piątek, 1 kwietnia 2011

Budujemy dom - grubość ocieplenia ścian budynku.

Autorem artykułu jest Rfm

Budujemy dom - grubość ocieplenia ścian budynku

Ocieplenie domu ma fundamentalne znaczenie dla energooszczędności. Według badań Europejskiej Agencji d/s Środowiska na ogrzewanie zużywany 69% energii wytwarzanej na potrzeby domu. Zatem właściwe ocieplenie domu to pierwszy krok do wprowadzania oszczędności energii.


Historia pokazuje, że budowane domy jednorodzinne z roku na rok stawia się z coraz grubszym ociepleniem. Kilka lat temu budowało się domy z ociepleniem (najczęściej wełna lub styropian) rzędu 10 cm - 15 cm lub ocieplenia w ogóle.

świadectwa energetyczne Poznań

Obecnie spotykamy mury o grubości ocieplenia nawet do 40 cm - 50 cm. Budowanie energooszczędne jest obecnie w modzie, ale jest to również przymus ekonomiczny związany z coraz droższą energią. W przyszłości trend ten będzie się nawet nasilał ponieważ małe są perspektywy obniżenia kosztów energii.

Ostatnio miałem możliwość wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym świadectwom energetycznym w Poznaniu. Na spotkaniu jeden z architektów opowiadał, że budując swój własny dom 8 lat temu zaprojektował ocieplenie 30cm. Wówczas koledzy po fachu "pukali" się w głowę i pytali po co takie grube ocieplenie. Teraz 30 cm to wręcz poniżej standardów. Obecnie, gdy mówi się coraz częściej o budowie domów, które w ogóle nie potrzebują systemu ogrzewania (odpowiednio ocieplone i wyposażone w rekuperator) 40 cm ocieplania to absolutne minimum.

Warto na koniec poinformować, że Parlament Europejski wprowadził ostatnio dyrektywę, która mówi o tym, że od 2020 roku każdy dom ma być budowany w systemie domów energooszczędnych. Domy niespełniające odpowiedniego standardu energooszczędnościowego nie otrzymają zgody na budowę.

Rafał Mytych
nr licencji zawodowej MI 1422/2009

sgm consulting
www.sgmconsulting.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz