poniedziałek, 28 marca 2011

Podłogi drewniane olejowane,czy lakierowane?

Autorem artykułu jest Renmebel

Podłogi drewniane olejowane, czy lakierowane ?

Przed przystąpieniem do zabezpieczenia powierzchni podłogi drewnianej należy podjąć decyzję co do materiałów zabezpieczających: Olej czy lakier?. Przeczytaj krótką informację na ten temat.


Podłoga drewniana: Olejowana czy lakierowana?
Podłoga lakierowana jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Widać jednak na niej zarysowania. Podłoga olejowana szybciej się brudzi od lakierowanej, ale jest za to bardziej naturalna w dotyku i mniej widać na niej zarysowania. Argumentacja za którymkolwiek z tych sposobów zabezpieczenia drewna może jedynie przypominać znane rozważania o wyższości świąt... Każdy z tych sposobów wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady. Podstawowa różnica pomiędzy lakierami i olejami to sposób w jaki zabezpieczają drewno przed wnikaniem zabrudzeń. Lakiery tworzą na powierzchni powłokę - błonę lakierniczą. Powłoka ta pełni swoją rolę ochronną zewnętrznie do momentu, gdy nie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu lub przetarciu. Oleje zaś zabezpieczają drewno od wewnątrz. Wypełniając w procesie nasączania kanaliki i pory w drewnie, po wykrystalizowaniu tworzą trwałą zaporę, która dodatkowo podnosi powierzchniową twardość drewna. Podłoga olejowana czy lakierowana? Każdy z tych sposobów wykończenia podłogi ma swoje zalety i wady Podłoga lakierowana. Niewątpliwe plusy zabezpieczania podłogi drewnianej lakierem to jej bardzo duża odporność na zabrudzenie i łatwa konserwacja, renowacja dopiero po kilku latach. Podłoga, a właściwie posadzka przykryta szczelnie powłoką ochronną lakieru może być matowa, półmatowa, satynowa, mieć połysk lub półpołysk. Może zachować naturalny kolor i usłojenie drewna lub zmienić jego kolorystykę. Jednak zabezpieczone lakierem podłogi mają również wady ? widać na nich zarysowania (zwłaszcza na lakierach błyszczących), nie można naprawić jedynie fragmentu polakierowanej podłogi, tak aby było to niewidoczne. Odradzam lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w utrzymaniu czystości oraz na widoczne zarysowania i na odbijające się niczym w lustrze światło.
Podłoga olejowana

Obecnie ten sposób wykończenia stosowany jest dopiero od kilku lat. Olejowanie jest jednak najstarszą metodą konserwacji drewna. Podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla bowiem piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna. Olejowane deski są bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody, podłoga jest więc stabilna wymiarowo ? drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się z powodzeniem do łazienki. Nie bez znaczenia jest fakt, że olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać. Nie musimy się więc obawiać, że w wyniku gromadzenia się wilgoci zagnieździ się pleśń lub grzyb. Ze względu na swoje zalety olej jest doskonałym materiałem wykończeniowym drewnianych tarasów. Zalety olejowanej podłogi to uzyskanie antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska niż lakierowana. Poza tym powstałe na podłodze zarysowania są znacznie mniej widoczne niż na lakierowanej, a drobne po jakimś czasie mogą się zabliźnić. Poważniejsze uszkodzenia można usunąć, przeprowadzając częściową renowację. Wystarczy uszkodzony fragment drewna wygładzić papierem ściernym i zaolejować. Zabezpieczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ olej wnika w nie, nie tworząc dodatkowej warstwy na powierzchni. Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Osobiście wolę olej. Jednak olejowanie ma swoje wady ? tak zabezpieczona podłoga znacznie łatwiej się brudzi niż lakierowana (zwłaszcza na początku eksploatacji); można ją konserwować jedynie specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami zalecanymi przez producentów olejów. I jeszcze jedna niedogodność ? renowacja takiej podłogi często okazuje się niezbędna już po dwóch latach. Lakierowany parkiet to podłoga solidna i elegancka. Parkiet olejowany to podłoga piękna i gustowna. Obydwa rozwiązania pasują praktycznie do każdej aranżacji wnętrza ? zarówno tej nowoczesnej jak i tej w stylu rustykalnym. Wybór więc należy do Państwa.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz