piątek, 27 maja 2011

Montaż klimatyzacji - kilka wskazówek

Montaż klimatyzacji - kilka wskazówek

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że już teraz zaczynamy myśleć, co zrobić, aby nasze mieszkania stanowiły dla nas dostateczną ochronę przed upałami.

Warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora, który będzie utrzymywał optymalną temperaturę w naszych pomieszczeniach.

W hipermarketach można zakupić przenośne wentylatory, jednak nie są one w stanie odpowiednio wychłodzić pomieszczenia. Doskonałą dla nich alternatywą są klimatyzatory.

Klimatyzator to urządzenie, którego główną funkcją jest regulacja temperatury powietrza poprzez odpowiednią wentylację. Pobiera on ciepłe powietrze, które ulega schłodzeniu i następnie zwrócone jest z powrotem do pomieszczenia.

Klimatyzatory - rodzaje

Firmy produkujące klimatyzatory mają w swojej ofercie różne typy urządzeń.

Wyróżnia się następujące ich rodzaje:

  • kompaktowe - ich inna nazwa to monobloki co oznacza, iż całe urządzenie znajduje się w jednej obudowie. Używa się ich głównie w lokalach z większą liczbą pomieszczeń, gdyż są łatwe do przeniesienia
  • split to klimatyzatory, które zbudowane są z dwóch osobnych części - wewnętrznej i zewnętrznej. Stosowane są zarówno w biurach, jak i mieszkaniach.

Klimatyzację typu split można również nabyć w formie przenośnej. Wówczas część zewnętrzna połączona jest z wewnętrzną za pomocą kilkumetrowego przewodu.

Klimatyzatory można dodatkowo podzielić na kilka rodzajów ze względu na miejsce montażu:

Klimatyzator ścienny

Montuje się go na ścianie w odległości około 20 - 30 cm od sufitu i najczęściej stosowany jest w biurach i mieszkaniach, gdyż jest łatwy w obsłudze i posiada ładny wygląd, pasujący do niemal każdego pomieszczenia.

Klimatyzator kanałowy

Ten rodzaj klimatyzatora składa się z jednostki centralnej, dystrybuującej powietrze poprzez specjalne kanały do innych pomieszczeń. Urządzenie to wylicza uśrednioną temperaturę dla każdego z pomieszczeń, w związku z czym nie musimy samodzielnie ustalać parametrów.

Klimatyzator kasetonowy

Klimatyzator ten instaluje się pod sufitem i ma zastosowanie w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych, gdyż powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym lokalu.

Klimatyzator podłogowy

Urządzenie to zbudowane jest z dwóch części: wewnętrznej, którą montuje się na podłodze przy ścianie zewnętrznej. Za nią instalowana jest druga jednostka. Tego rodzaju klimatyzatory montowane są w różnego rodzaju wnękach podokiennych czy na strychach. Dzięki temu są one mało widoczne.

Decydując się na montaż klimatyzatora w domu lub biurze należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, dzięki którym specjalista będzie w stanie dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia.

Warto więc wcześniej przygotować się do tego i do wstępnej wyceny ustalić powierzchnię i ilość pomieszczeń, liczbę osób przebywających najczęściej w pomieszczeniu, określić, jakie urządzenia elektryczne mogą dodatkowo generować ciepło, jaką funkcję spełniają pomieszczenia, które mają być klimatyzowane oraz jakie jest położenie budynku względem stron świata.

Ważne jest również wskazanie, jakie dodatkowe funkcje ma spełniać klimatyzacja, czyli np. czy oprócz chłodzenia ma również posiadać opcję ogrzewania, czy mają posiadać filtry nieprzyjemnej woni, eliminacji bakterii, wirusów i pleśni, usuwać alergeny, czy też jonizować i osuszać powietrze.

Zakup i montaż klimatyzacji to inwestycja droga, jednak służyć nam będzie przez wiele lat zapewniając duży komfort użytkowania.

W związku z tym warto skontaktować się z firmą, która wykonuje montaż i serwis klimatyzacji, aby pomogła w dopasowaniu odpowiedniego urządzenia. Specjaliści po przybyciu na miejsce prawidłowo ocenią warunki pomieszczenia i dzięki temu nie tylko dobiorą optymalny rodzaj klimatyzacji oraz wykonają montaż, ale również będziemy mogli liczyć na szybki serwis urządzenia w razie awarii oraz przeglądy przedsezonowe.

--
Stopka

Irena Zobniów

serwis-agd.wroclaw.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz