środa, 23 marca 2011

Ach ta śmierdząca woda!

Ach ta śmierdząca woda!

Wikipedia podaje, że zapach, w najogólniejszym sensie to cecha związków chemicznych lub ich mieszanin, polegająca na zdolności do pobudzania narządu węchu, czyli odgrywania roli bodźców wywołujących wrażenia (mówimy np. "Aminy mają zapach rybi"). Jest to również wrażenie węchowe, odbierane w wyniku działania chemicznego bodźca (mówimy np. "Czuję jakiś ładny zapach"). A jaki zapach chcielibyśmy poczuć, gdy nalejemy wodę do szklanki? Zapewne żadnego. No tak, woda powinna być bezwonna.

Zapach wody, według aktualnego rozporządzenia dotyczącego wody do picia, powinien być akceptowalny. Czasem, w wynikach analizy, można znaleźć dodatkowe informacje. Mogą to być oznaczenia literowe: R - roślinny, G - gnilny, S - specyficzny i skala od 0 (brak zapachu) do 5 (bardzo silny). Spotkamy się również z konkretnymi określeniami: zapach siarkowodoru, ropopochodne, żelazisty. Jednak najczęściej jest to krótka informacja, że zapach jest akceptowalny lub nieakceptowalny. Zapach to ważna sprawa z uwagi na komfort korzystania z wody. Nieakceptowalny może być wywołany przez obecność różnych substancji. Niekiedy jest dokuczliwy w większym stopniu w ciepłej wodzie. Wymaga się, żeby zapach był akceptowalny przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian. Tak naprawdę chcemy, żeby woda nie miała żadnego zapachu.

Kiedyś rozróżniano zapach wody na ciepło i na zimno. Może słusznie z uwagi na to, iż z ciepłą wodą można mieć nieraz problemy zapachowe.

W związku z pojawiającymi się problemami z nieprzyjemnym (siarkowodorowym - zgniłe jaja) zapachem ciepłej wody ...

Producenci urządzeń do podgrzewania wody podają informacje, z których wynika iż zapach siarkowodoru, a dodatkowo zabarwianie wody na ciemno, spowodowane jest poprzez mikroorganizmy, które zasiedlają np. bojlery. W tych zamkniętych zbiornikach powstają strefy beztlenowe, a to korzystne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, redukujących siarczany do siarkowodoru. Prawdopodobnie dodatkowym czynnikiem jest anoda magnezowa, chroniąca zbiorniki przed korozją (producenci zalecają jej okresową wymianę).

Podaje się, aby w celu likwidacji tych ubocznych zjawisk podgrzewania wody:

1. regularnie czyścić zbiorniki podgrzewające wodę,

2. wymieniać anody -prawdopodobnie najbardziej korzystna jest wymiana anody magnezowej na tytanową, która dodatkowo podczas eksploatacji się nie zużywa,

3. okresowo podgrzewać wodę do > 60oC.

Jednak to wszystko nie jest takie jasne.

Na pewno jest chemiczne uzasadnienie - sposób na pozbycie się siarkowodoru z wody. Jeśli do wody doda się podchloryn sodu zachodzi reakcja:

H2S+4NaClO -> H2SO4 + 4NaCl

i zapach siarkowodoru znika. Na jak długo? - zwykle na dość długo wystarcza ale to już związane jest z charakterem i wody i instalacji wodociągowej oraz grzewczej oraz sposobem podgrzewania wody.

A woda wodociągowa śmierdzi chlorem

Bardzo często problemem zapachowym jest chlor, związany z dezynfekcją wody wodociągowej. Jednym z najważniejszych zadań zakładów wodociągowych to uzyskanie wody bezpiecznej pod względem bakteriologicznym i obecności pasożytów. Równie ważne jest to, aby jej skład nie sprzyjał powtórnemu ich rozwojowi. W zdecydowanej większości przypadków woda musi być poddana dezynfekcji chemicznej. Najczęściej to co wyczuwamy w naszej kranówce to związki chloru, które budzą nieprzyjemne doznania organoleptyczne, bo woda śmierdzi, gorzej smakuje.

Związki chloru, zarówno chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu, to sposób na skuteczną dezynfekcję. Środki te mają swoje wady i zalety. Rozsądnie dozowane do wody mogą uchronić nas przed jej skażeniem. Fakt, iż wyczuwamy zapach chloru to niestety konsekwencje, z którymi ciągle będziemy się jeszcze spotykać. Pomocne mogą w tym wypadku filtry węglowe.

Oczywiście nie wszyscy odbiorcy mają jednakową nieprzyjemność użytkowania wody silnie chlorowanej. Należy pomyśleć o całej sieci wodociągowej złożonej z wielu dłuższych i krótszych niteczek. Do wszystkich powinna trafić woda z pewną zawartością chloru. Dlatego w zależności na której nitce mieszkamy, czynnika dezynfekującego dostaniemy mniej lub więcej.

--
Stopka

ECONET Sp. z o.o.

-------

uzdatniamywode.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz