piątek, 1 kwietnia 2011

Wiciokrzew.

Wiciokrzew

Autorem artykułu jest Ryszard Marszałek



W zależności od formy w jakiej występują te pnącza, wyróżniamy wiciokrzewy, które są zielne i pnące, oraz suchodrzewy, będące roślinami zdrewniałymi. Obie formy występują na całej półkuli północnej.

W Polsce występują zarówno gatunki dziko rosnące, jak i gatunki ozdobne uzyskane w hodowli. Występujący w naturze na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim wiciokrzew pomorski znajduje się pod ochroną.

Wiciokrzewy są pnączami o wijących się pędach i mogą dorastać w zależności od odmiany nawet do 15 m wysokości. Znanych jest prawie 200 gatunków, z których większość jest roślinami mrozoodpornymi. Wiciokrzewy sadzi się przy podporach w miejscach dobrze nasłonecznionych. Rosną również w miejscach bardziej cienistych, ale ich kwitnienie jest wtedy słabsze. Mają płytki system korzeniowy co powoduje, że należy ściółkować wokół roślin. Nie mają dużych wymagań co do żyzności gleby, ale nie może to być ziemia sucha. Dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza. Nie wymagają właściwie pielęgnacji poza usuwaniem uschniętych pędów.

Kwitnienie wiciokrzewów w zależności od gatunku odbywa się od maja do późnej jesieni. Kwiaty pojawiają się stopniowo, a okres kwitnienia rośliby trwa 3 - 4 miesiące. Kwiaty mają wielkość od 3 do 6 cm, a kolor w zależności od gatunku: od śmietankowo-białego, poprzez odcienie żółci i różu, aż do czerwonego i fioletowo-czerwonego. Liście wiciokrzewu są ciemnozielone i gęste.

Wiciokrzew można sobie samemu rozmnożyć poprzez tzw. odkład, lub poprzez sadzonki. Odkłady przeprowadza się pod koniec maja do początku czerwca - przyginając i zasypując ziemią młode pędy. Na wiosnę następnego roku odcina się takie odkłady. Sadzonki uzyskuje się w czerwcu z pędów posiadających co najmniej 2 węzły. Takie pędy odcina się i wsadza do wilgotnej ziemi, gdzie po ok. miesiącu następuje ukorzenienie.

Wiciokrzewy nie są atakowane przez szkodniki, jedynie okresowo w maju mogą pojawiać się mszyce

---

http://ryszard-wszystkoodomuiogrodzie.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Remonty mieszkań na wiosnę.

Remonty mieszkań na wiosnę

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Wiosna to doskonały czas, aby przyjrzeć sie naszym mieszkaniom i zaplanować kilka zmian, które odświeżą ich wnętrza. Pozbycie się kilku zbędnych przdmiotów, czy nawet mały remont sprawią, że nasze lokum nabierze prawdziwie wiosennej energii. Jednak tego typu prace należy starannie zaplanować.

Po długiej i dla wielu z nas uciążliwej zimie nareszcie nadeszły cieplejsze dni, a wraz z nimi potrzeba dokonania wiosennych porządków. Jest to również idealny moment na zaplanowanie różnego rodzaju remontów naszych mieszkań.

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z remontem, warto wcześniej dobrze się do tego zadania przygotować.

Planowanie

Najważniejsza kwestią w trakcie planowania remontu jest dokładne określenie jego zakresu. Należy zatem przemyśleć, które pomieszczenia w naszym mieszkaniu wymagają odświeżenia, a następnie, jakiego rodzaju prace remontowe zamierzamy wykonać.

Najczęściej remont mieszkania wiąże się z takimi pracami, jak: malowanie ścian, tapetowanie, położenie płytek na podłodze i ścianach w przypadku łazienki i kuchni, wymiana mebli, cyklinowanie parkietu bądź ułożenie nowych paneli. Warto zatem poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich kolorów, tekstury materiałów itp.

Jeśli planujemy przesunięcie ściany lub wyburzenie jej części, koniecznie uwzględnijmy te prace już na etapie ogólnego planowania remontu.

Pomiary

Jedną z najważniejszych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu mieszkania jest precyzyjne wyliczenie wszelkich powierzchni, których będą dotyczyły prace. Jest to szczególnie ważne z uwagi na konieczność zakupu odpowiednich ilości farb, tapet oraz innych materiałów. Niedokładne pomiary mogą spowodować, że kupimy za mało lub za dużo materiału, co w przypadku pierwszej opcji może sprawić, iż trudno będzie nam dokupić identyczny kolor farby lub taką samą teksturę tapety.

Zakup materiałów

Mając wybrany kolor ścian oraz gotowy pomiar pomieszczeń do remontu możemy sporządzić listę zakupów, a następnie sprawdzić, czy w naszej okolicy uda nam się nabyć wszelkie potrzebne rzeczy.Warto również skontaktować się z hurtowniami budowlanymi i zapytać o dostępność produktów.

Stworzenie harmonogramu prac

Zarówno przy drobnym., jak i kompleksowym remoncie mieszkania warto sporządzić grafik prac. Dzięki temu remont przebiegnie bez zakłóceń, a prace remontowe zakończymy w planowanym terminie.

Przygotowując harmonogram prac należy pamiętać o tym, aby na początku były umieszczane prace wymagające większego nakładu pracy i czasu, jak np. wykonywanie gładzi na ścianach, cyklinowanie lub wymiana podłóg, przy czym prace związane z odnowieniem ścian powinno się wykonywać przed remontem podłóg.

Zabezpieczenia

Mając już kompletny plan remontu można w końcu przystąpić do przygotowania naszego mieszkania do prac remontowych. Przede wszystkim należy zabezpieczyć wszelkie powierzchnie mogące ulec zniszczeniu, pochlapaniu bądź porysowaniu, czyli meble, podłogi, ściany, które nie będą remontowane. Do tego celu stosuje się folie budowlane i taśmy. Warto też wynieść z mieszkania drobne sprzęty, które mogą przeszkadzać w czynnościach remontowych.

Niektóre remonty w naszym mieszkaniu mogą wymagać posiadania odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego warto zlecić tego typu prace fachowej ekipie remontowej, która nie tylko doradzi co do doboru materiałów, ale także profesjonalnie wykona poszczególne prace zgodnie ze sztuką budowlaną.

Popularnym sposobem na znalezienie firmy wykonującej remonty w naszej okolicy są zlecenia remontowe przez internet. Dzięki temu oszczędzimy mnóstwo czasu na szukanie odpowiedniego wykonawcy, gdyż firmy same skontaktują się z nami, aby przedstawić własne oferty cenowe, zgodne z opisanymi przez nas wymaganiami.

Możemy również zażyczyć sobie obejrzenia dotychczas zrealizowanych prac, referencji lub portfolio, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić efektywność oraz wiarygodność naszego oferenta.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaplanować remont własnego mieszkania i już wkrótce cieszyć się odnowionym, świeżym wnętrzem.

---

Irena Zobniów

remontowanie.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dachy i pokrycia dachowe.

Dachy i pokrycia dachowe
Dach pełni wiele bardzo ważnych funkcji dla każdego budynku. Jedną z najistotniejszych jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, które mają zasadniczy wpływ na konstrukcję dachu.

Widać to chociażby po kształcie pokryć domów w górach, które w większości są bardzo spadziste. Taki zabieg ma na celu sprawienie, że często spadający śnieg, zamiast zalegać na dachu, będzie się z niego zsuwał.
Najważniejszy czynnik, który determinuje odporność dachu na warunki atmosferyczne, to szczelność. Jeśli jest ona niewystarczająca, może to doprowadzić do częstych remontów pokrycia, które generują duże i całkowicie niepotrzebne koszty. Aby się na nie narażać, należy skonstruować dach na tyle solidnie, żeby był on całkowicie szczelny. W osiągnięciu tego celu bardzo pomocne są obróbki blacharskie, skutecznie uszczelniające newralgiczne miejsca stropu.

Przydatne są także różnego rodzaju uszczelniacze czy taśmy dekarskie. Wykonując obróbki blacharskie, trzeba być bardzo dokładnym i skrupulatnie uszczelniać wszystkie miejsca, w których szanse na przepuszczenie wody są największe. Oprócz nich można zastosować także wspomniane wcześniej taśmy i uszczelniacze, a także specjalne dachówki bądź szpachle.

Każdy z tych narzędzi zapewni szczelność dachu, która pozytywnie wpływa na jego trwałość. Jeśli pokrycie w każdym miejscu jest nieprzepuszczalne, można być spokojnym o jego przyszłość i nie martwić się o wydatki, które trzeba będzie ponieść w związku z renowacją dachu. Zatem bez wątpienia warto zainwestować w skuteczną izolację.

Oczywiście nie możemy zapominać o najważniejszej rzeczy – czyli o pokryciu dachowym. Same dachy mogą wykonane być z blach powlekanych – czyli blachodachówek, pap i ich odmian w postaci gontów bitumicznych oraz dachówek. Same zaś dachówki dzielimy na te prawdziwe i tradycyjne – ceramiczne oraz substytut – dachówki cementowe produkowane z betonu.

Każde z tych pokryć ma swoje zalety. W przypadku blachy – blachodachówki jest to lekkość materiału (są siedem do dziesięciu razy lżejsze od dachówek), zaś w przypadku dachówek to elegancki wygląd, prestiż i oczywiście tradycja

Odwodnienie liniowe w saunie.

Odwodnienie liniowe w saunie
Wszystkie pomieszczenia sanitarne jakie posiadamy w domu muszą mieć odwodnienie liniowe. Nie tylko łazienka czy toaleta ale także sauna. Wydawać by się mogło po co w saunie taki system? A jednak jest on tam ogromnie niezbędny. Te pomieszczenia działają na zasadzie parówek. A przecież wiadomo, że para powstaje poprzez podwyższenie temperatury wody. Przeważnie jest ona wytwarzana poprzez polewanie rozgrzanych do czerwoności kamieni cieczą. A skoro tak się dzieje to wiadomo, że kiedyś ta para z powrotem zamieni się w wodę.

Przeważnie wtedy spływa po ścianach i osiada na podłodze. Dlatego w saunie muszą być zainstalowane systemy hydrauliczne, które tą wodę odprowadzą do ścieków. Ważnym elementem jest także zadbanie o czystość w saunie. Wiadomo przecież, że ludzie w takich pomieszczeniach wyjątkowo mocno się pocą. Po takiej wizycie należy odpowiednio umyć saunę.

Najlepszym sposobem jest jej bardzo dokładne spłukanie. A to sprawia, że odwodnienia liniowe muszą idealnie współgrać z całym systemem. Zwróćmy także uwagę na odpowiedni dobór części odwodnień. Kratka ściekowa jest jego kluczowym elementem. Dlatego też kupując ją i instalując przyłóżmy się do tego solidnie. Posiadanie sauny w domu jest ogromnym luksusem. Dzięki niej nasze ciało hartuje się i uodparnia.

Czyli jednym słowem stajemy się bardziej zdrowi. Sauna ma także właściwości relaksacyjne i odprężające. Po takiej wizycie w pomieszczeniu parowym człowiek odmładza się i regeneruje. Użytkujmy jak najczęściej saunę. Jest to bardzo korzystne dla nas.

Czy wiesz,jak działa Twój odkurzacz ?

Czy wiesz, jak działa Twój odkurzacz?
Chociaż korzystamy z nich dosyć często, to jednak z reguły nie wiemy jak są zbudowane i jak działają. O czym mowa? O odkurzaczach – tych domowych i tych przemysłowych, czy nawet używanych do sprzątania ulic. A być może warto z bliska przyjrzeć się temu, jak jest zbudowany nasz domowy “zjadacz kurzu”, zwłaszcza w sytuacji, gdy któregoś dnia odmówi posłuszeństwa…
Serce i żołądek czyli… silnik i worek
To, w jaki sposób działa Twoje urządzenie, zależy pod tego… jaki jest jego rodzaj. Zacznijmy jednak od początku. Za wytwarzanie ssania odpowiada sprężarka odśrodkowa. Sprężarkę napędza szybkobieżny silnik elektryczny. W nowych modelach urządzeń wytwarza on ponad 15 000 obrotów na minutę! Pochłaniane śmieci muszą być jednak gdzieś gromadzone i tu odkurzacze i opinie są już podzielone.

W zależności od modelu, kurz i inne nieczystości mogą być zebrane do worka papierowego czy zrobionego z materiału, pochłaniane przez filtr wodny lub gromadzone w cyklonie, który działa na zasadzie separatora odśrodkowego. To nie wszystko. Dostępne maszyny wodne zbierają nie tylko ciała stałe, ale pochłaniają też płyny. Separatorem wody, który uniemożliwia zasysanie przez silnik piany ze zbiornika, jest wtedy stożkowa turbina szybkoobrotowa lub filtr. Ten ostatni robiony jest na ogół z oddychającej tkaniny wodoodpornej tzw. Gore – Tex.

Rodzaje urządzeń
Maszyny które mamy w domu oraz te używane np. w pomieszczeniach gospodarczych, można podzielić ze względu na rodzaj filtra, ale też ze względu na jego mobilność. Wyróżniamy filtry: materiałowe, papierowe, wodne, tak zwane „cyclone separator”, czy polecane osobom cierpiącym na alergię, filtry HEPA. Jeśli chodzi o mobilność, to najpopularniejsze są modele, które można ciągnąć (na kółkach, ze sztywną rurą).

Poza tym wyróżnia się urządzenia przenośne (używane często do sprzątania tapicerki samochodowej), suwane (na długim trzonku, z workiem za silnikiem), stojące (dawniej stosowane np. w hotelach), jezdne (maszyny – wózki, służą do czyszczenia np. dużych pomieszczeń gospodarczych) i centralne (systemy do sprzątania, złożone z części mechanicznych i rur, montowane przy budowie domów).

To, w jaki sposób będzie działał Twój „kurzożerca”, zależy od tego jaki ma system gromadzenia nieczystości czy moc ssącą. Ale zawsze najważniejsze jest to, żeby w jego środku był dobry silnik który zapewni Ci moc ssącą i pojemnik czy worek, w którym zbierze się kurz.

2 rodzaje pokryć dachowych

2Rodzaje pokryć dachowych
Dach to jeden z podstawowych elementów domu. Nie tylko nadaje charakter i styl, ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Solidny dach to postawa każdego budynku. Decyduje o końcowym wyglądzie domu i nadaje mu styl.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, którymi można pokryć dach. Należą do nich głównie: ceramika, cement, stal, lepiszcza bitumiczne, jak również naturalne materiały takie jak słoma czy drewno. Możemy zatem wybierać pomiędzy dachówką cementową a ceramiczną, blachą, blachodachówką, papą i innymi materiałami. Wybór jest duży i różnorodny.
Dostępne materiały różnią się miedzy sobą wyglądem, konstrukcją trwałością, jakością wykonania, ciężarem i przede wszystkim ceną. Jedna nie każdy materiał pasuje na każdy rodzaj dachu, uzależnione jest to od kilku czynników, które trzeba mieć na uwadze przed dokonaniem wyboru .

Decyzja o tym czym pokryć dach powinna zapaść już na etapie projektowania domu. Późniejsza zmiana decyzji może być związana nawet ze zmianą konstrukcji dachu, co z kolei wiąże się z dużymi kosztami. Możliwość dobory pokrycia dachowego nie jest prosta gdyż jak wspominaliśmy wcześniej jest ograniczona kilkoma ważnymi czynnikami.

Główne czynniki decydujące o doborze odpowiedniego pokrycia dachowego to kąt pochylenia dachu, trwałość materiału, lokalne warunki meteorologiczne, stopień skomplikowania dachu, aż wreszcie ograniczenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Jednym z decydujących czynników doboru odpowiedniego materiału na pokrycie dachu jest kąt pochylenia połaci dachowej. Im bardziej płaski dach tym pokrycie dachowe musi być szczelniejsze. Wiąże się to z zaleganiem śniegu i ze spływaniem wody opadowej. Na dachy o małym spadku należy więc kłaść materiały tworzące ciągłą i szczelną osłonę na całej powierzchni. Według polskich norm zaleca się odpowiednie pokrycia dachowe w zależności od kąta nachylenia:

•3° – 17° – papa asfaltowa potrójnie układana na betonie
•11° – 31° – papa asfaltowa podwójnie układana na betonie
•3° – 90° – blacha stalowa i aluminiowa falista
•11° – 90° – blacha stalowa ocynkowana
•31° – 45° – dachówka ceramiczna zakładkowa
Normy te nieuwzględnianą najnowszych materiałów pokryciowych, i przy stasowaniu ich należy kierować się wytycznymi producentów. I tak np. dla dachówki ceramicznej i cementowej kąt nachylenia wymagany według norm producenta to od 22° do 65°.Natomisat pokrycia z mas bitumicznych można stosować w przedziale od 10° – 90°.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego materiału na pokrycie dachu jest trwałość. Trwałość materiałów szacuje się na kilkadziesiąt na nawet kilkaset lat. Trwałość materiałów dachowych najlepiej ocenić porównując okres gwarancji dawany przez producentów.

Decydując się na konkretny rodzaj materiału na pokrycie dachowe należy wziąć też pod uwagę lokalne warunki klimatyczne i przyrodnicze. Ponieważ na dach działają obciążenia będące oddziaływaniem czynników atmosferycznych np. ciężar śniegu zalegającego zimą. Dlatego na terenach gdzie spada wieka ilość śniegu i zima trwa dłużej np. w górach najlepiej sprawdzają się dachy o dużym nachyleniu i z gładkim, śliskim pokryciem.

Kolejnym czynnikiem atmosferycznym jaki oddziałuje na dach jest silny, porywisty wiatr występujący np. nad morzem. Na takich terenach istotna jest wielkość elementów pokrywających dach. Zaleca się pokrycie dachu małymi elementami takimi jak dachówka. W przypadku pokrycia dachu elementami małoformatowymi zniszczenia w czasie silnych wichur będą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku elementów dużych.

Natomiast na terenach gęsto zadrzewionych pokrycie powinno być dodatkowo odporne na uderzenia i pokrycie mchem. W niektórych regionach wybór odpowiedniego pokrycia uwarunkowany jest przez ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni np. na starówkach w dużych miastach często pokrycie musi pasować kolorem i kształtem do innych dachów.

Przy wyborze odpowiedniego pokrycia dachowego należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim uwarunkowaniami , o których mowa w niniejszym artykule. Należy wziąć przede wszystkim funkcjonalność oraz ochronną rolę dachu. Tylko wtedy bowiem możemy mieć pewność, że posiadamy solidny, trwały i bezpieczny dach, który będzie nam bezpiecznie służył przez długie lata.

Systemy odwadniające i nawadniające w kotłowniach.

Systemy odwadniające i nawadniające w kotłowniach
Wielkie kotłownie oraz piece grzewcze u niejednego mogą powodować gęsią skórkę i strach. Teoretycznie jest się czego bać. Ogromne piece, które ogrzewają nas w zimie mogą z czasam ulec awarii lub nawet spowodować wybuch. Aby tego uniknąć konstruktorzy zaprojektowali wiele szeregów zabezpieczeń.
Począwszy od stali zbrojeniowej wytrzymującej ogromne temperatury skończywszy na systemach ochładzających.Najczęściej spotykanym systemem ochładzającym jest polewanie wodą. Należy pamiętać, że gdy mamy do czynienia z wodą musimy uwzględnić też to, że później trzeba coś z tą wodą zrobić.

Aby nie zaprzątać sobie cały czas tym głowy najlepiej jest pomyśleć o tym na samym początku. Należy zamontować w kotłowni odwodnienie liniowe, które to samo zajmie się zbędnymi ilościami wody, odprowadzając ją za pomocą rur do kanalizacji, gdzie spokojnie popłynie ona sobie do oczyszczalni ścieków. W taki sposób unikniemy zalania pieca, co często wiąże się z przestojem w ogrzewaniu. A tego byśmy nie chcieli.

Zalanie pieca nie tylko może być spowodowane chłodzeniem. Może równie dobrze przydarzyć się jakieś lokalne podtopienie czy jakaś awaria hydrauliczna. Dlatego też tak ważne są sprawnie działające odwodniania liniowe. Dzięki nim zmniejszymy koszty ewentualnych późniejszych napraw. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak liniowe odwodnienia działają na nasze życie. Nie jesteśmy świadomi, że są tak naprawdę z nami wszędzie. Systemy te po cichu ułatwiają nam codzienną egzystencję. Dzięki nim jest łatwiej i wygodniej.

Koszty a remont.

Koszty a remont
W przypadku kiedy mamy zamiar odnowić łazienkę przy najmniejszych kosztach odpowiednie wydaje się przede wszystkim stwierdzenie czy jest nam potrzebny brodzik. W przypadku kiedy mamy zamiar odnowić łazienkę przy najmniejszych kosztach odpowiednie wydaje się przede wszystkim stwierdzenie czy jest nam potrzebny brodzik. W końcu możemy mieć prysznic bez brodzika i będzie się on sprawdzał dokładnie tak samo jak ten z brodzikiem. Warto dodać przy tym, że koszty prysznica bez brodzika będą zdecydowanie niższe.
W takich sytuacjach zawsze stosuje się więc coś takiego jak odwodnienie prysznicowe. Prysznic w tym momencie wygląda bardzo prosto. Chodzi w nim mianowicie o to, że zbudowany on jest praktycznie na podstawie samych kafelek. W praktyce wygląda to tak, że mamy swego rodzaju pomieszczenie, które w jakiś sposób jest odgrodzone od reszty łazienki i w tym pomieszczeniu wstawiamy coś takiego jak odwodnienie prysznicowe, którego głównym celem jest przede wszystkim ściąganie wody.

Woda w tego typu pomieszczeniach jest zdecydowanie niewskazana przede wszystkim dlatego, że w późniejszym czasie trzeba ją ściągać ręką lub też zostawia się ją w danym miejscu. Takie działanie nie ma sensu przede wszystkim z tego powodu, że woda, która za długo stoi w ciasnym pomieszczeniu nie pachnie zbyt przyjemnie. Tak więc w łazienkach gdzie nie ma prysznica z brodzikiem zdecydowanie bardzo potrzebne są nam odwodnienie prysznicowe dzięki którym w naszym prysznicu wszystko będzie działało jak należy.

Trzeba jednak pamiętać, że takie odwodnienie prysznicowe powinno być nieco pochyłe. To zagwarantuje człowiekowi pewność tego, że woda będzie spływać w przeznaczone dla siebie miejsce.

W przypadku kiedy mamy zamiar odnowić łazienkę przy najmniejszych kosztach odpowiednie wydaje się przede wszystkim stwierdzenie czy jest nam potrzebny brodzik.

W przypadku kiedy mamy zamiar odnowić łazienkę przy najmniejszych kosztach odpowiednie wydaje się przede wszystkim stwierdzenie czy jest nam potrzebny brodzik. W końcu możemy mieć prysznic bez brodzika i będzie się on sprawdzał dokładnie tak samo jak ten z brodzikiem. Warto dodać przy tym, że koszty prysznica bez brodzika będą zdecydowanie niższe.

W takich sytuacjach zawsze stosuje się więc coś takiego jak odwodnienie prysznicowe. Prysznic w tym momencie wygląda bardzo prosto. Chodzi w nim mianowicie o to, że zbudowany on jest praktycznie na podstawie samych kafelek. W praktyce wygląda to tak, że mamy swego rodzaju pomieszczenie, które w jakiś sposób jest odgrodzone od reszty łazienki i w tym pomieszczeniu wstawiamy coś takiego jak odwodnienie prysznicowe, którego głównym celem jest przede wszystkim ściąganie wody.

Woda w tego typu pomieszczeniach jest zdecydowanie niewskazana przede wszystkim dlatego, że w późniejszym czasie trzeba ją ściągać ręką lub też zostawia się ją w danym miejscu. Takie działanie nie ma sensu przede wszystkim z tego powodu, że woda, która za długo stoi w ciasnym pomieszczeniu nie pachnie zbyt przyjemnie. Tak więc w łazienkach gdzie nie ma prysznica z brodzikiem zdecydowanie bardzo potrzebne są nam odwodnienie prysznicowe dzięki którym w naszym prysznicu wszystko będzie działało jak należy.

Trzeba jednak pamiętać, że takie odwodnienie prysznicowe powinno być nieco pochyłe. To zagwarantuje człowiekowi pewność tego, że woda będzie spływać w przeznaczone dla siebie miejsce.

Najwyższej jakości brykieciarki

Najwyższej jakości brykieciarki
Wśród typowych urządzeń do rozdrabniania i przygotowywania opału znaleźć można naprawdę interesujące, oryginalne konstrukcje. O ile typowe, wychodzące z taśmy produkcyjnej, masowe urządzenia najczęściej nadają się tylko do ogólnie pojętego zastosowania o wąskim zakresie modyfikacji, o tyle urządzenia tworzone w małych zakładach i na małą skalę bywają bardziej użyteczne w konkretnym, nietypowym zastosowaniu. Jeśli zależy nam na pozyskaniu wydajnej maszyny do tworzenia opału, powinniśmy zainwestować w jedno z takich właśnie urządzeń.

Doskonałym przykładem jest autorskie rozwiązanie firmy Eneco – brykieciarka do słomy. To proste w swoich założeniach, ale niezwykle wydajne i profesjonalne narzędzie pozwala nam tworzyć energooszczędny opał z odpadów pod postacią niepotrzebnej słomy. Jeśli chcemy dobrze wkroczyć w pełnię ekologicznego dwudziestego pierwszego wieku, powinniśmy zainteresować się alternatywnymi sposobami ogrzewania domu oraz pozyskiwania taniej energii elektrycznej. Jest to krytyczna kwestia, gdyż jeśli zwykli ludzie nie przekonają się do nowych, alternatywnych sposobów wytwarzania energii, szybko okaże się, że sytuacja wygląda tragicznie.

Niedługo zabraknie tradycyjnych surowców, które dziś aktywnie zużywamy i nie będziemy w stanie w krótkim czasie zastąpić starych rozwiązań nowymi. Dlatego brykieciarka do słomy wydaje się świetnym sposobem, by zapobiec tej katastrofie. Jeśli chcemy, możemy zajrzeć na stronę internetową Eneco, na której znajdziemy wiele interesujących informacji, nie tylko na temat urządzeń.

zaprawa CarboNit marki Caparol - niezawodne zbrojenie

Autorem artykułu jest Gutpr

Zaprawa CarboNit marki Caparol - niezawodne zbrojenie

Elewacja powinna przez długie lata odznaczać się estetycznym wyglądem bez zarysowań, a także zapewnić ochronę ścian naszego domu przed wilgocią. Zaprawa CarboNit marki Caparol, jedyna na rynku zbrojona włóknem węglowym, zapobiega powastawaniu rys i uszkodzeń.


Zaprawa szpachlowa CarboNit, nowość w ofercie firmy Caparol, została stworzona z myślą o ochronie obszarów szczególnie narażonych na częste otarcia, zadrapania czy niszczący wpływ wody. Nadzwyczajna odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe została osiagnięta dzięki zastosowaniu dużej zawartości włókien węglowych oraz precyzyjnemu doborowi ich długości. Połączenie najnowocześniejszej technologii oraz surowców mineralnych powoduje, że ochrona najbardziej narażonych na uszkodzenia powierzchni fasady przestała być problemem.Innowacja w obszarze cokołów i wejść do budynkówZaprawa CarboNit jest dwukomponentowym (2K) materiałem składającym się z masy dyspersyjnej CarboNit i elementu suchego CarboNit Powder. System ten został opracowany, by chronić powierzchnie elewacji szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz zamakanie, np. w strefie wejścia do budynku czy cokołu. Dzięki nano - krystalicznemu utwardzaniu spoiwa zaprawy CarboNit uzyskano maksymalną siłę wiązania włókien, a tym samym najlepszą jak dotąd odporność na uderzenia - powyżej 50 J [dżuli], co sprawia, że fasada jest zabezpieczona przed wszelkimi atakami wandalizmu. CarboNit zapewnia także odporność na wodę rozbryzgową, dzięki czemu jest szczególnie polecana do zastosowania na powierzchniach narażonych na zamakanie. Masa szpachlowa CarboNit marki Caparol przeznaczona jest do wykonywania warstwy zbrojnej siatką szklaną w systemach Capatect Carbon w wersji na styropianie oraz na wełnie mineralnej. Dotychczasowe rozwiązania wymagały stosowania specjalnych, sztywnych płyt izolacyjnych typu EPS oraz XPS, które właściwie nie polepszały odporności elewacji na uderzenia, a często powodowały jej pękanie pod wpływem niekorzystnej termicznej rozszczelności materiałów. Spoiwo zaprawy CarboNit firmy Caparol złożone z dyspersyjnych żywic sztucznych z dodatkiem nano - cząsteczek glinu i krzemianu wapniowego oraz tlenków magnezu pozwala zrezygnować ze stosowania specjalnych płyt izolacyjnych, a zamiast nich wykorzystać zaprawę jako odpowiedni materiał ochronny. Extremalne bezpieczeństwo
Grubość warstwy zbrojonej powłoki termoizolacyjnej nigdy nie powinna przekroczyć kilku milimetrów, dlatego też materiał użyty do izolacji budynków powinien odznaczać się maksymalną wytrzymałością nawet w przypadku cienkiej warstwy. Idealnym materiałem stosowanym od niedawna w budownictwie jako zbrojenie jest włókno węglowe, które odznacza się wysoką wytrzymałością w połączeniu z małym ciężarem. Dodatkowo włókna węglowe minimalizują naprężenia mechaniczne oraz termiczne i przez to przeciwdziałają powstawaniu pęknięć prowadzących do starzenia się elewacji. Duża zawartość włókien oraz odpowiednio dobrana ich długość sprawia, że powłoki zbrojone wykonane produktami wchodzącymi w skład systemu ociepleń Carbon marki Caparol pozwalają uzyskać ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zabezpieczają mury przed kaprysami aury. Co warte podkreślenia, dodatek sztucznych żywic, a także nano-cząsteczek glinu i krzemianu wapniowego sprawia, że zaprawa CarboNit jest niczym kamizelka kuloodporna chroniąca mury naszego domu.W obszarze wejść i cokołów najszybciej pojawiają się uszkodzenia oraz ślady zużycia. Perfekcyjnie zabezpieczone powierzchnie sprawiają, że te miejsce przez długie lata pozostaną świeże i estetyczne. Zastosowanie zaprawy szpachlowej CarboNit marki Caparol pozwala na uzyskanie ekstremalnie odpornych powłok termoizolacyjnych chroniących mury budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również naprężeniami termicznymi. Nowość w ofercie firmy Caparol, zaprawa szpachlowa CarboNit, to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie produkty najwyższej jakości, a także przez długi czas pragną cieszyć się nieskazitelnym wyglądem fasady domu. Zaprawa Carbonit marki Caparol, op. 25 kg cena 233, 33 zł brutto/opakowanie Dystrybutor: Caparolwww.caparol.plwww.extremalnefasady.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Płytki klinkierowe.

Autorem artykułu jest Twojaplytka

Płytki klinkierowe

Klinkier są to płytki, które wykonane są z gliny. Jeżeli chodzi o proces, w jakim powstaje klinkier to można powiedzieć, że najważniejszym czynnikiem jest wysoka temperatura wypalania tego rodzaju płytek. Klinkier jest również bardzo twardym materiałem ceramicznym.


Klinkier są to płytki, które wykonane są z gliny. Jeżeli chodzi o proces, w jakim powstaje klinkier to można powiedzieć, że najważniejszym czynnikiem jest wysoka temperatura wypalania tego rodzaju płytek. Klinkier jest również bardzo twardym materiałem ceramicznym. Można wręcz powiedzieć, że jest najtwardszym ze wszystkich rodzajów płytek ceramicznych. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne tego rodzaju płytek ceramicznych to można powiedzieć, że cechują się one bardzo dużą twardością i odpornością na ścieranie. Oczywiście klinkier może występować w postaci pozbawionej wierzchniej warstwy, którą jest szkliwo oraz w postaci szkliwionej. Jeżeli chodzi o klinkier, który nie jest pokryty szkliwem wówczas można nadawać mu różnego rodzaju kolor. Z kolei w przypadku klinkieru pokrytego szkliwem możliwość zmieniania jego barwy jest niemożliwa. Jeżeli chodzi o klinkier szkliwiony to posiada on jedną bardzo ważną zaletę. Jest nią to, że wygląda on zdecydowanie bardziej atrakcyjnie i mogą wówczas zastosowaniem w na jego powierzchni różnego rodzaju elementy zdobnicze Klinkier jest również materiałem ceramicznym, który cechuje się tym, że wilgoć w bardzo minimalnym stopniu przenika przez jego powierzchnię. Jeżeli chodzi o wygląd i kolorystykę tego rodzaju materiału ceramicznego to nie jest ona szczególnie zróżnicowana i sprowadza się do różnych odcieni koloru czerwonego. Mianowicie jego barwa przechodzi od koloru pomarańczowego poprzez wszelkie odcieni czerwieni aż do koloru brązowego. Na podstawie tego wszystkiego, co przedstawiliśmy powyżej można śmiało powiedzieć, że klinkier idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju podłogi. Ze względu na swoją wytrzymałość klinkier może być również śmiało stosowany w przypadku wszelkiego rodzaju powierzchni zewnętrznych, wśród których możemy wyszczególnić chociażby tarasy i ganki. Klinkier jak już wcześniej powiedzieliśmy jest rodzajem płytek, które cechują się naprawdę wielką wytrzymałością. Na podstawie tych wszystkich informacji, które przedstawiliśmy do tej pory można śmiało powiedzieć, że kupując klinkier jako materiał do pokrycia podłogi możemy być pewni, że będzie on nam służył przez długie lata. Klinkier pomimo tego, że jest jednym z mniej znanych rodzajów płytek ceramicznych to powoli zaczyna zdobywać serca osób, które są zainteresowane kupnem płytek ceramicznych do pokrycia ścian lub podłóg w pomieszczeniach wchodzących w skład ich mieszkań. Jeżeli chodzi o inne rodzaje płytek ceramicznych to wśród nich możemy wskazać chociażby takie jak: - glazura - terakota - gres Jeżeli chodzi o rodzaje płytek, którymi są glazura i terakota to nie ulega najmniejszej wątpliwości, że są one nadal najbardziej popularne na rynku. W przypadku materiału ceramicznego, którym jest gres to sytuacja wygląda podobnie jak z klinkierem, ponieważ jest to mniej znany materiał, który dopiero zaczyna poważnie wkraczać na rynek płytek ceramicznych. Przyjrzyjmy się teraz dwom najbardziej popularnym rodzajom płytek ceramicznych, którymi są glazura i terakota. Ogólnie, jeżeli chodzi o glazurę to terminem tym określa się płytki, które są bardzo cienkie a do tego bardzo mało wytrzymałe na ścieranie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z racji tego, że glazura nie jest szczególnie trwałym materiałem wykorzystywana jest ona w szczególności do pokrywania ścian w mieszkaniach. Jeżeli chodzi o terakotę to w porównaniu z glazura jest ona zdecydowanie twardsza, a co za tym idzie bardziej odporna na uszkodzenia oraz ścieranie. Terakota z racji cech, którymi się charakteryzuje wykorzystywana jest przede wszystkim jako materiał na podłogi. Terakota bardzo dobrze się sprawdza w warunkach o zmiennych temperaturach. Terakota jest mrozoodporna i dlatego swobodnie można ją stosować na tarasach domów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Nowy kosz dachowy w ofercie Braas.

Autorem artykułu jest Monika B

Nowy kosz dachowy w ofercie Braas

Braas powiększył ofertę o kolejne niezawodne akcesorium - kosz dachowy jednostronny 2m. Dostępny na polskim rynku w czterech popularnych kolorach jest częścią oryginalnego systemu koszowego Braas.


Kosze dachowe są niezwykle ważnym elementem wchodzącym w skład dachu. Zapewniają szczelność u zbiegu połaci i chronią rynny dzięki swej ryflowanej powierzchni powodując, że woda deszczowa płynie wolniej. Nowe kosze dachowe jednostronne 2m marki Braas są wygodnym i estetycznym rozwiązaniem. Wykonane ze specjalnie tłoczonych (ryflowanych) arkuszy, wchodzą w skład oryginalnego systemu koszowego Braas (kosz, uszczelnienia oraz klamerki do mocowania). Poprzeczne ryflowanie wzmacnia konstrukcję i zabezpiecza przed przelewaniem się spływającej wody. Nowe kosze zaprojektowane są z myślą o szybkim montażu - nie tylko posiadają mniejszą ilość połączeń w linii kosza, ale i łatwo się je "osiuje". Kosze cechuje duża wytrzymałość i elastyczność, a także duża odporność na długotrwałe obciążenia deszczem. Braas zadbał także o bezpieczeństwo w transporcie jak i magazynowaniu koszy, zabezpieczając każdą sztukę folią. Nowy kosz jest dostępny w czterech popularnych kolorach: czerwonym, ciemnoszarym, brązowym i antracytowym. Więcej informacji na stronie www.monier.pl .
Kosz dachowy jednostronny 2m Braaswymiary: 0,5m x 2m, grubość 0,58cm sposób pakowania: 10szt w wiązce cena za kosz: 57,97 PLN netto (70,72 PLN z VAT) cena za mb: 28,99 PLN netto (35,37 PLN z VAT) kolory: czerwony, ciemnoszary. brązowy i antracytowy

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Budujemy dom - grubość ocieplenia ścian budynku.

Autorem artykułu jest Rfm

Budujemy dom - grubość ocieplenia ścian budynku

Ocieplenie domu ma fundamentalne znaczenie dla energooszczędności. Według badań Europejskiej Agencji d/s Środowiska na ogrzewanie zużywany 69% energii wytwarzanej na potrzeby domu. Zatem właściwe ocieplenie domu to pierwszy krok do wprowadzania oszczędności energii.


Historia pokazuje, że budowane domy jednorodzinne z roku na rok stawia się z coraz grubszym ociepleniem. Kilka lat temu budowało się domy z ociepleniem (najczęściej wełna lub styropian) rzędu 10 cm - 15 cm lub ocieplenia w ogóle.

świadectwa energetyczne Poznań

Obecnie spotykamy mury o grubości ocieplenia nawet do 40 cm - 50 cm. Budowanie energooszczędne jest obecnie w modzie, ale jest to również przymus ekonomiczny związany z coraz droższą energią. W przyszłości trend ten będzie się nawet nasilał ponieważ małe są perspektywy obniżenia kosztów energii.

Ostatnio miałem możliwość wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym świadectwom energetycznym w Poznaniu. Na spotkaniu jeden z architektów opowiadał, że budując swój własny dom 8 lat temu zaprojektował ocieplenie 30cm. Wówczas koledzy po fachu "pukali" się w głowę i pytali po co takie grube ocieplenie. Teraz 30 cm to wręcz poniżej standardów. Obecnie, gdy mówi się coraz częściej o budowie domów, które w ogóle nie potrzebują systemu ogrzewania (odpowiednio ocieplone i wyposażone w rekuperator) 40 cm ocieplania to absolutne minimum.

Warto na koniec poinformować, że Parlament Europejski wprowadził ostatnio dyrektywę, która mówi o tym, że od 2020 roku każdy dom ma być budowany w systemie domów energooszczędnych. Domy niespełniające odpowiedniego standardu energooszczędnościowego nie otrzymają zgody na budowę.

Rafał Mytych
nr licencji zawodowej MI 1422/2009

sgm consulting
www.sgmconsulting.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Materiały budowlane, a zwrot części stawki VAT.

Autorem artykułu jest Robertka

Materiały budowlane, a zwrot części stawki VAT

Od wielu lat w Polsce działa coś takiego jak ulga budowlana. Została ona wprowadzona w 2004 roku w celu złagodzenia skutków, jakie wyniknęły po podwyżce oprocentowania podatku na zakup materiałów budowlanych z 7% do 22%.


Decyzja o zwiększeniu tej stawki była konsekwencją wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie podatek od towarów i usług jest z reguły wyższy. Zwrot, o który można było się ubiegać, obejmował różnice między starą, a nową stawką. Wielokrotnie Ministerstwo Infrastruktury sugerowało usunięcie możliwości uzyskiwania zwrotu części VAT na zakupione materiały budowlane. Proponowano, by pieniądze, które obecnie oddawane są podatnikom, przeznaczyć na rozwój budownictwa socjalnego. Póki co taki projekt ustawy nie przeszedł, zauważono bowiem, że taka decyzja wstrzymałaby wiele prowadzonych już inwestycji. Oznaczałaby bowiem faktyczny wzrost cen na materiały budowlane. Brak popytu na rynku budowlanym oznaczałby jednocześnie spadek zysków hurtowni, które zaopatrywały developerów w materiały budowlane. Tym sposobem jedna decyzja doprowadziłaby niemalże do załamania budownictwa w Polsce. Obecnie dużo się mówi o podniesieniu stawki VAT po raz kolejny, tym razem do 23%. Zmiany te dotykają też cen na materiały budowlane. Mimo tego wzrostu, podatnicy mają zagwarantowaną wysokość zwrotów taką samą jak przy wcześniejszej stawce.

Kto może się ubiegać o zwrot
O zwrot części podatku VAT, uiszczonego przy zakupie materiałów budowlanych, może się ubiegać osoba fizyczna, która, posiada na wyżej wspomniane zakupy faktury oraz dysponuje tytułem prawnym do budynku lub lokalu mieszkalnego. Może być to tytuł własności, umowa najmu czy dzierżawy. Jeżeli dana inwestycja wymaga pozwolenia na budowe, to również należy takie pozwolenie umieścić w dokumentacji.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Funkcje elewacji wentylowanych.

Autorem artykułu jest Elomelo

Funkcje elewacji wentylowanych

Dziś kształtem domu trudno jest już zaskoczyć, gdyż powstało ich tyle, że nie sposób policzyć. Wciąż jednak można mieć oryginalny dom, dzięki wyjątkowej elewacji wentylowanej, czyli zewnętrznej nawierzchni ściany budynku.


Warto jednak pamiętać, że zarówno wygląd elewacji, jak i wystrój wnętrza powinny do siebie pasować i współgrać, bo ładny dom to przemyślany dom. Ostateczny wygląd budynku to końcowy efekt długich miesięcy twórczego projektowania a następnie pracy fizycznej. Można więc, jeśli pozwalają na to fundusze, puścić wodzę fantazji i zaprojektować dom marzeń, który wzbudzi zazdrość u nie jednego gościa czy przechodnia. Nie można jednak zapominać o tym, że główna funkcja elewacji to ocieplanie budynku i przede wszystkim pod tym kątem należy ją wybierać. Warto także, przed podjęciem ostatecznej decyzji poradzić się specjalisty, co do doboru materiału elewacyjnego, gdyż nie do każdego budynku pasuje każdy rodzaj. Rynek budowlany oferuje gro różnych materiałów do elewacji wentylowanych. Od najprostszych, czyli tynk (mineralny, akrylowy, silikatowy lub silikonowy) i farba elewacyjna, wielką zaletą tej metody jest możliwość zmiany czy też odświeżenia zewnętrznego wyglądu budynku. Można bez większych kłopotów pomalować dom na nowy kolor lub tez odświeżyć stary kolor. Za uniwersalne materiały uważane są też szkło, płyta falista czy murowanie. Bardziej wyrafinowane materiały to np. cegła, kamień, drewno, konglomerat marmurowy czy też laminat HPL. Oryginalne i rzadko spotykane to natomiast m.in. płytki włókno-cementowe, blachy czy dachówki ceramiczne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Jesienna rewolucja w montażu systemów solarnych.

Autorem artykułu jest Monika B

Jesienna rewolucja w montażu systemów solarnych

W czasach nieustannego dążenia do polepszania warunków życiowych, zwiększonej świadomości na temat nowoczesnych i efektywnych źródeł energii oraz nowych sposobów dotowania przemysłu budowlanego, oszczędzanie energii stało się niezwykle ważnym i nośnym tematem na całym świecie.


Braas jako specjalista w zakresie dachów i akcesoriów dachowych wprowadził do swojej oferty rozwiązanie służące do przeprowadzenia przez dach rur dla systemów solarnych i przewodów elektrycznych dla systemów fotowoltaicznych lub anten. Do najpopularniejszych metod oszczędzania energii, a zatem także dbania o środowisko naturalne i zasoby paliw kopalnych należy stosowanie izolacji oraz uzyskiwanie energii odnawialnych do ogrzewania i elektryczności. Toteż w ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost rynku solarów cieplnych i systemów fotowoltaicznych. Przy zastosowaniach w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, systemy te przeważnie montowane są na dachu. W wyniku tego potrzebne było stworzenie rozwiązania łączącego te systemy z pokryciem dachu. Braas, jako ekspert w dziedzinie kompletnych systemów dachowych, wprowadził do swojej oferty takie profesjonalne rozwiązanie - pięcioelementowy zestaw, który jest uniwersalnym przejściem dachowym m.in. dla systemów solarnych. Składa się z łącznika przejściowego i kopuły z otworem (wykonane z PVC) oraz nasadki (wykonana z EPDM). Nasadka ta pozwala na przeprowadzenie rur i przewodów w szerokim zakresie średnic od 10 do 70mm. Kolejnym elementem jest kołnierz uszczelniający membranę dachową dla zakresu średnic 50 - 70mm, który można zamontować zarówno wewnątrz i na zewnątrz. Przejście dachowe dla systemów solarnych Braas, bazuje na dachówce uniwersalnej. Dzięki tej uniwersalności, możliwe jest zastosowanie przejścia dachowego praktycznie na każdym dachu skośnym, pokrytym dachówkami z oferty marek Braas i RuppCeramika, także karpiówką. Więcej informacji na www.braas.pl.
Uniwersalne przejście dachowe dla systemów solarnychW skład zestawu wchodzą: uniwersalna dachówka przelotowa z wyciętym otworem, łącznik przejściowy z PVC, nasadka z EPDM, instrukcja montażu i kołnierz uszczelniający membranę.Kolory: czerwony, brązowy i antracytowy.Cena zestawu: 369,99 PLN netto (451,39 PLN z VAT).Pakowanie: 1 szt. w kartonie - 18 szt. na palecie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Charakterstyka elewacji.

Autorem artykułu jest Proveve

Charakterystyka elewacji

Elewacje zewnętrzne są to powierzchnie ścian budynku, domu, apartamentowca, ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami i podkładami. Tyle definicja.


Elewacje zewnętrzne są to powierzchnie ścian budynku, domu, apartamentowca, ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami i podkładami. Tyle definicja...
W miastach i otaczających nas przestrzeniach można co rusz zaobserwować nowo powstające domy, osiedla, skupiska apartamentowców, centra handlowe, ośrodki biurowe, których elewacje są tak samo oryginalne, jak same bryły architektoniczne na których się odnajdują. Kolorowe bądź jednobarwne, dobrze wkomponowane w otoczenie, rozświetlające ulice, powodują, że prawie każda nowo oddana do użytku inwestycja, każde osiedle, czy też kompleks mieszkalny, biurowy, handlowy, wygląda ładnie, nowocześnie i cieszy oczy przechodniów, jest to niewątpliwa zaleta nowoczesnych, współczesnych elewacji z elastycznego piaskowca.
Tak jest obecnie, ale jeszcze kilkanaście lat temu inwestycje budowlane, niezależnie od przeznaczenia, posiadały elewacje w kolorystyce typu szaro-bure, nic nie wnoszące do wizerunku i estetyki budynku, a wręcz szpecąc je dodatkowo. Na całe szczęście czasy się zmieniły i trendy w budownictwie także. Nawet budynki dawno oddane do użytku, będące we władaniu wspólnot mieszkaniowych odnawiane są podług obecnych trendów, ich elewacje zatem stają się radosne, niejednokrotnie oddające charakter danego budynku. Cieszy niezmiernie, iż jesteśmy świadkami tych ogromnych zmian, bo co by nie mówić elewacje to wizytówka budynku.
Do powstania elewacji fachowcy, dzięki rozwojowi branży, mogą używać wielu materiałów, np. płytki elewacyjnej, podziwiać możemy również piękne elewacje z piaskowca, który jest wysokiej klasy materiałem budowlanym, sprawdzającym się w różnych warunkach atmosferycznych, a przy okazji pełni także funkcję izolacyjną. Wykorzystywane jest także drewno, które jest naturalnym produktem tworzącym elewacje niepowtarzalne, bardzo wyraziście oddające klimat, a odpowiednio konserwowane zachowujące swój urok poprzez długie lata.
Pamiętajmy zatem, piękna elewacja-piękny budynek

autor: www.valder.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

My się zimy nie boimy - z innowacyjnym systemem kabli.

Autorem artykułu jest Gutpr

My się zimy nie boimy - z innowacyjnym systemem kabli

Pękające rury, uszkodzona kanalizacja, brak dostępu do wody, a co za tym idzie - dodatkowe koszty nadwyrężające domowy budżet to efekty zamarzania wody w instalacjach podczas zimy. Najlepszym sposobem uniknięcia tego problemu jest zespół grzewczy ThermaLint firmy Thermaflex.


Wpływu zimy na stan instalacji wodnej nie należy lekceważyć, gdyż może on być katastrofalny w skutkach. Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę ze stanu ciekłego w stały. Inaczej rzecz ujmując - płyn zamienia się w kryształki lodu, zwiększa objętość i doprowadza do rozszczelnienia instalacji Uszkodzoną, przez zamarznięty czynnik, instalację należy już wówczas wymienić na nową - co wiąże się z dużym nakładem finansowym - a przecież można tego uniknąć. Najczęstszą przyczyną zamarzania wody w rurach, obok ujemnych temperatur, jest całkowity brak izolacji lub nieodpowiednie zabezpieczenie systemu wodno-kanalizacyjnego przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Istnieje wiele doraźnych metod walki ze skutkami wpływu ujemnych temperatur na system instalacji wodnych - dodatkowe izolowanie, ogrzewanie przy pomocy suszarki, opalarki czy wrzątku. Sposoby te nie dość, że uciążliwe i czasochłonne, są także mało skuteczne i nie zabezpieczają rur przed ponownym zamarznięciem. W takim przypadku, pozostaje jedynie cierpliwie czekać na nadejście wiosny i towarzyszącą jej odwilż. Czy istnieje zatem metoda, która skutecznie zabezpieczy instalację wodną przez mrozem? Firma Thermaflex wprowadziła na polski rynek innowacyjny zespół grzejny - ThermaLint™, który zabezpiecza rury przed ewentualnym zamarznięciem.

ThermaLint™ na mróz … i już

ThermaLint™ to w pełni zautomatyzowany system grzewczy przeznaczony do instalacji wodnych, których temperatura nie przekracza +600C, umiejscowionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. System został zaprojektowany dla instalacji o długości od 1 do 61 metrów. ThermaLint™ znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie rury są narażone na działanie mrozu - miedzy innymi w piwnicach, garażach czy domkach letniskowych. Co istotne, Thermalint™ z oferty Thermaflex wyposażony jest w mechaniczny termostat bimetaliczny sterujący pracą systemu. Spadek temperatury do 3 ˚C automatycznie uruchamia system, co sprawia, że kabel owijający rurę zaczyna ogrzewać oziębioną instalację. Osiągnięcie temperatury 7 ˚C powoduje wyłączenie systemu. Dzięki pełnej automatyzacji rozwiązanie firmy Thermaflex przypadnie do gustu także tym, którzy często wyjeżdżają z domu. ThermaLint™ gwarantuje bowiem, że po powrocie nie natkną się oni na niemiłą niespodziankę w postaci zamarzniętej instalacji wodnej.

ThermaLint™ firmy Thermaflex - mobilny system zabezpieczający rury przed mrozem


ThermaLint™ firmy Thermaflex przeznaczony jest do samodzielnego montażu, nie wymagając przy tym skomplikowanej procedury instalacyjnej. Wystarczy przytwierdzić termostat w najzimniejszym miejscu przewodu, a kabel grzejny przymocować wzdłuż instalacji lub owinąć spiralnie wokół rury. Zespół grzewczy Thermalint™ korzysta ze standardowego źródła prądu - 220 V, a w trakcie pracy pobiera jedynie 16W/m energii elektrycznej. Bardzo istotną zaletą systemu grzewczego firmy Thermaflex jest również fakt, że jest to zestaw mobilny, który w zależności od zapotrzebowania można zamontować w dowolnym miejscu. Warto tutaj również zaznaczyć, że firma Thermaflex udziela 5 lat gwarancji wszystkie typy i długości kabli. ThermaLint™ to zautomatyzowany system grzewczy, który nie tylko umożliwia stały dostęp do bieżącej wody i przeciwdziała jej zamarznięciu w rurach, ale przede wszystkim zabezpiecza przed stratami związanymi z awarią instalacji wodnej. Mówiąc krótko -zespół grzejny firmy Thermaflex skutecznie ochroni nasze rury przed skutkami mroźnych zimowych dni i nocy.

Koszt jaki musimy ponieść za system grzejny Thermalint zależy od długości zakupionego kabla
i wynosi 294,42 zł brutto/1m natomiast za 61 m zapłacimy 1612,51 zł brutto
Thermaflex Izolacji
Spółka z o.o., ul. Przemysłowa 6, 58-130 Żarów

www.thermaflex.com.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Zrób to sam - prosty montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Autorem artykułu jest Gutpr

Zrób to sam - prosty montaż płyt gipsowo-kartonowych

Samodzielny montaż płyt gipsowo-kartonowych to nie lada wyzwanie. Wymaga on bowiem bardzo dużo wysiłku, a także jest uciążliwy i pracochłonny. Jak zatem ułatwić sobie to zadanie i wykonać je szybko i sprawnie? Wystarczy dobrać odpowiednie narzędzia!


Na początek - konstrukcja i cięcie
Pierwszym krokiem przy stawianiu ściany z płyt gipsowo-kartonowych jest zamontowanie profili aluminiowych, które posłużą za ruszt całej konstrukcji. Jako, że łączenie profili w jedną całość może sprawić problemy, warto zapatrzyć się w specjalne szczypce. "Do szybkiego i trwałego łączenia profili aluminiowych Wolfcraft proponuje specjalne szczypce w wersji jednoręcznej. Z ich pomocą w prosty i szybki sposób można połączyć zarówno profile w kształcie C, jak i U o maksymalnej grubości 2 x 0,6 mm. Co istotne - dzięki zastosowaniu odpowiedniego przełożenia na rękojeści, zminimalizowana została siła potrzebna do łączenia profili", wyjaśnia Beata Haligowska, Product Manager firmy Lange Łukaszuk s.j. Kiedy mamy już zamontowane profile, możemy przystąpić do cięcia płyt. Zwykle używa się do tego ostrego noża, następnie zaś płyta przełamywana jest według wykonanej linii cięcia i od spodniej strony odcinana nożem. "Docinanie i dopasowywanie mniejszych fragmentów płyt pod odpowiednim kątem może sprawiać duże trudności, dlatego też Wolfcraft proponuje użyć do tego celu specjalnego liniału z kątownikiem i poziomicą. Pozwala on wykonać długie, precyzyjne cięcie (o długości 920 mm) oraz bez wysiłku odwzorować żądany kąt na płycie gipsowo-kartonowej", mówi Beata Haligowska z firmy Lange Łukaszuk s.j. Na koniec pozostaje jeszcze wyrównanie brzegów odciętej płyty. Tu przyjdzie z pomocą dostępny w ofercie firmy Lange Łukaszuk s. j. strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem marki Wolfcraft. Pozycjonowanie i montowanie płyt Bardzo często zdarza się, że w prace remontowe w domu zaangażowana jest tylko jedna osoba. Wówczas ma ona problemy z samodzielnym podniesieniem i prawidłowym umiejscowieniem płyty. W ofercie Lange Łukaszuk s. j. dostępne są dwa narzędzia marki Wolfcraft, które mogą być w takim przypadku niezastąpione. "Pierwsze to podnośnik płyt z hakiem podciągającym. To solidnie wykonane stalowe narzędzie umożliwia lekkie uniesienie postawionej do pionu płyty za pomocą naciśnięcia nogą - na zasadzie przeciwwagi. Jest to niezbędne, aby zachować właściwy odstęp od podłogi przy montażu płyt do konstrukcji ściany. Inne urządzenie ułatwiające pracę z płytą to podpórka sufitowa, która w przypadku samodzielnego montażu płyt na suficie pozwala na podparcie płyty i swobodną pracę przy jej montażu. Mechanizm zaciskowy ułatwia podnoszenie i opuszczanie podpórki na wysokość od 1,6 do 2,9 m", mówiBeata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk s.j. Dalszy montaż płyt gips kartonowych na ścianach i suficie ułatwi praktyczny zestaw klamer i krzyżaków marki Wolfcraft. Klamry łączą płytę z konstrukcją, zaś praktyczne krzyżaki ułatwiają mocowanie płyty do konstrukcji stropu. Warto zaznaczyć, że po zamocowaniu płyty na stałe, klamry oraz krzyżaki można usunąć i wykorzystać w innym miejscu. Przykręcanie płyt
W celu przytwierdzenia płyty gipsowo-kartonowej do konstrukcji metalowej lub drewnianej stosuje się specjalne wkręty i bity. Najpopularniejszym bitem do wkręcania wkrętów w płyty jest bit PH2. Beata Haligowska, Product Manager firmy Lange Łukaszuk s.j radzi: "Samodzielnie montując gips-kartony warto wiedzieć, że - aby po nałożeniu gipsu nie powstały nierówności - wkręty powinny być lekko zagłębione w płycie.Trzeba również pamiętać, że nie należy wkręcać ich zbyt głęboko, gdyż mogą one przerwać papier lub przełamać płytę. W prawidłowym wkręceniu wkrętów pomocne będą dostępne w ofercie Lange Łukaszuk s. j. bity z ogranicznikiem głębokości marki Wolfcraft oraz magnetyczny uchwyt bitów z ogranicznikiem głębokości wiercenia i praktycznym wycięciem dla lepszej widoczności bitu i śruby". Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy uważać, aby nie powstały fugi krzyżowe. Aby uniknąć powstawania rys i pęknięć na styku płyt, płyty te montować należy do konstrukcji ściany lub stropu z przesunięciem minimum 30 cm.
Szlifowanie wreszcie bezpyłowe Kiedy już przytniemy i przykręcimy płyty gipsowo-kartonowe, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Połączenia płyt powinny zostać wzmocnione taśmą i wypełnione gipsem szpachlowym, a następnie należy je wyszlifować. Ten ostatni proces pozwala usunąć nadmiar masy i otrzymać idealnie równą powierzchnię. "Szlifowanie to niestety etap bardzo pracochłonny, nieprzyjemny i uciążliwy - szczególnie z powodu ogromnego zapylenia. Dlatego też Lange Łukaszuk proponuje rozwiązanie marki Wolfcraft, które zminimalizuje zapylenie i pomoże szybciej uzyskać zadowalający końcowy efekt. Jest to zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zawiera ergonomiczny przyrząd do szlifowania ręcznego z dwukomponentowym uchwytem ze specjalną miękką strefą, a także nakładkę odsysacza pyłu, siatkę szlifującą i wąż odsysający. Za pomocą zestawu możliwe jest szlifowanie jednoręczne lub oburęczne bez wdychania pyłu. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu przedłużacza teleskopowego zyskujemy również możliwość wygodnego szlifowania sufitu bez użycia drabiny. Istnieje także możliwość podłączenia zestawu do dowolnego odkurzacza przemysłowego", mówi Beata Haligowska z firmy Lange Łukaszuk. Instalowanie puszek elektrycznych Jednym z ostatnich, ale nie najmniej istotnym etapem prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne. "Pomocnym narzędziem będzie tutaj szablon do wycinania lokalizacji puszek z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszki. Zintegrowana podziałka ułatwia pomiar odległości do drzwi i ram okiennych, dlatego też bez problemy zamontujemy puszkę w najdogodniejszym miejscu", mówi Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk. Płyty gipsowo-kartonowe to prosty i tani sposób na zmianę wyglądu naszego domu czy mieszkania. Teraz, dzięki systemowi do płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft, nie musimy już liczyć na pomoc profesjonalistów - możemy zamontować je samodzielnie, w sposób szybki i bezproblemowy. Szczypce w wersji jednoręcznejCena brutto: 149,40 zł Liniał z kątownikiem i poziomicąCena brutto: 128,31 zł Strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiemCena brutto: 65,05 zł Podnośnik płyt z hakiem podciągającymCena brutto: 25,07 zł Podpórka sufitowaCena brutto: 60,22 zł Zestaw klamer i krzyżakówCena brutto: 60,54 zł Bity z ogranicznikiem głębokościCena brutto: 9,55 zł za 2 szt Magnetyczny uchwyt bitów z ogranicznikiem głębokości wiercenia i praktycznym wycięciemCena brutto: 25,39 zł Zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowychCena brutto: 129,88 zł Przedłużacz teleskopowyCena brutto: 29,38 zł Szablon do wycinania lokalizacji puszek z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszkiCena brutto: 11,54 zł Producent: WolfcraftDystrybutor: Lange Łukaszuk www.langelukaszuk.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

360 stopni swobody -Aplikator 360 firmy Den Braven.

Autorem artykułu jest Flypr

360 stopni swobody - Aplikator 360 firmy Den Braven

Idealnie położona fuga czy uszczelnienie to nie tylko kwestia estetyki, ale też brak problemów z przeciekającą wodą czy brudem, zbierającym się pomiędzy kafelkami. Nakładka Aplikator 360 firmy Den Braven pozwoli nam położyć masę nawet w miejscach, gdzie dotarcie zwykłym kartuszem było do tej pory niemożliwe.


Kartusze są jednym z najbardziej popularnych pojemników do przechowywania oraz nakładania różnego rodzaju mas budowlanych, takich jak kleje, silikony, fugi czy uszczelniacze. Łatwość użycia oraz wygoda jaką dają podczas aplikacji masy sprawiają, że są one wielkim ułatwieniem podczas prac budowlano-remontowych. Niestety ze względu na wymiary oraz konstrukcję, dotarcie do niektórych miejsc może być nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Firma Den Braven, wprowadzając na rynek nakładkę Aplikator 360, oferuje nam narzędzie, dzięki któremu nawet te miejsca przestaną być problemem.
Den Braven Aplikator 360 jest końcówką do kartuszy wyposażoną w specjalny przegub, dający możliwość ustawienia dowolnego kąta podczas aplikacji masy. Zastępuje ona standardową, prostą nakładkę w jaką wyposażone są tego rodzaju pojemniki. Dzięki przegubowi, Aplikator 360 daje możliwość regulacji ustawienia w zakresie od 0 do 90 stopni, znacznie ułatwiając tym samym dotarcie w miejsca niedostępne w przypadku standardowej końcówki. Wystarczy jedynie przekręcić aplikator, by uzyskać kąt odpowiedni do aktualnie prowadzonych prac. Co więcej, Den Braven Aplikator 360 pasuje do każdego rodzaju kartuszy, dlatego nie będziemy mieli problemów z kompatybilnością końcówki. Fakt ten, w połączeniu z wyjątkową łatwością użycia sprawia, że szybko i bezproblemowo zamontujemy końcówkę na kartusz, a niedostępne do tej pory szczeliny i zakamarki w naszym domu przestaną być utrapieniem podczas prac remontowo-budowlanych.
Nakładka Aplikator 360 firmy Den Braven, cena hurtowa brutto - 3,43 pln
www.denbraven.pl
Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS - polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Porotherm czy Max.

Autorem artykułu jest Tomo0501

Porotherm czy Max

Każdy, kto się buduje zastanawia się, jaki materiał wybrać na ściany konstrukcyjne zewnetrzne. W Polsce bardzo popularne są pustaki ceramiczne porotherm i max.


Pustaki Porotherm o grubościach od 50 do 38 cm to podstawowa oferta pustaków przeznaczonych do budowy ścian jednowarstwowych, które nie wymagają już dodatkowego ocieplania. W grupie tej są pustaki Porotherm 44 Si, 38 Si, 50 P+W, 44 P+W i 38 P,+W, które muruje się na termoizolacyjną zaprawę murarską Porotherm TM oraz Porotherm 44 i 38 Profi - specjalnie szlifowane, łączone w murze zaprawą do cienkich spoin. Współczynnik przenikania takiego pustaka jest wystarczająco niski, dlatego nie trzeba dodatkowego ocieplenia. Ale są dwie wady. Mamy dość grubą ścianę i kosz jednego metra kwadratowego takiej ściany wynosi w granicach od 100zł do nawet 160zł. Dlatego używa się przedewszystkim porothermu o grubości 25cm i ociepla się go styropianem. Pustak max to jedne z największych pustaków. Są kompatybilne z cegłami modularnymi. Drążenia stanowią 42% powierzchni podstawy i są ułożone równolegle do szerokości pustaków. Podstawowe wymiary to Max 188: 288/188/188 i Max 220: 288/188/220. Pustaka ceramicznego max musimy ocieplić. Wybierając pomiędzy Porotherm czy Max musimy przede wszystkim sprawdzić właściwości tych pustaków, czyli sprawdzić klasę wytrzymałości, ( czym większą tym lepiej), współczynnik przenikania ciepła (najważniejszy współczynnik, czym mniejszy tym lepiej). Porotherm 25 ma U od 0,90 do 1,05 W/m2K natomiast Max ma U od 0,72 do 2,26 W/m2K. I oczywiście cena w tym dziale wygrywa Max , gdzie dobierając podobne parametry jest zawsze tańszy od porothermu.

http://mojdom-novinki.blogspot.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Instalacja estetycznie zaizolowana.

Autorem artykułu jest Gutpr

Instalacja estetycznie zaizolowana

Firma Thermaflex - lider na rynku izolacji technicznych - wprowadziła na polski rynek gotowe kształtki ThermaEco FRZTM w postaci kolan i trójników. Nie tylko usprawniają one montaż oraz zapewniają estetyczne wykończenie izolowanej instalacji, ale również nie dopuszczają do powstania mostków termicznych, zapewniając tym samym szczelność całej izolacji.


Odpowiednio przeprowadzony montaż izolacji to podstawa prawidłowo funkcjonującego systemu instalacyjnego. O ile zabezpieczenie prostej i ciągłej instalacji jest czynnością stosunkowo prostą, o tyle sprawa komplikuje się, gdy trzeba zamieścić ochronną otulinę na systemie pełnym łuków oraz rozgałęzień. Dla doświadczonego instalatora izolowanie tych miejsc nie będzie stanowiło trudności, ale czas w jakim instalacja w tych miejscach zostanie zaizolowana stanowczo się wydłuży. Nowe rozwiązanie firmy Thermaflex to gwarancja sprawnych prac montażowych oraz szczelności całej izolacji. ThermaEco FRZTM firmy Thermaflex- izolacyjne kolanka oraz trójniki ThermaEco FRZTM to najwyższej jakości gotowe kształtki izolacyjne dostępne w postaci kolan i trójników. Formy Thermaflex znajdują zastosowanie w instalacjach grzewczych, sanitarnych, chłodniczych, wentylacyjnych, a także klimatyzacyjnych. Kolana i trójniki ThermaEco FRZTM na bazie PE to jedyny na polskim rynku produkt umożliwiający szybki, a także profesjonalny montaż otuliny na łukach i rozgałęzieniach rurowych oraz w miejscach trudnych do zaizolowania. Dzięki otulinie ThermaEco FRZTM z oferty firmy Thermaflex prace montażowe przebiegną szybko i sprawnie. Zastosowanie kształtek pozwala zredukować ilość mostków termicznych w powłoce izolacyjnej, w konsekwencji zaś minimalizując koszty eksploatacji całego systemu. Ponadto użycie kształtek Thermaflex umożliwia zredukowanie czasu prac związanych z izolacją całego rurociągu. Formy izolacyjne, dostępne w ofercie Thermaflex, to pewność estetycznie i skutecznie zaizolowanej instalacji. ThermaEco FRZ TM - kształtna otulina O wysokich funkcjach izolacyjnych otuliny dostępnej w ofercie firmy Thermaflex świadczy niski współczynnik przewodności lambda (λ) - dla kształtek ThermaEco FRZTM wynosi on zaledwie 0,035 W/mk przy 10oC. Formy izolacyjne Thermaflex wykonane są bowiem z elastycznej pianki polietylenowej, posiadającej strukturę zamknięto-komórkową. Zastosowanie kształtek PE pomaga nie tylko zredukować straty energii, ale także przedłuża żywotność instalacji oraz zmniejsza stopień jej awaryjności. Użycie kolan i trójników ThermaEco FRZTM daje pewność dobrze oraz estetycznie zabezpieczonej instalacji. Co istotne, kształtki Thermaflex dostępne są w różnych rozmiarach, przez co z powodzeniem można je zamontować na wszelakich rurociągach. Dodatkowo, kształtki PE Thermaflex sklasyfikowane zostały w klasie B1 polskiej klasyfikacji ogniowej. Inaczej rzecz ujmując: kształtki ThermaEco FRZTM należą do izolacji, które nie rozprzestrzeniają ognia.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

OSzczędzanie energii.

Oszczędzanie energii

Obecnie jednym z najmodniejszych trendów dotyczących naszego codziennego życia jest ekologia. Liczne organizacje przekonują obywateli, że warto oszczędzać energię i surowce naturalne, a egzystencja w zgodzie z naturą przynosi same korzyści. Dzieci od najmłodszych lat uczone są szacunku dla środowiska, dzięki czemu przyszłe pokolenia najprawdopodobniej będą znacznie mądrzej gospodarowały zasobami naszej planety.

Dbanie o naturę ma jednak wymiar nie tylko moralny czy filozoficzny. To także jak najbardziej wymierne korzyści. Umiejętne gospodarowanie surowcami sprawi, że wystarczy ich na dłużej, co z kolei pozwoli uniknąć drastycznych podwyżek cen.

Ekologia to nie tylko wielkie, medialne akcje, dbanie o środowisko zaczyna się już na etapie drobnych, codziennych czynności. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak mocno nadwyręża swój domowy budżet niepotrzebnymi kosztami. Wysokie rachunki za wodę czy energię można zredukować, wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

Bieżącą wodę w naszych domach traktujemy jako coś oczywistego, tymczasem, wbrew pozorom, woda jest jedną z najcenniejszych substancji, której wcale nie mamy w nadmiarze. Nie warto jej więcej marnotrawić. Najczęściej ten grzech popełniamy myjąc zęby, kiedy woda zupełnie niepotrzebnie leje się z kranu. Również biorąc prysznic starajmy się używać dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy do umycia. Podobnie podczas przygotowywania kawy czy herbaty – nie nalewajmy do czajnika więcej, niż faktycznie potrzebujemy, a przy okazji zaoszczędzimy również prąd czy gaz.

Energia jest kolejnym punktem na liście domowych wydatków, które możemy zminimalizować. Zapomnijmy o jednorazowych bateriach, dużo bardziej opłacalne jest korzystanie z akumulatorów. Wyróbmy w sobie nawyk wyłączania wszystkich urządzeń, z których w danej chwili nie korzystamy. Nie pozwólmy by grzejniki niepotrzebnie pracowały, wszak każde pomieszczenie w domu jest użytkowane inaczej i nie ma konieczności by w każdym z nich utrzymywać wysoką temperaturę przez całą dobę.

Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Domy pasywne.

Domy pasywne

Każdy, kto zdecydował się na spełnienie marzeń o własnym domu wie, jak poważne to przedsięwzięcie. Sen z powiek może spędzić nie tylko wizja niekończących się wizyt w bankach i urzędach, ale także świadomość, że taki dom trzeba będzie później utrzymywać.

Najczęściej staramy się postawić swój dom jak najniższym kosztem, by nie mieć na głowie gigantycznego kredytu. A może jednak rozsądniej byłoby właśnie na początku zainwestować więcej, by w następnych latach wydawać znacznie mniej na eksploatację własnego lokum? W Europie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne i nisko-energetyczne. Wprawdzie koszt budowy takiego domu może zmrozić każdego, ale rekompensatą za ten wydatek będą niskie rachunki płacone przez jego lokatorów.

Domy pasywne, popularne szczególnie w Niemczech i Austrii, to idealne połączenie ekologii i komfortu. Ich największą zaletą jest brak systemu ogrzewania i klimatyzacji. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest bardzo skuteczna izolacja. Ściany i okna muszą spełniać określone parametry przewodzenia ciepła; jeśli będą one zachowane, dom będzie w stanie ogrzać i ochłodzić się sam, w sposób bierny. Dodatkowym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii słonecznej, a więc zamontowanie kolektorów i baterii słonecznych.

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do domu pasywnego, możemy skusić się na projekt domu energooszczędnego. Zasady jego budowania nie są aż tak rygorystyczne, ale musimy zainwestować w wysokiej jakości okna, porządną izolację i wymienniki ciepła z wentylacji. Dzięki tym zabiegom koszty utrzymania mogą być nawet czterokrotnie niższe niż w przypadku domu budowanego metodą tradycyjną.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na żadną z powyższych opcji, przy wyborze konkretnego projektu zwróćmy uwagę na kilka praktycznych szczegółów. Koszty budowy, jak i późniejszego utrzymania, zależą chociażby od bryły domu; im bardziej zwarta, tym lepiej. Oszklone tarasy i duże okna powinny być na południowej stronie budynku. Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że nie na wszystkim warto oszczędzać; dom wykonany z lepszej jakości materiałów będzie nam służył dłużej i wydajniej.

Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Jak przygotować ściany do malowania ?

Jak przygotować ściany do malowania?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki musimy wykonać przed malowaniem ścian to jej odpowiednie przygotowanie, ponieważ od tego zależy ostateczny wygląd ściany, jaką własnoręcznie pomalujemy. Ściana oraz sufit przed malowaniem muszą zostać starannie wyczyszczone z kurzu i innych pyłków, które na nich osiadły. Możemy do tego wykorzystać pędzel oraz wodę z odrobiną płynu do naczyń. Jeśli natomiast poprzednio na ścianie znajdowała się tradycyjna tapeta będziemy mieli problem z usunięciem pozostałości kleju. Dlatego warto Wszystko zeskrobać lub zaszpachlować.

Ta czynność na pewno pomoże nam w usunięciu pozostałości kleju. Jeśli natomiast ściana posiada nierówności po czyszczeniu lub usuwaniu resztek kleju warto wykorzystać gładź tynkową, która skutecznie zamaskuje wszelkie braki i niedociągnięcia, jakie posiadała ściana, która później zostanie pomalowana. Równie dobrze do renowacji zniszczonych ścian możemy wykorzystać gips, który zmieszany będzie z piaskiem, co umożliwi utworzenie jednolitej struktury gipsu, który zostanie nałożony na zniszczoną ścianę lub sufit. Gdyby ściana posiadała jakiekolwiek pęknięcia lub rysy, sam gips nie wystarczy nam, aby je zakryć.

Do zarysowań, które powstały na ścianie można użyć odpowiedniej masy akrylowej, którą zakupimy w każdym sklepie budowlanym. Nie zapominajmy o dokładnym zmyciu ścian przed malowaniem oraz gruntowaniu, jeśli malowana ściana jest stosunkowo świeża. Warto także usunąć poprzednią warstwę farby, zazwyczaj usuniemy ją za pomocą ciepłej wody, do której dodamy odpowiedniego detergentu. Natomiast farby, które nie zejdą należy zeskrobać. Na samym końcu dodam, że powyższy artykuł przyda się osobom, które chcą samodzielnie malować ściany w swoich pomieszczeniach.

Techniki malowania

Przed ujawnieniem techniki malowania napiszę najpierw jak odpowiednio przygotować do tego farbę, tak, aby była odpowiednia do malowania ścian. Po otwarciu pojemnika z farbą należy ją wymieszać tak, aby nie miała grudek i posiadała jednolitą konsystencję. Nie należy dolewać do farb kredy lub kleju!. W przypadku, gdy nasza farba, którą zakupiliśmy okazała się starą i za gęstą możemy dodać odrobinę rozpuszczalnika, ale tylko i wyłącznie takiego, który zaleca klientowi producent. Gdybyśmy zakupili rozpuszczalnik innej marki może on spowodować, że farba zważy się i nie będzie nadawać się do malowania. Przed rozpoczęciem malowania warto przelać odpowiednią ilość farby do mniejszego pojemnika, z którego łatwiej będzie nam się korzystać podczas malowania ścian w pomieszczeniu.

Techniki malowania są bardzo przydatne w życiu człowieka, dlatego teraz opiszę je po kolei. Malowanie ścian należy zacząć od okna, a dokładniej jego krawędzi, malując małym pędzlem lub wałkiem. Następnie przesuwamy się w dowolnym kierunku od okna malując szerokie pasy ściany, tam gdzie jest ona najświeższa. Dzięki temu będziemy później mogli zauważyć różnice w kolorach i będziemy mogli pomalować ścianę ponownie, tak, aby nie odróżniała się od innych. Należy pamiętać o tym, że jeśli będziemy nakładać nową warstwę farby należy ją nakładać tuż obok poprzedniej tak, aby nie powstały niepotrzebne zacieki lub inne niedociągnięcia.

Ważne jest to, aby wszystkie ściany pomalować tego samego dnia, a nie dokańczać następnego dnia, co może spowodować różnice w kolorze pomiędzy jedną, a drugą ścianą. Teraz zapewne zastanawiają się Państwo jak malować ściany tak, aby nie powstały zacieki. Otóż ta technika jest bardzo prosta, ponieważ nakładamy farbę krzyżującymi się ruchami zaczynając od góry, a kończąc na dole ściany używając do tego pędzla bądź wałka o większym rozmiarze.

Autor: Jola Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Jak pozbyć się dymu z papierosa.

Jak pozbyć się dymu z papierosa

Dym papierosowy, to jeden z największych problemów nałogowych palaczy. Każdy, kto próbował wie, jak trudno pozbyć się tego ciężkiego i duszącego zapachu.

Z problemem borykają się nie tylko osoby palące, ale również Ci, którzy goszczą w swoich domach nałogowych palaczy. Jeśli nie mamy wyznaczonego oddzielnego pomieszczenia do palenia, unoszący się zapach dymu, może stać się naszą zmorą. Aby zneutralizować przykry zapach papierosów, możemy przede wszystkim zapobiegać jego powstawaniu. I nie chodzi tu bynajmniej o nie wpuszczanie do domu palących gości.

Wystarczy przed ich przybyciem, dobrze się przygotować. Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym będziemy wraz z gośćmi przebywać, zawczasu ustawmy świeczniki. Nic tak nie neutralizuje papierosowego dymu, jak właśnie płonące świeczki. A przy tym stworzymy kameralna atmosferę spotkania. Dla wielbicieli kadzidełek, producenci przygotowali specjalne kadziła, a także odświeżacze powietrza, takie jak: Ambi pur elektric antytabak i nieco tańszy Sprey antitabak.

Domowym sposobem jest również rozwieszenie mokrej gąbki w pomieszczeniu, gdzie będą przebywać palacze. Jeśli posiadamy w domu proszek do pieczenia, wsypmy jego niedużą ilość do popielniczki. W tej sposób zneutralizujemy przykry zapach wydobywający się z naszej popielniczki. Fachowcy, do walki z dymem papierosowym zalecają również specjalne oczyszczacze powietrza z wbudowanym filtrem węglowym. Takie urządzenie nie tylko skutecznie pochłonie przykry zapach, ale również pochłonie kurz i roztocza. Takie urządzenie może być przydatne zwłaszcza w mieszkaniu alergika.

Autor: Ika Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Pielęgnacja drzewka Bonsai.

Pielęgnacja drzewka Bonsai

Coraz częściej chętniej w kwiaciarniach sięgamy po drzewko Bonsai. To miniaturowe drzewko stanowi doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia. Aby jednak zdrowo i pięknie rosło, należy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, kiedy już przyniesiemy nasze drzewko do domu, koniecznie przesadźmy je, zmieniając mu ziemię. W sklepach ogrodniczych dostępna jest specjalna ziemia dla drzewek Bonsai. Kiedy nasze drzewko ma już nową ziemię, możemy je ustawić w odpowiednim miejscu. Wiedzieć jednak trzeba, że nie każde miejsce jest odpowiednie dla tej rośliny.

Przede wszystkim powinniśmy unikać miejsc bezpośrednio na słońcu i zbyt zacienionych. Powinniśmy też zadbać o odpowiednią dla tej rośliny temperaturę. Optymalną temperaturą dla drzewek jest temperatura od 15-30˚ C.

Bardzo ważne w pielęgnacji drzewka jest odpowiednie nawilżanie gleby. Drzewko Bonsai powinno być codziennie podlewane lub spryskiwane. Ważne jest, by podłoże zawsze było wilgotne. Wystarczy, że raz czy dwa zapomnimy o tym, a nasze drzewko może uschnąć.

Opiekując się drzewkiem, pamiętać powinniśmy też o regularnym jej nawożeniu, średnio co dwa tygodnie. W okresie wiosennym należy nawozić je częściej, zaś rośliny liściaste, aż do momentu, kiedy liście zaczną im żółknąć. Bardzo ważną sprawą przy hodowli drzewka, jest dobór odpowiedniej dla niego doniczki. Idealna doniczka nie powinna być ani za mała, czy też za duża.

W przeciwnym wypadku drzewko nie osiągnie zamierzonej wysokości i kształtów. Pielęgnacja drzewka, to też przycinanie i drutowanie go. Dzięki tym zabiegom pielęgnacyjnym jesteśmy w stanie nadać naszej roślinie wymarzony kształt i wielkość.

Autor: Ika Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Dobra rada i domowe sposoby.

Dobra rada i domowe sposoby

Przysłowie mówi, że dobra rada jest nieraz droższa od złota. W dobie supermarketów , wszędzie dopadających nas reklam i wszelkiej maści pism kobiecych, zapominamy o babcinych sposobach na tłuste plamy i piękniejszą cerę. Czy któraś z nas zna taki odplamiacz, który usunie plamy z krwi?

Wystarczy jednak użyć lodowatej wody i plama znika jak ręką odjął. Ileż to środków do odkamieniania zalega na półkach sklepowych. Babciny sposób wskazuje zwykły kuchenny ocet jako naszą tajną broń w walce z wszechobecnym brudem w łazience. Spróbujmy wyczyścić żelazko środkiem kupionym w sklepie.

Nie znane są przypadki doczyszczenia w całości powierzchni grzewczej. A wystarczy zwykłą sól wysypać na gazecie. Kilka ruchów powierzchnią żelazka i możemy wracać do prasowania najdroższego jedwabiu.

Kto z nas nie lubi świeżego twarożku na śniadanie?

Kupujemy te z odrobiną chrzanu, szczypiorku , cebulki i jemy z bułeczką. I wydaje się nam ,że jest to najzdrowsze śniadanie, jakie można wymyślić. A wystarczy dodać do szklanki ciepłego mleka kilka łyżeczek jogurt naturalnego, wlać to na sitko i ostudzić pod bieżącą wodą.

Efekt smakowy gwarantowany i w dodatku wiesz , co jesz. I jesz tanio.

Maseczka do twarzy to koszt od kilkunastu złotych w górę za tubkę. Drożdże kosztują grosze. Zmieszane z mlekiem i nałożone na twarz świetnie oczyszczają cerę. Zwykłe białko jajka nie jest gorszą maseczką od tych renomowanych.

Gdy dopadnie nas przeziębienie, sięgamy po ogólnie dostępne leki , które można kupić nawet na stacjach benzynowych. Nasze babcie moczyły stopy w gorącej wodzie , piły syrop z cebuli, jadły ząbek czosnku i budziły się rano zdrowe. Całość kuracji kosztuje grosze.

Sposoby babuni są inspiracją dla producentów odplamiaczy odplamiających ponoć wszystko , past do butów 5 w 1 i super worków do zamrażania żywności z nadrukowanym miejscem na nasze notatki. Czerpiąc z doświadczenia wielu pokoleń , przy użyciu pieniędzy nałożonych na masową produkcję i wydatkowanych na reklamę , sztaby ludzi stwarzają zalegacze sklepowych półek , które tak naprawdę nie są nam potrzebne i wyciągają z naszego portfela masę pieniędzy.

Istnieją tysiące domowych sposobów na poradzenie sobie z zamarzniętym zamkiem samochodowym , wyczyszczeniem stalowego garnka i usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Są znacznie tańsze niż kupno drogiego środka w supermarkecie. Należy jednak posiadać wiedzę. A ta kosztuje…

Autor: O.Joanna Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Kilka sposobów dobierania kolorów.

Kilka sposobów dobierania kolorów.

Wszystkie kobiety przywiązują uwagę do stroju. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni fason do rodzaju naszej figury. Należy też pamiętać o tym, żeby ubrać stosowny strój do okazji. By wyglądać w każdej sytuacji idealnie, należy poznać kilka zasad, dotyczących doboru kolorystyki odzieży do typu urody.

Często zakładamy ubrania w kolorze zgodnym z naszym nastrojem. Czerwony ubieramy, gdy czujemy w sobie mnóstwo energii, zielony by się wyciszyć, błękitny i różowy na romantyczne randki. Panuje powszechne przekonanie, że ogniste kolory pasują do szatynek i brunetek, a pastele do blondynek. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni odcień barwy, by wyglądać znakomicie.

Blondynki i szatynki o jaśniejszych włosach i o lekko opalonej cerze mogą nosić żółcie przełamane oranżem, ciepłe fiolety, pastelowe odcienie koralu i moreli. Panie o popielatym odcieniu włosów i jasnej karnacji dobrze wyglądają w malinowych, cytrynowych i liliowych kolorach, przełamanych bielą lub szarością.

Szatynki i brunetki o bardzo jasnym odcieniu skóry powinny nosić ubrania w bardzo zdecydowanych kolorach. Fantastycznie będą wyglądały we wszelkich odcieniach fioletu, zdecydowanych czerwieniach i słonecznych żółciach.

Wszystkie panie mające zdecydowany ognisty odcień włosów, począwszy od rudych, na złocistych blondynkach skończywszy i ciepłej karnacji będą dobrze wyglądały w odcieniach głębokiej czerwieni ,pomarańczy i miedzi.

Należy również pamiętać o odpowiednim doborze makijażu, nie tylko do typu urody, ale również do koloru naszej kreacji.

Główną zasadą, którą powinnyśmy się kierować przy doborze odcieni naszych ubrań, jest to, abyśmy się w nich dobrze czuły. Jeśli już wiemy, w jakich kolorach jest nam najbardziej do twarzy, wówczas możemy pobawić się kolorystyką i dobrać odważne dodatki.

Autor: O.Joanna Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Kuchenka gazowa , czy elektryczna ?

Kuchenka gazowa ,czy elektryczna?

Nadchodzi czas wymiany starej kuchenki gazowej. Udajesz się do sklepu i zaczynasz się zastanawiać, jaką wybrać. Producenci w swojej ofercie mają kuchenki gazowe, elektryczne i indukcyjne.

Jeśli nie masz w domu gazu, wybór staje się prostszy. Kupisz kuchenkę elektryczną. Możesz wybrać tę tradycyjną lub z płytą ceramiczną. Oferowane są też osobno płyty i piekarniki. Daje ci to możliwość zamontowania ich w różnych miejscach. Modne staje się usytuowanie piekarnika na wysokości oczu, co pozwala na wygodniejsze korzystanie z tego urządzenia.

Jeśli chcesz przeznaczyć więcej pieniędzy na wyposażenie kuchni pomyśl o płycie indukcyjnej. Wprawdzie potrzebujesz do niej specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej, które są droższe od tradycyjnych, ale masz gwarancję ,że wykorzystywana w kuchenkach indukcja magnetyczna, podgrzeje tylko garnek, a nie całą płytę. Wprowadza to sporą oszczędność energii, jak też minimalizuje ryzyko poparzenia w czasie gotowania.

Główną wadą płyt indukcyjnych jest koszt zakupu. Są one droższe od płyt ceramicznych.

Jeśli dużo gotujesz i masz do mieszkania podłączony gaz , bardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się kuchenka gazowa. Należy jednak pamiętać ,że w różnych rejonach Polski , mamy różny rodzaj gazu. Zapytaj sprzedawcę o przystosowanie dysz, do gazu, jaki jest doprowadzony do twojego domu.

Istnieje też możliwość kupna kuchenki gazowej z piekarnikiem elektrycznym. Tę opcję wybierają osoby , które lubią więcej piec. Wypieki są równomiernie przypieczone i mamy gwarancję na utrzymanie stałej temperatury piekarnika.

Przy zakupie kuchenki należy również pamiętać o planowanym miejscu jej zamontowania.

Powinniśmy wziąć pod uwagę, że cieszące się popularnością usytuowanie na wyspie miejsca do przyrządzania posiłków, wiąże się z kupnem innego rodzaju okapu. Koszt zakupu okapu wyspowego jest kilkakrotnie większy od przyściennego.

Autor: O.Joanna Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Urządzamy jalalnię.

Urządzamy jadalnię

Ważnym elementem naszego domu jest jadalnia. To tam spożywamy posiłki lub po prostu spędzamy czas z rodziną przy stole. Istnieje kilka prostych zasad, jak urządzić to miejsce, aby było funkcjonalne i wygodne. Należy przede wszystkim wygospodarować odpowiednią ilość miejsca.

Jadalnia dla ośmiu osób powinna zajmować nie mniej niż 15 metrów kwadratowych. Jeśli chcemy spożywać posiłki w sześć osób przygotujmy się na to, że zajmie nam ona około 11 metrów. Mała jadalnia na cztery osoby zajmie nie mniej niż cztery metry.

Należy tu również przewidzieć miejsce do poruszania się wokół stołu. Najmniej miejsca zajmuje stół okrągły. Popularne są też stoły rozkładane. Z okrągłego o średnicy dziewięćdziesięciu lub stu dwudziestu centymetrów, można uzyskać mebel o długości sto czterdzieści lub sto dziewięćdziesiąt pięć centymetrów.

Przy projektowaniu jadalni trzymajmy się kilku zasad, określających minimalne zapotrzebowanie na miejsce przy stole. Otóż odległość pomiędzy siedzącymi nie powinna być mniejsza niż dwadzieścia centymetrów. Skrajne krzesła mogą znajdować się w odległości dziesięciu centymetrów od rantu stołu.

Optymalny rozmiar krzesła wynosi czterdzieści pięć centymetrów, zatem długość stołu na cztery osoby nie powinna być mniejsza niż sto trzydzieści centymetrów, na sześć – sto dziewięćdziesiąt pięć, a na osiem powinna wynosić nie mniej niż dwieście sześćdziesiąt centymetrów. Jeśli chodzi o szerokość miejsca potrzebnego do jadalni (nie licząc przestrzeni potrzebnej do komunikacji ), wynosi dwa metry.

Trzeba też pamiętać o tym, żeby do miejsca, w którym chcemy spożywać posiłek był ławy dostęp z kuchni. Idealnie by było, gdyby bez pokonywania zbędnych metrów bez problemu można by było przenieść przyjęcie na taras lub po prostu udać się tam na poobiednią kawę.

Autor: O.Joanna Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Jakie rośliny nadają się do sypialni ?

Jakie rośliny nadają się do sypialni ?

Nie wszystkie rośliny doniczkowe nadają się do ustawienia w sypialni. Filodendron, czy difenbachia są trujące i wymagają specjalnego traktowania. Prymulki i pelargonie bardzo często uczulają i nie nadają się do hodowli w miejscu spania.

Jednak wiele roślin jest sprzymierzeńcami snu. Pamiętajmy jednak, ze wiele kwiatów jest „zjadaczami” tlenu, więc nie przesadzajmy z ich ilością.

Wystarczy jedna roślinka w małej sypialni, bądź też dwie w większej. Większość roślin wytwarza tlen pod wpływem światła słonecznego, a w nocy go „ pożera”. Istnieją jednak gatunki, które funkcjonują na odwrót i w nocy dostarczają nam tlen. Należą do nich wszelkie grubosze, kaktusy, storczyki, aloesy.

Warto pomyśleć o ogródku ziołowym na sypialnianym oknie. Zioła takie, jak czosnek, tymianek, działają bakteriobójczo, melisa uspokoi nas przed snem. Są gatunki roślin wytwarzające fitoncydy, lotne substancje zwane roślinnymi antybiotykami. Unoszą się one w powietrzu u likwidują drobnoustroje.

Najbardziej skuteczne są dracena i geranium. W okresie zimowym, kiedy mamy włączone ogrzewanie, często odczuwamy dyskomfort suchego powietrza. Warto wtedy ustawić w sypialni rośliny wydzielające wilgoć. Należą do nich papirus, begonia , Szeflera.

Jeśli jednak bardzo lubimy widok wielu roślin w sypialni, pomyślmy o udekorowaniu okna na zewnątrz. Pięknie będą wyglądać surfinie, pelargonie i bratki. Niestety, te kwiaty rosną tylko w okresie wiosenno-letnim. W chłodniejsze, jesienne dni możemy zasadzić w okiennym ogródku chryzantemy, które występują w wielu pięknych odmianach i coraz mniej niemile nam się kojarzą.

Jeśli mamy w sypialni balkon, możemy podczas zimy ustawić na nim piękne choinki w doniczkach, które w świątecznym czasie możemy udekorować.

Autor: O.Joanna Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Budujemy własny dom.

Budujemy własny dom

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie, wymagające od nas przede wszystkim sporych nakładów finansowych. Musimy kupić odpowiednie materiały budowlane, opłacić ekipy remontowe, a na sam koniec urządzić gotowy dom. Zabezpieczeniem kredytu najczęściej jest hipoteka. Można ją ustanowić na właśnie budowanym domu albo na innej, należącej do nas nieruchomości.

Kredyt na budowę domu zaciągany jest zazwyczaj na kilkadziesiąt lat. największym udogodnieniem jest dłuższa karencja, polegająca na tym, że przez pierwsze lata kredytobiorca płaci wyłącznie odsetki od pożyczonego kapitału. Dzięki temu raty są dużo niższe. Celem takiego zabiegu jest odciążenie kredytobiorcy w trakcie samej budowy domu. W ten sposób rata kredytu pochłania mniejszą część domowego budżetu, a większe kwoty można przeznaczyć na budowę.

Pełne raty zaczyna się naliczać najczęściej dopiero wtedy, gdy dom zostanie wybudowany i zamieszkany. Kwota kredytu nie jest wypłacana w całości, ale przelewana na konto kredytobiorcy w transzach. Dzięki temu sam kredyt staje się tańszy, bo odsetki naliczane są tylko od uruchomionej części, a nie od całej pożyczonej sumy.

Kto może się starać o kredyt hipoteczny na budowę domu? Każdy, kto wykaże się wystarczającą zdolnością kredytową. Dużym plusem przemawiającym na naszą korzyść jest posiadanie już zakupionej działki albo zapewnienie sfinansowania części inwestycji. To spowoduje, że bank może nam w takiej sytuacji zaproponować korzystniejsze warunki udzielenia kredytu, a więc przyszłe raty będą niższe niż w przypadku rat kredytu na pokrycie 100 procent inwestycji.

Kredyt na budowę domu przyznawany jest dokładnie na ten cel, zatem bank ma prawo monitować na co faktycznie wydajemy pożyczone pieniądze. Musimy przedstawić w banku wszystkie faktury i rachunki, a ich łączna wysokość powinna pokrywać około 50-60 procent całości kredytu.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: housecore

KLImatyzacja.

Klimatyzacja

Klimatyzacja znana jest już od paru dobrych lat jak jedno z najbardziej opłacalnych urządzeń w zaciszu domowego ogniska. Każdy , kto doświadczył latem upałów albo strasznego mrozu zimą nie wie, o czym mówię. Klimatyzacja została stworzona po to, żeby wyrównywać temperaturę w pomieszczeniu, w którym się aktualnie znajdujemy.

Jej konstrukcja oparta jest na mechanizmie powietrznym. Cechuje ją mała awaryjność. Klimatyzacja świetnie sprawuje się niezależnie od tego, czy jest to jedno pomieszczenie czy tez cały lokal. Jedyna przeszkoda na jej funkcjonalności może okazać się reakcja naszego organizmu, na temperaturę tak różną od tej zewnętrznej.

Przynosi ukojenie w super gorące letnie dni. Filtruje powietrze, zapewnia nam jego świeży dopływ. Może wyglądać różnie. To zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika. Wybierając dobrą powinniśmy się zastanowić, czy na pewno jest nam potrzebna. Koszt jej założenia nie jest nawet tak drogi, ale pamiętajmy, że prąd też kosztuje. Przy montażu nie musimy obawiać się bałaganu. Hałas tez ledwo słyszalny.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: P.Anna

BUdowa domu z drewna.

Budowa domu z drewna

Dziś zmieniło się podejście Polaków do budowy domu. Nikt już nie chce czekać latami na własny kąt. Wszystkim zależy na czasie. Dlatego coraz więcej z nas interesuje się budową domów drewnianych. Szacuje się ,że około siedem procent nowo budowanych domów jest wykonanych z drewna. Zarejestrowano ponad siedem tysięcy firm, które się w tym specjalizują.

Kiedyś budynki wykonane z materiałów naturalnych kojarzyły nam się z zapadłymi wiejskimi chatkami. Obecnie wielu podróżujących po świecie Polaków widzi, że na całym świecie materiały te wracają do łask i wybudowanie domu z drewna wcale nie oznacza, iż będzie on służył tylko jednemu pokoleniu. Wystarczy obejrzeć kilkuset letnie wiejskie domy w skansenach czy chociażby jeszcze starszy kościółek Wang.

Budowa takiego domu trwa około trzech miesięcy, w przypadku, gdy jest on składany na placu budowy. Natomiast montaż prefabrykatów, zaledwie kilka dni. W tym przypadku, poza fundamentami, nie mamy do czynienia z pracami mokrymi. A i te roboty są dużo tańsze niż w przypadku budowy domu metodą tradycyjną, gdyż konstrukcja domku drewnianego jest znacznie lżejsza i nie wymaga zastosowania dużego przekroju fundamentów.

Mamy tu do czynienia z montażem drewnianych elementów łączonych na gwoździe i metalowe łączniki, co całkowicie eliminuje przerwy technologiczne. Zaoszczędzimy również na transporcie materiałów. Taki dom jest jednocześnie energooszczędny, oddychający i poprawiający komfort mieszkania.

Niestety, budynki drewniane nie są dużo tańsze niż stawiane metodą tradycyjną. Ale fachowcy zwracają uwagę na znacząco niższy koszt wybudowania jednego metra kwadratowego takiego domu. Koszt postawienia budynku drewnianego jest około dziesięć procent tańszy, ze względu na to, że ściany są dużo cieńsze, a jednocześnie bardziej ciepłe i zyskujemy większą powierzchnię.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: O.Joanna

INteligentny dom.

Inteligentny dom

KiRegulatory temperatury

Zauważalne są przy większości urządzeń grzewczych. Wskazują one na poziom ogrzania. Teraz jednym z wymogów w zakładach pracy jest taki sprzęt, gdyż szybciej można wykryć zbyt wysoki skok temperatury, co przyczynia się do ograniczenia pożarów. Regulatory temperatury są dostępne w różnych postaciach.

Muszą dobrze wykazywać wartości. Niektóre z nich mają wbudowany cichy alarm. Dzięki ich działaniu można w dowolny sposób dostrajać temperaturę do naszych preferencji. Poprawiają dynamikę całego urządzenia. Kontrolują wszelkie wycieki. Regulatory temperatury mają możliwość nastawienia ich z klawiatury lub poprzez interfejs.

Zadanie regulatora polega na wygenerowaniu odpowiedniego sygnału sterującego tak, aby obiekt kontrolny osiągnął jak najlepszą wydajność. Są niewielkich rozmiarów. A pewno zmieszczą się w pożądane przez nas miejsce. Objęte są jak sprzęty tego typu gwarancja, która uwarunkowana jest producentem, wielkością lub tez ceną. Ceny mają wpływ na żywotność urządzeń. Zastosowania techniczne nigdy nie są zbyt pewne, stąd też mechanizmy mogą mieć różny okres użytkowania.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: Annaedy wprowadzamy się do nowego domu, musimy się z nim oswoić. Nikt z nas nie zmienia jednak radykalnie swoich przyzwyczajeń. Oczekujemy, że to dom dostosuje się do nas, a nie my do niego. Dlatego coraz bardziej są popularne domy inteligentne. Nie od dziś wiadomo, że największym kosztem związanym z eksploatacją domu jest jego ogrzewanie. Wybór jego rodzaju zależy od zasobności portfela.

Ciekawym rozwiązaniem i, jak się okazuje, tanim, bo oszczędzającym dużo energii, jest zastosowanie instalacji z automatyczną regulacją temperatury w każdym pomieszczeniu oraz wydzielenie stref grzewczych. Korzyści z tego są oczywiste. Temperaturę w sypialniach możemy ustawić niższą niż w pokoju dziennym ,a w pomieszczeniach gospodarczych i garażu, ustawić na minimum.

Zaprogramowany system będzie działać do momentu, kiedy zdecydujemy się na wprowadzenie zmian. Wszystko to zrobimy z jednego miejsca w domu z możliwością wprowadzania zmian i monitorowania przez internet lub telefon komórkowy.

Można też zastosować system sterujący oświetleniem w naszym domu. Jest on szczególnie przydatny w przypadku małych dzieci, które nie zawsze pamiętają o gaszeniu światła i często boją się samotnie udać do swojego pokoju, po ciemnym korytarzu.

Często mamy w domu rolety zewnętrzne. Ich liczba może nawet nieraz wynosić kilkadziesiąt sztuk w budynku. Warto zatem pomyśleć o systemie, który zamknie rolety za nas w określonym w programie czasie i kolejności. Wielu producentów również proponuje systemy, które gdy zapomnimy zamknąć okno, zrobią to za nas lub gdy zacznie padać deszcz, a my tego nie zauważymy.

Niestety, budowa domu inteligentnego wcale nie jest tania. Może jednak warto zapłacić za niego, by nie musieć o w wszystkim pamiętać. Taki dom będzie myślał za nas.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: O.Joanna