niedziela, 29 maja 2011

Jak oświetlić kuchnie

Jak oświetlić kuchnie

Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważnym pomieszczeniem w domu jest kuchnia gdzie codziennie krzyżują się drogi domowników.Kuchnia kojarzy się nam z gotowaniem czyli pracą projektując oświetlenie powinniśmy właśnie pod tym kątem spojrzeć na to pomieszczenie.

W Kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu w mieszkaniu, powinno się wykorzystywać na równi oświetlenie dodatkowe jak i główne. Abyśmy naszą pracę podczas sporządzania posiłków nie traktowali jak codzienną katorgę a wręcz przeciwnie czuli się w niej komfortowo musimy zadbać o odpowiednie rozlokowanie, natężenie światła i jego barwę. Wróćmy do podstaw oświetlenie w pokoju możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie. Oświetlenie główne umieszczone centralnie pokrywające całość pomieszczenia, dodatkowe instalowane w wydzielonych strefach gdzie potrzebujemy szczególnie ostre ,mocne światło oraz dekoracyjne używane do dodania wnętrzu swego rodzaju "duszy".


Jak Powyższy podział odnieść do kuchni? Oświetlenie główne w kuchni powinno być dostatecznie mocne aby pokryć całe pomieszczenie jak najbardziej jednolitym niekoniecznie bardzo ostrym strumieniem światła abyśmy komfortowo mogli się poruszać, komunikować, wykonywać codzienne prace. Można zastosować Lampę wiszącą z jednym mocnym źródłem światła spowitym szeroko otwartym w dół kloszem, jednak zalecałbym użyć lampy o słabszych żarówkach, ale z kilkoma punktami świetlnym tak, aby każdy z nich mógł oświetlać inną część pokoju. Takie światło jest o wiele bardziej przyjazne naszemu organizmowi. Często kuchnia służy nam również jako jadalnia - możemy wtedy naszą główną oprawę oświetleniową zamontować nad stołem, aby go dodatkowo doświetlić. Oświetlenie dodatkowe koncentrujemy na miejscach pracy czyli blaty, kuchenki, zlewy, itd. możemy tam z powodzeniem zastosować oprawy podszafkowe. Tu wyłaniają się dwie propozycje.


Oprawy halogenowe - zazwyczaj pracujące na niskim napięciu, ich zaletą jest kierunkowe mocne światło oraz bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw.


Oprawy, w których źródłem światła są świetlówki - pozwolą one nam równomiernie mocno oświetlić cały niezbędny obszar.


W oświetleniu dodatkowym pomagają nam producenci sprzętu AGD, np. właściwie każdy okap kuchenny posiada własne oświetlenie. To również należy uwzględnić w naszym projekcie.


Jeżeli kuchnie łączymy z jadalnią stół powinien mieć swoje dodatkowe oświetlenie w postaci nisko zawieszonej lampy, która kieruje nam główny strumień światła w dół. Musimy tylko zrobić to tak, abyśmy nie byli oślepiani przez taką oprawę, więc idealnie sprawdzą się tu propozycje żyrandoli wykonanych z tworzywa, które przepuszczają mało światła na boki.


Warto również na tym etapie pomyśleć o oświetleniu wnętrza szafki, jeśli nie jest ona fabrycznie w nie wyposażona. Z pomocą przychodzą nam nadszafkowe oprawy z wysięgnikami, które idealnie pokazują nam co mamy schowane w szafce. :)


Często domownicy zaglądają do kuchni nie tylko w dzień ale i po zmroku. Aby nie potykać się o meble możemy zainstalować np. na ścianie nad drzwiami oprawę z delikatnym źródłem światła - najlepiej energooszczędnym. Sprawdzą się tu idealnie żarówki ledowe.


Jakie wybrać żarówki do kuchni? Z uwagi na to, że w kuchni przebywamy zazwyczaj dość długo, najlepiej jest zastosować żarówki energooszczędne bądź ledowe, jednak tylko w zakresie oświetlenia głównego. Na oświetlenie blatów i miejsc gdzie przygotowujemy posiłki wybierzmy halogenki bądź tradycyjne wolframki - o niebo lepiej oddają barwy oświetlanych przedmiotów, a przecież zależy nam abyśmy widzieli dobrze, co jemy. A to jest najważniejsze :)

--
Stopka

Artykuł pochodzi ze strony My Lights

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz