piątek, 1 kwietnia 2011

Domy pasywne.

Domy pasywne

Każdy, kto zdecydował się na spełnienie marzeń o własnym domu wie, jak poważne to przedsięwzięcie. Sen z powiek może spędzić nie tylko wizja niekończących się wizyt w bankach i urzędach, ale także świadomość, że taki dom trzeba będzie później utrzymywać.

Najczęściej staramy się postawić swój dom jak najniższym kosztem, by nie mieć na głowie gigantycznego kredytu. A może jednak rozsądniej byłoby właśnie na początku zainwestować więcej, by w następnych latach wydawać znacznie mniej na eksploatację własnego lokum? W Europie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne i nisko-energetyczne. Wprawdzie koszt budowy takiego domu może zmrozić każdego, ale rekompensatą za ten wydatek będą niskie rachunki płacone przez jego lokatorów.

Domy pasywne, popularne szczególnie w Niemczech i Austrii, to idealne połączenie ekologii i komfortu. Ich największą zaletą jest brak systemu ogrzewania i klimatyzacji. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest bardzo skuteczna izolacja. Ściany i okna muszą spełniać określone parametry przewodzenia ciepła; jeśli będą one zachowane, dom będzie w stanie ogrzać i ochłodzić się sam, w sposób bierny. Dodatkowym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii słonecznej, a więc zamontowanie kolektorów i baterii słonecznych.

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do domu pasywnego, możemy skusić się na projekt domu energooszczędnego. Zasady jego budowania nie są aż tak rygorystyczne, ale musimy zainwestować w wysokiej jakości okna, porządną izolację i wymienniki ciepła z wentylacji. Dzięki tym zabiegom koszty utrzymania mogą być nawet czterokrotnie niższe niż w przypadku domu budowanego metodą tradycyjną.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na żadną z powyższych opcji, przy wyborze konkretnego projektu zwróćmy uwagę na kilka praktycznych szczegółów. Koszty budowy, jak i późniejszego utrzymania, zależą chociażby od bryły domu; im bardziej zwarta, tym lepiej. Oszklone tarasy i duże okna powinny być na południowej stronie budynku. Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że nie na wszystkim warto oszczędzać; dom wykonany z lepszej jakości materiałów będzie nam służył dłużej i wydajniej.

Autor: housecore Artykuł do pobrania z serwisu airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz