niedziela, 29 maja 2011

ABC Rekuperacji

ABC Rekuperacji

Jeżeli jeszcze nie wiesz co to jest rekuperator, a planujesz budowę domu ten artykuł jest dla Ciebie. Wiedza tutaj przedstawiona jest swoistym ABC Rekuperacji.

Rekuperacja, to - najprościej rzecz ujmując - system wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła. Pozwala on na znaczne podniesienie komfortu klimatycznego użytkowanego budynku poprzez zapewnienie idealnej, jednakowej temperatury w każdym z pomieszczeń, niezależnie od panujących akurat warunków atmosferycznych. Co istotne, zastosowanie rekuperacji wpływa także na wypracowanie dużych oszczędności w ogrzewaniu - budynek jest bardziej energooszczędny, gdyż nie tracimy z niego ciepła - zostaje ono odzyskane przez rekuperator. Coraz częściej najnowsze projekty domów energooszczędnych uwzględniają rekuperację.


Wentylacja mechaniczna szybko usuwa nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla z wnętrza, redukuje nieprzyjemne zapachy, stanowi ochronę przed zagrzybieniem. Nawiewane powietrze jest filtrowane, przez co zostaje oczyszczone z kurzu, owadów i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie dodatkowo filtru antyalergicznego z pewnością ułatwi życie osobom chorującym na astmę, choroby układu oddechowego oraz różnego typu alergie. Sercem systemu jest urządzenie zwane rekuperatorem. Zapewnia ono odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych jest zupełnie niewykorzystane, gdyż po prostu ucieka.


Zasada jego działania jest następująca: świeże powietrze zostaje zasysane przez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewa się od wymienianego i wydmuchiwanego powietrza w specjalnych kanalikach. Następnie zostaje wtłoczone do takich pomieszczeń jak: salon, sypialnia, gabinet. Dokładnie taka sama ilość zużytego powietrza zostaje usunięta z łazienki i kuchni. Wszystkie procesy zachodzą niemal bezgłośnie, z minimalnym użyciem energii (około 45 W rocznie) i zupełnie nie przeszkadzają w codziennym życiu. Już w trakcie projektowania domu warto uwzględnić instalację rekuperacji, gdyż wdrożenie jej na tym etapie generuje niewielkie koszty oraz pozwala optymalnie ją rozplanować.


Najczęściej rekuperator instaluje się w garażu, garderobie, na poddaszu użytkowym lub w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. Przy rekuperacji rezygnuje się z kominów wentylacji grawitacyjnej w budynku mieszkalnym, natomiast trzeba je zostawić w garażu i kotłowni oraz należy pozostawić kominy spalinowe do pieca i kominka. Warto także zrezygnować z takich elementów jak okna z możliwością rozszczelnienia, nawiewniki okienne. Część okien można zastąpić nieotwieranymi przeszkleniami, grzejniki zamienić na mniejsze, także kocioł grzewczy zastąpić mniejszym. Zabiegi takie redukują koszty budowy domu, a środki tak zaoszczędzone można przeznaczyć na rekuperator. Warto podkreślić, że wszystkie projekty domów energooszczędnych od Lipińskich, mają przewidziany system wentylacji mechanicznej w standardzie.


Koszt wdrożenia wentylacji mechanicznej to przedział od około 4 do kilkunastu tysięcy złotych. Z pewnością jest to wydatek warty rozważenia zarówno ze względu na tańszą eksploatację budynku, komfort jego użytkowania oraz wkład w ochronę środowiska.

--
Stopka

Dane adresowe:Projekty domów - M&L Lipińscy Biuro Projektowe Lipińscy Domy

ul. Belgijska 6954-404 Wrocław

www: www.lipinscy.pl


Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku 8.00 - 17.00

tel.: (71) 354 59 49

tel.: (71) 358 08 55

fax (71) 354 52 09

oraz kom.: 883 909 409

Komunikat wysłany przez Prestige SEO.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz