piątek, 13 stycznia 2012

Jak zachować czystość w łazience?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Czystość w łazience jest szczególnie ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. Brud, zarazki, pleśń bardzo dobrze rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku a przecież nikomu nie zależy na tym, aby żyć w ich towarzystwie.

Nowoczesne wyposażenie do łazienek jest produkowane z bardzo dobrej jakości materiałów, dzięki czemu utrzymanie czystości jest prostsze niż dawniej. Powierzchnia kabin prysznicowych wyższej klasy jest pokryta powłoką, na której w osad powstały od wody nie osiada tak intensywnie. Dlatego po każdej kąpieli wystarczy użyć wycieraczki do szyb (takiej jakiej używa się do samochodów), żeby przetrzeć drzwi kabiny. Dzięki temu zużywanie chemicznych środków czystości jest zredukowane do minimum. Jeżeli na szybach powstaną zacieki można je usunąć szmatką nasączoną octem, następnie spłukać wodą i osuszyć.

Niektóre wanny z hydromasażem posiadają funkcję automatycznej dezynfekcji. Wanna czyści się sama z brudu nagromadzonego podczas kąpieli. Wanny bez tego udogodnienia można czyścić w tradycyjny sposób za pomogą środków chemicznych. Najpopularniejsze są wanny akrylowe, których czyszczenie jest bardzo łatwe i wymaga jedynie miękkiej gąbki i delikatnego środka myjącego. Nie wolno powierzchni wanny szorować ostrymi przedmiotami i żrącymi środkami chemicznymi, bo doprowadzi to do zniszczenia gładkiej powierzchni. Często silikon przy wannie lub w kabinie prysznicowej pokrywa się pleśnią, nawet jeżeli producent zapewnia, że produkt jest pleśnioodporny. Można spróbować usunąć ją octem lub wodą utlenioną.

Problem mogą sprawiać także fugi. Jeżeli są trochę zabrudzone wystarczy umyć je gąbką namoczoną w płynie do naczyń. Intensywnie zabrudzone należy wyszorować za pomocą szczoteczki, na przykład szczoteczki do zębów, i roztworu amoniaku. Zapach nie jest przyjemny, ale sposób skuteczny. Jeżeli fugi są szare, można potraktować je wybieraczem.

Płytki ceramiczne nie stanowią dużego problemu, jeżeli czyścimy je regularnie. Wystarczy płyn do mycia powierzchni szklanych i ceramicznych lub zwykły płyn do naczyń. Jeżeli na płytkach znajdują się uporczywe plamy, to także można użyć rozcieńczonego octu lub soku z cytryny. Niestety na płytkach mogą robić się nieestetyczne zacieki, jeżeli para wodna skrapla się podczas długich i gorących kąpieli. Nie da się tego uniknąć całkowicie, ale można to zminimalizować przez dobrą wentylację. Jeżeli nie ma wentylacji odciągającej parę, to należy pomieszczenie wietrzyć lub zainstalować zawiewniki na okna.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz