środa, 30 marca 2011

Drzwi-izolacja akustyczna.

Autorem artykułu jest Marta.M

Drzwi - izolacja akustyczna

Chcemy kupić drzwi. Zwrócimy na pewno uwagę na wygląd drzwi, na parametry przeciwpożarowe i zamki, na szczelność (izolację cieplną), ale rzadko pomyślimy o izolacji akustycznej.


Wpisujemy do wyszukiwarki np. hasło "drzwi warszawa" i zostajemy zarzuceni stronami sprzedawców i producentów drzwi. Wybierając, spójrzmy na ile drzwi będą chronić przed hałasem. Hałas i związane z nim wibracje nie bez powodu zaliczane są do czynników zanieczyszczenia środowiska. Problem się często bagatelizuje, bo skutki przebywania w hałasie nie są natychmiastowe. Każdy uciążliwy szkodliwy lub niebezpieczny dla zdrowia dźwięk nazwiemy hałasem. O poziomie głośności dźwięku decyduje ciśnienie akustyczne, wyrażane w decybelach. Najwrażliwszych znuży już hałas o głośności 45 dB odpowiadający zwykłej rozmowie. W centrum dużego miasta, gdzie hałas wynosi nawet do 80 dB narastać może wrogość i agresja. We wnętrzy typowego samochodu na polskiej drodze, hałas może wynosić do 85 dB czyli osiągać poziom szkodliwy dla zdrowia. Typowy odkurzacz czy przejeżdżający obok pociąg generują hałas powodujący zakłócenia systemu nerwowego.
Na hałas (dźwięki powyżej 70dB) w Polsce narażonych jest 35% mieszkańców dużych, 25% małych miast i 7% mieszkańców wsi. Przekraczany on jest nawet w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Hałas dociera również do wnętrz domów - zarówno ten z zewnątrz jak i wytwarzany w budynku, dlatego bardzo ważne jest, żeby dom był odpowiednio wyciszony akustycznie. Upraszczając, izolacja akustyczna w pomieszczeniu wynosi tyle, ile izolacja w najgorszym punkcie, którym są drzwi lub okna. Inwestując w drzwi, nie możemy więc zapomnieć o tym ich parametrze.
Izolacja akustyczna drzwi i okiem określana jest za pomocą współczynnika RW. Jego wartośc wyraża się w decybelach. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza ochrona przed hałasem z zewnątrz. Standardowe okna mają Rw na poziomie około 30 dB, drzwi 20-25 dB. Za takie o Rw powyżej 37 dB (dla okien) trzeba zapłacić nawet o 100%. To od naszej wrażliwości akustycznej zależy, czy warto decydować się na taką inwestycję.
Pamiętajmy, że nawet jeśli nie uświadamiamy sobie, że żyjemy w hałasie i wydaje nam się, że nic nie przeszkadza, to długotrwałe przebywanie w złych warunkach akustycznych może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Chodzi o dolegliwości od chronicznego poczucia zmęczenia, kłopotów ze snem przez bóle głowy aż do zakłóceń i problemów z układem nerwowym.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz