środa, 2 maja 2012

Iluzja światła sposobem na udaną kreację

Ci, którzy kiedykolwiek mieli styczność z projektowaniem wiedzą, że ten sam projekt z oświetleniem i bez zastosowania gry światło-cienia wygląda zupełnie inaczej. Świadomi roli jaką spełnia oświetlenie wiedzą, że projekt jego rozmieszczenia jest tak samo ważny, jak plan odnośnie doboru kolorów czy mebli.
Nie każdy jednak miał możliwość przekonania się o tym. Inwestując pieniądze w remont i mieszkanie, często zastanawiają się, dlaczego mimo wszystko ich mieszkanie tak bardzo różni się od tego ze zdjęć w kolorowych czasopismach. Rola architekta wnętrz wydaje się być wtedy nieoceniona. Niestety, nie każdego stać na skorzystanie z jego usług.

Z myślą o tych niuansach, w których tkwi cały diabeł" efektu końcowego, chcielibyśmy uświadomić ludziom, jak nawet przy ograniczonych środkach można zabwić się w kreatora nastroju wnętrz w zależności od okazji. O tym, a także o rozwiązaniach technologicznych stosowanych w nowoczesnym budownictwie w dalszej części artykułu.

Rynek oferuje ogromną różnorodność opraw, a energooszczędność źródeł światła pozwala na ich obszerne zastosowanie, wychodzące daleko poza ograniczanie się do centralnych punktów oświetleniowych.

Dom to miejsce bezpieczeństwa i odpoczynku. Jednym z ważniejszych miejsc w jego murach, jest więc stworzenie optymalnego miejsca wypoczynku, przyjmowania gości oraz wykonywania codziennych funkcji, jak - gotowanie, toaleta i praca umysłowa. Charakter miejsca wymusza oświetlenie o mniejszym lub większym natężeniu, co wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Gdy planowany jest generalny remont, dobrze jest zasięgnąć rady architekta.

Każda instalacja powinna zapewniać możliwość regulacji natężenia światła. Podstawą jest instalacja oświetlenia ogólnego, tzw. podkładowego, które charakteryzuje równomierne oświetlenie całego wnętrza. Oddzielną sprawą jest montaż świateł kierunkowych. Umieszczone na odrębnym odwodzie elektrycznym, służą doświetlaniu wybranych miejsc - tych gdzie zazwyczaj wykonuje się czynności wymagającewiększego skupienia i wytężonej pracy wzroku. Dostosowane powinna być nie tylko natężenie i wysokość źródła światła, ale także jego kolor.

Pierwszorzędnie układ powinien być przemyślany pod względem użyteczności. W dalszym etapie warto pomyśleć o walorach dekoracyjnych, czyli podkreśleniu akcentów architektonicznych, jak faktur oraz ciekawszych elementów aranżacyjnych, tak by wyeksponować je na tle całego mieszkania.

Kolejnym czynnikiem do uwzględnia jest relacja barwy światła a kolorystyki wybranych miejsc i użytych materiałów. Barwę światła należy traktować w kategoriach wyłącznie dekoracyjnych, które mają na celu wykreowanie odmiennego klimatu i nastroju. Dzięki temu stonowane, może czasami zbyt monotonne pomieszczenie ożywia się.

Gdy w grę wchodzą kolory, to należy pamiętać o ich odmiennym wpływie na samopoczucie człowieka. Podobnie jak ze wszystkim nadmiar barw i ich zbyt agresywne natężenie wpływa męcząco. Barwy ciepłe dodają przytulności wnętrzu, wzmacniają potrzebę bliskości i nawiązywania pozytywnych relacji.

Barwy chłodne, neutralizują efekt barw ciepłych. Zastosowanie ich w nadmiarze wprowadza chłód i pustkę. Odcienie chłodne dominują w otwartej przestrzeni, stąd zmniejszają także poczucie bezpieczeństwa.

Oprócz odczuć subiektywnych, światło wpływa także na odbiór optyczny pomieszczeń i ich modelowanie. Źródło światła skierowane na sufit powiększa optycznie wnętrze, podwyższając je. Światło skierowane na dół, zaś przyciemnia i optycznie obniża sufit. Te o nieregularnej bryle, np.: wnętrza wąskie, a długie można skorygować i nadać bardziej regularne kształty. Poprzez skierowanie światła na krótsze ściany, poszerza się i odwrotnie. Naścienne kinkiety są przytulne, ale zmniejszają wnętrze. Wszelkie wnęki podświetla się, co wzmacnia ich dekoracyjność.

Uzyskanie określonego efektu świetlnego, wiąże się z wyborem odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Zarowno w dzień jak i w nocy powinna ona pasować do wnetrza - nie dość, że kolor i kształt samej oprawy oświetleniowej, to także barwa i natężenie saemgo światła. Mówiąc o oświetleniu pod uwagę powinno brać się także strukturę występujących we wnętrzu materiałów, bowiem to od nich także zależy efekt. Powierzchnie metaliczne odbijają światło, zwiększając jego natężenie, natomiast powierzchnie chropowate oraz drewno, kamień, cegła kontrastują.

Dobór oświetlenia jest sztuką, sztuką związaną z aranżacją wnętrz, ale i sztuką psychologii - budowania dobrego nastroju. Nie koniecznie musi się to wiązać się z dużymi kosztami. Przy odrobinie wyobraźni i świadomości tego, co wpływa na całą kompozycję można wyczarować naprawdę bajkowy klimat i oazę spokoju.

Na rynku jest dostępnych kilka z programów do projektowania wnętrz, w których można dowolnie popróbować swoich sił w aranżacji koloru i oświetlenia. Zapraszamy na www.planowanieonline.eu, by przekonać się osobiście jak łatwo można stać się kreatorem nastrojowych i funkcjonalnych wnętrz.

Źródło: planowanieonline.eu
Fot.: Archidra- biuro projektowania wnętrz
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz