piątek, 27 maja 2011

Świadectwa energetyczne

Świadectwa energetyczne

Świadectwo energetyczne, dlaczego, dla kogo, po co? Artykuł wyjaśnia owo pojęcie, przedstawia jego zastosowania.

Unia Europejska wprowadziła nowe rozwiązanie tzw. świadectwa energetyczne budynków i lokali. 4 stycznia 2006 r. weszły w życie ustalenia Dyrektywy Europejskiej 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Ogólnie świadectwa energetyczne są dokumentem mówiącym o zużyciu energii przez budynek. Od początku 2009 roku mieszkania i domy, a także magazyny oraz powierzchnie biurowe, które będą sprzedawane lub wynajmowane, muszą posiadać świadectwo energetyczne Świadectwa energetyczne są elementem zadania jakie postawiła sobie UE.

Podstawę opracowania świadectw energetycznych stanowi Ustawa z 19.09.2007 o zmianie ustawy-Prawo Budowlane oraz ustawa z 27.08.2009 o zmianie ustawy - Prawo Budowlane i ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podstawową czynnością przy sporządzaniu świadectwa jest określenie charakterystyki energetycznej.

Ograniczenia zużycia energii na cele związane z użytkowaniem budynków, w tym zwłaszcza na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację i przygotowanie ciepłej wody. Obliczenia, które trzeba wykonać w ramach oceny budynku dotyczą zapotrzebowania energii, czyli teoretycznej wielkości przewidywanego zużycia odniesionej do jednego roku.

Obliczenia dotyczące zapotrzebowania energii obejmują: a) energię zużywaną na ogrzewanie i wentylację, b) energię zużywaną na przygotowanie ciepłej wody, c) energię zużywaną na chłodzenie, d) energię na oświetlenie pomieszczeń.

Cenę za świadectwo energetyczne ustalają certyfikator wraz ze zleceniodawcą na zasadach wolnego rynku. Ceny wahają się w granicach od 250 zł (za mieszkania) do 3000zł (budynki niestandardowe).

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz