemy dodatkowo impregnować co także znacznie wydłuży ich żywot. Możemy korzystać z impregnatów, olejów, lakierów lub farb i raz na jakiś czas powtarzać czynności związane z konserwacją.

Preparaty nazywane impregnatami chronią drewno przede wszystkim przed nasiąkaniem wodą. Dodatkowo mogą zawierać substancję antygrzybiczne i przeciw mchowe i chroniące przed szkodnikami drewna. Niektóre impregnaty chronią także przed szkodliwym działaniem promieni ultra fioletowych. Dzięki temu drewno dłużej zachowuje swoją świeżość, nie płowieje oraz nie szarzeje. Na rynku spotkać możemy meble ogrodowe przeznaczone do impregnacji jak i już zaimpregnowane. Najkorzystniej jest dokonać zakupu mebli impregnowanych metodą ciśnieniową, gdyż są one wtedy nasycone preparatem w całym przekroju, a nie osiągniemy tego impregnując jakąkolwiek inną metodą. Zarówno meble zaimpregnowane pod ciśnieniem, jak i te impregnowane powierzchniowo warto co roku ponownie zakonserwować wybranym impregnatem.

Innym sposobem zabezpieczenia drewna są oleje. Jeżeli drewno jest odpowiednio zaolejowane to woda nie będzie w nie wsiąkać, lecz spływać po jego powierzchni. Także one mogą posiadać właściwości grzybobójcze. Oleje do drewna zwiększają intensywność naturalnego koloru drewna, oraz podkreślają rysunek słojów. Zabieg powinno się powtarzać co roku, aby zwiększyć jego skuteczność.

Wcześniej zaimpregnowane meble możemy dodatkowo zabezpieczyć lakierem do drewna. Jego powłoka zapewni dużo większa ochronę przed przed deszczem i słońcem, spowodują również, że ich powierzchnia będzie gładsza - błyszcząca lub matowa, w zależności od rodzaju wybranego lakieru. W sprzedaży dostępne także lakiery bezbarwne, jak również barwiące, nazywane popularnie lakierobejcami.

Kiedy skończy się sezon letni i nastaną pierwsze chłody, warto meble ogrodowe na kilka miesięcy schować pod dachem. Pomieszczenie do przechowywania drewnianych mebli ogrodowych nie musi być ogrzewane, natomiast koniecznie powinno być dobrze wentylowane.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Oczyszczalnie hydrofitowe

Oczyszczalnie hydrofitowe

Jedną z mniej znanych technologii w Polsce stosowanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków, jest technologia oczyszczalni hydrofitowych.

Oczyszczalnie te przybyły z Europy Zachodniej, gdzie wciąż są bardzo popularne. Wraz z pozytywnymi ocenami naszych sąsiadów(pomimo zakazu stosowania, ale o tym później), pomału zaczynają być poznawane i chwalone przez polskich konsumentów. Są to oczyszczalnie elastyczne pod względem zastosowania, tanie w obsłudze i nieskomplikowane.

W wielkim skrócie technologia prezentuje się następująco: ścieki trafiają do osadnika gnilnego z koszem filtrującym. Po przefiltrowaniu części stałe zostają w osadniku, a ciecz przepływa dalej aż do filtra żwirowo-roślinnego. Tam dochodzi do oczyszczenia i odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gruntu lub ścieku wodnego.

Odprowadzanie oczyszczonej wody

Za ściek wodny może posłużyć oczko wodne, studnia chłonna, a także drenaż rozsączający. Oczyszczona woda doskonale sprawdza się do oczka wodnego, mycia samochodu, czy podlewania ogrodu, nie uwzględniając przy tym spożywczych roślin.

Filtr żwirowo-roślinny

Filtr żwirowo-roślinny jest nieodłączną częścią oczyszczalni hydrofitowych. Jego minimalna powierzchnia czynna (nie całkowita) to 3m2 na jedną osobę. Grubość warstw filtra powinna wynosić mniej więcej 1 m, a w jego skład powinny wchodzić następujące warstwy: warstwa denna drenażu zbierającego, warstwa filtrująca, warstwa wierzchnia drenażu rozsączającego (najczęściej tu służy żwir płukany), warstwa kory. Czyli przynajmniej 4 warstwy. W międzyrzędziach drenażu rozsączającego posadzone są rośliny. Zastosowanie takiego układu daje duża elastyczność, oczyszczalnia ma dużą skuteczność i jest łatwa w utrzymaniu.

Utrzymanie

Eksploatacja oczyszczalni hydrofitowych sprowadza się w zasadzie jedynie do wywozu osadów, przy czym w zależności od wielkości oczyszczalni względem ilości doprowadzanych ścieków jest to okres dwóch lub więcej lat. W porównaniu z innymi technologiami oczyszczalni, oczyszczalnie hydrofitowe są piorunująco proste. Może dlatego w wielu krajach europejskich ten typ oczyszczalni jest zabroniony. Konkretnych informacji na ten temat nie posiadam, ale analizując rynek, w niedalekiej przyszłości można będzie się spodziewać konieczności przeróbki tych urządzeń. Związku z sytuacją zabraniania korzystania z technologii hydrofitowej, popularne stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków funkcjonujące w oparciu o bardziej skomplikowane układy, takich jak technologie osadu czynnego czy chociażby technologie złóż biologicznych.

--
Stopka

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

O czym pamiętać decydując się na antresolę?

O czym pamiętać decydując się na antresolę?

Jednym z większych wyzwań, które stawia przed nami posiadanie antresoli jest ogrzewanie pomieszczenia, w którym antresola jest zamontowana.

Jako że prawa fizyki głoszą, że ciepłe powietrze unosi się do góry, musimy zadbać o zwiększoną moc i stosunkowo odpowiednie rozmieszczenie grzejników, kominków itd. Jest to na tyle ważne, gdyż ciepło będzie uciekać na antresolę. W rezultacie w miejscu dostosowanym do przebywania dla ludzi (na dole) będzie niższa temperatura niż na antresoli, gdzie będziemy stosunkowo rzadziej przebywać. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny przepływ ciepłego powietrza, co doskonale sprawdza się w dwukondygnacyjnych wnętrzach. Zakupując i montując antresole warto też pomyśleć o dodatkowej izolacji dachu. Przez słabo zaizolowany dach (czyt. przeciętnie) mieszkanie traci aż 30% ciepła, co w przeliczeniu na miesięczne wydatki jest sporą kwotą.

Kolejnym problemem w mieszkaniach posiadających antresole jest rozchodzenie się dźwięków. Pomieszczenie z antresolą posiada zupełnie inną akustykę i nie zawsze jest ona zgodna z naszymi oczekiwaniami. Za przykład może posłużyć włączony telewizor. W pokojach dostępnych z antresoli lepiej go słychać niż w pomieszczeniach znajdujących się pod antresolą. Z tym problemem można sobie poradzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zastosowanie podwójnych drzwi, oddzielających antresolę od pokoju znajdującego się na dole. Drugi sposób to zwyczajne przemyślenie akustyki pomieszczeń i otwarcie antresoli w pomieszczeniu niezbyt głośnym.

Ostatnim najczęstszym problemem związanym z antresolami jest oświetlenie. Sama wymiana żarówki zawieszonej kilka metrów nad ziemią może stanowić problem. Dodatkowo należy pamiętać, że im światło ma dłuższą drogę do pokonania tym jego moc jest mniejsza. To może stanowić problem. W takiej sytuacji, można dół oświetlać lampkami stojącymi, kinkietami, a górę pozostawić w mroku, albo podobnie jak dół dodatkowo doświetlić. To jednak wiąże się z dużym zużyciem energii i idącymi za tym kosztami, dlatego też warto zainwestować w dobrego projektanta oświetlenia, który dzięki swojej wiedzy odpowiednio dopasuje oświetlenie do naszych oczekiwań.

--
Stopka

Antresole

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

System ochrony przeciwpożarowej

System ochrony przeciwpożarowej

Sygnalizacja pożarowa to ogólnie ujmując alarmowy system ochrony przeciwpożarowej. Główną jego częścią jest centrala alarmowa, która obecnie prawie zawsze jest mikroprocesorowa.

Sygnalizacja pożarowa może być przewodowa lub bezprzewodowa. Podstawową jej część stanowi centrala alarmowa - docierają do niej sygnały m.in. z czujek pożarowych i ręcznych ostrzegaczy pożarowych.

Centrala sygnalizacji pożaru powinna być zainstalowana w pomieszczeniu nadzorowanym przez automatyczne czujki, a w jej pobliżu powinien znajdować się ręczny ostrzegacz pożaru.

Powinno się zwrócić uwagę na jej ulokowanie w pobliżu głównego wejścia do budynku. Należy również zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie przed wpływami środowiska oraz odpowiednie warunki temperatury, wilgoci oraz oświetlenie, pozwalające na właściwą pracę centrali i jej obsługę.

Lokalizacja centrali powinna być uzgodniona z uprawnionym strażakiem. Nadzór nad centralą powinien być sprawowany w sposób ciągły przez odpowiednio przeszkoloną obsługę.

Gdy zadziałają czujki włączane są sygnalizatory akustyczne i optyczne. Centrala może także uruchomić urządzenia gaśnicze, oddymiające, zabezpieczające oraz przekazać informację do centrum monitorowania alarmów.

Czujka pożarowa służy do wykrywania zjawisk występujących podczas pożaru. Zaliczmy do nich dym, wzrost temperatury i płomień. Najczęściej wykorzystywane są:

- czujki pożarowe dymu - optyczne i jonizacyjne;

- czujki pożarowe ciepła - nadmiarowe i nadmiarowo-różniczkowe;

- czujki pożarowe płomienia.

Rodzaj zastosowanych czujek zależy od prawdopodobnego scenariusza pożaru (pożar bezpłomieniowy i płomieniowy), wysokości pomieszczenia, warunków otoczenia, oddziaływania środowiska (m.in. spaliny, pył, wilgotność powietrza, zakłócenia elektromagnetyczne).

--
Stopka

AGB - systemy przeciwpożarowe i zabezpieczenia

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Kiedy warto instalować cyrkulację CWU?

Kiedy warto instalować cyrkulację CWU?

W kontekście kwestii związanych z montażem instalacji sanitarnych, a dokładnie wodnej sporo mówi się o cyrkulacji. W naszych czasach stosuje się tą technikę w większości domków jednorodzinnych. Okazuje się jednak, że nie zawsze cyrkulacja CWU jest opłacalna.

Jeśli posiadamy mniejsze mieszkanie, i odległość od kotła do łazienki jest mała myślenie nad montażem cyrkulacji ciepłej wody użytkowej zdecydowanie nie ma żadnego sensu. Rozwiązanie to jest natomiast dedykowane domom, w których jest duża odległość od kotłowni do punktów poboru ciepłej wody.

Zalety instalacji wodnych z cyrkulacją

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z zastosowania cyrkulacji jest wygoda użytkowania - niezależnie, od tego z której baterii korzystamy, ciepłą wodę czujemy na dłoniach natychmiast. W teorii cyrkulację cwu stosuje się także po to, aby zaoszczędzić na tej wodzie, jaką za każdym razem byśmy musieli upuścić z kranu, aby zaczęła lecieć gorąca.

Wady cyrkulacji

Mimo wszystko instalacje sanitarne wzbogacone o cyrkulację cwu mają istotne wady. Jedną z nich jest ciągła strata ciepła związana z wymuszanym krążeniem wody w rurach (a jeśli ktoś posiada do tego w domu klimatyzację - koszt się dubluje). Kolejnym ciągłym wydatkiem związanym z funkcjonowaniem instalacji z cyrkulacją jest pobór energii el. przez pompę cyrkulacyjną.

Cyrkulacja cyrkulacji nierówna!

Jeśli po wzięciu pod uwagę przedstawionych wad i zalet tej technologii mimo wszystko decydujesz się na montaż cyrkulacji CWU - warto się do tego przyłożyć, w końcu instalacja będzie pracowała zapewne przez całe dziesięciolecia. Przede wszystkim rury prowadzące ciepłą wodę a także cyrkulacyjne powinny być jak najlepiej zaizolowane. Warto przy tym pamiętać o tym, że nie zawsze rura cyrkulacyjna musi biec wzdłuż tej z ciepłą wodą. Często da się poprowadzić rurę cyrkulacyjną "skrótem" - zmniejszamy tym sposobem powierzchnię przyczyniającą się do strat ciepła. I jeszcze jedna praktyczna uwaga: warto się wyposażyć w elektroniczny czasowy włącznik (cena to kilkadziesiąt złotych) by poprzez niego podłączyć pompę cyrk., a następnie nastawić go na wymuszanie obiegu wody tylko wtedy, kiedy zazwyczaj korzystamy z ciepłej wody.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przyłącze gazowe

Przyłącze gazowe

Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.

Proces wykonania przyłącza gazowego składa się z szeregu czynności.

W pierwszej kolejności składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Standardowy wniosek dotyczy odbioru gazu ziemnego wysokometanowego w ilości nie większej niż 10m3/h.

Do wniosku należy dołączyć szkic zabudowy lub plan zabudowy określający usytuowanie obiektu, usytuowanie sąsiednich obiektów oraz propozycję lokalizacji punktu wyjścia z systemu gazowego. Konieczne jest również wskazanie przewidywanego momentu zawarcia umowy o przyłączeniu do sieci gazowej.

Na tej podstawie w ciągu około 21 dni wydawane są warunki przyłączenia do sieci gazowej. Nastąpi to, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości, czyli jest to uzależnione od istnienia sieci gazowej w okolicy oraz od tego czy spółce będzie się opłacało wybudować nitkę sieci dla Twoich potrzeb.

Wydane warunki ważne są prze okres 1 roku. Po upływie tego okresu, jeżeli nie zostanie rozpoczęta inwestycja konieczne jest wystąpienie z nowym wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Oczywiści może się zdarzyć, że zamiast otrzymać warunki przyłączenia do sieci gazowej dostaniemy informację, że takie przyłączenie nie jest możliwe. Wówczas możemy zrezygnować z gazu albo korzystać z butli gazowej albo zdecydować się na montaż zbiornika na gaz płynny.

Dalszym etapem budowy przyłącza gazowego jest złożeni wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Warto zwrócić uwagę na następujące zapisy we wniosku:

- wyrażenie zgody na nieodpłatne udostępnienie nieruchomości w celu budowy i przyszłej eksploatacji przyłącza gazowego itd.

- zobowiązanie, że na żądanie Operatora Systemu Dystrybucji przedłoży się na zasadach określonych w umowie o przyłączeniu do sieci oświadczenie w formie aktu notarialnego, o ustanowieniu na rzecz właściciela sieci gazowej służebności przesyłu dla pasa ziemi, pod którym znajduje się sieć gazowe oraz części nieruchomości, na której posadowione będzie przyłącze gazowe. Na tej podstawie otrzymujemy do podpisu umowę o przyłączenie do sieci gazowej. W umowie tej zostaną określone nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji.

Następuje etap realizacji zawartej umowy. Obowiązkiem naszym jest przygotować miejsce do zamontowania kurka głównego lub punktu redukcyjnego oraz wykonanie instalacji gazowej wraz z montażem odbiorników, szafki na kurek główny i układ pomiarowy.

Do budowy instalacji gazowej może nastąpić po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującą budowę instalacji gazowej.

Wykonana instalacja gazowa musi być zgodna z zatwierdzonym projektem budowy instalacji gazowej, opinia kominiarską (jeżeli jest niezbędna), wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i decyzją na budowę instalacji gazowej.

Wykonawcą instalacji gazowej może być wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Ostatnim etapem jest zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. Na tej podstawie następuje montaż układu pomiarowego, napełnieni instalacji paliwem i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego. Proces ten obejmuje przeprowadzenie odbioru instalacji gazowej, który polega na sprawdzeniu wykonania instalacji zgodnie z uzyskanymi warunkami oraz szczelności wykonanej instalacji.

Oczywiście korzystanie z gazu jest uzależnione od podpisania stosownej umowy. Jest to umowa kompleksowego dostarczania paliwa gazowego. Można ją zawrzeć po zawarciu umowy o przyłączeniu do sieci gazowej oraz na etapie budowy przyłącza. Gwarantuje to możliwości niezwłocznego uruchomienia instalacji po zakończeniu procesu budowy instalacji gazowej.

--
Stopka

http://domwbudowie.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przyłącze energetyczne

Przyłącze energetyczne

Mówiąc o przyłączach zwykle ma się na myśli: przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne, przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Podejmując czynności w celu realizacji poszczególnych przyłączy możemy sami załatwiać niezbędne formalności lub zlecić to firmom, które będą je wykonywały.

Początek drogi do podłączenia domu do źródła energii elektrycznej rozpoczyna się od złożenia wniosku o wydania warunków przyłączenia do sieci. Przez warunki przyłączenia należy rozumieć zakres prac projektowo-wykonawczych niezbędnych do przyłączenia wnioskowanego obiektu.

We wnioski należy określić:

- przewidywane zapotrzebowanie mocy,

- orientacyjne roczne zużycie energii,

- spodziewany termin rozpoczęcia jej poboru.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. dokument potwierdzający własność działki,
  2. plan zabudowy na mapie lub szkic określający usytuowanie budynku względem istniejących sieci elektroenergetycznych i względem sąsiadów.

Warunki zostaną wydane wciągu 14 dni i będą zawierały następujące informacje:

a) sposób zasilania ? z sieci napowietrznej czy kablowej,

b) miejsce przyłączenia do sieci elektroenergetycznej,

c) miejsce zainstalowania licznika i zabezpieczenia głównego,

d) wymagane uzgodnienia z rejonowym zakładem energetycznym.

Wydane warunki ważne są przez 2 lata. Wydane warunki realizowane są po podpisaniu umowy o przyłączenie. Określa ona obowiązki obu stron.

Aby określić moc przyłączeniową musimy oszacować, jakie urządzenia mogą być włączone jednocześnie. Mieszkania z licznikiem 1-fazowym mogą mieć moc przyłączeniową do 5 kW. Domy jednorodzinne licznikiem 3-fazowym minimalna moc przyłączeniowa 25 kW.

Roczne zużycie prądu dla domu bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody i bez kuchni elektrycznej 3500 kWh. Natomiast domek o powierzchni do 150 m2, z ogrzewaniem akumulacyjnym, przepływowym ogrzewaczem wody oraz kuchnią elektryczną zużywa rocznie ok. 25000 kWh.

Dalsze czynności są uzależnione od rodzaju przyłącza. W przypadku przyłącza napowietrznego po uzyskaniu warunków przyłączenia wykonuje się przyłącze. Natomiast w przypadku przyłącza kablowego niezbędne jest wykonanie dokumentacji technicznej przyłącza. Możemy to zlecić uprawnionemu elektrykowi, za stosowną opłatą. Dokumentacja musi określać rodzaj przyłącza, miejsce usytuowania złącza, licznika i wymaganych zabezpieczeń oraz projekt instalacji doprowadzającej prąd do domu lub na teren budowy. Przyłącze musi zostać naniesione na mapę geodezyjną działki. Po wykonaniu projektu należy uzyskać potwierdzenie prawidłowego, bezkolizyjnego prowadzenia instalacji w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji.

Przyłącze elektryczne to nic innego jak linia będąca odgałęzieniem w sieci rozdzielczej zasilająca bezpośrednio instalację odbiorcy. Przyłączenie polega na połączeniu miejsca przyłączenia z miejscem dostarczenia energii.

Uwaga!!! Cały proces wykonania przyłącza elektrycznego możemy powierzyć rejonowemu zakładowi elektrycznemu

Wykonanie przyłącza wiąże się z poniesieniem opłaty za przyłączenie. Często opłata dzielona jest na dwie transze. Pierwsza płatna przy ustalenia warunków przyłączenia, a druga po wykonaniu przyłącza.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie w granicy działki złącza kablowo-pomiarowego. Jest to skrzynka, w której zamontowany licznik energii elektrycznej oraz zabezpieczenie główne (korki).

Po wykonaniu całej instalacji można wystąpić do zakładu elektrycznego o podłączenie instalacji do sieci energetycznej oraz podpisujemy umowę oświadczeniu usług dystrybucji. Do wniosku dołącza się oświadczenie uprawnionego elektryka o wykonaniu instalacji odbiorczej.

--
Stopka

http://domwbudowie.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wiercenie studni a szukanie wody różdżką

Wiercenie studni a szukanie wody różdżką

Dlaczego szukanie wody przez radiestetów może konkurować z GEO usługami? I co na to firmy wiercące studnie głębinowe?

Chcąc wywiercić studnię zaczynamy od poszukiwania wody. Tylko jak to się robi? Przeciętny Kowalski nad wyraz często wspomina w tym momencie westerny gdzie niegościnne, pustynne prerie ujarzmiają dzielni farmerzy wspierani przez... faceta z kijkiem rozdzielonym w formie widełek. Pytanie tylko czy zadrga czy nie zadrga ten kijek? Oczywiście że tak! Po paru inscenizowanych, dramatycznych chwilach niepewności...



W serialu "Usterka" w telewizji swego czasu demaskowano jak do danej sprawy podchodzą różni "fachowcy". Każdy odcinek był dedykowany innej grupie. I tak przy problemie z pralką jeden ze złotych rączek "krzyknął" sobie 350zł + bęben do wymiany, inny orzekł iż cała pralka to szmelc i trzeba kupić nową. Trzeci popatrzył, wyszedł, wrócił za chwilę i rzekł "5zł proszę", pokazując kupioną uszczelkę. Kolejny odcinek dedykowany był poszukiwaczom wody, tzw. różdżkarzom, fachowo radiestetom.



Było ich tam paru, chodzili naokoło 10-20 min po czym wskazywali różne miejsca. Był jeden wyjątek. Facet obszedł okolicę w 5 minut i powiedział "Panie tu wszędzie jest woda, wierć gdzie chcesz". Zapytany czemu jego różdżka tak szybko zadziałała odpowiedział znudzony: "To wszystko dla picu bo ludzie chcą tej "magii". Ja mam w aucie wykresy Panie no i mapy geologiczne to stąd wiem". Zabawne są też przygody gdy profesjonaliści od wiercenia studni spotykają się z radiestetami poszukującymi wody. Wyjaśniają Klientowi że to nie tak, że studnie głębinowe powinny mieć dokumentację projektową, pomiary etc. narażając się tym samym na rzucenie klątwy przez GEO "szamanów".



Parę słów o tej profesjonalnym studniarstwu zatem. Studnie dzielą się na kopane, wkręcane i studnie wiercone, inaczej studnie głębinowe. Do poszukiwania wody wykorzystuje się najczęściej mapy geologiczne i ew. georadarowe. Ważne są odpowiednie papiery i uprawnienia (np. hydrogeologiczne ). Warto sprawdzić także referencje. Dużo łatwiej współpracuje się z firmą oferującą szeroki zakres usług, od poszukiwania wody przez dokumentację po realizację i nadzór ew. późniejsze wsparcie w razie kłopotów. Fachowcy są dużo lepsi (a czasem nawet tańsi) od radiestetów.



Jeżeli szukamy profesjonalistów w wierceniu studni, nie należy się rozglądać tylko po swojej okolicy, czasem warto aby usługę wykonała firma z dalsza ale za to fachowa. I tak jeśli chcemy wiercić studnie w małej miejscowości w Małopolsce to szukamy w Internecie po województwie np. studnie Małopolska a nie "wiercenie studni Chomiszówka". Natomiast gdy potrzebujemy usługi w niedaleko dużego miasta, np. w Krakowie, to z pewnością warto popatrzeć na oferty firm lokalnych klikając studnie Kraków. Poszukiwanie wody, dokumentacje i wiercenie studni głębinowych nie należą do tych usług, które może wykonać ktokolwiek. Należy się porządnie rozglądnąć za odpowiednią firmą, najlepiej taką, która daje gwarancję efektywności.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Drzewa i krzewy na kwaśne gleby

Drzewa i krzewy na kwaśne gleby

Większość popularnych drzew i krzewów najlepiej rośnie w przeciętnej ziemi w ogrodowej, której odczyn waha się od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jednak niektóre krzewy wymagają gleb kwaśnych.

Są to rośliny nie znoszące wapnia, jak różaneczniki, pierisy i kamelie, kwitnące latem wrzosy, oczar, klony japońskie i większość magnolii, oprócz magnolii stel lata.

Przy uprawie w glebie zawierającej wapń, większość ważnych składników mineralnych jest uwsteczniana przez wapń, co powoduje żółknięcie liści - znane jako chloroza. Zwracając uwagę, czy w sąsiedztwie dobrze rosną rośliny takie jak na przykład rododendrony, możesz domyślać się, ze gleba w ogrodzie jest kwaśna. Jeśli nie jesteś pewny, zmierz pH gleby przed kupnem roślin w centrum ogrodniczym i sprawdź etykiety - powinny informować, które rośliny wymagają kwaśnej gleby.

Rhododendron - Christmas Cheer - kwitnie wczesną wiosną, czyli kilka miesięcy wcześniej niż większość innych odmian.

Warte uwagi!!! Do założeń leśnych pasuje Pieris japonica "Purity". Tworzy liczne dzwonkowate, białe kwiaty zebrane w krzewiste wiechy. Są one dodatkowo uwydatniane przez błyszczące, miedziano nabiegłe wiosną młode liście.

W odróżnieniu od różaneczników, kamelie tolerują obojętną - ale nie zasadową - ziemię. Rosną również w słońcu, jeśli podłoże jest wilgotne, a latem nie ma zbyt wysokich temperatur. Odmiany czerwone i różowe są ogólnie bardzo odporne; białe kwiaty brązowieją na brzegach w czasie zimnej lub wietrznej pogody i również gdy przekwitają.

--
Stopka

GLEBA

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Budowa szklarni

Budowa szklarni

Zimny inspekt powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. W najprostszym wykonaniu jest to skrzynia bez dna z przeszklona przykrywa...

...i pełni role miniaturowej szklarni do uprawy siewek i ukorzeniania sadzonek oraz hartowania delikatnych roślin, które wyrosły pod osłonami przed wysadzeniem w ogrodzie.

Postaw go na nawierzchni utwardzonej, jak patio czy ścieżka. Mogą być w nim ustawione skrzynki z wysiewami i rośliny w doniczkach, a jeśli inspekt wypełnimy warstwa gleby, będzie w nim można uprawiać rośliny bezpośrednio. Możesz kupić gotowy inspekt, ale jego samodzielne wykonanie i daje wiele satysfakcji i możliwość wykonania inspektu dokładnie ci odpowiedniej. Zimny inspekt możesz wykonać w całości z drewna lub wybudować podstawę z cegieł a przykrywę z drewna.

Przykrywę można przeszklić, ale przezroczyste plastikowe płyty są bezpieczniejsze i łatwiejsze w obróbce. Przymocuj je do skrzyni na zawiasach, aby umożliwić uchylanie w celach wentylacyjnych. Z przodu zamocuj prosty zamek w celu zamykania inspektu na noc; inaczej silny wiatr może zerwać klapę i zniszczyć ja. Jeśli potrzebujesz większej powierzchni uprawnej niż zapewniona w jednym inspekcie, po prostu dobudowuj kolejne skrzynie do pierwszej w miarę wzrastania potrzeb.

Inspekt należy umieścić w miejscu słonecznym, najlepiej osłoniętym od strony najczęściej wiejących wiatrów, a klapę utrzymywać w czystości dla zapewnienia roślinom jak największej ilości światła. W zimne noce zamykaj go.



Dobra rada!!! Stosuj śruby 38 mm z łbem stożkowym płaskim.

--
Stopka

patio, rośliny,

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.